کودک و نوجوان

افزایش تمرکز کودکان با ۶ راه حل ساده

تمرکز مثل هوش ثابت و غیرقابل تغییر نیست و شما می توانید با انجام تمریناتی به افزایش تمرکز کودک خود کمک کنید. در ادامه این مطلب از دپارتمان کودک و نوجوان مجله سلامت دکتر بهشتیان با ۶ راه حل برای افزایش تمرکز در کودکان آشنا می شوید.

اگر چه ژنتیک بر میزان توجه و تمرکز کودکان اثر دارد و برخی از کودکان به صورت ذاتی توانایی تمرکز و توجه کمتری دارند اما به این معنی نیست که هیچ کاری درباره آن نمی توان انجام داد.

توجه و تمرکز فواید بسیاری برای کودکان دارد. از جمله موجب موفقیت تحصیلی ، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط با همسالان و افزایش بازدهی و بهره وری آنها می شود.

 همچنین توجه و تمرکز خوب، پایه های یک زندگی منظم در بزرگسالی را فراهم می کند. در ادامه با چند روش ساده برای افزایش تمرکز کودکان آشنا خواهید شد.

روش های افزایش تمرکز کودک

برای اینکه به کودک خود آموزش دهید که تمرکز بهتری داشته باشد، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

اثر سن بر تمرکز کودکان

 میزان توجه و تمرکز کودکان در سنین مختلف متفاوت است پس سعی کنید انتظارات تان متناسب با سن فرزندتان باشد. برای مثال یک کودک خردسال (زیر ۵ سال) این توانایی را دارد که برای مدت ۵ دقیقه روی فعالیت های پیچیده و برای مدت ۲۰ دقیقه بر فعالیت های لذت بخش متمرکز شود. این مدت زمان برای کودکان دارای بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) به مراتب کمتر است.

۱. در هر بار یک کار انجام دهید

کودکان در یک لحظه نمی توانند بر چند چیز مختلف متمرکز شوند پس سعی کنید  تکالیف را بصورت یک به یک به فرزند خود ارائه دهند و از گفتن چند کار به طور همزمان پرهیز کنند. سعی کنید محرک های مزاحم دیگر مانند سر و صدای تلویزیون، گوشی موبایل و هر چیز دیگر را از کنار آنها دور کنید.

۲. آموزش مدیریت زمان برای افزایش تمرکز کودک

مهارت مدیریت زمان نیاز به آموزش دارد و فرزند شما خود به خود نمی تواند این کار را انجام دهد. پس سعی کنید با برنامه ریزی کردن وقت او روش های مدیریت زمان را به او آموزش دهید.

برخی از اپلیکیشن جالب برنامه ریزی هم برای کودکان وجود دارد که می توانید از آنها هم استفاده کنید.

۳. اثر استراحت کردن بر افزایش تمرکز کودک

استراحت کردن کافی اثر فوق العادی بر افزایش تمرکز کودک دارد. تحقیقات مختلف نشان داده است استراحت کافی عملکرد مغز را بهبود می بخشد. به میزان خواب فرزندتان توجه کافی داشته باشید. معمولا کودکان در طول تمایلی به خوابیدن ندارند اما می توانید شرایطی برای استراحت کردن آنها ( مثلا انجام یک بازی نشسته یا دیدن کارتون) فراهم کنید.

۴. تنفس عمیق موجب تقویت تمرکز کودک شما می شود

به فرزند خود تنفس عمیق را آموزش دهید و گاهی به صورت بازی آن را با هم انجام دهید. می توانید با شمارش شیوه تنفس کردن صحیح را به او آموزش دهید. مثلا ۳ شماره دم ۳ شماره بازدم

۵. آموزش تقسیم کارها به بخش ها و گام های کوچکتر

 تقسیم کارها به بخش های کوچکتر باعث می شود کودک راحت تر بتواند آن فعالیت را انجام دهد. مثلا مرتب کردن اتاق را به بخش های جمع کردن اسباب بازی ها ، جمع کردن مداد رنگی ها ، مرتب کردن تخت ، جارو زدن اتاق و … تقسیم کنید.

۶. اثر فوق العاده تمرینات ذهن آگاهی بر تقویت تمرکز

 ذهن آگاهی یعنی تجربه در زمان حال و تمرکز بر کاری که در حال حاضر آن را انجام می دهیم. با پرسیدن سئوالاتی می توانید توجه فرزندتان را به زمان حال بیشتر کنید. مثلا توجه به طعم خوراکی که می خورد ، میزان سفتی و نرمی عروسکی که با آن بازی می کند ، رنگ هایی که در اطراف خود می بیند و …

خلاصه و جمع بندی

در صورتی که تمرینات فوق را به صورت پیوسته انجام دهید به مرور زمان می تواند موجب افزایش تمرکز کودک شما شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴۷ رای
منابع
understoodhindustantimestwinkl
دکمه بازگشت به بالا