کلینیک آرامش

بیوکنزی چیست و آیا واقعیت دارد؟

در این مطلب از کلینیک آرامش مجله دکتر بهشتیان با تعاریف بیوکنزی ، صحت یا عدم صحت آن آشنا می شویم.

بیوکنزی یا biokinesis در لغتنامه ویکشنری (wiktionary) به این صورت تعریف شده است:

  1. علوم سیاسی: یک نظریه سیاسی که به حرکت توده مردم به عنوان پایه های قدرت، می پردازد.
  2. علوم حرکتی: عملکردهای حرکتی ارادی سایر افراد و موجودات زنده (مانند تسریع در بهبودی و …)
  3. پاراسایکولوژی، علمی تخیلی: ادعایی مبنی بر استفاده از نیروی ذهن برای تاثیر روی ماده زنده در سطح میکروسکوپی به منظور تغییر و دستکاری در فیزیولوژی (مانند ضربان قلب، تنفس، سیستم عصبی یا امواج مغزی)؛

بیوکنزی در پاراسایکولوژی به چه معناست؟

بیوکنزی ادعا می کند که می تواند با استفاده از قدرت ذهن و تغییر ارتعاشات ذهنی، در ساختار DNA و ژنتیک فرد در سطح سلولی تغییر ایجاد کند. از مثال های رایج بیوکنزی به تغییر در رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست یا درمان بیماری هایی مانند فلج نخاعی اشاره می شود که بازار آنها در اینترنت بسیار داغ است.

این باور هم شبیه کیمیاگری و داروی اکسیر است که در قدیم به آن باور داشتند و امروز به عنوان یک باور خرافی قدیمی شناخته می شود. کیمیاگران تلاش می کردند مس یا هر فلز دیگری را به طلا تبدیل کنند. آنها فکر می کردند دارویی به نام اکسیر وجود دارد که با خوردن آن فرد جاوادنه می شود و هرگز نمی میرد.

بیوکنزی هم در کنار کیمیاگری و داروی اکسیر قرار گرفته است. و بیشتر در حد آرزوهای قدما محسوب می شود تا یک علم. البته کیمیاگری و اکسیر بسیار بسیار مشهوتر از بیوکنزی هستند. چون دانشمندان زیادی در آرزوی به دست آوردن آن بودند اما همه تلاش ها به شکست انجامید. و امروزه می دانیم نه کیمیایی وجود دارد، نه اکسیری و نه بیوکنزی!!

اما جالب اینکه امروز دیگر هیچ کس مدعی کیمیاگر بودن و ساخت داروی اکسیر نیست. اما افراد محدودی از ناآگاهی مردم سوء استفاده کرده و مدعی تغییرات ظاهری مثل تغییر رنگ چشم به کمک بیوکنزی هستند.

ممکن است در سرچ هایی که انجام می دهید به واژه مشابه biokinetics هم برخورد کنید که به عنوان علم حرکت انسان شناخته می شود و در واقع یکی از شاخه های پزشکی است که از فعالیت بدنی با پایه علمی برای کمک به پیشگیری از بیماری یا توانبخشی پس از بیماری استفاده می کند. بنابراین این کلمه نیز کاملا با بیوکنزی (که برای تغییر رنگ چشم و ویژگی های فیزیولوژیک استفاده می شود) متفاوت است.

افرادی که تبلیغ بیوکنزی می کنند معمولا به افرادی که این فایل ها را تهیه می کنند تاکید می کنند که شرط اثربخشی این فایل ها این است که به آنها باور داشته باشی و میزان تاثیر بیوکنزی به میزان باور و اعتقاد شما بستگی دارد. بنابراین اگر فردی باور قلبی به بیوکنزی نداشته باشد، ممکن است اثری روی او نداشته باشد.

چه بهانه جالبی!! به عبارت دیگر اگر بیوکنزی در شما اثر نکرد که قطعا اثر نمی کند مشکل از باور شماست نه بیوکنزی! این بهانه ای است برای اینکه به شما بگویند بیوکنزی درست است اما اگر برای شما نتیجه نداده به خاطر این است که در اعماق وجود خود به آن اعتقاد نداشتید. به این دلیل برای تو اثر نکرد چون باور قلبی نداشتی؟ (یاد یکی از تئاترهای مرحوم ارحام صدر به نام وادنگ افتادم که در آن فالگیر کلاهبرداری از خانمی اخاذی می کرد و هر وقت آن خانم به فالگیر شک می کرد. فالگیر به آن خانم می گفت: نکنه اعتقادت سست شده؟!! و با همین جمله مدام از او اخاذی می کرد. الان این افراد از همین روش استفاده می کنند!)

آیا بیوکنزی واقعیت دارد؟

  • در تمام سایت های علمی (مثل sciencedirect.com ، scholar.google.com) که جستجو کنید حتی یک مطلب درباره بیوکنزی پیدا نمی کنید؟ به نظرتان وقتی بیوکنزی می تواند چنین تغییرات فوق العاده ای ایجاد کند چرا حتی یک پژوهشگر در این زمینه تحقیقی انجام نداده است!! پاسخ آن کاملا مشخص است چون آنها بیوکنزی را مثل کیمیاگری و داروی اکسیر یک باور کاملا خرافی می دانند.
  • انتهای سال ۱۳۹۹ جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی تعیین کردم. که این جایزه به هر فردی که بتواند اثبات کند رنگ چشم یا رنگ پوست خود (یا هر ویژگی فیزیولوژیک دیگر مثل جنس مو و ..) را با سابلیمینال یا بیوکنزی تغییر داده است، داده خواهد شد و علاوه بر آن نام او را در مجلات معتبر علمی به چاپ خواهم رساند. به نظرتان پیشنهاد فوق العاده و بی نظیری نیست؟ پس چرا حتی یک نفر در طول این ۱۵ ماه مدعی این تغییر نشد!! اگر واقعا توانسته رنگ چشمش را تغییر دهد چرا برای دریافت ۱۰۰ میلیون اقدام نمی کند؟ به نظر شما چرا از این جایزه فوق العاده چشم پوشی می کنند وقتی این افراد برای جذب فالور و لایک در فضای مجازی دست به هر کاری می زنند چرا از این شیوه بی دردسر شهرت علمی چشم پوشی می کنند؟ به نظرتان دلیل آن دروغین بودن ادعاهای آنها نیست؟
  • افرادی که مدعی تغییرات فیزیولوژیک با بیوکنزی هستند بیشتر به دنبال نوجوانانی هستند که به دلیل شرایط آن مقطع سنی دچار بحران بلوغ و نارضایتی از ظاهر خود (body dysmorphic) هستند و حاضرند دست به هر کاری بزنند تا ظاهر خود را تغییر دهند. حالا وقتی فردی مدعی شده که با یک روش بدون دردسر می توانند رنگ چشم آنها را تغییر دهد طبیعی است که فریب او را می خورند.
  • شاید شما بگویید من در پیج اینستاگرام یا سایت این افراد عکس هایی دیدم که رنگ چشم افراد تغییر کرده است؟ آیا این عکس ها هم دروغ است؟ بله قطعا این عکس ها دروغ هستند. چون به سادگی می توان با کمک برنامه فتوشاپ این کار را انجام داد. شما هم می توانید از خودتان عکس بگیرید و به کمک فتوشاپ رنگ چشم و رنگ پوست خودتان را تغییر بدید. به همین سادگی! چند نمونه از این عکس ها را صفحه سابلیمینال گذاشتم که می توانید آنها را ببینید.
  • شاید بگویید من کامنت های زیادی در این پیج ها خوندم که گفتن رنگ چشم مون تغییر کرده! به نظرتان چرا این افراد برای دریافت جایزه ۱۰۰ میلیون اقدام نکردند؟ به نظرتان نوشتن کامنت غیرواقعی خیلی کار سختیه؟ از کجا مطمئنید این کامنت ها واقعی هستند؟
  • به نظرتان اگر با کمک بیوکنزی می شد رنگ پوست را تغییر داد چرا در کشورهای پیشرفته اینقدر از سولاریوم برای برنزه کردن پوست خود استفاده می کنند با اینکه می دانند سولاریوم ضررهای زیادی دارد؟ چرا از روش بی دردسر بیوکنزی استفاده نمی کنند؟!! چون آنها تغییر رنگ پوست و چشم با بیوکنزی را همانقدر خنده دار و خرافی می دانند که بخواهند قابلمه های خود را با کیمیاگری تبدیل به طلا کنند. مثل فردی که با یک سطل ماست کنار دریا ایستاده بود و می گفت اگه بشه با ریختن این ماست در دریا کل دریا را تبدیل به دوغ کنم چی میشه؟ نمیشه اما اگه بشه چی میشه!!

تفاوت سابلیمینال و بیوکنزی چیست؟

سابلیمینال به پیام هایی که گفته می شود که زیر آستانه شنوایی فرد قرار دارند. فایل های سابلیمینال حاوی جملات و عبارات تاکیدی هستند که روی ضمیر ناخودآگاه فرد اثر می گذارند. اما بیوکنزی مدعی است که از طریق امواج ذهنی بر روی DNA شخص تاثیر می گذارند و منجر به تغییرات در سطح سلولی می شوند. هزاران تحقیق اثر سابلیمینال بر ناهشیار را تایید کرده اند اما حتی یک تحقیق (تاکید می کنم حتی یک تحقیق) درباره بیوکنزی انجام نشده است چه رسد به اینکه تحقیق انجام شده باشد و اثربخشی آن را رد کرده باشد. دقت کنید حتی یک تحقیق انجام نشده چون دقیقا مثل کیمیاگری و اکسیر، بیوکنزی هم جزو باورهای خرافی است.

در یک فایل صوتی به طور مفصل درباره سابلیمینال و شیوه اثرگذاری آن توضیح داده ام که پیشنهاد می کنم آن را گوش کنید.

فایل صوتی توضیح درباره سابلیمینال

آیا سابلیمینال می تواند باعث تغییر رنگ چشم یا رنگ پوست شود؟

سابلیمینال هم نمی تواند باعث تغییر رنگ چشم یا رنگ پوست شود. ناهشیار قطعا بر جسم ما اثر گذار است. همه ما می دانیم روان بر جسم اثر گذار است و هزاران تحقیق این مساله را تایید کرده است. مثال بسیار ساده آن افرادی هستند که زیاد عصبانی می شود اکثر این افراد با مشکلات گوارشی مواجه هستند. این افراد اگر مشکل خشم خود به خصوص خشم های فروخورده خود را درمان کنند مشکلات گوارشی آنها هم درمان خواهد شد.

مراجعان بسیاری داشته ام که سالها درگیر میگرن های شدید بوده اند اما پس از اتمام دوره روان درمانی مشکل میگرن آنها درمان شده است.

اما با کمک سابلیمینال نمی توانیم رنگ چشم را تغییر دهیم نمی توانیم رنگ پوست را تغییر دهیم اما می توانیم با کمک ناهشیار به سلامت پوست و موی خود کمک کنیم و پوست بهتری داشته باشیم اما نمی توانیم رنگ پوست خود را تغییر دهیم.

لطفا مراقب ضمیرناخودآگاه تون باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹۹ رای
منابع
superpowerpowerlistingwiktionarypenguinmagic
guest
8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الف. ح
الف. ح
59 دقیقه قبل

ممنونم از توضیحات سنجیده و منطقی شما
واقعا من نمیدونم خودمم یه زمانی به دنبال اینا بودم ولی الان متوجه شدم که همش چرته!
ولی من نمیدونم چرا هنوز بعصی از مردم فریب اینجور سایت های شیاد و سودجو را می خورند.

Mobinq
Mobinq
2 ماه قبل

واقعا ممنون بابت حقیقی که گفتین

Ali
Ali
1 سال قبل

من هفده سالمه و سه سالی هست که با چیزی با نام سابلیمینال وبیوکنزی آشنا شدم همون اولش هم برای من مضحک به نظر میومد که با گوش دادن به یه موسیقی بشه ژنتیک آدم رو تغییر داد و الان بعد از چند سال فهمیدم که ول معطل بودم
به جز این شایعات دیگه ای هم در راستای قدرت ذهن و این داستانا وجود دارن که اینا همشون مزخرفه و ابزاری برای سواستفاده و کلاهبرداری یه عده

محمد
محمد
پاسخ به  Ali
2 ماه قبل

دوست عزیز قدرت ذهن و افکار ما بسیار قدرتمنده که نه تو و نه هیچکس دیگه نمیتونه تاثیرات اون رو منکر بشه قدرت ذهن و افکار ما هرچیزی رو جذب و وارد زندگی ما میکنه به هرچیز فکر کنی و باورش داشته باشی دیر یا زود زنگ خونه شما رو خواهد زد

پادشاه جهنم خودم
پادشاه جهنم خودم
1 سال قبل

مطلب مفیدی بود و ممنونم ولی اینکه دل خوشی من نوجوانان و جوانان رو از مون بگیرین آیا درسته ؟!! من چند روزی هست که واقعا با این به قول شما خرافات دلم خوش بود که قراره رنگ چشمام طوسی بشه 🥲 وای خدا چقدر الکی خوشحال بودم که قراره جزئی از یک درصد رنگ چشم ها بشم ☹️ این مطلب واقعا قلب منو شکست 💔💔 لطفا خود شما راهی برای این رویای سوخته من پیشنهاد بدین تا منم به آرزوم برسم و چشمام به طور دائم طوسی بشه

مرد زشت
مرد زشت
1 سال قبل

اره دقیقا همینطور واقعا نمیفهمم چرا بعضی ها اینقدر ساده لوح هستند

kiana
kiana
2 سال قبل

واقعا با اونجایی ک میگفتین روی نوجونا اثر میزارن چون ت بلوغن موافقم من الان ۱۹سالمه ولی تا چند وقت پیش گیر داده بودم ب این مساله ک الان خودم فکرشو میکنم خندم میگره😂🤦🏽‍♀️نخرین بچها اینا همش ی مش چرته

kiana
kiana
2 سال قبل

دمتون گرم واقعا مرسی ک انقدر صریح توضیح دادین🥰

دکمه بازگشت به بالا