اختلالات روانشناختی

افسردگی چیست؟ 9 نشانه اصلی

افسردگی کلمه ای است که بیشتر افراد با آن آشنا بوده و در زبان روزمره به کار می برند، اما نمی دانند دقیقا افسردگی چیست؟ و با مفهوم علمی آن آشنایی ندارند. اکثر افراد، افسردگی را برای توصیف احساساتی نظیر غمگینی، ناکامی و ناامیدی به کار می برند. البته این حالات با افسردگی شباهت هایی دارند، اما افسردگی نیستند. افسردگی یکی از اختلالات شایع روانشناسی است و فردی مبتلا به افسردگی است که حداقل ۵ نشانه از نشانه های زیر را داشته باشد:

۱-غمگینی مهمترین نشانه افسردگی

مهمترین نشانه افسردگی، داشتن احساس غم و اندوه است. فرد افسرده در اکثر روزها غمگین است. آنها به دلیل غمگینی معمولا زیاد گریه می کنند. بیماری می گفت”من هر روز حداقل ۴ ساعت گریه می کنم.” بیمار دیگری نیز می گفت:” من هر شب قبل از خواب حداقل ۱ تا ۲ ساعت گریه می کنم.”

۲- کاهش علاقه نسبت به اغلب فعالیت های روزمره

بیمار افسرده نسبت به کارهایی که قبلا برایش جالب بوده، بی علاقه می شود. فعالیت هایی مثل رفتن به میهمانی، سینما، ورزش، دیدن دوستان و غیره برای او جذاب نیستند و علاقه ای به انجام آنها ندارد.

۳-مشکلات خواب

بیماران افسرده عمدتا مشکل خواب دارند. از جمله این که شبها به سختی به خواب می روند و ساعت ها در رختخواب غلت می زنند تا بخوابند و یا آن که پس از به خواب رفتن، زود از خواب بیدار شده و به سختی دوباره به خواب می روند. برخی دیگر صبح ها زود از خواب بیدار می شوند و دیگر نمی توانند بخوابند. البته دسته ای از افراد در دوره افسردگی دچار پر خوابی می شوند، یعنی بیش از اندازه معمول می خوابند.

۴-ایجاد مشکل در زندگی روزمره

افسردگی باعث ایجاد اختلال در زندگی طبیعی فرد می شود. بازده شغلی و تحصیلی او پایین می آید. نمرات تحصیلی اش کاهش پیدا می کند، وظایف شغلی اش را به خوبی گذشته انجام نمی دهد و غیبت هایش در کار، مدرسه یا دانشگاه زیاد می شود.

افسردگی چیست؟

۵-تمایل به مرگ و خودکشی نشانه افسردگی شدید

این نشانه معمولا در افرادی که به افسردگی شدید مبتلا هستند روی می دهد. در این حالت، فرد، تمایلی به زنده بودن ندارد، به همین دلیل به فکر مرگ و خودکشی می افتد. برخی از افراد افسرده برای خود کشی برنامه ریزی کرده و آن را اجرا می کنند و متاسفانه بسیاری از آنها نیز در اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
مرگ در اثر قلب شکسته!!

۶-احساس بی ارزشی و گناه

فرد افسرده  احساس بی ارزشی می کند و معمولا اعتماد به نفس پایینی دارد. او به خاطر مسایل مختلف خود را گناهکار می داند و عمدتا به اشتباهات گذشته اش فکر می کند. مادر خانم زیبایی می گفت که دخترش ساعت ها جلوی آینه می ایستد و پس از آرایش کردن،گریه می کند و می گوید من از قیافه خودم بدم می آید. من خیلی زشتم. خانم دیگری تعریف می کرد که یک بار به خاطر اشتباهی که انجام داده از مادرش عذر خواهی کرده و مادرش به او گفته بود که من اصلا ناراحت نشدم. ولی او حرف مادرش را قبول نمی کرد و به خاطر اشتباهش مرتب از او عذر خواهی می کرد. او می گفت من تا ماه ها به عذرخواهی کردن از مادرم ادامه دادم. حتی طوری شد که مادرم اصل ماجرا را فراموش کرده بود و من ابتدا برایش توضیح می دادم چه اتفاقی افتاده است و سپس از او عذر خواهی می کردم!

۷-خستگی و ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره

فرد افسرده معمولا احساس خستگی کرده و نمی تواند فعالیت هایی که قبلا به راحتی انجام می داده را انجام دهد و در صورتی که مجبور به انجام آن باشد با سختی زیاد آن را انجام می دهد. زن جوان افسرده ای حالات خود را این گونه توصیف می کرد: “بیشتر مواقع احساس خستگی می کنم. انجام هر کاری برایم یک مشکل بزرگ به نظر می رسد. حتی رعایت بهداشت برایم سخت است. باید خودم را به زحمت سر پا نگه دارم.” همچنین مرد افسرده ای می گفت: “از زمان ابتلا به افسردگی، حتی رفتن به توالت نیز برایم بسیار سخت است و همیشه رفتن به توالت را آن قدر به تاخیر می اندازم تا دیگر نتوانم تحمل کنم”. بیمار دیگری می گفت: “روزها که از محل کار به منزل بر می گردم، کارم این است که روی مبل روبه روی تلویزیون دراز بکشم و ساعت ها بدون انجام کاری به تلویزیون خیره شوم تا زمان خواب فرارسد و خیلی شبها بدون خوردن شام می خوابم.”

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
افسردگی پس از زایمان : علل ابتلا و روش های درمان

۸-تغییر اشتها

یکی دیگر از نشانه های افسردگی کاهش یا افزایش اشتها است که این مساله منجر به کاهش یا افزایش وزن فرد افسرده می شود.

۹-مشکل در تمرکز و تصمیم گیری

نشانه دیگر افسردگی مشکل در تمرکز و تصمیم گیری است. افراد افسرده عمدتا تمرکز کمی دارند و نمی توانند به سادگی تصمیم گیری کنند. خانم افسرده ای می گفت: “مطلبی که قبلا در عرض ۱ ساعت مطالعه می کردم، اکنون باید ساعت ها وقت صرف کنم تا بتوانم آن را بخوانم. نمی توانم روی مطالب تمر کز کنم و مرتب حواسم پرت می شود.”

مدت زمان وجود نشانه ها

یکی نکات مهم در ابتلا به افسردگی طول مدت تجربه نشانه هاست. تجربه کوتاه مدت علایم فوق نشانه ابتلا به افسردگی نیست. مثلا بعضی از افراد بعدازظهرهای جمعه احساس غمگینی می کنند، اما این غمگینی دلیلی بر افسردگی آنها نیست. چون این احساس مدت زمان زیادی دوام ندارد. روان شناسان معتقدند برای آن که فردی مبتلا به افسردگی باشد، باید علایم افسردگی اش حداقل دو هفته تداوم داشته باشد.

شدت افسردگی

همانطور که دیدید افسردگی نشانه های متعددی دارد. هر چه فرد نشانه های بیشتری داشته و شدت نشانه ها بیشتر باشد، شدت افسردگی اش بیشتر است. افسردگی معمولا به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی می شود.

شیوع افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین مشکلات روان شناختی است. حدود ۲۰% افراد در مقطعی از زندگیشان به افسردگی مبتلا می شوند. اگر جمعیت ایران را ۷۵ میلیون نفر در نظر بگیریم، حدود ۱۵ میلیون نفر از آنها به افسردگی مبتلا شده یا در آینده به آن مبتلا خواهند شد. به علت شیوع بالا، این بیماری به سرماخوردگی روانی شهرت یافته است. تحقیقات نشان داده است که شیوع افسردگی در زنان ۲ برابر مردان است.

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب سعی کردم به طور خلاصه توضیح دهم که افسردگی چیست؟ در مطالب درباره علل ابتلا به افسردگی و روش های درمان آن صحبت خواهم کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. سلام آقای دکتر
    آیا واقعا تست هایی که برای تشخیص افسردگی میگیرند معتبر هست و جواب درست میده؟

    1. بله تست افسردگی بک یکی از معتبرترین تست های افسردگی هست و به شرط آنکه به درستی پاسخ داده بشه معتبر هست.

    1. سلام و درود معمولا برای افسردگی های شدید و افسردگی هایی که ریشه های ژنتیکی دارند دارو توسط روانپزشک تجویز می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن
بستن