کوچینگ چیست؟

کوچینگ یا مربیگری فرایندی است که به شما کمک می کند تا ظرفیت بالقوه خودتان را بالفعل کنید و بهترین عملکرد خودتان را داشته باشید. هدف کوچینگ بهبود عملکرد شما در زندگی حرفه ای، اجتماعی و عاطفی شماست.

کوچینگ به شما کمک می کند خودتان و اهداف تان را بهتر بشناسید و موانع درونی که مانع از رسیدن شما به اهدف تان می شود را شناسایی و اصلاح کنید.

کوچ به شما کمک می کند خودتان و اهداف تان را بهتر بشناسید. موانع درونی که مانع از رسیدن شما به اهداف تان می شود را شناسایی و اصلاح کنید.

کوچینگ در اصل نوع روان درمانی برای افرادی که اختلال یا بیماری خاصی ندارند و می خواهند  زندگی فردی، اجتماعی و شغلی خود را ارتقا دهند.

کوچ کیست؟

کوچ‌ تسهیل گری است که به شما کمک می‌کند درباره مسایل خود به آگاهی برسید و مشکلات و موانع موجود برای رسیدن به ا.

کوچ‌ شما را نصیحت نمی‌کند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهد، بلکه با استفاده از تکنیک ها و روش هایی به شما کمک می‌کند تا مسیر خود را پیدا کنید. یا موانع درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید.

کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با رسیدن به  خود آگاهی و پاسخ‌ها، میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند پلی ایجاد کنند. کوچ‌ به افراد کمک می‌کند تا افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را خودشان سر و سامان دهند، ساده کنند و به شفافیت برسند.

تجربه ای که در طول سالها برگزاری جلسات روان درمانی و کوچینگ کسب کرده ام این بود که بسیاری از مراجعان به دلیل اینکه برخی از مشکلات روانشناختی (مثل اضطراب، افسردگی، ترس، عزت نفس پایین و …) را تجربه می کنند نمی توانند تغییر اساسی در زندگی خود ایجاد کنند و این افراد از جلسات کوچینگ بهره چندانی نمی برند (درست مثل راننده ای که هر چه به پدال گاز فشار می دهد ماشینش حرکت نمی کند به دلیل اینکه ترمز دستی ماشین (همان مشکلات روانشناختی مانع از حرکت او می شود) به همین دلیل در سال های اخیر رویکرد جدیدی به نام کوچ روان درمانی را ایجاد کردم که در آن بر هر جنبه تمرکز شود ( از یک سو تمرکز بر رشد و پیشرفت مراجع و از سوی دیگر حل مشکلات درونی که مانع از رشد و پیشرفت او می شود).

بسیاری تصور می کنند که با گذراندن یک یا چند دوره و یا مطالعه چند جلد کتاب می توانند کوچ فردی شوند در صورتی که تا کوچ هزاران ساعت تجربه کوچ و مشاهده جلسات کوچ تحت نظارت را نداشته باشد توانایی انجام کوچینگ را ندارد.

لایف کوچینگ چیست؟

موضوع اصلی در لایف کوچینگ، مسائل مربوط به سبک زندگی و رشد و توسعه فردی است. رشد و توسعه فردی، خانواده، فرزندپروری، روابط، شغل و حرفه، پول، معنویت و صمیمیت می تواند موضوع لایف کوچینگ باشد.

کوچ در ابتدای کار ارزیابی کاملی از حوزه های مختلف زندگی شما انجام می دهد تا ببیند تا چه اندازه بین این حوزه های مختلف تعادل برقرار است. با استفاده از اطلاعات به دست آمده از این ارزیابی، هدف هایی در هر یک از این حوزه ها تعریف می شود و براساس آنها کار کوچینگ شروع می شود.

همه حوزه های زندگی با هم در ارتباطند و به هم وابسته هستند. بنابراین براساس شرایط شما باید تعادل مناسبی بین آنها برقرار باشد. کار کوچ این است که براساس اولویت ها و اهداف شما، به شما کمک کند به تعادل رضایت بخشی که در زندگی می خواهید برسید.

مطالعه بیشتر

انواع کوچینگ
(تخصص های کوچینگ)

کوچینگ هم مثل هر رشته‌ی دیگری، به مرور با حرفه‌ای شدن و گسترش قلمرو فعالیت‌هایش، به زیرمجموعه‌های تخصصی‌تر تقسیم شده است و انواع گرایش‌های کوچینگ به وجود آمده‌اند. برخی از آنها نوظهور هستند و برخی از کاملا پذیرفته شده اند. برخی از مهمترین تخصص های کوچینگل عبارتند از:

  • لایف کوچینگ
  • بیزنس کوچینگ
  • کوچینگ سلامتی
  • کوچینگ ارتباطات
  • کوچینگ روابط
  • کوچینگ فرزندپروری
۷۴۵۰۰ +
مراجع و دانشجو
۳۰۰ +
کارگاه ها و دوره آموزشی
۰ +
کتاب (تالیف و ترجمه)
۶۰۰۰ +
مصاحبه استخدامی مدیران

تعیین وقت کوچینگ دکتر بهشتیان

جلسات کوچینگ در وقت های ۳۰ و ۶۰ دقیقه ای برگزار خواهد شد و فقط جلسات  60 دقیقه ای امکان برگزاری به صورت حضوری را دارند.

تلفن تعیین وقت

(از  طریق تماس، پیامک و واتساپ)

۵۰۷۷ ۹۱۰ ۰۹۱۰

مجله سلامت دکتر بهشتیان

ده ها مطلب از بروزترین مطالب در زمینه کوچینگ و توسعنه فردی را در مجله سلامت دکتر بهشتیان مطالعه کنید.

نظرات برخی از کاربران ما

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید
10 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سیدامین کریمی
14 اردیبهشت 1401 3:18 ب.ظ

آقابهشتیان سلام.بی‌نهایت ممنون میشم اگه بتونین یه دارویی بهم معرفی کنین که بتونه میزان خوابو رویا دیدنو کم کنه و به عبارتی تایم rem رو به حالت نرمال برگردونه. به راحتی به خواب میرم اما از بس خواب میبینم، صبحا ذهنم خستس

لیدا محمدی
14 اسفند 1400 4:17 ب.ظ

برای من تجربه ای که از جلسات کوچینگ داشتم با تجربه روان درمانی و تراپی کاملا متفاوت بود
نکته ای که الان به ذهنم می رسه اینه که هر دو در کنار هم خیلی به رشد من کمک کردند

رسولی
23 دی 1400 3:39 ب.ظ

سلام و احترام
مدیر یک شرکت خصوصی هستم و در ارتباط با کارکنانم دچار مشکلات زیادی شده ام
اول فکر می کردم مشکل از کارمندانم هست ولی بعد مدتی با صحبت با یکی از دوستان متوجه شدم مشکل در روش ارتباطی من با آنهاست
ایشان به من پیشنهاد دادند که از یک کوچ کمک بگیرم
ممکن هست بفرمایید کوچینگ می تونه در این مورد به من کمک بکند؟ و اینکه چطور؟

پریسا
21 دی 1400 7:48 ب.ظ

آقای دکتر من به در برنامه ریزی و مدیریت زمان مشگل دارم به این فکر کردم که پیش روانشاس برم ولی خب این که اختلال نیست کوچ می تونه کمکم کنه آیا؟

امیرعلی
21 دی 1400 7:47 ب.ظ

سلام آقای دکتر عزیز
من در یک سال اخیر بنا به مواردی چند تا مورد توی زندگیم به وجود اومد که خیلی اعتماد به نفسم رو آورده پایین.
البته از دیگران شاید اگر بپرسم می گن نه مشکلی نیست ولی می دونم که در درونم اعتماد به نفسم نسبت به قبل کمتر شده و اون آدم قبلی نیستم و نمی تونم ریسک کنم
ریسک پذیزیم به شدت اومده پایین
در حال حاضر می خوام که یک پروژه جدیدی در زندگیم شروع کنم و احساس می کنم نیاز به کوچینگ دارم و یک نفر که من رو در مسیرم همراهی کنه
می خواستم نظر شما رو در این مورد بدونم

نوید
12 دی 1400 3:04 ب.ظ

سلام آقای دکتر، من برای درمان اضطرابم پیش شما اومدم و جلساتمون خیلی خوب و موثر بودند. با توجه اینکه درمان شدم و الان خیلی کنترل خوبی روی اضطرابم دارم برنامه های جدیدی برای زندگیم ریختم واسه همین میخام جلسات کوچینگ داشته باشم که بتونم مسیر جدیدم رو با کمک شما برنامه ریزی کنم.

تارا ساغری
11 دی 1400 7:46 ب.ظ

آقای دکتر سلام
یه سوال داشتم از خدمتتون
من تازه وارد یک شرکتی شدم و کارم رو شروع کردم
اصلا اعتماد به نفس ندارم و احساس می کنم از پس کارها برنمیام
توی محل کار قبلیم چنین مشکلی نداشتم
این شرکت جدید چون بزرگتره و کار و مسئولیتم بیشتره و در واقع مدیر یک بخش کوچیک هستم خیلی بهم استرس میده و اعتماد به نفسم رو از ازم گرفته
می خوام یه سری جلسات کوچینگ با شما داشته باشم
البته برای کارم و بیزینس کوچینگ نمی خوام
توی روابطم با بقیه و همکارانم می خوام کمکم کنید

ناظمی
9 دی 1400 2:43 ب.ظ

سلام و عرض ادب
پسر ۲۵ ساله ای دارم که همه امکانات رو در اختیارش قرار دادیم ولی اراده و پشتکاری برای انجام دادن کارها نداره. البته در بچگی بیش فعالی هم داشته
در حال حاضر فقط از شاخه ای به شاخه دیگر می پره
آیا کوچینگ می تونه به پیدا کردن هدف در زندگیش کمک کنه و کمکش کنید کمی اراده کنه و زندگی را جدی بگیره؟

M.Z
15 آذر 1400 1:20 ب.ظ

سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
این سومین پیغامی هست که میزارم لطفا جوابمو بدید. بینیمو جراحی کردم ورم غیر طبیعی داره با تزریق کورتون برطرف نشده میتونید یک ساب شخصی در رابطه با مشکلم برام بسازید. متشکرم

پاسخ به  M.Z
21 دی 1400 4:00 ب.ظ

درود بر شما
لطفا به شماره پشتیبانی دوره ها: ۷۷ ۵۰ ۹۱۰ ۰۹۱۰ (از طریق واتساپ روزهای زوج از ساعت ۱۴ الی ۱۹) پیام بدید
سپاس