عزت نفس چیست؟

عزت نفس

عزت نفس یعنی اینکه شما چطور درباره خودتان فکر می کنید و به شما کمک می کند افکار، احساسات و رفتارهایتان را هدایت کنید. عزت نفس یک احساس درونی است و نحوه تعامل شما با دنیای اطراف و دیگران را تعیین می کند. کلمه عزت (esteem) در انگلیسی از ریشه لاتین aestimare به معنای ارزیابی، ارزش، اندازه یا برآورد می آید و بنابراین عزت نفس (self-esteem) ارزیابی خودِ ما از ارزش خودمان است. عزت نفس براساس تجربیات زندگی و رابطه فرد با دیگران شکل می گیرد. افرادی که عزت نفس بالایی دارند نیازی ندارند شأن و احترام شان را با میزان درآمد یا موقعیت شغلی و اجتماعی شان بسنجد. این افراد برای تجربه های جدید آماده اند و ریسک پذیری بالایی دارند و از شکست یا طرد شدن نمی ترسند و خودشان و دیگران را به همان شکلی که هستند می پذیرند.

علائم عزت نفس سالم

برخی از علایمی که به شما نشان می دهد حرمت نفس بالا و سالمی دارید عبارتند از:

  • دوست داشتن خود
  • توانایی نه گفتن
  • داشتن دیدگاه مثبت نسبت به خود
  • قابلیت دیدن نقاط قوت و ضعف خود و پذیرش آن ها
  • تجربیات و اتفاقات منفی دیدگاه کلی شما را نسبت به خودتان تحت تاثیر قرار نمی دهد
  • توانایی ابراز نیازهای خود در موقعیت های مختلف

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی فرد به خودش در زمینه های خاصی از زندگی اعتماد دارد. به عبارت دیگر اعتماد کردن به خودتان و توانایی هایتان برای رسیدن به اهدافی که دارید و غلبه بر چالش ها، همان اعتماد به نفس است.

اعتماد به نفس در بیرون از شما ساخته می شود و به همین دلیل تقویت اعتماد به نفس راحت تر از عزت نفس است. اعتماد به نفس از دانش ما در حوزه های مختلف و با تمرین به دست می آید. بنابراین  هر چقدر در کاری تجربه بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس بیشتری در آن حوزه خواهید داشت. ریشه کلمه اعتماد به نفس در انگیسی (self-confidence) از کلمه لاتین  fidrere است که به معنی اعتماد کردن است. بنابراین برای اینکه یک فرد با اعتماد به نفس باشید باید به خودتان و توانایی هایتان برای زندگی در دنیا اعتماد داشته باشید. وقتی اعتماد به نفس داشته باشید باعث می شود که موفقیت های بیشتری داشته باشید که این موفقیت ها هم به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتری در شما می شود. ولی مشکل اینجاست که خیلی ها برای شادتر بودن و خوشحالی به جای عزت نفس می خواهند اعتماد به نفسشان را تقویت کنند. مشکل این کار این است که عمر موفقیت کم است و موفقیت فقط وقتی به دست می آید که فرد تجربه و مهارت کافی در یک کار را کسب کرده باشد.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس باور ما به توانایی هایمان است در حالی که عزت نفس به احساس ما درباره خودمان ربط دارد و اینکه چطور با دنیا رابطه برقرار می کنیم و تعامل داریم. وقتی تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را ندانیم، ممکن است در توانایی ها و موفقیت هایمان دنبال عزت نفس باشیم.

اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی یا  فوبیای اجتماعی یکی از شایع ترین مشکلات در بین همه جوامع است. همه ی ما تجربه ی ترس و نگرانی در یک موقعیت اجتماعی را داریم. شاید شما هم لرزش صدا و عرق کردن دست را در یک جلسه ی مهم تجربه کرده باشید. صحبت در مقابل جمع یا حضور در میان غریبه ها برای اغلب افراد راحت نیست، اما اکثر مردم قادر به انجام آن هستند.

اگر اختلال اضطراب اجتماعی (فوبیای اجتماعی) داشته باشید، در چنین موقعیت هایی قادر به مدیریت استرس تان نخواهید بود. ممکن است انجام کارهایی مثل برقراری ارتباط چشمی و مکالمه های کوتاه، که به نظر دیگران ساده است، برای شما بسیار سخت باشد و از موقعیت های اجتماعی فراری باشید. این اختلال می تواند تمام ابعاد زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

اختلال اضطراب اجتماعی یا فوبیای اجتماعی، نگرانی یا ترس شدید از قضاوت شدن، ارزیابی منفی یا تایید نشدن در یک موقعیت اجتماعی است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است نگران رفتار خود، مرکز توجه بودن ، احمق به نظر رسیدن و عجیب یا حوصله سر بر بودن در موقعیت های اجتماعی باشند. به همین دلیل، اغلب از حضور در چنین موقعیت هایی خودداری می کنند و اگر مجبور به حضور در آن موقعیت ها باشند، استرس زیادی را تجربه می کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی، اختلالی شایع است که بیش از ۱۵ تا ۲۵ درصد از افراد جامعه با آن درگیر هستند. این اختلال معمولا در سنین نوجوانی بروز می کند و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

علی رغم وجود درمان های موثر برای اختلال اضطراب اجتماعی، فقط ۵ درصد این افراد برای درمان به متخصص مراجعه می کنند و اکثر آنها با این مشکل و تبعات آن زندگی می کنند.

تست های کلینیک اعتماد به نفس

علل اضطراب اجتماعی و عزت نفس پایین

علل اضطراب اجتماعی و اعتماد به نفس پایین

مانند هر اختلال روانی دیگر، اضطراب اجتماعی نیز ناشی از عوامل متعدد زیستی و محیطی است. دلایل اصلی ایجاد اختلال هراس اجتماعی شامل موارد زیر است:

عوامل ژنتیکی: اگرچه دقیقا مشخص نیست این اختلال چقدر ناشی از عوامل ژنتیکی و چقدر حاصل یادگیری است، به نظر می رسد اختلال هراس اجتماعی در برخی خانواد ها شیوع بیشتری دارد.

ساختار مغزی: به نظر می رسد یک ساختار مغزی به نام آمیگدال در ایجاد این اختلال نقش دارد. افرادی که آمیگدال فعال تری دارند، واکنش شدید تری به ترس نشان می دهند که می تواند منجر به این اختلال شود.

محیط: اختلال اضطراب اجتماعی می تواند یک رفتار آموخته شده باشد. ممکن است فرد پس از یک تجربه ی اجتماعی ناخوشایند این رفتار را آموخته باشد. همچنین به نظر می رسد کودکانی که والدین کنترل گر یا عصبی دارند بیشتر به این اختلال مبتلا می شوند.

علاوه بر این دلایل، وجود عوامل متعددی ریسک ابتلا به اختلال فوبیای اجتماعی را در برخی افراد افزایش می دهد:

سابقه ی خانوادگی: اگر والدین، خواهر و یا برادر شما اختلال اضطراب اجتماعی دارند، شما بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال هستید.

تجربیات منفی: کودکانی که  تجربه ی مسخره شدن، زورگویی، طرد شدن، توهین و تحقیر از طرف اطرافیان به خصوص والدین خود را دارند و افرادی که در طول زندگی خود اتفاقات منفی مثل درگیری های خانوادگی و سوء استفاده را تجربه کرده اند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به اختلال اضطراب اجتماعی هستند.

ویژگی های ذاتی:  کودکان خجالتی، گوشه گیر و آرام در مواجهه با موقعیت های جدید، به احتمال بیشتر دچار اضطراب اجتماعی می شوند.

موقعیت های اجتماعی جدید: نشانه های اضطراب اجتماعی معمولا در سال های نوجوانی ظاهر می شوند اما ممکن است این نشانه ها بر اثر آشنایی با افراد جدید، سخنرانی در جمع، یا یک ارائه ی شغلی مهم نیز برای اولین بار بروز کنند.

داشتن ظاهر یا شرایطی که جلب توجه می کند: مثلا بد شکلی چهره، لکنت زبان یا لرزش اعضای بدن می تواند در برخی افراد منجر به بروز اختلال اضطراب اجتماعی شود.

مقالات کلینیک اعتماد به نفس ​

دوره های حضوری و غیر حضوری کلینیک اعتماد به نفس ​

گروه درمانی اعتماد به نفس (حضوری)

چه کسانی می توانند در این گروه درمانی شرکت کنند؟ همه افرادی که عزت نفس پایینی دارند، اضطراب صحبت در

۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
دوره افزایش اعتماد به نفس
۳۳%
تخفیف

دوره افزایش اعتماد به نفس

امکانات و قیمت پکیج های مختلف پکیج ۱ ۲۰۵۰۰۰۰ تومان ۱۱ هفته دوره درمانی ارتباط با دکتر بهشتیان : ندارد

۲,۰۵۰,۰۰۰ تومان

برخی از نظرات مراجعان کلینیک اعتماد به نفس​

خاطره

عرض سلام و ادب خدمت شما بزرگوار. آقای دکتر عزیز واقعا ممنونم که علمتون رو در اختیار امثال من قرار می دید. من به خاطر هزینه نتونستم حضوری خدمت برسم و راستش از روی ناچاری دوره رو خریدم ولی خدا رو شکر می کنم که با سایت شما آشنا شدم. بسیاری از حس های بدی که از کودکی در من شکل گرفته بود از بین رفتن. خدا شما رو حفظ کنه​

سمیرا

من از خودم بدم می اومد.کلا فکر می کردم زشتم و اگه کسی ازم تعریف می کرد معمولا باور نمی کردم، مگر اینکه با آرایش و کلی رسیدگی بودم. خب می دونین از بچگی همیشه من و با خواهرم مقایسه می کردن. به خاطر تعریف های دوستم این دوره رو تهیه کردم. واقعا هرچی از تغییراتم بگم کم گفتم​

مهناز

من آرایشگر هستم آقای دکتر. با اینکه کارم عالیه و مشتری های کمی هم ندارم، هر بار که مشتریم می خواست بیاد تپش قلب شدید می گرفتم. همش خودمو سرزنش میکردم که چته؟ مگه تو کارتو بلد نیستی؟؟ خلاصه پیر شدم از مشکل اعتماد به نفس و عزت نفس. انقدر سر هر مساله ای حالم بد شد. از وقتی این دوره رو شروع کردم انقدر از کارم لذت میبرم که حد نداره. به نظر من قیمتش نسبت به کیفیت بالای دوره کاملا معقوله​

آبتین

سلام دکتر. من دوره رو ماه پیش خریدم و تمرینات رو انجام دادم. من خیلی بیرون از خونه حس بد داشتم، روم نمیشد برم خرید یا یه آشنا می دیدم جیم می شدم که منو نبینه. الان خیلی خیلی بهترم، اضطرابم کم شده و بیرون خونه عذاب نمی کشم​

حامد

هفته ۱۱ دوره هستم. ۸۰ درصد بهتر شدم. البته همه تمرینات رو طبق برنامه ای که دکتر دادن کاملا اجرا کردم. چون آقای دکتر در هفته اول دوره گفتن مهمترین شرط حل مشکل تون اینه که تمرینات رو کامل انجام بدید​

خدمات کلینیک اعتماد به نفس ​

سئوال یا ابهامی دارید؟

تماس با پشتیبانی (از طریق واتساپ)

۵۰۸۸ ۹۱۰ ۰۹۱۰

از طریق ایمیل از پاسخ دیگران به دیدگاه خود مطلع شوید

32 نظر برای این مطلب ثبت شده است.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
درسا
28 شهریور 1401 6:31 ب.ظ

کاش یه نفر بود مثل خودم میتونستم باهاش دردودل کنم خیلی شاید بتونه حالمو خوب کنه این چیزای که تو نظرات نوشتن من همشو دارم شایدم مشکلات منم از همشونم بیشتر باشه 😔

مهسا
پاسخ به  درسا
7 اردیبهشت 1402 10:47 ب.ظ

سلام خوبی دقیقا منم همین حسو دارم خیلی از خودم بدم میاد وقتی میبینم اینجوریم اگه دوس داشتی باهم حرف بزنیم

هلنا
28 شهریور 1401 6:31 ب.ظ

من اینطورم که زمانی که راه می رم احساس میکنم که به روش نادرستی راه می رم و احساس میکنم همش مردم به من نگاه میکنن و مسخرم میکنن .تو رو خدا یه روش درمان معرفی کنید😔😔

رویا
27 شهریور 1401 2:01 ب.ظ

سلام منم همینطوری هستم حتی از اینکه فکر این رو بکنم که با کسی صحبت کنم هم دل پیچه میگیریم از بچگیم اینجوری بودم حتی معلم ،نزدیک ترین دوستم و خواهرم هم همینطور حتی نمیتونم جلوشون یک لیوان آب هم بخورم چ برسه ب غریبه و اینکه من تو مهمونی ها هم خیلی هیجان زده میشم و بخاطر همین از مهمونی ها متنفرم

ارزو
27 شهریور 1401 2:00 ب.ظ

منم همینطورم مشکل من بیشتر ترس از ادم هاست. مخصوصا از مردها خیلی میترسم و اینکه از رفتن به سر کار جدید میترسم. از رفتن به یک جای جدید با ماشین میترسم. حتی از فکر مردن به به سری چیزا استرس میگیرم

رومینا
22 شهریور 1401 1:34 ب.ظ

ممنون بابت این کلینیکی که در اختیار ما قرار دادید دوره ها و تست ها و مطالب جالبی بود

رسول
22 شهریور 1401 1:33 ب.ظ

تست عزت نفس واقعا جالب بود و بهتر از اون تحلیل خوبش بود که واقعا لذت بردم و امیدوارم حالم بهتر بشه.
من کمی با خانواده مشکل دارم و به نظر این عزت نفس پایین من به خاطر خانواده هست چون کلا خواهرهام هم همینطور هستند

اعلایی
20 شهریور 1401 12:48 ب.ظ

منم همینطورم مشکل من بیشتر ترس از ادم هاست. مخصوصا از مردها خیلی میترسم و اینکه از رفتن به سر کار جدید میترسم. از رفتن به یک جای جدید با ماشین میترسم. حتی از فکر مردن به به سری چیزا استرس میگیرم

فاطمه
20 شهریور 1401 12:46 ب.ظ

سلام من۲۳سالمه چندساله این مشکلو دارم اصلا دوس ندارم مهمونی برم وقتی جایی برا شام و ناهار دعوتم میکنن یا وقتی میخواد مهمون بیاد خونم استرس میگیرم من نمیتونم تو جمع غذابخورم همش‌میترسم نکنه شکمم صدا بده ابروم بره بخاطر این دلیل خیلی عذاب میکشم وقتی هم جایی نمیرم قضاوتم میکنن میگن ادامارو دوس نداری… خیلی حس بدیه چندبار به خودکشی فکر کردم واقعا‌دارم عذاب میکشم

نیلوفر
19 شهریور 1401 1:01 ب.ظ

سلام،وقت بخیر،به وسیله تکنیک‌هایی که بیان کرده اید،در واقع عده ای از اختلالات موجود در تفکر را به گونه منطقی و درست تعریف کرده اید،اما اگر جدا از مطالب ارائه شده تکنیک‌هایی هم برای نیروبخشی به این سازه های ناهنجار در جهت تقویت مثبت ارائه شوند مطالب مکمل یکدیگر شده و تاثیرات آنها در تقویت تفکر و پس از آن رفتار سالم بیشتر خواهد شد،سپاس از مطالبتان مفیدتان

متین
19 شهریور 1401 1:00 ب.ظ

عالی بود من تا امروز فکر نمیکردم ک با این بیماری دستو پنجه نرم میکنم از الان ک با اون اشنا شدم ب قدرت و یاری خدا قدمی برای بهبودی خودم از این بیماری بر میدارم امیدوارم ک در این مسیر خدا افراد مناسب را سر راهم قرار بده امیین…

محمدرضا حسین ابادی از اراک
17 شهریور 1401 11:54 ق.ظ

سلام و ارادت تشکر