هیپنوتیزم چیست؟ 7 نکته درباره هیپنوتیزم که نمی دانستید.

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم چیست؟ کمی به این سؤال فکر کنید. چه پاسخی به ذهن شما می آید؟ در طول سال ها برگزاری کلاس های خود هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی متوجه شدم که اکثراً نمی دانند هیپنوتیزم دقیقاً چیست و تعریف درستی از آن ندارند. همین مسأله باعث شده که باورهای نادرستی دربارۀ هیپنوتیزم داشته باشند. در این مطلب سعی می کنم پاسخ روشن و ساده ای به این سؤال بدهم.

آرتور ربر درلغت نامه روانشناسي خود درباره هيپنوتيزم مي گويد: كمتر اصطلاحي در روانشناسي وجود دارد كه مانند هيپنوتيزم تا این حد مبهم و گيج كننده باشد. البته دلیل این ابهام، به مغز و کارکردهای آن بر می گردد که هنوز دانشمندان اطلاع دقیقی از ساختار مغز و نحوه عملکرد آن ندارند (هر چند در دهه های اخیر پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه رخ داده است).

ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم کرد این است: هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر خودآگاه، دسترسی به ضمیر ناخودآگاه را راحت تر می کند و این ویژگی، مهمترین نقطه قوت هیپنوتیزم است. همه می دانیم که بسیاری از عادات، مشکلات، باورها و رفتارهای ما ناشی از ضمیر ناخودآگاه ماست (تعبیر کوه یخ فروید را حتما شنیده اید که می گوید سرچشمه90 درصد باورها، افکار، احساسات و رفتارهای ما ضمیر ناخودآگاه ماست) و هیپنوتیزم می تواند ضمیر ناخودآگاه را در دسترس ما قرار دهد. به نظرتان فوق العاده نیست!

 

هیپنوتیزم مثل لیزر است.

وقتی فردی هیپنوتیزم می شود، حالت متفاوتی از هشیاری را تجربه می کند و با دقت و تمرکز بیشتری می تواند به درون خود توجه کند بنابراین چون توجه او کاملاً محدود و متمرکز شده با دقت و سرعت بیشتری می تواند مسایل درونی خود را اصلاح کند. می توان گفت توانایی فوق العاده هیپنوتیزم شبیه لیزر است و می دانیم که لیزر چیزی جز نور متمرکز شده نیست.

شاید علاقه مند به مطالعه این مقاله هم باشید: ضمیر ناخودآگاه چیست و چه کارکردی دارد؟

توجه محدود و متمرکز، فقط در هیپنوتیزم رخ نمی دهد. هر فعالیتی که با توجه و تمرکز بالا انجام شود، شبیه هیپنوتیزم است؛ مثلا زمانی که فردی با تمام وجود غرق در تماشای فیلم مورد علاقه اش هست در حال تجربه کردن نوعی هیپنوتیزم سبک است. دفعۀ بعد که به سینما یا کنسرت رفتید کمی به واکنش های افراد توجه کنید تا به این مسأله پی ببرید!

آموزش خودهیپنوتیزم

در طول روز هم هیپنوتیزم را تجربه می کنیم.

محققین معتقدند زمان هایی که ما در طول روز غرق در انجام یک کار یا فعالیت می شویم در حال تجربه هیپنوتیزم سبک هستیم. برخی از محقّقین (از جمله میلتون اریکسون برجسته ترین هیپنوتیزور دهه های اخیر) چنین شرایطی را نوعی خود هیپنوتیزم می دانند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید: هیپنوتیزم درمانی: 12 باور غلطی که اکثر افراد دارند.

هیپنوتیزم خواب نیست.

نکته بسیار مهم این است که هیپنوتیزم خواب نیست. این باور غلطی است که اکثر افراد درباره هیپنوتیزم دارند. فردی که هیپنوتیزم می شود هشیاری کاملی نسبت به محیط اطراف خود دارد، صداهای محیط را می شنود و با درمانگر خود ارتباط برقرار می کند اما هر چیزی به سادگی حواس او را پرت نمی کند زیرا توجه او کاملاً متمرکز به کاری است که انجام می دهد (شبیه لیزر).

افزایش آرامش و توجه در هیپنوتیزم

در هیپنوتیزم بدن شما در حالت آرامش است و به سادگی دچار حواس پرتی نمی شوید و ذهن انتقادگر و تحلیل گر شما کمتر مزاحمت ایجاد می کند. معمولاً اکثر افرادی که هیپنوتیزم را تجربه می کنند آن را به شکل یک آرامش عمیق و لذت بخش توصیف می کنند.

افزایش قدرت تلقین پذیری در هیپنوتیزم

وقتی فردی در حالت هیپنوتیزم قرار می گیرد قدرت تلقین پذیری او افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند و دلیل آن همانطور که گفتم دسترسی به ضمیر ناخودآگاه است. در چنین شرایطی تلقین هایی که درمانگر یا خود فرد می کنند اثر بیشتری در ذهن ناخودآگاه او خواهد داشت.

تعریف علمی هیپنوتیزم چیست؟
هیپنوتیزم چیست؟

قدرت تجسم در هیپنوتیزم افزایش پیدا می کند

در حالت هیپنوتیزم، قدرت تجسم فرد افزایش قابل توجهی پیدا می کند و هر چیزی را که تجسم می کند با دقت و جزئیات بیشتری می بیند، می شنود و حس می کند و در برخی از افراد (10 تا 15 درصد) این افزایش قدرت تجسم به حدی است که تجسم برای او مثل واقعیت می شود. یعنی وقتی چیزی را تجسم می کنند برایشان کاملاً واقعی است (درست مثل زمانی که رؤیا می بینیم).

نکته جالب توجه این است که استفاده از تجسم در درمان بسیاری از مشکلات و اختلالات کاربرد دارد و هیپنوتیزم می تواند به درمان این مشکلات کمک زیادی کند.

وقتی فردی هیپنوتیزم می شود چه حسی دارد؟

هیپنوتیزم شبیه ریلکسیشن عمیق است. کسی که هیپنوتیزم شده است احساس آرامش عمیق همراه با سستی و کرختی در اعضای بدن خود می کند. از طرف دیگر صدای درمانگر و سایر صداهای محیطی را می شنود اما حواس او به سادگی پرت نمی شود.

خلاصه و جمع بندی

به طور خلاصه می توان گفت که هیپنوتیزم 4 نشانه زیر را دارد:

 • افزایش قدرت تجسم: در حالت هیپنوتیزم قدرت تجسم ما افزایش پیدا می کند و در برخی از افراد تجسم عین واقعیت می شود.
 • افزایش تلقین پذیری: در حالت هیپنوتیزم قدرت تلقین پذیری فرد افزایش پیدا می کند و ساده تر می توان ناخودآگاه را تحت تأثیر قرار داد.
 • توجه محدود شده: با آنکه در حالت هیپنوتیزم فرد نسبت به محیط اطراف خود هشیاری دارد اما حواس او به سادگی پرت نمی شود و توجه او محدود به فرایندهایی است که در حالت هیپنوتیزم برایش رخ می دهد.
 • افزایش آرامش: در حالت هیپنوتیزم فرد آرامش عمیقی دارد و معمولاً افرادی که هیپنوتیزم می شوند آن را معادل ساعت ها خواب عمیق می دانند.

امیدوارم پس از مطالعۀ این مطلب پاسخ روشنی برای سؤال هیپنوتیزم چیست؟ پیدا کرده باشید. در مطلب دیگری به کاربردهای هیپنوتیزم خواهم پرداخت.

منبع: کلینیک هیپنوتیزم

35 دیدگاه ها

  • درود بر شما بله با هیپنوتیزم میشه انواع ترس ها (البته ترس های شرطی ) را درمان کرد.
   به زودی در سایت دوره غلبه بر ترس در بخش دوره ها فعال میشه که به کمک اون می تونید بر ترس های خودتون غلبه کنید در این دوره از خودهیپنوتیزم و روش های درمانی دیگه برای درمان ترس استفاده شده

 1. سلام میشه منابعی الکترونیکی درمورد هیپنوتیزم برای شروع معرفی کنید با تشکر از دکتر بهشتیان

  • درود بر شما دوست عزیز
   به زودی دوره خود هیپنوتیزم در سایت فعال خواهد شد که می تونید از آن استفاده کنید

 2. با سلام خدمت شما لطفا جواب سریع میخواهم اگر امکانش هست
  ایا میشه به کسی در مورد چیزی مشکوک بود واز طریق این فن حقیقت را از او فهمید اگر میشود
  لطفا بفرمایید کجا وکی میتوانم خدمت برسم
  خیلی مهمه دکتر جان

 3. سلام من مشکلات خیلی زیادی رو از بچگی با خواهرم داشتم وبا اینکه الان ازدواج کردیم این‌مشکلات به صورت بزرگتری هست و این باعث شده در خوش ترین لحظات زندگیم ناراحت باشم و نتونم اونجوری که دلم میخواد زندگی‌کنم ایا میشه با هیپنوتیزم درمانی این همه خاطرات مخرب و بد رو کمرنگ کنم ؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   ترکیب هیپنوتیزم و درمان روانپویشی می تونه اثرات منفی خاطرات را اصلاح کنه منتها باید ابتدا مشخص بشه نوع وشدت این مشکلات به چه صورت بوده تا بر اساس اون بهترین اقدام را تعیین کنیم.
   اما به صورت کی می تونم بگم که میشه اثرات مخرب گذشته بر حال را میشه درمان کرد.

  • درود بر شما دوست عزیز
   در خلسه هیپننوتیزمی فرد کاملا هشیار هست و به حرف هایی که می زنه و صداهایی که می شنوه آگاه هست.

  • درود بر شما دوست عزیز
   دوره آموزش حضوری هیپنوتیزم درمانی فعلا به دلیل کرونا برگزار نمی شه اما دوره آموزش خود هیپنوتیزم در سایت هست و دوره حضوری هم برگزار میشه

  • درود بر شما دوست عزیز
   میشه به صورت تخیلی به جاهایی که قبلا نبودید رفت اما به صورت واقعی امکان پذیر نیست.

 4. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من معمولا خواب هایی رو میبینم که جنسیتم عوض شده یا یه جهان موازی هستم ، و یا صحنه هایی رو تو بیداری به خاطر میارم که هیچوقت اونجا نبودم ، به واسطه هیپنوتیزم میشه متوجه زندگی قبل شد ؟

 5. سلام اقای دکتر یکسری خیالات و افکار چرت و پرت مزاحم و ازاردهنده چندوقت پیش بطور کاملا اتفاقی که قبلا هرگزتو زندگیم نبود به ذهنم اومده الان تقریبا یه دوماهی میگذره الان تونستم تقریبا باخودم مبارزه کنم و بافکرای خوب جایگزینش کنم اما یاد و خاطرش تو ذهنم هست ایا هیپنوتیزم بهم کمک میکنه

  • درود بر شما دوست عزیز
   هیپنوتیزم به تنهایی نه اما همراه با یک روش درمانی دیگه می تونه بهتون کمک کنه افکار آزاردهنده ذهن تون را کنترل کنید.

 6. سلام. با هیپنوتیزم میشه از اوضاع حال کسی با خبر شد یا باهاش ارتباط برقرار کرد؟ یا از کسی درخواست کاری کرد؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   بله اگه از روش درمانی درستی استفاده نشه اثرات هیپنوتیزم موقتی هست مثلا تلفین در هیپنوتیزم معمولا اثرات کوتاه مدت داره

 7. با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  من یکی رو می شناسم ک از سن کم مثلا دو و سه بخاطر ترس و وحشت لکنت زبون گرفته و کلا ذهنش ب قول خودش اون ریتم و لهجه رو فراموش و حذف کرده و الان بیست و یک سالشه
  الان تنها راهش هیپنوتیزم هستش، بنظر شما امیدی هست واسش ک تو این نوع درمان رفع بشه لکنتش؟

  ممنون میشم جواب بدید، خدا قوت

 8. با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  من یکی رو می شناسم ک از سن کم مثلا دو و سه بخاطر ترس و وحشت لکنت زبون گرفته. خیلی جاها هم رفتن واسه درمان اما نتیجه نداده ب قول خودش ذهنش اون ریتم و لهجه سابق رو حذف کرده. الانم بیست و یک سالشه
  الانم میخواد هیپنوتیزم انجام بده
  ب نظر شما درمان میتونه بشه لکنتش؟
  ممنون میشم جواب بدید ، خدا قوت

  • درود بر شما دوست عزیز
   از طریق هیپنوتیزم نمیشه ارتباط گرفت اما میشه با کمک هیپنوتیزم رویا ایجاد کرد

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید