خواص خوراکی هادپارتمان تغذیهسلامت جسمسلامت روان

آدرنالین (اپی نفرین) چیست؟ همه چیز درباره هورمون هیجان

آدرنالین (اپی نفرین) هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود و به شما کمک می‌کند تا آمادگی مقابله با شرایط استرس‌زا وخطرناک را داشته باشید. آدرنالین راش به ترشح سریع آدرنالین در خون گفته می‌شود که بدن را برای واکنش جنگ یا گریز آماده می‌کند. در این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان با هورمون هیجان بیشتر آشنا خواهید شد.

آدرنالین چیست؟

آدرنالین (اسم دیگر آن اپی نفرین است) هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی وارد جریان خون می‌شود. وقتی به صورت ناگهانی دچار ترس یا اضطراب می‌شوید، به سرعت در بدن ترشح می‌شود. به این وضعیت آدرنالین راش می‌گویند چون بسیار سریع رخ می‌دهد. احتمالا شما با اصطلاح جنگ یا گریز آشنا هستید. آدرنالین بدن را برای جنگ کردن (مقابله با خطر) یا گریز از خطر آماده می‌کند.

آیا آدرنالین می‌تواند به بدن آسیب برساند؟

آدرنالین به بدن کمک می‌کند تا آمادگی مقابله با موقعیت‌های خطرناک را داشته باشد. اما این هومورن در برخی مواقع برای بدن مفید نیست. مصرف نیکوتین باعث ترشح آدرنالین و در نتیجه افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می‌شود. فشار خون بالا برای بدن ضرر دارد چون در چنین وضعیتی قلب باید سخت‌تر کار کند.

وقتی که اضطراب باعث حمله پانیک می‌شود، بدن احساس می‌کند در وضعیت خطرناکی قرار دارد در نتیجه هورمون آدرنالین ترشح می‌کند. این حملات هر بار استرس زیادی را به بدن وارد کرده و قلب را در شرایط سخت‌تری قرار می‌دهند.

چگونه آدرنالین را کنترل کنم؟

اگر ترس، اضطراب یا حملات پانیک باعث ترشح آدرنالین در بدن شما می‌شود بهتر است روش مقابله با آن را بدانید. با انجام برخی کارهای خاص می توانید به خودتان احساس آرامش دهید، مانند:

اگر روش‌های بالا به شما کمک نمی‌کنند با پزشک تان صحبت کنید. او می‌تواند راه‌هایی برای کنترل اضطراب و کاهش خطر حملات پانیک را به شما آموزش دهد.

آدرنالین چه عملکردی دارد؟

آدرنالین هورمونی است که توسط غدد فوق کلیوی در شرایط استرس یا خطر ترشح می‌شود. این هورمون بدن را برای مقابله با وضعیت استرس‌زا جنگ یا گریز آماده می‌کند.

آدرنالین راش چه علائمی دارد؟

وقتی آدرنالین وارد جریان خون می‌شود:

 • ضربان قلب تندتر می‌شود
 • تنفس سریع‌تر می‌شود
 • عملکرد سیستم گوارش ضعیف می‌شود تا سایر ماهیچه‌ها بتوانند از خونی که اندام‌های گوارشی به طور معمول استفاده می کنند، استفاده کنند.
 • احساس خطر و ترس می‌کنید.

چه فعالیت هایی باعث افزایش آدرنالین راش می‌شوند؟

فعالیت‌های خطرناک و پر ریسک و ورزش‌های سنگین می‌توانند باعث افزایش آدرنالین راش شوند.

آدرنالین-افزایش-ضربان

این ورزش‌ها عبارتند از:

 • صخره نوردی
 • اسنوبورد
 • زیپ لاین
 • بیس جامپینگ

موارد زیر هم می‌توانند به طور ناگهانی باعث ترشح آدرنالین راش شوند:

 • حمله پانیک
 • تصادف رانندگی
 • یک اتفاق ترسناک

ساختار

دو غده فوق کلیوی در بدن انسان وجود دارد. هر کدام از این غده ها بالای یکی از دو کلیه قرار دارند. غدد فوق کلیوی هورمون آدرنالین را ترشح کرده و آن را وارد جریان خون می‌کنند.

خلاصه و جمع بندی

ترشح آدرنالین توسط غدد فوق کلیوی با ایجاد تغییرات موقت در بدن به شما کمک می کند با موقعیت‌های خطرناک روبرو شوید. در واکنش جنگ یا گریز، ضربان قلب و تنفس شما سریع‌تر می‌شود. این وضعیت در مواقع خطر طبیعی است، اما اگر در موقعیت‌های عادی همچنان بدن شما آدرنالین راش ترشح می‌کند باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۱ رای
منابع
healthdirectyourhormonesverywellmind
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ودود دلیر
ودود دلیر
7 ماه قبل

ممنون خیلی عالی بود

دکمه بازگشت به بالا