کلینیک هیپنوتیزم2

هیپنوتیزم چیست؟​

وقتی در سال ۱۳۸۲ تصمیم گرفتم برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود موضوع هیپنوتیزم را انتخاب کنم متوجه شدم تا کنون در ایران هیچ پژوهشی در این زمینه انجام نشده و پژوهش من اولین تحقیق در زمینه هیپنوتیزم بالینی در ایران است. از آن سال تا کنون با بیش از ۵۰۰۰۰ نفر در قالب مشاوره، روان درمانی، کارگاه های آموزش هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم کار کرده ام. در طول این سال ها متوجه شدم که اکثر افراد و حتی بسیاری از دانشجویان روانشناسی هم نمی دانند هیپنوتیزم چیست و اکثرا باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند!

به همین دلیل همیشه در تمامی کارگاه های آموزش هیپنوتیزم به دانشجویانم تاکید می کنم اولین گام در هیپنوتیزم درمانی موفق این است باورهای غلط مراجع خود درباره هیپنوتیزم را اصلاح کنید.

در این مطلب سعی می کنم پاسخ روشن و ساده ای به سئوال هیپنوتیزم چیست بدهم.

ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم کرد این است: هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر هشیار، دسترسی به ناهشیار را راحت تر می کند.

همه می دانیم که تمامی عادات، مشکلات، باورها و رفتارهای ما ناشی از ضمیر ناخودآگاه ماست (تعبیر کوه یخ فروید را حتما شنیده اید که می گوید سرچشمه ۹۰ درصد باورها، افکار، احساسات و رفتارهای ما ضمیر ناخودآگاه ماست) و هیپنوتیزم می تواند ضمیر ناخودآگاه را در دسترس ما قرار دهد. به نظرتان فوق العاده نیست!

۱۲ باور غلط درباره هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی

تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما وقتی تجربه فوق العاده داوطلبان روز اول را می بینند از روز دوم به بعد کارگاه تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای هیپنوتیزم کردن همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

دلیل اصلی این مساله این است که اکثر افراد باورهای غلطی درباره هیپنوتیزم دارند اما وقتی با هیپنوتیزم واقعی آشنا می شوند تمایل آنها برای تجربه کردن آن زیاد می شود.

در فایل صوتی زیر درباره این ۱۲ باور غلط توضیحات بیشتری داده ام.

باور غلط ۱: هیپنوتراپیست تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

باور غلط ۲: هیپنوتراپیست می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

باور غلط ۳: هیپنوتیزم درمانی ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

باور غلط ۴: ممکن است پس از آنکه دکتر هیپنوتیزم شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

کاربردها و فواید هیپنوتیزم درمانی ​

هیپنوتیزم کاربردهای متعددی دارد اما این سه نکته را درباره کاربردهای هیپنوتیزم به یاد داشته باشید:

  • هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد و اما ترکیب هیپنوتیزم با یک روش درمانی دیگر می توان به نتایج فوق العاده ای رسید.
  • تلقین ساده در هیپنوتیزم اثرات دراز مدت ندارد و فقط با تلقین نمی توان به تغییرات پایدار دست پیدا کرد.
  • برخی انتظار معجزه از هیپنوتیزم یا انجام کارهای عجیب و غریب دارند که مسلما امکان پذیر نیست. مثلا مراجعی انتظار داشت که با هیپنوتیزم دزد خانه آنها را پیدا کنم!! یا مراجع دیگری می خواست در عرض یک هفته ۱۰ کیلو از وزن خود را با هیپنوتیزم کم کند!

هیپنوتیزم یک ابزار کمکی است که اثربخشی سایر روش درمانی را بیشتر یا بسیار بیشتر می کند. به عبارت دیگر هیپنوتیزم به تنهایی هیچ اثر درمانی ندارد اما در کنار روان درمانی می تواند اثرات فوق العاده ای داشته باشد.

 من کاربردهای هیپنوتیزم را به سه دسته کلی تقسیم کرده ام.

  1. کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

  2. کاربردهای تحصیلی و آموزشی هیپنوتیزم

  3. کاربردهای توسعه و پیشرفت فردی

در ادامه برخی از کاربردهای هیپنوتیزم را به صورت تیتروار ارایه کرده ام.

متخصص هیپنوتیزم چطور مشکل من را حل می کند؟​

قبل از هر توضیحی باید بگویم که اصطلاح دکتر هیپنوتیزم درست نیست. کسی به نام دکتر هیپنوتیزم و رشته ای به نام هیپنوتیزم وجود ندارد.

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمانی است که توسط دکتر روانشناس مورد استفاده قرار می گیرد. چون هیپنوتیزم فقط ابزاری است که به کمک روانشناس می آید تا فرایند روان درمانی او را اثربخش تر کند و هیپنوتیزم به تنهایی کاربرد خاصی ندارد.

به همین دلیل فردی که فقط با هیپنوتیزم آشنا باشد و با آسیب شناسی روانی آشنا نباشد و بر فرایند روان درمانی تسلط لازم نداشته باشد نمی تواند به طور اثربخشی از هیپنوتیزم در درمان خود استفاده کند. البته منظورم از تسلط بر فرایند روان درمانی مطالعه یک یا چند جلد کتاب یا فقط شرکت در یک کارگاه نیست.

پس هر جا در این مقاله از کلمه دکتر هیپنوتیزم یا متخصص هیپنوتیزم یا هیپنوتراپیست استفاده کردم منظورم دکتر روانشناس یا مشاوری است که از هیپنوتیزم استفاده می کند.

لطفا قبل از مطالعه ادامه مطلب این فایل صوتی را گوش کنید. در این فایل توضیحاتی درباره هیپنوتیزم درمانی داده ام.


مراحلی که دکتر هیپنوتیزم برای درمان مشکل شما استفاده می کند همان مراحلی است که برای درمان سایر مشکلات با  استفاده از سایر روش های روان درمانی (مثل شناخت درمانی، روانپویشی، طرحواره درمانی و غیره) به کار می برد. به عبارت دیگر اصول هیپنوتیزم درمانی با سایر روش های روان درمانی تفاوت بنیادین ندارد.

به طور کلی برای درمان هر مشکلی هیپنوتراپیست ۴ مرحله زیر را طی می کند.

  • مرحله ۱: متخصص هیپنوتیزم ابتدا نوع و شدت مشکل شما را بررسی می کند.
  • مرحله ۲: دکتر هیپنوتیزم میزان هیپنوتیزم پذیری شما را بررسی می کند.
  • مرحله ۳: هیپنوتیزم درمانگر شما را هیپنوتیزم می کند.
  • مرحله ۴: هیپنوتراپیست  فرایند درمان را حالت خلسه هیپنوتیزمی شروع می کند.

مختصری از فعالیت های هیپنوتیزمی دکتر بهشتیان​

۰ +
تعداد کارگاه های برگزار شده خودهیپنوتیزم
۰ +
کارگاه های تخصصی تربیت هیپنوتیزم درمانگر
۳۰۰۰ +
شرکتت کنندگان دوره غیرحضوری خود هیپنوتیزم
۲۷۰۰۰ +
تعداد مراجعان از سال ۱۳۸۱

راهنمای انتخاب متخصص هیپنوتیزم ​

تحقیقات مختلف نشان می دهد نتیجه گرفتن در روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی تا حد زیادی به تحبر روانشناس و متخصص هیپنوتیزم دارد. به همین دلیل انتخاب متخصص هیپنوتیزم از اهمیت بالایی برخوردار است. با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می شوید که افراد زیادی خود را متخصص هیپنوتیزم در تهران یا بهترین متخصص هیپنوتیزم در تهران یا حتی ایران می دانند!! آما آیا می توان به توانایی و تبحر آنها اطمینان پیدا کرد؟

متاسفانه دروغگویی اینقدر در کشور ما به پدیده رایجی تبدیل شده که به سادگی نمی توان به کسی اعتماد کرد به خصوص در فضای مجازی یا اینترنت که شدت این مشکل بیشتر است. حتما شنیده اید که مدرک تحصیلی برخی از نمایندگان مجلس زیر سئوال رفته است!!

مراجعان زیادی را دیدم که وقت و هزینه زیادی را به خاطر عدم تسلط کافی هیپنوتیزم درمانگر بر هیپنوتیزم یا اصول روان درمانی تلف کرده اند. و از آن تاسف بارتر تجربه درمانی بد در ارتباط با یک درمانگر نامناسب نگرش آنها را نسبت به درمان خراب کرده و حتی باعث شده بسیاری از آنها نسبت به درمان مشکل شان نا امید شوند.

برای انتخاب متخصص هیپنوتیزم در تهران حتما رزومه فردی را که انتخاب می کنید به دقت بررسی کنید.  بسیاری از افرادی که ادعای هیپنوتیزم درمانی می کنند رزومه مشخص و قابل اعتمادی ندارند و برخی حتی یک مدرک دانشگاهی مرتبط هم ندارند.

در رزومه این افراد به دنبال محل دقیق تحصیلات دانشگاهی معتبر، پایان نامه ، تحقیقات انجام شده و … بگردید.

در ادامه مطلب سعی می کنم بر اساس تجربه حدودا ۲۰ ساله خود در آموزش هیپنوتیزم به روانشناسان، مشاوران و روانپزشکان برخی از مهمترین ویژگی هایی که برای انتخاب یک دکتر هیپنوتیزم خوب در تهران یا هر شهر دیگری را باید مد نظر داشته باشید را توضیح می دهم.

هیپنوتیزم بیدار چیست؟​

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند ما دو نوع هیپنوتیزم داریم. هیپنوتیزم بیدار و هیپنوتیزم خواب. در صورتی که این مساله کاملا از نظر علمی اشتباه هست و ما فقط یک نوع هیپنوتیزم داریم که در آن فرد نسبت به محیط اطراف خود هشیار و آگاه است. البته میزان هشیاری نسبت به محیط در عمق های متفاوت خلسه متفاوت است.

در خلسه های عمیق میزان هشیاری به محیط کمتر و در خلسه های سبک میزان هشیاری به محیط بیشتر است. میزان عمق خلسه مورد نیاز در شیوه مختلف هیپنوتیزم درمانی متفاوت است.

وقتی اسم هیپنوتیزم به میان می آید اغلب فکر می کنند هیپنوتیزم یک تجربه عجیب و غریب است و در آن اتفاقات عجیبی رخ می دهد. برخی حملات عصبی که در برخی از افراد به دلیل مشکلات روانشناختی رخ می دهد را با هیپنوتیزم اشتباه می گیرند. در صورتی که این پدیده هیچ ارتباطی با هیپنوتیزم ندارد.

به عبارت دیگر می توانم بگویم که همه هیپنوتیزم ها، هیپنوتیزم بیدار هستند یعنی در زمانی که شما هیپنوتیزم می شوید از محیط اطراف خود آگاهی دارید.

در فایل صوتی زیر توضیحات مفصل تری درباره هیپنوتیزم بیدار و باورهای غلطی که افراد درباره هیپنوتیزم دارند داده ام.

تفاوت هیپنوتیزم و خواب

در پژوهشی نوار مغزی EEG  افراد را در حالت خلسه هیپنوتیزمی و خواب مقایسه کرده اند. این عکس به خوبی نشان داده شده است که هیپنوتیزم هیچ ارتباطی با خواب ندارد و همانطور که می بینید نوار مغزی افراد هیپنوتیزم شده و خواب  را مقایسه کرده است که تفاوت واضحی با هم دارند. اطلاعات کامل تر درباره این پژوهش را اینجا می توانید مطالعه کنید.

خدمات کلینیک تخصصی هیپنوتیزم​

دوره های غیر حضوری هیپنوتیزم​

دوره-افزایش-تمرکز
۴۱%
تخفیف

دوره تقویت تمرکز با خود هیپنوتیزم

تمرکز؛ کلید هر موفقیت بزرگ و ماندگار اگر وقتی مطلبی را می خونید، باید چند بار برگردید و مجددا اون را…

۸۹۰,۰۰۰ تومان
۳۲%
تخفیف

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار با خود هیپنوتیزم

دوره آموزش برنامه ریزی ناهشیار، دوره تکمیلی آموزش خود هیپنوتیزم هست. در دوره آموزش خود هیپنوتیزم شما یاد گرفتید که…

۹۹۰,۰۰۰ تومان

هیپنوتراپی اختلال هراس اجتماعی

مشخصات عمومی عنوان کتاب : هیپنوتراپی اختلال هراس اجتماعی نویسنده : دکتر محمد بهشتیان ناشر : بهشتیان تعداد صفحات :…

۱۱۸,۰۰۰ تومان
۴۰%
تخفیف

دوره ترک عادت با هیپنوتیزم

دوره ترک عادت احتمالا الان که در حال خوندن این متن هستید بارها برای ترک عادت های خود تلاش کردید…

۹۰۰,۰۰۰ تومان
۳۳%
تخفیف

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم

دوره ترک سیگار با هیپنوتیزم ترک عادت همیشه سخت بوده و از قدیم گفته اندترک عادت موجب مرض است. اما…

۹۱۵,۰۰۰ تومان
۴۰%
تخفیف

دوره لاغری بی بازگشت با هیپنوتیزم (ماه اول)

امکانات و قیمت پکیج های مختلف ماه اول پکیج ۱ (ماه اول) ۱۲۵۰۰۰۰ تومان ۴ هفته دوره درمانی ارتباط با…

۷۲۰,۰۰۰ تومان
۳۲%
تخفیف

دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج ۱ ۱۴۵۰۰۰۰ تومان ۸ هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان در طول…

۱,۱۹۰,۰۰۰ تومان
۳۹%
تخفیف

دوره افزایش اعتماد به نفس

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج ۱ ۲۰۵۰۰۰۰ تومان ۱۱ هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد…

۲,۴۵۰,۰۰۰ تومان

برخی از نظرات مراجعان کلینیک و دوره های هیپنوتیزم​

مجله سلامت دکتر بهشتیان

ده ها مطلب از بروزترین مطالب در هیپنوتیزم درمانی (هیپنوتراپی) در مجله سلامت دکتر بهشتیان مطالعه کنید.

سئوال یا ابهامی دارید؟

تماس با پشتیبانی (از طریق واتساپ)

۵۰۱۰ ۹۱۰ ۰۹۱۰

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید
377 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانم ناشناس
10 تیر 1403 9:37 ب.ظ

سلام وقت بخیر
کسی که بگه من یکی رو کشتم و … و همه بگن تو اشتباه میکنی اون خودش و هیچ حرفی قبول نکنه رو میشه با هیپنوتیسم به حالت قبل مرگ اون فرد برگردوندش یا حداقل حالش بهتر بشه کلا یادش بره اون موضوع رو
تورو خدا جوابم رو بدید ممنون میشم

کمال
20 بهمن 1402 2:07 ق.ظ

با سلام من نزدیک ۱۴ ساله که ازدواج کردم طوریکه از اول نسبت به قیافه همسر دودل بودم .اینکار منو افسرده کرده از اون موقع هم درمان مصرف میکنم آیا با هیپنوتیزم میشه این تفکر منفی را حذف کرد یا کاهش داد.واقعا آزاردهنده شده تو زندگی.اگه امکان داره ایمیل هم بزنید

زهرا
13 دی 1402 12:18 ق.ظ

سلام مادر من رو ۱۴ سال پیش بهش گفتن ام اس و پارکینسون داره الان ۲ ساله که بردیمش پیش د
روانپزشک میگه افسردگی شدید و اختلال تبدیلی داره و طی دوره روان درمانی هیچ بهبودی حاصل نشده چون دکترش میگفت مثل اینکه از نوجوانی افسردگی رو داشته
آیا هیپنوتیزم میتونه به همچین فردی کمک کنه؟

الهه
22 آذر 1402 5:48 ق.ظ

ایا کسی توایران از روش ال بی ال استفاده میکنه؟

امیر
12 آذر 1402 11:48 ب.ظ

الان کمک میتونه کنه روش هیپنوتیزم برای بهترین خودم شدن تا تمام آن چیز ک میدونم رو تو زندگیم انجام بدم تا ببینن من آدم بی عرضه و بی مصرفی نیستم

امیر
12 آذر 1402 11:45 ب.ظ

من برای همه خوبی و بهترین هارو خواستم ک راه کارهایی برای بهترین شدن و رسیدن ب مقصودشان توضیح دادم براشون
ولی چون ب جایی نرسیدم قبلش بهشون گفتم حرف رو ار دهن من انگار نشنیدی و منو نبین طلب حرف رو بشنو ولی در حرکات بدنشون میبینم ک این خودت بلد بودی ب جایی میرسیدی رو همش در ذهنشون مرور میکنن

امیر
12 آذر 1402 11:41 ب.ظ

سلام من این حس رو دارم خیلی میفهمم ولی هر کاری برای خودم میخوام کنم انگار دنیا نمیخواد انجام بدم و جلوش رو میگیره برای همین همیشه حرفام رو هیچ کسی گوش نمیده چون بیشتر از قدرت فهمشون حرف میزدم و مورد تمسخر قرار دادنم
مشکل با این حل میشه

مهرداد مهر
7 آبان 1402 10:29 ق.ظ

با سلام جناب آقای دکتر بهشتیان
احتراما دختر اینجانب بعد از طلاق که حدود ۶سال صورت گرفته دچار افسردگی شدیدی شده است که منجر به دو باراقدام به خودکشی شده است واکنون نیز بامشکلات روحی روانی بسیار زیادی مواجه می باشد.بارها به مشاورین وروانشناسان مختلفی مراجعه نموده ولی متاسفانه افاقه نکرده است که این خود دلایلی از قبیل مصرف نکردن دارو با بهانه اینکه من مریض نیستم یا عدم مقبولیت روان شناس مربوطه داشته است .آیا میتوان امید داشت که با هیپنوتیزم درمانی مشکلات ایشان رفع گردد؟خواهشمندم در صورت امکان اینجانب را راهنمایی بفرمایید .با تشکر از شما

علی
پاسخ به  مهرداد مهر
19 تیر 1403 2:08 ق.ظ

باسلام اقای دکتر برای ترک سیگار جواب میده

علی رضا جمشیدی
6 آبان 1402 12:21 ب.ظ

سلام.من وسواس فکری شدید دارم.میخواستم نوبت دهی ادرس.جوری که زندگیمو مختل کرد.

شیرین افشانی
17 مهر 1402 6:17 ب.ظ

پسرم اعتیاد داره ومدت یکسال ترک کرده ولی گاهی اوقات بازم بدنبالش میره وراضی نمیشه که با روانشناس در میان بزارم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید تا با روان‌درمانی وهیپنوتیزم انشاالله درمان بشه

1 22 23 24