اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک افسردگی و دوقطبی

۹ فایده گریه برای سلامتی جسم و روان شما

گریه‌کردن برای انسان عملی عادی و طبیعی است که می‌تواند با احساسات مختلف تحریک شود. اما به‌راستی چرا انسان گریه می‌کند؟ فایده گریه چیست؟ در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان به بررسی فواید و تاثیرات گریه کردن بر جسم و روان می پردازیم.

محققان دریافته‌اند که گریه می‌تواند هم برای بدن و هم برای ذهن مفید باشد و این فواید از بدو تولد با اولین گریه کودک آغاز می‌شود.

۱. سم‌زدایی بدن

انواع مختلف اشک عبارت‌اند از:

  • اشک‌های غیرارادی
  • اشک‌های مداوم
  • اشک‌های احساسی

اشک‌های غیرارادی، ذرات مانند دود و گردوغبار را از چشم پاک می‌کنند. اشک‌های مداوم چشم‌ها را چرب و به محافظت از آن‌ها در برابر عفونت کمک می‌کنند. اشک‌های احساسی می‌توانند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشند. درحالی‌که اشک‌های مداوم حاوی ۹۸ درصد آب هستند، اشک‌های احساسی حاوی هورمون‌های استرس و سایر سموم هستند. محققان این نظریه را مطرح کرده‌اند که گریه این موارد را از بدن خارج می‌کند، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه موردنیاز است.

۲. کمک به آرام‌کردن خود

ممکن است گریه‌کردن یکی از بهترین سازوکارها (مکانیسم‌ها) برای تسکین به خود باشد. محققان براساس منبعی موثق، دریافته‌اند که گریه، سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می‌کند. درنتیجه، این سیستم به استراحت و هضم در بدن کمک می‌کند. بااین‌حال، این موارد از مزایای گریه‌کردن محسوب نمی‌شوند. ممکن است اشک‌ریختن چندین دقیقه طول بکشد تا اثرات آرام‌بخش گریه را احساس کنید.

۳. تسکین درد

گریه برای طولانی‌مدت باعث آزادشدن اکسی‌توسین (منبع مطمئن و مواد افیونی درون‌زا) می‌شود که در غیراین‌صورت، به‌عنوان اندورفین شناخته می‌شوند. این مواد شیمیایی که باعث ایجاد حس خوب می‌شوند، می‌توانند به کاهش دردهای جسمی و احساسی کمک کنند. هنگامی‌که اندورفین‌ها آزاد می‌شوند، بدن ممکن است تاحدودی به مرحله بی‌حسی برود. سپس اکسی‌توسین می‌تواند سبب حسّ آرامش یا تندرستی شود. استدلالی دیگر برای این اصل که چگونه گریه‌کردن عملی خودآرام‌بخش است.

۴. بهبود خلق‌وخو

همراه کمک به کاهش درد، گریه‌کردن، به‌ویژه هق‌هق‌کردن، حتی ممکن است، به‌عنوان علتی معتبر، روحیه را تقویت کند. هنگامی‌که هق‌هق می‌کنید، نفس‌های سریع زیادی از هوای خنک می‌کشید. تنفس در هوای خنک‌تر می‌تواند به تنظیم و حتی کاهش دمای مغز کمک کند. مغزی خنک برای بدن و ذهن لذت‌بخش‌تر از مغزی گرم است. بدین‌ترتیب، ممکن است خلق‌وخو پس از هق‌هق بهبود یابد.

۵. جان تازه گرفتن

اگر حال خوبی ندارید، گریه راهی است تا به اطرافیانتان بفهمانید که به حمایتشان نیاز دارید. این به‌عنوان اصلی اساسی در منافع بین‌فردی شناخته می‌شود. از زمان کودکی، گریه‌کردن نشانه عامل یا رفتار دل‌بستگی بوده است و عملکرد آن از بسیاری جهات، کسب آرامش و مراقبت از دیگران است. به‌عبارت‌دیگر، زمانی که شرایط سخت می‌شود، به ایجاد شبکه حمایت اجتماعی کمک می‌کند.

۶. کمک به خلاصی از غم و اندوه

سوگواری فرایندی است که دوره‌هایی از غم، بی‌حسی، احساس گناه و خشم را شامل می‌شود. گریه‌کردن به‌ویژه در دوره‌های سوگواری اهمیت دارد. حتی ممکن است به‌عنوان علتی منطقی کمک کند تا از دست‌دادن یکی از عزیزانتان را پردازش کنید و بپذیرید.

هرکسی روند سوگواری را به روش‌های مختلفی طی می‌کند. اگر متوجه شدید که بیش‌ از اندازه گریه می‌کنید یا زیر گریه زدن زندگی روزمره‌تان را مختل کرده است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

۷. بازیابی تعادل عاطفی

گریه تنها در پاسخ به چیزی غم‌انگیز اتفاق نمی‌افتد. گاهی‌اوقات ممکن است زمانی که به‌شدت خوشحال، ترسیده یا استرس دارید گریه کنید. محققان براساس منابع معتبر دانشگاه ییل (yale) معتقدند گریه‌کردن به این روش می‌تواند به بازیابی تعادل عاطفی کمک کند. هنگامی‌که به‌شدت خوشحال هستید یا از چیزی می‌ترسید و گریه می‌کنید، ممکن است بدنتان از تجربه چنین احساس شدیدی بهبود یابد.

۸. کمک به تنفس نوزاد

اولین گریه نوزاد، گریه بسیار مهمی است. نوزادان اکسیژن خود را در داخل رحم از طریق بند ناف دریافت می‌کنند. هنگامی‌که نوزاد به دنیا می‌آید، آن‌ها باید نفس‌کشیدن خود را شروع کنند. اولین گریه به ریه‌های کودک کمک می‌کند تا با زندگی در دنیای بیرون سازگار شود.

هم‌چنین گریه به نوزادان کمک می‌کند تا مایعات اضافی در ریه‌ها، بینی و دهان را از بین ببرند.

۹. کمک به خواب نوزاد

گریه‌کردن به نوزادان کمک می‌کند که شب‌ها بهتر بخوابند. در مطالعه‌ای روی خواب نوزاد، ۴۳ شرکت‌کننده از خاموشی تدریجی، که به‌عنوان گریه کنترل‌شده نیز شناخته می‌شود، برای خواباندن نوزادان خود استفاده کردند. با گریه‌های کنترل‌شده، نوزادان برای چند دقیقه قبل از پادرمیانی والدینشان رها می‌شدند تا گریه کنند. گریه هم طول خواب را افزایش و هم تعداد دفعات بیدارشدن نوزادان در طول شب را کاهش می‌داد. یک سال بعد، به نظر نمی‌رسید که گریه باعث افزایش استرس در نوزادان شود یا تأثیری منفی بر پیوند والدین و کودک داشته باشد.

چه زمانی باید به دنبال کمک باشید؟

گریه‌کردن در پاسخ به چیزی که ما را خوشحال یا ناراحت می‌کند طبیعی است. اگر احساس نیاز به رهاسازی دارید، از اشک‌ریختن ترس یا شرمی نداشته باشید. گریه بیش‌ازحد موردی است که باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر گریه شروع به ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره کند، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

سایر علائم افسردگی عبارت‌اند از:

  • احساس غم یا ناامیدی
  • احساس زودرنجی یا ناامیدی
  • تغییر در اشتها، کاهش یا افزایش وزن
  • فقدان انرژی
  • مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد
  • دردهای غیرقابل‌توضیح
  • فکر مرگ یا خودکشی

چه‌قدر باید گریه کرد؟

محققان دانشگاه تیلبورگ (Tilburg) گریه را زیر میکروسکوپ قرار دادند. نتایج آن‌ها؟ به‌طور متوسط، زنان آمریکایی ۳.۵ بار در ماه گریه می‌کنند، درحالی‌که مردان آمریکایی حدود ۱.۹ بار در هر ماه گریه می‌کنند. میانگین‌ها در کشورها به شکل قابل‌توجهی متفاوت است. میانگین در آمریکا در بالاترین سطح طیف قرار دارد. به‌عنوان‌مثال، زنان در چین فقط ۱.۴ بار در ماه و مردان در بلغارستان، تنها ۰.۳ بار در ماه گریه می‌کنند.

نکته کلیدی

گریه‌کردن اشکالی ندارد و حتی ممکن است مفید باشد. اگر احساس می‌کنید باید گریه کنید، جلوی اشک‌هایتان را نگیرید. اشک روشی طبیعی و سالم برای بیان احساسات است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵۹ رای
منابع
medicalnewstodayhealthlinehealth.harvard.webmd
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مایکل
مایکل
6 ماه قبل

یکی از دلایلی که به مرد ها اجازه گریه کردن داده نمیشه زن سالاری

صبا
صبا
پاسخ به  مایکل
22 روز قبل

والا بیشتر مردا اشک زنا رو در میارن

Elena
Elena
11 ماه قبل

گریه یا خنده های بی دلیل و یهویی علامت خاصین؟ چندوقته بی دلیل خندم میگیره یا گریه میکنم (بعضی وقتا حالت عصبی داره)

facking
facking
پاسخ به  Elena
7 ماه قبل

دو قطبی

دکمه بازگشت به بالا