اختلالات جنسی

اختلال مالش دوستی یا فروتریسم (Frotteurism ) چیست؟

فردی که به طور معمول در یک مکان شلوغ، با مالیدن خودش به فردی بی خبر از همه جا، دچار تحریک جنسی می‌شود، احتمالا به نوعی اختلال جنسی به نام مالش دوستی یا فروتریسم مبتلا است. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با فروتریسم بیشتر آشنا خواهیم شد.

مالش دوستی نوعی علاقه پارافیلیک یا پارافیلیا است. پارافیلیا یک کشش جنسی قوی نسبت به اشیا، موقعیت‌ها، خیالات، رفتارها یا افراد خاص است.

مالش دوستی به طور کامل شناخته شده نیست. شیوع آن در جمعیت عمومی هم مشخص نیست. طبق برخی از تحقیقات ۳۰ درصد از مردان ممکن است گاهی اوقات به مالش دوستی روی آورند. در میان مردان بالغی که برای اختلالات پارافیلیک (جنسی) تحت درمان قرار می‌گیرند، حدود ۱۰ تا ۱۴ درصدشان مبتلا به فروتریسم هستند.

علایم مالش دوستی

مالش دوستی به طور خاص با خیالپردازی یا رفتار واقعی برقراری تماس جنسی با دیگران در یک مکان عمومی سر و کار دارد. معمولاً این شرایط شامل مالش ناحیه لگن یا آلت تناسلی در حالت نعوظ بر روی یک فرد ناراضی است.

مالش دوستی از نظر بالینی به صورت درگیر شدن در این رفتارها یا داشتن این تخیلات در یک دوره حداقل شش ماهه تعریف می‌شود. اگر این افکار یا اعمال با عملکرد روزانه تداخل پیدا کنند به احتمال زیاد، تشخیص  فروتریسم را دریافت می‌کنید.

فروتریسم با تاچریسم(toucherism) یا دست مالی کردن متفاوت است. فرد در دست مالی کردن با گرفتن یا مالیدن دست‌های خود بر روی سینه‌ها، باسن یا نواحی تناسلی یک فرد ناراضی در بین جمع،  به لحاظ جنسی تحریک می‌شود.

علل و عوامل خطر مالش دوستی

هیچ دلیل علمی یا عامل خطر اثبات شده‌ای برای این اختلال وجود ندارد. با این حال، نظریه‌هایی در این زمینه وجود دارد.

فردی که به طور تصادفی در میان جمعیت به شخصی مالیده شده و از نظر جنسی تحریک شده، شاید بخواهد این تجربه را تکرار کند. این روش می‌تواند جایگزین روش‌های متداول دستیابی به برانگیختگی جنسی شود.

علل و عوامل خطر مالش دوستی

هیچ دلیل علمی یا عامل خطر اثبات شده‌ای برای این اختلال وجود ندارد. با این حال، نظریه‌هایی در این زمینه وجود دارد.

فردی که به طور تصادفی در میان جمعیت به شخصی مالیده شده و از نظر جنسی تحریک شده، شاید بخواهد این تجربه را تکرار کند. این روش می‌تواند جایگزین روش‌های متداول دستیابی به برانگیختگی جنسی شود.

آسیب‌های دوران کودکی، مانند سوء استفاده جنسی یا اختلال اضطراب هم می‌تواند مانع از رشد روانی-جنسی طبیعی در فرد شود. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس کنند که تماس با یک غریبه در حکم نوعی معاشقه و برقراری صمیمیت است.

یکی دیگر از دلایل احتمالی این رفتار این است که شاید فرد با رفتارهای محبت آمیز و صمیمی جنسی مشکل دارد. این شرایط می‌تواند در اثر آناتومی غیرطبیعی مغز ایجاد شود که بر سلامت عاطفی و کنترل تکانه افراد اثر دارد.

علائم اختلال‌های جنسی اغلب قبل از نوجوانی مشهود است. افرادی که درگیر رابطه جنسی هستند در معرض خطر ابتلا به فروتریسم قرار دارند.

احتمال ابتلا به این بیماری در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله بیشتر است. این وضعیت در برخی از مردان مسن تر و ناامن به لحاظ اجتماعی نیز مشاهده شده است. زنان به طور معمول، هدف این رفتارها هستند.

روش های درمان مالش دوستی

فروتریسم یک اختلال جنسی است و باید به عنوان یک وضعیت پزشکی درمان شود. داشتن این احساسات تقصیر شما نیست، اما عمل به آنها می‌تواند به دیگران و خودتان آسیب برساند.

اگر فکر می‌کنید مبتلا به فروتریسم هستید، به پزشکتان بگویید یا به دنبال کمک گرفتن از متخصص سلامت روان بروید. قبول احساسات و کمک خواهی، اولین قدم برای درمان بیماری است. نباید بابت احساسات یا افکاری که تحت کنترلتان نیستند، خجالت بکشید.

تشخیص مالش دوستی

در هنگام صحبت با سکس تراپ تا آنجا که می‌توانید در مورد احساسات و رفتارهای خودتان صادق باشید. تنها در صورتی که درمانگرتان از وضعیت  دقیق شما مطلع شود، قادر به کمک کردن به شما خواهد بود.

درمانگران از چند نوع پرسشنامه به منظور تشخیص استفاده می‌کنند. اولین جلسه معمولاً با مرور سابقه پزشکی و روانشناختی شما شروع می شود. اگر قبلاً تشخیص بیماری روانی را دریافت کرده‌اید، این اطلاعات را با درمانگرتان در میان بگذارید. درمانگر در مورد سوابق جنسی، از جمله هرگونه رفتار غیرعادی با شما صحبت خواهد کرد. همچنین از شما در مورد افکار، احساسات و رفتارهای فعلی سوال خواهد کرد.

درمان مالش دوستی

در اکثر موارد، افرادی که قبلاً به جرم جنسی یا جنایت مشابه متهم شده‌اند، به دنبال تشخیص هستند. شاید به این خاطر که متوجه مشکل خودتان شده‌اید یا یکی از نزدیکانتان به شما توصیه کرده که از متخصص کمک بگیرید، به دنبال درمان هستید.

درمان فروتریسم یا مالش دوستی معمولاً شامل روان درمانی و رفتار درمانی است. روان‌درمانی که به عنوان گفتگو درمانی نیز شناخته می‌شود، روی شناسایی محرک‌های رفتار مالش دوستی و ارائه راهبردهایی برای هدایت مجدد افکار و احساسات متمرکز است. هدف از رفتاردرمانی هم آموزش نحوه کنترل تکانه های خودتان و عدم دست درازی به فرد ناراضی است.

مصرف هورمون زنانه مدروکسی پروژسترون استات، هم به کاهش تکانه های جنسی شما کمک می‌کند.

عوارض

قبل از عملی کردن امیالتان، کمک بخواهید. فروتریسم نوعی تجاوز جنسی است. تماس ناخواسته با دیگران می‌تواند باعث بازداشتتان شود.

همچنین می‌تواند باعث ایجاد تنش در افرادی شود که با آنها تماس بدنی برقرار کرده‌اید. همچنین مالش دوستی می‌تواند منجر به تماس جنسی خشونت آمیز با دیگران شود. ابتلا به فروتریسم، خطر ابتلا به سایر اختلالات جنسی مانند عورت نمایی(exhibitionism) را افزایش می‌دهد. اختلال عورت نمایی، تمایل شدید برای نمایش اندام تناسلی فرد در میان عموم است.

چشم انداز

اگرچه همه مبتلایان به اختلالات جنسی را نمی‌توان به طور کامل درمان کرد ولی مالش دوستی با موفقیت قابل درمان است. اگر پنج سال را بدون اپیزود یا تمایل برای مالش دوستی سپری کنید، پس این اختلال در حال بهبودی کامل است. بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه باور ندارند که مشکل دارند، بنابراین مهم است که دوستان یا اعضای خانواده یک شبکه پشتیبانی تشکیل دهند تا به آنها برای درمان این مشکل کمک کنند. همچنین درمان مداوم درکنار یک مشاور سلامت روان نیز ضرورت دارد.

اگر در معرض فروتریسم هستید، چه باید کرد؟

اگر بدون رضایت به شما دست درازی شده و می‌دانید چه کسی مسئول است، فوراً با آن شخص مقابله کنید. افراد مبتلا به این وضعیت معمولاً به دنبال درگیری یا تعامل واقعی با قربانیان خودشان نیستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۳ رای
منابع
12
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرزاد تهرانی
فرزاد تهرانی
1 سال قبل

من بدجوری دوسدارم بمالم خانومارو تو جاهایه شلوغ از نوجوونی تا الان تو کاره مالیدن هستم حتی از سگس هم بیشتر حال میده بهم چون سگس کردم با دوسدخترام ولی نمیدونم چرا مالیدن تو جاهایه شلوغ بیشتر بهم حال میده به دادم برسید نمیتونم ترک کنم مالیدنو

دکمه بازگشت به بالا