هیپنوتیزم چیست؟​

وقتی در سال ۱۳۸۲ تصمیم گرفتم برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود موضوع هیپنوتیزم را انتخاب کنم متوجه شدم تا کنون در ایران هیچ پژوهشی در این زمینه انجام نشده و پژوهش من اولین تحقیق در زمینه هیپنوتیزم بالینی در ایران است. از آن سال تا کنون با بیش از ۵۰۰۰۰ نفر در قالب مشاوره، روان درمانی، کارگاه های آموزش هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم کار کرده ام. در طول این سال ها متوجه شدم که اکثر افراد و حتی بسیاری از دانشجویان روانشناسی هم نمی دانند هیپنوتیزم چیست و اکثرا باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند!

به همین دلیل همیشه در تمامی کارگاه های آموزش هیپنوتیزم به دانشجویانم تاکید می کنم اولین گام در هیپنوتیزم درمانی موفق این است باورهای غلط مراجع خود درباره هیپنوتیزم را اصلاح کنید.

در این مطلب سعی می کنم پاسخ روشن و ساده ای به سئوال هیپنوتیزم چیست بدهم.

ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم کرد این است: هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر هشیار، دسترسی به ناهشیار را راحت تر می کند.

همه می دانیم که تمامی عادات، مشکلات، باورها و رفتارهای ما ناشی از ضمیر ناخودآگاه ماست (تعبیر کوه یخ فروید را حتما شنیده اید که می گوید سرچشمه ۹۰ درصد باورها، افکار، احساسات و رفتارهای ما ضمیر ناخودآگاه ماست) و هیپنوتیزم می تواند ضمیر ناخودآگاه را در دسترس ما قرار دهد. به نظرتان فوق العاده نیست!

۱۲ باور غلط درباره هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی

تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما وقتی تجربه فوق العاده داوطلبان روز اول را می بینند از روز دوم به بعد کارگاه تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای هیپنوتیزم کردن همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

دلیل اصلی این مساله این است که اکثر افراد باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند اما وقتی با هیپنوتیزم واقعی آشنا می شوند تمایل آنها برای تجربه کردن آن زیاد می شود.

در فایل صوتی زیر درباره این ۱۲ باور غلط توضیحات بیشتری داده ام.

باور غلط ۱: هیپنوتراپیست تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

باور غلط ۲: هیپنوتراپیست می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

باور غلط ۳: هیپنوتیزم درمانی ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

باور غلط ۴: ممکن است پس از آنکه دکتر هیپنوتیزم شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

کاربردها و فواید هیپنوتیزم درمانی ​

هیپنوتیزم کاربردهای متعددی دارد اما این سه نکته را درباره کاربردهای هیپنوتیزم به یاد داشته باشید:

  • هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و اما ترکیب هیپنوتیزم با یک روش درمانی دیگر می توان به نتایج فوق العاده ای رسید.
  • تلقین ساده در هیپنوتیزم اثرات دراز مدت ندارد و فقط با تلقین نمی توان به تغییرات پایدار دست پیدا کرد.
  • برخی انتظار معجزه از هیپنوتیزم یا انجام کارهای عجیب و غریب دارند که مسلما امکان پذیر نیست. مثلا مراجعی انتظار داشت که با هیپنوتیزم دزد خانه آنها را پیدا کنم!! یا مراجع دیگری می خواست در عرض یک هفته ۱۰ کیلو از وزن خود را با هیپنوتیزم کم کند!

هیپنوتیزم یک ابزار کمکی است که اثربخشی سایر روش درمانی را بیشتر یا بسیار بیشتر می کند. به عبارت دیگر هیپنوتیزم به تنهایی هیچ اثر درمانی ندارد اما در کنار روان درمانی می تواند اثرات فوق العاده ای داشته باشد.

 من کاربردهای هیپنوتیزم را به سه دسته کلی تقسیم کرده ام.

  1. کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

  2. کاربردهای تحصیلی و آموزشی هیپنوتیزم

  3. کاربردهای توسعه و پیشرفت فردی

در ادامه برخی از کاربردهای هیپنوتیزم را به صورت تیتروار ارایه کرده ام.

متخصص هیپنوتیزم چطور مشکل من را حل می کند؟​

قبل از هر توضیحی باید بگویم که اصطلاح دکتر هیپنوتیزم درست نیست. کسی به نام دکتر هیپنوتیزم و رشته ای به نام هیپنوتیزم وجود ندارد.

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمانی است که توسط دکتر روانشناس مورد استفاده قرار می گیرد. چون هیپنوتیزم فقط ابزاری است که به کمک روانشناس می آید تا فرایند روان درمانی او را اثربخش تر کند و هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد.

به همین دلیل فردی که فقط با هیپنوتیزم آشنا باشد و با آسیب شناسی روانی آشنا نباشد و بر فرایند روان درمانی تسلط لازم نداشته باشد نمی تواند به طور اثربخشی از هیپنوتیزم در درمان خود استفاده کند. البته منظورم از تسلط بر فرایند روان درمانی مطالعه یک یا چند جلد کتاب یا فقط شرکت در یک کارگاه نیست.

پس هر جا در این مقاله از کلمه دکتر هیپنوتیزم یا متخصص هیپنوتیزم یا هیپنوتراپیست استفاده کردم منظورم دکتر روانشناس یا مشاوری است که از هیپنوتیزم استفاده می کند.

لطفا قبل از مطالعه ادامه مطلب این فایل صوتی را گوش کنید. در این فایل توضیحاتی درباره هیپنوتیزم درمانی داده ام.


مراحلی که دکتر هیپنوتیزم برای درمان مشکل شما استفاده می کند همان مراحلی است که برای درمان سایر مشکلات با  استفاده از سایر روش های روان درمانی (مثل شناخت درمانی، روانپویشی، طرحواره درمانی و غیره) به کار می برد. به عبارت دیگر اصول هیپنوتیزم درمانی با سایر روش های روان درمانی تفاوت بنیادین ندارد.

به طور کلی برای درمان هر مشکلی هیپنوتراپیست ۴ مرحله زیر را طی می کند.

  • مرحله ۱: متخصص هیپنوتیزم ابتدا نوع و شدت مشکل شما را بررسی می کند.
  • مرحله ۲: دکتر هیپنوتیزم میزان هیپنوتیزم پذیری شما را بررسی می کند.
  • مرحله ۳: هیپنوتیزم درمانگر شما را هیپنوتیزم می کند.
  • مرحله ۴: هیپنوتراپیست  فرایند درمان را حالت خلسه هیپنوتیزمی شروع می کند.

مختصری از فعالیت های هیپنوتیزمی دکتر بهشتیان​

۰ +
تعداد کارگاه های برگزار شده خودهیپنوتیزم
۰ +
کارگاه های تخصصی تربیت هیپنوتیزم درمانگر
۳۰۰۰ +
شرکتت کنندگان دوره غیرحضوری خود هیپنوتیزم
۲۷۰۰۰ +
تعداد مراجعان از سال ۱۳۸۱

راهنمای انتخاب متخصص هیپنوتیزم ​

تحقیقات مختلف نشان می دهد نتیجه گرفتن در روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی تا حد زیادی به تحبر روانشناس و متخصص هیپنوتیزم دارد. به همین دلیل انتخاب متخصص هیپنوتیزم از اهمیت بالایی برخوردار است. با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می شوید که افراد زیادی خود را متخصص هیپنوتیزم در تهران یا بهترین متخصص هیپنوتیزم در تهران یا حتی ایران می دانند!! آما آیا می توان به توانایی و تبحر آنها اطمینان پیدا کرد؟

متاسفانه دروغگویی اینقدر در کشور ما به پدیده رایجی تبدیل شده که به سادگی نمی توان به کسی اعتماد کرد به خصوص در فضای مجازی یا اینترنت که شدت این مشکل بیشتر است. حتما شنیده اید که مدرک تحصیلی برخی از نمایندگان مجلس زیر سئوال رفته است!!

مراجعان زیادی را دیدم که وقت و هزینه زیادی را به خاطر عدم تسلط کافی هیپنوتیزم درمانگر بر هیپنوتیزم یا اصول روان درمانی تلف کرده اند. و از آن تاسف بارتر تجربه درمانی بد در ارتباط با یک درمانگر نامناسب نگرش آنها را نسبت به درمان خراب کرده و حتی باعث شده بسیاری از آنها نسبت به درمان مشکل شان نا امید شوند.

برای انتخاب متخصص هیپنوتیزم در تهران حتما رزومه فردی را که انتخاب می کنید به دقت بررسی کنید.  بسیاری از افرادی که ادعای هیپنوتیزم درمانی می کنند رزومه مشخص و قابل اعتمادی ندارند و برخی حتی یک مدرک دانشگاهی مرتبط هم ندارند.

در رزومه این افراد به دنبال محل دقیق تحصیلات دانشگاهی معتبر، پایان نامه ، تحقیقات انجام شده و … بگردید.

در ادامه مطلب سعی می کنم بر اساس تجربه حدودا ۲۰ ساله خود در آموزش هیپنوتیزم به روانشناسان، مشاوران و روانپزشکان برخی از مهمترین ویژگی هایی که برای انتخاب یک دکتر هیپنوتیزم خوب در تهران یا هر شهر دیگری را باید مد نظر داشته باشید را توضیح می دهم.

هیپنوتیزم بیدار چیست؟​

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند ما دو نوع هیپنوتیزم داریم. هیپنوتیزم بیدار و هیپنوتیزم خواب. در صورتی که این مساله کاملا از نظر علمی اشتباه هست و ما فقط یک نوع هیپنوتیزم داریم که در آن فرد نسبت به محیط اطراف خود هشیار و آگاه است. البته میزان هشیاری نسبت به محیط در عمق های متفاوت خلسه متفاوت است.

در خلسه های عمیق میزان هشیاری به محیط کمتر و در خلسه های سبک میزان هشیاری به محیط بیشتر است. میزان عمق خلسه مورد نیاز در شیوه مختلف هیپنوتیزم درمانی متفاوت است.

وقتی اسم هیپنوتیزم به میان می آید اغلب فکر می کنند هیپنوتیزم یک تجربه عجیب و غریب است و در آن اتفاقات عجیبی رخ می دهد. برخی حملات عصبی که در برخی از افراد به دلیل مشکلات روانشناختی رخ می دهد را با هیپنوتیزم اشتباه می گیرند. در صورتی که این پدیده هیچ ارتباطی با هیپنوتیزم ندارد.

به عبارت دیگر می توانم بگویم که همه هیپنوتیزم ها، هیپنوتیزم بیدار هستند یعنی در زمانی که شما هیپنوتیزم می شوید از محیط اطراف خود آگاهی دارید.

در فایل صوتی زیر توضیحات مفصل تری درباره هیپنوتیزم بیدار و باورهای غلطی که افراد درباره هیپنوتیزم دارند داده ام.

تفاوت هیپنوتیزم و خواب

در پژوهشی نوار مغزی EEG  افراد را در حالت خلسه هیپنوتیزمی و خواب مقایسه کرده اند. این عکس به خوبی نشان داده شده است که هیپنوتیزم هیچ ارتباطی با خواب ندارد و همانطور که می بینید نوار مغزی افراد هیپنوتیزم شده و خواب  را مقایسه کرده است که تفاوت واضحی با هم دارند. اطلاعات کامل تر درباره این پژوهش را اینجا می توانید مطالعه کنید.

خدمات کلینیک تخصصی هیپنوتیزم​

دوره های غیر حضوری هیپنوتیزم​

۳۲%
تخفیف

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار با خود هیپنوتیزم

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار، دوره تکمیلی آموزش خود هیپنوتیزم هست. در دوره آموزش خود هیپنوتیزم شما یاد گرفتید که…

۹۹۰,۰۰۰ تومان

دوره ترک عادت

دوره ترک عادت احتمالا الان که در حال خوندن این متن هستید بارها برای ترک عادت های خود تلاش کردید…

۹۸۰,۰۰۰ تومان
۳۳%
تخفیف

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم احتمالا الان که در حال خوندن این متن هستید بارها برای ترک سیگار تلاش کردید…

۹۱۵,۰۰۰ تومان
۴۲%
تخفیف

دوره لاغری بی بازگشت با هیپنوتیزم (ماه اول)

امکانات و قیمت پکیج های مختلف ماه اول پکیج ۱ (ماه اول) ۱۲۵۰۰۰۰ تومان ۴ هفته دوره درمانی دریافت رژیم…

۹۳۰,۰۰۰ تومان
۳۲%
تخفیف

دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج ۱ ۹۹۰۰۰۰ تومان ۸ هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان در طول…

۹۹۰,۰۰۰ تومان
۳۳%
تخفیف

دوره افزایش اعتماد به نفس

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج ۱ ۲۰۵۰۰۰۰ تومان ۱۱ هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد…

۲,۰۵۰,۰۰۰ تومان

برخی از نظرات مراجعان کلینیک و دوره های هیپنوتیزم​

شروین

سالهاست هیپنوتیزم را می شناسم و به اساتید مختلفی مراجعه کردم به جرات می تونم بگم دکتر بهشتیان یکی از توانمندترین هاست. مهمترین مزیت ایشون روان درمانگر بودن ایشونه و می تونن هیپنوتیزم را در کنار روان درمانی ترکیب کنن. اکثر اساتید هیپنوتیزم که من تجربه کردم فقط از تلقین استفاده می کنن که فقط چند روز برای من اثربخش بوده و دوباره به حالت قبلی بر می گشتم​

رومینا

عجب حس آرامشی رو توی این دوره تجربه کردم. چندتا تیک عصبی داشتم که کاملا از بین رفته. یه جورایی به خودم مسلط شدم​

بابک

سلام من دوره رو تا اخر امدم و باید بگم که خیلی عالی بود. من قبلا خود هیپنوتیزم و انجام میدادم، ولی حدود ۳۵ دقیقه طول می کشید و باید بگم اکثر مواقع با مقاومت جسم مواجه بودم و بخاطر زمان زیادش هم خیلی اذیت میشدم. ولی در این دوره مقاومت جسمم خیلی پایین اومد و خیلی لذت بخش شده. ممنون از لطفتون​

عرفان

از هر کسی که با هیپنوتیزم آشنایی داشت سوال می کردم تا به من یک نفر را معرفی کنن، همشون چند نفر را معمولا معرفی می کردن که معمولا بیشنون دکتر بهشتیان و دکتر فتحی بود. کنجکاو شدم رفتم رزومه هر دو را بررسی کردم در هیپنوتیزم هر دو متخصص هستن، اما دکتر بهشتیان تخصصش روانشناسی بود و واقعا رزومه اش در این مورد کامله​

آذین

کل دوره ۸ هفته بود و تمرینات هر هفته هم روزانه یک ربع وقت نیاز داشت که برای اینکه کل تمرینات دوره را انجام بدی حدودا ۱۵ ساعت باید وقت بزارید. می تونم بگم این مفید ترین ۱۵ ساعت کل زندگیم بود. سپاس آقای دکتر​

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید
359 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فاطمه رشیدایی
13 مرداد 1402 1:00 ب.ظ

سلام ،چطور میتونم هیپنوتیزم رو یاد بگیرم برای کارم

محمد
28 تیر 1402 10:27 ب.ظ

سلام من قدرت یادگیریم کمی پایینه بعضی مطالب بعضی چیزهارو دیر میگیرم با هیپنوتیزم این مشکل من حل میشه

محمد
28 تیر 1402 10:25 ب.ظ

سلام من قدرت یادگیریم پایینه مطالبو چیزارو کمی دیر میگیرم با هیپنوتیزم درمان میشه این مشکله من

کیان
22 تیر 1402 3:17 ب.ظ

سلام. من دچار افسردگی ناشی از وسواس فکری شدید هستم. افکار منفی و مزاحم تمام زندگی منو مختل کرده. توسط پزشک دارو درمانی هم شدم ک اثری نزاشته روم. خاهش میکنم جوابمو بدین این دوره ی خودهیپنوتیزم میتونه نجاتم بده؟

مریم
18 تیر 1402 11:06 ب.ظ

سلام لطفا اگر کسی رو‌میشناسید که بتونه با هیپنوتیزم به فردی که وسوسه مصرف مخدر داره کمک کنه رو معرفی کنید

یاس
18 تیر 1402 7:45 ق.ظ

برای انجام هیپنوتیزم حداقل به چند سال سن نیاز داریم

لیلازی
4 تیر 1402 6:32 ق.ظ

با عرض سلام و درود .من یک پسر دارم که اعتیاد داشته و چندین بار در صدد معالجه برامدیم و ترکش دادیم و دوباره مصرف کرده . البته روانپزشک دوقطبی تشخیص داده و الان چهل ساله و مجرده و در حال حاضر مصرف نمیکنه زحمت نیست بفرمایین میتونیم با این روش درمان و دارو درمانی به ایشون کمک بشه ممنون میشم از لطف تون

جلال
8 اردیبهشت 1402 9:59 ب.ظ

با سلام و درود
آقای دکتر سوال من اینکه میشه باهیپنوتیزم برون فکنی یا همون فرافکنی اختری انجام داد

1 21 22 23