پانیک اتک یا حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک یا پانیک اتک به زبان ساده یعنی اضطراب بسیار شدید که به صورت ناگهانی ایجاد می شود و به اوج می رسد و معمولا در کمتر از ۳۰ دقیقه تمام می شود. بسیاری از مبتلایان به حمله پانیک فکر می کنند دچار حمله قلبی شده اند چون اکثر نشانه های پانیک و حمله قلبی مشترک هستند. اما پس از مراجعه به اورژانس و پزشک متوجه می شوند که قلب آنها هیچ مشکلی ندارد و کاملا سالم است. بسیاری از مبتلایان با شروع علایم به سمت اورژانس حرکت می کنند اما وقتی به اورژانس می رسند حالشان بهتر شده است.

شخصی که دچار پانیک اتک یا حمله پانیک می‌شود حداقل ۴ مورد از علائم زیر را تجربه می‌کند:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. احساس نفس تنگی و سخت نفس کشیدن
 3. احساس درد در قفسه سینه یا سنگینی قفسه سینه
 4. لرزش درونی با بیرونی
 5. احساس مسخ شخصیت و مسخ واقعیت (انگار خودم نیستم)
 6. حالت تهوع
 7. ترس از دست دادن کنترل خود
 8. عرق کردن بیش از حد
 9. ترس از مرگ
 10. ترس از غش کردن

اختلال پانیک (بیماری پانیک) چیست؟​

همانطور که گفتم حمله پانیک همان اضطراب شدید است. این اضطراب شدید می تواند در شرایط مختلفی ایجاد شود. مثلا فردی که به شدت از مار می ترسد اگر ماری در خانه خود ببیند، ممکن است دچار حمله پانیک (یا همان ترس شدید) شود. یا فردی که اضطراب صحبت در جمع دارد وقتی در برابر جمعی قرار می گیرد ممکن است دچار حمله پانیک شود.

اما حمله پانیک با اختلال پانیک متفاوت است. کسی به اختلال پانیک یا بیماری پانیک مبتلا است که علایم زیر را داشته باشد:

 • تجربه مکرر حملات پانیک غیر منتظره که مرتبط با موقعیت خاصی نیستند. به عبارت دیگر همه حملات شما نباید قابل پیش بینی باشد. به عبارت دیگر فرد مبتلا به اختلال پانیک گاهی بدون هیچ دلیل مشخص بیرونی دچار حمله پانیک شده است.
 • نگرانی زیاد در مورد حمله پانیک بعدی . معمولا فردی که مبتلا به بیماری پانیک است چون دقیقا نمی داند در چه شرایطی حمله رخ می دهد معمولا دچار ترس و نگرانی است و مدام نگران این است که مبادا دوباره حمله رخ دهد و او در شرایط نامناسبی باشد.
 • به خاطر نگرانی درباره حلمه ها سبک زندگی شما دچار تغییر شود. مثلا کمتر از خانه بیرون بیایید، یا از مکان هایی که قبلا در آنها دچار حمله شدید اجتناب کنید.

پس به طور خلاصه اختلال یا بیماری پانیک سه نشانه دارد:، تجربه حملات مکرر، نگرانی زیاد درباره رخ دادن دوباره حمله ها و اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید حمله در آنها رخ می دهد.

 

روش های درمان قطعی پانیک چیست +(فایل صوتی دکتر بهشتیان)​

حملات پانیک یکی از رنج آورترین اختلالات روانشناختی است. متاسفانه مراجعان زیادی دیده ام که سالها با بیماری پانیک درگیر بوده و فرایند درمان درستی را دریافت نکردند. در فایل صوتی زیر بر اساس نتایج آخرین پژوهش های درمان پانیک و تجربیات سال ها روان درمانی، سعی می کنم نکاتی را درباره درمان قطعی پانیک و رهایی از پانیک با شما در میان بگذارم که امیدوارم بتواند به شما کمک کند برای درمان مشکل خود مسیر درستی را انتخاب کنید. در این فایل صوتی به ۶ سئوال زیر پاسخ داده ام.

 1. حمله پانیک چیست؟
 2. چرا یک فرد به پانیک مبتلا می شود؟
 3. چه روش های درمانی برای پانیک وجود دارد؟
 4. آیا پانیک اتک درمان قطعی دارد؟
 5. چه روش یا روش های درمانی می تواند حملات پانیک را به صورت قطعی درمان کند؟

تست تشخیص پانیک (از کجا بفهمم دچار حمله پانیک شده ام)

در واقع هیچ تست تشخیصی استاندارد و معتبری برای اختلال پانیک وجود ندارد. تشخیص پانیک توسط دکتر روانشناس یا روانپزشک و براساس ارزیابی روانشناختی فرد، شرح حال او و معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) انجام می شود.

اما در اینجا تعدادی سوال برای شما تهیه کرده ایم که براساس نشانه ها، علایم و تجربه های مراجعان متعدد پانیک که داشته ام، تهیه شده است. سوالات را به دقت بخوانید و ببینید که آیا در چند ماه گذشته این علایم و نشانه ها را در خودتان داشته اید یا خیر.

اولین گام برای تشخیص پانیک این است که نشانه های شما ناشی از علل پزشکی نباشد به همین دلیل قبل از اینکه به سئوالات زیر پاسخ دهید باید مطمئن شوید که دلیل علایم شما به خاطر مشکل قلبی یا هر علت پزشکی دیگر نیست.

 1. آیا تا به حال ناگهان دچار ترس و اضطراب شدید و غیرعادی مواجه شده اید که چند دقیقه ای هم طول کشیده باشد؟
 2. اگر جوابتان به سوال قبل مثبت بود، آیا در طول آن چند دقیقه علایم زیر را تجربه کرده اید؟
 • افزایش ناگهانی ضربان قلب و تپش قلب؟
 • عرق کردن؟
 • لرزش بدن
 • احساس تنگی نفس؟
 • احساس خفگی؟
 • درد در ناحیه قفسه سینه؟
 • حالت تهوع و دل درد؟
 • سرگیجه، ضعف و سبک شدن سر؟
 • لرز یا گرگرفتگی؟
 • بی حسی یا گزگز کردن اندام های بدن؟
 • احساس جدا شدن از خود و محیط اطراف (مثل اینکه از بیرون به خودتان نگاه می کنید)؟
 • احساس ترس از از دست دادن کنترل و دیوانه شدن؟
 • احساس مرگ؟

چرا حملات پانیک و بیماری پانیک​ دارم؟

همانطور که گفتم پانیک تجربه یک اضطراب بسیار شدید است. عوامل مختلفی از جمله علل پزشکی ، ژنتیک ، علل روانشناختی و سبک زندگی می تواند منجر به فعال شدن حمله پانیک شود. در ادامه به طور مختصر و در فایل صوتی به طور مفصل تر توضیح داده ام.

شناسایی علل حمله پانیک در انتخاب روش درمان و تعیین اینکه آیا امکان درمان قطعی پانیک امکان پذیر هست یا نه؟ بسیار اثرگذار است.

علل پزشکی حملات پانیک

برخی از بیماری ها جسمی می تواند منجر به پانیک اتک شوند عبارتند از:

 1. پرولاپس دریچه میترال که مشکلی جزئی در درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب است.
 2. پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید)
 3. هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
 4. مصرف مواد محرک (آمفتامین، کوکائین و کافئین)
 5. علایم ترک اعتیاد

در صورتی که حمله های پانیک مکرر دارید توصیه می کنم قبل از هر نوع درمان روانشناختی ابتدا تحت نظر پزشک متخصص بررسی کاملی از شرایط جسمی و فیزیولوژیک خود داشته باشید.

 علل ژنتیک حمله پانیک

مغز برخی از افراد به صورت ژنتیکی تحریک پذیرتر است. این افراد در شرایط مختلف علایم اضطراب را سریع تر و شدیدتر از دیگران تجربه می کنند و احتمال اینکه تجربه حملات پانیک داشته باشند بیش از سایر افراد است.

روش های درمان حملات پانیک چیست​

برای درمان قطعی پانیک ابتدا باید مشخص شود دلیل اصلی حملات پانیک شما چیست و بر اساس آن بهترین روش درمانی را برای مشکل شما تعیین کرد. به طور کلی سه دسته روش درمانی برای حملات پانیک وجود دارد.

 1. درمان پانیک به کمک دارو
 2. کنترل و تسکین حملات پانیک به کمک برخی از روش های روان درمانی
 3. شناسایی و اصلاح علل حملات پانیک (به کمک روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی)

درباره روش های مختلف درمان پانیک در فایل صوتی به صورت کامل توضیحاتی داده ام.

کی از روش های کنترل پانیک استفاده از سابلیمینال درمان پانیک است. در این روش پیام هایی به ناهشیار برای کنترل وسواس داده می شود. این روش برای وسواس های خفیف تا متوسط می تواند موثر باشد.

همانطور که در فایل صوتی مربوط به سابلمیینال توضیح دادم حدودا ۴۰ درصد افراد از سابلیمینال نتیجه فوق العاده ای می گیرند.

داروی پانیک چیست؟

داروهای مختلفی برای درمان پانیک معمولا توسط روانپزشک تجویز می شود.

برخی از مهمترین داروهای که برای درمان پانیک تجویز می شوند عبارتند از:

 • Celexa (سیتالوپرام)
 • Paxil (پاروکستین)
 • Prozac (فلوکستین)
 • Zoloft (سرترالین)
 • Elavil (آمی تریپتیلین)
 • Tofranil(ایمی پرامین)
 • Ativan (لورازپام)
 • Klonopin (کلونازپام)
 • Librium (کلرودیازپوکساید)
 • Valium (دیازپام)
 • Xanax (آلپرازولام)

دوره های غیر حضوری اضطراب و پانیک

۳۲%
تخفیف

دوره درمان اضطراب (ماه اول)

امکانات و قیمت پکیج های مختلف ماه اول با پشتیبانی ۱۴۶۰۰۰۰ تومان ۴ هفته اول دوره درمانی ارتباط با دکتر…

۱,۴۶۰,۰۰۰ تومان
۳۲%
تخفیف

دوره درمان پانیک (ماه اول)

امکانات و قیمت پکیج های مختلف ماه اول با پشتیبانی ۱۴۶۰۰۰۰ تومان ۴ هفته اول دوره درمانی ارتباط با دکتر…

۱,۴۶۰,۰۰۰ تومان
۳۴%
تخفیف

دوره درمان فوبیا و ترس

دوره درمان فوبیا و ترس فوبیا یا هراس نوعی واکنش ترس غیرمنطقی است. اگر به فوبی مبتلا هستید، پس ترس…

۱,۲۳۰,۰۰۰ تومان

برخی از نظرات کاربران و مراجعان​

مرسانا

دکتر از روی اجبار دوره رو خریدم چون حملات زیاد بود و زمان اینکه حضوری خدمت برسم طولانی بود، ولی واقعا معلومه که در درمان پنیک تبحر دارید. اونقدر بهترم که خودم هم باورم نمیشه. یه دنیا سپاس. حتما حضوری خدمت می رسم تا از نزدیک هم برای تشکر شما رو ملاقات کنم. پایدار باشید​

شمیا

واقعا هیچ چیزی جای سلامتی رو نمی گیره و کسب آگاهی لطف بزرگیه در حق خودمون. یه وقتایی وقتی الانم رو با گذشته میسنجم، میبینم هیچی برای دردایی که می کشیدم از زندگیم متوجه نشدم. ولی الان با اینکه دورم تموم شده از اول شروع کردم. احساس میکنم این تکرار می تونه هر روز قوی ترم کنه​

کامران

من موقعی که حمله شدید بهم دست می داد، احساس می کردم یکی داره قفسه سینم رو فشار میده. اولین بار فکر کردم سکته قلبی هست که انقدر حالم بد بود من رو رسوندن بیمارستان که بهم آرامبخش زدن و دکتر گفتن که پنیک یا یه جور حمله بهم دست میده. معمولا مواقعی که اضطراب شدید یا شوک بهم وارد می شد، این حالت بهم دست می داد. از وقتی با روش درمان خود هیپنوتیزم دکتر بهشتیان و این دوره آشنا شدم خیلی بهترم و روی خودم کنترل بیشتری دارم. البته من مرتب هر دوره رو تو هر هفته ۴،۵ بار تکرار می کنم و برام بهبودیم بی نهایت مهمه. دوستانی که این درد رو کشیدن متوجه می شن من چی می گم​

حمیدرضا

از وقتی در سفر ۳ سال قبل حمله پانیک داشتم و آمبولانس اومد سفر رفتن برام شده بود یک کابوس. هر وقت همسرم می گفت بریم سفر بدنم شروع می کرد به لرزیدن. اما الان دارم این پیام را از شهر آمل می نویسم همسرم باور نمیشه که هفته قبل بهش گفتم بریم سفر. امیدوارم پیامم را آقای دکتر بخونن. آقای دکتر شما زندگی دوباره به من دادید نمی دونم چجوری ازتون تشکر کنم​

مهشید

سه سال بود که مشکل پانیک داشتم و دیگه از درمانم نا امید شده بودم. دکتر روانپزشک بهم گفته بود مثل یک آدم دیابتی باید با مشکلت کنار بیای. اما دو ماه قبل با سایت آقای دکتر آشنا شدم و فایل صوتی ایشون درباره پانیک را خوندم. اول می خواستم مراجعه حضوری داشته باشم که هم به خاطر مشکل مالی و وقت های طولانی نتونستم، که منشی دکتر گفت دوره درمان پانیک تحت نظر خود آقای دکتر هست و شبیه سازی جلسات درمانه . الان ۲ ماه دوره را شروع کردم تازه فهیدم این سال ها به جای درمان فقط سردرگم بودم و دارو می خوردم. دیگه یادم رفته بود زندگی بدون پانیک چطوریه؟ اول خدا را شکر می کنم به خاطر روزی که تصادفی با سایت آقای دکتر آشنا شدم و بعد از آقای دکتر تشکر می کنم به خاطر این دوره فوق العاده​

خدمات کلینیک پانیک ​​و اضطراب

تست های روانشناسی کلینیک پانیک ​​و اضطراب

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید
292 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
صادق
10 شهریور 1402 7:38 ب.ظ

به کمک آقای دکتر بهشتیان عزیز من پانیک داشتم خوب شدم ایشالله هر کی مبتلاست خوب بشه

فرناز
29 تیر 1402 2:54 ب.ظ

با سلام و تشکر فراوان از شما دکتر متخصص عزیز که در فایل صوتی به خوبی به این نوع اختلال اضطرابی شدید پرداختید. خیلی نیاز داشتم

مریم فتحی
8 تیر 1402 4:47 ق.ظ

من سه سال حملات پانیک الانم این پیام و‌مینوسم نصفه شب حمله پانیک گرفتم دارو خیلی خوردم ولی خوب نشدم

علیرضا مدی
26 فروردین 1402 9:36 ق.ظ

سلام من هم حدود یک سال درگیر این بیماری بودم. اما راز خوب شدن این بیماری در اینه که واقعا به این درک برسی که هیچیت نیست و ازش نترسی . من یک مدت خودم کاری میکردم که دچار حمله پنیک بشم و به خودم میگفتم پنیک تو هیچی و تو ذهنم رفتم به جنگش در واقع و بعد مدتی کاملا از بین رفت و الان یک سالی میشه مشکلم حل شده و پنیک دچارش نمیشم. من کاری که کردم فقط ازش نترسیدم و درواقع به پنیک حمله کردم و نترسیدم و خو بشدم. باید به این باور برسید که پنیک برای شما مشکلی بوجود نمیاره و بعد به این ترس غلبه کنید .امیدوارم این راهکار بتونه مشگل شما رو حل کنه.

سوگل
پاسخ به  علیرضا مدی
6 خرداد 1402 7:26 ب.ظ

سلام خوبی منم خیلی پنیک و خصوصا اظطراب شدید دارم زندگیم جهنم شده

فرناز
پاسخ به  سوگل
29 تیر 1402 2:59 ب.ظ

سلام براش چیکار کردی؟ من از بچگی داشتم و مهارت بالایی تو کنترل ش دارم

زهره
پاسخ به  علیرضا مدی
9 تیر 1402 2:08 ق.ظ

سلام من هم توی بارداریم پنیک شدید گرفتم که میخواستم خودمو بچمو بکشم ولی دقیقا مثل کار شما رفتم به جنگش باید به این باور برسی که ترس هایی که میاد سراغت بیهودن و ممکنه واقعی هم نباشن نباید ازش بترسی تنها راه موفقیتت همینه نترس ازش برو به جنگش همه چی توی ذهن خودتو چند بار که اومد سراغت به ترست غلبه کن خودش میره که میره الان دختر من ۲ سال و ۹ ماهشه و من هیچ حمله ای نداشتم و مطمئنم هم دیگه نمیگیرم چون شناختم پانیک رو دکترم اسممو گذاشت قهرمان

زهرا
پاسخ به  زهره
29 تیر 1402 5:19 ب.ظ

سلام چه حملاتی داشتین ؟؟بیشتر کمک کنید
چون مشکل من ذهنی وافکار ودرد وسوزش تو سر هست بعد منگی وگیجی تو سرم

نرگس
8 بهمن 1401 10:48 ق.ظ

چقدر عالی توضیح دادن. عالی بود

جواد
22 آبان 1401 2:43 ب.ظ

توضیحات شما مخصوصا فایل صوتی بسیار عالی بود بی جهت نیست که میگن زکات علم آموختن به دیگران هست آقای دکتر ممنونیم

1 26 27 28