درمان غیرحضوری وسواس فکری- عملی (OCD)

3 دانشجو

هدف دوره درمان وسواس چیست؟

هدف این دوره درمان وسواس است. برای اینکه متوجه شوید که آیا این دوره برای شما مناسب هست یا نه پیشنهاد می کنم فایل صوتی زیر را گوش کنید.

محتویات دوره درمان وسواس شامل چه چیزهایی است؟

این دوره شبیه سازی کامل جلسات روان درمانی وسواس است. و شامل همان توضیحات و تمریناتی است که در جلسه درمان ارایه می شود. و محتویات دوره شامل:

 • 8 طرح درمان (صوتی، تصویری و نوشتاری) که به صورت هفتگی به شما ارایه خواهد شد.
 • دستورالعمل انجام تمرینات روزانه برای طول هفته (در صورت انجام تمرینات هر هفته، امکان استفاده از درس های هفته بعد وجود خواهد داشت)
 • فایل انجام تمرینات روزانه و هفتگی
 • جدول تمرینات دوره به صورت هفتگی و روزانه

طول دوره درمان وسواس چه مدت است؟

بر اساس پروتکل های درمان وسواس طول درمان 6 هفته  است.

روان درمانگر این دوره کیست؟

تمام تمرینات و محتویات دوره درمانی توسط دکتر محمد بهشتیان ارایه می شود. برای آشنایی بیشتر با دکتر بهشتیان پیشنهاد می کنم روزمه کامل ایشان را از اینجا مطالعه کنید.

منظور از «با نظارت دکتر بهشتیان» که در عنوان دوره نوشتید، چیه؟

مهمترین ویژگی این دوره این است که در طول 2 ماه یا 8 هفته طول دوره می توانید با دکتر بهشتیان در ارتباط باشید. تمام تمرینات ارسالی شما توسط ایشان مورد بررسی قرار می گیرد و به شما بازخورد داده خواهد شد. همچنین در طول دوره از طریق تلگرام یا واتساپ می توانید با دکتر بهشتیان ارتباط داشته باشید و می توانید سئوالات خود را درباره محتویات دوره و تمرینات آن مطرح کنید تا ایشان پاسخگو باشند.

متد و روش مورد استفاده در این دوره بر اساس چه رویکرد درمانی است؟

بیش از 500 روش روان درمانی وجود دارد که فقط اثربخشی تعداد محدودی از این روش ها (کمتر از 12 روش) برای درمان مشکلات مزمن (از جمله وسواس) بر اساس تحقیقات انجام شده مورد تایید قرار گرفته است. فهرست برخی از تحقیقات انجام شده در این حوزه در اینجا می توانید مشاهده کنید.

روش مورد استفاده در این دوره یک مدل منسجم بر اساس چند رویکرد درمانی است که بر اساس تجربیات و تحقیقات انجام شده بیشترین اثربخشی را در درمان وسواسدارد.

 

آیا این دوره برای همه افراد موثر بوده است؟

متاسفانه خیر، افراد بسیار زیادی با کمک این دوره توانسته اند مشکل وسواس خود را درمان کنند اما در برخی از افراد هم تاثیر چندانی نداشته است.

بررسی های ما نشان می دهد چند دلیل اصلی برای عدم موفقیت در این دوره وجود دارد:

 • انجام ندادن تمرینات روزانه

همانطور که در فایل صوتی هم توضیح دادم هدف این دوره درمان مشکل شماست و یکی از شروط اصلی موفقیت در آن انجام تمرینات روزانه است.

تحقیقات مختلف نشان داده است یکی از عوامل موثر پیش بینی کننده موفقیت اکثر روان درمانی ها تعهد مراجع به انجام تمرینات و تکالیف درمانی است. فراموش نکنید که تغییر کردن سخت است و نیاز به تلاش مستمر و پیوسته دارد. به همین دلیل در صورت شرکت در این دوره باید به خودتان تعهد بدهید در طول 12 هفته این دوره هر روز حداقل نیم ساعت از وقت خود را صرف انجام تمرینات ارایه شده کنید. متاسفانه تا امروز هیچ راه معجزه آسا و ساده ای برای درمان مشکلات روانشناختی پیدا نشده است.

 1. دومین عامل در موثر بودن هر روش درمانی ، تناسب روش درمانی مورد استفاده با نوع و شدت مشکل مراجع است. رویکرد درمانی مورد استفاده در این دوره بر اساس تجربیات من در طول بیش از 30000 ساعت جلسات مشاوره و روان درمانی و نتیجه صدها تحقیق انجام شده در زمینه درمان وسواس است.
 2. افرادی که به برخی از اختلالات روانشناختی مبتلا هستند نمی توانند از این دوره بهره کافی را ببرند. یا این دوره برای آنها اثربخشی کمتری دارد. برخی از افرادی که این دوره برای آنها مناسب نیست عبارتند از:
 • افرادی که به اختلال شخصیت مرزی شدید (مثلا سوابق متعدد خود زنی) مبتلا هستند.
 • افرادی که به اختلال دوقطبی شدید همراه با سابقه بستری مبتلا هستند.
 • افرادی که به اختلالات طیف سایکوتیک (اسکیزوفرنی) مبتلا هستند که در حال حاضر توهمات شنوایی و دیداری فعال دارند.
 • افرادی که به اختلال افسردگی شدید (با تمایل جدی برای خودکشی) مبتلا هستند.

چنین افرادی بهتر است در کنار استفاده از این دوره به یک روان درمانگر پویشی تجربه ای متبحر و روانپزشک مراجعه کنند.

در صورتی که نمی دانید آیا این دوره برای شما مفید خواهد بود یا نه؟ می توانید توضیح بیشتری درباره مشکل خود بدهید تا بتوانم راهنمایی دقیق تری به شما بکنم.

 1. البته من هم انسان هستم و کارم قطعا عاری از کمبود و نقص نیست. اما همیشه تلاش می کنم اشتباهاتم را شناسایی و آنها را اصلاح کنم. همیشه در مواجهه با هر مراجعی از خودم می پرسم چطور می توانم به این شخص بیشترین کمک را بکنم؟ و همواره تلاش کرده ام در حد توان و دانشم بهترین و موثرترین روش درمانی را متناسب با مشکل مراجع در پیش بگیرم. در حالی که حدودا 20 سال است که به تدریس، روان درمانی و پژوهش مشغولم، اما هیچ وقت خودم را از جایگاه شاگردی خارج نکردم و هرگز خودم را از یادگیری جدید بی نیاز ندانسته ام.

 

این دوره برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که به یک روان درمانگر پویشی  انسجامی تجربه ای (AEDP) متبحر دسترسی داشته و توان پرداخت هزینه های جلسات روان درمانی انفرادی را هم دارند. تحقیقات نشان می دهد میزان اثربخشی این روش درمانی 91 درصد است. که بالاترین میزان اثربخشی در بین تمام روش های روان درمانی است. لینک مقایسه اثربخشی روش های مختلف روان درمانی را اینجا می توانید مشاهده کنید.
 • کسانی که حوصله انجام تمرینات را ندارند و نمی خواهند یا نمی توانند روزانه نیم ساعت وقت برای انجام تمرینات بگذارند.
 • افرادی که به دنبال شعار و ادعاهای غلو شده و بی اثر هستند.
 • افرادی که به اختلالات دوقطبی شدید یا اختلالات اسکیزوفرنی (با سابقه بستری) مبتلا هستند (البته افرادی که اختلال آنها تحت کنترل است می توانند از این دوره استفاده کنند).
 • افرادی که به اختلال شخصیت مرزی (با سابقه آسیب زدن به خود) مبتلا هستند.
 • افرادی که به اختلال دوقطبی نوع یک با سابقه بستری در یک سال اخیر مبتلا هستند.

چرا دوره درمان وسواس مفید است؟

 • این دوره شبیه سازی کامل جلسات روان درمانی است و مثل این است که شما با دکتر بهشتیان جلسات روان درمانی هفتگی داشته باشید و دقیقا از همان تمرینات و تکنیک هایی که در جلسات انفرادی استفاده می شود بهره مند می شوید.
 • تحقیقات نشان می دهد درمان هدایت شده (Guided therapy) بهترین روش درمان غیر حضوری اختلالات مختلف است. نتایج این تحقیقات اثربخشی این روش درمانی را (و این دوره ) مورد تایید قرار داده اند. برخی از تحقیقات انجام شده درباره اثر بخشی دوره درمان وسواس را اینجا می توانید مشاهده کنید.
 • دکتر بهشتیان تجربیات خود در بیش از سی هزار ساعت جلسات روان درمانی و صدها تحقیق و پژوهش را در این دوره به شما ارایه می دهد.
 • در هر جلسه تمریناتی (درست مثل جلسه درمانی واقعی) به شما داده می شود که پس از تکمیل آنها را برای دکتر بهشتیان ارسال می کنید تا توسط ایشان مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 • در طول دوره از طریق یک شماره تلگرام یا واتساپ اختصاصی می توانید با دکتر بهشتیان در ارتباط باشید و ایشان نه تنها تمرینات شما را بررسی می کنند بلکه سئوالات خود را هم می توانید از ایشان بپرسید.

درمانگر

دکتر محمد بهشتیان روانشناس ، روان درمانگر ، پژوهشگر ، مدرس و هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. وی عضو انجمن روان تحلیلی و انجمن هیپنوتراپی آمریکاست. برای مطالعه رزومه کامل ایشان به بخش درباره ما مراجعه کنید.
9,800,000 ﷼