هیپنوتیزم درمانی: 12 باور غلطی که اکثر افراد دارند.

8
351

در مقالۀ دیگری با عنوان «هیپنوتیزم چیست؟»، توضیح دادم که اکثر افراد تعریف درستی از هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی ندارند. تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما از روز دوم به بعد تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

در این مطلب به بررسی ۱۲ باور غلط دربارۀ هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی که بیشتر با آن ها روبرو شده ام، خواهم پرداخت.

توانایی هیپنوتیزم شدن ربطی به هوش فرد ندارد و همه افراد با هر ضریب هوشی توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند. قابلیت هیپنوتیزم شدن استعدادی است که افراد مختلف به میزان متفاوتی از آن برخوردارند که ارتباطی با هوش آن ها ندارد. تحقیقات نشان داده است که ۹۰ درصد افراد توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند.

 • هیپنوتیزم ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

هیپنوتیزم نه تنها ذهن را ضعیف نمی کند بلکه آن را تقویت می کند، زیرا باعث تقویت امواج آلفا و تتا در مغز می شود و همین امر موجب بهبود عملکرد مغز و افزایش بهره وری آن می شود.

 • ممکن است پس از آنکه هیپنوتیزور شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

این باور غلط را از افراد زیادی شنیده ام و به جرأت می توان گفت شایع ترین باور دربارۀ هیپنوتیزم است. اما واقعیت این است که خارج شدن از هیپنوتیزم یا همان بیدار شدن بسیار ساده است. معمولاً در کلاس های آموزش هیپنوتیزم، بیش از ۹۵ درصد از وقت ما صرف آموزش روش های هیپنوتیزم کردن می شود و کمتر از ۵ درصد از وقت را صرف روش های بیدار کردن می کنیم. چون بیدار کردن به قدری ساده است که به تکنیک پیچیده ای نیاز ندارد و آموزش آن فقط چند دقیقه طول می کشد.

 • ممکن است کسی بعد از هیپنوتیزم شدن دیگر بیدار نشود.

این مورد هم شبیه مورد قبلی است. همانطور که گفتم بیدار شدن از هیپنوتیزم بسیار ساده است به حدی که فرد پس از آنکه هیپنوتیزم شد خودش می تواند بیدار شود. برخی به اشتباه فکر می کنند هیپنوتیزم مثل به کما رفتن است که اگر کسی وارد آن شود معلوم نیست که دیگر از آن حالت بیرون بیاید!

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
دوره جامع تربیت هیپنوتیزم درمانگر ( آموزش هیپنوتیزم درمانی)

شاید به مطالعه این مطلب هم علاقه مند باشید:هیپنوتیزم چیست؟ ۷ نکته درباره هیپنوتیزم که نمی دانستید.

 • هیپنوتیزور تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

این باور غلط را هیپنوتیزورهای نمایشی ایجاد کرده اند تا به دیگران القا کنند افراد خارق العاده ای هستند! اما واقعیت این است که هیچ هیپنوتیزوری نمی تواند فردی را مجبور به انجام کاری که برخلاف اصول و ارزش هایش است بکند. فراموش نکنیم ضمیر ناخودآگاه (که مخزن تمام باورها، ارزش ها و اصول ماست) بسیار قدرتمند است و مثل یک دژ محکم از باورها و ارزش های فرد محافظت می کند و همین مسأله گاهی فرایند درمان را که هدفش تغییر باورهای مخرب فرد است سخت و دشوار می کند.

هیپنوتیزم و باورهای غلط درباره آن
هیپنوتیزم و باورهای غلط
 • هیپنوتیزور می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

بسیاری فکر می کنند به محض آنکه کسی هیپنوتیزم شد به طور خودکار تمام رازهای زندگی اش را بازگو می کند. در صورتی که چنین چیزی امکان پذیر نیست. فقط در شرایط خاصی که درمانگر صلاح بداند و از آن مهمتر مراجع موافقت کند (مورد قبلی را مرور کنید) می توان به خاطرات گذشتۀ فرد رجوع کرد.

نکتۀ جالب تر این است که درصد کمی از افراد استعداد و توان بازگشت به گذشته را دارند. پس حتی اگر هم مراجع و هم درمانگر بخواهند به گذشته بروند باز هم شرط اصلی آن داشتن استعداد لازم مراجع برای رسیدن به این مرحله است.

 • در هیپنوتیزم هیچ چیزی نمی شنوم و حس نمی کنم.

در مقالۀ «هیپنوتیزم چیست؟» دربارۀ این مسأله صحبت کردم که در حالت هیپنوتیزم فرد کاملاً هشیار است. هیپنوتیزم هشیاری فرد را افزایش می دهد و توجه او را کاملاً متمرکز می کند. در آن مطلب توضیح دادم که هیپنوتیزم مانند لیزر عمل می کند.

 • هیپنوتیزم همان خواب است.

در مورد قبل توضیح دادم که در حالت هیپنوتیزم فرد هشیار است و همۀ حواس او فعال است پس بدیهی است که هیپنوتیزم، خواب نیست چون وقتی کسی خواب است چیزی را نمی شنود و حس نمی کند اما در هیپنوتیزم این گونه نیست. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که امواج مغزی فرد در حالت خواب و هیپنوتیزم با هم تفاوت دارند.

 • هیپنوتیزور توانمند می تواند شما را در یک لحظه هیپنوتیزم کند.

این باور به طور کلی و برای اکثر افراد نادرست است. فقط افراد معدودی که استعداد هیپنوتیزم پذیری بالایی دارند را می توان در زمان کوتاه یا اصطلاحاً برق آسا هیپنوتیزم کرد.

 • با هیپنوتیزم درمانی می توان هر مشکلی را در یک جلسه حل کرد.

این باور هم برای اکثر افراد اشتباه است. فقط برخی از مشکلات را  می توان در یک جلسه درمان کرد آن هم در افرادی که استعداد بالای هیپنوتیزم پذیری دارند.

 • هیپنوتیزورها افرادی با توانایی های خاص هستند.

هیپنوتیزم یک روش درمانی علمی است که مثل همه روش های درمانی دیگر (مثل شناخت درمانی، رفتار درمانی، روانکاوی و …) قابل آموزش و یادگیری است و هیچ ارتباطی با توانایی های فراطبیعی ندارد. در این باره جملات تعجب آوری هم شنیده ام مانند این جمله که «هیپنوتیزورها با شیطان یا جن ها در ارتباط هستند!»

 • هیپنوتیزم درمانی می تواند همۀ بیماری ها و مشکلات را درمان کند.

برخی باور دارند که هیپنوتیزم قدرت معجزه آسایی دارد و هر بیماری و مشکلی را می تواند درمان کند. واقعیت این است که هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی در درمان بسیاری از مشکلات مؤثر و بعضاً بسیار مؤثر است اما اینکه با هیپنوتیزم بتوان هر اختلالی را درمان کرد یک باور غلط است.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید
هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

منبع: کلینیک هیپنوتیزم

8 دیدگاه ها

 1. با سلام : اول عذر میخوام قصد جسارت ندارم این مطلبی که بیان کردید نظر شخصی شما بود انیشتن میگفت هر انسانی اندازه فهم و شعور خود صحبت میکند اگه گفتن که این کار اصلا شدنی نیست او اندازه فهم فهم شعور خود صحبت میکنه چون خودش قادر به حله مسئله نیست فکر میکنه باقی هم نمیتونن . خدمتتون بگم کاری نیست که با هیپنوتیزم انجام نتونستم بدیم من نه کلاس رفتم نه استاد داشتم فقط چندین بار فیلم آمریکایی مسیر سبز رو دیدم و باور داشتم که میتونم درمانگر امراضی باشم که ذهن خیلی ها قادر به تصورش نیستن . باورش شاید حواستون سخت باشه اما این حقیقت وجود داره تنها دلیلش اینه که واسم نظر باقی مهم نیست تنها راز کارم اینه که باور دارم میتونم این کار رو انجام بدم تو حتی یک لحظه چون انجام دادم چه قطع نخاع چه بزرگ کردن کلیه کوچک و رفع نارسایی چه خارج کردن غده از بدن ..نمیخوام تعریف باشه حتی این مسئله که اهرام ثلاثه مصر رو چه کسانی بنا کردن رو تونستم حلش کنم که اثبات حرفم واسم کاری نداره ‌.فقط خواستم بگم جناب دکتر انسان قادر و توانایی همه کار رو داره باید باور داشته باشی خودتون رو و مثبت اندیش باشید .با درود و تشکر

  • درود بر شما دوست عزیز
   امیدوارم شما با توانایی های خارق العادتون بتونید بشریت را نجابت بدید.
   بنده را هم به خاطر فهم و شعور کمی که دارم ببخشید.

 2. سلام .میتونم درخواست کنم لیست کامل بیماری هایی که با هیپنوتیزم درمان نمیشوند رو داخل مقاله ای جداگانه در سایت قرار بدین؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   در مقاله کاربردهای هیپنوتیزم که در سایت کلینیک هیپنووتیزم منتشر شده توضیحات نسبتا مفصلی درباره کاربردهای هیپنوتیزم داردم
   https://hypnotizmclinic.ir/hypnotherapy-uses/

 3. سلام یه کم در رابطه با روش کار و چطور و چگونگی انجام هیپنوتیزم توضیح بدین ایا با فرکانسهای صوتی انجام میگیرد کلا بفرمایید چند روش وجود دارد.
  با سپاس از شما

  • درود بر شما سعید عزیز
   پاسخ این سئوال خیلی مفصل هست اما به طور خلاصه در هیپنوتیزم از فرکانس های صوتی استفاده نمی شود.

 4. سلام آیا اعتیاد هم با هیپنوتیزم رفع میشود ؟ یکی از بچه های اقوام حدود 25 سالشه که به هروئین اعتبیاد داره دوسه سالی میشه آیا میشه با هیپنوتیزم از بین بردش؟

  • درود بر شما مجید عزیز
   بستگی به طول و شدت مصرف داره
   اما معمولا میشه با هیپنوتیزم روی عوارض روانشناختی اعتیاد کار کرد و دوره فعال اعتیاد را باید با روش های سم زدایی در مرحله اول درمان کرد و بعد به کمک هیپنوتیزم و سایر روش های روان درمانی مانع بازگشت مجدد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید