روابط عاطفی و ازدواج

چطور بفهمم عاشق شدم؟!

جذابیت و محبت مانند هم نیستند و عشق برای هر فرد متفاوت است. به این ترتیب شما باید تلاش کنید تا در طول زمان عشق را در رابطه خود حفظ کنید. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان تا حدودی با نشانه هایی از عاشق شدن و چیستی آن آشنا می شوید.

از هر کسی بپرسید که آیا عشق پیچیده است یا خیر، این احتمال وجود دارد که آنها بگویند «بله» یا «گاهی».

بخشی از پیچیدگی های عشق از این واقعیت ناشی می شود که وقتی فرد مورد علاقه شما احساس مشابهی ندارد یا اگر چنین احساسی دارد اما رابطه شما با شکست مواجه می شود و می تواند چالش برانگیز باشد.

عشق زندگی را هم پیچیده می کند زیرا شکل های مختلفی به خود می گیرد و ممکن است بلافاصله متوجه نشوید که شما چه نوع عشقی را احساس می کنید.

تصمیم گیری در مورد احساسات خود و تشخیص این که دقیقا چه نوع عشقی را احساس می کنید، ممکن است کار آسانی نباشد، اما ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

مطالعه این مطلب را ادامه دهید تا بیشتر در مورد چگونگی بیان این تجربیات متفاوت اما منحصر به فرد بدانید.

چه قدر دوستش داریم

عشق همیشه مثل سابق نیست.

گاهی اوقات، در مراحل خاصی پیشرفت می کند.

اولین جرقه عشق، زمانی است که به دنبال کسی می گردید و بیشتر شبیه شیفتگی به نظر می رسد که سرشار از هیجان فراوان است.

و اگر دوسویه باشد؟ شادی لذت بخشی که بسیاری از افراد تجربه می کنند، می تواند شما و پارتنرتان را کاملا در کنار یکدیگر نگه دارد. با گذشت زمان، این احساس عشق اغلب کمتر شده، اما پایدارتر و ماندنی تر می شود.

سطوح بالاتر هورمون ها، مانند دوپامین و نوراپی نفرین، شدت این احساسات اولیه را تحریک می کنند. در نهایت، این احساسات رو به افزایش اغلب به کمک اکسی توسین، هورمونی که در دلبستگی نقش دارد، به محبت عمیق تری تبدیل می شوند.

عاشق بودن یعنی چی؟

شاید عاشق کسی شوید که به تازگی با او آشنا شده اید، اما در نهایت متوجه می شوید که اولین مستی عشق نظر شما را تغییر داده است. هنگامی که شدت اولیه از بین می رود، احساسات شما بدون ریشه گرفتن شروع به پژمرده شدن می کنند.

شما همچنین می توانید عشق رمانتیک را بدون شادی و هیجان قلبی تجربه کنید. برای مثال، کسی که عاشق بهترین دوست خود می شود، ممکن است متوجه شود که در رابطه افلاطونی (رابطه بدون رابطه جنسی) دیرینه اش، تقریبا یک شبه عاشقانه تر شده و از نظر جنسی تحریک می شود.

و البته، عشقی که نسبت به دوستان یا عشق افلاطونی احساس می کنید، هنوز هم می تواند بسیار عمیق باشد؛ حتی اگر هیچ جذابیت رمانتیک یا جنسی نداشته باشد.

از کجا بفهمید عاشق شدید؟

مردم اغلب در مورد عشق طوری صحبت می کنند که انگار همه آن را به یک شکل تجربه می کنند، اما تجربیات زندگی و تاریخچه رابطه می تواند مسیر جذابیت رمانتیک «معمولی» را تغییر دهد.

اگر سو استفاده یا خیانت در روابط را تجربه کرده اید، احتمالا با احتیاط گارد خود را باز می کنید. این امر می تواند احساسات سرخوشی و تکانشگری را که اغلب با اولین مراحل عشق همراه است، تعدیل کند.

به طور خلاصه، در حالی که هیچ راهی برای عاشق شدن وجود ندارد، احتمالا متوجه چند نشانه فیزیکی و احساسی کلیدی خواهید شد:

افکار شما مرتب به او باز می گردد

شاید بارها به آخرین تعامل خود فکر کرده یا جلسه بعدی خود را برنامه ریزی کنید. شما می خواهید هر روز در مورد تجربیات عالی، وحشتناک، و معمولی خود به او بگویید.

اگر دوران سختی را پشت سر می گذارند، ممکن است نگران مشکلات و راه های کمک به او باشید.

زمانی که با خانواده و دوستان خود وقت می گذرانید، در مورد تو زیاد صحبت کرده و تصور می کنید که عزیزان شما نیز چقدر او را دوست خواهند داشت.

با او احساس امنیت می کنید

اعتماد به طور کلی یکی از مولفه های کلیدی عشق است. اگر قبلا تروما یا دل شکستگی در روابط را تجربه کرده اید، ممکن است به این حس امنیت عاطفی اهمیت ویژه ای بدهید.

هنگامی که او را می بینید، ممکن است متوجه شوید که تنش شما آرام می شود، به همان شیوه ای که وقتی پس از یک روز طولانی به خانه بر می گردید.

طبیعی است که بخواهید از خود در برابر درد محافظت کنید. احساس امنیت کافی همراه کسی که به ضعف ها و آسیب پذیری های شخصی شما اعتماد کند، اغلب نشان دهنده عشق ورزیدن است.

زندگی هیجان انگیزتر به نظر می رسد

هجوم هورمون‌های مرتبط با عشق می‌تواند همه چیز را هیجان‌انگیزتر جلوه دهد، به‌ویژه زمانی که می‌دانید به زودی او را خواهید دید. وقتی با هم هستید گویی زمان به سرعت می گذرد اما بعد از رفتنش مثل لاک پشت می خزید.

حتی ممکن است متوجه انرژی و علاقه مجدد به کارهای روزمره خود شوید. لباس تا کردن؟ قدم زدن؟ وقتی عاشق هستید بسیار سرگرم کننده تر است (مخصوصا وقتی کنارش هستند).

می خواهید زمان زیادی را با هم بگذرانید

دوست داشتن یک نفر اغلب به این معنی است که می خواهید زمان زیادی را با او بگذرانید، بنابراین ممکن است بیش از هر زمان دیگری از همراهی او لذت ببرید.

با نارضایتی او را ترک خواهید کرد،  گویی زمانی که با هم سپری کرده اید کافی نیست.

ممکن است خیلی به کاری که با هم انجام می دهید اهمیت ندهید، فقط به این دلیل که با هم هستید.

علامت مهم دیگر: علاقه شما به گذراندن وقت با او به خلق و خوی یا سطح انرژی‌اش بستگی ندارد. حتی زمانی که او احساس ناراحتی، بدخلقی یا ناامیدی از زندگی می کند، شما هنوز هم می خواهید ظاهر شوید و حمایتش کنید.

شما کمی نسبت به افراد دیگر زندگی اوحسادت می کنید

حسادت مانند هر حس دیگری یک احساس است. به طور کلی، آنچه همراه با حسادت انجام می دهید، مهم است. صحبت کردن در مورد احساساتتان هیچ گاه آزار دهنده نیست، با این کار می توانید از جاسوسی دیجیتال و رسانه های اجتماعی صرف نظر کنید.

هنگامی که شما کسی را دوست دارید، ممکن است به کسانی که با او وقت می گذرانند و در مورد رابطه آن ها با یکدیگر متعجب می شوید، یا نگران تهدیدات احتمالی برای عشق خود باشید، مانند همکار جذابی که مرتب از او یاد می کند یا یک عشق قدیمی که هنوز بخشی از زندگی اوست.

به طور کلی، این نگرانی ها با افزایش اعتماد از بین می روند.

شما با او مهربان هستید

وقتی عاشق کسی می شوید، نسبت به او حس دلسوزی قوی پیدا می کنید. میل شدید به ارتباط با این فرد جنبه های جدیدی را به روابط شما می آورد، مانند صمیمیت عاطفی یا فیزیکی، اشتیاق و تمایل به دانستن همه چیز در مورد او و در عوض شناختن شما.

همچنین ممکن است متوجه شوید که می خواهید از پارتنرتان مراقبت کنید یا او از شما مراقبت کند.

چگونه می توان عشق افلاطونی را تشخیص داد؟

عشق افلاطونی (اصطلاحی برای گونه ای از عشق، یا روابط نزدیک بدون رابطه جنسی است). شامل محبت عمیق است، اما هیچ جاذبه عاشقانه یا جنسی ندارد. برای افراد با هر جنسیتی حفظ دوستی بدون تنش و جاذبه جنسی کاملا امکان پذیر است.

وقتی کسی را به طور منطقی دوست دارید، ممکن است متوجه برخی از نشانه های اصلی عشق شوید.

همچنین ممکن است:

 • علایق، ارزش ها و اهداف مشابهی داشته باشید.
 • در مورد احساسات و روابط خود با یکدیگر صحبت کنید.
 • به خاطر مشکلات یکدیگر را حمایت می کنید.
 • از گذراندن وقت با هم لذت ببرید.

برای داشتن عشق افلاطونی لازم است که هر گونه احساس عاشقانه را کنار بگذارید. دوست داشتن به صورت منطقی به این معنی نیست که تنها منتظر بمانید و امیدوار باشید که او روزی عاشق شما شود.

رفتارهای خوب دوستی می توانند به شما در حفظ عشق افلاطونی کمک کنند. برای مثال:

 • برقراری ارتباط: هر کسی نیازهای ارتباطی متفاوتی دارد، اما شما می توانید با تماس یا ارسال پیامک، نزدیکی خود را حفظ کنید. هنگامی که صحبت می کنید، سعی کنید حداقل به همان اندازه که صحبت می کنید، وقت خود را صرف گوش دادن کنید.
 • تعیین مرزها: برخی از دوستان افلاطونی (یعنی دوستی غیر جنسی) ممکن است شب را در خانه ی هم بگذرانند، در تمام ساعات کنار هم باشند، یا در مورد جزئیات روابط دیگر با شما صحبت کنند. برخی دیگر ممکن است با پارتنرهای رمانتیک چنین رفتاری داشته باشند. صحبت کردن در مورد مرزها به شما کمک می‌ کند تا از هر گونه ارتباط نادرست جلوگیری کنید.
 • با هم وقت بگذرانید: حتی زمانی که نمی توانید به صورت فیزیکی یکدیگر را ببینید، با چت های آنلاین، تماس تصویری یا دیدن فیلم به صورت مجازی در ارتباط هستید.
 • حمایت عاطفی کنید. عشق و دوستی می تواند تحمل چالش های زندگی را آسان تر کند. عشق خود را با پرسیدن «چه کمکی می توانم انجام دهم؟» نشان دهید.

چگونه می توان عشق رمانتیک را تشخیص داد؟

دوست داشتن یک فرد به صورت عاشقانه معمولا شامل تمایل به یک ارتباط چند وجهی است.

شما برای شخصیت او ارزش قائل هستید و می خواهید دوست بمانید. ممکن است کمی هم شهوت داشته باشید (برای اینکه بتوانید عشق رمانتیک را بدون تمایل به رابطه فیزیکی تجربه کنید).

شاید ظاهرش جذاب به نظر برسد و می خواهید زمان زیادی را با او بگذرانید، زیرا که به عنوان یک فرد کامل برایش ارزش قائل بوده و می خواهید یک ارتباط عاطفی پایدار ایجاد کنید.

این نکات را برای پرورش و حفظ عشق رمانتیک امتحان کنید:

 • ارتباط باز را تمرین کنید. روابط برای رشد به صداقت نیاز دارند. نشان دادن احساسات، تعیین مرزهای سالم و بحث در مورد اهداف روابط در مراحل اولیه شانس شما را برای داشتن یک رابطه پایدار افزایش می دهد.
 • غرق شهوت نشوید. در روزهای اول عاشق شدن، ممکن است زمان زیادی را به فکر کردن (و صحبت کردن) در مورد کاری که قبلا انجام داده اید و خیال پردازی در مورد برخوردهای آینده اختصاص دهید. این امر کاملا طبیعی است. فقط مطمئن شوید که شما هم در حال کار بر روی یک ارتباط عاطفی هستید.
 • یاد بگیرید و با هم رشد کنید. اگر می خواهید عشق خود را ماندگار کنید، لازم است که واقعا یکدیگر را بشناسید. این می تواند به معنای بحث در مورد رویاها و اهداف، به اشتراک گذاشتن چالش ها و موفقیت ها و امتحان کردن چیزهای جدید باشد. شما هویت خودتان را حفظ می کنید، اما یک واحد سوم مشترک نیز ایجاد می کنید: خود رابطه.

عشق رمانتیک در مقابل عشق افلاطونی

عشق رمانتیک و افلاطونی دو چیز متفاوت هستند، اما بسیاری از مردم آن ها را به یک اندازه ارزشمند می دانند.

 انسان ها برای زنده ماندن نیاز به ارتباط دارندبه طور کلی، برخی از افراد بدون تجربه جاذبه های عاشقانه یا جنسی به زندگی خود ادامه می دهند و این موضوع بسیار خوب است. شما می توانید عشق مورد نیاز خود را از روابط با خانواده و دوستان به دست آورید.

دیگران هم با دوستان و هم با پاتنر رمانتیک در زندگی شان رشد می کنند. شاید نتوانید زندگی بدون عشق را تصور کرده و روابط را به امید یافتن پارتنر یا پارتنر مناسب دنبال کنید.

با این حال، دوستان شما بخشی از زندگی شما باقی می مانند، حتی اگر به عنوان پارتنرتان بیایند و بروند (اغلب در هنگام جدایی از شما حمایت می کنند).

به طور خلاصه، عشق افلاطونی ممکن است همان نیازهای عشق رمانتیک را برای همه برآورده نکند، اما به همان اندازه ارزشمند است و به همان اندازه ارزش دنبال کردن را دارد.

دوستی یک مدال نقره یا یک جایزه نیست. در واقع، برخی از انواع عشق افلاطونی ممکن است پایدارتر و امن تر از عشق رمانتیک باشد.

چگونه دریابید که کدام یک را می خواهید، البته اگر وجود دارد؟

اگر احساسات جدید و گیج کننده ای را تجربه می کنید، ممکن است در مورد نحوه کنترل آن ها دچار تردید شوید.

برای مثال، عاشق یک دوست شدن، می تواند بسیار ترسناک باشد. فکر می کنید می توانید یک رابطه عاشقانه فوق العاده داشته باشید، اما اگر در عوض رابطه دوستی را از دست بدهید چه؟

حتی وقتی کسی را دوست دارید که او را کمتر می شناسید، ممکن است تعجب کنید که احساسات شما چه معنایی دارد. آیا واقعا می خواهید یک رابطه را توسعه دهید؟ به سادگی نزدیک تر شوید؟ یا احساسات شما فقط شهوت محور هستند؟

پرسیدن سوالات زیر می تواند نگرشی به شما دهد:

 • کدام نوع از ارتباطات را جذاب تر می دانم؟ مثلا احساسی، فیزیکی یا ترکیبی از هر دو.
 • آیا می توانم تصور کنم که زندگی ام را با این شخص شریک شده ام؟
 • آیا می خواهم انواع صمیمیت را با او تجربه کنم؟ یا فقط چیزهایی را که در حال حاضر داریم بیشتر می خواهم؟
 • آیا میل کلی به صمیمیت جسمانی عشق افلاطونی من به او، برایش پیچیده خواهد بود؟
 • آیا من واقعا عشق رمانتیک می خواهم، یا این چیزی است که او دنبال می کند چون مردم فکر می کنند که من باید…

و حالا …

تغییر ناگهانی در جذابیت یا احساسات موجود نسبت به کسی می تواند زیر پایتان را خالی کند.

در مورد بهترین راه پیش رو مطمئن نیستید. چند گزینه پیش رو دارید:

در این باره صحبت کنید.

تا زمانی که او احساس شما را نداند، نمی توانید هیچ نوع رابطه ای را دنبال کنید. اگر از قبل دوست هستید، به این فکر کنید که دوستی شما چگونه شکل گرفته است. احتمالا شما بر سر منافع مشترک به هم وصل شده اید و یکی از شما تمایل خود را برای گذراندن زمان بیشتر با هم ابراز کرده است. روابط رمانتیک اغلب به طور مشابهی توسعه می یابند.

آماده شدن برای به اشتراک گذاشتن احساسات خود اغلب مستلزم آمادگی برای طرد احتمالی است. اگر راحت نیستید که شخصا به او بگویید، نوشتن نامه را امتحان کنید، اما ایمیل یا پیام ندهید.

هنگامی که احساس آمادگی کردید، از او بپرسید که آیا می تواند برای صحبت کردن زمان بگذارد به جای اینکه ناگهان به صورت اتفاقی درباره ا‌ش صحبت کنید. زمانی را انتخاب کنید که هر دوی شما کمی حریم خصوصی داشته باشید.

فراموش نکنید که فضایی را به او پیشنهاد دهید تا احساسات خود را دسته بندی کند، به خصوص اگر رابطه افلاطونی دارید. ممکن است زمان ببرد تا احساساتش را ارزیابی کرده و با آن کنار بیاید.

عوامل دیگر را در نظر بگیرید

قبل از اینکه به عشق خود اعتراف کنید، نگاهی دقیق به وضعیتتان بیندازید. نمی توانید به کسی که عاشقش می شوید کمک کنید، اما می توانید به نحوه انتخاب خود برای کنترل احساساتتان کمک کنید:

 • آیا او هم اکنون پارتنری دارد؟ اگر چنین است، ممکن است بخواهید از نشان دادن عشق خود خودداری کنید.
 • آیا او برای پارتنر سابقش دوست خوبی بوده است؟ با احتیاط رفتار کنید؛ به خصوص اگر این جدایی به دوست شما صدمه بزند یا رابطه خیلی بد به پایان رسیده است.
 • آیا در دوستی شما رفتارهای بدی دیده شده است؟ شاید او به پارتنرش دروغ می گوید، بعد از قرار ملاقات غیبش می زند، یا با چند نفر رابطه داشته باشد بدون اینکه آشکارا در موردش صحبت کند. افراد می توانند تغییر کنند، بله، و باور اینکه دوستی و عشق شما الهام بخش این تغییر خواهد بود وسوسه انگیز است. فقط مطمئن شوید که اگر این اتفاق آنطور که تصور می کنید رخ ندهد، نتایجش را در نظر بگیرید.

اجازه دهید دروغ بگوید

شاید تصمیم بگیرید که به رابطه دوستی خود احترام بگذارید تا اینکه شانس بیشتری به او دهید. کاملا انتخاب با خود شماست. به یاد داشته باشید: عشق افلاطونی مزایای بسیاری همانند عشق رمانتیک دارد و یکی از آن ها لزوما بهتر از دیگری نیست.

فقط به خودتان زمان و مکان بدهید تا به طور کامل به احساسات خود بپردازید و با آن کنار بیایید. پذیرش کامل می تواند رها کردن آن ها را آسان تر کند. سعی کنید وقت کمتری را با آن فرد بگذرانید، یا از معاشرت رو در رو خودداری کنید.

اگر احساس تنهایی می کنید یا به صمیمیت فیزیکی نیاز دارید، رابطه با دیگران ممکن است راهی برای ایجاد ارتباطات جدید و احساس اشتیاق باشد.

اگر احساسات شما بی نتیجه باشد چه؟

طبیعی است امیدوار باشید کسی که دوستش دارید احساسات شما را پس بزند و عشق همیشه طبق برنامه پیش نمی رود. تشخیص عشق گاهی اوقات مستلزم این است بپذیرید ممکن است آنطور که می خواهید شکوفا نشود.

«اگر کسی را دوست دارید، او را رها کنید»، واقعا بر یکی از مؤلفه‌های کلیدی عشق تأکید می‌کند. عشق صادقانه و دلسوزانه به این معنی است که می خواهید کسانی که دوست دارید شاد و راضی باشد، حتی زمانی که این نیازها با آنچه برای خودتان می خواهید در تضاد است.

اگر می خواهید به او نشان دهید که چه پارتنر خوبی پیدا خواهید کرد، در برابر این وسوسه مقاومت کنید زیرا این کار به احتمال زیاد تنها به رابطه فعلی شما آسیب خواهد زد.

در عوض، با احترام به احساسات او و تنها گذاشتنش، به او احترام بگذارید. روشن کنید که قصد دارید با حفظ دوستی افلاطونی خود پیش بروید. این کار می تواند به کاهش هر گونه ناراحتی که ممکن است پیش بیاید، کمک کند.

کلام آخر

علاقه و محبت می تواند در طول زمان تغییر کرده و رشد کند و افراد به طرق مختلف عشق را احساس و نشان دهند. هر نوع تعهد عاطفی نیاز انسان به ارتباط را برآورده می کند، به شرطی که برای حفظ آن تلاش کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۵ رای
منابع
oprahdailyteenvogueoprahdailyglamourindependent
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Esra
Esra
5 روز قبل

راستش من دخترم و به همجنس علاقه دارم این نشانه ها هم برای لزبینا شامل میشه آیا؟

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

ممنون از راهنماییتون راستش خیلی بهم کمک کرد

Mahdiyeh
Mahdiyeh
10 ماه قبل

ب عنوان اولین کسی ک نظر میده هیچ نظری ندارم😐😂

دکمه بازگشت به بالا