روابط عاطفی و ازدواج

باورهای درست و غلط درباره خود ارضایی

مساله خود ارضایی هنوز به عنوان مساله ای بحث برانگیز برای بسیاری افراد است، تا حدی که حتی در نزدیکترین روابط عاشقانه هم هنوز اختلافاتی در این زمینه وجود دارد. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان به تصییح باورهای غلطی در مورد خود ارضایی اشاره میکنیم.

مساله آزار دهنده ای که بیشتر همسران ازآن شاکی هستند این است که چرا که با وجود داشتن رابطه جنسی منظم، باز هم همسرانشان چنین کاری می کنند؟

جالب اینکه در این باره، مردان نظری کاملا مخالف دارند؛ آنها می گویند که اتفاقا، دیدن یا دانستن خود ارضایی همسرانشان باعث برانگیخته شدن و تحریک بیشتر آنها می شود! اما برعکس زنان از این مساله اصلا خوشحال نیستند.

در هر صورت، باید بدانیم که به رغم باورهای نادرست بسیاری که در رابطه با خود ارضایی وجود دارد، انجام آن حتی با وجود داشتن روابط جنسی منظم، برای مردان و‌ حتی زنان امری غیر عادی به شمار نمی آید.

باورهای درست و غلط درباره خود ارضایی

حرف و‌ حدیث های زیادی در مورد خود ارضایی وجود دارد، اما خلاصه تحقیقات انجام شده در این زمینه می گوید تا زمانی که انجام آن لطمه ای به رابطه جنسی و میزان صمیمیت شما با شریک زندگی تان نزند ایرادی ندارد. و به خودی خود، نه مشکل جسمی، ‌نه روحی و ‌نه حتی تهدیدی برای سلامت جسمی شما محسوب نمی شود.

دکتر دمینیک رشو می گوید: در گذشته این کار عملی شیطانی و‌ مسبب بسیاری از بیماریهای روانی، ضعف جسمانی، و‌حتی مرگ شناخته می شد، در حالی که امروزه بعنوان یک جنبه طبیعی از رشد جنسی انسان شناخته شده است.

واقعیاتی درباره خود ارضایی

خود ارضایی

 • باعث ریزش موهای شما نمی شود.
 • نه چشم شما را ضعیف می کند و نه شما را نابینا می کند.
 • باعث آکنه نمی شود.
 • باعث کوچکی آلت تناسلی شما نمی شود.
 • فرد را دیوانه نمی کند.
 • باعث سرطان نمی شود.
 • خود آزاری به حساب نمی آید.
 • مقدمه هم جنس گرا شدن نیست.
 • مانعی برای رشد اجتماعی و احساسی شما نیست.
 • اکثر افراد از خود ارضایی خود خجالت زده اند
 • هر فرد به اندازه نیاز جنسی خود اقدام به خود ارضایی می کند و میزان مشخصی ندارد و برای افراد مختلف متفاوت است.
 • باعث رشد مو در کف دست تان نمی شود.
 • شما را دچار بیماری های مقاربتی نمی کند.
 • مانعی در زندگی اجتماعی یا عاطفی شما نیست.

با وجود اینکه در مورد ضرر های خود ارضایی باورهای نادرست زیادی وجود دارد، از دیدگاه پزشکی و سلامتی خود ارضایی هیچ گونه مشکل جسمی و روحی ایجاد نمی کند. کارشناسان براین باورند که پس از ازدواج هم تا زمانی که بر کیفیت روابط جنسی شما با همسرتان اثر نامطلوبی نگذارد، اشکال ندارد.

خود ارضایی زمانی مشکل محسوب می شود که

 • زندگی روزانه شما و یا زندگی مشترک تان لطمه وارد کند و یا جایگزین رابطه جنسی شما با همسرتان شود.
 • یا تبدیل به یک عادت وسواسی غیر قابل کنترل شده باشد.

اگر بر اساس آنچه که تا اینجا گفتم فکر می کنید ممکن است شما مشکل خود ارضایی داشته باشید، بهتر است از یک سکس تراپیست کمک بگیرید.

خود ارضایی در افراد متاهل

همانطور که گفته شد اگر خود ارضایی در رابطه عاطفی و جنسی زوج خدشه ای وارد نکند مشکل محسوب نمی شود. با اینحال هنوز برای بسیاری از زوج ها مساله نگران کننده ای محسوب می شود و یکی از دلایل بحث و جدل بین زوج ها می تواند باشد.

تنها در یک مورد می توان خود ارضایی را برای زندگی مشترک مشکل آفرین خواند و  آن زمانی است  که یکی از زوجین انجام خود ارضایی را به داشتن رابطه جنسی با همسرش ترجیح بدهد.

در سال ۲۰۱۳ یک نظر سنجی غیر رسمی در وب سایت TheMarriageBed درباره خود ارضایی افراد متاهل انجام شد.

نتیجه قابل توجه این بود که ۸۵ درصد از آقایان اظهار داشتند که در سه ماه گذشته خود ارضایی داشته اند در حالی که فقط ۱۵ درصد از همسران شان از این قضیه آگاه بودند.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که: پس تکلیف زوج هایی که در مورد تعداد دفعات و فراوانی در سکس توافق نظر ندارند چه می شود؟

پاسخ برخی از سکس تراپیست ها این گونه است: چون انجام این کار می تواند بخشی از نیاز جنسی یکی از زوجین را برآورده کند می تواند از بروز خیانت جلوگیری کند.

احساس بی کفایتی

همسرانی که خود ارضایی نمی کنند وقتی متوجه می شوند که همسرشان اقدام به این کار می کند، بسیار احساس نارضایتی کرده و خود را سرزنش می کنند؛ چون حس می کنند همسرشان از رابطه جنسی شان خسته یا ناراضی است که چنین کاری انجام می دهد.

واقعیت این است  که گفتن یا نگفتن خود ارضایی به همسرتان یک قضیه کاملا شخصی است و به خودتان بستگی دارد؛ اما چیزی که مهم است این است که اگر  متوجه انجام آن توسط همسرتان شدید به هیچ وجه خود را سرزنش نکرده و این را پای بی کفایتی خود در سکس نگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۰ رای
منابع
keepingmarriagealiveneverthirstycrosswalk
دکمه بازگشت به بالا