روابط عاطفی و ازدواج

هر آنچه که باید در مورد فوت فتیش (فتیش پا) بدانید

فتیش پا، علاقه جنسی به پا است. به عبارت دیگر، پاها، انگشتان پا و مچ پا، فرد را تحریک می کنند. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با فوت فتیش آشنا می شویم.

علاقه خاص به پاها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد فقط با نگاه کردن به پاها تحریک می شوند. برخی دیگر ممکن است ناخن های لاک زده شده، جواهرات، یا سایر تزئینات پاها را جذاب بدانند. برخی افراد دیگر از درمان‌های پا، مانند ماساژ یا بوسیدن پا، تحریک جنسی می شوند.

آیا فوت فتیش رایج است؟

فوت فتیش یکی از شایع ترین فتیش ها (گرایشات) جنسی است. مطالعه ای در این رابطه نشان داد که فتیش های مربوط به اعضای بدن انسان رایج ترین فتیش ها هستند. و فتیش پا، حدود ۵۰ درصد فتیش های اعضای بدن را تشکیل می دهند.

دلیل بروز فوت فتیش چیست؟

همان طور که سلیقه افراد درباره لباس یا موسیقی متفاوت است، گرایشات جنسی هم متفاوت هستند. هر فردی جذب چیزهایی می شود، یا حتی از آنها دوری می کند؛ چیزهایی که دیگران ممکن است پیش پا افتاده بدانند برای افراد دیگر می تواند بسیار جذاب و تحریک کننده باشد. علت دقیق فوت فتیش مشخص نیست. اما چندین نظریه درباره علت علاقه افراد به پا ارائه شده است:

بیولوژی

تعداد زیادی پایانه عصبی که دارای حساسیت زیادی هستند، در پاها وجود دارند. به همین دلیل، غلغلک دادن، مالش و ماساژ دادن پاها حس خوبی را در فرد ایجاد می کند.

جنبه تحقیر

یکی از نظریه های روانشناختی که درباره فوت فتیش وجود دارد، تحقیر است. پاها در قسمت پایین بدن قرار دارند. بنابراین، بعضی افراد آن را به عنوان بخش پست بدن در نظر می گیرند. تحقیر شدن توسط شریک جنسی ممکن است برای بعضی افراد جذاب باشد. آن ها از قرار گرفتن پاهای فرد روی بدن خود که نوعی اختلاف قدرت را نشان می دهد، لذت می برند.

جنبه سلطه

تسلیم و سلطه برای بعضی زوجین یک بازی قدرت است که پا فقط بخشی از ساختار آن را تشکیل می دهد. اگر همسر شما فوت فتیش داشته باشد، احتمالا از شما می خواهد که مثل یک زیر پایی با او رفتار کنید. همسرتان از اینکه به شما اجازه دهد روی او تسلط داشته باشید، احساس رضایت می کند. بنابراین، پاهای شما را می‌پرستد.

اگر فوت فتیش دارید، ممکن است برایتان هیجان انگیز باشد که در مقابل پاهای همسرتان زانو بزنید، آن ها را بپرستید و خودتان را به خاطر آنها کوچک کنید. شما ممکن است از همسرتان بخواهید که پاهای خود را روی بدن تان گذاشته و شما را در موقعیت تسلیم قرار دهد.

آیا نوع زیورآلات اهمیت دارد؟

فتیش های کفش و جوراب ارتباط نزدیکی با فتیش پا دارند. بسیاری از افرادی که عاشق پا هستند ممکن است علاقه خاصی به کفش، جواهرات یا سایر تزئینات پا داشته باشند.

برخی افراد پاهای برهنه شریک خود را دوست دارند. و می خواهند کل پا، از بالا به پایین بدون هیچ مانعی و برهنه باشد. برخی افراد دیگر ممکن است از دمپایی یا صندل لذت ببرند که فقط کمی از پاها را در معرض دید قرار می‌دهد. کفش‌های پاشنه بلند نیز توجه افرادی که فوت فتیش دارند را به خود جلب می‌کنند. ساپورت و جوراب‌ نیز ممکن است برای افرادی که تمایل جنسی به پا یا کفش دارند جذاب باشد.

چگونه درباره فوت فتیش با همسر خود صحبت کنید؟

اگر شما یا همسرتان فوت فتیش دارید، توجه به نکات زیر کمک می کند که بتوانید درباره این موضوع بهتر صحبت کرده و تصمیم گیری کنید که آیا می خواهید آن را امتحان کنید یا نه.

اگر اخیرا همسرتان علاقه خود را نسبت به پا ابراز کرده است ممکن است سؤالاتی در مورد این که چه چیزی است و چگونه باید پاسخ موثری دهید، داشته باشید.

گوش کنید و سوال بپرسید.

همه افرادی که همسرشان درباره علاقه خود به پا صحبت می کند، واکنش مثبتی نشان نمی دهند. و باعث می‌شود افراد از ابراز این گرایش جنسی خود احساس نگرانی کنند. اما باید بدانید که صبحت صادقانه همسرتان با شما نشانه خوبی است.

ممکن است به شما بگوید که پاهایتان برایش جذاب است یا کفش های خاصی را که می پوشید، بسیار دوست دارد. ممکن است در پایان یک روز طولانی با ماساژ دادن پاها علاقه خود را به آن ها نشان دهد. همچنین احتمال دارد که در هنگام رابطه جنسی از شما بخواهد که پاهایتان را ببوسد.

علایق افراد، متفاوت است. شما می توانید با پرسیدن سوالات زیر از علایق شریک زندگی تان آگاه شوید:

  • چه فعالیت هایی را بیشتر دوست دارد؟
  • آیا تمایل دارد که شما هم عمل متقابلی انجام دهید؟
  • در ابتدا می خواهد چه کاری انجام دهد؟
  • آیا این یک معاشقه است؟ آیا هدف از این کار رابطه جنسی است؟

احساس خود را مشخص کنید.

نیازی نیست که سریعا به همسر خود پاسخ دهید. از او بخواهید که به شما فرصت دهد تا درباره آنچه که گفته، فکر کنید. اگر پا برایتان یک منطقه ممنوعه هست، دانستن این موضوع برای شما و همسرتان مهم است.

آهسته شروع کنید.

ممکن است به همسرتان اجازه دهید که ابتدا پاهای شما را ماساژ دهد. اگر احساس راحتی کردید، سایر فعالیت ها را انجام دهید. چنانچه کاری را دوست نداشتید، درباره آن صحبت کنید. داشتن صداقت در این مورد ضروری است.

اگر می خواهید به همسر خود مطرح کنید که فوت فتیش دارید

ممکن است شریک زندگی تان همانند شما علاقه ای به پا نداشته باشد، اما ممکن است کنجکاوی های دیگری داشته باشد که دوست دارد آن ها را کشف کنید. صادق بودن در این مورد به هر دوی شما کمک می کند که فعالیت های جدید و سرگرم کننده ای را که از آن ها لذت می برید، پیدا کنید:

صادق باشید.

اگر در روابط قبلی خود وقتی می گفتید فوت فتیش دارید شریک شما واکنش منفی داشته، ممکن است با مطرح کردن آن با همسر جدیدتان مردد باشید. اما برای رابطه امری حیاتی است که درباره کنجکاوی ها و ترجیحات خود صادق باشید.

زمان مناسب را پیدا کنید.

داشتن رضایت برای هر نوع فعالیت جنسی بسیار مهم است. برای صحبت کردن درباره فوت فتیش باید یک زمان مناسب را انتخاب کنید و اگر زمان نامناسبی باشد ممکن است باعث نارضایتی شود. مثالا، هنگامی که در حال استراحت یا خرید هستید، این موضوع را مطرح کنید. بگویید که از مالش پاها یا دیدن آن ها در کفش خاص لذت می برید. این می تواند راه خوبی برای باز کردن صبحت در یک محیط مناسب باشد.

آماده باشید.

همسر شما ممکن است سوالات زیادی داشته باشد. آماده گفتگوی صادقانه باشید. بگویید که چه زمانی و چگونه به این علاقه پی برده اید. درباره فعالیت های مربوط به فوت فتیش که به آن ها علاقه دارید، مثال بزنید. و درمورد کارهایی که مورد علاقه تان نیست نیز صحبت کنید.

بگویید کارها را با سرعتی که او دوست دارد انجام می دهید

 اگر شریک زندگی شما به تازگی با فوت فتیش آشنا شده، به تدریج او را با این موضوع آشنا کنید. به او بگویید که قصد انجام چه کاری را دارید. اگر کاری را دوست ندارد یا آن را ناراحت کننده می داند، انجامش ندهید.

آیا فوت فتیش خطرات و عوارضی دارد؟

برخلاف سایر فعالیت های جنسی، در فوت فتیش لازم نیست نگران بارداری باشید. افرادی که این نوع رابطه را دوست دارند باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

عفونت های مقاربتی (STI): بعضی انواع STI از طریق اندام تناسلی منتقل می شوند، اما بعضی دیگر با تماس پوست به پوست انتقال پیدا می کنند. تبخال دستگاه تناسلی (زگیل تناسلی)، تبخال دهان و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس پوستی قابل سرایت هستند. سیفلیس هم از طریق تماس دهانی با زخم ها سرایت می کند.

عفونت پوستی: مولوسکوم کنتاژیوزوم، نوعی عفونت پوستی است که به شکل دانه های ریز روی پوست ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس پوستی منتقل می شود. ایمپتیگو (زرد زخم) یک نوع عفونت پوستی بسیار مسری است. عفونت های قارچی مثل بیماری پای ورزشکار (athlete’s foot) هم می تواند از طریق تماس با پوست دچار عفونت یا حتی کفشی که یک فرد مبتلا به عفونت به پا کرده، سرایت کند.

جراحت: ناخن های تیز انگشتان پا می توانند باعث خراش و بریدگی در پوست اطراف ناحیه تناسلی شوند. اگر شما یا همسرتان فوت فتیش دارید، باید ناخن های پا را تمیز و کوتاه کنید.

چه زمانی فوت فتیش یک اختلال است؟

اگر همسر تمایلی به رابطه جنسی کامل (دخول) ندارد و فقط از طریق پا تحریک و ارضا می شود آنگاه رابطه جنسی شما دچار اختلال خواهد بود و نیاز است از یک سکس تراپیست برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۸ رای
منابع
healthlinemayoclinicnhshealth
guest
7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهه
الهه
1 ماه قبل

پارتنر من هم فیتیش پا داره ولی این نیس ک فقط پا محور رابطه باشه اتفاقا خیلی هم ارتباط خوبی داریم و همدیگرو بسیار درک میکنیم من نگران اختلال روانیش بودم ک خداروشکر برطرف شد با این متن

امیر حسن
امیر حسن
1 ماه قبل

من خیلی دلم میخواد پا رو بوس کنم ولی از این وضع اصلا راضی نیستم چی کار کنم که این ابهام بر طرف شه.

رضا
رضا
2 ماه قبل

لطفا کامنت منو جواب بدید خیلی مهمه

محمد
محمد
3 ماه قبل

چی کار کنم همش خالم پا میده درمانی داره

آریانا
آریانا
7 ماه قبل

سلام من یه ماه پیش برای دوست پسرم عکس پا فرستادم یعنی خودش درخواست کرد و الان دوستم بهم گفت ک اون فتیش پا داره منم همون موقع خودم حدس زدم ولی گفت نه دیوونه شدی فقط چالشه الانم احساس بدی دارم چیکار کنم؟ فقط به بهانه چالش الان میدونم با عکس پام داره خود ارضایی میکنه البته که جدا شدیم

مرغ محبت
مرغ محبت
پاسخ به  آریانا
3 ماه قبل

خیلی وقتها شکل و ظاهر پا از صورت یه خانم واسه بعضی مردها مهمتره..شاید الان عکس پارو دیده.پشیمون شده از ادامه رابطه.زودقضاوت نکن خود ارضایی می‌کنه.بعدم خیلی طبیعیه حتی به نفع شماست…نیازی به پایان نبود

Reza..g
Reza..g
10 ماه قبل

متن واقعا خوبی نوشتید لذت بردم، حرف ها و راهکارهای جدیدی ارائه کردید که اگه به درستی انجام بشه میتونه بسیار مفید باشه ،برخلاف متن های فارسی که قبلا خونده بودم همه ش حرف هایشان کلیشه ای و تکراری بودن
درضمن خانم ها البته بعضی هاشون خیلی تهاجمی و خشن با موضوع رفتار می کنن ،فوت فیتیش درسته برای مردان (چون اغلب مردان به پای بانوان تمایل دارند) لذت بخشه، اما فوایدش بیشتر برای خانم هاست،مردی که فوت فیتیش داره مثل موم تو‌دست تونه.

دکمه بازگشت به بالا