وسواس فکری دقیقا چیست؟ تفاوت نشانه ها با وسواس عملی و روش های درمان

وسواس فکری افکار، تصاویر یا ایده های ناخواسته ای هستند که باعث پریشانی شدید فرد می شوند.

همه افراد افکار عجیب، غیرمعمول و یا حتی مزاحم دارند که هر از گاهی به ذهن شان می آید و اکثر آنها بدون اینکه به این فکرها اهمیت بدهند، به کارهای روزمره خود ادامه می دهند اما اگر به اختلال وسواس (OCD) مبتلا باشید، این فکرها می تواند هم ناراحت کننده و هم ناتوان کننده باشد.

انواع وسواس فکری

وسواس های فکری انواع مختلفی دارد ، از جمله:

 • نگرانی مداوم در مورد ابتلا به یک بیماری کشنده مثل ایدز یا سرطان
 • نگرانی درباره اینکه مبادا دیگران به خاطر شما بیمار شوند.
 • ترس از آلودگی با سموم محیطی مانند سرب یا تشعشعات رادیواکتیو
 • ترس شدید از اینکه یک اتفاق وحشتناک برای فرد عزیزی رخ دهد (مثلا تصادف کند).
 • نگرانی عمیق از اینکه کاری بسیار شرم آور انجام دهید، مثلا در یک مراسم تشییع جنازه با صدای بلند کلمات رکیکی را به زبان بیاورید.
 • فکر اینکه که مبادا با کسی تصادف کنید یا ناخواسته به کسی آسیب برسانید
 • افکاری درباره قتل شریک زندگی یا فرزندتان
 • افکار و تصورات جنسی یا مذهبی (مثل تجاوز جنسی یا کارهای جنسی نامناسب یا توهین به مقدسات)
 • احساس نیاز شدید برای مرتب و منظم منظم کردن چیزها تا وقتی که نحوه قرارگرفتن­شان «درست» به نظر بیاید.

وسواس فکری صرفاً نگرانی معمول درباره مشکلات روزمره نیستند. آنها معمولا غیرقابل کنترلند، حتی اگر بتوانید غیر منطقی بودن آنها را تشخیص دهید.

غالباً وسواس فکری آنقدر ناتوان کننده است که انجام کارهای روزمره  برایتان سخت می­شود. معمولا این وسواس ها اینقدر آزار دهنده هستند که فرد سعی می کند با انجام اعمال وسوای یا افکار وسواسی دیگری از شر آنها خلاص شود.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
10 شرط موفقیت درمان وسواس

به عبارت دیگر فرد با انجام وسواس عملی (مثل شستن دست)  سعی در تسکین وسواس های فکری (نگرانی درباره آلودگی و بیماری) خود دارد.

وسواس عملی یا اجبار چیست؟

اجبار یا وسواس عملی رفتارهایی هستند که باید بارها و بارها انجام شود تا اضطراب ناشی از وسواس فکری فرد کاهش یابد. به عنوان مثال، اگر وسواس آلوده بودن دارید، ممکن است احساس کنید که مجبور هستید دستان خود را بارها بشویید یا بارها از ماده ضدعفونی کننده استفاده کنید تا نگرانی ناشی از آلوده بودن دست هایتان کاهش پیدا کند.

وسواس های عملی متداول شامل تمیز کردن، شمارش و چک کردن هستند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم مطالعه کنید: وسواس چیست؟ انواع وسواس های فکری و عملی

وسواس و سرکوب افکار

وقتی فکر وسواسی به ذهن فرد مبتلا بهOCD می آید بسیار مضطرب می شود و تلاش می کند آن را به طریقی از ذهن خود خارج کند و این مساله باعث می شود که این افکار دوباره و بدتر از قبل بازگردند و طبیعی است که اضطراب بیشتری در فرد ایجاد کرده و باید تلاش بیشتری برای سرکوب و خارج کردن آن افکار از ذهنش بکندو این چرخه ادامه پیدا می کند.

وسواس فکری
وسواس فکری

در یک مطالعه تحقیقاتی، به مبتلایان به OCD گفتند که برخی از روزها افکار وسواسی خود را سرکوب و برخی از روزها در برابر افکار وسواسی خود واکنشی نشان ندهند. در پایان هر روز از آنها خواسته می شد تعداد افکار وسواسی خود را ثبت کنند. نتیجه تحقیق جالب توجه بود. در روزهایی که این افراد سعی می کردند افکار خود را سرکوب کنند ۲ برابر بیشتر از روزهایی که در برابر افکار خود کاری نمی کردند، افکار مزاحم داشتند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
وسواس چیست؟ انواع وسواس های فکری و عملی

اختلالات مشابه وسواس

اختلالات دیگری وجود دارد که علائم بسیار مشابهی با وسواس دارند اما به عنوان اختلال وسواس شناخته نمی شوند. در بیشتر این اختلالات  نگرانی فرد درباره یک موضوع خاص است و درباره آن موضوع خاص افکار یا اعمال وسواسی دارد.

به عنوان مثال، اختلال بدشکلی بدن (BDD) نوعی اختلال روانی است که در آن فرد افکار وسواسی درباره ناهنجاری جزئی واقعی یا خیالی در ظاهر و بدن خود دارد و فکر می کند در بدن اون یک مشکل جدی وجود دارد.

افراد مبتلا به این اختلال هم رفتارهای وسواس گونه دارند اما این رفتارها بیشتر درباره بدنشان است. مثلا روزانه ده ها بار جوش های خود را در آینه بررسی می کنند.

درمان وسواس فکری

روش های درمانی مختلفی برای وسواس فکری وجود دارد از جلمه درمان­های دارویی، روان درمانی، تکنیکهای خودیاری و در موارد شدید جراحی.

برای آگاهی از روش های درمان وسواس فکری پیشنهاد می کنم این مطلب را حتما مطالعه کنید: ۱۰ شرط موفقیت درمان وسوس

دکتر محمد بهشتیان روانشناس ، روان درمانگر ، پژوهشگر ، مدرس و هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. وی عضو انجمن روان تحلیلی و انجمن هیپنوتراپی آمریکاست. برای مطالعه رزومه کامل ایشان به بخش درباره ما مراجعه کنید.

8 دیدگاه ها

 1. سلام به دکتر بهشتیان بزرگوار و دانشمند…. مطالب و راهکارهای که گفتید واقعا عالی بوده…. من همین وسواس فکری و مشغله ذهنی زیادی دارم و افسردگی شدید و اختلال خلقی هم اضافه بران شده…. چه توصیه و وراهکارهای عملی دارید که از این شرایط ودباره آسیب زیادی نبینم…. من در طی دارو درمانی با روانپژشک هستم و دارم مصرف میکنم که همین حالات وسواس فکری و عملی من رو کمی بهتر کرده است…. توصیه شده توسط دکتر روامپژشک که به روانشناس مجرب مورد تائید سازمان مراجعه کنم….

  • سلام و درود بر شما
   حتما نیاز هست که در کنار دارو درمانی روان درمانی هم داشته باشید. ابتدا باید دلیل وسواس شما ریشه یابی بشه
   به خصوص اینکه با افسردگی هم ترکیب شده. بعد بر اساس ریشه یابی مساله مشخص بشه که کدام روش درمانی برای شما مناسب تر هست.
   رفتار درمانی ، شناخت درمانی یا درمان های تحلیلی

 2. سلام دکتر بهشتیان…مرسی از مطلب مفیدتتون . میشه کمکم کنید?
  دکتر من ی چن وقتی (4یا5ماه)هس که هرکی بام حرف میزنه ۳/۴ ثانیه طول میکشه تا بفهمم چی گفدع .توو افکارم با ی دختر حرف میزنم که میبینمش و اونم بام حرف میزنه.چندتا شخصیت جدا دارم.یکیشون دوست داره اجتماعی باشه اون یکی از همه ادما متنفره. بعضی وقتا ک میخوام تصمیم بگیرم انگار چن تا از خودم توو مغزم جلسه میگیرن.توو بدترین شرایط ممکن هرکاری میکنم گریه کنم گریم نمیگیره.حتی بعضی وقتا ک شدیدن نیاز دارم گریه کنم گریم نمیگیره
  دکتر توروخدا کمکم کنید.واقعا دارم دیوونه میشم.مشکلم چیه¿ایا راه درمانی داره?!

  • سلام به شما دوست عزیز، با توضیحاتی که دادید نمی تونم دقیقا بگم چه کار بکنید. اول باید مشخص باشه شدت این افکار چقدر هست و این بخش هایی که میگید درونتون هست در حد افکاره یا رفتارهای متفاوتی هم از اون سر می زنه؟

 3. سلام دکتر خسته نباشید . من ۳۲ ساله م . من اصلا رفتار وسواس عملی ندارم مثل شستشو و چک کردن ، ولی دو بار در عمرم یک بار در ۱۸ سالگی و بار دیگر در ۳۱ سالگی دچار وسواسی فکری ( فقط فکری) و افسردگی شدید تا حد ترس پانیک شدم اما با دارو توی چهار پنج ماه درمان شدم . جالبه که هر دو بار دلیل شکست عشقی بوده و این برای من سوال شده که چرا ذهن من با وجود این همه سختی واسترس در زندگیم ولی فقط در این مورد(شکست عشقی) چرا انقدر واکنش بد و وحشتناک میده و چکار کنم که دیگه دچارش نشم ؟ ممنون .

پاسخ دهید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

*

code