کلینیک هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چیست؟​

هیپنوتیزم چیست

وقتی در سال 1382 تصمیم گرفتم برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود موضوع هیپنوتیزم را انتخاب کنم متوجه شدم تا کنون در ایران هیچ پژوهشی در این زمینه انجام نشده و پژوهش من اولین تحقیق در زمینه هیپنوتیزم بالینی در ایران است. از آن سال تا کنون با بیش از 50000 نفر در قالب مشاوره، روان درمانی، کارگاه های آموزش هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم کار کرده ام. در طول این سال ها متوجه شدم که اکثر افراد و حتی بسیاری از دانشجویان روانشناسی هم نمی دانند هیپنوتیزم چیست و اکثرا باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند!

به همین دلیل همیشه در تمامی کارگاه های آموزش هیپنوتیزم به دانشجویانم تاکید می کنم اولین گام در هیپنوتیزم درمانی موفق این است باورهای غلط مراجع خود درباره هیپنوتیزم را اصلاح کنید.

در این مطلب سعی می کنم پاسخ روشن و ساده ای به سئوال هیپنوتیزم چیست بدهم.

ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم کرد این است: هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر هشیار، دسترسی به ناهشیار را راحت تر می کند.

همه می دانیم که تمامی عادات، مشکلات، باورها و رفتارهای ما ناشی از ضمیر ناخودآگاه ماست (تعبیر کوه یخ فروید را حتما شنیده اید که می گوید سرچشمه 90 درصد باورها، افکار، احساسات و رفتارهای ما ضمیر ناخودآگاه ماست) و هیپنوتیزم می تواند ضمیر ناخودآگاه را در دسترس ما قرار دهد. به نظرتان فوق العاده نیست!

12 باور غلط درباره هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی

12باور غلط درباره هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی

تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما وقتی تجربه فوق العاده داوطلبان روز اول را می بینند از روز دوم به بعد کارگاه تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای هیپنوتیزم کردن همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

دلیل اصلی این مساله این است که اکثر افراد باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند اما وقتی با هیپنوتیزم واقعی آشنا می شوند تمایل آنها برای تجربه کردن آن زیاد می شود.

در فایل صوتی زیر درباره این 12 باور غلط توضیحات بیشتری داده ام.

باور غلط 1: هیپنوتراپیست تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

باور غلط 2: هیپنوتراپیست می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

باور غلط 3: هیپنوتیزم درمانی ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

باور غلط 4: ممکن است پس از آنکه دکتر هیپنوتیزم شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

کاربردها و فواید هیپنوتیزم درمانی ​

هیپنوتیزم کاربردهای متعددی دارد اما این سه نکته را درباره کاربردهای هیپنوتیزم به یاد داشته باشید:

  • هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و اما ترکیب هیپنوتیزم با یک روش درمانی دیگر می توان به نتایج فوق العاده ای رسید.
  • تلقین ساده در هیپنوتیزم اثرات دراز مدت ندارد و فقط با تلقین نمی توان به تغییرات پایدار دست پیدا کرد.
  • برخی انتظار معجزه از هیپنوتیزم یا انجام کارهای عجیب و غریب دارند که مسلما امکان پذیر نیست. مثلا مراجعی انتظار داشت که با هیپنوتیزم دزد خانه آنها را پیدا کنم!! یا مراجع دیگری می خواست در عرض یک هفته ۱۰ کیلو از وزن خود را با هیپنوتیزم کم کند!

هیپنوتیزم یک ابزار کمکی است که اثربخشی سایر روش درمانی را بیشتر یا بسیار بیشتر می کند. به عبارت دیگر هیپنوتیزم به تنهایی هیچ اثر درمانی ندارد اما در کنار روان درمانی می تواند اثرات فوق العاده ای داشته باشد.

 من کاربردهای هیپنوتیزم را به سه دسته کلی تقسیم کرده ام.

  1. کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

  2. کاربردهای تحصیلی و آموزشی هیپنوتیزم

  3. کاربردهای توسعه و پیشرفت فردی

در ادامه برخی از کاربردهای هیپنوتیزم را به صورت تیتروار ارایه کرده ام.

متخصص هیپنوتیزم چطور مشکل من را حل می کند؟​

قبل از هر توضیحی باید بگویم که اصطلاح دکتر هیپنوتیزم درست نیست. کسی به نام دکتر هیپنوتیزم و رشته ای به نام هیپنوتیزم وجود ندارد.

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمانی است که توسط دکتر روانشناس مورد استفاده قرار می گیرد. چون هیپنوتیزم فقط ابزاری است که به کمک روانشناس می آید تا فرایند روان درمانی او را اثربخش تر کند و هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد.

به همین دلیل فردی که فقط با هیپنوتیزم آشنا باشد و با آسیب شناسی روانی آشنا نباشد و بر فرایند روان درمانی تسلط لازم نداشته باشد نمی تواند به طور اثربخشی از هیپنوتیزم در درمان خود استفاده کند. البته منظورم از تسلط بر فرایند روان درمانی مطالعه یک یا چند جلد کتاب یا فقط شرکت در یک کارگاه نیست.

پس هر جا در این مقاله از کلمه دکتر هیپنوتیزم یا متخصص هیپنوتیزم یا هیپنوتراپیست استفاده کردم منظورم دکتر روانشناس یا مشاوری است که از هیپنوتیزم استفاده می کند.

لطفا قبل از مطالعه ادامه مطلب این فایل صوتی را گوش کنید. در این فایل توضیحاتی درباره هیپنوتیزم درمانی داده ام.


مراحلی که دکتر هیپنوتیزم برای درمان مشکل شما استفاده می کند همان مراحلی است که برای درمان سایر مشکلات با  استفاده از سایر روش های روان درمانی (مثل شناخت درمانی، روانپویشی، طرحواره درمانی و غیره) به کار می برد. به عبارت دیگر اصول هیپنوتیزم درمانی با سایر روش های روان درمانی تفاوت بنیادین ندارد.

به طور کلی برای درمان هر مشکلی هیپنوتراپیست 4 مرحله زیر را طی می کند.

  • مرحله 1: متخصص هیپنوتیزم ابتدا نوع و شدت مشکل شما را بررسی می کند.
  • مرحله 2: دکتر هیپنوتیزم میزان هیپنوتیزم پذیری شما را بررسی می کند.
  • مرحله 3: هیپنوتیزم درمانگر شما را هیپنوتیزم می کند.
  • مرحله 4: هیپنوتراپیست  فرایند درمان را حالت خلسه هیپنوتیزمی شروع می کند.

مختصری از فعالیت های هیپنوتیزمی دکتر بهشتیان​

0
تعداد کارگاه های برگزار شده خودهیپنوتیزم
0
کارگاه های تخصصی تربیت هیپنوتیزم درمانگر
3000
شرکتت کنندگان دوره غیرحضوری خود هیپنوتیزم
22000
تعداد مراجعان از سال 1381

راهنمای انتخاب متخصص هیپنوتیزم ​

تحقیقات مختلف نشان می دهد نتیجه گرفتن در روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی تا حد زیادی به تحبر روانشناس و متخصص هیپنوتیزم دارد. به همین دلیل انتخاب متخصص هیپنوتیزم از اهمیت بالایی برخوردار است. با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می شوید که افراد زیادی خود را متخصص هیپنوتیزم در تهران یا بهترین متخصص هیپنوتیزم در تهران یا حتی ایران می دانند!! آما آیا می توان به توانایی و تبحر آنها اطمینان پیدا کرد؟

متاسفانه دروغگویی اینقدر در کشور ما به پدیده رایجی تبدیل شده که به سادگی نمی توان به کسی اعتماد کرد به خصوص در فضای مجازی یا اینترنت که شدت این مشکل بیشتر است. حتما شنیده اید که مدرک تحصیلی برخی از نمایندگان مجلس زیر سئوال رفته است!!

مراجعان زیادی را دیدم که وقت و هزینه زیادی را به خاطر عدم تسلط کافی هیپنوتیزم درمانگر بر هیپنوتیزم یا اصول روان درمانی تلف کرده اند. و از آن تاسف بارتر تجربه درمانی بد در ارتباط با یک درمانگر نامناسب نگرش آنها را نسبت به درمان خراب کرده و حتی باعث شده بسیاری از آنها نسبت به درمان مشکل شان نا امید شوند.

برای انتخاب متخصص هیپنوتیزم در تهران حتما رزومه فردی را که انتخاب می کنید به دقت بررسی کنید.  بسیاری از افرادی که ادعای هیپنوتیزم درمانی می کنند رزومه مشخص و قابل اعتمادی ندارند و برخی حتی یک مدرک دانشگاهی مرتبط هم ندارند.

در رزومه این افراد به دنبال محل دقیق تحصیلات دانشگاهی معتبر، پایان نامه ، تحقیقات انجام شده و … بگردید.

در ادامه مطلب سعی می کنم بر اساس تجربه حدودا 20 ساله خود در آموزش هیپنوتیزم به روانشناسان، مشاوران و روانپزشکان برخی از مهمترین ویژگی هایی که برای انتخاب یک دکتر هیپنوتیزم خوب در تهران یا هر شهر دیگری را باید مد نظر داشته باشید را توضیح می دهم.

هیپنوتیزم بیدار چیست؟​

هیپنوتیزم بیدار چیست

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند ما دو نوع هیپنوتیزم داریم. هیپنوتیزم بیدار و هیپنوتیزم خواب. در صورتی که این مساله کاملا از نظر علمی اشتباه هست و ما فقط یک نوع هیپنوتیزم داریم که در آن فرد نسبت به محیط اطراف خود هشیار و آگاه است. البته میزان هشیاری نسبت به محیط در عمق های متفاوت خلسه متفاوت است.

در خلسه های عمیق میزان هشیاری به محیط کمتر و در خلسه های سبک میزان هشیاری به محیط بیشتر است. میزان عمق خلسه مورد نیاز در شیوه مختلف هیپنوتیزم درمانی متفاوت است.

وقتی اسم هیپنوتیزم به میان می آید اغلب فکر می کنند هیپنوتیزم یک تجربه عجیب و غریب است و در آن اتفاقات عجیبی رخ می دهد. برخی حملات عصبی که در برخی از افراد به دلیل مشکلات روانشناختی رخ می دهد را با هیپنوتیزم اشتباه می گیرند. در صورتی که این پدیده هیچ ارتباطی با هیپنوتیزم ندارد.

به عبارت دیگر می توانم بگویم که همه هیپنوتیزم ها، هیپنوتیزم بیدار هستند یعنی در زمانی که شما هیپنوتیزم می شوید از محیط اطراف خود آگاهی دارید.

در فایل صوتی زیر توضیحات مفصل تری درباره هیپنوتیزم بیدار و باورهای غلطی که افراد درباره هیپنوتیزم دارند داده ام.

تفاوت هیپنوتیزم و خواب

در پژوهشی نوار مغزی EEG  افراد را در حالت خلسه هیپنوتیزمی و خواب مقایسه کرده اند. این عکس به خوبی نشان داده شده است که هیپنوتیزم هیچ ارتباطی با خواب ندارد و همانطور که می بینید نوار مغزی افراد هیپنوتیزم شده و خواب  را مقایسه کرده است که تفاوت واضحی با هم دارند. اطلاعات کامل تر درباره این پژوهش را اینجا می توانید مطالعه کنید.

خدمات کلینیک تخصصی هیپنوتیزم​

دوره های غیر حضوری هیپنوتیزم​

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار با خود هیپنوتیزم
50%
تخفیف

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار با خود هیپنوتیزم

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار، دوره تکمیلی آموزش خود هیپنوتیزم هست. در دوره آموزش خود هیپنوتیزم شما یاد گرفتید که…

725,000 تومان
دوره ترک عادت با هیپنوتیزم
50%
تخفیف

دوره ترک عادت

دوره ترک عادت احتمالا الان که در حال خوندن این متن هستید بارها برای ترک عادت های خود تلاش کردید…

490,000 تومان
دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم
50%
تخفیف

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم احتمالا الان که در حال خوندن این متن هستید بارها برای ترک سیگار تلاش کردید…

680,000 تومان
دوره لاغری بی بازگشت
50%
تخفیف

دوره لاغری بی بازگشت با هیپنوتیزم (ماه اول)

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج 1 1580000 تومان 9 هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان در طول…

795,000 تومان
دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع
50%
تخفیف

دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج 1 990000 تومان 8 هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان در طول…

725,000 تومان
دوره افزایش اعتماد به نفس
50%
تخفیف

دوره افزایش اعتماد به نفس

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج 1 2050000 تومان 11 هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد…

1,525,000 تومان

مقالات کلینیک هیپنوتیزم ​

برخی از نظرات مراجعان کلینیک و دوره های هیپنوتیزم​

شروین

سالهاست هیپنوتیزم را می شناسم و به اساتید مختلفی مراجعه کردم به جرات می تونم بگم دکتر بهشتیان یکی از توانمندترین هاست. مهمترین مزیت ایشون روان درمانگر بودن ایشونه و می تونن هیپنوتیزم را در کنار روان درمانی ترکیب کنن. اکثر اساتید هیپنوتیزم که من تجربه کردم فقط از تلقین استفاده می کنن که فقط چند روز برای من اثربخش بوده و دوباره به حالت قبلی بر می گشتم​

رومینا

عجب حس آرامشی رو توی این دوره تجربه کردم. چندتا تیک عصبی داشتم که کاملا از بین رفته. یه جورایی به خودم مسلط شدم​

بابک

سلام من دوره رو تا اخر امدم و باید بگم که خیلی عالی بود. من قبلا خود هیپنوتیزم و انجام میدادم، ولی حدود 35 دقیقه طول می کشید و باید بگم اکثر مواقع با مقاومت جسم مواجه بودم و بخاطر زمان زیادش هم خیلی اذیت میشدم. ولی در این دوره مقاومت جسمم خیلی پایین اومد و خیلی لذت بخش شده. ممنون از لطفتون​

عرفان

از هر کسی که با هیپنوتیزم آشنایی داشت سوال می کردم تا به من یک نفر را معرفی کنن، همشون چند نفر را معمولا معرفی می کردن که معمولا بیشنون دکتر بهشتیان و دکتر فتحی بود. کنجکاو شدم رفتم رزومه هر دو را بررسی کردم در هیپنوتیزم هر دو متخصص هستن، اما دکتر بهشتیان تخصصش روانشناسی بود و واقعا رزومه اش در این مورد کامله​

آذین

کل دوره 8 هفته بود و تمرینات هر هفته هم روزانه یک ربع وقت نیاز داشت که برای اینکه کل تمرینات دوره را انجام بدی حدودا 15 ساعت باید وقت بزارید. می تونم بگم این مفید ترین 15 ساعت کل زندگیم بود. سپاس آقای دکتر​

سئوال یا ابهامی دارید؟

تماس با پشتیبانی (از طریق واتساپ)

5088 910 0910

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید

346 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
عبدالله
27 اسفند 1401 12:23 ق.ظ

سلام من الان برای افزایش قدم هیپنوتیزم و یه سری از حرکات ورزشی مخصوص افزایش قد رو انجام میدم. آیا هیپنوتیزم بر قد هم اثر میگذارد؟

ساناز
24 اسفند 1401 5:40 ب.ظ

من میخوام هیپنوتیزم بشم و ازم سوالات عالم برزخ پرسیده بشه اینکه در زندگی های قبلی کجا بودم و چیکار میکردم ایا امکانپذیر هست یا خیر؟

نرگس
20 آذر 1401 8:41 ب.ظ

سلام.خسته نباشید.من یه کم فراموشی دارم.بعد عروسی برادرزادم طلام برداشتم اما نمیدونم کی وکجا گذاشتم میشه کاری کرد؟؟؟

مختارباقری
پاسخ به  نرگس
16 دی 1401 12:29 ب.ظ

بله باهیپنوتیزم میشه به خاطرات واتفاقات رو کاملا درحالت خلسه یاداوری کرد

samira
17 آبان 1401 10:32 ق.ظ

سلام وقت بخیر.دو سال پیش مادرم رو از دست دادم و در تمام این مدت مشکلات روحی و جسمی زیادی رو داشتم چند جلسه با مشاور هم صحبت کردم ولی اثر بخشی آن مدت کوتاهی بوده بری من تراپی جداسازی بند ناف از مادر رو هم انجام دادن کمی بهتر شدم ولی مدت طولانی خواب های آشفته ای دارم و هر روز و هر شب ادامه داره که باعث سردردهای صبح گاهی نداشتن انگیزه کافی و روحیه بسیار حساسم شده.آیا این مشکل با هیپونیزیم قابل حل شدن است

امیر
15 مهر 1401 11:17 ب.ظ

من میخوام زندگی قبلی خودم رو ببینم.
میشه کمکم کنید

حسین آجودانی
11 مهر 1401 9:20 ب.ظ

سلام خسته نباشید
یه سوال داشتم من وقتی خود هیپنوتیزم میکنم مغذم خیلی مقاومت میکنه و نمیتونم انجامش بدم میتونی کمکم کنید

سید جابر
29 شهریور 1401 10:11 ب.ظ

سلام من57سال سن دارم که30سال پیش دوره خود هیپنوتیزم راگذرانده ام حدود 20ساله که بابرادرکوچکتر ازخودم ناخواسته ارتباط روحهی یک طرفه پیدا کردم هروقت اوناراحت میشود من هم ناراحت میشوم این ارتباط از طرف اوست چه نزدیک هم باشیم چه هزارکیلومتر از هم فاصله داشته باشیم آیا حضرت عالی میتوانید این ارتباط را قطع کنید.؟
ممنون میشم اگرزودتر پاسخ دهید.

مجید
22 شهریور 1401 2:19 ب.ظ

سلام دکتر ببخشید با هیپنوتیزم میشه حقیقت یک زندگی مشخص بشه. مثلا من هر کاری کرده باشم به همسرم بگم و این شکها از بین بره. اگه میشه لطفا جواب بدید من خیلی بهش نیاز دارم هم خودم هم همسرم

فریبا خواجوی
20 مرداد 1401 9:31 ق.ظ

سلام وقتتون بخیر اعتیاد به مواد مخدر باهیپنوتیزم درمان میشود؟

لیلی
12 مرداد 1401 2:19 ق.ظ

با سلام. من یه سوال دارم. آیا برای بیماری ام اس هم راهکاری دارید؟ متشکرم

لیلا
9 تیر 1401 3:47 ب.ظ

چه طور می شه نوبت گرفت برا ترک عادت و خوب شد ؟

تاجدین عالی بیگی
1 تیر 1401 2:33 ب.ظ

سلام دکترجان نیروی ذهن وهیپنوتیزم درمانی دروجودم حس میکنم راهکار مفید در این زمینه عنایت فرمایند.

محمد علی امانی
21 خرداد 1401 9:26 ب.ظ

سلام وقت بخیر
من از یک خشم پنهان درونی رنج میبرم و همچنین نظم و انظباات درست حسابی تو زندگی ندارم
همیشه در ارتباطات شکست میخورم در حوضه کسب و کار با هرکسی آشنا میشوم کلاه بردار از آب درمیاد . تلاش زیاد میکنم اما نتیجه نمی‌گیرم
خلاصه میدانم مشکل از درون خودم هست دوره های زیادی رو خرید داری کردم و انجام دادم ولی باز بی اثر بوده
آیا امکان داره با روان کاوی مشکل اصلی رو پیدا کرد؟
و با هیپنوتیزم درمانیش کرد؟

Reza
9 خرداد 1401 10:41 ب.ظ

سلام خسته نباشید تا جایی که بشه کوتاه توضیح میدم
من یک دختری دوست دارم که همجنسگراست و باهاش که حرف زدم گفت دوست داره همینجوری بمونه و با دخترا هم دوست نداره رابطه جنسی داشته باشه بالاخره با کلی صحبت قبول کرد فقط 1 جلسه با یک روانشناس صحبت کنه که اگر قبول کرد دوره درمان شروع کنه ولی خودش که الان میگه نمیخواد تغییر کنه حالا میخوام ببینم امکان داره اون 1 جلسه ای که قراره با روانشناسی که من گفتم صحبت کنه اون روانشناس میتونه راضیش کنه دوره ی درمان شروع کنه یا مثلا یک جوری گولش بزنه بیاد هیپنوتیزم اون قسمت از حسی که به دخترا داره یا هرچیزی که مربوط به همجنسگراییش میش با 1 جلسه هیپنوتیزم خوب کنه یا حداقل مثل روانشناسی نگهش داره؟؟
به نظر شما امیدی هست یا نه؟
اگر هست چیکار کنم فقط 1 بار فرصت دارم نشه دیگه تمومه

فرزاد
6 اردیبهشت 1401 6:59 ب.ظ

سلام چطور میتونم وقتی به حالت خواب بینی آگاهانه در اومدم خودمو شرطی کنم

1 9 10 11