اختلالات روانشناختیکلینیک پانیک

اختلال فوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟

فوبیا یا هراس نوعی واکنش ترس غیرمنطقی است. اگر به فوبی مبتلا هستید، پس ترس یا وحشت شدیدی را در زمان مواجهه با موقعیت ترس تجربه کرده‌اید. برخلاف اضطراب که ممکن است بدون دلیل باشد (البته دلیل ناآگاهانه دارد)، در این اختلال شاید از مکان، موقعیت یا چیز خاصی می ‌ترسید.

خوشبختانه در تجربه کار بالینی من فوبیا ها جزو اختلالاتی هستند که امید به درمان بالایی دارند و در صورتی که مراجع جلسات درمانی را پی گیری کند می تواند کاملا بر اختلال خود غلبه کند.

شدت فوبیا از چندش ‌آور بودن و بیزاری تا ناتوانی شدید، متغیر است. بیشتر افراد مبتلا به فوبیا می ‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است؛ ولی باز هم نمی ‌توانند آن را کنترل کنند. این ترس‌ ها می ‌تواند روابط کاری، تحصیلی و شخصی فرد را مختل کند.

بر اساس پژوهش ها، ۵ میلیون ایرانی به فوبیا مبتلا هستند که در برخی از جنبه های زندگی، آنها را دچار مشکل می‌کند. اگر ترسی دارید که به زندگی شما لطمه زده است، ادامه این مطلب را بخوانید.

علت ابتلا به اختلال فوبیا (ترس)

ممکن است عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد ترس ‌ها شود. کودکانی که یکی از نزدیکان یا اقوامشان به اختلال اضطرابی مبتلا است در خطر ابتلا به فوبی قرار دارند. همچنین، تجربه اتفاقات استرس زا و ترسناک می تواند باعث ابتلا فرد به فوبی شود. اتفاقاتی مثل تجربه غرق شدن، قرار گرفتن در فضاهای بسته به صورت ناخواسته (مثل گیر کردن آسانسور)، ارتفاعات بلند و حمله حیوانات می‌تواند باعث ایجاد ترس در فرد شود.

افرادی که بیماری جسمی دارند هم غالباً مبتلا به ترس ها هستند؛ به طوری که شیوع بالای ترس در افراد مبتلا به صدمات مغزی مشاهده شده است. مصرف مواد و افسردگی هم با ترس ‌ها در ارتباط هستند.

انواع فوبی ها (ترس ها)

آگورافوبی

آگورافوبی یا گذرهراسی، ترس از مکان ‌ها یا موقعیت ‌هایی است که نتوان از آن فرار کرد. معنای این کلمه «ترس از مکان ‌های باز» است. افراد مبتلا به آگورافوبی از قرارگرفتن در مکان ‌های شلوغ یا گیرافتادن در مکانی خارج از خانه می‌ترسند. آن ‌ها از موقعیت‌ های اجتماعی دوری می کنند و در خانه‌ می‌ مانند.

بسیاری از افراد مبتلا به آگورافوبی در مکانی که راهی برای فرار از آن ندارند؛ دچار حملات هراس و ترس می ‌شوند.

فوبیای اجتماعی

فوبی اجتماعی به اختلال اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی هم معروف است. این مشکل، نگرانی شدید از موقعیت ‌های اجتماعی است که می ‌تواند به انزوای فردی منجر شود. فوبی اجتماعی گاهی آنقدر شدت پیدا می ‌کند که حتی ساده ‌ترین تعاملات مثل سفارش غذا در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن هم باعث ایجاد وحشت در فرد می ‌شود. افراد مبتلا به هراس اجتماعی، غالباً سعی می ‌کنند از موقعیت ‌های اجتماعی دوری کنند.

سایر انواع فوبیا ها

بسیاری از مردم علاقه ای ندارند که در موقعیت و شرایط خاصی قرار بگیرند؛ ولی زمانی فرد به فوبی مبتلا است که ترس او با زندگی روزمره تداخل داشته باشد. یعنی مشکلاتی در زندگی روزمره او ایجاد کند. مثلا اگر شما ترس از خرس قطبی داشته باشید به دلیل اینکه مشکلی در زندگی روزمره شما مشکلی ایجاد نمی کند به عنوان اختلال شناخته نمی شود. در ادامه به موارد رایج این ترس‌ ها اشاره می کنیم:

گلوسوفوبی: تحت عنوان اضطراب عملکردی یا ترس از سخنرانی در جمع هم شناخته می ‌شود. افراد مبتلا به این ترس، علائم جسمانی شدیدی را حتی در حین فکر کردن به سخنرانی در جمع تجربه می‌کنند. گلوسوفوبی با روان درمانی و دارودرمانی، درمان می‌شود.

آکروفوبی: ترس از ارتفاعات است. افراد مبتلا به این نوع ترس‌ها از کوه، برج‌ یا طبقات بالایی ساختمان دوری می‌کنند. علائم آن شامل سرگیجه، گیجی، تعریق و حس بی هوش شدن یا از دست دادن هوشیاری است.

 

کلستروفوبی: ترس از فضاهای بسته یا تنگ است. موارد شدید این اختلال حتی مانع از رانندگی یا استفاده از آسانسور در فرد مبتلا می‌شود.

آویو فوبی: ترس از پرواز است.

دنتوفوبی: ترس از دندانپزشک یا فرآیند دندانپزشکی است. این ترس به طور کلی حاصل از تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی است. این اختلال اگر مانع از مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت ‌های دندانی شود، مضر است.

هموفوبی: ترس از خون یا جراحت است. احتمال بی هوشی فرد مبتلا در صورت مشاهده خون خودش یا دیگران وجود دارد.

آراکنوفوبی: به معنای ترس از عنکبوت ‌ها است.

سینوفوبیا: به معنای ترس از سگ‌ ها است.

اوفیدیوفوبیا: افراد مبتلا به این نوع فوبی از مارها می ‌ترسند.

نیکتوفوبیا: ترس از شب یا تاریکی است. این ترس در میان کودکان رایج است؛ اما اگر این ترس به دوران نوجوانی کشیده شود به عنوان اختلال فوبی شناخته می شود.

عوامل خطر

افرادی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به اضطراب قرار دارند، در خطر ابتلا به ترس در آنها بیشتر است. سن، موقعیت اجتماعی – اقتصادی و جنسیت بر نوع فوبی شخص تأثیر می‌ گذارد. برای مثال زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به ترس های حیوانات قرار دارند. کودکان یا افرادی که در موقعیت ‌های اجتماعی – اقتصادی پایین‌تری دارند، بیشتر در خطر ابتلا به ترس ‌های اجتماعی قرار دارند. اغلب افراد مبتلا به فوبی پزشک و دندانپزشک، مردان هستند.

علائم و نشانه های فوبیا

رایج ترین علائم فوبی، حمله پنیک است. ویژگی ‌های حمله هراس شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تندگویی یا ناتوانی در تکلم
 • دهان خشک
 • معده به هم ریخته
 • حالت تهوع
 • فشارخون بالا
 • لرزش
 • درد یا گرفتگی قفسه سینه
 • حس خفگی
 • سرگیجه یا گیجی
 • تعریق فراوان
 • محتمل دانستن حس ناخوشایند

البته برای تشخیص دقیق ابتلا به اختلال هراس نیازی به وجود حملات هراس نیست.

روش های درمان فوبیی

درمان فوبی ‌ها با روش ‌های روان درمانی، دارودرمانی‌ یا تلفیق آنها انجام می شود. و تحقیقات مختلف اثربخشی این روش های درمانی را تایید کرده اند.

دو روش اصلی درمان فوبی عبارتند از درمان شناختی رفتاری و دارو درمانی

درمان رفتاری شناختی

رایج ترین درمان برای فوبی ها، درمان رفتاری شناختی (CBT) است. این درمان شامل روبه‌ رو شدن با منبع ترس در قالب موقعیت کنترل شده است. این درمان افراد را آرام می کند و اضطرابشان را کم می کند.

این درمان روی شناسایی و تغییر افکار منفی، باورهای اشتباه و واکنش ‌های منفی در برابر موقعیت وحشتناک متمرکز است. در روش ‌های جدید CBT، از فناوری واقعیت مجازی برای مواجهه افراد با منبع ترسشان در قالب محیطی امن استفاده می شود.

دارو درمانی فوبیا

داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب به آرام کردن واکنش‌ های هیجانی و جسمانی ترس کمک می‌کند. غالباً استفاده هم زمان از دو روش دارودرمانی و روان درمانی برای درمان فوبی ها بسیار مفید است.

در کلینیک پانیک و اضطراب می توانید به سایر مطالب و مقالات مربوط دسترسی داشته باشید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

111 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عارف
عارف
2 سال قبل

سلام خوبی دکتر ۲۰سالمه استرس و ترسم زیاده تپش قلبم بالا میره گلوهم خشک میشه نمیتونم بعد نمیتونم خوب حرف بزنم

مهدی
مهدی
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

باسلام. ببخشید آقای دکتر من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا ا سرطان میترسم وقتی اسمش میاد استرس میگیرم و فک میکنم دارم خیلی این باعث ازردگیم شده خوشحال میشم کمک کنید؟

اشنا
اشنا
1 سال قبل
پاسخ به  عارف

سلام منم دقیقاهمین مشکلودارم

زهرا محمدی
زهرا محمدی
2 سال قبل

سلام و عرض ادب
ممنون به خاطرمطالب مفید
شما در روش درمان فوبیا، به تلفیق روان درمانی و درمان دارویی اشاره فرمودین. دکتر آیا برای درمان دارویی فوبیامقاله معتبری وجود داره ؟ من در سایت sid.ir چیزی پیدا نکردم. در سایت های غیر معتبر به داروهای زیادی بدون ذکر رفرنس اشاره شده ولی در سایت های معتبر فقط به درمان های روانی اشاره شده ولی برای درمان های دارویی مقالات معتبر پیدا نکردم . ممنون می شم اگر دراین باره مقاله معتبری وجود داره راهنمایی بفرمایید چطور می تونم پیدا کنم .

زهرا محمدی
زهرا محمدی
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

سپاس از شما دکتر بهشتیان بزرگوار

Haroon Rasa
Haroon Rasa
2 سال قبل
پاسخ به  زهرا محمدی

عرض سلام و ادب .
دکتر صاحب محترم.پدر عزیزم مدت ۲۵ سال میشود که دچار فوبیا میباشند یعنی اینکه از تپه های مرتفع و یا سفر کردن به مسیر های طولانی و یا در فضا های باز مثل دشتها ،کوه ها و صحرا ها ویا سفر کوتاه مدت توسط طیاره باعث تپش قلب، نفس تنگی، ترس عجیب، وحشت و هراس که گویا طیاره در حال سقوط است میباشند علاج درمان آن چیست؟ و چه باید کرد؟

نیلسا
نیلسا
2 سال قبل

سلام دکتر من ۱۳ سالمه و به شدت از پرنده میترسم این ترس من از حیوانات هم هست من چیکار بایدبکنم

شکوفه
شکوفه
2 سال قبل

سلام دکتر من باید چیکار کنم برای درمان من مبتلا به فوبیا هستم

مصطفی
مصطفی
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

سلام خسته نباشید دکتر
من چند وقتی هست وقتی می ترسم از دعوا از سگ از داد وبیداد وحالت گیجی تپش قلب خواب آلودگی به دست میده به مدت ۳ماه امکانش هست راهنماییم کنید
سپاس گزارم

معصومه
معصومه
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

سلام دکتر خسته نباشید من یکسال تنها زندگی میکردم از تیر امسال ی شب حالت تهوع شدید و لرز شدید گرفتم ب طوری ک حرکاتم غیر ارادی شده بود آزمایشات زیادی انجام دادم ولی همه میگفتن سالمم و اشتهامم از دست داده بودم. معدم درد میگرفت. یکماه پیش اندوسکپی انجام دادم پولیپ تو مری و معدم بود که دراوردن و بیخطر بود الان تحت درمانم معده دردم خوب شده ولی لرز نه. الانم ک پیش خانواده هستم خیلی میترسم از تنهایی. خانوادم همه شاغل هستن. مخصوصا صبحا با یک ترسی از خواب بیدار میشم. اگر تنها باشم و فامیل یا دوست بیان خونمون میترسم.به دنبال این ترس لرز شدید وحالت تهوع میگیرم. خیلی دارم اذیت میشم من ۲۵ سالمه. لطفا راهنماییم کنین

حبیب الله
حبیب الله
1 سال قبل
پاسخ به  مصطفی

سلام آقای دوکتور همین ترس را مدت یک سال میشه من دارم

هانیه غفوری
هانیه غفوری
2 سال قبل

سلام ممنون از مقاله ارزشمندتون
مبخث را خیلی ساده و روان بیان فرمودین، به خصوص انواع فوبی ها را

مجتبی
مجتبی
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

سلام آقای دکتر من از مراجعه حضوری با دکتر هر کس دیگر میترسم از تاریکی صحبت تو جمع از کسی چیزی پرسیدن گفتن حرف دل فکر های بد کردن کسی دستم بگیر احساس خفگی میکنم چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

علیرضا
علیرضا
2 سال قبل

باسلام بنده ۲سال پیش دچار حادثه وبعد اندوسکوپی دکتر گفت میکروب معده داری ونفخ شدید داشتم ۲۰روز چرک خشک کن قوی خوردم نفخم خوب شد ولی بدنبال ان دچار وحشت شدم دکتر زانکس تجویز کرد ۱ سال هست زانکس میخورم کمی بهتر شدم ولی بعد از چرک خشک کن ۱۰ کیلو لاغر شدم ولی هنوز میترسم تنهایی رانندگی کنم ودر خانه بمانم چکار کنم متشکر میدهم جواب بدهی

شیرواله
شیرواله
2 سال قبل

سلام آقای دکتر گران قدر
من نگران میشم زیاد از خواب معمولا با ترس بیدار میشم از تونل و جای باریک و تاریک میترسم بیشتر وقت ها حس (منگ یا گیچی) دارم زود عصبی میشم و لج باز میشم ولی اگه شدی باشه کوتاه میام
از این شرایط خسته شدم نمیدونم کجا برم
قرص سازترین و الپرازولام هم مصرف داشتم

ماریان
ماریان
2 سال قبل

سلام
من به شدت از همه چی میترسم حتی از نوشتن کلمه ترسم میترسم.موقع ترس جیغ میکشم و بعدش سرم به شدت درد میکنه تمام ترس هایی رو که شما نوشتید رو دارم وهزاران ترس دیگه تا حدی که تو اتاق خواب من حتی کمد دیواری نصب نشده چون من میترسم چیزی توش باشه تازه ازدواج کردم و همسرم رو شدت ترسم نگران کرده .

محمدنبی
محمدنبی
2 سال قبل

سلام دکتر بهشتیان، من فوبیای اجتماعی دارم و در جاهای تنگ و تاریک هم رفته نمیتوانم تقریبا ده سال میشود. برای یک سال ای سیتالوپرام خوردم. چهل فیصد خوب بودم. سه هفته قبل به یک جای تاریک رفتم که خود را تلقین کنم. اما متاسفانه حالتم خراب شد. به خانه آمده تمام دارو ها ره اون بر انداختم. حالا در بلند منرل ها به لفت رفته نمیتوانم و از پله های زینه راه میروم. روزانه بالاتر از پنج بار حالتم خراب میشود. چکار کنم ؟ اگر رهنمای مان کنید بعید از لطف تان نخواهد بود. تشکر!

M
M
2 سال قبل

آقای دکتر من هر اتفاقی قراره بیفته بابتش استرس میگیرم هر اتفاقی فرق نمیکنه و هیچکس هم نمیتونه این اتفاق رو کنترل کنه و ۲ساله که دارم باهاش مقابله میکنم و ترس از حیوانات بیشتر از بقیش ممنون میشم کمکم کنید سپاسگذارم

مصطفی
مصطفی
2 سال قبل

امکانش هست آدرس مطب تونو بدین یا شماره تماس تونو
چون من دقیق مثل یکی از بیمارانتو هستم

دنیز
دنیز
2 سال قبل

سلام. وقتتون به خیر. من به شدت از سوسک (سوسری) میترسم و هر وقت میبینم ناخودآگاه به چند متر دورتر از اون میدوم و ضربان قلبم تند میشه. خانواده ام نمیتونن این ترس منو قبول کنن و میگن تو هیچ اتفاق خاصی برات نیفتاده که باعث بشه فوبیا داشته باشی. سوالم اینه که واقعا باید یه اتفاق خاصی در مورد فوبیام افتاده باشه تا ترس من قابل قبول بشه؟ اینم بگم که من تو دانشگاه چندین واحد حشره شناسی گذروندم و حشره های زیادی رو حتی با دست گرفتم اما نسبت به سوسری هیچوقت نتونستم عادی باشم

امیر
امیر
2 سال قبل
پاسخ به  دنیز

سلام.وقتتون بخیر
من ترس از تاریکی و تنهایب دارم باید چکار کنم

احسان
احسان
2 سال قبل

سلام. هنگام تنهایی استرس میاد سراغم و هی جدی تر میشه تا حدی که میترسم و حدود ۱۰ ثانیه ترس طول میکشه و برطرف میشه. بعد از اون کلی نگرانی میاد سراغم که نکنه بدتر بشه؟ نکنه درمان نشم؟ حالا طوی طول روز هم این نگرانی رو دارم و حس میکنم وضعیتم داره بدتر میشه. ممنون میشم بفرمایید مشکلم چیه؟ و اینکه چه راهکاری مناسبه؟ هنگام اضطراب بالا حالتی دارم که انگار خودم نیستم و محیط هم غیر واقعیه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

علی
علی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من الان بیشتر از یک ساله که از بیماری های مختلف جسمی میترسم و خیلی آرامشم رو به هم زده و همش فکر میکنم که هر وقت به بیماری فکر میکنم اون بیماری وارد زندگیم میشه ترو خدا راهنماییم کنید

مهدی گلستانی
مهدی گلستانی
1 سال قبل
پاسخ به  علی

منم هنین جوری هستم بایدچیکارکنم همش به سکته وبیماری فکرمیکنم

آنی
آنی
2 سال قبل

سلام دکتر یه دختر ۲۰سالم که شبا همش تو خواب میپرم چند وقت پیش خودارضایی میکردم همش میترسم یکی یه بلایی سر صورتم بیاره کتکم بزنه خیلی زیاد گریه میکنم قبلاً روانشناس میرفتم پارسال خوبتر بودم الان حالم خوب نیست چیکار کنم !!؟

آریا
آریا
2 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

آقای دکتر من چجوری می تونم ترس از یک موجود شیطانی را از خواهرم جدا کنم،دیشب اصلا خوابش نبرد از ترس.لطمت یک کاری بهم بگید بکنم که تاثیر داشته باشه

زهرا
زهرا
2 سال قبل

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر…
من ۱۳ سالمه و ترس از دندونپزشکی دارم،۸ تا از دندونام هم خراب هستن.
تاحالا دوبار رفتم مطب دکتر برای عصب کشی دندونام ولی هر دوبارش نذاشتم دکتر کاری رو دندونم انجام بده و هی دستشو پس زدم…
اگه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ترسم کمتر شه؟

سمین
سمین
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من ترس از ارتفاع دارم ب طورک حتی از پله هم نمیتونم برم و اینکه هر جا میرم حس میکنم همه دارن بهم نگاه میکنن و ب راه رفتن من همین باعث استرس میشه طوری که پاهام مبارزه و باعث میشه نتونم راه برم خوب
ممنون میشم راهنمایی کنید

سدنا
سدنا
2 سال قبل

باسلام خدمت آقای دکتر
۲۸ ساله هستم انواع فوبیارو تجربه کردم و تونستم حلشون کنم مثلا ترس از جوجه گربه و تاریکی اما الان فوبیای استفراغ دارم خیلی شدیده نمیتونم از پسش بربیام دچاره حمله های شدید پانیک میشم وقتی دختر۴ سالم استفراغ کنه. تمام روز و شبم رو این ترس گرفته. شبای زیادی از ترس استفراغ به دخترم غذا ندادم و نذاشتم بخوابه. متاسفانه دخترم داره آسیب میبینه.
شرایطی ندارم که به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کنم. دختر ۴ ماهه ای دارم که بهش شیر میدم. در نوجوانی فلوکسیتین ۲۰ مصرف میکردم و از قبل هم پروپرانول ۵ و ۱۰. چون اضطراب داشتم روانپزشک این داروهارو داده بود. ایا الان میتونم الپرازولام مصرف کنم؟برا دخترم که شیرمو میخوره مشکلی پیش نمیاد؟

Sina
Sina
2 سال قبل

سلام من میترسم استرس دارم چه داروی باید بخورم

حمید
حمید
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من خیلی مشکلهای روحی روانی دارم که همه اش بخاطر ترسو بود یعنی جسارت ندارم و از نقم نمیتونم دفاع کنم و همه بهم زور میگند ملوون نمیتونم هیچ حرفی بزنم و وقتی میرم خونه با گشت میزنم تو یه جایی و نفرین میکنم ازن ترسو بودن و بی جسارت بودنم رو پون این مشکل من حل شه همه مسکلات دیگه ای که بخاطر همین ترسو بودنم بوجود امده هم حل میشه لطفا همینجا قرص یا داروی مربوطه رو بهم معرفی کنید دکتر رفتم جوابی نگرفته ام تو رو خدا کمکم کن مشکلم ترس از ادماست ترس از حرف زدن ترس از گرفتن حق ترس از جسارت بخرج دادن بطوری که یه بچه پخ کنه داغون میشم و دچار رعشه عرق کف دست و از بین رفتن تمام حواسم میشه و نابود میسم

حمید
حمید
2 سال قبل

داروی شجاعت میخوام پون به کل نالودم و چیزی اصلا بنام جرات در سلولهای مغز من افریده نشده

محمد مهدی ناکینی
محمد مهدی ناکینی
2 سال قبل

من تنگی نفس دارم انگار نفسم نمیاد حالت تهوع سر گیجه بعضی موقه ها تپش قلب چیکار کنم

ناصحیان
ناصحیان
2 سال قبل

با سلام و احترام
من یه خانم متاهل با ۳۳سال سن و دارای دو فرزند، بعد از ازدواج حدود ۱۵ سال پیش، رفتارهای ناسالم اقوام شوهرم به شدت ازارم میداد، و گاهی رفتارهای شوهرم
. الان یه مدتی هست که از شوهرم بدم میاد، با اینکه شوهرم توجه میکنه بهم ولی نسبت بهش حسی ندارم، بسیار حساس و بدبین نسبت به اطرافیان شوهرم شدم، انگیزه ی زندگی در من کم شده، گاهی دوست دارم بمیرم….

Fatme
Fatme
2 سال قبل

سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من الان ۲۲ سالمه و مجردم از کودکی ترس از مرگ و جن و از این قبیل ترس ها داشتم و من واقعا شب نمیتونم بخوابم یا تنها بدون مامانم خوابم نمیبره لطفا بگین باید چیکار کنم با این همه ترس تا این سن یه بار نتونستم با خیال راحت تو اتاقم رو تختم تنهایی یه شب بخوابم گاهی اوقات شبا این افکار انقد زیاد میشن‌ که باید کلی قرص زخورمو گریه کنم تا بعد اروم شم.خانوادمم دیگه خسته شدن نمیتونم ترسمم جایی بیان کنم با این سنی ک دارم.

بهراد
بهراد
2 سال قبل

سلام, وقت شما بخیر آقای دکتر؛
بنده آقایی هستم ۲۸ ساله, متاهل و دارای یک فرزند و معلم هستم
مشکلی که من دارم اینه که به شدت به شدت و به شدت از بیمار شدن نزدیکانم وحشت دارم به حدی که وقتی مشکل جسمی برای یکیشون پیش میاد و نیاز به مراجعه به پزشک دارن من شدیدا کاهش اشتها و کاهش وزن پیدا میکنم و تمامی امور روزمره بنده دچار اختلال کامل میشه و همه تمرکزم رو کامل از دست میدم. حتی گاهی به قدری حالم بد میشه که برای رهایی از این فشار روانی آرزوی مرگ میکنم.
نکته جالب اینه که از مزگشون خیلی نمیترسم ولی از بیمار شدنشون وحشت عجیبی دارم و احساس میکنم که اگر سخت بیمار بشن من عذاب زیادی خواهم کشید.
واقعا نمیدونم باید چیکار کنم
خواهش میکنم راهنماییم کنید🙏🙏🙏

alhamslahy302@gmail.com
alhamslahy302@gmail.com
2 سال قبل

سلام دکتر من فوبیای اجتماعی دارم چطورمیتونم خوب شم

SH
SH
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من به شدت از هیجانی شدن میترسم و بیشتر علائمی که نوشتید رو دارم ، حتی از زیاد شدن مقدار رنگ ها در بعضی مکان ها هم میترسم به خصوص رنگ آبی. به طوری که توی زندگیم هم یکم اختلال ایجاد کرده. چطور میتونم درمان بشم؟؟

SiavashMcsavi
SiavashMcsavi
2 سال قبل

سلام

SiavashMcsavi
SiavashMcsavi
2 سال قبل

سلام من چندساله سرگبچه های شدید دارم دکترم رفتم خوب نشدم بعدهی میخوام برم بیرون میترسم حالم بدتربشه سرم گیچ بره استرس شدید نگرانی دارم بی جهت میخوام یه کاری برم یا کاری انجام بدم نمیتونم هی ترس دارم حالم بدنه یه وقت میشع راهنمایی کنید

فریبا
فریبا
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من یه پسر ۹ساله دارم که به شدت از تنهایی وتاریکی وسرویس بهداشتی وحمام میترسه .از تنها ماندن درخانه، پسر فوق العاده باهوشی هست ولی این ترس باعث شده نتواند ورزش خاصی رادنبال کند یادوستان زیادی داشته باشه همش فکر میکنه همه با اون دشمن هستن به شدت اطرافیانش روباارفتاروکاراش آزار میده مخصوصا خواهر کوچش رووحوصله انجام دادن هیچ کاری رونداره از درس خواندن به شدت متنفره فقط مدام میگه حوصلم سررفته ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل
پاسخ به  سردبیر

س دکتر وقت بخیر من وقتی کسی میسوزد یک مدت به ذهنم میرود که نکنه من هم بسوزم یه مدتی بود فراموش کرده بودم الانم هم از دیوانه شدن میترسم فکر میکنم دیوانه میشم مشکل من چیه به هر کسی اتفاق می افته فکر میکنم اون اتفاق به من می افته

میترا ملکی
میترا ملکی
2 سال قبل

ضمن سلام و عرض ادب دکتر من ترس شدیدی از مسائل غیر طبیعی و ماورایی دارم به شکلی که نمیتونم توی اتاقم تنها بخوابم ۵۲ سالمه متاهلم و فرزندی ندارم برای درمان چکار باید بکنم میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

آذر
آذر
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من هر چند وقت دچار درد در ناحیه قفسه سینه میشم وفشارم بالا میره پارسال اسکن قلب انجام دادم مشکلی نداشتم چندماه پیش هم دچار سرگیجه شدید شدم از نظر گوش هم سالم بودم ولی همیشه گیجی خفیف همراه منه وترس از تکرارسرگیجه ودرد قلبی دارم عصر که میشه این ترسها به سراغم میاد واضطراب پیدا میکنم وقتی درد قفسه سینه شروع میشه اضطرابم زیاد میشه در کل حال خوبی ندارم ونمیتونم برای زندگیم برنامه ریزی کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

آذر
آذر
2 سال قبل

ضمنا من ۵۶ ساله هستم

ابوذر سواران
ابوذر سواران
2 سال قبل
پاسخ به  آذر

با سلام کلا در ذات هر بشری ترس وجود دارد هیچ کسی نیست که ادعا کند من ترس در وجودم ندارم اما مثل قد اندام ادمی متفاوت است مثلا بعضی قد بلند و بعضی قد کوتاهند اما هر دو ادم هستند ترس نیز مانند این مثال وجود دارد اما بدتر و یا در کنترل این در اشخاص فرق می کند یکی کنترل اعصاب و استرس را در دست گرفته و دیگری از کنترلش خارجه ان اشخاص معمولا دست خودشان نیست هر صدای یا هر چیزی که چشم می بیند انتقال میدهد به مغز و از انجا به بعد که علم پزشکی اصتلاع دارد که در اینجا نمیشود بکار برد که ایجاد ترس و اظطراب میشود و بدن از کنترل خارج میشود مثل ماشینی که در سرازیری ترمز نگیرد از اختیار ادم خارج شود ان احساس دست میدهد به شخص و درمان این نوع استرس ها همشون نشعت کرفته از یک منبع هستند کلا . روشهای وجود دارد که میتواند شخص را اروم کند از گیاه درمانی و گفتار درمانی و شیمیایی البته بهتره حدود هشت هفته از گل گاو زبان استفاده کنید در لابلای این درمان حتما از دم کرده ی گل سرخ هم استفاده کنید و بهتر از همه درمان با شربت زعفران شربت زعفران نوعی شادری اور است و در سیستم بدن به حد زیادی از استرس جلو گیری نیکند این روشها بهترینند اتمهان کنید چنانچه نتیجه مطلوب نگرفتید بل اجبار باید از داروهای بنزودیازپین استفاده کنید که نیاز به یک دکتر روانشانسی دارد که چه قرصی را تجویز کند البته قرصهای دو حلقه ای و سه حلقه ای هم برای درمان ضد ترس ضد استرس مفید هستند که یکی از ان قرصها کپسول فلکوستین ۲۰ هست که روزانه ظهر یک وعده استفاده کنید بسیار ضد استرس و ضد ترس موثر هست که معمولا بدون نسخه هم دارو خانه این کپسول را میدهد بی شک اظطراب و روان پریشی شما را از بین می برد اما قبل از همه دم نوشها را باید امتهان کرد قرص شیمیایی گذینه ای اخر است .

فاطمه محمدی
فاطمه محمدی
2 سال قبل

سلام آقای دکتر.پسر من ۱۸ سالشه.وقتی کسی وارد اتاقش میشه … در هر حالتی چه بشنوه که اون شخص در میزنه چه نشنوه..۱متر از جاش میپره ..شدیدا میترسه و ضربان قلبش بالا میره.و این چند ماه اخیر که داره برای کنکور درس میخونه این ترس شدیدتر شده که واقعا نمیدونم چطوری برم اتاقش یا صداش بزنن که این نترسه

علی
علی
2 سال قبل

سلام آقای دکتر ۳۱ سالمه فوبیا از جراحت دارم مثلا تصادفی داخل خیابون بشه نرسیده به صحنه میزنم کنار جمع کنن بعدش حرکت میکنم فشارم می افته دست و پام شل میشه نمیدونم والا چه کار کنم جراحی هم دارم میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید آقای دکتر

Yugen
Yugen
2 سال قبل

سلام من یجور ترس از اتفاقات نیفتاده دارم یعنی ذهنم شروع به تصویر سازی اتفاقات منفی میکنه و اذیتم میکنه
و تپش قلب و تنگی نفس و اختلاالات معده میگیرم و مغذم یجوری میشه انگار گیج و بی حسه

نرگس
نرگس
2 سال قبل

سلام دکتر من چند وقته خیلی میترسم از صدای چکه ی آب سروصدا دعوا تاریکی سایه خودم تو ایینه از همه چیز باید چیکار کنم تا حالا به هیچ کس نگفتم.

حامد
حامد
2 سال قبل

سلام .آقای دکتر حدودا ۶ ماه پیش من با خانومم مشاجره داشتیم یع دعوا کردی خیلی فجیح بود از اون به بعد خانم موقعی که عصبانی میشع شدید سرش گیج میره وبعضی وقتها هم غش میکنه یا تو خواب کع صدایی میشنوه تپشه قلب میگیرع سریع هم عصبی میشع من باید براش چه کاری کنم

حامد
حامد
2 سال قبل

سلام .آقای دکتر حدودا ۶ ماه پیش من با خانومم مشاجره داشتیم یع دعوا کردی خیلی فجیح بود از اون به بعد خانم موقعی که عصبانی میشع شدید سرش گیج میره وبعضی وقتها هم غش میکنه یا تو خواب کع صدایی میشنوه تپشه قلب میگیرع سریع هم عصبی میشع من باید براش چه کاری کنم ۲۷ سالشه خانوووومم

صالح
صالح
2 سال قبل

سلام جناب دکترخواهرم ۳سالی هست سالی یکباریادوسالی یکباربدحال میشه یکباره مثلا توفکربیماری میره اینقدرفکرمیکنه که شب یهو ازخواب بیدارمیشه گریه میکنه ونمیگه چی شده ویه ترسی هم درونش هست یهو مثلاحس میکنه یکی کنارشه، البته قبلابامصرف دارو خوب شدن ولی دارو رو خودش قطع کردپس از سه ماه دوباره بدحال شده و اون ترس داره بعضی اوقات ازجامیپره حس میکنه کسی کنارشه ممنون میشم راهنمایی کنید

مهدی
مهدی
2 سال قبل

باسلام. ببخشید آقای دکتر من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا از سرطان میترسم وقتی اسمش میاد استرس میگیرم و فک میکنم دارم خیلی این باعث ازردگیم شده خوشحال میشم کمک کنید؟

ندا
ندا
1 سال قبل
پاسخ به  مهدی

منم دقیقا همین مشکلو دارم دارم دیووونه میشم

علی اکبر داوری
علی اکبر داوری
1 سال قبل
پاسخ به  مهدی

سلام
به نظر می آید شما در نزدیکان تان بیماری سرطانی را در وضعیت خیلی بدی دیده‌اید

رویا
رویا
2 سال قبل

سلام اقای دکتر بزرگوار خسته نباشید
من یک سالی هست م اگ تنهاتوی خونه بمونم وهمسرم بیرون بره میترسم حتی برای چند لحظه داخل تاکسی تنها بشینم تا همسرم بیاذمیترسم ک نکنه برام اتفاقی بیفته وبعد تپش قلب میگیرم و دستام میلرزه سرگیجه و تنگی نفس شدید میگیرم و حرکاتم غیر ارادی میشه روان شناسم رفتم قرص سیتالوپرام.پروپرانول وفولکسیتین نوشت اماوقتی نمیخورم باز اونجورم خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

نرگس
نرگس
2 سال قبل

سلام آقای دکتر دختر من ۱۲ سالشه . دخترم شدیدن میترسه شبا وقتی می‌خوابه بدنش شروع به لرزیدن می‌کنه بعد جوری خودشو به پتو می پیچه که اصلا نمیتونه نفس بکشه بعد ترس فراوانی هم داره به نظرتون چیکارش کنم
خیلی حالش بد نمیتونه شبا بخوابه شب هست که تا صبح بیداره بعد که هوا روشن میشه میگیره می‌خوابه
چیکارش کنم

نیلوفر
نیلوفر
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
من یه خانم ۳۷ ساله هستم و یک فرزند دارم ،سالها نارحتی کشیدم چون با خانواده همسرم یکجا زندگی می کردم اونها هم منو خیلی اذیتم می کردند
بارها خیانت های همسرم رو از موبایلش گرفتم، خیلی خواستم جدا بشم ولی به خاطر فرزندم نتونستم ،همسرم رو با وجود اینکه منو خیلی اذیت کرده همچنان دوست دارم ،یک سالی هست که حس ترس شدید،تپش قلب ناگهانی ،ترس در جمع بودن حتی جمع خانوادگی دارم ،بعضی اوقات حمله ی ترس رخ میده،نمی تونم حرف بزنم یا ترجیح می دم از اون موقعیت دور شم ،تنها باشم،از نگاه کردن تو چشم افراد حتی خانواده خودم می ترسم حتی خواهرم، مادرم، در صورتی که چیزی نشده ،ترسم کاملا بی مورده ،پیش پزشک رفتم داروی ضد افسردگی استفاده می کنم ،وقتی دارو می خورم بهترم
ولی نمی دونم اگه یه وقت دارو پیشم نباشه چی میشه؟
و یا این داروها و تا کی باید بخورم؟ ۷ ماه هست دارو استفاده می کنم ،من نمی دونم مشکل من پنیک اتک هست یا فوبیای اجتماعی ؟؟؟،البته افسردگی دارم
نظرتون رو بگین ممنون میشم

سارا
سارا
2 سال قبل

سلام. وقتتون بخیر. من ۳۵ سالمه و بیش از ۲۰ ساله که ترس از آمپول و تزریق دارم. البته از امپول دندانپزشکی نمیترسیدم که جدیدا برای انجام کارهای دندانپزشکیم بعد از چند جلسه کار متوجه شدم دیگه آمپول بی حسی رو هم نمیتونم بزنم. وحشت زیادی دارم و کار درمانم هم نصفه نیمه مونده. و کلا از آزمایش خون هم شدیدا وحشت میکنم. میخواستم بدونم دوره های غیرحضوری درمان فوبیاتون برای من موثر هست؟ ممنونم

سجاد
سجاد
2 سال قبل
پاسخ به  سارا

سلام من استرس دارم ۳۲سالمه ب حدی استرس ک کم حرف شدم

علی اکبر داوری
علی اکبر داوری
1 سال قبل
پاسخ به  سارا

سلام
احتمالا ۲۰ سال پیش یک خاطره خیلی ناجور از آمپول زدن دارید

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من وقتی میخوام حرف بزنم خیلی استرس میگیرم و حس میکنم در صحبت کردن کم میارم و گاهی اوقات لکت زبان میکیرم چکار باید بکنم؟

محمد
محمد
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام عرض ادب من پنج روز پیش نشته بودم غذا میخورم یهو ترسیدم الان از هامون روز خیلی می ترسم الکی بیجهت میتونید کمکم کنید

سهیل
سهیل
2 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید من از باد و بارون و رعد وبرق میترسم اگه میشه یک راهکار بهم نشون بدین ۱۴ساله هستم

...
...
2 سال قبل

سلام آقای دکتر
من ۱۵سالمه و خیلی زود زود میترسم یعنی وقتی مثلا با مامانم تو آشپزخانه ایم و میاد کنارم ۱ متر بالا میپرم یا کسی میاد اتاقم یا صدایی میاد برای چند لحظه خییییلی میترسم ضربان قلبم بالا میره و بیحس میشم انگار از زمین جدا میشم.من کم کاری تیروئید هم دارم ممکنه بخاطر اون باشه؟؟

رکسانا
رکسانا
2 سال قبل

سلام من سیزده سالمه
به شدت از تاریکی و تنهایی میترسم و همش خیالاتی میشم حتی اگه تو اتاق خودم باشم بعضی وقتا هم فکرای مسخره تخیلی میاد تو ذهنم یا صدای پا میشنوم خودمم میدونم که به خودم تلقین میکنم و فیلم ها و رمان های ترسناک و یاد آوری میکنم ولی دست خودم نیست

افشین
افشین
2 سال قبل
پاسخ به  رکسانا

سلام آقای دکتر ۲۱سالمه مصرف گل داشتم ۳سال الان دوماهی هست همش احصاس ترس دارم اظطراب انقدر شدید که دست و پاهام درد میگیرن همش.قدرت تکلمم ضعیف شده هرکی با من میخواد ارتباط برقرار کنه من اظطراب میگیرم مهمونی نمیتونم برم دیگه زیاد قدرت حرف زدنمم خیلی ضعیف شده یعنی یجوری ک میخوام حرف بزنم پاهام شروع میکنه ب دردگرفتن با دستام یه حسی شبیه حس ترس

Mohammad
Mohammad
2 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید
من ۲۱سالمه سه سال مصرف گل داشتم الان ۲الی۳ماهی هست که همش حس بد دارم نمیتونم مهمونی یا تو جمعی برم قبلا اصلا اینجوری نبودم همش پاهام و دستام جوری درد میکنه که حسش شبیه ب ترسه به همین علت همش میخوام بخوابم چون وقتی خوابم این علاعمو ندارم قدرت تکلمم ضعیف شده وقتی میفهمم جایی دعوتم کله بدنم مخصوصا پاهام و دستام ترس میگیره همش فکر میکنم ازهمه پایین ترم هروزی که چشامو باز میکنم تا شب اظطراب دارم وقعا این علاعمه جسمانی خسته کننده میشه برام هرکیو میبینم اظطراب میگیرم نمیتونم ارتباط برقرارکنم مثله قبلا دستام و پاهام دردشون ۳برابر میشه به خاطره همین دیگه بیشترترجیح میدم بمونم توو خونه چند وقت پیشم گل کشیدم دوباره گفتم بهتر میشم ولیی خیلی بدترم کرد وقعا نمیدونم چیکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید تمام حسم درد پاهام و دستام یه چیز شبیه ب ترسه ترس از بیرون و باشگاه همه من اصلا اینجوری نبودم تو خونه هم هستم کلا علاعم در پاهام و دستام دارم اظطراب شدید

دکمه بازگشت به بالا