کلینیک اختلالات جنسی

اختلالات جنسی چیست؟

مشکلات جنسی به زبان ساده شامل هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد (یا هر دو) از رابطه جنسی می شود.  اختلالات جنسی طیف گسترده ای دارد. در حالت کلی اختلالات جنسی شایع و متداول شامل اختلالات زیر هستند:

شایع ترین اختلالات جنسی در مردان عبارتند از

 • اختلال نعوظ
 • زود انزالی
 • دیر انزالی
 • فتیش

شایع ترین اختلالات جنسی در زنان عبارتند از

سرد مزاجی

واژینیسموس

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن به نعوظ و یا حفظ نعوظ آلت تناسلی است به حدی که فرد قادر به برقراری رابطه جنسی نباشد.

عدم نعوظ در صورتی که گهکاه رخ دهد اختلال محسوب نمی شود و بسیاری از مردان در زمان استرس آن را تجربه می کنند.

اما اگر این مشکل به صورت مکرر رخ دهد ، می تواند نشانه یک مشکل جسمی یا عاطفی باشد که هر دو باید توسط سکس تراپیست مورد بررسی قرار گیرد.

اختلال زود انزالی

زود انزالی یا انزال زودرس زمانی اتفاق می افتد که مرد حین رابطه ی جنسی، زودتر از زمانی که او یا همسرش انتظار دارند، به انزال می رسد. انزال زودرس یک اختلال جنسی رایج است. طبق آمار، از هر 3 مرد یک نفر گاهی این مشکل را تجربه می کند.

اگر موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است شما اختلال زود انزالی داشته باشید

 • همیشه یا تقریبا همیشه در کمتر از یک دقیقه پس از دخول ارضاء می شوید.
 • هیچ وقت یا تقریبا هیچ وقت قادر نیستید انزال را هنگام رابطه ی جنسی به تاخیر بیاندازید.
 • احساس ناامیدی و ترس می کنید و به همین دلیل از رابطه ی جنسی اجتناب می کنید.

واژینیسموس

واژینیسموس مشکلی است که در آن عضلات لگن به صورت غیر ارادی منقبض می شوند. به طوری که رابطه ی جنسی، وارد کردن تامپون و یا انجام معاینات زنان را دردناک، سخت و یا حتی غیرممکن کند. در این اختلال زمانی که چیزی می خواهد وارد واژن شود عضلات لگن خودبخود و به صورت غیر ارادی منقبض و سفت می شوند و گاهی آنقدر شدید است که نفس فرد بند می آید.

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در روانشناسی به معنای  لذت نبردن از رابطه جنسی و عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی گفته می شود و یکی از شایع ترین اختلالات جنسی زنان است. میزان تمایل جنسی افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل اگر میل جنسی زن و شوهری با هم متفاوت باشد به این معنی نیست که خانم مبتلا به سردمزاجی است.

نرسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)


این اختلال به حالتی گفته می‌شود که رسیدن فرد به اوج لذت جنسی با تاخیر توام باشد و یا اینکه فرد اصلا اوج لذت جنسی را تجربه نکند. این حالت کم و بیش در زنان اکثر مناطق جهان دیده می‌شود. دلیل این مسئله آن است که دختران از کودکی به حجب و حیا تشویق می‌شوند. زمانی که‌‌ همان دختر وارد رابطه می‌شود و حالا به عنوان یک زن و شریک جنسی هم باید وظایفی را انجام بدهد، شکستن حریمی که در آن در ساعاتی از شبانه روز فرد باید حجب و حیا را کنار گذاشته و از رابطه جنسی با همسرش لذت ببرد خیلی دشوار است.

علائم سرد مزاجی در زنان

علائم سرد مزاجی در زنان عبارتند از:

 1. عدم تمایل به رابطه جنسی
 2. نداشتن تفکرات یا خیال پردازی های جنسی
 3. پیش قدم نشدن برای برقرار رابطه جنسی
 4. لذت نبردن از رابطه جنسی
 5. عدم تجربه ارگاسم در رابطه جنسی

برای تشخیص ابتلا به سرد مزاجی باید علایم فوق حداقل 6 ماه تداوم داشته باشد و این علایم باعث ایجاد مشکل و ناراحتی برای فرد و شریک جنسی او شود.

 

فتیش چیست؟

به زبان ساده، فتیش جنسی یا اروتیک، به معنی جذابیت جنسی شدید یک جسم یا بخشی از بدن است. شیئی که باعث برانگیختگی می شود، فتیش و فردی که با آن شی برانگیخته میشود را فتیشیست می گویند.

آیا فتیش یک اختلال است؟

چه زمانی  فتیش به عنوان یک اختلال شناخته می شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به معیارهای تشخیصی اختلال فتیشیسم در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) نگاهی بیندازیم. در این راهنما به سه معیار تشخیصی برای اختلالات پارافیلیا اشاره شده است. فرد باید موارد مطرح شده را در طی حداقل شش ماه گذشته تجربه کرده باشد.

 1. تمایل شدید برای رابطه جنسی که در آن بر انگیختگی به وسیله اندام های غیرجنسی یا اشیای بی جان اتفاق می افتد.
 2. فانتزی های جنسی، نیاز جنسی یا رفتارهایی که باعث ایجاد اضطراب شدید در فرد شود و زندگی روزمره وی را مختل کند.
 3. شیء فتیش نباید لباس مبدل (لباس ویژه جنس مخالف) یا اسیای بازی های جنسی مخصوص تحریک جنسی مانند ویبراتور باشد.

بنابراین برای اینکه فتیش را جزو اختلالات در نظر بگیریم، باید حداقل در شش ماه گذشته باعث ایجاد اختلال و اضطراب در زندگی فرد شده باشد.

بنابراین اگر شرایط فرد با معیارهای ذکر شده مطابقت نداشته باشد، فتیش یک اختلال نخواهد بود و صرفاً تمایل جنسی به کارها یا اشیائی است که برای فرد لذتبخش است ، خود فرد را آزار نمی دهد و باعث مختل شدن روابط او با دیگران نمی شود.

 

5 ماه بود که ازدواج کرده بودم ولی به خاطر دردی که احساس می کردم رابطه جنسی با همسرم نداشتیم. هر دومون خیلی تحت فشار بودیم و نمی دونستیم باید چیکار کنیم. تا اینکه دوستم دکتر بهشتیان رو بهم معرفی کرد. طی جلساتی که با دکتر داشتم بهم گفتن که مشکل من واژینیسموس هستش. توی جلسات ریشه این مشکلم رو فهمیدم. من توی یه خانواده سختگیر مذهبی بزرگ شده بودم که رابطه جنسی خیلی تابو بود توش. ولی با کمک دکتر حلش کردیم. همسرم هم خیلی کمکم کرد.

نادری

قبل از اینکه آقای دکتر رو ببینم، اصلا نمی دونستم باید چه انتظاری از زندگی جنسی خودم و همسرم داشته باشم. با کمک ایشون، کیفیت روابط جنسیمون خیلی بالا رفته و خیلی از اختلافاتمون که ریشه اش نارضایتی از روابط جنسی مون بود از بین رفته. واقعا سکس تراپیست خوب یه نعمته که می تونه زندگی آدمو تغییر بده. برخورد دکتر کاملا حرفه ای و بدون قضاوت بود که به من و همسرم کمک کرد خیلی راحت تر صحبت کنیم و مشکلمون رو بگیم.

محمدصادق

صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی خیلی سخته. من مشکل زودانزالی داشتم و به خاطر خجالتم از مطرح کردن این موضوع پیش دکتر، زندگیم داشت از هم می پاشید. ولی دکتر بهشتیان اونقدر خوب و حرفه ای برخورد کردن که من همون جلسه اول خجالت رو گذاشتم کنار و راحت صحبت کردم. دقیق به حرفام گوش دادن و بعد از فهمیدن ریشه مشکل، با تمریناتی که بهم دادن مشکلم حل شد.

مددی

فکر نمی کردم هیچ وقت دیگه بتونم احساسات جنسی داشته باشم و بخوام رابطه جنسی داشته باشم. ولی به کمک دکتر بهشتیان، دوباره به زندگی جنسیم برگشتم و رضایتم از زندگی خیلی بالاتر رفته.

سارا

بعد از گوش دادن به فایل صوتی آقای دکتر متوجه شدم دلیل مشکل نعوظ من استرس و اضطراب بوده و این دوره درمانی برام مفیده. متاسفانه خیلی برای این مشکل هزینه کرده بودم و هیچ دکتری بهم نگفت که دلیل مشکلت چیه. حتی یک شب با کلی هزینه بیمارستان بستری شدم. الان با تمریناتی که تا هفته 5 انجام دادم در رابطه جنسی شرایطم خیلی بهتر شده و تقریبا مشکلم حل شده. البته کمک های همسرم هم بی تاثیر نبود. اول باید از آقای دکتر تشکر کنم که من را از این کابوس خلاص کردم و بعد از همسرم که برای حل مشکلم باهام همراهی کرد.

علیرضا

دیدگاهتان را بنویسید