کاربردهای هیپنوتیزم درمانی + فایل صوتی

4
99

در طول حدودا ۲۰ سال فعالیت در حوزه آموزش و پژوهش هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی سئوالات زیادی درباره انواع مشکلاتی که می توان با هیپنوتیزم درمان کرد از من می پرسند. و برخی، تصورات غلط و انتظارات عجیبی از هیپنوتیزم درمانی دارند. مثلا مراجعی انتظار داشت که با هیپنوتیزم دزد خانه آنها را پیدا کنم!! یا مراجع دیگری می خواست در عرض یک هفته ۱۰ کیلو از وزن خود را با هیپنوتیزم کم کند!

در این فایل صوتی نکات کلی درباره کاربردهای هیپنوتیزم درمانی را توضیح داده ام که توصیه می کنم قبل از مطالعه ادامه مطلب این فایل صوتی را گوش کنید.

در این مطلب سعی می کنم فهرست جامعی از کاربردهای هیپنوتیزم درمانی در حوزه های روانشناختی و رشد و بهبود شخصی ارایه کنم. تا هم با کاربردهای هیپنوتیزم آشنا شوید و هم با ادعاهای غلط و غیر واقعی که برخی از افراد درباره هیپنوتیزم دارند آگاه شوید.

آموزش خودهیپنوتیزم

برخی کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

درمان افسردگی

یکی از دلایل افسردگی رخ دادن یک اتفاق ناگوار برای فرد در گذشته است (مثل از دست دادن شغل، ترک یا مرگ عزیزان و غیره)

همانطور که در مورد قبلی گفتم هیپنوتیزم می تواند به ما کمک کند که نشخوارذهنی نسبت به گذشته نداشته باشیم و بتوانیم به شیوه منطقی تری با آن مقابله کنیم.

کاهش اضطراب و استرس

هیپنتیزم یک روش بسیار قدرتمند دردرمان استرس و اضطراب است. هیپنوتیزم با ایجاد احساس آرامش و ریشه یابی و اصلاح مشکلات موجود در ضمیر ناخودآگاه می تواند باعث حل مشکال اضطرابی شود.

درمان وسواس

وسواس شامل افکار وسواسی و اعمال وسواسی می شود. وسواس دلایل مختلفی دارد از جمله ژنتیک برخی از مشکلات فیزیولوژیک و نیز مسایل و مشکلاتی که برای فرد در گذشته رخ داده است.

هیپنوتیزم در وسواس هایی که ناشی از بخش سوم است می تواند مفید و کمک کننده باشد. معمولا بیماران وسواسی اضطراب زیادی را هم تجره می کنند که هیپنوتیزم در کاهش اضطراب آنها هم می تواند کمک قابل ملاحظه ای بکند. معمولا هیپنوتیزم در ترکیب با دارو درمانی و روان درمانی می تواند بسیار اثربخش باشد.

درمان انواع ترس ها

ترس اضطراب شدیدی است که فرد در مواجهه با موقعیتی تجربه می کند. ترس زمانی یک مشکل محسوب می شود که روال عادی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. مثلا فردی که نیاز است عکس ام آر ای از کمر خود بگیرد اما جرات انجام این کار را ندارد چون از فضای بسته می ترسد.

دلایل مختلفی باعث ایجاد چنین مشکلاتی می شوند اما همه آنها بر ضمیر ناخودآگاه اثر می گذارند چون فردی که می ترسد معمولا در پاسخ به این سئوال که چرا می ترسی می گوید دست خودم نیست یعنی ترس من را ضمیر خودآگاه کنترل نمی کند بلکه ضمیر ناخودآگاه کنترل می کند و می دانیم که کار اصلی هیپنوتیزم با ضمیر ناخودآگاه و اصلاح آن است.

حل خاطرات و اتفاقات بد گذشته

خاطرات بد اثرات جدی و پایداری بر زندگی، باورها و احساس فرد می تواند داشته باشد. هیپنوتیزم می تواند با بازگشت به خاطره دردناک و اصلاح آن به ضمیرناخوداگاه بفهماند که دیگر آن خاطر ترسناک و آزار دهنده نیست و اثر آن را بر زندگی کنونی فرد خنثی می کند.

تحقیقات اثربخشی هیپنتیزم را بر افرادی که اتفاقاتی نظیر تجاوز جنسی، تصادفات و وقایع ناگوار (مثل حوادث طبیعی) ا تجربه کرده اند؛ نشان داده است.

کاهش وزن و لاغری

در مقاله دیگری با عنوان ۷ روشی که هیپنوتیزم می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند به این مساله کاملا پرداختم.  که خلاصه آن مقاله عبارت است از:

هیپنوتیزم به فرد کمک می کند که عادات غذایی خود را راحت تر کنترل کند به جای آنکه غذا زندگی او را کنترل کند.

کنترل درد

تحقیقات مختلف نشان داده اند که هیپنوتیزم یک روش موثر برای کاهش و کنترل دردهای مزمن است. از جمله کاهش دردهای ناشی آرتروز، سرطان، میگرن و سردردهای عصبی، و دردهای پس از جراجی و …

زایمان بدون درد

هزاران مادر باردار در دهه های گذشته نوزادان خود را با هیپنوتیزم و بدون درد به دنیا آورده اند. هیپنوتیزم، درد زایمان را کاهش قابل ملاحضه ای می دهد و مادر با درد کمتر می تواند نوزاد خود را به دنیا آورد.

ترک عادت

حتما می دانید که عادات به صورت خودکار و بدون آگاهی فرد انجام می شوند یا به عبارت دیگر فرد حواسش به انجام عادت نیست. به زبان هیپنوتیز می توان گفت عادت توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می شود. پس بهترین روش ترک عادت این است که سراغ ضمیر ناخودآگاه برویم و همانطور که در ابتدای این مطلب گفتم کار اصلی هیپنوتیزم تغییر و اصلاح ضمیر ناخودآگاه است. و به همین دلیل است که هیپنوتیزم در ترک عادت ها بسیار موفق عمل می کند.

درمان مشکلات جنسی

برخی از کمک هایی که هیپنوتیزم می توند در درمان مشکلات جنسی کند عبارتند از:

هیپنوتیزم به فرد کمک می کند که با هر روشی که دوست دارد و به سرعت خودش را در حالت آرامش قرار دهد. بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از اضطراب و نگرانی است که هیپنوتیزم می تواند این مشکلات را ریشه یابی و حل کند.

گاهی خاطرات و اتفاقات بد گذشته باعث ایجاد مشکلات جنسی می شوند اتفاقاتی مثل تجاوز) که هیپنوتیزم در این زمینه نیز می تواند آثار این خاطره بد را از ضمیر ناخودآگاه پاک کند.

بهبود مهارت های ورزشی با کمک هیپنوتیزم

عوامل مختلفی در موفقیت ورزشی موثر است از جمله توانمندی های جسمی و توانمندی های ذهنی. در ورزش حرفه ای که فاصله بین رقبا بسیار از نظر توانمندی های جسمی بسیار کم است و نقش اصلی را توامندی های ذهنی و روانی در موفقیت ورزشی بازی می کند. هیپنوتیزم در این حوزه می تواند به ورزشکار کمک کند استرس خود را مدیریت کند. از نظر ذهنی برای مسابقه و شرایط مسابقه آماده باشد و در حین مسابقه تمرکز کامل داشته باشد.

از طرف دیگر هیپنوتیزم می تواند به افزایش اعتماد به نفس ورزشکار، هدفگذاری و افزایش انگیزه برای دستیابی به اهدافد کمک کند.

ورزشکاران بزرگی از جمله مایکل جردن، تایگر وودز و لو ریتون همگی از هیپنوتیزم روزشی استفاده کرده و می کنند.

تحقیقات متعددی اثربخشی و کاربرد هیپنوتیزم را وروزش نشان داده است.

ترک عادات (ترک سیگار) با هیپنوتیزم

تحقیقات نشان داده است که هیپنوتیزم می تواند به ترک سیگار کمک کند. هیپنوتیزم می تواند شیوه ای که فرد درباره سیگار فکر می کند را تغییر دهد و انگیزه آنها را برای ترک و تداوم ترک افزایش دهد و به فرد کمک می کند بر میل کشیدن سیگار راحت تر مقاومت کند. ترکیب هیپنوتیزم با روش های معمول ترک سیگار می تواند بسیار موثر باشد.

فهرست کاربردهای هیپنوتیزم درمانی

در این بخش فهرستی از کاربردهای مختلف هیپنووتیزم درمانی را در سه دسته درمان مشکلات و اختلالات روانشناختی، کاربردهای تحصیلی ، رشد و توسعه فردی ارایه کرده ام.

کاربردهای درمانی هیپنوتیزم

 1. درمان افسردگی
 2. کنترل خشم
 3. درمان اضطراب و استرس شدید
 4. درمان پانیک (حملات وحشت زدگی)
 5. درمان شب ­ادراری
 6. اضطراب امتحان
 7. درمان ترس از مدرسه
 8. درمان انواع ترس­ها (ترس از تاریکی ، ارتفاع، خون، دندانپزشک، حیوانات، فضای بسته، آگوروفوبیا ، پرواز و …)
 9. درمان سردردهای میگرنی
 10. درمان سندرم روده تحریک پذیر
 11. درمان زود انزالی
 12. درمان مشکل نعوظ
 13. درمان واژینیسموس
 14. درمان بی میلی جنسی
 15. درمان ناخن جویدن
 16. درمان کابوس­های شبانه
 17. درمان وسواس فکری-عملی
 18. پرخوری و حملات پرخوری
 19. درمان نشخوار فکری
 20. ترک سیگار
 21. درمان هراس اجتماعی
 22. درمان اضطراب صحبت در جمع
 23. درمان استرس شدید
 24. درمان مشکلات خواب و بهبود کیفیت خواب
 25. درمان لکنت زبان
 26. درمان انواع عادات (ناخن جویدن، مو کندن و …)
 27. درمان تیک
 28. پاک کردن خاطرات بد گذشته
 29. ترک سیگار
 30. غلبه بر ترس از سخنرانی در جمع
 31. افزایش آرامش
 32. درمان افسردگی
 33. تغییر و اصلاح تصویر بدنی

 

کاربردهای تحصیلی آموزشی هیپنوتیزم

 1. تغییر عادات بد
 2. تقویت خلاقیت
 3. تقویت انگیزه
 4. تقویت حافظه
 5. تقویت مهارت حل مسئله
 6. تقویت عزت نفس
 7. افزایش تمرکز

کاربردهای بهبود و رشد شخصی هیپنوتیزم

 1. افزایش قاطعیت و جرات ورزی
 2. مثبت ­نگری
 3. موفقیت شغلی
 4. تعامل مثبت با دیگران
 5. کنار آمدن با احساسات منفی ناشی از مرگ عزیز یا اتمام رابطه
 6. بهبود توانایی های ورزشی
 7. درمان ترس از موفقیت
 8. احساس ناامیدی
 9. بازداری هیجانی
 10. حسادت
 11. بدبینی و منفی­گرایی
 12. کمال­گرایی
 13. دستیابی به اهداف
 14. تقویت اعتماد به نفس
 15. کاهش خود انتقادی
 16. خودشناسی
 17. تقویت مهارت­های ورزشی
 18. رفع اثرات منفی خاطرات گذشته
 19. لاغری و کاهش وزن
دکتر محمد بهشتیان روانشناس ، روان درمانگر ، پژوهشگر ، مدرس و هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. وی عضو انجمن روان تحلیلی و انجمن هیپنوتراپی آمریکاست. برای مطالعه رزومه کامل ایشان به بخش درباره ما مراجعه کنید.

4 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید، 2تا سوال داشتم:
  1- آیا همه این فوایدی ک درباره هیپنوتیزم گفتین خودهیپنوتیزم هم همین فواید رو روی فرد میذاره؟؟
  2- آیا انجام هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم محدودیت سنی داره؟؟ مثلا برای یک شخص 14 ساله؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   1- بله فواید هر دو مشترک هستند اگه تکنیک های درمانی مختلفی که در هیپنوتیزم استفاده میشه را در خودهیپنوتیزم استفاده کنید می تونه بهتون کمک کنه
   2- نه محدودیت سنی نداره، برای سن 14 ساله میشه همه روش های درمانی را استفاده کرد

 2. […] مختلف هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم بیشتر آشنا شوید مقاله کاربردهای هیپنوتیزم را مطالعه […]

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید