اختلالات جنسیروابط عاطفی و ازدواج

تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی: تحقیقات چه می گوید؟

در کارگاه های آموزشی که برای زوج ها برگزار می کنم معمولاً از آن ها می خواهم که سؤالات خود را یادداشت کنند تا در طول کلاس به آن ها پاسخ دهم. یکی از سؤالاتی که بیش از همه پرسیده می شود این است که «چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟» و «آیا میزان رابطه زناشویی من و همسرم نرمال است؟» در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان به میزان نرمال رابطه جنسی اشاره میکنیم.

واقعیت این است که پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. اما در این مطلب سعی می کنم نکاتی را مطرح کنم که بتوانید به پاسخ مشخصی برای زندگی مشترک خودتان دست پیدا کنید.

رابطه زناشویی بخش مهمی از زندگی مشترک است و تحقیقات نشان داده است در زوج هایی که رابطه جنسی کافی و رضایت بخش ندارند؛ احتمال بحث و درگیری، سردی در رابطه، خیانت و در نهایت طلاق بیشتر از سایر زوج ها است.

تعداد-دفعات-نرمال-رابطه-جنسی

میانگین نرمال رابطه جنسی چقدر است؟

میزان رابطه زناشویی زن و شوهر به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی از جمله میزان تمایل جنسی هر یک از زوجین، طول مدت ازدواج، میزان رضایت از زندگی مشترک، سبک زندگی، شغل زوجین، ساعات کاری، سن زوجین و مهارت های جنسی.

اما بر اساس نظر بیشتر سکس درمانگران (سکس تراپیست ها) و با توجه به عوامل مختلف، به طور میانگین داشتن سکس بین ۲ بار در هفته تا ۱ بار در ماه نرمال و طبیعی است.

اجازه دهید نتیجه چند تحقیق گسترده در این حوزه را با شما در میان بگذارم تا مسأله برای شما روشن تر شود:

در پژوهشی مشخص شد که میانگین تعداد دفعات رابطه جنسی زوج های ۱۸ تا ۲۹ ساله ۱۱۲ بار در سال (تقریبا ۲ بار در هفته) است.  زوج های بین ۳۰ تا ۳۹ سال به طور متوسط ۱.۶ بار در هفته (۸۶ بار در سال) رابطه جنسی داشته اند. و زوج های ۴۰ تا ۴۹ سال به طور متوسط ۱.۳ بار در هفته (۶۹ بار در سال) رابطه جنسی داشته اند.

در تحقیقی که روی ۲۰۰۰۰ زوج انجام شد مشخص شد که ۲۶ درصد از زوج ها هفته ای یک بار رابطه داشته اند و غالب شرکت کنندگان در این تحقیق، میزان رابطه زناشویی خود را کمتر از هفته ای یک بار گزارش کرده بودند.

در تحقیق دیگری مشخص شد که زوج های میانسال به طور متوسط ماهی ۲ تا ۳ بار و زوج های جوان به طور میانگین هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند.

در تحقیق دیگری ۳۰۰۰۰ زوج آمریکایی را در طول ۴۰ سال زندگی مشترکشان مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد زوج هایی که به طور میانگین هفته ای یک بار نزدیکی دارند نسبت به افرادی که میزان رابطه جنسی آنها کمتر است رضایت بیشتری از زندگی مشترک خود دارند.

تفاوت های فردی در میزان تمایل و رابطه جنسی و سبک زندگی

با توجه به تحقیقات فوق همانطور که پیش از این ذکر شد، می توان هفته ای یک بار تا ماهی یک بار رابطه جنسی را نرمال در نظر گرفت. اما مهم تر از تعداد دفعات، رضایت زن و شوهر از کیفیت رابطه جنسی خودشان است.

همانطور که افراد مختلف اشتهای متفاوتی دارند و برخی به غذا اهمیت بیشتری می دهند برخی کمتر؛ در رابطه جنسی هم همین شرایط وجود دارد. برخی تمایل دارند هر روز رابطه داشته باشند اما برخی هفته ای یک بار و برخی ماهی یک بار برایشان کافی است.

مثلا بررسی های من در جلسات سکس تراپی نشان می دهد میزان رابطه جنسی در زوج های جوان که به تازگی ازدواج کرده اند بیشتر است. بسیاری از زوج های جوان که کمتر از ۳ سال از زندگی مشترکشان می گذرد، به طور میانگین ۴ تا ۱۲ بار در طول ماه رابطه جنسی دارند. و در ماه های اولیه ازدواج هم داشتن رابطه جنسی روزانه یک بار یا بیش از یک بار در روز طبیعی است.

آیا زندگی مشترک شما در خطر است؟

بر اساس قاعده مورد قبول اکثر سکس تراپیست ها، رابطه جنسی کمتر از ۱۰ بار در سال را می توان به عنوان ملاکی برای زندگی مشترک بدون سکس در نظر گرفت.

یکی از نشانه های خطر در زندگی مشترک رابطه جنسی کمتر از ماهی یک بار است. اما رابطه جنسی کم به شرط آنکه زن و شوهر مشکلی با آن نداشته باشند و هر دو سرد مزاج باشند؛ خطر جدی محسوب نمی شود (البته درصد زوج هایی که هر دو طرف میل جنسی کمی داشته باشند، خیلی کم است).

برای مشکل رابطه جنسی کِی به مشاور  مراجعه کنیم؟

واقعیت این است که رابطه زناشویی مثل چسب، زوج ها را به هم نزدیک می کند و بدون آن زن و شوهر در بهترین شرایط، دوستان خوب و در بدترین شرایط، سوهان اعصاب یکدیگر می شوند!

در صورتی که یکی از دو مورد زیر برای روابط جنسی شما صادق است بهتر است از روانشناس و سکس تراپ کمک بگیرید:

  1. تعداد رابطه جنسی کمتر از ۱۰ بار در سال
  2. عدم رضایت دو طرف یا یکی از طرفین از رابطه، میزان و کیفیت رابطه جنسی

خلاصه و جمع بندی

امیدوارم به پاسخ سؤال خود درباره تعداد نرمال رابطه جنسی رسیده باشید. به طور خلاصه تعداد مشخصی که برای همه صادق باشد وجود ندارد و مهم تر از آن رضایت زوجین از کیفیت رابطه زناشویی خودشان است. اما بر اساس تحقیقات، رابطه جنسی بین یک بار در هفته تا یک بار در ماه نرمال محسوب می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۹۰ رای
منابع
12
guest
191 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تنها
تنها
29 روز قبل

بدبختی اینجاست که نمیشه عوض بدلی کنیم.میگه برو زن بگیر.من نمیتونم ولی از تهه دل راضی نیست الکی میگه.گرفتار شدیم

سلام علیکم
سلام علیکم
1 ماه قبل

سلام من نیز رنجورم و مجبورم که در شب محجورم که در صبح محبوبم و در ظهرتحت دستورم که در پایان عمر در گورم و در تابوتی مختومم.وسلام صلوات

نگار
نگار
1 ماه قبل

سلام من یک سال هست که ازدواج کردم خودم ۳۰وهمسرم ۴۰سالشه من آدم نرمالی هستم بسته به شرایط در هفته یک یا ۲بار سکس رو می‌پسندم ولی همسرم بشدت آدم سردمزاجی هست که ماهی یک بار هم سمت من نمیاد مگر اینکه من خیلی اصرار کنم
واقعا هم روحم و هم جسمم داره آسیب میبینه من باید چیکار کنم؟

ارمان
ارمان
پاسخ به  نگار
16 روز قبل

سلام برعکس ما باید به مشاوره مراجعه کنی

Parsa.m.j
Parsa.m.j
پاسخ به  نگار
15 روز قبل

هیچی جای خود نیست.به نظر من قبل ازدواج باید این موضوع بین طرفین مطرح بشه تابدونن نیازها تا چه حد هست.من هم مثل شما واقعا اذیت میشم

نگار
نگار
1 ماه قبل

من نظرات رو خوندم خیلی ناراحت شدم از اینکه هیچی سرجای خودش نیس . اونی که گرمه با ادم سر مزاجه و برعکس . اگر اونایی که سردن چرا اصلا ازدواج میکنن که زندگی رو به کام کسی دیگه تلخ کنن .

حانیـــــه
حانیـــــه
1 ماه قبل

سلام دوستان ، من ۱۸سالمه و یه بچه دارم، شوهرم خیلی خیلی سرد مزاجه همش من باید ازش درخاست کنم که همیشه ام رد میکنه کیف رابطه مون خیلی پایینه درحد چن ثانیه به دقیقه نمیرسه اصلا بخدا دیگه نمیدونم چیکار کنم شاید من زیادی داغم یا شایدم بخاطر سن شوهرمه ۱۰/۹ سال ازم بزرگ تره

Parsa.m.j
Parsa.m.j
پاسخ به  حانیـــــه
15 روز قبل

تو هم شانس نداری مثل من

Parsa.m.j
Parsa.m.j
پاسخ به  حانیـــــه
15 روز قبل

ربطی به سن نداره

هدیه
هدیه
1 ماه قبل

سلام من۳۴ سالمه شوهرم هرساعت میخواد ومن واقعاااا ن از نظر. روحی ونه جسمی توانش ندارم.کاش آقای دکتر به این همه سوالات جواب بدین

اسم
اسم
2 ماه قبل

واقعا داشتن رابطه در حد یک نعمت بزرگ هست.متاسفانه من همیشه باید از همسرم درخواست کننده باشم و اکثر اوقات درخواست ارتباط من با خوابیدن عمیق و یا بهانه کار ایشون از بین میره.
من خیلی گرم هستم ولی همسرم سرد.اگر درخواست من هم نباشه شاید سالی ۵ بار هم رابطه نداشته باشیم.
در حال حاضر نهایت ماهی یکبار اونهم با درخواست های من و اونهم یک لذت یکطرفه

بانو
بانو
پاسخ به  اسم
12 روز قبل

وای چقدر بد . خب باید با ایشون صحبت کنید قطعا درمان داره . شاید از نظر ذهنی ، درگیر و مضطربه یا مزاجش سرده که با طب ایرانی قطعا اصلاح میشه و همینطور اگه مشکل جسمی باشه خدایی نکرده اونم قابل درمانه . قبل از طلاق حتما این راه ها رو امتحان کنید

مهدی
مهدی
2 ماه قبل

سلام دوستان من خیلی گرم مزاج و داغم اما همسرم اصلن سمت این موضوع نمیاد و من خیلی دارم زجر میکشم دیگه دارم به جدایی از خانم فکر میکنم آیا راهی هست خسته شدم دیگه از دستش بچه کوچیک داریم وگرن جدا میشدم ازش راهنمایی کنید خیلی بی تفاوت هست و خودش میگه من خیلی دوست دارم ولی ازرابطه اصلن خوشم نمیاد ن باتو با هیچ کس حتی این موضوع رو شغل من هم داره تاثیر منفی میزاره

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط مهدی
ناشناس
ناشناس
3 ماه قبل

من از زمانی ک افسردگی گرفتم هیچ میل جنسی ندارم قبلن اینجور نبودم چکارکنم

احسان
احسان
پاسخ به  ناشناس
1 ماه قبل

همسرت بشین صحبت کنید
تو بغل هم فیلم ببینید
همو زیاد بغل کنید
همو بخندونید
ورزش کن
رابطه خودت رو با دیگران خوب کن و سعی کن که دوست اجتماعی زیادی داشته باشی این خیلی تاثیر داره

للش
للش
3 ماه قبل

سلام دوستان عزیز
منو همسرم نزدیک به یه سال ازدواج کردیم
دوتامونم به شدت داغ هستیم روزی دو سه بار هم نزدیکی میکنم از لحاظ جسمی هم من ورزشکارو عضلانیم ولی بعضی مواقع بدنم کم میاره میخواستم بدونم مشکلی بعدا پیش نمیاد برام یا امکانش هست بعد ها میلمان کمتر شود 🤔

کژال
کژال
پاسخ به  للش
1 ماه قبل

سلام نه این طبیعیه وبعدها کمتر میشه

بروس
بروس
پاسخ به  للش
1 ماه قبل

اولین اشکال دچار کمبود ویتامین هایی میشی که از طریق منی دفع میشه.بعد ریزش مو مشکلات پوستی. منیزیم پتاسیم ویتامین های گروه B و مهمتر پروتئین هست که باید هر روز در برنامه غذایی داشته باشید هر دو نفر.

