هیپنوتیزم درمانی: 12 باور غلطی که اکثر افراد دارند.

هیپنوتیزم درمانی

در مقالۀ دیگری با عنوان «هیپنوتیزم چیست؟»، توضیح دادم که اکثر افراد تعریف درستی از هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی ندارند. تجربۀ جالبی که در بیشتر کلاس های آموزش هیپنوتیزم، هیپنوتیزم درمانی و خود هیپنوتیزم داشته ام این است که معمولاً در روز اول کارگاه کمتر کسی داوطلب تجربه هیپنوتیزم می شود؛ اما از روز دوم به بعد تعداد داوطلبان به قدری زیاد می شود که فرصت کافی برای همۀ داوطلبان پیدا نمی کنیم.

در این مطلب به بررسی ۱۲ باور غلط دربارۀ هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی که بیشتر با آن ها روبرو شده ام، خواهم پرداخت.

توانایی هیپنوتیزم شدن ربطی به هوش فرد ندارد و همه افراد با هر ضریب هوشی توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند. قابلیت هیپنوتیزم شدن استعدادی است که افراد مختلف به میزان متفاوتی از آن برخوردارند که ارتباطی با هوش آن ها ندارد. تحقیقات نشان داده است که ۹۰ درصد افراد توانایی هیپنوتیزم شدن را دارند.

 • هیپنوتیزم ذهن (مغز) را ضعیف می کند.

هیپنوتیزم نه تنها ذهن را ضعیف نمی کند بلکه آن را تقویت می کند، زیرا باعث تقویت امواج آلفا و تتا در مغز می شود و همین امر موجب بهبود عملکرد مغز و افزایش بهره وری آن می شود.

 • ممکن است پس از آنکه هیپنوتیزور شما را هیپنوتیزم کرد دیگر نتواند شما را بیدار کند.

این باور غلط را از افراد زیادی شنیده ام و به جرأت می توان گفت شایع ترین باور دربارۀ هیپنوتیزم است. اما واقعیت این است که خارج شدن از هیپنوتیزم یا همان بیدار شدن بسیار ساده است. معمولاً در کلاس های آموزش هیپنوتیزم، بیش از ۹۵ درصد از وقت ما صرف آموزش روش های هیپنوتیزم کردن می شود و کمتر از ۵ درصد از وقت را صرف روش های بیدار کردن می کنیم. چون بیدار کردن به قدری ساده است که به تکنیک پیچیده ای نیاز ندارد و آموزش آن فقط چند دقیقه طول می کشد.

 • ممکن است کسی بعد از هیپنوتیزم شدن دیگر بیدار نشود.

این مورد هم شبیه مورد قبلی است. همانطور که گفتم بیدار شدن از هیپنوتیزم بسیار ساده است به حدی که فرد پس از آنکه هیپنوتیزم شد خودش می تواند بیدار شود. برخی به اشتباه فکر می کنند هیپنوتیزم مثل به کما رفتن است که اگر کسی وارد آن شود معلوم نیست که دیگر از آن حالت بیرون بیاید!

شاید به مطالعه این مطلب هم علاقه مند باشید:هیپنوتیزم چیست؟ ۷ نکته درباره هیپنوتیزم که نمی دانستید.

 • هیپنوتیزور تسلط کاملی بر شما دارد و می تواند شما را مجبور به انجام هر کاری بکند.

این باور غلط را هیپنوتیزورهای نمایشی ایجاد کرده اند تا به دیگران القا کنند افراد خارق العاده ای هستند! اما واقعیت این است که هیچ هیپنوتیزوری نمی تواند فردی را مجبور به انجام کاری که برخلاف اصول و ارزش هایش است بکند. فراموش نکنیم ضمیر ناخودآگاه (که مخزن تمام باورها، ارزش ها و اصول ماست) بسیار قدرتمند است و مثل یک دژ محکم از باورها و ارزش های فرد محافظت می کند و همین مسأله گاهی فرایند درمان را که هدفش تغییر باورهای مخرب فرد است سخت و دشوار می کند.

هیپنوتیزم و باورهای غلط درباره آن
هیپنوتیزم و باورهای غلط
 • هیپنوتیزور می تواند رازهای زندگی شما را بر ملا کند.

بسیاری فکر می کنند به محض آنکه کسی هیپنوتیزم شد به طور خودکار تمام رازهای زندگی اش را بازگو می کند. در صورتی که چنین چیزی امکان پذیر نیست. فقط در شرایط خاصی که درمانگر صلاح بداند و از آن مهمتر مراجع موافقت کند (مورد قبلی را مرور کنید) می توان به خاطرات گذشتۀ فرد رجوع کرد.

نکتۀ جالب تر این است که درصد کمی از افراد استعداد و توان بازگشت به گذشته را دارند. پس حتی اگر هم مراجع و هم درمانگر بخواهند به گذشته بروند باز هم شرط اصلی آن داشتن استعداد لازم مراجع برای رسیدن به این مرحله است.

 • در هیپنوتیزم هیچ چیزی نمی شنوم و حس نمی کنم.

در مقالۀ «هیپنوتیزم چیست؟» دربارۀ این مسأله صحبت کردم که در حالت هیپنوتیزم فرد کاملاً هشیار است. هیپنوتیزم هشیاری فرد را افزایش می دهد و توجه او را کاملاً متمرکز می کند. در آن مطلب توضیح دادم که هیپنوتیزم مانند لیزر عمل می کند.

 • هیپنوتیزم همان خواب است.

در مورد قبل توضیح دادم که در حالت هیپنوتیزم فرد هشیار است و همۀ حواس او فعال است پس بدیهی است که هیپنوتیزم، خواب نیست چون وقتی کسی خواب است چیزی را نمی شنود و حس نمی کند اما در هیپنوتیزم این گونه نیست. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که امواج مغزی فرد در حالت خواب و هیپنوتیزم با هم تفاوت دارند.

 • هیپنوتیزور توانمند می تواند شما را در یک لحظه هیپنوتیزم کند.

این باور به طور کلی و برای اکثر افراد نادرست است. فقط افراد معدودی که استعداد هیپنوتیزم پذیری بالایی دارند را می توان در زمان کوتاه یا اصطلاحاً برق آسا هیپنوتیزم کرد.

 • با هیپنوتیزم درمانی می توان هر مشکلی را در یک جلسه حل کرد.

این باور هم برای اکثر افراد اشتباه است. فقط برخی از مشکلات را  می توان در یک جلسه درمان کرد آن هم در افرادی که استعداد بالای هیپنوتیزم پذیری دارند.

 • هیپنوتیزورها افرادی با توانایی های خاص هستند.

هیپنوتیزم یک روش درمانی علمی است که مثل همه روش های درمانی دیگر (مثل شناخت درمانی، رفتار درمانی، روانکاوی و …) قابل آموزش و یادگیری است و هیچ ارتباطی با توانایی های فراطبیعی ندارد. در این باره جملات تعجب آوری هم شنیده ام مانند این جمله که «هیپنوتیزورها با شیطان یا جن ها در ارتباط هستند!»

 • هیپنوتیزم درمانی می تواند همۀ بیماری ها و مشکلات را درمان کند.

برخی باور دارند که هیپنوتیزم قدرت معجزه آسایی دارد و هر بیماری و مشکلی را می تواند درمان کند. واقعیت این است که هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی در درمان بسیاری از مشکلات مؤثر و بعضاً بسیار مؤثر است اما اینکه با هیپنوتیزم بتوان هر اختلالی را درمان کرد یک باور غلط است.

منبع: کلینیک هیپنوتیزم

30 دیدگاه ها

 1. سلام .میتونم درخواست کنم لیست کامل بیماری هایی که با هیپنوتیزم درمان نمیشوند رو داخل مقاله ای جداگانه در سایت قرار بدین؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   در مقاله کاربردهای هیپنوتیزم که در سایت کلینیک هیپنووتیزم منتشر شده توضیحات نسبتا مفصلی درباره کاربردهای هیپنوتیزم داردم
   https://hypnotizmclinic.ir/hypnotherapy-uses/

 2. سلام یه کم در رابطه با روش کار و چطور و چگونگی انجام هیپنوتیزم توضیح بدین ایا با فرکانسهای صوتی انجام میگیرد کلا بفرمایید چند روش وجود دارد.
  با سپاس از شما

  • درود بر شما سعید عزیز
   پاسخ این سئوال خیلی مفصل هست اما به طور خلاصه در هیپنوتیزم از فرکانس های صوتی استفاده نمی شود.

 3. سلام آیا اعتیاد هم با هیپنوتیزم رفع میشود ؟ یکی از بچه های اقوام حدود 25 سالشه که به هروئین اعتبیاد داره دوسه سالی میشه آیا میشه با هیپنوتیزم از بین بردش؟

  • درود بر شما مجید عزیز
   بستگی به طول و شدت مصرف داره
   اما معمولا میشه با هیپنوتیزم روی عوارض روانشناختی اعتیاد کار کرد و دوره فعال اعتیاد را باید با روش های سم زدایی در مرحله اول درمان کرد و بعد به کمک هیپنوتیزم و سایر روش های روان درمانی مانع بازگشت مجدد شد.

 4. سلام
  من یک تجربه ی تلخ رو گذروندم
  از دست دادن مادرم در یک تصادف رانندگی
  خیلی غیر منتظره و شوک اور و البته دردناک چون رابطه ی بسیار عالی ای با ایشون داشتم و الآن که دقیقا یکسال میگذره و حدودا با 6 ماه رفتن پیش مشاور و روانشناس باز هم شرایط روحی افتضاحی دارم
  میخواستم درباره ی این موضوع بدونم که هیبنوتیزم میتونه کمکی بهم بکنه یا نه
  در اصل اصلا خودم نمیدونم چه کمکی نیاز دارم: آرامش، صبر، باور، رفع دلتنگی و…
  نمیدونم چه چیزی بهم کمک میکنه خواستم بپرسم که کلا این روش میتونه فایده ای برای من داشته باشه یا نه 😔🙏🏼

  • درود بر شما دوست عزیز
   شما دچار سوگ حل نشده هستید ترکیب هیپنوتیزم با روان درمانی می تونه بهتون کمک کنه مشکل تون را حل کنید .

 5. عرض سلام و وقت بخیر ، من دانشجوی رشته روان شناسی هستم، من و دوستانم روی یک مقاله باعنوان درمان همجنس‌گرایی کارمیکنیم میخواستم بپرسم آیا هیپنوتیزم می تواندبیماری مانند همجنس‌گرایی را هم درمان کند ؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   بستگی به نوع همجنس گرایی داره، برخی از اونها را می تونه برخی را نه . البته هیپنوتیزم به تنهایی هیچ مشکلی را نمی تونه درمان کنه باید با یک روش روان درمانی ترکیب بشه

 6. سلام من دانشجوی رشته روان شناسی هستم ومایلم هیپنوتیزم روبه صورت پایه ای و تخصصی آموزش ببینم با مدرک معتبر و کاربردی لطفا دراین زمینه راهنمایی بفرمائید.

  • درود بر شما دوست عزیز
   کارگاه های هیپنوتیزم کاملا به صورت عملی هست و به محض فروکش کردن کرونا برگزاری کارگاه ها از سر گرفته میشه

 7. مورد دیگه اینکه درکشور های پیشرفته یک روان شناس قبل از شروع به کار باید تست های کامل سلامت روان روبده ومن برای خودم که یک دانشجوی روان شناسی هستم می خوام این کار رو انجام بدم چه تست هایی باید انجام بدم که کامل باشه حتی برای مواردی که ممکنه در کودکی برام اتفاق افتاده و خودم از اون باخبر باشم.لطفا راهنمایی بفرمائید.

 8. با عرض سلام و احترام. من یه پسر ۱۶ ساله دارم که شرایط اخلاقی و روحی او برام قابل تحمل نیست . در ضمن اصلا اینکه سال دیگه کنکور داره ، براش مهم نیست. همه وقتش رو صرف بازی های انلاین می کنه . و اگر اعتراضی هم بشنوه ، میگه می کشمتان . 😔 می بخشید آقای دکتر آیا پسر من قابل درمان است ؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   نمی تونم پاسخ دقیقی بدم باید مشکل ایشون مورد بررسی دقیق تری قرار بگیره

 9. سلام اقایی دکتر.من یه پسر۹ساله دارم که لکنت زبان داره ایشون تادوسالگی خوب صحبت میکرد اما براثر یه حادثه که ازپله افتاد وپاش شکست ازاون به بعدکم کم لکنت زبان گرفت پیش انجمن لکنت زبان هم بارها بردم گفتند بمرورخوب میشه ولی تاحالا نشده دکتری به من پیشنهاد هیبنتیزم دادبه نظر شماچیکارکنم؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   هیپنوتیزم نیازی نیست اما باید به فرزندتون کمک بشه ترس های درونیش درمان بشه باید به روانشناس کودک که روش کارش بازی درمانی و هنر درمانی هست مراجعه کنید تا مشکلش حل بشه

 10. با سلام و عرض ادب
  بنده خانمم دوبار عمل لیزر برای شقاق انجام‌دادند عمل اول اوایل سال ۹۵ و عمل دوم تقریبا برج ۵ یا ۶ امسال و دز هر دو مورد ترس از برگشت مریضی مرتب غذا ش سوپ یا آش بوده است انواع داروهای گیاهی و شیمیایی مصرف کردند پزشک سنتی ایشانو سودای معرفی کردند انواع هزینه ها چه دعا و نذر و گیاهی و شیمیایی و عمل انجام دادیم ولی بار ها به ایشان گفتم‌ضعف من درونی تو باعث شده این درد بر من درونی تو غالب بشود و واقعا اعصاب ایشان بسیار ضعیف و درگیر کرده است آیا با هیپنوتیزم درمانی قابل درمان هست ؟ ناامیدی ایشان بالاست با این که یک فرزند هم داریم و مدام می گویم خودت را مشغول کن یا یک فعالیتی انجام بده ولی هر باره در عقب نشینی کرده لطفا راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم و اگر در قم در این مورد فرد مجربی را می شناسید معرفی نمایید .
  با سپاس فراوان

  • درود بر شما دوست عزیز
   معمولا یکی از دلایل ام اس اضطراب و فشار روانی هست میشه با درمان علل اضطراب شما به روند بهبودی شما کمک کرد.

 11. سلام دکتر عزیز
  یکی رو میشناسم ک الان بیست و یک سالشه اما تو دوران کودکی مثلا سه سالگی بخاطر ترس و وحشت لکنت زبون گرفته. خیلی جاها هم رفتن واسه درمان اما نتیجه نداده ب قول خودش ذهنش اون ریتم و لهجه سابق رو حذف کرده.الان میخواد هیپنوتیزم انجام بده ، ب نظر شما درمان میتونه بشه لکنتش ؟
  ممنون میشم جواب بدید ، خدا قوت

 12. سلام دکتر عزیز
  من یکی رو می شناسم ک از سن کم مثلا دو و سه بخاطر ترس و وحشت لکنت زبون گرفته. الان بیست و یک سالشه. جاهای زیادی رفته و نتیجه نگرفته و ب قول خودش ذهنش اون ریتم و لهجه سابق رو حذف کرده. الان میخواد هیپنوتیزم انجام بده ، ب نظر شما درمان میتونه بشه لکنتش ؟
  ممنونم جواب بدید،خدا قوت

  • درود بر شما دوست عزیز اگه مشکل لکنتش ریشه فیزیولوژیک نداشته باشه بله امکان درمانش هست

  • درود بر شما دوست عزیز با هیپنووتیزم به تنهایی نه اما ترکیب هیپنوتیزم و روان درمانی می تونه بهتون کمک کنه خاطرات آزاردهنده را پاک کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید