اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک پانیک

حمله پانیک چیست و چطور درمان می شود؟ (+ فیلم)

حمله پانیک چیست؟ حمله پانیک یکی از رنج آورترین اختلالات روانشناختی است. متاسفانه مراجعان زیادی دیده ام که سالها با بیماری پانیک (یا همان پانیک اتک) درگیر بوده و فرایند درمان درستی را دریافت نکردند. در این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان بر اساس نتایج آخرین پژوهش های درمان پانیک و تجربیات سال ها روان درمانی، سعی می کنم نکاتی را درباره علائم پانیک، بیماری پانیک و تفاوت آن با پانیک اتک، غذاهای مضر برای پانیک و روش های درمان پانیک صحبت کنم . امیدوارم این مطلب بتواند به شما کمک کند برای درمان مشکل خود مسیر درستی را انتخاب کنید.

قبل از مطالعه ادامه مطلب پیشنهاد می کنم فایل صوتی زیر را گوش کنید. در این فایل صوتی توضیحات مفصل تری درباره علل و روش های درمان حملات پانیک داده ام.

در این فایل به ۶ سئوال زیر پاسخ داده ام.

 1. حمله پانیک چیست؟
 2. چرا یک فرد به پانیک مبتلا می شود؟
 3. چه روش های درمانی برای پانیک وجود دارد؟
 4. آیا حمله پانیک درمان قطعی دارد؟
 5. چه روش یا روش های درمانی می تواند حملات پانیک را به صورت قطعی درمان کند؟
 6. چه روشی درمانی برای حملات پانیک من مناسب تر است؟

حمله پانیک چیست؟

پانیک به زبان ساده یعنی اضطراب بسیار شدید که به صورت ناگهانی ایجاد می شود و به اوج می رسد و معمولا در کمتر از ۳۰ دقیقه تمام می شود. بسیاری از مبتلایان با شروع علایم به سمت اورژانس حرکت می کنند اما وقتی به اورژانس می رسند حالشان بهتر شده است.

حملۀ پانیک شایع است. ۳۵ درصد از جمعیت دنیا دست کم طی یک مقطع از زندگی حملۀ پانیک را تجربه می کنند.

اگر این وضعیت درمان نشود، فعالیت روزمره در بلندمدت مختل خواهد شد و ترس از تجربۀ حمله، فرد را از قرار گرفتن در موقعیت های مختلف (مثل خروج از خانه یا تنها ماندن) باز می دارد.

علائم حمله پانیک چیست؟

شخصی که دچار حمله پانیک می‌شود حداقل ۴ مورد از علائم زیر را تجربه می‌کند:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. احساس نفس تنگی و سخت نفس کشیدن
 3. احساس درد در قفسه سینه یا سنگینی قفسه سینه
 4. لرزش درونی با بیرونی
 5. احساس مسخ شخصیت و مسخ واقعیت (انگار خودم نیستم)
 6. حالت تهوع
 7. ترس از دست دادن کنترل خود
 8. عرق کردن بیش از حد
 9. ترس از مرگ
 10. ترس از غش کردن
 11. ترس از دیوانه شدن

معمولا از بین علائم پانیک در بین مراجعان شماره ۱، ۲، ۳ شایع تر است

بیماری پانیک چیست و تفاوت آن با حمله پانیک چیست؟

همانطور که در پاسخ به سئوال حمله پانیک چیست توضیح دادم، حمله پانیک همان اضطراب شدید است. این اضطراب شدید می تواند در شرایط مختلفی ایجاد شود. مثلا فردی که به شدت از مار می ترسد اگر ماری در خانه خود ببیند، ممکن است دچار حمله پانیک (یا همان ترس شدید) شود. یا فردی از که اضطراب صحبت کردن در جمع دارد وقتی در برابر جمعی قرار می گیرد ممکن است علائم پانیک را تجربه کرده و دچار حمله پانیک شود.

اما کسی به اختلال پانیک یا بیماری پانیک مبتلا است که علایم زیر را داشته باشد:

 • تجربه مکرر حملات پانیک غیر منتظره که مرتبط با موقعیت خاصی نیستند. به عبارت دیگر همه حملات شما نباید قابل پیش بینی باشد.
 • نگرانی زیاد در مورد حمله بعدی پانیک. معمولا فردی که مبتلا به بیماری پانیک است چون دقیقا نمی داند در چه شرایطی حمله رخ می دهد معمولا دچار ترس و نگرانی است.
 • به خاطر نگرانی درباره حلمه ها سبک زندگی شما دچار تغییر شود. مثلا کمتر از خانه بیرون بیایید، یا از مکان هایی که قبلا در آنها دچار حمله شدید اجتناب کنید.

پس به طور خلاصه بیماری پانیک سه نشانه دارد:، تجربه حملات مکرر، نگرانی زیاد درباره حملات بعدی و اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید حمله در آنها رخ می دهد.

حملات پانیک چیست

علل حملات پانیک و بیماری پانیک

همانطور که گفتم پانیک تجربه یک اضطراب بسیار شدید است. عوامل مختلفی از جمله علل پزشکی ، ژنتیک ، علل روانشناختی و سبک زندگی می تواند منجر به فعال شدن حمله پانیک شود. در ادامه به طور مختصر و در فایل صوتی به طور مفصل تر توضیح داده ام.

شناسایی علل حمله پانیک در انتخاب روش درمان و تعیین اینکه آیا امکان درمان قطعی پانیک امکان پذیر هست یا نه؟ بسیار اثرگذار است.

واکنش جنگ یا گریز

وقتی بدن با خطر رو به رو می شود، مغز به دستگاه عصبی خودکار دستور می دهد تا واکنش جنگ یا گریز را فعال کند. مواد شیمیایی، از جمله آدرنالین، در بدن ترشح می شود که تغییر فیزیولوژیکی را به دنبال دارد. برای مثال، ضربان قلب بالا می رود، نفس ها به شماره می افتد و خون در عضلات جمع می شود تا بدن برای نبرد فیزیکی یا فرار آماده شود.

واکنش جنگ و گریز منجر به بروز علائم پانیک در فرد می شود، در صورتی که فرد با خطر رو به رو نیست. گاهی فرد در شرایط بی خطر و بی استرس، مثل تماشای تلویزیون یا هنگام خواب، دچار حملۀ پانیک می شود.

عوامل زیر باعث می شود واکنش جنگ یا گریز در شرایط نامناسب فعال شود:

 • استرس مزمن (طولانی): در این شرایط، سطح مواد شیمیایی استرس زا، مثل آدرنالین، از حالت طبیعی بیشتر می شود.
 • استرس حاد (مثل تجربۀ تروما): ناگهان سطح مواد شیمیایی استرس در بدن بالا می رود.
 • هیپرونتیلاسیون: تعادل اکسیژن و دی اکسید کربن خون را به هم می ریزد چون سطح کربن دی اکسید خون پایین می آید.
 • ورزش سنگین: در بعضی از افراد، منجر به واکنش فیزیکی شدید می شود.
 • مصرف زیاد کافئین: کافئین موجود در قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها یکی از محرک های قوی است.
 • بیماری: برخی از بیماری ها می تواند منجر به تغییرات فیزیکی شود.
 • تغییر ناگهانی محیط: مثل ورود به محیط شلوغ یا گرم.

سایر عوامل موثر در حملات پانیک 

بعضی از علائم شایع در حملۀ پانیک در برخی از شرایط فیزیکی رخ می دهند. بعضی از داروها، مثل آرامش بخش، الکل و کافئین، در بروز علائم حملۀ پانیک موثرند.

علل پزشکی حمله پانیک چیست

اگر از علائم خود یا دیگران مطمئن نیستید و نمی دانید آیا تجربۀ شما همان حملۀ پانیک است یا خیر، به متخصص مراجعه کنید. در شرایط اضطراری، با اورژانس تماس بگیرید. برخی از بیماری ها جسمی می تواند منجر به بروز علائم پانیک و تجربه پانیک اتک شوند عبارتند از:

 1. پرولاپس دریچه میترال که مشکلی جزئی در درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب است. این افراد معمولا در شرایط پر استرس تجربه تپش قلب یا درد در قفسه سینه را دارند که یکی از شایع ترین علائم پانیک است.
 2. پرکاری تیروئید (پرکاری غده تیروئید)
 3. هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
 4. مصرف مواد محرک (آمفتامین، کوکائین و کافئین)
 5. علایم ترک اعتیاد
 6. دیابت
 7. آسم
 8. مشکل گوش داخلی
 9. پرکاری تیروئید
 10. مشکل قلبی
 11. پرکاری تیروئید بعد از زایمان

در صورتی که حمله های پانیک مکرر دارید توصیه می کنم قبل از هر نوع درمان روانشناختی ابتدا تحت نظر پزشک متخصص بررسی کاملی از شرایط جسمی و فیزیولوژیک خود داشته باشید.

ژنتیک و حملات پانیک 

مغز برخی از افراد به صورت ژنتیکی تحریک پذیرتر است. این افراد در شرایط مختلف علایم اضطراب را سریع تر و شدیدتر از دیگران تجربه می کنند و احتمال اینکه تجربه حملات پانیک داشته باشند بیش از سایر افراد است.

علل روانشناختی حملات پانیک

برخی از عوامل روانشناختی که می تواند منجر به حملات پانیک شود اینها هستند:

 • تجربیات دردناک مکرر یا شدید در گذشته ( مثل سوء استفاده جنسی، مرگ یک عزیز ، شکست در مقاطع مختلف زندگی مثل امتحانات)
 • تجربیات استرس آور مکرر یا شدید درگذشته

تجربه من نشان داده است که درصد بالایی از مبتلایان به حملات پانیک در این دسته قرار می گیرند. به عبارت دیگر مغز این افراد به دلیل تجربیاتی که در گذشته داشته اند اضطراب بیشتری داردکه در شرایط حاد به شکل حمله پانیک تجربه می شود.

فشار و استرس های زندگی

اتفاقات جاری زندگی می تواند منجر به فعال شدن حملات پانیک در فرد شود. اتفاقاتی مثل ورشکستگی، بچه دار شدن، مرگ عزیزان، طلاق و بیکاری.

روش های درمان قطعی حمله پانیک

به طور کلی سه دسته روش درمانی برای حملات پانیک وجود دارد.

 1. کنترل اضطراب به کمک دارو
 2. کنترل و تسکین اضطراب به کمک برخی از روش های روان درمانی
 3. شناسایی و اصلاح علل فعال شدن اضطراب شدید در مغز

درباره روش های مختلف درمان پانیک در فایل صوتی به صورت کامل توضیحاتی داده ام.

RTMS نمی تواند پانیک را درمان کند

RTMS یک روش درمان بسیار پر هزینه و کم اثر است (هزینه ۴۰ جلسه RTMS دو طرفه حدودا ۲۰ میلیون تومان است). در مقایسه با دارو درمانی اثر بخشی دارو درمانی از RTMS بیسار بیشتر است. از طرف دیگر RTMS نمی تواند پانیک شما را درمان کند و اثر مختصر آن هم  معمولا دراز مدت نیست. بر همین اساس بین انتخاب دارو و RTMS حتما دارو درمانی را انتخاب کنید. معمولا به کمک دارو درمانی سریعا می توانید شدت علایم پانیک خود را کنترل کنید.

متاسفانه به خاطر منافع مالی زیاد RTMS ، برخی از روانپزشکان بدون توجه به اثربخشی RTMS و شرایط بیمار، برای تمام بیماران خود  با هر نوع اختلالی (وسواس، پانیک، فوبیا، اضطراب اجتماعی و …)  RTMS تجویز می کنند.

حملات پانیک چیست

غذاهای مضر برای حمله پانیک

در این بخش به معرفی غذاهای مضر برای حمله پانیک می پردازم. مصرف برخی نوشیدنی ها، نظیر الکل یا قهوه، در حجم زیاد به اضطراب دامن می زند اما نوشیدن الکل به صورت تفریحی یا روزی یک فنجان قهوه روی اضطراب و حملات پانیک تأثیر منفی ندارد.

الکل یکی از مهمترین غذاهای مضر برای حمله پانیک

برخی از افراد، از نوشیدنی الکلی برای تسکین اضطراب استفاده میکنند اما شاید باورتان نشود که الکل اضطراب و حملات پانیک را بدتر می کند.

شاید فکر کنید الکل اعصاب را آرام می کند، در حالیکه روی مقدار آب بدن و خواب اثر منفی دارد که هر دو مورد علائم اضطراب را بدتر می کنند.

الکل سطح سروتونین و انتقال دهنده های عصبی در مغز را تغییر می دهد که باعث تشدید اضطراب و بروز پانیک اتک می شود. وقتی اثر الکل از بین می رود، بیشتر احساس اضطراب می کنید.

پیشنهاد: راستش چیزی جای الکل را نمی گیرد. اگر از طعم مشروب خوشتان می آید و به تأثیر آن احتیاج ندارید، آبجوی غیر الکلی را امتحان کنید. پیشنهاد می کنیم در موقعیت های اجتماعی از نوشیدنی های خاص مثل موکتل و آب گازدار استفاده کنید.

کافئین

به گفتۀ انجمن ملی قهوه، ۶۲% از آمریکایی ها هر روز قهوه می خورند و میانگین مصرف قهوه در روز کمی بیشتر از ۳ فنجان است. اما وقتی پای اضطراب به میان می آید، به نظر می رسد که نوشیدنی مورد علاقۀ ما سر میز صبحانه بیشتر از این که مفید باشد، ضرر دارد.

مصرف زیاد کافئین نه تنها به اضطراب و دلهره دامن می زند، بلکه میزان تولید هورمون شادی، یعنی سروتونین، را در بدن کاهش می دهد و منجر به افسردگی می شود. در برخی از افراد مصرف کافئین باعث بروز علائم پانیک در آنها می شود.

معمولاً مصرف کافئین در دوز کم بلامانع است اما زیاده روی در مصرف آن منجر به عوارض ناخوشایند، مثل اضطراب، افزایش ضربان قلب و دلهره، می شود. انجمن غذا و دارو گزارش می دهد افراد بزرگسال به طور میانگین می توانند ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند.

تحقیق سال ۲۰۱۵ نشان داد بزرگسالان و نوجوانانی که روزانه بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می کردند، دچار اضطراب و حمله پانیک و اختلال روحی شدند (یک لیوان چای ۵۰ میلی گرم کافئین دارد، یک شات اسپرسو ۶۰ میلیگرم و یک لیوان قهوه فرانسه ۳۶۰ میلیگرم کافئین دارد).

توجه داشته باشید انواع محصولات، نظیر چای، شکلات و بعضی از داروهای سردرد، کافئین دارند و می توانند اضطراب را بالا ببرند.

پیشنهاد: دمنوش های گیاهی، مثل نعناع، اسطخودوس یا بادرنجبویه، جزو نوشیدنی های گرم و آرامش بخش هستند.

شکر افزوده

هیچ کس نمی تواند صد در صد شکر را کنار بگذارد چون به صورت طبیعی در غذاهای مختلف، مثل میوه، وجود دارد.

اما شکر افزودنی به اضطراب دامن می زند.

شکر افزودنی قند خون را بالا و پایین می کند که باعث نوسان انرژی می شود. افت قند خون روی روحیه تأثیر می گذارد و باعث تشدید اضطراب می شود.

بدن برای جذب گلوکز مازاد و تنظیم قند خون انسولین ترشح می کند اما اگر قند خون به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند، بدن مجبور می شود بیشتر تلاش کند تا به حالت عادی برگردد. همین مسئله باعث نوسان قند خون می شود.

زیاده روی در مصرف شکر فرآوری شده به احساس نگرانی، بی قراری و ناراحتی دامن می زند.

یادتان باشد فقط دسر حاوی شکر افزوده نیست. چاشنی های مختلف مثل سس سالاد، کچاپ، پاستا و غلات صبحانه مقدار زیادی قند افزوده دارند. پس از مصرف این موارد بپرهیزید یا دست کم، مقدار مصرف آن را کاهش دهید.

پیشنهاد: خوشبختانه، استویا، اریتریتول و شربت یاکون از جمله قندهای طبیعی هستند که می توانید به جای شکر مصنوعی از آن ها استفاده کنید. از مصرف میوه و سبزیجات شیرین، مثل سیب زمینی شیرین، غافل نشوید.

کربوهیدرات تصفیه شده

شواهد نشان می دهد مصرف کربوهیدرات تصفیه شده خطر برخی بیماری های جدی نظیر دیابت، بیماری قلبی و چاقی را بالا می برد. در این غذاها، بخش زیادی از فیبر و مواد مغذی کلان حذف شده است (+).

به نظر می رسد اضطراب و پانیک اتک هم جزو مواردی است که با مصرف کربوهیدرات تصفیه شده بالا می رود.

تحقیق سال ۲۰۱۹ نشان داد بین مصرف غلات تصفیه شده و اضطراب و افسردگی در زنان ارتباط وجود دارد. در سال ۲۰۱۸، روی موش ها آزمایش انجام شد. در این آزمایش، موش هایی که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده داشتند، چاق شدند و در مواجهه با استرس، علائم اضطراب و حملات پانیک و افسردگی از خود نشان دادند.

شکر و غلات تصفیه شده دو نمونه کربوهیدرات تصفیه شده هستند. در فرآیند تصفیۀ غلات، پوست و لایۀ بیرونی، مثل سبوس و جوانه که سرشار از فیبر است، جدا می شود و بخش زیادی از مواد غذایی از دست می رود. برنج، آرد و نان سفید سه مثال بارز از کربوهیدرات تصفیه شده است.

شکر تصفیه شده از گیاهان مختلف مثل نیشکر، چغندر قند و شیرۀ آگاو به دست می آید. شکر تصفیه شده با قند طبیعی موجود در میوه و لبنیات فرق دارد. ساکارز، شربت ذرت با فروکتوز بالا و شیرۀ آگاو از جمله شکرهای تصفیه شده هستند.

کربوهیدرات فرآوری شده در بسیاری از غذاهای مدرن وجود دارد. از جمله:

 • نان سفید
 • برنج سفید
 • شیرینی جات
 • نوشابه
 • پاستا
 • غلات صبحانه
 • میان وعده ها و وعده های فرآوری شده

پیشنهاد: سراغ غلات یا نان سبوس دار بروید که با غلات کامل یا جوانۀ گندم درست شده است. حتی بعضی از غلات کامل که سرشار از کربوهیدرات هستند، برای سلامتی مفیدند. اگر گلوتن نمی خورید، نان یا پاستا را با برنج قهوه ای، جو یا کینوا مصرف کنید.

نکته مهم: در این بخش به معرفی غذاهای مضر برای پانیک پرداختم تجربه من نشان داده است که تفاوت فردی زیادی بین مراجعان وجود دارد. شاید فردی مصرف قهوه اصلا تاثیر منفی روی حملات پانیک او نداشته باشد اما فرد دیگری با خوردن مختصری قهوه دچار حمله پانیک شود. پس مطالبی که در این بخش توضیح داده شد قطعی نیستند.

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب سعی کردم پاسخ کاملی به سئوال حمله پانیک چیست بدهم و درباره علل، روش های درمان حملات پانیک توضیح دهم. امیدوارم این مطلب به انتخاب مسیر درست درمان برای حل مشکل پانیک اتک شما کمک کند.

پرسش و پاسخ درباره بیماری پانیک

چه قرصی برای حمله پانیک خوبه؟

در مقاله موثرترین داروها برای پانیک اتک پانیک به طور مفصل درباره انواع داروهای پانیک توضیح داده ام البته فراموش نکنید که دارو را حتما باید تحت نظر روانپزشک یا پزشک مصرف کنید.

چطور حمله پانیک را در ۲۰ ثانیه متوقف کنیم؟

در مقاله ۱۳ روش برای کنترل حملات پانیک به روش های مختلف کنترل فوری حمله پانیک اشاره کرده ام.

پانیک زدن یعنی چه؟ حمله پانیک چیه؟

پانیک زدن در اصل همان حمله پانیک داشتن یا پانیک اتک است که علایم آن را در ابتدای مطلب و فایل صوتی توضیح دادم.

کلام پایانی از دکتر بهشتیان

همانطور که گفته شد حمله پانیک یکی از آزاردهنده ترین اختلالات روانی است که بی توجهی به آن می تواند باعث مزمن شدن آن شود. در صورت شدید بودن حملات شما برای درمان حملات پانیک خود بهتر است از دکتر روانپزشک و دکتر روانشناس به طور همزمان کمک بگیرید.

در سایت دکتر بهشتیان می توانید از خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره حضوری و نیز دکتر روانپزشک آنلاین بهره مند شوید و مشکل خود را حل کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۶۷ رای
منابع
clevelandclinicmayoclinicnhsnihhealthline
guest
286 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا
28 روز قبل

دختربچه ۱۰ سالم دچار حملات پنیک شده یکبار. دارو پیشنهاد میکنید جناب دکتر؟

زهرا
زهرا
28 روز قبل

سلام جایی خواندم باعث مرگ می شود و ترسیدم. راست است؟

مجله سلامت دکتر بهشتیان
مجله سلامت دکتر بهشتیان
مدیر
پاسخ به  زهرا
27 روز قبل

سلام دوست عزیز اصلفا ارتباطی به مرگ نداره حمله پانیک فایل صوتی آقای دکتر درباره پانیک را گوش کنید توضیح کاملی درباره علت بیماری دادن

علی
علی
پاسخ به  زهرا
24 روز قبل

اصلن باعث مرگ‌ نمیشه به هیچ عنوان
تاحالا تو دنیا یدونه مرگ بر اثر پانیک ثبت نشده احتمالش منفی صفره حتی صفرم نیس خیالتون راحت باشه🌹

آخرین ویرایش 24 روز قبل توسط علی
لیانا
لیانا
28 روز قبل

سلام آقای دکتر من حس می کنم در بدن خودم نیستم و در دنیای دیگه هستم حس می کنم بدن خودم نیست و انگاری که دنیا واقعی نیست…

مجله سلامت دکتر بهشتیان
مجله سلامت دکتر بهشتیان
مدیر
پاسخ به  لیانا
27 روز قبل

سلام دوست عزیز احتمالا شما علائم مسخ شخصیت و واقعیت را دارید که یکی از علائم و عوارض پانیک هست که در صورت درمان مشکل تون حل میشه

آدریا
آدریا
28 روز قبل

سلام ببخشید من نزدیک دو ساله که درگیر حملات پانیک هستم. هر تکنیکی انجام میدم ورزش میکنم، ذهنمو آزاد میکنم و.. بازم درست نمیشه. راه حلش چیه؟

النا
النا
1 ماه قبل

بعد از خوندن مقاله پانیک چیست آقای دکتر و گوش دادن به فایل صوتی متوجه شدم مسیر درمان درسته چیه چند تا دکتر به من گفته بودن فقط باید دارو مصرف کنم اما ظاهرا راه درمانش فقط دارو نیست

...
...
2 ماه قبل

من احساس میکنم بدنم برای خودم نیست و جدا از واقعیت هستم در دنیا

محمد عامری
محمد عامری
2 ماه قبل

سال هاست پانیک دارم و هر دکتری که تصور کنید رفتم (متخصص مغز و اعصاب و روانپزشک و دکتر قلب و دکتر داخلی و ….) و هر دارویی که بگید مصرف کردم. داروها یک ماه موثر بود و بعد تاثیرش از بین می رفت آخرین دکتر روانپزشکم (آقای دکتر محسنی) گفتن مشکل تو با دارو حل نمیشه و تنها کسی که می تونه مشکلت را حل کنه دکتر بهشتیان هست من ساکن زاهدانم و با اینکه سفر برام سخت بود اما چاره ای نداشتم چون واقعااا دیگه خودم و خانواده ام کلافه و خسته شده بودیم بعد که بالاخره بعد از ۳ ماه وقت گرفتم همون جلسه اول فهمیدم تسلطشون روی اختلال پانیک تحسین برانگیزه سئوالت و جزئیاتی درباره اختلال من پرسیدن که این همه دکتر از من نپرسیده بود و مسیر درمان را که به من گفتن متوجه شدم این مسیر متفاوت هست
واقعا لقب بهترین دکتر پانیک ایران برازنده ایشون هست.
بهترین آرزوها را برای ایشون دارم

سارا
سارا
10 ماه قبل

سلام بچه ها من حدودا یک ماه پیش ماری جونا مصرف کردم بار دوم بود بار اول خیلی کم کشیده بودم ‌فقط حس خنده مسخره بازی داشتم ولی بار دوم انقد زیاد کشیده بودم که یهو فشارم افتاد تنگی نفس پیدا کردم منو رسوندن دکتر بعد از اون همش حمله پانیک داشتم که رفتم دکتر و بعد از نوار مغزی ایشون گفتن که دچار حمله شدید یا همون پانیک شدم الان یک ماه که مرتب این حالت ها بهم دست میده ولی یه دونه قرص هم نخوردم فقط میخوام بدونم چطور میتونم ترس اون روز که گل کشیدم کلا تو توهم رفتم رو از بین ببرم تا دیگه دچار این حمله نشم؟؟کسی تجربه داره تو این مورد؟؟؟

کامران
کامران
پاسخ به  سارا
8 ماه قبل

به روانپزشک خوب مراجعه کن

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  کامران
5 ماه قبل

سلام دوست عزیز منم اعتیاد دارم به تریاک یک شب بیشتر مصرف کردم حالم بد شد رفتم بیمارستان گفتم من اعتیاد دارم یه سرم برام تزریق کنید حالم بهتر شه لعنتی‌های بهم نالوکسون زدن یکدفعه بدنم خالی کرد اینقدر درد سنگینی بود تبدیل شد به پانیک وای خدا نابودشون کنه هیچوقت اون شبو یادم نمیره

محمدبخشی
محمدبخشی
11 ماه قبل

سلام.من۱۳سال پانیک یافوبیادارم،دارودرمانی میکنم،زیادجواب نداده،حملات پانیک یافوبیا من شدیده،،زمانی شروع شدکه،درست یادم نیست اماازموقعه ای که پایم توفوتبال شکست،۶ماه بعداش حملات ام شروع شد،اگه،دکتربرم میترسم،ماشین باسرعت بالابره میترسم،ازبلندی نگاه کنم میترسم یاسوارآسانسوربشم میترسم،وخیلی چیزهایه دیگر.ممنون وخسته نباشید

فریبا
فریبا
1 سال قبل

من ۲ هفته قبل دندونپزشک رفتم بعد از تزریق امپول بی حسی در اواخر حس کردم نفسم بند میاد و حتی نمیتونستم آب دهنم رو قورت بدم انگار قفل میشد بعد از بیرون اومدن از مطب این حالت تند تند تکرارشد مجبور شدم برم دکتر و بعد بستری در بیمارستان شدم . بعد از یه شب مرخص شدم ولی از اون روزدو هفته هست همش این ترس رو دارم که باز حالت برام پیش بیاد وواقعا گاهی اظطرابم بقدری زیاد میشه که انگار دارم خفه میشم فعلا آلپرازولام ۰/۵ حداقل روزی ۱ عدد میخورم گاهی خوبم گاهی بد .

محمد جواد
محمد جواد
پاسخ به  فریبا
7 ماه قبل

واقعا پانیک چیز کوفتیه پدرمو در اورده

لیانا
لیانا
پاسخ به  محمد جواد
28 روز قبل

بله دقیقا

فریبا
فریبا
1 سال قبل

توضیحات خیلی خوب بود ممنون

سحر
سحر
1 سال قبل

سلام آقای دکتر پانیک من اغلب یه هفته قبل پریودی تا بعد پریودی هستش این راه حلش چیه

شیرین
شیرین
پاسخ به  سحر
11 ماه قبل

سلام منم مثل سحرخانم هستم

علی شهریاری
علی شهریاری
1 سال قبل

س من ۳ سال دوچار حمله پانیک هستم ودارو رهاکن ۵۰۰ مصرف میکنم درمانی دارم که خوب بشم

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام . من چند سالی که داره پانیکم . و بیشتر تو ترافیک که گیر میکنم آنی داره تنگی نفس میشم و نفس کشیدن برام سخت میشه واقعا از این موضوع خسته شدم

Aliti
Aliti
1 سال قبل

سلام.«مهمِ پیشنهادم» بابت تنگی نفس ک بعد از پانیک با آدم میمونه!واقعأ چندماه زجر کشیدم و هیچ راهی پیدا نکردم! تنفس عمیق و شکمی هم سخت و کم اثر بود!
الان ۵روزِ فقط و فقط لحظه‌ی حمله، ۳ثانیه شکمم رو میدم بیرون و تماااااام!اصلآ دم و بازدم هم نه،نیاز نیست!فقط ۱ لحظه شکم رو بدید بیرون!!!!!باورم نمیشه هنوز!
اسپری آسم و قلیان نعنا ک باهاشون رفیق،همراه و وابسته شده بودم رو کلأ کنار گذاشتم!هیییچی مثل نفس تنگی پانیک نیست،خیلی بد و غیرقابل تحملِ!
بخاطر حس خوب این روزهام، اومدم تجربه‌مو در اختیارتون بزارم.چون توی نت جواب و راهی پیدا نکرده بودم،گفتم بیام اینجا بگم ک اگه مشکل دارید حتمأ استفاده کنید.لطفأ اگه این راه جواب داد، تجربه‌تونو انتقال بدید همدیگه‌رو نجات بدیم از این نفس تنگی تنفر انگیز ک هیچکس هم درک نمیکنه اون لحظه حال خرابت رو!موفق و سلامت باشید

علی
علی
پاسخ به  Aliti
1 سال قبل

ممنون و متشکرم همدرد گرامی و عزیز و بزرگوار

ف احمدی
ف احمدی
پاسخ به  Aliti
1 سال قبل

تنگی نفس بعد از حمله پانیک تا مدتها میمونه اون رو چطور درمان کنیم راهی هست

دکمه بازگشت به بالا