هیپنوتیزم

هیپنوتیزم درمانی: ۱۲ باور غلطی که اکثر افراد دارند.

در مقالۀ دیگری با عنوان «هیپنوتیزم چیست؟»، توضیح دادم که اکثر افراد تعریف درستی از هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی ندارند. در ادامه این مطلب از کلینیک آرامش مجله دکتر بهشتیان به بررسی ۱۲ باور غلط رایج در مورد هیپنوتیزم و بررسی آن ها می پردازیم.

تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما از روز دوم به بعد تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

در ادامه این مطلب از کلینیک آرامش مجله دکتر بهشتیان به بررسی ۱۲ باور غلط دربارۀ هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی که بیشتر با آن ها روبرو شده ام، خواهم پرداخت.

۱- فقط افراد کم هوش هیپنوتیزم می شوند.

توانایی هیپنوتیزم شدن ربطی به هوش فرد ندارد و همه افراد با هر ضریب هوشی توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند. قابلیت هیپنوتیزم شدن استعدادی است که افراد مختلف به میزان متفاوتی از آن برخوردارند که ارتباطی با هوش آن ها ندارد. تحقیقات نشان داده است که ۹۰ درصد افراد توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند.

۲- هیپنوتیزم ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

هیپنوتیزم نه تنها ذهن را ضعیف نمی کند بلکه آن را تقویت می کند، زیرا باعث تقویت امواج آلفا و تتا در مغز می شود و همین امر موجب بهبود عملکرد مغز و افزایش بهره وری آن می شود.

۳- ممکن است پس از آنکه هیپنوتیزور شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

این باور غلط را از افراد زیادی شنیده ام و به جرأت می توان گفت شایع ترین باور دربارۀ هیپنوتیزم است. اما واقعیت این است که خارج شدن از هیپنوتیزم یا همان بیدار شدن بسیار ساده است. معمولاً در کلاس های آموزش هیپنوتیزم، بیش از ۹۵ درصد از وقت ما صرف آموزش روش های هیپنوتیزم کردن می شود و کمتر از ۵ درصد از وقت را صرف روش های بیدار کردن می کنیم. چون بیدار کردن به قدری ساده است که به تکنیک پیچیده ای نیاز ندارد و آموزش آن فقط چند دقیقه طول می کشد.

۴- ممکن است کسی بعد از هیپنوتیزم شدن دیگر بیدار نشود.

این مورد هم شبیه مورد قبلی است. همانطور که گفتم بیدار شدن از هیپنوتیزم بسیار ساده است به حدی که فرد پس از آنکه هیپنوتیزم شد خودش می تواند بیدار شود. برخی به اشتباه فکر می کنند هیپنوتیزم مثل به کما رفتن است که اگر کسی وارد آن شود معلوم نیست که دیگر از آن حالت بیرون بیاید!

۵- هیپنوتیزور تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

این باور غلط را هیپنوتیزورهای نمایشی ایجاد کرده اند تا به دیگران القا کنند افراد خارق العاده ای هستند! اما واقعیت این است که هیچ هیپنوتیزوری نمی تواند فردی را مجبور به انجام کاری که برخلاف اصول و ارزش هایش است بکند. فراموش نکنیم ضمیر ناخودآگاه (که مخزن تمام باورها، ارزش ها و اصول ماست) بسیار قدرتمند است و مثل یک دژ محکم از باورها و ارزش های فرد محافظت می کند و همین مسأله گاهی فرایند درمان را که هدفش تغییر باورهای مخرب فرد است سخت و دشوار می کند.

۶- هیپنوتیزور می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

بسیاری فکر می کنند به محض آنکه کسی هیپنوتیزم شد به طور خودکار تمام رازهای زندگی اش را بازگو می کند. در صورتی که چنین چیزی امکان پذیر نیست. فقط در شرایط خاصی که درمانگر صلاح بداند و از آن مهمتر مراجع موافقت کند (مورد قبلی را مرور کنید) می توان به خاطرات گذشتۀ فرد رجوع کرد.

نکتۀ جالب تر این است که درصد کمی از افراد استعداد و توان بازگشت به گذشته را دارند. پس حتی اگر هم مراجع و هم درمانگر بخواهند به گذشته بروند باز هم شرط اصلی آن داشتن استعداد لازم مراجع برای رسیدن به این مرحله است.

۷- در هیپنوتیزم هیچ چیزی نمی شنوم و حس نمی کنم.

در مقالۀ «هیپنوتیزم چیست؟» دربارۀ این مسأله صحبت کردم که در حالت هیپنوتیزم فرد کاملاً هشیار است. هیپنوتیزم هشیاری فرد را افزایش می دهد و توجه او را کاملاً متمرکز می کند. در آن مطلب توضیح دادم که هیپنوتیزم مانند لیزر عمل می کند.

۸- هیپنوتیزم همان خواب است.

در مورد قبل توضیح دادم که در حالت هیپنوتیزم فرد هشیار است و همۀ حواس او فعال است پس بدیهی است که هیپنوتیزم، خواب نیست چون وقتی کسی خواب است چیزی را نمی شنود و حس نمی کند اما در هیپنوتیزم این گونه نیست. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که امواج مغزی فرد در حالت خواب و هیپنوتیزم با هم تفاوت دارند.

۹- هیپنوتیزور توانمند می تواند شما را در یک لحظه هیپنوتیزم کند.

این باور به طور کلی و برای اکثر افراد نادرست است. فقط افراد معدودی که استعداد هیپنوتیزم پذیری بالایی دارند را می توان در زمان کوتاه یا اصطلاحاً برق آسا هیپنوتیزم کرد.

۱۰- با هیپنوتیزم درمانی می توان هر مشکلی را در یک جلسه حل کرد.

این باور هم برای اکثر افراد اشتباه است. فقط برخی از مشکلات را  می توان در یک جلسه درمان کرد آن هم در افرادی که استعداد بالای هیپنوتیزم پذیری دارند.

۱۱- هیپنوتیزورها افرادی با توانایی های خاص هستند.

هیپنوتیزم یک روش درمانی علمی است که مثل همه روش های درمانی دیگر (مثل شناخت درمانی، رفتار درمانی، روانکاوی و …) قابل آموزش و یادگیری است و هیچ ارتباطی با توانایی های فرا طبیعی ندارد. در این باره جملات تعجب آوری هم شنیده ام مانند این جمله که «هیپنوتیزورها با شیطان یا جن ها در ارتباط هستند!»

۱۲- هیپنوتیزم درمانی می تواند همۀ بیماری ها و مشکلات را درمان کند.

برخی باور دارند که هیپنوتیزم قدرت معجزه آسایی دارد و هر بیماری و مشکلی را می تواند درمان کند. واقعیت این است که هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی در درمان بسیاری از مشکلات مؤثر و بعضاً بسیار مؤثر است اما اینکه با هیپنوتیزم بتوان هر اختلالی را درمان کرد یک باور غلط است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۶ رای
منابع
psychologytodayinstituteofclinicalhypnosisbinghamtonquora
guest
110 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عالیه
عالیه
1 سال قبل

سلام اقای دکترهمسرم سکته مغزی شدیدی درسال نودوهشت کردن ،خلاصه الان هوشیاری کامل دارن بایکدست رانندگی میکنندوکلیه امورشخصی،تمام کارهای درمانی رودربهترین کلینیک انجام دادیم ولی متاسفانه صحبت نمیکنند،ایااین درمان میتواند تقویت اراده ومغز ایشان رو عملی تر بکنه ایا مراجعه تاثیری داره،ممنون

علی
علی
1 سال قبل

درود بر شما آقای دکتر، سوال بنده از شما این است کع آیا اختلالات شخصیتی مثل شخصیت وابسته با هیپنوتیزم درمان پذیر است؟

اداک
اداک
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من یک سوال دارم تو رو خدا اگر امکان داره کمک کنید ممنون اگر حضوری هم باشه میام مطب پسر برادرم پنج ماه است بره خارج از ایران مرز ترکیه ناپدید شده هیچ خبری ازش نیست پدر و مادرش خیلی نگران هستن میشه بهمون کمک کنین ممنون میشم

ک.ز
ک.ز
2 سال قبل

سلام دکتر برای تقویت حافظه هیپنوتیزم عمل میکنه ؟ شنیدم ما میتونیم از ۵تا۷درصد از توانایی های مغز استفاده کنیم آیا راهی هست که بتونیم درصدش رو بیشتر کنیم؟

مرتضی
مرتضی
2 سال قبل

سلام آقای دکتر، درمان اختلال خواب با این هیپنوتیزم امکان پذیره؟ متاسفانه چند سالی هست که درگیر اختلال خواب هستم و خوردن قرصهای مختلف نه تنها کمکی بهم نکرده بلکه حالمو بدتر میکرد..

پوریا
پوریا
2 سال قبل

سلام وخسته نباشید
من مبتلا به وسواس فکری هستم نزدیک ۱۷ سال است پیش روانپزشک میروم انها هم با دارو درمانی سعی در معالجه من داشتند که معولا در کوتاه مدت جواب میدادو دوباره وسواس برمیگشت و به خاطر عوارض شدید دارو قصد دارم به وسیله هیپنوتیزم وسواس را درمان کنم ایا امکان درمان وسواس فکری به وسیله هیپنوتیزم وجود دارد

آرین
آرین
2 سال قبل

سلام آقای دکتر وقت بخیر
من از بچگی لکنت زبان داشتم و موقع صحبت کردن ، کنفراس دادن ، قرائت کردن و … زبانم میگیره چون دست و پامو گم میکردم ، خواستم بدونم راه درمانی هست ؟

رضا
رضا
2 سال قبل

آقای دکتر میشه میل به همجنس یا همجنسگرایی رو با هیپنوتیزم درمانی، درمان کرد؟
تروخدا جواب بدید

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام آقای دکتر می توان با این روش فتیش پا را درمان کرد؟

سالار
سالار
2 سال قبل

سلام
وقتتون بخیر

با هیپنوتیزم میشه فرکانس مونو افزایش بدیم و در مدار ثروت و فراوانی ببریم؟

هیپنوتیزم ثروت

ناخودآگاهمون رو با پول و ثروت و فراوانی جایگزین کنیم.

.......bhjfjj
.......bhjfjj
2 سال قبل

سلام دکتر اختلال فیتیشیسم را میشه با هیپنو تیزم حل کردhhjtygr

.......bhjfjj
.......bhjfjj
2 سال قبل

سلام دکتر اختلال فیتیشیسم را میشه با هیپنو تیزم حل کرد

.......
.......
2 سال قبل

سلام دکتر اختلال فیتیشیسم را میشه با هیپنو تیزم حل کرد

مرجان
مرجان
2 سال قبل

سلام آقای دکتر . میشه از طریق هیپنوتیزم اشیا گمشده را پیدا کرد؟

قدسیه حیدرزاده
قدسیه حیدرزاده
2 سال قبل

سلام اقای دکتر من نه ساله که باشروع یائسگی کل بدنم و بصورت ۲۴ ساعت داغ و سوزان هست دکترهای زیاد و داروهای مکمل و طب سنتی گیاهی ازمایش کامل انجام دادم دراخر گفتن فقط هورمون درمانی باید بشه که خطرناک هست و گفتن باید تحمل کنی ومن در رنج و عذابم یه لحظه حتی در زمستان ارامش ندارم ایا با هیپنوتیزم درمان میشم ممنون از راهنمایی شما

دکمه بازگشت به بالا