کوچینگ چیست؟

کوچینگ فرایندی است که به فرد کمک می کند تا ظرفیت بالقوه خودش را بالفعل کند تا بهترین عملکرد خودش را داشته باشد. کوچینگ روندی است در جهت بهبود عملکرد فرد در زندگی حرفه ای، اجتماعی و عاطفی.

کوچینگ سعی نمی کند چیزی به فرد آموزش دهد بلکه به او کمک می کند تا خودش را بهتر بشناسد و توانایی های بالقوه خودش را بالفعل کند.

کوچ به شما کمک می کند خودتان و اهداف تان را بهتر بشناسید. موانع درونی که مانع از رسیدن شما به اهداف تان می شود را شناسایی کنید و آنها را اصلاح کنید.

به این معنی که در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ کمک گرفت  کوچ سعی نمی کند چیزی به فرد آموزش بدهد؛ بلکه هدفش این است که به او کمک کند تا یاد بگیرد.به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم، هدف از فرایند کوچینگ بهبود عملکرد است.

کوچینگ در اصل نوع روان درمانی برای افرادی که اختلال یا بیماری خاصی ندارند و می خواهند  زندگی فردی، اجتماعی و شغلی خود را ارتقا دهند.

کوچ کیست؟

کوچ‌ تسهیل گری است که به شما کمک می‌کنند به آگاهی برسید و مسائلی را خودتان کشف کنید، یاد بگیرید و تغییر کنید.

کوچ‌ شما را نصیحت نمی‌کند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهد، بلکه با استفاده از تکنیک ها و روش هایی به شما کمک می‌کند تا مسیر خود را پیدا کنید. یا موانع درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید.

کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با رسیدن به  خود آگاهی و پاسخ‌ها، میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند پلی ایجاد کنند. کوچ‌ به افراد کمک می‌کند تا افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را خودشان سر و سامان دهند، ساده کنند و به شفافیت برسند.

لایف کوچینگ چیست؟

موضوع اصلی در لایف کوچینگ، مسائل مربوط به سبک زندگی و رشد و توسعه فردی است. رشد و توسعه فردی، خانواده، فرزندپروری، روابط، شغل و حرفه، پول، معنویت و صمیمیت می تواند موضوع لایف کوچینگ باشد.

کوچ در ابتدای کار ارزیابی کاملی از حوزه های مختلف زندگی شما انجام می دهد تا ببیند تا چه اندازه بین این حوزه های مختلف تعادل برقرار است. با استفاده از اطلاعات به دست آمده از این ارزیابی، هدف هایی در هر یک از این حوزه ها تعریف می شود و براساس آنها کار کوچینگ شروع می شود.

همه حوزه های زندگی با هم در ارتباطند و به هم وابسته هستند. بنابراین براساس شرایط شما باید تعادل مناسبی بین آنها برقرار باشد. کار کوچ این است که براساس اولویت ها و اهداف شما، به شما کمک کند به تعادل رضایت بخشی که در زندگی می خواهید برسید.

مطالعه بیشتر

انواع کوچینگ (تخصص های کوچینگ)

کوچینگ هم مثل هر رشته‌ی دیگری، به مرور با حرفه‌ای شدن و گسترش قلمرو فعالیت‌هایش، به زیرمجموعه‌های تخصصی‌تر تقسیم شده است و انواع گرایش‌های کوچینگ به وجود آمده‌اند. برخی از آنها نوظهور هستند و برخی از کاملا پذیرفته شده اند. برخی از مهمترین تخصص های کوچینگل عبارتند از:

  • لایف کوچینگ
  • بیزنس کوچینگ
  • کوچینگ سلامتی
  • کوچینگ ارتباطات
  • کوچینگ روابط
  • کوچینگ فرزندپروری
74500 +
مراجع و دانشجو
0 +
کارگاه ها و دوره آموزشی
0
کتاب (تالیف و ترجمه)
5000 +
مصاحبه استخدامی مدیران

دیدگاهتان را بنویسید