0
0910910 50 10

4 باور غلط رایج درباره مشاوره روانشناسی

4 باور غلط درباره روانشناسی

برخی از افراد باورهای نادرستی درباره مشاوره روانشناسی  و مراجعه به دکتر روانشناس دارند. برخی از این باورها به دلیل عدم شناخت کافی از فرایند روان درمانی و برخی به دلیل عوامل فرهنگی و اجتماعی در ذهن ما ایجاد شده است. البته در سال های اخیر میزان این باورهای غلط کمتر شده است. اما هنوز در سخنرانی ها و کارگاه ها افراد زیادی را می بینم که تصورات غلطی از مشاوره روانشناسی دارم.

به همین دلیل در این مطلب سعی می کنم درباره 4 باور غلط رایج تر درباره مشاوره روانشناسی بیشتر صحبت کنم. اما قبل از آن ببینیم روان درمانی چیست؟

روان درمانی (مشاوره روانشناسی) چیست؟

مشاوره روانشناسی یا همان روان درمانی فرایندی است که در آن یاد می گیرید ذهن و ضمیر ناخودآگاه شما چطور کار می کند و به شما کمک می کند احساسات ، افکار و رفتارهای خودتان را بررسی کرده  و بتوانید آنها را تغییر داده و یا به شیوه ای متفاوت با قبل با آنها مواجه شوید. به کمک روان درمانی می توانید از دست افکار، رفتارها و احساسات آزار دهنده خود خلاص شوید و حس بهتری نسبت به خود و زندگی تان داشته باشید.

متاسفانه تحقیقات نشان می دهد 80 درصد از بد و بی تاثیر هستند و فقط 20 درصد از روانشناسان توانایی تاثیر دراز مدت روی زندگی مراجعان خود دارند.

بر همین اساس منظور من از باورهای غلط درباره مشاوره روانشناسی منوط به مراجعه به دکتر روانشناس متبحر و تواناست.

مراجعه به دکتر روانشناس خوب و کارآزموده به شما کمک می کند به اهداف فوق دست پیدا کنید. اما ببینیم چه باورهای غلطی درباره مشاوره روانشناسی وجود دارد.

مشاوره روانشناسی فایده ای ندارد.

داستان واقعی جالبی درباره جزیره کوچکی در جنوب اقیانوس اطلس است. مردم این جزیره به پزشکان بی اعتماد بودند و به آنها مراجعه نمی کردند. افراد زیادی در آن جزیره به بیماری دیابت مبتلا شده بودند و به دلیل بی اعتمادی به پزشک مراجعه نمی کردند تا آنکه بیماری آنها شدت پیدا می کرد و از سر ناچاری به پزشک مراجعه می کردند. اما چون دیگر خیلی دیر شده بود پزشک مجبور می شد پاهای آنها را قطع کند (از جمله عوارض بیماری دیابت آسیب به اعصاب پاها و عفونت آن است)  و در شهر شایع شده بود که اگر به پزشک مراجعه کنید حتما پاهای خود را از دست خواهید داد!! غافل از آنکه دلیل قطع پاهای آنها عدم مراجعه به موقع به پزشک بوده است.

همین فرایند در مورد مراجعه به روانشناس هم صادق است. افراد زیادی به اشتباه تصور می کنند که فقط افرادی که بیماری های جدی دارند باید به روانشناس مراجعه کنند. یا آنکه مراجعه به روانشناس یکی از تفریحات افراد ثروتمند است. و آنها به روانشناس پول می دهند تا به حرف های او گوش کنند و درنهایت هم تغییری در زندگی آنها رخ نمی دهد.

همین باور غلط عمومی باعث می شود که اگر کسی به روانشناس مراجعه و نتیجه چندانی نگیرد. این عدم رضایت خود را به کل روانشناسان و فرایند روان درمانی تعمیم دهد. البته معمولا درباره پزشکان چنین باوری وجود ندارد. مثلا اگر فردی از کار دندانپزشک خود راضی نباشد حتما به دندانپزشک دیگری مراجعه می کند. اما نارضایتی از یک روانشناس باعث می شود که کل علم روانشناسی را زیر سئوال ببرد و کلا قید روانشناسی و مشاوره روانشناسی را بزند.

واقعیت این است که تحقیقات مختلف نشان داده است که مشاوره روانشناسی موثر است. میزان اثربخشی آن در بسیاری از اختلالات روانی (به جز اختلالات شدید روانی مثل اسکیزوفرنی) به اندازه مصرف دارو  و بعضا بیشتر از آن است. معمولا  اثرات مصرف دارو موقتی و تا زمان مصرف دارو است. اما مهارت هایی که روانشناس به شما آموزش می دهد یا تغییراتی که در اثر رواندرمانی در شما ایجاد می شود طولانی مدت است.

من به روانشناس نیاز ندارم، خودم می توانم مشکلم را حل کنم.

همه ما در طول زندگی خود با استرس ، اضطراب، غم و ترس روبرو شده و می شویم. بسیاری از ما می توانیم به تنهایی یا با کمک اطرافیان و یا مطالعه یک کتاب با این مسایل بدون آنکه مشکل جدی برایمان ایجاد کند کنار بیاییم یا آن را حل کنیم.

اما باید به 2 نکته در این باره توجه کنیم:

گاهی ممکن است مشکل مزمن شود.

گاهی ما به امید اینکه می توانیم مشکل مان را خودمان حل کنیم برای درمان آن اقدامی نمی کنیم. اما به مرور زمان ممکن است مشکل سخت تر و پیچیده تر شود و باعث شود که درمان آن سخت و سخت تر شود (مثال بیماران دیابتی را بیاد بیاورید) . به همین دلیل تاخیر در مراجعه به روانشناس ممکن است درمان یک مشکل را سخت و پیچیده کند.

مشاوره روانشناسی می تواند حل مشکل را سریع تر کند.

از سوی دیگر مراجعه به روانشناس می تواند حل مشکلاتی که به تنهایی قابل حل هستند را در زمان کوتاه تری درمان کند. مثلا شاید فردی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد بتواند به مرور زمان با انجام تمریناتی در طول چندین سال مشکل خود را کمی بهبود ببخشد اما همین فرایند به کمک روانشناس در زمان خیلی کوتاه تر طی خواهد شد و میزان بهبودی هم بیشتر از اقدامات فردی خواهد بود.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید: 10 ویژگی روانشناس خوب را بشناسید.

روانشناس فقط برای دیوانه ها و افراد با مشکلات جدی است مشکل من آن قدر جدی نیست.

این باور به نظر من شایع ترین باوری است که در جامعه رواج دارد. مگه من دیوانه ام که به روانشناس مراجعه کنم. در مقاله دیگری با عنوان تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟ در این مورد توضیح دادم که اختلالات جدی مثل اسکیزوفرنی (که معمولا به نام دیوانه می شناسند) عمدتا توسط روانپزشک درمان می شوند. و درمان اصلی آنها مصرف دارو است.

اما کار روانشناس عمدتا کار بروی اختلالات دیگر مثل افسردگی، اضطراب، وسواس، ترس، مشکلات جنسی و … است. مشکلاتی که بیش از 20 درصد (بیش از 16 میلیون نفر) از جامعه با آن مواجه هستند و اکثر این مشکلات با مشاوره روانشناسی قابل حل هستند.

وقتی اولین بار به روانشناس مراجعه کردی تا آخر عمر باید ادامه بدی!

روان درمانی یک فرایند هدفمند و با محدودیت زمانی است. در مقاله دیگری با عنوان 10 ویژگی روانشناس خوب توضیح دادم که روانشناس خوب باید به شما توضیح دهد دلیل مشکل شما چیست؟ از چه روشی برای درمان شما می خواهد استفاده کند؟ و درمان شما حدودا چقدر طول می کشد؟

معمولا طول مدت مراجعه به روانشناس برای اکثر اختلالات و برای عمده افراد کمتر از 20 جلسه است و در شرایط و اختلالات خاص بیش از 20 جلسه خواهد بود.

امیدوارم این مطلب توانسته باشد به شما در اصلاح باورهای نادرست درباره مشاوره روانشناسی (البته در صورتی که چنین باورهایی داشته اید) کمک کرده باشد. در صورتی که سئوالی درباره این مطلب دارید لطفا در بخش ارسال نظرات همین مطلب ارسال فرمایید.

دیدگاه کاربران
 • ایمان 3 دی 1397

  ممنون از مقاله ی خوبتون….واقعا مفید بود

  • دکتر بهشتیان 4 دی 1397

   سپاس از لطف شما

 • سودا سعادت 11 دی 1397

  خیلی ها متاسفانه ناخوداگاه دچار این دیدگاه های اشتباه هستن و متوجه اش نیستن ممنون مطلب خیلی خوبی بود

 • منا بیات 19 دی 1397

  درمان قطعی افسردگی بدون دارو درمانی ممکن هست؟

 • مهرداد 16 اردیبهشت 1398

  اينهايي كه شما نوشتيد براي شرايط يك يكور توسعه يافته است
  توي ايران همه كلاهبردارن و ميخوان سر همديگه كلاه بذارن
  توي اين شرايط اقتثادي احمقانه ترين كار پول دادن به روانشناساست

  • دکتر بهشتیان 11 شهریور 1398

   نمی تونیم بگیم همه آدم هایی که توی یک شغل کار می کنن کلاه بردارن. در هر صنفی فرد کلاه بردار، نالایق و ضعیف وجود داره اما اینکه تعمیم بدیم به همه آدم های اون شغل از جمله روانشناس ها فکر کنم غیرمنصفانه باشه

 • نيروانا احمدي 8 آبان 1398

  نيروانا احمدي
  جناب اقاي دكتر هيپنوتيزم چه ميزان در درمان افسردگي مفيده؟

  • دکتر بهشتیان 8 آبان 1398

   سلام و درود بر شما
   بستگی به علل و ریشه افسردگی داره و نمی شه یک قاعده کلی گفت اما در مراحل درمان افسردگی از هیپنوتیزم هم استفاده میشه

 • فراز 20 مهر 1399

  سلام من فرازم 23ساله مجرد از مراغه اما الان تو خوی مشغول بکارمو چند هفته دیگه ازینجام میرم اما نمیدونم کجا؟!؟!قبل اینجا تهران بودمو قبلش تبریزو ….یه عالمه جایه دیگه.شغلمم هر چند وقت یباری عوض میشه.جدیدا خیلی فکر کردم که دیگه این سری شروع کنم به گردشگری وعکاسیو فیلم برداری از جاهایه دیدنیه کل کشور بعدشم بتونم خارج کشور.خب هرچقدر می‌خوام که این کارو شروع کنم نمیتونم چون سرمایه لازمو ندارم.دیگه نمیدونم چی کنم؟کلافه شدم یجوراییم حس میکنم افسرده شدم چون قبلاً همیشه میگشتمو روحیم شاد بود.

 • مهدوی 2 آذر 1399

  سلام روز بخیر بنده نیاز به روانشناس دارم چطور باید از خدمات شما استفاده کنم

  • دکتر بهشتیان 2 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   لطفا به این شماره در واتساپ پیام بدید
   09109105010

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *