اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک پانیک

۱۳ روش برای کنترل سریع پانیک اتک (حمله پانیک)

حمله پانیک یا پانیک اتک (panic attack) دوره هایی از احساس ترس و اضطراب شدید هستند که در بازه زمانی بسیار کوتاه (حداکثر ۱۰ دقیقه) اتفاق می افتند و حداقل چهار مورد از نشانه های زیر را دارند.

 • احساس ترس شدید و ناگهانی
 • تپش قلب
 • عرق کردن
 • لرزش بدن (لرزش بیرونی یا درونی)
 • نفس تنگی
 • احساس خفگی
 • درد قفسه ی سینه
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • احساس جدایی از این جهان و عدم واقعیت جهان اطراف
 • ترس از مرگ
 • بی حسی و یا گزگز پاها، دست ها و یا کل بدن
 • احساس سردی و یا گرمی ناگهانی

بسیاری از مبتلایان به حمله پانیک فکر می کنند دچار حمله قلبی شده اند چون اکثر نشانه های پانیک اتک و حمله قلبی مشترک هستند. اما پس از مراجعه به پزشک متوجه می شوند که قلب آنها هیچ مشکلی ندارد و کاملا سالم است.

اگر نمی دانید پانیک چیست یا اینکه مطمئن نیستید که به پانیک مبتلا هستید یا نه پیشنهاد می کنم مقاله پانیک چیست و چطور درمان می شود را مطالعه کنید.

همچنین در فایل صوتی زیر توضیحات مفصلی درباره پانیک، علل آن و روش های مختلف درمان آن داده ام. در این فایل صوتی به ۶ سئوال زیر پاسخ داده ام.

 1. حمله پانیک چیست؟
 2. چرا یک فرد به پانیک مبتلا می شود؟
 3. چه روش های درمانی برای پانیک وجود دارد؟
 4. آیا حمله پانیک درمان قطعی دارد؟
 5. چه روش یا روش های درمانی می تواند حملات پانیک را به صورت قطعی درمان کند؟
 6. چه روشی درمانی برای حملات پانیک من مناسب تر است؟

 

در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان با روش هایی برای کنترل حمله پانیک آشنا می شوید.

این روش ها قبل از شروع یا در ابتدای حمله می توانید استفاده کنید. انجام این روش ها برای افرادی که شدت حملات آنها خفیف تا متوسط است می تواند مفید باشد.

اما در صورتی که انجام این روش ها برای شما موثر نبود بهتر است به روانشناس و در صورت شدید بودن حملات در کنار مراجعه به روانشناس به روانپزشک هم مراجعه کنید. مراجعان زیادی را دیده ام که از درمان مشکل خود ناامید و درمانده شده اند. اما خوشبختانه روش های مطمئنی برای کنترل و درمان پانیک وجود دارد.

روش هایی که در این مطلب به شما معرفی کردم برخی از تکنیک های درمان شناختی رفتاری است که می تواند در کنترل حملات پانیک موثر باشد. این روش ها بیشتر برای کنترل حملات پانیک مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتی که به تنهایی نتوانستید آنها را انجام دهید بهتر است از یک درمانگر شناختی رفتاری کمک بگیرید. دارو درمانی هم می تواند در کنترل پانیک اتک به شما کمک کند به خصوص اگر شدت حملات شما زیاد باشد.

اگر می خواهید  به صورت ریشه ای مشکل خود را حل کنید باید علل ایجاد پانیک اتک در مغز خود را شناسایی و درمان کنید که انجام این کار به کمک یک درمانگر روانپویشی میسر خواهد بود.

از بین روش های معرفی شده در این مطلب لزومی ندارد همه را استفاده کنید. هر روشی که بیشتر برای شما موثر بود را انتخاب و از آن استفاده کنید.

۱- تمرین تنفس حمله پانیک را کنترل می کند

تمرین تنفس از جمله تنفس عمیق به مغز فرمان آرام شدن می دهد و اجازه نمی دهد حمله شما شدیدتر شود.

سعی کنید با ریتم مشخصی به مدت چند دقیقه نفس عمیق بکشید. مثلا ۳ ثانیه دم ۳ ثانیه بازدم

در سال ۲۰۱۷، ۴۰ نفر به دو گروه تقسیم شدند. تعدادی از شرکت کنندگان در گروه کنترل قرار گرفتند و دستۀ دیگر، در جلسات گروه درمانی شرکت کردند که شامل تمرین تنفس دیافراگمی بود. بعد از ۲۰ جلسه، تمرین تنفس به بهبود علایم اضطرابی کمک کرده بود.

تحقیق سال ۲۰۱۸ نشان داد تنفس آرام و شمرده همین تأثیر را دارد.

روی تنفس عمیق تمرکز کنید. قفسۀ سینه و شکم را از هوای دم پر کنید. بعد به آرامی هوا را با بازدم از دهان خارج کنید. هنگام دم تا ۴ بشمرید، ۱ ثانیه نگه دارید و بعد ۴ ثانیه هوا را با بازدم خارج کنید.

۲- به خودتان بگویید این فقط یک حمله پانیک است.

وقتی بدانید علائم ناشی از حمله پانیک است و حملۀ قلبی به شما دست نداده، می توانید به خودتان یادآوری کنید که این وضعیت موقتی است، به زودی برطرف می شود و حالتان خوب است.

خود گویی مثبت باعث می شود از ورود افکار منفی بیشتر به ذهن تان جلوگیری کند و شما را آرام تر کند.

۳- چشمان خود را ببندید

گاهی اوقات حمله پانیک از محرکات بصری سرچشمه می گیرد. اگر در محیطی قرار دارید که محرک های بصری زیادی وجود دارد، بستن چشم ها می تواند به کنترل حملات پانیک کمک کند.

این کار هرگونه محرک اضافی را از بین می برد و باعث می شود ساده تر بتوانید روی نفس کشیدن تمرکز کنید.

۴- تمرین ذهن آگاهی (مدیتیشن) بهترین روش برای کنترل حمله پانیک

ذهن آگاهی یا مدیتیشن به زبان ساده عبارت است از توجه آگاهانه به چیزی بدون آنکه درباره آن قضاوت کنیم.

تحقیقات متعدد اثربخشی تمرینات ذهن آگاهی را در کنترل اضطراب و حملات پانیک تایید کرده اند.

یکی از ساده ترین تمرینات ذهن آگاهی تمرکز روی تنفس است. سعی کنید همه حواس خود را روی دم و بازدم و کل فرایند نفس کشیدن تان قرار دهید.

۵- حواس تان را پرت کنید.

زمانی که حمله پانیک در شرف وقوع است هر چه بیشتر بر آن متمرکز شوید افکار منفی بیشتری به ذهن شما می آید و شدت علایم شدیدتر خواهد شد.

به جای آن سعی کنید حواس تان را با تمرکز بر یک چیز دیگر پرت کنید. مثلا می توانید اعمال ریاضی ساده ذهنی انجام دهید. یا به دنبال اشیایی با رنگ مثلا آبی در اطراف خود بگردید تا ذهن شما به سمت افکار مربوط به حمله پانیک نروند.

برای مثال، به مدل حرکت عقربۀ ساعت نگاه کنید. الگو، رنگ، شکل و اندازۀ شیء را برای خودتان توصیف کنید. کاملاً روی شیء متمرکز شوید. این مسئله به فروکش کردن علائم پانیک کمک می کند.

۶- تمرین ریلکسیشن شدت پانیک اتک را کاهش می دهد

یکی از نشانه های اضطراب، منقبض شدن عضلات است. تمرین ریلکسیشن به شما کمک می کند تا هنگام پانیک اتک آرام شوید.

آرام سازی پیش روندۀ عضلانی به تدریج عضلات را ریلکس می کند تا در نهایت، کل بدن به آرامش برسد و از حالت انقباض خارج شود.

این روش، مثل تنفس عمیق، تا جای ممکن واکنش بدن را کنترل می کند. برای انجام راحت تر آن می توانید از فایل های صوتی آماده ریلکسیشن استفاده کنید.

۷- اثر تجسم آرامش بخش در کنترل پانیک اتک

روش تخیل فعال به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد زدن به دل طبیعت و تجسم قدم زدن در طبیعت به یک اندازه در درمان و کنترل اضطراب موثر است (+).

یک مکان آرامش بخش را انتخاب و تصور کنید در آنجا قرار دارید. سعی کنید همه جزییات منظره را تجسم کنید. مثلا اگر خودتان را در ساحل دریا تجسم می کنید. صدای امواج دریا ، رطوبت شن های ساحل ، نسیم خنکی که می وزد و … را تصور کنید.

۸- برای کنترل پانیک اتک ورزش سبک کنید

تحقیقات سال ۲۰۱۱ نشان می دهد ورزش منظم بدن را سالم نگه می دارد و احتمال ابتلا به اضطراب را کاهش می دهد.

اگر به طور منظم ورزش نمی کنید، اول با پزشک مشورت کنید. برخی شواهد نشان می دهد اولین جلسۀ ورزش هوازی می تواند سطح اضطرابِ افراد مبتلا به اختلال اضطراب را بالا ببرد.

آرام آرام شدت ورزش کردن خود را زیاد کنید تا بدن عادت کند و مشکل تنفس سر راهتان سبز نشود. اگر حس می کنید استرس دارید یا نفس هایتان به شماره افتاده، دست از ورزش بکشید و استراحت کنید یا سراغ روش های دیگر، مثل پیاده روی، شنا یا یوگا، بروید.

۹- بوی اسطوخودوس شدت  پانیک اتک را کاهش می دهد.

گیاه اسطوخودوس، آرامبخش و کاهنده استرس می باشد. می توانید کمی روغن یا عصاره آن را روی دست خود یا یک دستمال بمالید و آن را بو کنید.

نوشیدن دمنوش اسطوخودوس هم به کاهش استرس شما کمک می کند. فراموش نکنید ترکیب مصرف دارو و اسطوخودوس باعث خواب آلودگی شما می شود.

تحقیقات نشان می دهد اسطوخودوس برای سلامتی مفید است اما سازمان غذا و دارو روی کیفیت یا خلوص روغن های معطر نظارت نمی کند. پس قبل استفاده از روغن های معطر با پزشک مشورت کنید و درمورد کیفیت برند محصول تحقیقات لازم را انجام دهید. قبل مصرف روغن جدید، مقداری از آن را روی سطح کوچکی از پوست امتحان کنید.

۱۰- یک شعار روحیه دهنده داشته باشید و پیش خود تکرار کنید

تکرار جملات آرامش بخش از ورود افکار منفی به ذهن جلوگیری می کند. شما هم می توانید یک شعار برای خودتان آماده و در زمان شروع حمله آن را تکرار کنید.

این شعار می تواند ساده باشد مثل ” این نیز بگذرد” یا به صورت یک مکالمه با خودتان باشد.
هنگام شروع حمله، شعار آرامش بخش را برای خودتان تکرار کنید تا از شدت حمله کاسته شود. برای برخی از مراجعان دعا کردن یا ذکر گفتن اثربخشی بیشتری دارد.

۱۱- برای کنترل پانیک اتک با یک نفر حرف بزنید

به یکی از دوستان، عزیزان یا همکاران خود بگویید در حال تجربۀ حمله پانیک هستید. این کار به شما کمک می کند کمتر احساس تنهایی کنید و روی احساسات خود کنترل داشته باشید.

فرد قابل اعتماد به شما کمک می کند تا آرام شوید. بهتر است از قبل به او اطلاع دهید که حمله پانیک دارید تا برای این وضعیت آماده باشد.

حتی در مکان های عمومی و شلوغ، همیشه یک نفر پیدا می شود که می تواند به شما کمک کند، شما را به جای خلوت ببرد و کنارتان بماند تا علائم برطرف شود.

۱۲- دارو مصرف کنید

بنزودیازپین ها، مثل آلپرازولام (زاناکس)، به درمان علائم پانیک کمک می کنند.

اما در درمان اضطراب زمینه ای موثر نیستند و اعتیادآورند. به همین دلیل، پزشک فقط در شرایط خاص و به صورت کوتاه مدت مصرف این دارو را پیشنهاد می دهد.

گاهی روانپزشک در بلندمدت مصرف داروی SSRI  مثل سیتالوپرام یا اس سیتالوپرام و … را تجویز می کند. بعضی از داروهای ضد صرع، مثل پرگابالین به درمان اضطراب کمک می کنند.

البته فراموش نکنید که دارو را حتما تحت نظر روانپزشک مصرف کنید.

۱۳- در نهایت از متخصص روانشناس یا روانپزشک کمک بگیرید.

اگر روش های فوق برای شما موثر نبود وقت آن است که از دکتر روانشناس کمک بگیرید. دکتر روانشناس می تواند به شما در کنترل، درمان و ریشه کن کردن پانیک اتک کمک کند.

تحقیق سال ۲۰۱۸ حاکی از تأثیر چهار جلسه مواجهه درمانی روی تغییر مسیرهای عصبی بود. این مسیرها در بروز علائم پانیک موثرند.

بررسی ۴۱ پژوهش در سال ۲۰۱۸ نشان داد درمان شناختی-رفتاری به تسکین اختلالات اضطراب کمک می کند.

همچنین در صورت شدید بودن حمله یا وجود ریشه های فیزیولوژیک شاید نیاز باشد تحت نظر روانپزشک برای مدتی دارو مصرف کنید.

خلاصه و جمع بندی

در این مطلب درباره ۱۰ روش ساده خودیاری برای کنترل پانیک اتک صحبت کردم. اگر انجام این روش ها کمک زیادی به شما نکرد نگران نباشید.

با مراجعه به روانشناس و در صورت لزوم روانپزشک می توانید مهارت های لازم برای کنترل و درمان حمله پانیک خود را کسب و بر مشکل خود غلبه کنید. خوشبختانه روش های درمان اثبات شده ای برای پانیک اتک وجود دارد که می تواند به شما هم کمک کند.

پرسش و پاسخ در مورد بیماری پانیک

آیا درمان پانیک در دو روز امکان پذیر است؟

اگر منظور از درمان پانیک این باشد که دیگر حمله ای نداشته باشید باید بگویم که درمان پانیک در دو روز امکان پذیر نیست. چون وقتی فردی دچار حمله پانیک می شود حتما علل و عواملی باعث حملات شده که شناسایی و حل این علل زمان بر است که در دو روز امکان پذیر نیست.

ولی به کمک برخی از تکنیک های کنترل حملات پانیک که در این مقاله توضیح دادم و یا دارو درمانی می توان جلوی بروز حملات مجدد را تا حد زیادی گرفت.

آیا درمان قطعی پانیک امکان پذیر است؟

بله درمان قطعی پانیک امکان پذیر است. فقط به شرط آنکه روند درمان به درستی طی شود اکثریت قریب به اتفاق مراجعان مبتلا به حمله پانیک یا بیماری پانیک به طور کامل درمان می شوند. فقط فراموش نکنید که منظور از درمان کامل پانیک این است که در کنار کنترل علائم و حملات پانیک علل بروز حمله هم شناسایی و حل شود.

آیا درمان قطعی پانیک بدون دارو امکان پذیر است؟

به درمان قطعی پانیک بدون دارو امکان پذیر است. بسیاری از مراجعان بدون مصرف دارو کاملا درمان شده اند. اینکه درمان قعطی پانیک بدون دارو امکان پذیر است به عوامل مختلفی مثل شدت حملات، تعداد حملات، تاریخچه مشکلات دیگر فرد و … دارد که باید به طور کامل بررسی شود تا بر اساس برنامه درمانی تدوین شود.

فقط یک نکته را فراموش نکنید منظور من از درمان قطعی پانیک بدون دارو، عدم استفاده از هیچ روشی فیزیولوژیک مثل دارو، RTMS، نوروفیدبک و بیوفیدبک است. که بسیاری از مراجعان بدون استفاده از هیچیک از روش های فوق و فقط با روان درمانی می توانند حملات پانیک خود را درمان کنند (البته همانطور که قبلا هم گفتم روش های RTMS، نوروفیدبکف لورتا نوروفیدبک روی حملات پانیک اثری ندارند و اثر موقتی هم برخی از مراچعان حس می کنند بیشتر اثر تلقینی است).

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱۴۵ رای
منابع
12
guest
304 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
30 روز قبل

سلام به همه هم دردهای عزیزم من هم مثل شما پنیک دارم میخوام یه جای پیدا کنم که مثل ان ای که معتادین هستن کلاس دارن ما هم یه کلاس برای پنیک پیدا کنیم

علی
علی
پاسخ به  محمد
17 روز قبل

موافقم

میلاد
میلاد
2 ماه قبل

سلام من ۱۹ سال دارم و زمانی که ماری جوانا میکشم حمله پانیک خیلی شدیدی بهم دست میده جوری که واقعا با توهم که همراه میشه آدم دست میزاره رو قلبش میبینه نمیزنه ولی من یه راه پیدا کردم برای پانیک خیلی شدید اونم اینه که فقط بگی استغفرالله و الهی العفو درجا قطع میشه یبار امتحان کنین.

mohsen
mohsen
2 ماه قبل

سلام دوستان عزیزم، من۳سال با پنیک زندگی کردم و الان خوب شدم هرکسی خواست میتونم کمکش کنم

Zahra
Zahra
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

عزیزم میشع کمک کنی من درگیرشم

ابراهیم
ابراهیم
پاسخ به  Zahra
28 روز قبل

من یکساله درگیر پانیک هستم و دارو استفاده میکنم

حلما عسگری
حلما عسگری
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

میشه بمن بگی چیکار کردی؟؟
من خسته شدم از زندگی

ابراهیم
ابراهیم
پاسخ به  حلما عسگری
28 روز قبل

فکر منفی از خودت دور کن منم دچار حملات پانیک هستم

مهدی
مهدی
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

لطفا راهنماییم کنید

Hak
Hak
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

سلام میتونم از شما کمک بگیرم

فاطیما
فاطیما
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

میشه بهم بگید چطور درمان شدید من چند سال درگیرشم

سجاد
سجاد
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

سلام میشه بفرمایید

حامد*
حامد*
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

سلام ممنون میشم منو راهنمایی کنید واقعا در عذابم

Mojtaba
Mojtaba
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

سلام.میشه بگید چجوری؟

هلیا
هلیا
پاسخ به  mohsen
2 ماه قبل

کمک کن من ۴ ساله زندگیم رو هواس یا بیمارستانم زیر سرم یا واقعا مرگ‌و به چشام میبینم

Hamid
Hamid
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

چجوری

نازنین
نازنین
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

میشه به من هم کمک کنید

آرزو
آرزو
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام چطور

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام و عرض ادب تو رو خدا کمکم کنید حملات پانیک خیلی عدابم میده

امین
امین
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

چطور

ثمین
ثمین
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام عزیزم خوبین من باردار هستم و پانیک گرفتم شبا نمیتونم بخوابم کمکم کنید لطفا

علی
علی
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

چطوری

علی
علی
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام میشه به منم کمک کنی ۵ساله همله پنیک دارم ممنوع

باران
باران
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام خوبی منم خیلی حالم بده چیکار کردی که خوب شدی

محمد
محمد
پاسخ به  باران
30 روز قبل

به خودت بگو حالم خوبه فقط همین

علی
علی
پاسخ به  mohsen
1 ماه قبل

سلام امکان داره منو راهنمایی و کمک کنید شدیدادرگیر پانیک هستم

محمد
محمد
پاسخ به  mohsen
30 روز قبل

سلام میشه کمکم کنید من ۱۰ساله پانیک دارم حالم خیلی بده وخیلی میترسم تورا بخدا کمکم کن

نیلوفر
نیلوفر
پاسخ به  mohsen
26 روز قبل

توروخدا کمکم کن من نمیتونم دیگ ادامه بدم

الهام
الهام
پاسخ به  mohsen
17 روز قبل

سلام میشه کمکم کنی

عسل
عسل
پاسخ به  mohsen
16 روز قبل

من میحوام کمکم کنی

زهرا
زهرا
پاسخ به  mohsen
13 روز قبل

میشه به منم کمک کنی

علی
علی
پاسخ به  mohsen
8 روز قبل

چطوری

لیلا
لیلا
3 ماه قبل

سلام من ۳۵سال دارم از۱۸سالگی بابیماری صرع دست وپنجه نرم میکنم الان هم این بیماری پانیک خیلی بد احساس میکنم دارم میمیرم ومیترسم چون یه پسر دارم

آرش
آرش
پاسخ به  لیلا
3 ماه قبل

نگران نباش منم ۳۸ سالمه ۷ سال درگیرم دیگه الان باهاش کنار اومدم باهاش حال میکنم عاشق اون لحظه هستم که تموم میشه یه راحتی لذیذی داره
تقریبا ماهی دو سه بار میشم البته اوایل روزانه بیست سی بار میشدم

نجفی
نجفی
پاسخ به  لیلا
2 ماه قبل

سلام باید بیخیال شوی

محمد
محمد
4 ماه قبل

یک پزشک درباره برخورد اطرافیان با بیمار های روحی و روانی می گفت وقتی به کسی که افسردگی یا مشکلات روحی داره می گوئید به خودت مسلط باش و مثبت اندیش باش و افکار منفی رو به ذهنت راه نده و … مثل اینه که به کسی که دست یا پاش شکسته بگوئید بهش فکر نکن و مثبت فکر کن خوب میشی همین قدر ساده لوحانه و احمقانه.کسانی که این بیماری رو تحمل کردند فقط می فهمند چقدر بد و وحشتناکه .متاسفانه بیشتر پاسخ ها هم از همین دست حرفها هست.کسی که روحش بیمار شده و به مرحله حمله پانیک رسیده باید به پزشک مراجعه کنه و درمان بشه . من بیشتر از ده سال هست درگیر این بیماری هستم و فقط دارو درمانی جواب داده .پس حرف های مجله های موفقیت رو به بیمار روحی روانی تحویل ندید.

آرش
آرش
پاسخ به  محمد
3 ماه قبل

دقیقا

امیر علی
امیر علی
پاسخ به  محمد
3 ماه قبل

دقیقااا همینطوره

هلیا
هلیا
پاسخ به  محمد
2 ماه قبل

میدونی من از دارو مصرف کردن میترسم حی میکنم شاید نتونم بزارم کنار و بهش اعتیاد پیدا کنم

نرگسی
نرگسی
پاسخ به  هلیا
1 ماه قبل

من دیروز دوباره حمله بهم دست داد قبلا دکتر بهم دارو داد ولی چون درس میخونم نمیتونم بخورم خواب آور هست
دیروز دکتر گفت حتما مصرف کن با دوز پایین

فریبا
فریبا
پاسخ به  نرگسی
21 روز قبل

اسم دکتر روانشناس معرفی کنید

ابراهیم
ابراهیم
پاسخ به  هلیا
28 روز قبل

داروهای پانیک اعتیاد ندارند

نرگسی
نرگسی
پاسخ به  محمد
1 ماه قبل

کاملا حرفات درستع
اونا واقعا همچین چیزی و تجربه نکردن وگرنه اینطوری حرف نمیزنن

حصین
حصین
5 ماه قبل

سلام به همه دوستان، من دو سال پیش حمله پنیک بهم دست داد اولش فکر کردم حمله قلبیه ، گلوم قفل شده بود لرز شدید تنگی نفس ساعت دو شب بود خیلی بد بود فکر کردم واقعا دارم میمیرم گذشت رفتم پیش روانپزشک گفت حمله پنیک بوده بهم قرص سرترالین آسنترا ، پروپرانول و آلپرازولام داد ، دو ساله دارم مصرف میکنم البته فقط سرترالینو اون دوتای دیگرو کلا سه ماه مصرف کردم اما سرترالینو مداوم دو ساله دارم مصرف میکنم هیچ عوارضی ام نداره خداروشکر دیگه ام حمله نداشتم.راه درمانش اینه فقط برید پیش روانپزشک خوب..یاعلی

ابراهیمی
ابراهیمی
5 ماه قبل

سلام بر دوستان خوبم این بیماری رو از طریق طب اسلامی حل کنید چون اونها میگن فقط صفرای زیاده که استرس و ترس … میده شما هم به طور جدی برید دنبالش به یاری خدا درمان پیدا می‌کنید ‌حتی یه دعا هم دارن که اینطور افراد گردنشون باشه عالیه .

Zahra
Zahra
5 ماه قبل

سلام من ۱۸ سال کلا ندارم و استرس خاصیم نداشتم ک بگم اره دارم ولی دوبار حمله بهم دسته داده ی بار ت مدرسه ی بارم خونه حالته روحیم خیلی بهم خورد از زندگی ناامید شدم هیچی خوشالم نمیکنه بد از سوزش معده و افسردگی بهم دست داد از این حمله بعد خیلی استرس ب خودم میدم آروم و قرار ندارم احساس میکنم بازم میخاد بیاد سراغم 💔

Bbbb
Bbbb
پاسخ به  Zahra
5 ماه قبل

منم از ۱۶ سالگی دچارش شدم نمیدونستم چیه ۱۰ سال بعد تازه فهمیدم اسمش پنیک هست و شروع کردم دکتر رفتن برای درمان زودتر درمانش کن تا علائمش بیشتر نشده

،،،،
،،،،
پاسخ به  Bbbb
4 ماه قبل

من از ۱۰ سالگی درگیرشم باید حواست رو پرت کنی محل رو ترک کنی یا کسی که بهت آرامش میده با اون حرف بزن

فرشید
فرشید
پاسخ به  Zahra
4 ماه قبل

با کسی ک راحتی در مورد افکارت و ترسهات صحبت کن
با آب سرد صورتتو بشور
ورزش کن

محمود
محمود
پاسخ به  فرشید
2 ماه قبل

تو را خدا یکی کمک من کنه الان چند ماه در گیرم

امیرحسینم
امیرحسینم
پاسخ به  محمود
7 روز قبل

فقط روانپزشک خوب میتونه مشکلو حل کنه

مهرنا
مهرنا
پاسخ به  Zahra
4 ماه قبل

متاسفانه منم همینطور هستم از سال ۸۵ تا الان درگیرم

Asal
Asal
پاسخ به  Zahra
3 ماه قبل

بمیرم برات من از تو بدترم 🥲

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  Zahra
2 ماه قبل

نگران نباش عزیزم درمان داره با دارو کنترل میشه

نگار
نگار
5 ماه قبل

دختر من فقط ۷ سالش هس برامدرسه اضطراب زیااادی داره این هفته ک گذش تقریبا این حالتارو داشته لحظه ی جدایی تو کلاس شاید ی زنگ دقیق نمیدونم منم زنگ سوم میرم مدرسه هستم تا آخر ولی دوساعت اولو تنهاس زیر نظر روان پزشک هس ۳ هفتس دارو میخوره وتشخیص اختلال اضطراب جدایی دادن کسی نمیدونه چقد طول میکشه ؟

النا
النا
5 ماه قبل

چند سال پیش این مشکل رو داشتم دیگه یه روز درمیون مرتب تا دو ماه دمنوش گل گاوزبون میخوردم. گاهی هم سنبل الطیب قاطیش میکردم. خودم از شدت آرامشی که بهم دست داده بود حیرت کرده بودم. ولی بعد دوباره یه سری اتفاقات افتاد و افسردگی گرفتم و دیگه همت نکردم دوباره دمنوش بخورم.

امیر خان
امیر خان
5 ماه قبل

سلام…من مشکلی که دارم اینه که قفسه سینم شروع میکنه به زوق زوق و حتی میکشه به سمت دستم و با اینکه بارها رفتم دکتر و مشخص شده که در اثر پنیکه باز میترسم مشکل قلبی باشه…حکایتی داریم به حضرت عباس قسم😔

دینا
دینا
6 ماه قبل

من خیلی ناگهانی وقتی یاد یکی از خاطراتم که ازش متنفرم می افتم دچار حمله میشم و اون موقع اینا رو یادم میره میشه بگید باید چیکار کنم؟

محمد
محمد
6 ماه قبل

سلام . کاشکی میشد یه گروهی تشکیل می‌دادیم و نظرات و راه و روش مقابله با این معضل رو با هم در میون بزاریم . به شخصه داره زندگیم رو دچار چالش میکنه. تا سر کوچه با ماشین میخوام برم ۵۰ بار تو برنامه بله میرم ببینم ترافیکه یا نه چون اگه ترافیک باشه قطعا دچار حمله میشم

مهدی
مهدی
پاسخ به  محمد
5 ماه قبل

سلام محمد خوبی داداش من یک سال بسیار شدید درگیر پنیک بودم روزی دو سه بار پانیک میشدم یکسالم هست که خیلی کمتر شده خدارو شکر حتی آخرین باری که پانیک شدم یادم نمیاد چند ماه پیش بود فقط دوتا موضوع خیلی کمکم کرد مثلا من شدیدا به رانندگی حساس شده بودم و میترسیدم یا به خوردن غذا و میوه از قصد ماشینو سوار میشدم میرفتم تو شهر میچرخیدم یا به زور غذا و میوه هایی که ترس ازشون داشتمو میخوردم خیلی زود ترسم ازشون ریخت خیلی زود که میگم یک هفته ای ها فقط باید رفت تو دلش که بدونی هیچی نیست دوم اینکه هر طور که میتونی باید نگرشتو عوض کنی هر جور که فکرشو میکنی میشه این برا من زمان بر بود زیاد ولی خیلی بهتر شدم الان

محمد
محمد
پاسخ به  مهدی
30 روز قبل

خدا را شکر که خوب شدی خوشحال شدم

نرگسی
نرگسی
پاسخ به  محمد
1 ماه قبل

منم موافقم اگه یه جایی گروهی تشکیل بدید خیلی خوب میشه

پدرام
پدرام
6 ماه قبل

سلام. من بعد از شکست مالی و تنش ناشی از بورس، این مدلی شدم. پروپونانول، آلپرازولام و لیتیم هم مصرف میکنم اما اثر چندانی نداره. هر وقت یه تنش شدید اتفاق میفته، خصوصا مالی سراغم میاد. دستم گُر میگیره، ب شدت میترسم حتی گاهی ترس تنهایی، گاها افکارناامیدی مطلق و افسردگی شدید و گاهی هم خودکشی. ibs هم گرفتم. محیط زندگی خیلی موثره. اگرم روزی خودمو بکشم هرگز و هرگز مسئولین رو حلال نمیکنم. چون ناامیدی مطلق ب من تزریق شد و آدمهایی که به شدت آزارم دادن. من کوهی از انگیزه و انرژی بودم خودم. و همیشه به دیگران امید میدادم.

مهدی
مهدی
پاسخ به  پدرام
16 روز قبل

پدرام جان حتماً به دکتر روانپزشکت مراجعه کن و تغییرات خلقی و عدم اثربخشی داروهات رو بهش بگو

سارینا
سارینا
6 ماه قبل

از بچگی اینجوری بودم و تازه فهمیدم چیه ولی نبعضی وقتا شبا وقتی بچه بودم بیدار میشدم و گریه میکردم و اون حس رو الانم دارم و عوارضش همونه ولی کسی گوش نمیده کی باورم کرده که دومی باشه

دکمه بازگشت به بالا