حیدر
حیدر
پاسخ به  للش
1 ماه قبل

نه عزیزم کی با رابطه جنسی مشکل برایش پیش میاد وقتی اصول راعایت بشه .بهداشت مهمترین اصول

صبا
صبا
4 ماه قبل

خانمی ۳۵ ساله ام بشدت گرم مزاجم ۱۲ ساله ازدواج کردیم همسرم هم نورمال و طبیعیه ما درهفته ۳ تا ۴ بار رابطه خیلی خوب داریم در هر رابطه من حتما ارضا میشم ولی اصلا برام کافی نیست گاهی وقتا مجبورش میکنم روزی دو تا سه بار رابطه داشته باشیم
ولی اون بیشتر از ۴ بار در هفته نمیخاد از طرفی من درگیر خودمم و انقد دوستش دارم که بیشتر از این اذیتش نمیکنم ولی خودم از این عطش بیپایان درمونده شدم. آیا من باید دارویی چیزی مصرف کنم؟

دکتر آز
دکتر آز
پاسخ به  صبا
4 ماه قبل

شما باید غذا هایی که طبع گرم دارند کمتر استفاده کنید و گرنه کمر همسرتون رو خواهی شکست

فرهاد مجیدی
فرهاد مجیدی
پاسخ به  دکتر آز
3 ماه قبل

سلام من خانمم اصلأ از رابطه جنسی خوشش نمیاد تمایل نداره از اسرار من شاید اونم به اجبار شاید هفته ایی یکبار بعضی وقتها تا دوماه هم حاضر نیست رابطه برقرارکنه من چکار کنم هروقت بهش میگم انگار هیچی

نگار
نگار
پاسخ به  فرهاد مجیدی
2 ماه قبل

اصولا خانم های سردمزاج هرگز درمان نمیشن

اصغر
اصغر
پاسخ به  نگار
2 ماه قبل

خب یکی گرم مزاج بایدبگیره!🥰

اصغر
اصغر
پاسخ به  دکتر آز
2 ماه قبل

در۶۵سالگی هفته ای دوباردارم خیلی هم راضیم!

امین
امین
پاسخ به  صبا
2 ماه قبل

دقیقآ بر عکس من خانمم خیلی مجبورش کنم هفته ای ۴ بار ومن بیشتر میخوام نمیدونم بنظرتون چکار کنم

....
....
پاسخ به  امین
2 ماه قبل

والله منم شوهرم سرد مزاجه دوهفته یک بار و منم از این موضوع رنج میبرم هر وقتم من پا پیش میزارم جوری رفتار میکنه انگار کار بدی دارم انجام میدم و ما یک نیم ساله ازدواج کردیم 😢

مجتبی
مجتبی
پاسخ به  ....
2 ماه قبل

وافعا موصوع بدی هست میعهمم سخته

مجتبی
مجتبی
پاسخ به  صبا
2 ماه قبل

نخیر کاملا طبیعیه

کامران
کامران
4 ماه قبل

من ۴ساله که اصلا با خانمم سکس نداشتم خودم خیلی نیاز دارم ولی خانمم کاملا سرده .هرچی میگم میگه دیت خودم نیست هیچ حسی ندارم.واقعا هیچ راهی نیست

ستلب
ستلب
پاسخ به  کامران
3 ماه قبل

خوشبحالت

صبا
صبا
5 ماه قبل

اره

علی
علی
5 ماه قبل

من ۲۴ازدواج کردم خانمم خستم کرده زیاد میل جنسی نداره من

سجاد
سجاد
5 ماه قبل

من از این ور بام افتادم تقریبا روزی دوبار و هر روز بصورت منظم سکس می کنم و طول هر رابطه هم تقریبا ۴۰ دقیقه طول میکشه (از بوس و لمس و بغل … تا پایان عملیات)یه مقدار نگرانم میگم نکنه اینم غیر طبیعی هستش و در آینده مشکلاتی برای سلامتیم بوجود بیاد

حمید
حمید
پاسخ به  سجاد
9 روز قبل

خیلی انرژی داری. حتما وضع تغذیه ات خیلی خوبه و خیلی غذا میخوری.

دکمه بازگشت به بالا