کلینیک تخصصی اختلالات جنسی

اختلالات جنسی چیست؟

مشکلات جنسی به زبان ساده شامل هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد (یا هر دو) از رابطه جنسی می شود.  اختلالات جنسی طیف گسترده ای دارد.

شایع ترین اختلالات جنسی در مردان عبارتند از:

 • اختلال نعوظ
 • زود انزالی
 • دیر انزالی
 • فتیش

شایع ترین اختلالات جنسی در زنان عبارتند از:

 • واژینیسموس
 • سرد مزاجی

اختلالات جنسی در مردان

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن به نعوظ و یا حفظ نعوظ آلت تناسلی است به حدی که فرد قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد. این اختلال می تواند باعث کاهش تمایل به رابطه جنسی شود. عدم نعوظ در صورتی که گهکاه رخ دهد اختلال محسوب نمی شود و بسیاری از مردان در زمان استرس آن را تجربه می کنند. اما اگر این مشکل به صورت مکرر رخ دهد، می تواند نشانه یک مشکل جسمی یا عاطفی باشد که هر دو باید توسط سکس تراپ مورد بررسی قرار گیرد.

بیماری هایی مانند دیابت، فشار و چربی خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و نیز بالارفتن سن و سوءمصرف مواد می توانند باعث بروز این اختلال شوند. همچنین استرس و اضطراب، مشکلات عاطفی و ارتباطی با شریک جنسی و عزت نفس پایین از دلایل روانی بروز این اختلال هستند.

درمان های مختلفی برای اختلال نعوظ وجود دارد: درمان های دارویی شیمیایی، درمان های گیاهی، روان درمانی و درمان های مکمل مانند مدیتیشن، یوگا و ماساژ پروستات از عمده این درمان ها هستند.

قرص سیلدنافیل (ویاگرا)

قرص ” ویاگرا ” از سال 1998 که در دسترس عموم مردم قرار گرفته، بعنوان یکی از مهمترین داروهای موثر در درمان ” اختلال نعوظ ” بکار می رود.

قرص سیلدنافیل بر مکانیزم فیزیولوژیک نعوظ اثر می گذارد و با افزایش جریان خون در آلت تناسلی موجب نعوظ آلت می شود.

آیا ویاگرا برای همه موثر است؟

 ویاگرا صرفا نعوظ را افزایش می دهد اما شما برای داشتن رابطه جنسی و نعوظ کامل به تحریک جنسی هم نیاز دارید. سه عامل مهم در موثر بودن مصرف سیلدنافیل نقش دارند که عبارتند از :

 • تامین خون مناسب در آلت تناسلی
 • برانگیختگی جنسی
 • سیستم عصبی سالم

وجود یکی از سه مشکل بالا می تواند باعث بی اثر شدن قرص ویاگرا شود. مثلا برخی از افراد به دلیل عمل جراحی یا آسیب به سر مشکل نعوظ دارند که مصرف سیلدنافیل هم مشکل این افراد را حل نمی کند.

چه کسانی نباید از ویاگرا استفاده کنند؟

افرادی یک یا چند مشکل یا نشانه های زیر را دارند، نباید از ویاگرا استفاده کنند:

 • افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند
 • افرادی که فشار خون بالا یا پایین دارند.
 • افرادی که بیماری های کلیوی یا کبدی دارند.
 • افرادی که سابقه مشکلات بینایی دارند.
 • افراد مبتلا به ام اس و لوسمی
 • افراد مبتلا به اختلالات خونی مثل هموفیلی
 • افراد مبتلا به زخم معده فعال

اگر شما هم به یکی از اختلالات فوق مبتلا هستید بهتر است قبل از مصرف قرص سیلدنافیل با پزشک خود مشورت کنید.

اختلال زود انزالی

زود انزالی یا انزال زودرس زمانی اتفاق می افتد که مرد حین رابطه ی جنسی، زودتر از زمانی که او یا همسرش انتظار دارند، به انزال می رسد. زودانزالی یک اختلال جنسی رایج است. طبق آمار، از هر 3 مرد یک نفر گاهی این مشکل را تجربه می کند اما تعداد کمی از این افراد به دلیل خجالت کشیدن به دنبال درمان زود انزالی خود هستند.

نشانه ی اصلی زود انزالی، ناتوانی در به تعویق انداختن انزال برای بیش از یک دقیقه پس از نزدیکی است. بسیاری از مردان فکر می کنند که نشانه های این اختلال را دارند اما نشانه هایشان در سطح شاخص های تشخیصی اختلال زودانزالی نیست. برخی از مردان و شریک جنسی آنها انتظار دارند انزال دیرتر از حالت طبیعی رخ دهد و به همین دلیل فکر می کنند مشکل انزال زودرس دارند.

اگر موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است شما اختلال زود انزالی داشته باشید:

 • همیشه یا تقریبا همیشه در کمتر از یک دقیقه پس از دخول ارضاء می شوید.
 • هیچ وقت یا تقریبا هیچ وقت قادر نیستید انزال را هنگام رابطه ی جنسی به تاخیر بیاندازید.
 • احساس ناامیدی و ترس می کنید و به همین دلیل از رابطه ی جنسی اجتناب می کنید.

اختلال زود انزالی می تواند اولیه یا ثانویه باشد. در نوع اولیه، فرد همیشه در روابط جنسی خود مشکل انزال زودرس را داشته است، اما در نوع ثانویه، فرد در گذشته روابط جنسی بدون مکشل داشته است.

دلایل زیستی و روانی متعددی در بروز اختلال انزال زود رس تاثیر دارند؛ ژنتیک، التهاب و عفونت پروستات یا مجاری ادرار، سطح غیرعادی هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی در مغز از جمله عوامل زیستی این اختلال هستند. از عوامل روانی می توان به تجربیات جنسی گذشته، تصویر بدنی ضعیف، سوءاستفاده جنسی، افسردگی، اضطراب و مشکالت عاطفی و ارتباطی با شریک جنسی اشاره کرد.

درمان زود انزالی

روش های متعددی برای درمان زودانزالی وجود دارد: درمان دارویی، مشاوره و روان درمانی و درمان های مکمل مانند مدیتیشن و یوگا. همچنین تکنیک های رفتاری و تمرینات عضلات کف لگن (کگل) نیز برای درمان این اختلال در کنار درمان های دیگر استفاده می شوند.

داروی زود انزالی

داروهای زیادی می توانند ارگاسم را عقب بیاندازند. اگر چه هیچ کدام از این دارو ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده اند، اما برخی از آن ها با این هدف تجویز می شوند. مثلا دارو های ضد افسردگی و برخی از مسکن ها می توانند انزال را به تاخیر بیاندازند.

داروهایی مثل سیتالوپرام ، سرترالین ، پاروکستین برای درمان زود انزالی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

اختلال دیرانزالی

اختلال دیرانزالی یا انزال دیررس به حالتی کفته می شود که فرد مبتلا با وجود تحریک جنسی، به ارگاسم نمیرسد و یا دیر به ارگاسم می رسد. به دلیل فشار روانی و اضطرابی که فرد تجربه می کند، این اختلال می تواند باعث بروز مشکلاتی در روابط عاطفی و جنسی زوج داشته باشد.

همانند دیگر اختلالات جنسی، اختلال دیر انزالی نیز می تواند عوامل زیستی یا روانی داشته باشد. بیماری های مربوط به غده هیپوفیز و تیروئید، کم کاری غدد جنسی، جراحی پروستات و لگن و نیز مصرف برخی داروها مانند داروهای کاهش فشار خون یا داروهای روانپزشکی و سوء مصرف مواد می تواند باعث بروز این اختلال شود. همچنین اضطراب و استرس و افسردگی از عوامل روانی ایجاد این اختلال هستند. دارودرمانی و روان درمانی دو درمان رایج برای این اختلال هستند.

فتیش

به زبان ساده، فتیش جنسی یا اروتیک، به معنی جذابیت جنسی شدید یک جسم یا بخشی از بدن است. شیئی که باعث برانگیختگی می شود، فتیش و فردی که با آن شی برانگیخته میشود را فتیشیست می گویند.

برای تشخیص فتیش باید به معیارهای تشخیصی اختلال فتیشیسم در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) نگاهی بیندازیم. فرد باید این موارد را در طی حداقل شش ماه گذشته تجربه کرده باشد:

 • تمایل شدید برای رابطه جنسی که در آن بر انگیختگی به وسیله اندام های غیرجنسی یا اشیای بی جان اتفاق می افتد.
 • فانتزی های جنسی، نیاز جنسی یا رفتارهایی که باعث ایجاد اضطراب شدید در فرد شود و زندگی روزمره وی را مختل کند.
 • شیء فتیش نباید لباس مبدل (لباس ویژه جنس مخالف) یا اسیای بازی های جنسی مخصوص تحریک جنسی مانند ویبراتور باشد.

بنابراین برای اینکه فتیش را جزو اختلالات در نظر بگیریم، باید حداقل در شش ماه گذشته باعث ایجاد اختلال و اضطراب در زندگی فرد شده باشد. بنابراین اگر شرایط فرد با معیارهای ذکر شده مطابقت نداشته باشد، فتیش یک اختلال نخواهد بود و صرفاً تمایل جنسی به کارها یا اشیائی است که برای فرد لذتبخش است، خود فرد را آزار نمی دهد و باعث مختل شدن روابط او با دیگران نمی شود.

اختلالات جنسی در زنان

واژینیسموس

واژینیسموس مشکلی است که در آن عضلات لگن به صورت غیر ارادی منقبض می شوند. به طوری که رابطه ی جنسی، وارد کردن تامپون و یا انجام معاینات زنان را دردناک، سخت و یا حتی غیرممکن کند. در این اختلال زمانی که چیزی می خواهد وارد واژن شود عضلات لگن خودبخود و به صورت غیر ارادی منقبض و سفت می شوند و گاهی آنقدر شدید است که نفس فرد بند می آید.

واژینیسموس به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود. در نوع اولیه، این مشکل از ابتدا با فرد بوده است که معمولاً در اولین رابطه جنسی فرد متوجه این مشکل می شود. در نوع ثانویه، فرد در گذشته فعالیت های جنسی موفق و طبیعی داشته ولی به دلایلی در مقطع زمانی خاصی دچار این مشکل شده است.

همچنین واژینیسموس را می توان به دو دسته کامل(در هر شرایطی) و موقعیتی (در شرایط خاص مثلا فقط در معاینه پزشکی) طبقه بندی کرد.

عوامل جسمی مانند عفونت، سرطان، زخم و مصرف برخی داروها می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. همچنین عوامل روانی متعددی مانند اضطراب، تجربه تجاوز، اضطراب بارداری، ترس از رباطه جنسی و احساس گناه از رباطه جنسی می تواند باعث بروز واژینیسموس در فرد شود.

درمان های دارویی، مشاوره و روان درمانی، هیپنوتیزم در کنار تکنیک های رفتاری، تمرینات عضلات لگن (کگل) و نیز یوگا و مدیتیشن برای درمان واژینیسموس پیشنهاد می شوند.

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در روانشناسی به معنای  لذت نبردن از رابطه جنسی و عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی گفته می شود و یکی از شایع ترین اختلالات جنسی زنان است. میزان تمایل جنسی افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل اگر میل جنسی زن و شوهری با هم متفاوت باشد به این معنی نیست که خانم مبتلا به سردمزاجی است.

برای تشخیص ابتلا به سرد مزاجی باید علایم زیر حداقل 6 ماه تداوم داشته باشد و این علایم باعث ایجاد مشکل و ناراحتی برای فرد و شریک جنسی او شود:

 • عدم تمایل به رابطه جنسی
 • نداشتن تفکرات یا خیال پردازی های جنسی
 • پیش قدم نشدن برای برقرار رابطه جنسی
 • لذت نبردن از رابطه جنسی
 • عدم تجربه ارگاسم در رابطه جنسی

عوامل زیستی و روانی متعددی در سردمزاجی زنان نقش دارند. مصرف برخی داروها، دیابت، عدم تعادل هورمون ها، کاهش هورمون های جنسی به دلیل بیماری، افزایش سن یا ایائسگی از جمله عوامل زیستی این اختلال هستند. همچنین داشتن باروهای غلط نسبت به رابطه جنسی، اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی، مشکلات ارتباطی و عاطفی با شریک جنسی، آسیب هایی مانند تجاوز، عزت نفس پایین و تصویر بدنی ضعیف از عوامل روانی دخیل در این اختلال هستند.

روش های مختلفی برای درمان سرد مزاجی زنان وجود دارد که سکس تراپ با توجه به علت ابتلا به سردمزاجی یک یا چند مورد از آنها را به شما پیشنهاد می دهد. دارودرمانی، هورمون درمانی، روان درمانی و زوج درمانی برای درمان سردمزاجی استفاده می شوند.

 نرسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)

این اختلال به حالتی گفته می‌شود که رسیدن فرد به اوج لذت جنسی با تاخیر توام باشد و یا اینکه فرد اصلا اوج لذت جنسی را تجربه نکند. این حالت کم و بیش در زنان اکثر مناطق جهان به دلیل مسائل فرهنگی و اعتقادی دیده می‌شود. دلیل این مسئله آن است که دختران از کودکی به حجب و حیا تشویق می‌شوند. زمانی که‌‌ همان دختر وارد رابطه می‌شود و حالا نقش یک زن و شریک جنسی را دارد، شکستن حریمی که در آن در ساعاتی از شبانه روز فرد باید حجب و حیا را کنار گذاشته و از رابطه جنسی با همسرش لذت ببرد خیلی دشوار است.

 

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی شامل هر روشی برای درمان مشکلات جنسی است. مشکلات جنسی هم به زبان ساده شامل هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد (یا هر دو) از رابطه جنسی می شود.

میزان شیوع مشکلات جنسی بالاست تحقیقات نشان می دهد بین ۳۵ تا ۵۰ درصد افراد در طول عمر خود یک مشکل جنسی را تجربه می کنند. اما اکثر افراد به دلیل خجالت کشیدن به سکس تراپ مراجعه نمی کنند و مشکل آن ها غیر قابل حل می ماند.

سکس تراپ چه مشکلاتی را حل می کند؟

اگر به هر دلیلی شما یا شریک جنسی تان از رابطه جنسی خود راضی نیستید می توانید از سکس تراپیست کمک بگیرید. به طور کلی 4 دسته مشکلات جنسی وجود دارند که نیاز به سکس تراپی دارند عبارتند از:

 1. اختلالات جنسی
 2. انحرافات جنسی
 3. آموزش رابطه جنسی
 4. خستگی یا کسالت جنسی

سکس تراپ چه مهارت هایی دارد؟

در این فایل صوتی به سئوالات زیر پاسخ داده ام، پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه ادامه مقاله آن را گوش کنید.

 • روش های درمانی مورد استفاده در سکس تراپی چیست؟
 • چه روش هایی برای درمان زود انزالی، اختلال نعوظ، واژینیمسوس، فتیش پا در سکس تراپی وجود دارد؟
 • آیا اختلالات جنسی کاملا قابل درمان هستند؟
 • کدام روش درمانی برای درمان اختلالات جنسی مناسب تر است؟

سکس تراپ دکتر روانشناس یا روانپزشک است که آموزش های تخصصی لازم برای تشخیص و درمان اختلالات جنسی را دیده باشد.

 • از آنجا که اکثر مشکلات جنسی ریشه در مسایل شخصیتی و گذشته فرد دارند سکس تراپ حتما باید بر مهارت های روان درمانی به خصوص روان درمانی پویشی تسلط کافی داشته باشد. اکثر سکس تراپ ها از دارو درمانی و درمان شناختی رفتاری برای درمان مراجعان خود استفاده می کنند که متاسفانه این دو روش درمانی تاثیر مثبت دراز مدتی بر مشکل مراجعان ندارد.
 • یک سکس تراپیست خوب باید از فیزیولوژی بدن و آناتومی اندام های جنسی اطلاعات لازم را داشته باشد.
 • در جلسات سکس تراپی درباره مشکلات رابطه جنسی با زوج یا زوجین صحبت خواهد شد و مهارت های لازم به آنها آموزش داده خواهد شد یا ریشه مشکلات شناسایی و رفع می شوند.
 • در صورتی که سکس تراپیست تمریناتی را به شما آموزش دهد همه آنها را در خارج جلسه انجام خواهید داد.

ملاک های یک سکس تراپیست خوب

برخی از اختلالات جنسی نسبت به سایر اختلالات روانشاختی پیچیدپی بیشتری دارند. و بسیاری از مراجعان نمی تواند حتی یک سکس تراپیست خوب در تهران پیدا کنند که بتواند مشکل آنها را درمان کند. برخی از ویژگی های که یک سکس تراپ خوب باید داشته باشد عبارتند از:

 • توانایی بررسی جامع مشکل جنسی و تدوین روش درمان مناسب
 • متاسفانه بیش از 95 درصد سکس تراپیست ها یا از روش های رفتار درمانی یا دارو درمانی برای حل مشکلات جنسی مراجعان خود استفاده می کنند. و در بسیاری از موارد این دو روش فقط می تواند مشکل جنسی را تسکین دهد.
 • مراجعان زیادی را دیده ام که سالها درگیر مشکل جنسی خود بوده اند اما درمان درستی را دریافت نکرده اند.

در صورتی که برای درمان کامل این مشکل باید ریشه های این مشکل شناسایی و درمان شود به همین دلیل یک سکس تراپیست خوب حتما باید بر درمان های پویشی تسلط داشته باشد.

 • بتوانید راحت و بدون خجالت با او درباره مشکل تان صحبت کنید.
 • مطمئن باشید که حرف ها و اطلاعات شما به صورت محرمانه باقی می ماند.
 • درباره مشکل شما قضاوت و پیش داوری نداشته باشد.
 • تحت هیچ شرایطی در جلسه درمان نباید معاینه و تماس فیزیکی وجود داشته باشد.

دوره های غیرحضوری کلینیک اختلالات جنسی

دوره درمان زود انزالی بدون دارو

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج 1 1050000 تومان 6 هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد…

1,050,000 تومان

دوره درمان اختلال نعوظ بدون دارو

دوره درمان اختلال نعوظ اختلال نعوظ چیست؟ اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن به نعوظ و یا حفظ نعوظ آلت تناسلی…

1,850,000 تومان
دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع
39%
تخفیف

دوره آموزش خود هیپنوتیزم سریع

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج 1 890000 تومان 8 هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد…

890,000 تومان

برخی از نظرات مراجعه کنندگان و کاربران کلینیک اختلالات جنسی​

نادری

5 ماه بود که ازدواج کرده بودم ولی به خاطر دردی که احساس می کردم رابطه جنسی با همسرم نداشتیم. هر دومون خیلی تحت فشار بودیم و نمی دونستیم باید چیکار کنیم. تا اینکه دوستم دکتر بهشتیان رو بهم معرفی کرد. طی جلساتی که با دکتر داشتم بهم گفتن که مشکل من واژینیسموس هستش. توی جلسات ریشه این مشکلم رو فهمیدم. من توی یه خانواده سختگیر مذهبی بزرگ شده بودم که رابطه جنسی خیلی تابو بود توش. ولی با کمک دکتر حلش کردیم. همسرم هم خیلی کمکم کرد. ​

محمد صادق

قبل از اینکه آقای دکتر رو ببینم، اصلا نمی دونستم باید چه انتظاری از زندگی جنسی خودم و همسرم داشته باشم. با کمک ایشون، کیفیت روابط جنسیمون خیلی بالا رفته و خیلی از اختلافاتمون که ریشه اش نارضایتی از روابط جنسی مون بود از بین رفته. واقعا سکس تراپیست خوب یه نعمته که می تونه زندگی آدمو تغییر بده. برخورد دکتر کاملا حرفه ای و بدون قضاوت بود که به من و همسرم کمک کرد خیلی راحت تر صحبت کنیم و مشکلمون رو بگیم. ​

مددی

صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی خیلی سخته. من مشکل زودانزالی داشتم و به خاطر خجالتم از مطرح کردن این موضوع پیش دکتر، زندگیم داشت از هم می پاشید. ولی دکتر بهشتیان اونقدر خوب و حرفه ای برخورد کردن که من همون جلسه اول خجالت رو گذاشتم کنار و راحت صحبت کردم. دقیق به حرفام گوش دادن و بعد از فهمیدن ریشه مشکل، با تمریناتی که بهم دادن مشکلم حل شد.​

سارا

فکر نمی کردم هیچ وقت دیگه بتونم احساسات جنسی داشته باشم و بخوام رابطه جنسی داشته باشم. ولی به کمک دکتر بهشتیان، دوباره به زندگی جنسیم برگشتم و رضایتم از زندگی خیلی بالاتر رفته.​

علرضا

بعد از گوش دادن به فایل صوتی آقای دکتر متوجه شدم دلیل مشکل نعوظ من استرس و اضطراب بوده و این دوره درمانی برام مفیده. متاسفانه خیلی برای این مشکل هزینه کرده بودم و هیچ دکتری بهم نگفت که دلیل مشکلت چیه. حتی یک شب با کلی هزینه بیمارستان بستری شدم. الان با تمریناتی که تا هفته 5 انجام دادم در رابطه جنسی شرایطم خیلی بهتر شده و تقریبا مشکلم حل شده. البته کمک های همسرم هم بی تاثیر نبود. اول باید از آقای دکتر تشکر کنم که من را از این کابوس خلاص کردم و بعد از همسرم که برای حل مشکلم باهام همراهی کرد.​

مقالات کلینیک سکس تراپی ​

خدمات کلینیک اختلالات جنسی

تست های کلینیک اختلالات جنسی

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید

66 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مرتضی
28 شهریور 1401 2:04 ب.ظ

مهمترین برتری دکتر بهشتیان نسبت به اکثر افرادی که تو فضای مجازی هستند، پژوهشگر و محقق بودنشه. چون هر حرف یا راهکاری که ارایه میده بر اساس تحقیقات و خیالت راحته که اون چیزی که میگه علمیه به خصوص الان که اینترنت و فضای مجازی پر شده از حرف ها و ادعاهای دروغ و غیر واقعی و غیر علمی.
ممنون از دکتر بهشتیان به خاطر همه زحمت هایی که می کشن.

عرفان
27 شهریور 1401 9:34 ق.ظ

سلام دکتر
آقای دکتر راستش اول به دور شک داشتم و به همین خاطر خریداری کردم و خدا را شکر راضی بودم بعد هم ادامه دوره رو خریدم و الان تا ۸۰ درصد مشکلم حل شده و امیدوارم تا پایان دوره دیگه هیچ مشکلی نداشته باشم به کسانی هم که مشکل بنده را دارند توصیه می کنم البته اول مطمئن بشید که مشکلتون جسمی نیست یا علی خدانگهدار

امیرحسین
27 شهریور 1401 9:34 ق.ظ

درود و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر بهشتیان متشکرم از دوره درمانی زودانزلی که به من کمک کرد مشکلم رو حل کنم

حسینی
22 شهریور 1401 9:07 ق.ظ

ممنون بابت سایت خوبتون ، خوشحالم که با سایت دکتر بهشتیان آشنا شدم.

error: