0
0910910 50 10

کاربردهای هیپنوتیزم درمانی + فایل صوتی

آموزش هیپنوتیزم

در طول حدودا ۲۰ سال فعالیت در حوزه آموزش و پژوهش هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی سئوالات زیادی درباره انواع مشکلاتی که می توان با هیپنوتیزم درمان کرد از من می پرسند. و برخی، تصورات غلط و انتظارات عجیبی از هیپنوتیزم درمانی دارند. مثلا مراجعی انتظار داشت که با هیپنوتیزم دزد خانه آنها را پیدا کنم!! یا مراجع دیگری می خواست در عرض یک هفته ۱۰ کیلو از وزن خود را با هیپنوتیزم کم کند!

در این مطلب سعی می کنم فهرست جامعی از کاربردهای هیپنوتیزم درمانی در حوزه های روانشناختی و رشد و بهبود شخصی ارایه کنم. تا هم با کاربردهای هیپنوتیزم آشنا شوید و هم با ادعاهای غلط و غیر واقعی که برخی از افراد درباره هیپنوتیزم دارند آگاه شوید.

در این فایل صوتی نکات کلی درباره کاربردهای هیپنوتیزم درمانی را توضیح داده ام که توصیه می کنم قبل از مطالعه ادامه مطلب این فایل صوتی را گوش کنید.

آموزش خودهیپنوتیزم

برخی کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

درمان افسردگی

یکی از دلایل افسردگی رخ دادن یک اتفاق ناگوار برای فرد در گذشته است (مثل از دست دادن شغل، ترک یا مرگ عزیزان و غیره)

همانطور که در مورد قبلی گفتم هیپنوتیزم می تواند به ما کمک کند که نشخوارذهنی نسبت به گذشته نداشته باشیم و بتوانیم به شیوه منطقی تری با آن مقابله کنیم.

کاهش اضطراب و استرس

هیپنتیزم یک روش بسیار قدرتمند دردرمان استرس و اضطراب است. هیپنوتیزم با ایجاد احساس آرامش و ریشه یابی و اصلاح مشکلات موجود در ضمیر ناخودآگاه می تواند باعث حل مشکال اضطرابی شود.

درمان وسواس

وسواس شامل افکار وسواسی و اعمال وسواسی می شود. وسواس دلایل مختلفی دارد از جمله ژنتیک برخی از مشکلات فیزیولوژیک و نیز مسایل و مشکلاتی که برای فرد در گذشته رخ داده است.

هیپنوتیزم در وسواس هایی که ناشی از بخش سوم است می تواند مفید و کمک کننده باشد. معمولا بیماران وسواسی اضطراب زیادی را هم تجره می کنند که هیپنوتیزم در کاهش اضطراب آنها هم می تواند کمک قابل ملاحظه ای بکند. معمولا هیپنوتیزم در ترکیب با دارو درمانی و روان درمانی می تواند بسیار اثربخش باشد.

درمان انواع ترس ها

ترس اضطراب شدیدی است که فرد در مواجهه با موقعیتی تجربه می کند. ترس زمانی یک مشکل محسوب می شود که روال عادی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. مثلا فردی که نیاز است عکس ام آر ای از کمر خود بگیرد اما جرات انجام این کار را ندارد چون از فضای بسته می ترسد.

دلایل مختلفی باعث ایجاد چنین مشکلاتی می شوند اما همه آنها بر ضمیر ناخودآگاه اثر می گذارند چون فردی که می ترسد معمولا در پاسخ به این سئوال که چرا می ترسی می گوید دست خودم نیست یعنی ترس من را ضمیر خودآگاه کنترل نمی کند بلکه ضمیر ناخودآگاه کنترل می کند و می دانیم که کار اصلی هیپنوتیزم با ضمیر ناخودآگاه و اصلاح آن است.

حل خاطرات و اتفاقات بد گذشته

خاطرات بد اثرات جدی و پایداری بر زندگی، باورها و احساس فرد می تواند داشته باشد. هیپنوتیزم می تواند با بازگشت به خاطره دردناک و اصلاح آن به ضمیرناخوداگاه بفهماند که دیگر آن خاطر ترسناک و آزار دهنده نیست و اثر آن را بر زندگی کنونی فرد خنثی می کند.

تحقیقات اثربخشی هیپنتیزم را بر افرادی که اتفاقاتی نظیر تجاوز جنسی، تصادفات و وقایع ناگوار (مثل حوادث طبیعی) ا تجربه کرده اند؛ نشان داده است.

کاهش وزن و لاغری

در مقاله دیگری با عنوان ۷ روشی که هیپنوتیزم می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند به این مساله کاملا پرداختم.  که خلاصه آن مقاله عبارت است از:

هیپنوتیزم به فرد کمک می کند که عادات غذایی خود را راحت تر کنترل کند به جای آنکه غذا زندگی او را کنترل کند.

کنترل درد

تحقیقات مختلف نشان داده اند که هیپنوتیزم یک روش موثر برای کاهش و کنترل دردهای مزمن است. از جمله کاهش دردهای ناشی آرتروز، سرطان، میگرن و سردردهای عصبی، و دردهای پس از جراجی و …

زایمان بدون درد

هزاران مادر باردار در دهه های گذشته نوزادان خود را با هیپنوتیزم و بدون درد به دنیا آورده اند. هیپنوتیزم، درد زایمان را کاهش قابل ملاحضه ای می دهد و مادر با درد کمتر می تواند نوزاد خود را به دنیا آورد.

ترک عادت

حتما می دانید که عادات به صورت خودکار و بدون آگاهی فرد انجام می شوند یا به عبارت دیگر فرد حواسش به انجام عادت نیست. به زبان هیپنوتیز می توان گفت عادت توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می شود. پس بهترین روش ترک عادت این است که سراغ ضمیر ناخودآگاه برویم و همانطور که در ابتدای این مطلب گفتم کار اصلی هیپنوتیزم تغییر و اصلاح ضمیر ناخودآگاه است. و به همین دلیل است که هیپنوتیزم در ترک عادت ها بسیار موفق عمل می کند.

درمان مشکلات جنسی

برخی از کمک هایی که هیپنوتیزم می توند در درمان مشکلات جنسی کند عبارتند از:

هیپنوتیزم به فرد کمک می کند که با هر روشی که دوست دارد و به سرعت خودش را در حالت آرامش قرار دهد. بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از اضطراب و نگرانی است که هیپنوتیزم می تواند این مشکلات را ریشه یابی و حل کند.

گاهی خاطرات و اتفاقات بد گذشته باعث ایجاد مشکلات جنسی می شوند اتفاقاتی مثل تجاوز) که هیپنوتیزم در این زمینه نیز می تواند آثار این خاطره بد را از ضمیر ناخودآگاه پاک کند.

بهبود مهارت های ورزشی با کمک هیپنوتیزم

عوامل مختلفی در موفقیت ورزشی موثر است از جمله توانمندی های جسمی و توانمندی های ذهنی. در ورزش حرفه ای که فاصله بین رقبا بسیار از نظر توانمندی های جسمی بسیار کم است و نقش اصلی را توامندی های ذهنی و روانی در موفقیت ورزشی بازی می کند. هیپنوتیزم در این حوزه می تواند به ورزشکار کمک کند استرس خود را مدیریت کند. از نظر ذهنی برای مسابقه و شرایط مسابقه آماده باشد و در حین مسابقه تمرکز کامل داشته باشد.

از طرف دیگر هیپنوتیزم می تواند به افزایش اعتماد به نفس ورزشکار، هدفگذاری و افزایش انگیزه برای دستیابی به اهدافد کمک کند.

ورزشکاران بزرگی از جمله مایکل جردن، تایگر وودز و لو ریتون همگی از هیپنوتیزم روزشی استفاده کرده و می کنند.

تحقیقات متعددی اثربخشی و کاربرد هیپنوتیزم را وروزش نشان داده است.

ترک عادات (ترک سیگار) با هیپنوتیزم

تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم می تواند به ترک سیگار کمک کند. هیپنوتیزم می تواند شیوه ای که فرد درباره سیگار فکر می کند را تغییر دهد و انگیزه آنها را برای ترک و تداوم ترک افزایش دهد و به فرد کمک می کند بر میل کشیدن سیگار راحت تر مقاومت کند. ترکیب هیپنوتیزم با روش های معمول ترک سیگار می تواند بسیار موثر باشد.

فهرست کاربردهای هیپنوتیزم درمانی

در این بخش فهرستی از کاربردهای مختلف هیپنووتیزم درمانی را در سه دسته درمان مشکلات و اختلالات روانشناختی، کاربردهای تحصیلی ، رشد و توسعه فردی ارایه کرده ام.

کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

 1. درمان افسردگی
 2. کنترل خشم
 3. درمان اضطراب و استرس شدید
 4. درمان پانیک (حملات وحشت زدگی)
 5. درمان شب ­ادراری
 6. اضطراب امتحان
 7. درمان ترس از مدرسه
 8. درمان انواع ترس­ها (ترس از تاریکی ، ارتفاع، خون، دندانپزشک، حیوانات، فضای بسته، آگوروفوبیا ، پرواز و …)
 9. درمان سردردهای میگرنی
 10. درمان سندرم روده تحریک پذیر
 11. درمان زود انزالی
 12. درمان مشکل نعوظ
 13. درمان واژینیسموس
 14. درمان بی میلی جنسی
 15. درمان ناخن جویدن
 16. درمان کابوس­های شبانه
 17. درمان وسواس فکری-عملی
 18. پرخوری و حملات پرخوری
 19. درمان نشخوار فکری
 20. ترک سیگار
 21. درمان هراس اجتماعی
 22. درمان اضطراب صحبت در جمع
 23. درمان استرس شدید
 24. درمان مشکلات خواب و بهبود کیفیت خواب
 25. درمان لکنت زبان
 26. درمان انواع عادات (ناخن جویدن، مو کندن و …)
 27. درمان تیک
 28. پاک کردن خاطرات بد گذشته
 29. ترک سیگار
 30. غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع
 31. افزایش آرامش
 32. درمان افسردگی
 33. تغییر و اصلاح تصویر بدنی

 

کاربردهای تحصیلی آموزشی هیپنوتیزم

 1. تغییر عادات بد
 2. تقویت خلاقیت
 3. تقویت انگیزه
 4. تقویت حافظه
 5. تقویت مهارت حل مسئله
 6. تقویت عزت نفس
 7. افزایش تمرکز

کاربردهای بهبود و رشد شخصی هیپنوتیزم

 1. افزایش قاطعیت و جرات ورزی
 2. مثبت ­نگری
 3. موفقیت شغلی
 4. تعامل مثبت با دیگران
 5. کنار آمدن با احساسات منفی ناشی از مرگ عزیز یا اتمام رابطه
 6. بهبود توانایی های ورزشی
 7. درمان ترس از موفقیت
 8. احساس ناامیدی
 9. بازداری هیجانی
 10. حسادت
 11. بدبینی و منفی­گرایی
 12. کمال­گرایی
 13. دستیابی به اهداف
 14. تقویت اعتماد به نفس
 15. کاهش خود انتقادی
 16. خودشناسی
 17. تقویت مهارت­های ورزشی
 18. رفع اثرات منفی خاطرات گذشته
 19. لاغری و کاهش وزن

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات هیپنوتیزم دکتر بهشتیان

(برای مطالعه هر مقاله روی عنوان آن کلیک کنید)

1-هیپنوتیزم چیست؟ 7 نکته درباره هیپنوتیزم که نمی دانستید + فایل صوتی

2- هیپنوتیزم درمانی: 12 باور غلطی که اکثر افراد دارند.

3- آیا هیپنوتیزم از نظر علمی واقعیت دارد؟

4- هیپنوتیزم بیدار چیست؟

5- کاربردهای هیپنوتیزم درمانی + فایل صوتی

6- روش کار متخصص هیپنوتیزم (هیپنوتراپیست) + فایل صوتی

7- دوره جامع آموزش هیپنوتیزم + فایل صوتی

8- آموزش خود هیپنوتیزم سریع + فایل صوتی

9- لاغری سریع و بدون بازگشت به کمک هیپنوتیزم

10- هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

11- کنترل درد با هیپنوتیزم (جایگزین مسکن های شیمیایی)

دیدگاه کاربران
 • رزاهستم 26 فروردین 1400

  سلام وقت بخیر دکترعزیز، خیلی خسته شدم‌ حدود14ساله داروهای افسردگی میخورم الان استرس وترس وگور گرفتی دارم، بادارووانرژی های مثبت خوب نمیشم، کم‌کم کنید، میخوام باهیپنوتیزم اون نقطه ازترس وازمغزم پاک کنین

 • سجاد 22 بهمن 1399

  با سلام
  می خواستم بدونم برای بیماری اضطراب همراه با افسردگی خود هیپنوتیزم یا همون رفتن به حالت آلفا و تصویرسازی جوابگو هست؟ چون من این کار رو یادگرفتم و وارد حالت آلفا میشم ولی تا حالا از این روش برا ترک عادت بد و رفع بیماری مثل آسم استفاده کردم ولی نمیدونم برای بیماری افسردگی چه تصویرسازی باید انجام بدم و اینکه این حالت آلفا و مدیتیشن احساس میکنم برای مشکل اضطرابیم خوب هست و بهم آرامش میده ولی از اون ور مشکل افسردگی ام رو بیشتر میکنه و یه حس بی حالی بیشتری بهم دست میده و البته بر عکس این هم صادقه با یه سری تکنیک تنفسی و دوش آب سرد می تونم آدرنالین خونم رو افزایش بدم که این حالت افسردگی ام رو بهتر میکنه ولی از طرف دیگه اضطرابم رو که با ترس و عصبانیت همراه هست رو تشدید میکنه . خلاصه یکی رو درس میکنم اون یکی خراب میشه .
  ممنون میشم برا حل غیر دارویی این بیماری راهنماییم کنید یا اگه دوره ای تو سایتتون هست معرفی کنید با تشکر

  • دکتر بهشتیان 7 فروردین 1400

   درود بر شما دوست عزیز، اقداماتی شما می تونه تا حدی علایم افسردگی و اضطراب را تسکین بده اما باعث درمانش نمی شه .
   مشکل شما به صورت ریشه ای باید درمان بشه که برای اینکار فقط تصویر سازی یا تلقین به تنهایی کافی نیست.
   بشخ دوره های درمانی سایت را ببینید. در اونجا توضیحات کامل تری درباره هر دوره داده شده. بهتره اول روی اضطراب تون کار کنید.

 • شفیعی علیرضا 4 بهمن 1399

  سلام ببخشید من مادرم وسواس داره اگه خوب بشه هر هزینه ای لازم داشته باشه می دم

 • Shiva Sherkat 22 آذر 1399

  من از کانادا به هیچ عنوان نتوانستم با شما ارتباط بگیرم برای شرکت در این دوره 😔😔😔

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز متاسفانه امکان برگزاری کارگاه های هیپنوتیزم به صورت آنلاین نیست تنها راه تهیه دوره آموزش خود هیپنوتیزم هست

 • سارا 5 آذر 1399

  سلام آقای دکتر. آموزش خودهیپنوتیزم در دوره های دیگه غیر جضوری مثل افزایش اعتماد به نفس وجود داره؟ یا این دوره رو باید جداگانه خریداری کنیم؟

  • دکتر بهشتیان 6 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز بله در دوره افزایش اعتماد به نفس آموزش خود هیپنوتیزم هم هست و نیازی به خرید هر دو دوره نیست

 • امید 10 آبان 1399

  سلام آقای دکتر من یه ترسی تو وجودم افتاده که فکر کنم ناشی از حمله پانیک بود. عرق کردم و احساس سکته کردن کردم (اورژانس رفتم و گفتن مشکلی نیست )، ترس از مردن و ترس از دیوانه شدن که نکنه دارم دیوانه میشم و نکنه کارای دیوانه واری انجام بدم مثل خودکشی و دعوا و…. ( این رو هم بگم من ترس از دیوانه شدن دارم و نه فکر خودکشی ). از اون روز به بعد شروع کردم به سرچ کردن در مورد بیماریها. هر بیماری میدیدم میترسیدم بدتر. خصوصا تو بعضی از بیماریها زده بود افزایش خطر خودکشی یا آسیب زدن به دیگران. دو تا سوال داشتم خیلی ممنون میشم جواب بدید. یک: اینکه در مورد حمله پانیک یه جا گفته بود افزایش خطر خودکشی؟ ایا این واقعا درسته؟ چون من خیلی میترسم از این حرف. در ضمن من مقاله شما در مورد حمله پانیک رو خوندم که خیلی امیدوار کننده بود. و گفته بودید ک درمان میشه.
  سوال دوم اینکه من خیلی نگران آینده ام هستم. من تقریبا ادم موفقی هستم تو زندگیم چه علمی چه کاری و چه خانوادگی ( تازه دارم به اوج موفقیت میرسم من تحصیلات بالایی دارم مختر ع و نخبه این مملکتم شرکت دانش بنیان دارم و …. ) آقای دکتر میترسم این گند بزنه به زندگیم. نگران اینم که این فکرا از سرم بیرون نره. مثلا من اصن ترس اسیب زدن به دیگران رو نداشتم. تو حملات پانیک ترس از دیوانه شدن داشتم. اما ترس از اسیب زدن به دیگران نه. بعد وقتی رفتم سرچ کردم دیدم یه کسایی میگن ترس از اسیب زدن به دیگران دارن. یهو به هم ریختم گفتم خدایا نکنه من اینجوری بشم. هی سرچ کردم هی ترسیدم بدتر. بعد میدیدم یه عده میگفتن ده سال این مشکلو دارن بدتر ترسیدم. یهو بهم میریزم. من کلا اضطراب زیادی دارم شاید به خاطر شرایط زندگیم. از اون روز جرات نمیکنم به خانواده ام نگاه کنم. میترسم از ازدواج که نکنه اگه ازدواج کنم برام مشکل پیش بیاد. اقای دکتر بعد از اینکه این فایل هیپنوتیزم شما رو خوندم خیلی امیدوار شدم سوال مشخصم اینه که آیا میشه با هیپونتیزم این چند روز رو کلا از ذهنم پاک کنم. این خاطره رو فراموش کنم؟
  3. جناب آقای دکتر در مورد نحوه نوبت گرفتن و هزینه های درمان هم اگه امکانش هست راهنمایی کنید.

 • مهین 7 آبان 1399

  سلام خسته نباشید من نزد یکی از اساتید که عضوهیئت
  هینوتیزم ایران هم بودند دوره خصوصی خودهیپنوتیزم رو رفتم اما من وقتی خودم یاتوسط همان استادهیپنوتیزم می شدم دریک مرحله ای ظاهرا خوابم می بردوخودم آگاهیم و از دست می دادم اما فیلمم دراهواز خودم می گرفتم مشاهده می کردم اعمالی که بهم تلقین می شد انجام می دادم می خواستم بدونم چطور درخودهیپنوتیزم می تونم آگاهیم و داشته باشم و خوابم نبره تا بتونم تلقینات رو انجام بدم.متاسفانه نتونستم پیشرفتی داشته باشم.

  • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

   درود بر شما دوست عزیز باید بررسی بیشتری درباره شیوه هیپنوتیزمی مورد استفاده و شیوه پاسخگویی شما به هیپنوتیزم داشته باشم تا بتونم پاسخ دقیق تری به شما بدم.
   در ضمن ما رشته دانشگاهی به نام هیپنوتیزم نداریم که کسی عضو هیئت علمی اون باشه

 • آموزش خود هیپنوتیزم در 6 هفته + فایل صوتی - دکتر بهشتیان 24 شهریور 1399

  […] مختلف هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم بیشتر آشنا شوید مقاله کاربردهای هیپنوتیزم را مطالعه […]

  • احسان 30 مهر 1399

   سلام وقتتون بخیر. خدا قوت
   برای درمان عادات بد، هیپنوتیزم در واقع اون عادت از ضمیر ناخودآگاه کاملا پاک میکنه؟

   • دکتر بهشتیان 3 آبان 1399

    درود بر شما دوست عزیز
    بله ترکیب هیپنوتیزم و روان درمانی می تونه عادات بد را درمان کنه.

 • Nazanin 11 شهریور 1399

  خیلی ممنون

 • D: 25 مرداد 1399

  سلام خسته نباشید، 2تا سوال داشتم:
  1- آیا همه این فوایدی ک درباره هیپنوتیزم گفتین خودهیپنوتیزم هم همین فواید رو روی فرد میذاره؟؟
  2- آیا انجام هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم محدودیت سنی داره؟؟ مثلا برای یک شخص 14 ساله؟

  • دکتر بهشتیان 20 شهریور 1399

   درود بر شما دوست عزیز
   1- بله فواید هر دو مشترک هستند اگه تکنیک های درمانی مختلفی که در هیپنوتیزم استفاده میشه را در خودهیپنوتیزم استفاده کنید می تونه بهتون کمک کنه
   2- نه محدودیت سنی نداره، برای سن 14 ساله میشه همه روش های درمانی را استفاده کرد

  • صدف 23 آذر 1399

   سلام وقت بخیر.منظور از هیپنوتیزم حالتی مثل مدیتیشنه یا با زنجیر و…. فرد به خواب میره؟

   • دکتر بهشتیان 23 آذر 1399

    درود بر شما دوست عزیز مقالات مربوط به هیپنوتیزم را در سایت بخونید یک فایل صوتی مفصل هم در اون مقالات درباره هیپنوتیزم هست که به سئوالات شما در اون ها پاسخ داده شده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *