روابط عاطفی و ازدواج

الهه آرتمیس (روانشناسی زنان): الهه شکار و ماه

متن  زیر خلاصه ویژگی های الهه آرتمیس از کتاب روانشناسی زنان تالیف خانم دکتر جین شنودا بولن است. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با الهه آرتمیس و ویژگی های خاص آن می پردازیم.

سه الهه باکره  آرتمیس  (الهه شکار و ماه)، آتنا (الهه خردمندی و صنایع دستی)، و هستیا (الهه ی خانه و معبد) هستند که جنبه های مستقل فعال و غیر رابطه ای روانشناسی زنان را مجسم می کنند. الهه های باکره بخشی از وجود زن است که توسط مردی تصرف نشده یا تحت نفوذ او در نیامده است. آنها تحت تاثیر عشق، تمایلات جنسی یا شیفتگی و شیدایی قرار نگرفتند.

زمانی که یکی از این ۳ الهه در زن فعال است روان او به هیچ انسانی متعلق نیست و برای خودش است و آنچه انجام می هد به خاطر میل به خشنود کردن دیگران و تایید دیگران نیست. او کارهایش را بر اساس پیروی از ارزش های درونی اش انجام می دهد.

معمولا زنانی که تحت تاثیر این سه الهه هستند زنان سنتی نیستند که فقط به دنبال شوهر کردن و فرزند داشتن باشند.

الهه آرتمیس

الهه آرتمیس  که یونانی ها او را دیانا می نامند الهه شکار و الهه ماه بود.

در اساطیر الهه آرتمیس ، قاطعانه و سریع از کسانی که به او پناه آورده بودند محافظت می کرد.

ویژگی های روانشناختی الهه آرتمیس

آرتمیس  نماد استقلال زنانه و توانایی رفتن به دنبال اهداف شخصی خود است. او یک الهه باکره بود و از عاشق شدن مصون بود و به سادگی تحت تاثیر مردان قرار نمی گرفت و می توانست از خودش محافظت کند. زنی که الهه آرتمیس  در او فعال است می تواند بدون وجود یک مرد احساس تمامیت کند و نیازی به تایید مردانه ندارد.

اکثر زنانی که علاقه زیادی به طبیعت گردی و سفر به کویر و بیابان دارند الهه آرتمیس  در آنها فعال است.

کودک آرتمیس  

کودک الهه آرتمیس  قدرت تمرکز بیشتری دارد و مجذوب اشیاء جدید می شود.

او کله شق است و معمولا به دنبال کشف و جستجو است. کودک آرتمیس  بیشتر ویژگی های پسرانه دارد والدین سنتی معمولا ویژگی های آرتمیس  را در کودک خود سرکوب می کنند.

والدین و الهه آرتمیس

کودک آرتمیس ی که پدر و مادر غیر سنتی دارند بیشتر ویژگی های کودک خود را تقویت می کنند اما مشکل زمانی ظاهر می شود که والدین دختر آرتمیس  سنتی باشند و دوست داشته دختر آرام و بغلی داشته باشند.

ممکن است والدین او از  رفتارهای پسرانه دختر خود ناخشنود باشند و آنها را سرکوب کنند.

چنین دختری ممکن است در آینده نسبت به توانایی های خودش دچار شک و تعارض شود چون والدینش او را همانطور که هست نپذیرفته اند.

بسیاری از زنان الهه آرتمیس  در دوران نوجوانی برای مادران شان مادری می کنند

نوجوانی و جوانی زن آرتمیس

زن الهه آرتمیس  رقابت گر، با پشتکار و با اراده است و می تواند برای دست یابی به اهدافش، خودش را تحت فشار قرار دهد.

او بیشتر به عنوان دختر و زنی کله شق و خودسر و غیر زنانه شناخت می شود.

رابطه الهه آرتمیس  با زنان

معمولا برای زنان آرتمیس  دوستی با زنان دیگر بسیار با اهمیت است و بسیاری از آنها فمینیست هستند.

تمایلات جنسی آرتمیس

تمایلات جنسی برای یک زن آرتمیس  مثل یک مرد وابسته به کار در اولویت دوم است. او اهمیت چندانی به رابطه جنسی نمی دهد و بشتر اهداف و شغلش برایش مهم است.

ازدواج الهه آرتمیس

معمولا زنان آرتمیس  دیر ازدواج می کنند مگر تحت فشارهای محیطی و احتماعی قرار گیرند. آنها معمولا با همکار، رقیب یا همکلاسی مرد خود ازدواج می کنند.

رابطه الهه آرتمیس  با مردان

رابطه زن آرتمیس  با مردان بیشتر برادرانه و مثل دو دوست است. مثلا ممکن است یک زن آرتمیس  پس از طلاق بهترین دوست شوهر سابق خود باقی بماند و چندان درگیر حسادت های زنانه نمی شود.

مادری آرتمیس

بارداری و فرزندپروری به سختی زن آرتمیس  را راضی می کند. حتی ممکن است برای او که دوست دارد اندامی ورزشکارانه و مردانه داشته باشد تنفر آور باشد.

مادر آرتمیس ی از آن دسته مادرانی است که استقلال را کودک خود پرورش می دهد و به آنها یاد می دهد چطور از خودشان مراقبت کنند ولی در دفاع از آنها هم جدی و قاطع است.

معمولا زنان آرتمیس  از اینکه فرزندی نداشته باشند ناراحت نیستند

دوران میانسالی و سالمندی آرتمیس

در دوران میانسالی و سالمندی هم زن آرتمیس  همچنان فعال و پرکار است و معمولا درگیر مشکل آشیانه خالی و افسرگی های پس از رفتن فرزندان از خانه نمی شود.

دشواری های روانشناختی زن آرتمیس

معمولا زنان آرتمیس  مستعد ابتلا به بیماری روانشناختی نیستند و کمتر در معرض آسیب و مشکلات روانشناختی هستند.

رابطه عاطفی زن آرتمیس

زنان آرتمیس  معمولا جذب مردانی می شوند که کمتر در دسترس هستند. او معمولا علاقه خود را به مردی که از خودش ضعف نشان دهد از دست می دهند.

برخی از زنان آرتمیس  رابطه جنسی بدون وابستگی را تجربه می کنند. آنها وقتی علاقه خود را نسبت به مردی از دست بدهند ممکن است نسبت به او ظالم شده و به او کاملا بی اعتنا شوند.

خشم آرتمیس

الهه آرتمیس  یکی از شدیدترین خشم  ها را در مقایسه با دیگر الهه ها دارد. معمولا دلیل خشم زن آرتمیس  به خاطر مرد یا مردانی است که او را خوار و کوچک می شمارند و توانایی های او را زیر سئوال می برند.

دسترسی ناپذیری زن آرتمیس

زن آرتمیس  معمولا غیرقابل دسترس و دور نامیده می شود. او آنقدر درگیر اهداف شخصی خودش است که به احساسات مردم اطرافش بی توجه است.

بی رحمی زن آرتمیس

الهه آرتمیس  معمولا بی رحم، قاطع و جدی است و در برابر اشتباهات دیگران واکنش های جدی و سختی نشان می دهد.

راه های رشد زن آرتمیس

برای آنکه یک زن آرتمیس  بتواند خودش را رشد دهد باید استعداد بالقوه رابطه گرایی و گرم بودن در خود را پرورش دهد و سعی کند دلواپس دیگران باشد.

معمولا زنان آرتمیس چنین تغییراتی را بعد از اینکه به دنبال مجموعه ای از اهداف خود رفته و به آنها دست یافته یا شکست خورده اند رخ می دهد. به عبارت دیگر آنها زمانی آماده تغییر می شوند که تا حدی نیازهای الهه آرتمیس ی خودشان را برآورده کرده باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۷ رای
منابع
aweinspiredgoodreadsjstor
دکمه بازگشت به بالا