اختلالات جنسیدپارتمان روابط عاطفی و ازدواج

تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی: تحقیقات چه می گوید؟

در کارگاه های آموزشی که برای زوج ها برگزار می کنم معمولاً از آن ها می خواهم که سؤالات خود را یادداشت کنند تا در طول کلاس به آن ها پاسخ دهم. یکی از سؤالاتی که بیش از همه پرسیده می شود این است که «چند بار رابطه جنسی در طول هفته طبیعی است؟» و «آیا میزان رابطه زناشویی من و همسرم نرمال است؟» در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان به میزان نرمال رابطه جنسی اشاره میکنیم.

واقعیت این است که پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. اما در این مطلب سعی می کنم نکاتی را مطرح کنم که بتوانید به پاسخ مشخصی برای زندگی مشترک خودتان دست پیدا کنید.

رابطه زناشویی بخش مهمی از زندگی مشترک است و تحقیقات نشان داده است در زوج هایی که رابطه جنسی کافی و رضایت بخش ندارند؛ احتمال بحث و درگیری، سردی در رابطه، خیانت و در نهایت طلاق بیشتر از سایر زوج ها است.

تعداد-دفعات-نرمال-رابطه-جنسی

میانگین نرمال رابطه جنسی چقدر است؟

میزان رابطه زناشویی زن و شوهر به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی از جمله میزان تمایل جنسی هر یک از زوجین، طول مدت ازدواج، میزان رضایت از زندگی مشترک، سبک زندگی، شغل زوجین، ساعات کاری، سن زوجین و مهارت های جنسی.

اما بر اساس نظر بیشتر سکس درمانگران (سکس تراپیست ها) و با توجه به عوامل مختلف، به طور میانگین داشتن سکس بین ۲ بار در هفته تا ۱ بار در ماه نرمال و طبیعی است.

اجازه دهید نتیجه چند تحقیق گسترده در این حوزه را با شما در میان بگذارم تا مسأله برای شما روشن تر شود:

در پژوهشی مشخص شد که میانگین تعداد دفعات رابطه جنسی زوج های ۱۸ تا ۲۹ ساله ۱۱۲ بار در سال (تقریبا ۲ بار در هفته) است.  زوج های بین ۳۰ تا ۳۹ سال به طور متوسط ۱.۶ بار در هفته (۸۶ بار در سال) رابطه جنسی داشته اند. و زوج های ۴۰ تا ۴۹ سال به طور متوسط ۱.۳ بار در هفته (۶۹ بار در سال) رابطه جنسی داشته اند.

در تحقیقی که روی ۲۰۰۰۰ زوج انجام شد مشخص شد که ۲۶ درصد از زوج ها هفته ای یک بار رابطه داشته اند و غالب شرکت کنندگان در این تحقیق، میزان رابطه زناشویی خود را کمتر از هفته ای یک بار گزارش کرده بودند.

در تحقیق دیگری مشخص شد که زوج های میانسال به طور متوسط ماهی ۲ تا ۳ بار و زوج های جوان به طور میانگین هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند.

در تحقیق دیگری ۳۰۰۰۰ زوج آمریکایی را در طول ۴۰ سال زندگی مشترکشان مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد زوج هایی که به طور میانگین هفته ای یک بار نزدیکی دارند نسبت به افرادی که میزان رابطه جنسی آنها کمتر است رضایت بیشتری از زندگی مشترک خود دارند.

تفاوت های فردی در میزان تمایل و رابطه جنسی و سبک زندگی

با توجه به تحقیقات فوق همانطور که پیش از این ذکر شد، می توان هفته ای یک بار تا ماهی یک بار رابطه جنسی را نرمال در نظر گرفت. اما مهم تر از تعداد دفعات، رضایت زن و شوهر از کیفیت رابطه جنسی خودشان است.

همانطور که افراد مختلف اشتهای متفاوتی دارند و برخی به غذا اهمیت بیشتری می دهند برخی کمتر؛ در رابطه جنسی هم همین شرایط وجود دارد. برخی تمایل دارند هر روز رابطه داشته باشند اما برخی هفته ای یک بار و برخی ماهی یک بار برایشان کافی است.

مثلا بررسی های من در جلسات سکس تراپی نشان می دهد میزان رابطه جنسی در زوج های جوان که به تازگی ازدواج کرده اند بیشتر است. بسیاری از زوج های جوان که کمتر از ۳ سال از زندگی مشترکشان می گذرد، به طور میانگین ۴ تا ۱۲ بار در طول ماه رابطه جنسی دارند. و در ماه های اولیه ازدواج هم داشتن رابطه جنسی روزانه یک بار یا بیش از یک بار در روز طبیعی است.

آیا زندگی مشترک شما در خطر است؟

بر اساس قاعده مورد قبول اکثر سکس تراپیست ها، رابطه جنسی کمتر از ۱۰ بار در سال را می توان به عنوان ملاکی برای زندگی مشترک بدون سکس در نظر گرفت.

یکی از نشانه های خطر در زندگی مشترک رابطه جنسی کمتر از ماهی یک بار است. اما رابطه جنسی کم به شرط آنکه زن و شوهر مشکلی با آن نداشته باشند و هر دو سرد مزاج باشند؛ خطر جدی محسوب نمی شود (البته درصد زوج هایی که هر دو طرف میل جنسی کمی داشته باشند، خیلی کم است).

برای مشکل رابطه جنسی کِی به مشاور  مراجعه کنیم؟

واقعیت این است که رابطه زناشویی مثل چسب، زوج ها را به هم نزدیک می کند و بدون آن زن و شوهر در بهترین شرایط، دوستان خوب و در بدترین شرایط، سوهان اعصاب یکدیگر می شوند!

در صورتی که یکی از دو مورد زیر برای روابط جنسی شما صادق است بهتر است از روانشناس و سکس تراپ کمک بگیرید:

  1. تعداد رابطه جنسی کمتر از ۱۰ بار در سال
  2. عدم رضایت دو طرف یا یکی از طرفین از رابطه، میزان و کیفیت رابطه جنسی

خلاصه و جمع بندی

امیدوارم به پاسخ سؤال خود درباره تعداد نرمال رابطه جنسی رسیده باشید. به طور خلاصه تعداد مشخصی که برای همه صادق باشد وجود ندارد و مهم تر از آن رضایت زوجین از کیفیت رابطه زناشویی خودشان است. اما بر اساس تحقیقات، رابطه جنسی بین یک بار در هفته تا یک بار در ماه نرمال محسوب می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۸ رای
منابع
12

تحریریه مجله دکتر بهشتیان

مطالب مجله دکتر بهشتیان ابتدا توسط کارشناس دپارتمان (روانشناسی، کودک، ازدواج، حقوقی، آموزش، تناسب اندام، تغذیه، مشاوره تحصیلی و آرامش) نوشته یا ترجمه شده، سپس توسط ویراستار مجله ویرایش و در نهایت توسط دکتر متخصص حوزه مربوطه از نظر علمی مورد ارزیابی و ویرایش علمی قرار می گیرد و در نهایت در سایت منتشر می شود.

مطالب مرتبط

guest
145 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صبا

اره

علی

من ۲۴ازدواج کردم خانمم خستم کرده زیاد میل جنسی نداره من

سجاد

من از این ور بام افتادم تقریبا روزی دوبار و هر روز بصورت منظم سکس می کنم و طول هر رابطه هم تقریبا ۴۰ دقیقه طول میکشه (از بوس و لمس و بغل … تا پایان عملیات)یه مقدار نگرانم میگم نکنه اینم غیر طبیعی هستش و در آینده مشکلاتی برای سلامتیم بوجود بیاد

شادی

سلام
ما ده ساله ازدواج کردیم از اول هم شوهرم سرد مزاج بود
معمولا همیشه من پیش قدم واسه رابطه میشم که ۵۰ درصد هم مخالفت میکنه و بی جواب
خیلی وقتا هم که رابطه داره خروسی و سریع ، انگار اصلا من براش مهم نیستم
از همون سال اول ازدواجمون ، خودارضایی میکنم
خیلی باهاش حرف زدم و نیازهامو بهش گفتم ، همیشه میگه تو توقعت زیاده ما ده روز یه بار رابطه داریم
خیلی وقتا حتی التماسش میکنم که من دارم اذیت میشم از طریق و راه دیگه ای ارضام کن
اینم بگم تو این ده سال کمتر از ۵ بار منو ارضا کرده
کلا سکس براش مهم نیست به من میگه تو مشکل جنسی داری
شبا بغلم نمیکنه ، همیشه مجبورم بزور خودمو بندازم تو بغلش ، به بدنش که دست میزنم چندشش میشه
میگه اصلا به من دست نزن
به اندام تناسلی که اصلااااا
میگه دوسم داره و قول میده نیازمو برطرف کنه
ولی باز …خیلی باهاش حرف زدم بهش گفتم دیگه دارم به خیانت فکر میکنم
ولی اهمیت نمیده
دوس دارم جدا شم ، ولی لعنت به این عرف جامعه
که نمیتونی درد تو به کسی بگی
بگی هم میگن رابطه جنسی دلیل محکمی واسه جدایی نیست

محسن

سلام شادی جان دقیقا همسر من هم همین مشکل را دارد با این تفاوت که من مرد هستم و تو زن اگر تونستی مشکلت را حل کنی به من هم بگو

رضا

سلام و خسته نباشید شرمنده من ازدواج نکردم وای تو این بحث خواستم چنتا سوال داشته باشم ..۳۳ سالمه و اینکه تو دوران نامزدی یا عقد میشه سکس داشت یا ن …البته بنده ازدواج سنتی میخوام چون باهیچ دختری نبوده ام و اینکه باید در موردش اینها تو روز خاستگاری صحبت کرد یا خیر ….بعد شب عروسی باشه یا ن تو هفته یا ماههای اول ازدواج ..دقیقا سوالم اینه ک وقتی طرف عروسی میکنه از همون شب اول استارتشو بزنه یا ن …من خودم خجالتی هستم …شاید روم نشه خواستم به عنوان یه خواهر یا برادر کمک کنید بدونم ..خداوکیلی به خاطر شرایط خانواده و نوع اعتقادات تا الان با هیچ فردی سکس نداشتم ..به قول بچه ها باکره هستم😂…کمک کنید حداقل داستان نشه واسم بعد ها …به نظرتون موقع خاستگاری بپرسم از طرفم ک سرد مزاجه یا گرم مزاج از این حرفا تو روز خاستگاری میشه زد یا ن و اینکه منی ک بار اولمه یه استرسی دارم واسه این کار واسه روز اول خب یکی میبینی همون شب اول عروسی شروع میکنه یکی ن خواستم ببینم اونایی ک ازدواج کردن همون شب کارو بستن یا ن گزاشتن واسه شبهای بعد تا یخ بینشون آب بشه …ممنون و تشکر

شاهرخ

جدیدا دارم رو میارم به خود ارضایی

روزمه

سلام من معتاد شیره بودم ‌..خیلی رابطه جنسیم خوب بود .اما از وقتی متادون مصرف میکنم .انگار که من هیچی ندارم ..من قبل اینکه متادون مصرف کنم اگه هر روز رابطه نداشتم اما یک روز در میان داشتم ..چکار کنم .ترک هم نمیتونم بکنم .ی قرصی شربتی چیزی که میل جنسیم افزایش بده بهم معرفی کنید .خواهش میکنم .دارم کم میارم .احساس شرم میکنم به رو خودم نمیارم .اما دلم برا همسرم میسوزه ‌‌اون چه گناهی داره .همش میاد سراغ من اما من توانش ندارم .چکار کنم .

...

قطره گل سرخ باریج چاره کاره

روزمه

سلام.من ۳۰سالمه .و همسرم ۳۸سالشه .اما نمی‌دونم چرا میل جنسیم کم شده قبلاً خیلی خوب بود میشد هفته ای ۳بار یا یک شب در میان ..الان ۴سال با هم ازدواج کردیم .الان سرد شدم.اصلا سکس برام مهم نیست .همش افتادم تو زندگی که دیگه فکره اینکه رابطه برقرار کنم نیستم ..همسرم هیچی نمیگه اونم اصلا تمایل نداره نمیاد طرف من .و هیچی از رابطه نمیگه ..بعضی وقتا از خودم بدم میاد .که چرا من باید اینجوری بشم .چرا اصلا دیگه رابطه برام مهم نیست ..الان من چکار کنم میل جنسیم دوباره برگرده ..اصلا تمایلی به سکس ندارم ..خواهشن کمکم کنید .چکار کنم میل جنسیم بیشتر بشه

سارا

یه سئوال من و شوهرم یک روز ۷ بار رابطه داشتیم و روز دوم ۳ باریعنی بده؟

تیمور

همسر من میگه دوستم روزی ۳ بار با همسرش سکس دارد و این از نظر من اغراق میباشد ،،،

نظر شما چیست؟

امیر

مواظب باش اون زن دروغ میگه میخاد زن تورا به بیراه بکشه

هادی

سکس مرد چند دقیقه باید باشد

جلال

سلام افراد متاهل که خود ارزایی دارن برای ترک خود ارزایی چند بار در هفته باید رابطه داشته باشن با همسر

مهدی

من یک جوون ۴۱ ساله ام که بدلیل مشکلات مالی نتونستم ازدواج کنم و داعم فکرم به روابط متاهلین است .

ابراهیم

من خیلی داغ هستم و تقریباً هر روز می‌خوام ولی همسرم نه بعضی مواقع حس خیانت از همسرم میگیرم .
ولی خودم علاقه ای به رابطه با غریبه را ندارم در رابطه جنسی با همسرم همه کاری می‌کنم به طوری که شاید دو بار همسرم ارضا میشه.
الان به خاطر اینکه اذیت نشه من خود ارضایی می‌کنم.
همسرم میخواد در ماه سه بار ارتباط داشته باشیم.
من چهل سال سنم است همسرم دو سال کوچکتر از من است.
ممنون

دکمه بازگشت به بالا