اختلالات و بیماری های روانداروهای روانپزشکیسلامت روانکلینیک پانیک

موثرترین داروها برای درمان پانیک

در کنار روان درمانی، دارو درمانی نیز می تواند برای درمان اختلال پانیک، حملات پانیک و آگورافوبیا (گذر هراسی) کمک کننده باشد. در این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان به بررسی دارو درمانی پانیک می پردازیم که برای کنترل علائم پانیک و آگورافوبیا استفاده می شوند و اشاره ای هم به موثرترین داروی پانیک به خصوص در شرایط اورژانسی می کنیم.

پزشک یا روانپزشک تان می‌تواند برای کاهش حملات پانیک، بهبود کلی احساسات اضطرابی و درمان مشکلات هم آیندی مثل افسردگی از تجویز دارو استفاده کند.

در حالت کلی داروهای اختلال پانیک را می‌توان در دو دسته داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب طبقه بندی کرد.

ضد افسردگی ها

داروهای ضد افسردگی برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ برای درمان اختلال‌های خلقی مورد استفاده قرار گرفتند. بعدها مشخص شد که این داروها به نحو کارآمدی برای کاهش اضطراب، بهبود علایم پانیک اتک و کاهش شدت و فراوانی حملات پانیک مفید هستند. داروهای ضد افسردگی در حال حاضر برای درمان اختلال‌های اضطرابی زیادی از جمله اختلال پانیک و آگورافوبیا به کار می‌روند.

ضد افسردگی‌ها روی پیام رسان‌های شیمیایی درون مغز تحت عنوان نوروترنسمیترها اثر دارند. انواع مختلفی از این پیام رسان‌های شیمیایی باعث برقراری ارتباط میان سلول‌های مغزی می‌شوند.

بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها)

بازدارنده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها) متداول‌ترین طبقه از داروهای ضد افسردگی تجویزی برای کاهش علایم اضطراب و افسردگی هستند. ترنسمیتر سروتونین به طور طبیعی درون مغز ترشح می‌شود.

این داروها با اثرگذاری روی سروتونین و با پیشگیری از جذب سروتونین (باز جذب) به وسیله‌ سلولهای عصبی مغز، عمل می‌کنند. داروهای SSRI با متعادل سازی عملکرد سروتونین قادر به کاهش اضطراب و بهبود خلق هستند.

از جمله  SSRI های متداول شامل موارد زیر هستند:

پژوهش‌های انجام شده حاکی از اثربخشی SSRIها هستند. این داروها عوارض جانبی محدودی دارند و به داروهایی متداول برای اختلال پانیک هم تبدیل شده‌اند.

ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای (TCAها)

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای از زمان معرفی SSRI ها دیگر برای درمان اختلال‌های اضطرابی و خلقی چندان تجویز نمی شوند. با این حال TCA ها هنوز هم گزینه درمانی کارآمدی در درمان افراد مبتلا به اختلال‌های اضطرابی هستند.

ضد افسردگی‌ های سه حلقه‌ای هم مثل SSRI ها مانع از بازجذب پیام رسان شیمیایی می‌شوند. بعلاوه، بسیاری از TCA ها هم مانع از بازجذب نورواپی نفرین می‌شوند که یکی دیگر از نوروترنسمیترهای درون مغز و مرتبط با واکنش جنگ و گریز در برابر استرس در مغز یا همان واکنش ترس و اضطراب در مغز است. از جمله TCA های متداول شامل موارد زیر هستند:

موثرترین دارو برای پانیک
موثرترین دارو برای پانیک

بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI ها)

بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI ها) یکی از جدیدترین ضد افسردگی‌های مورد استفاده برای درمان کارآمد اختلال‌های خلقی و اضطرابی هستند. این داروها با بازداری فعالیت آنزیم مونوآمین اکسیداز عمل می‌کنند.

این آنزیم می‌تواند نوروترنسمیترهایی مثل نورواپی نفرین، سروتونین و دوپامین را تجزیه کند. دوپامین به تنظیم عملکردهای زیادی از جمله حرکت، سطح انرژی جسمانی و هیجانها کمک می‌کند. از جمله MAOI های متداول شامل موارد زیر هستند:

  • سلگیلین
  • فنلزین
  • ایزوکربوکساید
  • ترانیل سیپرومین

داروهای MAOI علی رغم کارایی که دارند؛ چندان تجویز نمی‌شوند. چون رژیم های غذایی خاصی برای مصرف نیاز دارند و احتمال تداخل‌های دارویی در صورت مصرف سایر داروها وجود دارد.

داروهای ضد اضطرابی

داروهای ضد اضطرابی به خاطر التیام فوری علایم پانیک، تجویز می‌شوند. این داروها سیستم عصبی مرکزی را آرام می‌کنند که همین امر می‌تواند شدت حملات پانیک را کاهش داده و فرد را آرام‌تر کند. این داروها به دلیل اثر آرامبخشی و تسکین سریع برای درمان اختلال پانیک تجویز می‌شوند.

بنزودیازپین ها (Benzodiazepines)

بنزودیازپین‌ها از جمله داروهای ضد اضطرابی تجویزی و متداول در درمان اختلال پانیک هستند. آن‌ها به خاطر آرامبخشی معروف بوده و به سرعت علایم پانیک را کاهش داده و باعث ایجاد آرامش بیشتری می‌شوند.

بنزودیازپین‌ها گیرنده‌ های گاما آمینو بوتریک اسید (GABA) درون مغز را هدف قرار می‌دهند که حس آرامش را به همراه داشته و سیستم عصبی مرکزی را آرام می‌کند. بنزودیازپین‌ها با وجود عوارض جانبی و مخاطرات بالقوه باز هم برای درمان مطمئن و کارآمد اختلال پانیک مناسب هستند. بنزودیازپین‌های متداول به شرح زیر هستند:

خلاصه و جمع بندی

دارو درمانی در کنار روان درمانی می تواند به کاهش علائم پانیک و آگورافوبیا کمک کند. فقط فراموش نکنید که دارو درمانی باعث درمان کامل پانیک شما نمی شود و باید در کنار دارو درمانی حتما از روان درمانی هم کمک بگیرید.

پرسش و پاسخ درباره بیماری پانیک

چطور حمله پانیک را در ۲۰ ثانیه متوقف کنیم؟

در مقاله ۱۳ روش برای کنترل حملات پانیک به روش های مختلفی فوری کنترل حمله پانیک اشاره کرده ام. داروهای ضد اضطرابی هم می تواند به شما کمک کند حمله پانیک خود را به سرعت متوفق کنید.

موثرترین دارو برای پانیک چیست؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردم چون اثر بخشی هر دارو روی افراد مختلف متفاوت است نمی توان گفت که موثرترین دارو برای پانیک چیست؟ و یا بهترین دارو برای درمان حملات پانیک چه دارویی می باشد؟ به عبارت دیگر یک داروی مشخص ممکن است روی افراد مختلف اثربخشی متفاوتی داشته باشد.

اما معمولا در اکثر افراد داروهای ضد اضطراب مثل آلپرازولام، کلونازپام و کلردیازپوکساید و داروی پروپرانولول اضطراب شما را به سرعت کاهش می دهند و باعث می شوند حمله پانیک سریعا فروکش کند. به همین دلیل اگر هدف کاهش سریع علائم پانیک اتک باشد می توان گفت که موثرترین دارو برای پانیک داروهای ضد اضطرابی یا همان بنزودیازپنی ها هستند.

