اختلالات جنسیروابط عاطفی و ازدواج

چرا رابطه جنسی در زندگی مشترک اهمیت دارد؟

رابطه جنسی بیشتر در یک رابطه موثر مزایای بسیاری دارد. فعالیت زیاد جنسی با تغییرات مثبتی همچون کاهش فشار خون، کاهش استرس، ایجاد صمیمیت بیشتر و حتی کاهش میزان طلاق مرتبط است. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با دلایل مهم بودن رابطه جنسی در رابطه آشنا می شوید.

گرچه قاعده یکسان همگانی در تعریف تعداد یک رابطه جنسی ایده آل وجود ندارد، ما نتایج آخرین تحقیقات را با شما به اشتراک می گذاریم.

چرا رابطه جنسی در یک رابطه اهمیت دارد؟

آیا یک رابطه ی فاقد رابطه جنسی دوام می اورد؟ بله. گرچه رابطه جنسی می‌تواند بخش مهمی از یک ارتباط سالم و رضایت بخش باشد اما همیشه ضروری نیست.

میزان اهمیت ارتباط جنسی در میان افراد مختلف متفاوت است. ارتباط جنسی ممکن است برای برخی افراد امری کاملا حیاتی باشد در حالی که برای برخی دیگر، نوع دیگری از صمیمیت و ارتباط اهمیت بیشتری داشته باشد.

برخی دلایلی که احیانا باعث می شود تا شما احساس کنید که رابطه جنسی از اولویت های یک ارتباط است عبارتند از:

 • احساس نزدیکی بیشتر به شریک عاطفی خود.
 • ابراز عشق به شریک عاطفی.
 • رابطه جنسی را سرگرم کننده و لذت بخش یافتن.
 • میل به بچه دار شدن.
 • لذت جنسی
 • تسکین استرس.

تحقیقات حاکی از آن است که داشتن رابطه جنسی زیاد می تواند در سلامت عمومی فرد موثر باشد. داشتن رابطه جنسی غالبا با ابراز محبت بیشتر توام است. زمانی که زوجین دلبستگی و محبت بیشتری را تجربه می کنند احتمال بیشتری برای برقراری رابطه جنسی مکرر دارند.

مزایای رابطه جنسی در روابط عاطفی

یک رابطه جنسی منظم علاوه بر فواید فردی برای شما و شریک عاطفی تان، به طرق مختلف به داشتن رابطه سالم کمک می کند. به عنوان مثال، اکسی توسین آزاد شده در طول رابطه جنسی حس تعهد را تقویت کرده و صمیمیت عاطفی را افزایش می دهد.

رابطه جنسی در یک رابطه تک همسری میزان تعهد و ارتباط عاطفی شما با طرف مقابل را افزایش می دهد. ابراز عشق در طول رابطه جنسی احتمال با هم ماندن زوجین را افزایش داده و در نتیجه به طور قطع رابطه جنسی با کاهش نرخ طلاق مرتبط است.

فواید روان شناختی رابطه جنسی

عشق ورزیدن فواید عاطفی و روان شناختی بسیاری دارد ( رابطه جنسی به شدت با زندگی با کیفیت تر مرتبط است). برخی از این مزایا عبارتند از:

 • تصویری بهتر از خود: رابطه جنسی اعتماد به نفس را ارتقا داده، احساس ناامنی را کم کرده و منجر به درک مثبت تری از خودمان می شود.
 • میزان بالاتری از شادی: بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵، رابطه جنسی با کیفیت بالاتر و رضایتمندی بیشتر میزان شادی را افزایش می دهد.
 • تعهد بیشتر: در طول رابطه جنسی مواد شیمیایی مختلف از جمله اندروفین (که منجر به کاهش زود رنجی و احساس افسردگی است) در مغز آزاد می‌شود. اکسی توسین هورمون دیگری است (هورمون عشق) که با تحریک نوک پستان ها و سایر فعالیت های جنسی افزایش یافته و به تقویت احساس آرامش و رضایت کمک می کند.
 • کاهش استرس: با این که رابطه جنسی می تواند یک تکنیک موثر مدیریت استرس باشد اما استرس مزمن ممکن است منجر به کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی شود. رابطه جنسی هورمون های پاسخ دهنده به استرس از جمله کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) را با تاثیراتی که کاملا تا روز بعد باقی می مانند، کاهش می دهد.
 • بهبود کیفیت خواب: ارگاسم (اوج لذت جنسی) منجر به آزاد سازی هورمون پرولاکتین شده و به کیفیت خواب کمک می کند.

فواید فیزیکی افزایش رابطه جنسی

درک تاثیر رابطه جنسی بر افزایش سلامت عاطفی امری کاملا شهودی است در حالی که رابطه جنسی فواید فیزیکی متعددی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • آمادگی جسمانی بهتر: رابطه جنسی نوعی ورزش است. به نقل از انجمن قلب آمریکا، فعالیت جنسی معادل فعالیت های سبک فیزیکی مانند سریع راه رفتن یا بالا رفتن از دو ردیف پله است. حرکات حین رابطه جنسی می‌تواند ماهیچه های شکم و لگن را سفت و تقویت کند. در خانم ها بهبود انعطاف پذیری ماهیچه ها کنترل مثانه را بهبود می بخشد.
 • بهبود عملکرد مغز: مطالعات مقدماتی بر روی موش ها نشان داد که داشتن رابطه جنسی فراوان با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول‌های جدید مغزی مرتبط است. از آن زمان فواید مشابهی در مطالعات انسانی نیز مشاهده شده است. در سال ۲۰۱۸ در مطالعه ای بر روی ۶۰۰۰ هزار بزرگسال، عملکرد بهتر حافظه در بزرگسالان پنجاه سال و بالاتر را با رابطه جنسی مکرر مرتبط دانست.
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی: داشتن فعالیت جنسی بیشتر تاثیری مثبت بر عملکرد سیستم ایمنی دارد. داشتن رابطه جنسی منظم حتی می‌تواند امکان ابتلای شما به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهد.
 • کاهش سطح درد: اندروفین حاصل از رابطه جنسی باعث افزایش احساس سلامتی و آرامشمی شود. ظاهرا اندروفین حاصل از رابطه جنسی درد میگرن و کمردرد را کاهش می دهد.
 • کاهش وزن: داشتن رابطه جنسی ۳۰ دقیقه ای به طور میانگین ۲۰۰ کالری می سوزاند. مواد شیمیایی مفیدی که مغز طی رابطه جنسی جنسی آزاد می کند می‌توانند میل به غذا را مهار کرده‌ و به کاهش وزن کمک می کند.
 • تاثیرات قلبی مثبت: ارتباط جنسی (و نه خود ارضایی) منجر به کاهش فشار خون سیستولیک می شود. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد. فعالیت جنسی در عین حال که فشار خون را کاهش می دهد، منجر به باز شدن رگ های خونی و انتقال اکسیژن و مواد مغذی به سراسر بدن می گردد.
 • سایر مزایای فیزیکی: انجام فعالیت جنسی بیشتر منجر به افزایش میل جنسی و روان سازی بیشتر واژن می گردد. ارتباط جنسی منظم همچنین دوره های قاعدگی را سبک تر کرده و منجر به کاهش گرفتگی های دردناک دوره ی پریود می‌شود. به علاوه باعث بهبود حس بویایی، سلامت دندان ها، گوارش بهتر و پوستی درخشان (به خاطر ترشح هورمون DHEA همزمان با ارگاسم) می شود.

 تعداد دفعات نرمال رابطه ی جنسی: مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در خصوص این که یک زوج روی هم رفته هر چند وقت یک بار باید رابطه جنسی داشته باشند، نشان داد که سلامت عمومی زوجین تا حدودی با تعداد دفعات رابطه جنسی مرتبط است. رضایت از رابطه در زوج هایی که هفته ای یک بار رابطه جنسی داشتن زیاد بود.

طبق تحقیقات رابطه جنسی در بزرگسالان در سال ۲۰۱۰ در مقایسه با دهه ی ۱۹۹۰، از نظر تعداد به طور متوسط سالانه نه بار کمتر شده است. گرچه با افزایش سن تعداد دفعات رابطه جنسی غالبا کاهش می یابد اما فعالیت جنسی در بزرگسالان همچنان دارای اهمیت است. به طور کلی زوج های متاهل بزرگسال در مقایسه با مجردین هم سن و سال خود در همان رده ی سنی، تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارند.

خطرات احتمالی داشتن رابطه جنسی بیشتر

زمانی این باور وجور داشت که داشتن رابطه جنسی خطرات ابتلای به سرطان پروستات را افزایش می دهد، در حالی که مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که مردانی که انزال بیشتری داشته باشند ( ماهانه ۲۱ مرتبه یا بیشتر) نسبت به مردانی که ماهانه انزال کمتری داشتند ( ماهانه هفت مرتبه یا کمتر) کمتر در معرض ابتلا به این بیماری بوده اند. از آنجا که سرطان پروستات دومین دلیل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان مردان است، این تاثیر قابل توجه است.

در برخی افراد رابطه جنسی می تواند امکان حمله ی قلبی را افزایش دهد. علیرغم این خطرات افزایش دفعات رابطه جنسی می تواند کمک کننده باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان می دهد که فعالیت جنسی منظم حملات قلبی را کاهش می دهد. فعالیت جنسی در کنار سایر فعالیت های فیزیکی محافظت کننده است.

چالش های رابطه جنسی منظم

با این که رابطه جنسی مهم است، اما عوامل متعددی وجود دارند که می توانند برای یک زوج چالش برانگیز باشند. سن، هورمون ها، فرزندان، استرس، شرایط بالینی و مشکلات رابطه، همه این موارد می توانند بر تعداد دفعات رابطه جنسی میان زوجین موثر باشند.

سن غالبا نقشی اساسی در تعداد رابطه های جنسی بازی می کند. اغلب در نتیجه ی کاهش سطح هورمون های جنسی همزمان با افزایش سن افراد، رابطه جنسی کاهش می یابد. گاهی در نتیجه شرایط فیزیکی یا روحی، حفظ زندگی جنسی فعال غیرممکن می شود.

خلقت انسان به گونه ای است که مشتاق و تشنه صمیمیت و نزدیکی جنسی است. فقدان رابطه جنسی در یک رابطه می‌تواند منجر به ایجاد فاصله و احیانا توجه زوجین به مسائل و جاهای دیگر شود. مراجعه به یک مشاوره ازدواج و زوج درمانگر می‌تواند به پر کردن این شکاف کمک کرده و از سرایت این موضوع به کل زندگی مشترک شما جلوگیری کند.

روش های ایجاد صمیمیت ( بجز رابطه جنسی)

علیرغم موانع بسیار، زوجین می توانند با توجه کردن به روش های دیگر به جز رابطه جنسی هم رابطه صمیمانه خود را تقویت کنند. این ایده ها عبارتند از:

 • در آغوش کشیدن هنگام تماشای فیلم یا نشستن در پارک
 • انجام فعالیت‌های دو نفره ای که برای هر دو لذت‌بخش باشد. مانند رقصیدن.
 • در آغوش کشیدن و بوسیدن های مکرر.
 • گرفتن دست یکدیگر هنگام پیاده روی
 • صرف وقت برای صحبت کردن با یکدیگر.

چگونه در یک رابطه، رابطه جنسی خود را افزایش دهید

تعداد و کیفیت رابطه جنسی معمولا در طول زمان تغییر می کنند. اما این به این معنی نیست که با افزایش سن و سال های زندگی مشترک شما تعداد و کیفیت رابطه جنسی شما حتما کاهش پیدا می کند

کیفیت رابطه جنسی و میزان صمیمیت شما می‌تواند همراستا با بلوغ رابطه عاطفی شما بهبود یابد. فقط ممکن است به کمی توجه بیشتر نیاز داشته باشد.

اغلب گفته می‌شود که بزرگ ترین اندام جنسی همانی است که بین دو گوش قرار گرفته. هر چه ارتباط شما و شریک زندگی تان بهتر باشد رابطه جنسی شما هم بهتر خواهد بود. مدیریت اضطراب یکی دیگر از عوامل کلیدی زندگی جنسی سالم است‌.

چنانچه همیشه انتظار دارید که میزان اشتیاق شما با شریک عاطفی تان یکسان باشد، ممکن است زمان زیادی منتظر بمانید. در عوض با نیازهای تان ارتباط برقرار کنید و با یکدیگر برای یافتن محیطی شاد تلاش کنید.

خلاصه و جمع بندی 

هنگامی که اهمیت رابطه جنسی در یک رابطه مشخص می شود، داشتن رابطه  جنسی منظم ( حداقل یک بار در هفته) برای یک رابطه عاشقانه ی موثر مزایای متعددی به همراه دارد. همانطور که گفته شد، چنانچه قادر به برقراری رابطه جنسی نباشید، تداوم رابطه صمیمانه رو به پیشرفت همچنان امکان پذیر است.

چنانچه رابطه جنسی منظمی ندارید دلیل آن را از خودتان جویا شوید. گاهی مشورت با یک سکس تراپیست بهترین راه برای کار کردن بر روی مسائل و مشکلات فردی و روابط شماست. سکس درمانی به یک اندازه برای افراد و زوج ها موثر است‌.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴۷ رای
منابع
verywellmindpsychcentralchoosingtherapy
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا موذن
علیرضا موذن
1 سال قبل

عالی بود مرسی
واقعا نگاه این چنینی در جامعه به شدت کم دیده میشه و معمولا تقدس ارتباط جنسی به این زیبایی بیان نمیشه
بی نهایت سپاسگزارم از آقای دکتر و تیم خوبشون

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط علیرضا موذن
دکمه بازگشت به بالا