حمله پانیک و اختلال پانیک چیست؟

حمله پانیک (پانیک اَتَک) یک تجربه اضطراب شدید است. حملات پانیک معمولا علت مشخص بیرونی ندارند و فرد حتی ممکن است در خواب دچار حمله پانیک شود. حملات پانیک معمولا آنقدر شدید هستند که فرد احساس می کند به مرگ نزدیک است یا دچار حمله قلبی شده است. علاوه بر عوامل فیزیولوژیک مانند کم کاری تیروئید و عوامل ژنتیکی، شرایط و تجربیات زندگی گذشته افراد بر بروز اختلال پانیک و حملات پانیک موثر هستند. نامشخص بودن علت بروز پانیک اتک برای فرد، به این معنی نیست که این حملات کاملا بدون دلیل رخ می دهند. بنابراین برای درمان پانیک باید به عوامل اصلی و  پنهان این حملات توجه کنیم.

در این فایل صوتی به 6 سئوال زیر پاسخ داده ام.

 1. حمله پانیک چیست؟
 2. چرا یک فرد به پانیک مبتلا می شود؟
 3. چه روش های درمانی برای پانیک وجود دارد؟
 4. آیا پانیک اتک درمان قطعی دارد؟
 5. چه روش یا روش های درمانی می تواند حملات پانیک را به صورت قطعی درمان کند؟

حمله پانیک چیست؟

پانیک به زبان ساده یعنی اضطراب بسیار شدید که به صورت ناگهانی ایجاد می شود و به اوج می رسد و معمولا در کمتر از 30 دقیقه تمام می شود. بسیاری از مبتلایان با شروع علایم به سمت اورژانس حرکت می کنند اما وقتی به اورژانس می رسند حالشان بهتر شده است.

شخصی که دچار پانیک اَتَک می‌شود حداقل 4 مورد از علائم زیر را تجربه می‌کند:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. احساس نفس تنگی و سخت نفس کشیدن
 3. احساس درد در قفسه سینه یا سنگینی قفسه سینه
 4. لرزش درونی با بیرونی
 5. احساس مسخ شخصیت و مسخ واقعیت (انگار خودم نیستم)
 6. حالت تهوع
 7. ترس از دست دادن کنترل خود
 8. عرق کردن بیش از حد
 9. ترس از مرگ
 10. ترس از غش کردن
 11. ترس از دیوانه شدن

اختلال پانیک چیست؟

همانطور که گفتم حمله پانیک همان اضطراب شدید است. این اضطراب شدید می تواند در شرایط مختلفی ایجاد شود. مثلا فردی که به شدت از مار می ترسد اگر ماری در خانه خود ببیند، ممکن است دچار حمله پانیک (یا همان ترس شدید) شود. یا فردی از که اضطراب صحبت کردن در جمع دارد وقتی در برابر جمعی قرار می گیرد ممکن است دچار حمله پانیک شود.

اما کسی به اختلال پانیک یا بیماری پانیک مبتلا است که علایم زیر را داشته باشد:

 • تجربه مکرر حملات پانیک غیر منتظره که مرتبط با موقعیت خاصی نیستند. به عبارت دیگر همه حملات شما نباید قابل پیش بینی باشد.
 • نگرانی زیاد در مورد حمله بعدی پانیک. معمولا فردی که مبتلا به بیماری پانیک است چون دقیقا نمی داند در چه شرایطی حمله رخ می دهد معمولا دچار ترس و نگرانی است.
 • به خاطر نگرانی درباره حلمه ها سبک زندگی شما دچار تغییر شود. مثلا کمتر از خانه بیرون بیایید، یا از مکان هایی که قبلا در آنها دچار حمله شدید اجتناب کنید.

پس به طور خلاصه بیماری پانیک سه نشانه دارد:، تجربه حملات مکرر، نگرانی زیاد درباره حملات بعدی و اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید حمله در آنها رخ می دهد.

تست پانیک (از کجا بفهمم دچار حمله پانیک شده ام)

در واقع هیچ تست تشخیصی استاندارد و معتبری برای اختلال پانیک وجود ندارد. تشخیص پانیک توسط دکتر روانشناس یا روانپزشک و براساس ارزیابی روانشناختی فرد، شرح حال او و معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-5) انجام می شود.

اما در اینجا تعدادی سوال برای شما تهیه کرده ایم که براساس نشانه ها، علایم و تجربه های مراجعان متعدد پانیک که داشته ام، تهیه شده است. سوالات را به دقت بخوانید و ببینید که آیا در چند ماه گذشته این علایم و نشانه ها را در خودتان داشته اید یا خیر.

اولین گام برای تشخیص پانیک این است که نشانه های شما ناشی از علل پزشکی نباشد به همین دلیل قبل از اینکه به سئوالات زیر پاسخ دهید باید مطمئن شوید که دلیل علایم شما به خاطر مشکل قلبی یا هر علت پزشکی دیگر نیست.

 1. آیا تا به حال ناگهان دچار ترس و اضطراب شدید و غیرعادی مواجه شده اید که چند دقیقه ای هم طول کشیده باشد؟
 2. اگر جوابتان به سوال قبل مثبت بود، آیا در طول آن چند دقیقه علایم زیر را تجربه کرده اید؟
 • افزایش ناگهانی ضربان قلب و تپش قلب؟
 • عرق کردن؟
 • لرزش بدن
 • احساس تنگی نفس؟
 • احساس خفگی؟
 • درد در ناحیه قفسه سینه؟
 • حالت تهوع و دل درد؟
 • سرگیجه، ضعف و سبک شدن سر؟
 • لرز یا گرگرفتگی؟
 • بی حسی یا گزگز کردن اندام های بدن؟
 • احساس جدا شدن از خود و محیط اطراف (مثل اینکه از بیرون به خودتان نگاه می کنید)؟
 • احساس ترس از از دست دادن کنترل و دیوانه شدن؟
 • احساس مرگ؟
 1. آیا بعد از یک ماه از بروز این علایم از این نگران بودید که این نشانه ها را دوباره تجربه کنید؟
 2. آیا برای جلوگیری از تکرار این حملات کارهایی مثل اجتناب از موقعیت های خاص و ناآشنا انجام داده اید؟
 3. آیا اضطراب و نگرانی شما به حدی هست که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره تان شود؟
 4. آیا اطرافیانتان تا به حال به شما گفته اند که همیشه مضطرب به نظر می رسید؟

اگر جواب شما به اکثر این سوالات بله است، احتمال اینکه دچار حمله پانیک شده اید یا اختلال پانیک داشته باشید وجود دارد. بنابراین برای تشیخیص دقیق و درمان به دکتر روانشناس مراجعه کنید.

باز هم تاکید می کنم که این یک تست تشخیصی معتبر برای پانیک نیست و تشخیص اختلال پانیک و حملات پانیک فقط توسط دکتر روانشناس و روانپزشک انجام می شود.

 

علل حملات پانیک و بیماری پانیک

همانطور که گفتم پانیک تجربه یک اضطراب بسیار شدید است. عوامل مختلفی از جمله علل پزشکی ، ژنتیک ، علل روانشناختی و سبک زندگی می تواند منجر به فعال شدن حمله پانیک شود. در ادامه به طور مختصر و در فایل صوتی به طور مفصل تر توضیح داده ام.

شناسایی علل حمله پانیک در انتخاب روش درمان و تعیین اینکه آیا امکان درمان قطعی پانیک امکان پذیر هست یا نه؟ بسیار اثرگذار است.

علل پزشکی حملات پانیک

برخی از بیماری ها جسمی می تواند منجر به پانیک اتک شوند عبارتند از:

 1. پرولاپس دریچه میترال که مشکلی جزئی در درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب است.
 2. پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید)
 3. هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
 4. مصرف مواد محرک (آمفتامین، کوکائین و کافئین)
 5. علایم ترک اعتیاد

در صورتی که حمله های پانیک مکرر دارید توصیه می کنم قبل از هر نوع درمان روانشناختی ابتدا تحت نظر پزشک متخصص بررسی کاملی از شرایط جسمی و فیزیولوژیک خود داشته باشید.

ژنتیک

مغز برخی از افراد به صورت ژنتیکی تحریک پذیرتر است. این افراد در شرایط مختلف علایم اضطراب را سریع تر و شدیدتر از دیگران تجربه می کنند و احتمال اینکه تجربه حملات پانیک داشته باشند بیش از سایر افراد است.

علل روانشناختی حملات پانیک

برخی از عوامل روانشناختی که می تواند منجر به حملات پانیک شود اینها هستند:

 • تجربیات دردناک مکرر یا شدید در گذشته ( مثل سوء استفاده جنسی، مرگ یک عزیز ، شکست در مقاطع مختلف زندگی مثل امتحانات)
 • تجربیات استرس آور مکرر یا شدید درگذشته

تجربه من نشان داده است که درصد بالایی از مبتلایان به حملات پانیک در این دسته قرار می گیرند. به عبارت دیگر مغز این افراد به دلیل تجربیاتی که در گذشته داشته اند اضطراب بیشتری داردکه در شرایط حاد به شکل حمله پانیک تجربه می شود.

فشار و استرس های زندگی

اتفاقات جاری زندگی می تواند منجر به فعال شدن حملات پانیک در فرد شود. اتفاقاتی مثل ورشکستگی، بچه دار شدن، مرگ عزیزان، طلاق و بیکاری.

روش های درمان قطعی پانیک

برای درمان قطعی پانیک ابتدا باید مشخص شود دلیل اصلی حملات پانیک شما چیست و بر اساس آن بهترین روش درمانی را برای مشکل شما تعیین کرد. به طور کلی سه دسته روش درمانی برای حملات پانیک وجود دارد.

 1. درمان پانیک به کمک دارو
 2. کنترل و تسکین حملات پانیک به کمک برخی از روش های روان درمانی
 3. شناسایی و اصلاح علل حملات پانیک

درباره روش های مختلف درمان پانیک در فایل صوتی به صورت کامل توضیحاتی داده ام.

RTMS نمی تواند پانیک را درمان کند

RTMS یک روش درمان بسیار پر هزینه و کم اثر است (هزینه 40 جلسه RTMS دو طرفه حدودا 20 میلیون تومان است). در مقایسه با دارو درمانی اثر بخشی دارو درمانی از RTMS بیسار بیشتر است. از طرف دیگر RTMS نمی تواند پانیک شما را درمان کند و اثر مختصر آن هم  معمولا دراز مدت نیست. بر همین اساس بین انتخاب دارو و RTMS حتما دارو درمانی را انتخاب کنید. معمولا به کمک دارو درمانی سریعا می توانید شدت علایم پانیک خود را کنترل کنید.

متاسفانه به خاطر منافع مالی زیاد RTMS ، برخی از روانپزشکان بدون توجه به اثربخشی RTMS و شرایط بیمار، برای تمام بیماران خود  با هر نوع اختلالی (وسواس، پانیک، فوبیا، اضطراب اجتماعی و …)  RTMS تجویز می کنند.

7 باور غلط رایج درباره حملات پانیک

متاسفانه باورهای نادرست زیادی در مورد حملات پانیک ( البته تلفظ درست آن پَنیک panic است) وجود دارد. کسانی که از حملات پانیک رنج می‌برند به سختی می‌توانند شرایط خود را برای دیگران توضیح دهند، به خصوص وقتی باورهای نادرست زیادی در مورد این بیماری رواج داشته باشد. در این مطلب درباره هفت باور غلط رایج، و واقعیت های مربوط به این بیماری توضیح می دهم. پیشنهاد می کنم مطالب دیگر درباره پانیک را هم مطالعه کنید. در این مقالات درباره روش های علل و روش های درمان پانیک توضیحات مفصل تری داده ام.

باور غلط  1: حملات پانیک نشانه واکنش افراطی فرد به استرس و اضطراب است

شاید شنیده باشید که کسی بگوید، «خدای من، خیلی نگران بودم، می‌ترسیدم دوباره دچاره حمله پانیک شوم»، «خیلی مرا ترساندی، نزدیک بود دچار حمله پانیک شوم»، یا «من دچار حمله پانیک شدم چون خیلی عصبی بودم». درست است که شرایط استرس زا می تواند باعث بروز حمله پانیک شود اما همیشه این طور نیست. و ممکن است سرو کله حلمه بدون هیچ نشانه قبلی پیدا شود.

باور غلط 2 : حملات پانیک فقط نشانه اختلال پانیک هستند.

اختلال پانیک با حمله پانیک متفاوت است. جمله پانیک یعنی یک تجربه اضطراب شدید. اما اختلال پانیک یعنی تجربه متعدد حملات در شرایط مختلف. حملات پانیک برای اختلالات دیگر هم می تواند رخ دهد. مثلا ممکن است فردی در مواجهه با موش دچار ترس بسیار شدید یا همان حمله پانیک شود. اما این فرد به اختلال پانیک مبتلا نیست بلکه فقط فوبی موش دارد.

حملات پانیک

این حمله های پانیک در سایر اختلالات روانشناختی مثل اختلال اضطراب تعمیم­یافته (GAD)، فوبی های خاص، اختلال وسواس فکری-عملی (OCD)، گذر هراسی (ترس از مکان های شلوغ)، اختلالات خوردن، اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)، افسردگی و اختلال دوقطبی نیز ممکن است رخ دهد.

باور غلط 3: حملات پانیک تنها زمانی که فرد بیدار است رخ می‌دهند

اگرچه حملات پنیک معمولا در بیداری رخ می‌دهند، اما وقوع­شان در زمان خواب عمیق نیز غیرمعمول نیست. این حملات، که حملات پانیک شبانه نامیده می‌شوند، فرد را از خواب بیدار می‌کنند و معمولا او را می­ترسانند. کسی که تجربه چنین حمله ای را دارد احتمالا تصور می‌کند کابوس دیده است، و دوباره خوابیدن برایش بسیار دشوار می‌شود.

باور غلط 4 : حملات پانیک فرد را دیوانه می‌کنند

فردی که دچار حمله پانیک می‌شود می‌ترسد که مبادا کنترلش را به طور کامل از دست بدهد، و به همین دلیل دچار احساس شرمساری و خجالت می­شود. از این گذشته، مبتلایان غالبا تصور می‌کنند این حملات منجر به نابودی کامل عقل و دیوانه شدن آن‌ها می‌شوند. اما واقعیت این است که اگرچه حملات وحشت زدگی یک مشکل روانشناختی محسوب می شود ولی نشانه این نیستند که شخص «الان دیوانه خواهد شد». حملات پانیک در طی 10 دقیقه اوج می‌گیرند و سپس به تدریج فرکش می کند. بعد از کاهش نشانه های حمله کاملا طبیعی است که فرد تا چند دقیقه احساس ترس کند اما نیازی نیست که نگران دیوانه شدنش باشد.

باور غلط 5 : ممکن است حملات پنیک منجر به مرگ شوند

بسیاری از کسانی که اولین بار به حمله پانیک دچار می­شوند سر از اورژانس در می‌آورند زیرا تصور می‌کنند به یک مشکل جدی پزشکی (مثلا مشکل قلبی) مبتلا شده اند. علائمی مثل افزایش ضربان قلب، درد در قفسه سینه، تعرق بیش از حد، و تنگی نفس همه را می‌ترساند و سبب می‌شوند فرد تصور کند نیازمند کمک فوری است. گاهی نشانه های حملات وحشت زدگی شبیه نشانه های سایر مشکلات پزشکی است، اما زندگی فرد را تهدید نمی‌کنند. اگر نمی‌دانید علائم شما مربوط به حمله وحشت­­زدگی است یا سایر مشکلات پزشکی، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

باور غلط 6 : برای جلوگری از حلمه پانیک بهتر است از موقعیت های ایجاد کننده آن اجتناب کنیم.

بسیاری از مردم عقیده دارند که با اجتناب کردن از محرک های ایجاد کننده، می‌توان از بروز حملات وحشت زدگی پیشگیری کرد. مثلا ممکن است فردی به این نتیجه برسد که اگر ترس از پرواز منجر به حمله پانیک می‌شود، پس بهتر است با هواپیما سفر نکند. اما این باور به چند دلیل نادرست است.

اول اینکه برخی از حملات وحشت زدگی غیرمنتظره و بدون دلیل محیطی روی می‌دهند. چون این حملات در هر شرایطی ممکن است روی دهند، چیزی برای اجتناب از آن‌ها وجود ندارد.

دوم اینکه، اجتناب از موقعیتی که باعث حمله در شما می شود فقط به صورت موقتی حال شما را بهتر می کند و نه تنها در درمان مشکل تان تاثیری ندارد بلکه باعث تداوم آن هم خواهد شد.

فقط در صورتی می توان از بروز حملات وحشت زدگی جلوگیری کرد که علل ایجاد این حملات که معمولا ناخودآگاه هستند را شناسایی و درمان کرد.

باور غلط 7 : برای درمان حملات وحشت زدگی کار چندانی نمی‌توان کرد.

خوشبختانه روش های متعددی برای کنترل و درمان پانیک وجود دارد. دکتر روانشناس ابتدا سلامت روان یا شرایط پزشکی که منجر به حمله پانیک می‌شوند را شناسایی و ارزیابی می‌کند. در صورتی که تشخیص دهد مشکل شما ریشه در مسایل پزشکی فیزیولوژیک دارد شما را به پزشک ارجاع می دهد. در غیر اینصورت فرایند درمان را برای شما تعیین می کند. تحقیقات مختلف نشان داده اند که ترکیب دارودرمانی و درمان شناختی رفتاری در کنترل نشانه ها موثر هستند و روان درمانی پویشی می تواند به ریشه کن کردن و درمان این اختلال به شما کمک کند.

 

مقالات کلینیک پانیک

دکتر از روی اجبار دوره رو خریدم چون حملات زیاد بود و زمان اینکه حضوري خدمت برسم طولانی بود، ولی واقعا معلومه که در درمان پنیک تبحر دارید. اونقدر بهترم که خودم هم باورم نمیشه. یه دنیا سپاس. حتما حضوري خدمت می رسم تا از نزدیک هم برای تشکر شما رو ملاقات کنم. پایدار باشید

مرسانا

واقعا هیچ چیزی جای سلامتی رو نمی گیره و کسب آگاهی لطف بزرگیه در حق خودمون. یه وقتایی وقتی الانم رو با گذشته میسنجم، میبینم هیچی برای دردایی که می کشیدم از زندگیم متوجه نشدم. ولی الان با اینکه دورم تموم شده از اول شروع کردم. احساس میکنم این تکرار می تونه هر روز قوی ترم کنه

شیما

من موقعی که حمله شدید بهم دست می داد، احساس می کردم یکی داره قفسه سینم رو فشار میده. اولین بار فکر کردم سکته قلبی هست که انقدر حالم بد بود من رو رسوندن بیمارستان که بهم آرامبخش زدن و دکتر گفتن که پنیک یا یه جور حمله بهم دست میده. معمولا مواقعی که اضطراب شدید یا شوک بهم وارد می شد، این حالت بهم دست می داد. از وقتی با روش درمان خود هیپنوتیزم دکتر بهشتیان و این دوره آشنا شدم خیلی بهترم و روی خودم کنترل بیشتری دارم. البته من مرتب هر دوره رو تو هر هفته ۴،۵ بار تکرار می کنم و برام بهبودیم بی نهایت مهمه. دوستانی که این درد رو کشیدن متوجه می شن من چی می گم

کامران

از وقتی در سفر 3 سال قبل حمله پانیک داشتم و آمبولانس اومد سفر رفتن برام شده بود یک کابوس. هر وقت همسرم می گفت بریم سفر بدنم شروع می کرد به لرزیدن. اما الان دارم این پیام را از شهر آمل می نویسم همسرم باور نمیشه که هفته قبل بهش گفتم بریم سفر. امیدوارم پیامم را آقای دکتر بخونن. آقای دکتر شما زندگی دوباره به من دادید نمی دونم چجوری ازتون تشکر کنم

حمیدرضا

سه سال بود که مشکل پانیک داشتم و دیگه از درمانم نا امید شده بودم. دکتر روانپزشک بهم گفته بود مثل یک آدم دیابتی باید با مشکلت کنار بیای. اما دو ماه قبل با سایت آقای دکتر آشنا شدم و فایل صوتی ایشون درباره پانیک را خوندم. اول می خواستم مراجعه حضوری داشته باشم که هم به خاطر مشکل مالی و وقت های طولانی نتونستم، که منشی دکتر گفت دوره درمان پانیک تحت نظر خود آقای دکتر هست و شبیه سازی جلسات درمانه . الان 2 ماه دوره را شروع کردم تازه فهیدم این سال ها به جای درمان فقط سردرگم بودم و دارو می خوردم. دیگه یادم رفته بود زندگی بدون پانیک چطوریه؟ اول خدا را شکر می کنم به خاطر روزی که تصادفی با سایت آقای دکتر آشنا شدم و بعد از آقای دکتر تشکر می کنم به خاطر این دوره فوق العاده

مهشید

249 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام من ۱۷ سالمه و از پارسال تا الان که پدرم رو از دست دادم دچار حملات پانیک میشم و خیلی اذیت میشم استرس و اضطراب کنکور هم از یک طرف فشار میاره خیلی دارم اذیت میشم الان ک اینو مینویسم حمله داره بهم دست میده خیلی حالم بد میشه تروخدا کمکم کنید دکتر هم رفتم بهم کلومیپرایمین و فلوکستین داد ولی دو روزه بدتر از قبل شدم انقدر دوست دارم بلند جیغ بکشم و گریه کنم
  خسته شدم😭😭😭😭😭😭😭

 • سلام،اقای دکتر من چندین بار به خاطر افسردگی دارو استفاده کردم ،ولی همیشه نیمه رهاش کردمالعان ۷ ماهه دچار حملات پانیک هستم و دارو درمانی میکنم ،۲۷ سالمه و به خاطر گوش دادن بیش از اندازه به ساب این مشکل برام پیش اومد ،تورو خدا لطفا جواب بدین ممنون

 • سلام دکتر من حدود 10ساله که پانیک دارم بعضی مواقع بهتر میشم اما دوباره میاد سراغم قرص سرترالین 50 وترانکوبین 25والپروزلام نیم هم استفاده میکنم اما نتیحه نمیگیرم

 • سلام آقای دکتر ،آیا اختلال پانیک ممکن هست موجب به بیماری سرعت یا بیهوش شدن فرد بشه

  • درود برشما دوست عزیز، حملات پانیک باعث صرع نیا غش کردن و بیهوش شدن نمیشه اما در برخی از افراد حمله پانیک می تونه باعث افت فشار بشه .

 • سلام به همه دوستان عزیز، به منظور راحتی دسترسی شما، محتوای مقالات مهم پانیک در صفحه کلینیک پانیک تجمیع شد. در این راستا کامنت های دوستانی که در زیر این مقالات نظر خودشان را با ما به اشتراک گذاشته بودند نیز به این صفحه انتقال پیدا کرد. به همین دلیل تاریخ همه نظرات کاربران تا قبل از زمان انتقال، مشابه هستند.

 • سلام اقا دکتر من ۲۳ سالمه و مصرف روزی یه عدد ***** ۴۰ یا دو عدد ******** ۲۰ روزی مصرف میکنم و چند وقته ک یهو احساس بدی بهم دست میده میگم یهو الانه ک تشنج کنم یا الانه ک بمیرم نمیدونم بیماریم چیم باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید بعد برا من خیلی طولانی هستش حال بدیم

 • سلام اقا دکتر من خیلی خسته شدم من یهو حالم بد میشه یهو میگم الان تشنج میکنم یا الان کنترلمو از دست میدم بعد منم **** روزی ۲ عدد ۲۰ مصرف میکنم ولی نمیدنم بیماریم چیع خواهش کمکم کنید من نمیدونم کجا باید برم پیش کدوم دکتر برم

 • باسلام جناب دکتر
  من علائم زیر رو دارم می خواستم بدونم پانیک هست یا خیر؟

  در هفته سوم کرونا طی سه نوبت دچار اضطراب بسیار شدید و تپش قلب شدم و مشکل سخت نفس کشیدن که خداروشکر دیگه به اون شدت بروز نکرد اما الان که در ماه سوم هستم همچنان علائم زیر به نوبت بروز می کنن و تقریبا همیشه همراهم هستند به جز مواقعی که خواب راحتی داشته باشم. گاهی خفیف تر و گاهی شدیدتر:

  اضطراب، استرس و ترس
  شوک وارد شدن نسبت به هر اتفاقی (مثلا صدای بوق، یا افتادن یک وسیله…)
  احساس ایست قلبی یا خالی کردن قلب که گاهی تا چند ساعت طول میکشه
  نفس عمیق و راحت نکشیدن
  مشکل در هماهنگی قورت دادن آب دهان و نفس کشیدن
  فشار و گرفتگی در ناحیه قلب یا سینه
  ضعف عضلات به خصوص در ساق پا و بی قراری پا (گاهی حس می کنم پاهام می خواد از زانو خم بشه و بیفتم)
  بدخوابی
  حس ناخوشی (غیر قابل توصیف) و بی حوصلگی
  میل به برون ریزی
  گاهی خشکی دهان
  گاهی لرزش از درون
  گاهی ماسک زدن هم علائم رو تشدید می کنه

  باتشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید