کودک و نوجوان

بازی درمانی برای افزایش تمرکز کودک (۱)

در این سری از مطالب بازی هایی را به شما معرفی می کنیم که به افزایش تمرکز فرزند شما کمک می کند. این بازی ها هم برای کودکان بیش فعال و هم کودکان عادی مفید و موثر هستند. در ادامه این مطلب از دپارتمان کودک و نوجوان مجله سلامت دکتر بهشتیان با تاثیرات بازی درمانی برای افزایش تمرکز کودکان آشنا خواهید شد.

همانطور که می دانید یکی از علایم بیش فعالی ، عدم تمرکز کودک است که با انجام تمریناتی می توان به افزایش تمرکز کودک و درمان بیش فعالی کمک کرد. بازی هایی که در این مقاله معرفی می شوند شما را به این هدف می رساند.

سعی می کنم هر هفته یک بازی را معرفی کنم تا بتوانید در طول هفته آن را با کودک خود انجام دهید.

نام بازی: صورت مرا دنبال کن

هدف بازی : افزایش تمرکز کودک

 سن مناسب انجام این بازی: کودکان کمتر از یک سال

وسایل مورد نیاز برای انجام بازی: هیچ چیز

برای نوزادان هیچ چیز جالب تر از نگاه کردن به صورت انسان ها نیست. همه نوزادان به صورت غریزی به چهره انسان ها علاقه مند هستند. ارتباط چشمی نوزاد با بزرگسالان باعث افزایش میزان دقت و توجه او می شود. از طرف دیگر چه کسی است که قلبش از دیدن چشمان خیره یک نوزاد تازه متولد شده به تپش نیفتد؟

نگاه کردن به چهره بزرگسالان یکی از اولین تجارب توجه انتخابی برای نوزاد تازه متولد شده است. شما با استفاده از این تمایل غریزی نوزاد می توانید اولین قدم را برای افزایش تمرکز و توجه او بردارید. لذت بخش ترین بخش این تمرین این است که متوجه می شوید نوزادتان عاشقانه به شما نگاه می کند.

روش انجام بازی برای افزایش تمرکز نوزاد

صورت خود را مستقیماً جلو صورت نوزاد قرار دهید. نوزادان در آغاز کمی نزدیک بین هستند و بهترین فاصله برای دیدن هنگامی است که کودک روی بازوان مادر خوابانده شده و به چهره خندان مادر نگاه می کند.

نوزاد در این سن هنوز تفاوت بین زمینه و تصویر را نمی داند. هرچه او را به خودتان نزدیک تر کنید مطمئن تر می شوید که نوزادتان می تواند شما را ببیند و به شما توجه کند. تحقیقات نشان داده است که نوزاد هنگامی که به صورت مادرش نگاه می کند تمرکز بیشتری دارد، بنابراین جلب توجه او کار دشواری نیست.

هنگامی که می بینید چشم هایش گشوده می شود و توجه اش به شماست، او را تشویق کنید. مثلاً به او بگویید: “خیلی خوبه! تو داری منو می بینی، آفرین!”

در مرحله بعدی صورت خود را کمی حرکت دهید به گونه ای که در کنار صورت او قرار بگیرد. به آرامی او را صدا بزنید تا زمانی که چشم هایش را به سمت شما بچرخاند و شما را پیدا کند. در این مرحله نیز او را به صورت کلامی تشویق کنید و بگویید: ” آفرین تو منو پیدا کردی!”

بعد به آرامی سر خود را به جهات دیگر بچرخانید و این فعالیت را تکرار کنید و مجددا او را تشویق نمایید. بازی را تا زمانی که فرزندتان از بازی کردن خسته شود، ادامه دهید. اگر به علامت هایی که فرزندتان نشان می دهد توجه کنید، می توانید دریابید که چه موقع خسته می شود و چه موقع توانسته است کاری را که از او خواسته اید با موفقیت انجام دهد.

اگر کودک شما خیلی آرام و بی حرکت است، به این معناست که او توجه زیادی دارد و علاقه مند به بازی است، اما اگر سرش را برگرداند و شروع به پیچ و تاب خوردن و لولیدن کرد به این معناست که خسته شده است و حوصله بازی ندارد.

اما نگران نباشید پس از آن که کمی استراحت کرد، دوباره با علاقه شروع به بازی خواهد کرد و شما می توانید به او کمک کنید یاد بگیرد چگونه شش ماهیچه ای که حرکت هر یک از چشم ها را کنترل می کند تحت اختیار و کنترل خود در بیاورد و چگونه حرکات هر دو چشم را با هم هماهنگ نماید.

روش های دیگر انجام بازی

در این قسمت روش های دیگری که می تواند عملکرد چشمان کودک شما را تقویت نماید و قدرت توجه انتخابی او را افزایش دهد ارائه شده است.

  • در بالای تخت او چیزهای متحرک آویزان کنید مثل جغجغه های صدادار، روسری و اجسام متحرک دیگر.
  • پرنده ای در پشت پنجره اتاق او قرار دهید تا هنگام پرواز کردن به آن نگاه کند.
  • استفاده از نورهای رنگی که به سقف و دیوارهای اتاق تاریک انداخته می شود.
  • بر روی دیوارهای اطراف او از طرح ها و تصاویر رنگی جالب استفاده کنید.

بجز افزایش تمرکز فایده دیگر این بازی چیست؟

انجام این بازی دو فایده عمده برای کودک دارد:

  1. افزایش تمرکز کودک
  2. تقویت عضلات چشم و افزایش کنترل بر آنها.

ماهیچه های چشم هم مثل بقیه ماهیچه های بدن با استفاده از تمرین، تقویت می شوند و تقویت این ماهیچه ها باعث می شود کودک بتواند توجه انتخابی داشته باشد و به چیزهایی که می خواهد تمرکز کند و همین امر باعث افزایش هوش و آگاهی او خواهد شد.

علاوه بر این انجام این تمرینات به کودک کمک می کند که مفهوم فاصله را نیز درک کند. مثلا متوجه می شود دور چیست؟ نزدیک چیست؟ کنار و پهلو یعنی چه؟ همچنین کودک یاد می گیرد تصویر و زمینه را از هم تشخیص دهد.

در مقالات بعدی بازی های دیگر که به افزایش تمرکز کودک کمک می کند معرفی خواهم کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۸ رای
منابع
ideandgokill.fandomwattpadmentalup
دکمه بازگشت به بالا