معمولا روانپزشک در کنار تجویز داروی های ضد اضطراب که به کنترل سریع علائم پانیک کمک می کند، یک داروی SSRI  هم برای شما تجویز می کند که باید آن را به طور مرتب مصرف کنید. اما در هر صورت فراموش نکنید که دارو به تنهایی برای درمان حملات پانیک کافی نیست و باید در کنار آن روان درمانی هم داشته باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۵۷ رای
منابع
mayoclinicgoodrxdrugsverywellmindaafp
guest
107 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
5 روز قبل

سلام وقت بخیر دوستان من شش هفت ساله دچار این بیماری هستم اوایل خیلی شدید بود که تا حدی یک هفته تا ده روز نمی‌تونستم غذا بخورم حالم خیلی خیلی بده بود که واقعا کلماتی در وصفش نمیتونم پیدا کنم با مصرف دارو ها کنترل شد.ولی یه مدت قبل که شش هفت ماه از ترک خودسرانه گذشت باز دچار حمله شدم که دیگه زندگی م باز زیرو رو شد .الان دکتر پانزده روزه یه سری دیگه دارو برام تجویز کرده ولی اصلا نمیام رو حالت نرمال زندگی قبلی نه اشتها دارم نه حوصله ذهنم درگیره کل بدنم عرق سرد می‌کنه.امید به زندگی کردم صفر شده ارتباطم با مردم کم شده هیچ چیزی دلمو خوش نمیکنه خیلی دلواپسم یکی کمک کنه بگه چمه 😭😭😭

علی
علی
پاسخ به  علی
3 روز قبل

سلام وقت بخیر به دکتر بهشتیان مراجعه کنید تنها دارویی درمان پانیک اون داره انشاالله که حالتون خوب میشه اصلأ جای نگران نباشید استرس هم نداشته باش

امین
امین
4 ماه قبل

منم عرق میکنم بدنم می‌لرزه مخصوصا فکم تپش قلب می‌گیرم مشکلات گوارشی از جمله یبوست ی حس افتضاحی ولی چرا من ۱۶ ساله (:

ممد
ممد
4 ماه قبل

پنیک تپش احساس مرگ زودرس فشار بالا احساس خفگی نیاز به اورژانس قفل شدن به زمین عدم توانایی تحرک نفس اخر با سردی دست و پا و عرق . قبل اینا نصف آلپرازولام زیر زبون نیمساعت بی تحرک و تمام . گور بابای دنیا و مشکلات و ادمای بدش . یه نون میخوریم . هر وقت خدا خواست . اجازه نده هوش و حافظه ات برات مهملات ببافه و پیش بینی چیزی را کنه .

Mad.a
Mad.a
4 ماه قبل

با سلام شبتون بخیر باشه. دوستان اینجا کسی هست که سوالمو جواب بده؟
آیا علائم پانیک و سندروم کارسینوئید میتونه باهم اشتباه گرفته بشه؟ یعنی کاملا شبیه هم هستند؟
من حدود ۸ ماه متناوب دچار حملاتی شبیه به پانیک میشدم و بعد بیرون روی و بیحالی تا چند روز افزایش اسیده معده و خشکی دهان و بی اشتهایی و بعد هم تا چند روز مشکلات گوارشی.
چند جایی گفتند که این علائم حملات پانیک هست‌. و حالا رفتم متخصص داخلی ایشون آزمایش سروتونین نوشت و گفت احتمال داره تومور خوش خیم باشه.
آزمایش سروتونین نوشت که تو اینترنت جستجو کردم گویا برای شناسایی تومورهای کارسینوئید هست.
حالا می‌خواستم بدونم که آیا در این سندرم هم این علائم دقیقا ظاهر میشه؟
آخه سندرم کارسینوئید در موقعی میتونه اتفاق بیوفته که تومور بدخیم باشه و به کبد و سایر ارگان‌ها متاستاز بزنه. درحالیکه پزشک گفت احتمالا اگر باشه خوش خیم هست که گویا قصدش این بوده که روحیه من خراب نشه.
آیا در سندروم کارسینوئید هم علائم دقيقا مثل حملات پانیک، اظطراب و ترس و وحشت رو بهمراه داره. و آیا حملات در این سندرم هم متقابلا متناوبی و دوره‌ای و محدود هست و یا دائمی و مستمر و در طول زمان شدتش افزایش پیدا میکنه و آیا با درد هم همراه هست؟
چون این حملات در هر ماه و یا ده روز بهم دست میده، که بعد از اون تا چند روز بیحال میشم و مشکلات گوارشی پدیدار میشه و بعدش حالم خوب میشه و دوباره تا حمله بعدی. اوایل حملات هر چند ماه بود ولی الان به ماهی چند بار رسیده.
البته من در این حملات دچار اسهال نمیشم فقط اون لحظه نیاز به دستشویی پیدا میکنم و بعدش با رفلاکس و نفخ مواجه میشم.
با تشکر از سایت و مطالبتون.🙏🏻

فرهاد
فرهاد
6 ماه قبل

من بیشتر از ۲۵ ساله باهاش درگیرم . ولی یک ماه پیش فهمیدم اسم بیماری چیه همش فک میکردم یه مشکلی تو بدنم هست کمبود ویتامینی چیزی دارم. .

مالک
مالک
پاسخ به  فرهاد
5 ماه قبل

ازدچه قرصی استفاده میکین الان وضعیتت خوب منم خودو یک سالی میش دارم هم از مرگ میسترم هم از زند بود

سعید
سعید
پاسخ به  مالک
29 روز قبل

دوست عزیز.من هم داشتم ولی به لطف خدا درمان شدم .تنها درمانش اینکه تنها نباشی و برو کوه طبیعت بگرد تفریح کن قصه هیچ چیزی نخور .با دوست های شوخ بگرد فیلم های خنده دار ببین

فرهاد
فرهاد
6 ماه قبل

چیزه که قضیه رو بدتر میکنه اینه که هیچیک از اطرافیانت درکت نمکنن و تو اون لحظه شاید مسخرت هم کنن بگن تمارض میکنه .

مالک
مالک
پاسخ به  فرهاد
5 ماه قبل

واقعا همین طور هست اصلا درکت نمیکنن تاز مسخرت هم میکنن خیل سخت هست

علی
علی
6 ماه قبل

گفت یه پیامبری از ترسو بودن مردمش ناراحت بود خدا گفت اسفند بخورید…
مقدارش ۴ تا ۵ گرم در روز هست و باید با آب قورت بدید و یک سال باید ادامه بدید…
و این که همراهش خوراکی های سرد و تر مثل خیار و … بخورید چون اسفند طبعش گرم و خشک هست
در ضمن اسفند رو نباید جویده بشه چون ۴ گرم عصاره درمیاد ازش که خیلی زیاده اگه تو ویکی پدیا بخونید میبینید که فشار خون و تپش قلب میده چون MAOI درش وجود داره
و اینکه اسفند با دارو های ضد افسردگی ssri تداخل داره و باید فاصله بدید دو هفته قبل و بعد از ssri

جواد محمدى
جواد محمدى
6 ماه قبل

سلام دوستان من ١٧ سال اين مريضى مسخره دارم
تمام مراحل پزشكى رفتم
فقط يك راه داره
و اون هم ذهن خودت هست
پانيك يعنى همه ذهن به خودت
تو اون حمله نه مشكلى دارى نه قراره بميرى
فقط ذهنت اين حالتو بهت ميده
پس ذهنتو سعى كنى به چيزهاى خوب ببرى
و فكر كن تو نميميرى و اين فقط يه بازى ذهن هست
خيلى سخته تو اون حالت به چيزهاى خوب فكر كنى
ولى خوندن اين پيام شايد بهت ارامش بده
چون به من موقع حمله پانيك ارامش ميداد

احمد
احمد
پاسخ به  جواد محمدى
5 ماه قبل

مگه میشه کنترلش کرد . چطور؟ واقعا میتونی کنترلش کنی؟

نسرین
نسرین
6 ماه قبل

سلام چها سال درگیرم خیللللی دردناکه وقتی میگیره ۳تا هفت دقیقه طول میکشه زمین و زمان رو چنگ میزنم درد قفسه سینه پیش خیلی دکترها رفتم هیچ نتیجه ایی نگرفتم واقعا زندگی کردن سخته زنده بودن دردناکه . انواع دارو ها رو امتحان کردم فقط الپرازولارم خوبه بعضی روزها از ۳ تا ۱۰ بار حمله دارم . خدا خودش کمک کنه مثل اینکه درمان قطعی نداره .

آقای ایکس
آقای ایکس
پاسخ به  نسرین
6 ماه قبل

چرا روزی ۱۰ بار باید الکی حمله داشته باشی . از اون محیط استرس دار و پر تنش دور شو خودتو نجات بده

کوروش
کوروش
6 ماه قبل

سلام به همه من ۲۳ساله دارو مصرف می کنم الان ۵۳سالمه . اوایل احساس مردن و تنگی نفس شدید داشتم چند بار اورژانس رفتم و حالا بعد از سالها داروی کلونازوام و آسنترا و نورتپتلین بیماری کنترل شده ولی ماهی یکبار با وحشت از خواب بیدار میشم و جیغ می زنم . خیلی خیلی سخته کنا آمدن با این پنیک کوفتی

هستم ولی خستم
هستم ولی خستم
7 ماه قبل

اونایی که اعتقاد دارن اعتیاد به قرص به جون میخرن حد اقل از شر بیماری خلاص میشن کاملا خودشونو درگیر یه اهریمن و افیون به معنا واقعی مرده متحرک بدل میکنن طرز فکر خودم ۱۵سال قبل نسخه پیچیدم واس خودم در حد فوق تخصص نمیدونم انواع پام دارمثل لوراز. دیاز. کلوناز. آلپراز و ضد افسردگی ها .چون اینا بیحالی داشت مصرف الکل بهش اضافه شد که باهم سازگار نبودن ولی من متوجه نبودم تخریب روزانه تا جایی که بدن جواب نداد و حتی با نصف قرص تشنج و یا بوی الکل حالت تهوع… جایگزین اینا باید پیدا میکردم پس قرصام شد ترامادول بایامادول متادون گل و ۶&8 هم واسه خلاصی که از مشکل عصبی نتیجه ۱۸۰ داشت تبدیل کردم به یک منزوی و افسرده ترسو باپرش افکار بدتر و تیک عصبی و …الان هم هنوز نجات پیدا نکردم فقط جایگزین شد با مورفین صنعتی و آمفتامین که جدا از مشکل عصبی که داشتم ترس اوردوز و تشنج و غیره اضافه شد که توصیه میکنم همون بیماری عصبی رو با جون و دل بپذیر اگه میخوای مثل یه سری از ماها زامبی نشی واقعا زامبی که پانیک میکنه بدتره هر کی هم میگه من جنبه دارم زیر نظر مصرف میکنم خودشو گول میزنه داره زامبی میشه یه شبه زامبی نمیشی یهو میبینی کارازکار گذشت ماهم بریم خونه تا آفتاب در نیومد خخخ

هستم ولی خستم
هستم ولی خستم
7 ماه قبل

نظر شخصی خودم که حدود ۱۵ساله به طور نوسانی باهاش در گیرم مهمترین و بهترین کار صحبت کردن در مورد این بیماری با شخصی که درک کنه و بپزیره مثل بعضی از مشاور ها و راهنماها یا حتی همسر توجه دوست دختر و پسر توصیه نمیکنم چون اون خودش اول از همه فرار میکنه چون احتمالا دوستان میدونن جایی میرسه که خانواده هم پزیرا نیستن و واقعا دوره ی سختیه من ۳۳سالمه در طول ۱۵ سال چند حمله منجر به بستری و حتی دادگاهی شدم حالت من توی خواب نیست.و نشونه قبل از طوفانم ندارم خوبم خوشم ناراحتم فرق نمیکنه مثل این فیلم های جنگیر منو تصخیر میکنه اقدام به کارهای که حتی بعد از دهن شاهد ماجرا میشنوم سخته باورش و خیلی عذاب وجدان میگیرم خدا شکر تا امروز به خودم کسی لطمه و صدمه شدید نزدم ولی بارها نزدیک بود خودکشی و کشته شدن دسته جمعی خانواده یا دوستام شم که جدا شرمآور و عذاب اوره حتی یاآوری فقط میخوام بگم هستم هنوز جای شکر داره میتونم ببینمشون دوسشون دارم کسی که اقدام به ویرانی میکنه جدا من نیستم انگار دارم یه فیلمی رو میبینم اختیار با اونه تماشا بامن عین همین کلام.

ماهل
ماهل
9 ماه قبل

وقتی اونطوری میشم همون حمله هرچی ، اصن مغزم کار نمیکنه که باز اطرافیام میان انرژی مثبت و تلقین درمانیم یادم میدن !!! من اون لحظه دارم مرگ و تجربه میکنم بعد همه روانشناس میشن و …
اگه دوبرویا سواد و آشنایی با این چیزا رو داشتین یکم کمک کننده تر میشه

Terme
Terme
9 ماه قبل

سلام من تقریبا۱۶سال پیش دچار این حملات شدم بعد ۳ماه خوب شدم ولی الان بعد ۱۶سال دوباره برگشته و الان نزدیک به دوماهه درگیرشم.
فقط خواهشاکسی هست بهم بگه این حمله بهتون دست میده چه حالاتی دارید.
من خودم تپش قلب میگیرم و بعدش بدن لرزه شدید و کف دستام عرق میکنه و فک میکنم دیگه میخوام بمیرم و همش فکرم اینه که بهم میگه داری میمیری و دیگه زندگیت تموم شده این همون پانیک چون من تا حالا هیچ دکتری نرفتم

علی
علی
پاسخ به  Terme
8 ماه قبل

سلام بله خودشه پانیک ولی یک جمله بهت بگم بزارش تو مغزت تا آخر عمرت این بیماری کشنده نیس و قابل کنترل هس و نهایتا” ۳۰دقیقه طول میکشه بعد حال طبیعی میشی ازش نترس سگ محلش کن خوب میشی

خسته شدم.
خسته شدم.
پاسخ به  علی
4 ماه قبل

کاش کشنده بود بابا اینطوری هزار بار میمیری و در حملات جون آدم بالا نمیاد بعدشم که حمله گورشو گم میکنه تا یه هفته بدنت بی آب و بی انرژی و بی رمق میشه.
کشنده بود که یبار بود و تموم. این داره آدمو شکنجه میده هرچند من که دیگه عادت کردم هر چی میخواد بشه بشه جهندم.

امیرحسین رحیمی
امیرحسین رحیمی
پاسخ به  Terme
7 ماه قبل

آره کپ منی منم همین طور میگم دیگه زندگی ت تموم شده و داری میمیری و حملات وحشتناکی بیشتر از تو

مالک
مالک
پاسخ به  امیرحسین رحیمی
6 ماه قبل

واقعا سخت منم همین طور هستم خودو ۱۳ماهه هست هم از مرگ میترسم هم از زند بودن واقعا نمیدونم چه کار کنم

مهدی
مهدی
پاسخ به  Terme
5 ماه قبل

راحلش فقط فلکستین هست

علی اصغر
علی اصغر
پاسخ به  Terme
5 روز قبل

منم مثل شما هستم دوست عزیز بخدا خیلی ترس دارم@

حامد
حامد
10 ماه قبل

سلام دوستای خوبم
بچه ها من بهتون تضمین میدم که نه خطر داره ن کننده و نه موندیه بزودی خوب میشیم
سعی کنید تنوع بدید ب زندگیتون سبک جدید کار جدید تفریح جدید و خودتون رو با بازی های مختلف و دسته جمعی کنترل کنید من الان ۴ ماهه درگیرم و دوماهه ک حمله نمیزنه اما احساس نفس تنگی یا مرگ رو دارم بهترین قرصم کلونازپام
و مواظب باشین اگه حمله نشین از راه افسردگی و نفس تنگی و فکر خیال وارد میشه حتی صب تاشب
حتما برید پیش دکتر خوب ویتامین یادتون نره ورزش
تنها کمک من به شما

دکمه بازگشت به بالا