هیپنوتیزم

دکتر هیپنوتیزم چگونه مشکل شما را حل می کند؟

هر هفته سئوالات زیادی درباره اینکه فرایند حل یک مشکل توسط دکتر هیپنوتیزم چگونه است؛ از من پرسیده می شود؟ در این مقاله قصد دارم به این سئوال پاسخ بدهم تا ابهامات مربوط به هیپنوتیزم درمانی و روش درمان به کمک هیپنوتیزم رفع شود.

اما قبل از هر توضیحی باید بگویم که اصطلاح دکتر هیپنوتیزم درست نیست. کسی به نام دکتر هیپنوتیزم و رشته ای به نام هیپنوتیزم وجود ندارد.

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمانی است که توسط دکتر روانشناس مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از هیپنوتیزم به عنوان یک روش درمانی به جز روانشناس غیرقانونی و غیر حرفه ای است.

پس هر جا در این مقاله از کلمه دکتر هیپنوتیزم استفاده کردم منظورم دکتر روانشناسی است که از هیپنوتیزم استفاده می کند.

مراحلی که دکتر هیپنوتیزم برای درمان مشکل شما استفاده می کند همان مراحلی است که برای درمان سایر مشکلات با  استفاده از سایر روش های روان درمانی (مثل شناخت درمانی، روانکاوی، طرحواره درمانی و غیره) به کار می برد. به عبارت دیگر اصول هیپنوتیزم درمانی با سایر روش های روان درمانی تفاوت بنیادین ندارد.

به طور کلی برای درمان هر مشکلی به کمک هیپنوتیزم باید ۴ مرحله طی شود.

  • تعیین نوع و شدت مشکل توسط دکتر هیپنوتیزم

اولین گام در هر روش درمانی تعیین نوع و شدت مشکل شماست. که روانشناس معمولا در جلسه اول با انجام مصاحبه بالینی به این هدف دست پیدا می کند .

روان درمانی بر پایه تشخیص درست استوار است و اگر تشخیص به درستی انجام نشود اقدامات درمانی بعدی بیهوده خواهند بود.

پس انتظار اینکه در جلسه اول درمانگر هیپنوتیزم درمانی را شروع کند؛ بدون اشراف کاملی به مشکل شما داشته باشد؛ غیرمنطقی و غیراصولی است.

شروع هیپنوتراپی بدون تشخیص مثل این است که به دکتر ارتوپد مراجعه کنید و انتظار داشته باشید دکتر قبل از هر گونه معاینه دست تان را گچ بگیرد!!

نکته دیگر این است که ممکن است روانشناس پس از تعیین مشکل تان به این نتیجه برسد که بهتر است از روش درمانی دیگری باید برای حل مشکلتان استفاده کند. هدف دکتر روانشناس این است که در کوتاه ترین زمان و به بهترین شکل ممکن بتواند مشکل شما را حل کند.

پس اگه به روانشناس خود اعتماد دارید اجازه دهید مسیر درمان را او تعیین کند.

  • تعیین میزان هیپنوتیزم پذیری توسط دکتر هیپنوتیزم

پس از آنکه مشکل شما توسط دکتر هیپنوتیزم تعیین شد و به این نتیجه رسید که برای حل آن بهتر است از هیپنوتیزم استفاده کند در گام دوم میزان هیپنوتیزم پذیری شما را تعیین می کند.

همانطور که در مقاله دیگری مفصل تر توضیح دادم میزان استعداد هیپنوتیزم پذیری افراد مختلف متفاوت است و بهترین راه تشخیص آن انجام تست های هیپنوتیزم پذیر توسط دکتر هیپنوتیزم است.

انجام این تست ها عملی و باید به صورت حضوری انجام شوند پس اگر فردی قبل از انجام هرگونه تست یا سئوالی به شما گفت که می تواند شما را هیپنوتیزم کند مطمئن باشید  یا از هیپنوتیزم چیزی نمی داند یا قصد فریب شما را دارد.

البته تجربیات و تمرینات قبلی ممکن است برای برخی از مراجعین این مرحله را حذف یا کوتاه کند.

  • هیپنوتیزم کردن

پس از انجام تست هیپنوتیزم پذیری و اطمینان از اینکه قابلیت هیپنوتیزم دارید، روانشناس اقدام به هیپنوتیزم کردن شما می کند.

  • انجام اقدامات درمانی

و در نهایت پس از اینکه هیپنوتیزم شدید؛ درمان مشکل شما به کمک هیپنوتیزم شروع می شود.

مرحله او تا سوم بسته به استعداد هیپنوتیزم پذیری شما ممکن است بین ۱ تا ۵ جلسه طول بکشد پس انتظار نداشته باشید در همان جلسه اول هیپنوتیزم شوید.

مرحله چهارم هم بسته به نوع و شدت مشکل شما ممکن است بین ۱ تا ۱۵ جلسه طول بکشد.

پس به طور خلاصه می توانم بگویم دکتر هیپنوتیزم برای آنکه بتواند مشکل شما را درمان کند اول نوع و شدت مشکل شما را تشخیص می دهد و روش درمان آن را تعیین می کند؛ اگر به این نتیجه رسید که هیپنوتیزم روش مناسبی برای حل مشکل شماست میزان هیپنوتیزم پذیری شما را تعیین می کند؛ پس از آن شما را هیپنوتیزم می کند و در نهایت در حالت هیپنوتیزم روش های درمانی مورد نیاز را اجرا می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
error:
بستن
بستن