روابط عاطفی و ازدواج

شکست عشقی : ۱۲ راهکار برای کنار آمدن با آن

پایان یک رابطه عاطفی هرگز آسان نیست. شکست عشقی اغلب اوقات با احساسات دردناکی مثل احساس تنهایی، خشم و غم همراهند. اما با اینکه درد جدایی احساسی شبیه به پایان دنیاست اما در حقیقت تمام درد و رنجی که متحمل می شوید موقتی است.

 در نهایت شما توانایی فراموش کردن و یافتن عشق و رابطه جدید را خواهید داشت. در حقیقت تحقیقات نشان می دهند که ۱۱ هفته طول می کشد تا بعد از اتمام رابطه احساس بهتری داشته باشید. و معمولا این زمان برای التیام کامل در شدیدترین شرایط مثل طلاق ۱۸ ماهاست. در هر صورت هیچ شرایط و غمی دائمی نیست.

در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با راهکارهای موثری برای کنار آمدن با یک شکست عشقی آشنا می شویم.

به خاطر بسپارید که فراموش کردن و التیام یافتن از شکست عشقی فرایندی دارد که طی کردن آن در افراد مختلف متفاوت است. فاکتورهای مختلفی پروسه بهبود یافتن تان را تحت تاثیر قرار می دهند. به طور مثال مدت زمانی که در رابطه بودید، خاطرات و روتینی که با یکدیگر داشتید. اما در هر صورت مطمئن باشید می توانید این پروسه را سپری کنید.

چرا جدایی یا شکست عشقی دردناک است؟

ارتباط با دیگران زمینه زندگی یک فرد را تعیین می کنند. زمانی که شما رابطه ای را که برایتان از اهمیت بالایی برخوردار بوده از دست می دهید به مثابه از دست دادن قسمتی از وجودتان خواهد بود.

اینکه پس از وقوع این مسئله هدف و مفهوم زندگی را از دست بدهید غیر طبیعی نیست. ممکن است احساس کنید بخش مهمی از وجودتان را از دست داده اید و شما مجددا همان فرد سابق نخواهید بود.

اما هرقدر هم پذیرفتن این امر سخت و دردناک باشد می بایست از آن بخش از زندگی و وجودتان دست بکشید.

چطور شکست عشقی را پشت سر بگذاریم؟

فراموش کردن شریک عاطفی تان بیش از هرچیز وابسته به شیوه تفکر شما نسبت به جدایی، فرد مورد نظر و حتی خودتان دارد. در حالی که در باتلاق جدایی تان به آرامی حرکت می کنید می بایست به طور مداوم به خود یادآوری کنید که این یک فرآیند کوتاه مدت است نه مقصد نهایی.

یادگیری از این تجربه نه تنها شما را قوی تر می کند بلکه باعث می شود آگاهی بیشتری نسبت به خودتان و اینکه واقعا از یک رابطه چه می خواهید پیدا کنید. در ادامه روش هایی که به شما کمک می کند این فرایند را راحت تر سپری کنید معرفی خواهم کرد

۱- برای خودتان وقت بگذارید

فراموش کردن یک پروسه است و مسئله ای نیست که نسبت به آن عجولانه عمل کنید. تحت هیچ شرایطی به قرار ملاقات گذاشتن با آدم های جدید و وارد رابطه جدید شدن فکر نکنید. قرار ملاقات های جدید بلافاصله بعد از جدایی تنها چسب زخمی ست برای درد عمیقی که احساس می کنید و درمان نیست.

با رنج خود رو به رو شوید و صادقانه با آن کنار بیایید. البته که این پروسه عذاب آور است. زمان، انرژی و تلاش بسیاری می خواهد اما در نهایت ارزشمند خواهد بود. زیرا شما قوی تر و بهتر از گذشته بازخواهید گشت.

۲- احساسات ناشی از شکست عشقی را تجربه کنید

هیچ کس از تجربه رنج لذت نمی برد اما در حقیقت برای التیام یافتن باید به خودتان اجازه ی تجربه و ابراز احساسات تان را بدهید. اجتناب از احساسات و سرکوب کردن آنها به هر طریقی تنها مدت زمان بهبودی تان را به تعویق می اندازد. نسبت به درد، رنج و طرد شدنتان صادق باشید. هیچ شرمی از غمگین بودن نداشته باشید. ممکن است مدت طولانی از زندگی تان را با شریک تان سپری کرده باشید و در نتیجه جدایی قطعا احساسات زیادی را تجربه کنید. تنها زمانی می توانید از این شکست عشقی عبور کنید که صادقانه به احساسات خود توجه کنید.

۳- در شکست عشقی شدید از متخصص کمک بگیرید

به ندرت پیش می آید که دو نفر همزمان و با همفکری تصمیم به جدایی بگیرند. اغلب اوقات یکی از افراد به خاطر جدایی شوکه خواهد شد و در نتیجه آسیب روحی می بیند. از سرگذراندن احساساتی مانند طرد شدن یا حتی خیانت بسیار سخت است. علی الخصوص اگر فردی به تنهایی بخواهد اینکار را انجام دهد.

با دوستانتان درباره احساستان صحبت کنید اما مراقب باشید که با هر بار صحبت کردن درباره خاطرات و اتفاقات در احساسات خود غرق نشوید. اگر فکر می کنید نیاز به حمایت بیشتری نسبت به یک دوست دارید می توانید با یک دکتر روانشناس و یا مشاور کمک بگیرید. این افراد برای کمک به افراد در این شرایط آموزش دیده اند.

۴- شریک سابقتان را از شبکه های اجتماعی تان حذف کنید

هیچ چیز مثل دنبال کردن شریک عاطفی سابق در شبکه های اجتماعی فرآیند التیام را به تعویق نمی اندازد. هر بار که پست جدیدی از او با لبخندی بر لب ببینید همانند نمک پاشیدن به زخمتان خواهد بود.

تمام درد و رنجی که تحمل کردید از نو آغاز می شود پس او را از تمام اکانت ها پاک کنید. با اینکه دنبال کردنش و چک کردن زندگیش می تواند وسوسه انگیز باشد اما تصمیم قطعی برای فراموشی و رها کردن همه چیز کمک بسیاری به بهبودی تان می کند. نتیجه بی خبر ماندن از وی آرامش و آسایشی ست که شما سزاوارش هستید.

۵- از پیام های احساسی بپرهیزید

هیچ چیز بدتر از تماس گرفتن و یا پیامک دادن زمانی که در اوج احساسات منفی هستید فرایند بهبودی شکست عشقی را طولانی تر نمی کند. زمانی که افراد احساساتی عمل می کنند حد و مرز خود را فراموش کرده و احتمال بسیار زیاد بعد از یک روز از تمام گفته هایشان پشیمان خواهند شد.

به همین دلیل تمام اطلاعات تماس شریک عاطفی سابقتان از جمله شماره تلفن و حتی آدرس ایمیلش را پاک کنید. مکاتبه های احساسی هرگز آن طور که فکرش را می کنید پیش نخواهد رفت و روز آینده تنها خجالت زده و غمگین خواهید بود. در بدترین حالت شریک سابقتان ممکن است پیامک های شما را با افراد دیگری نیز به اشتراک بگذارد و این تنها به رنج شما خواهد افزود. تحت هر شرایطی از چنین مکاتباتی به طور کل صرف نظر کنید.

۶- صادقانه رابطه تان را مرور کنید

دید بازتری به رابطه سابق خود داشته باشید. از ایده آل سازی شریک سابق تان و مرور خاطرات خوبتان دست بکشید. در حالی که مرور گذشته با دید غیر واقعی و بسیار مثبت کاملا عادی ست اما واقعیت ندارد. سعی کنید مرور صادقانه ای نسبت به رابطه تان داشته باشید. فهرستی از تمام رفتارهای وی که باعث عصبانیت تان می شد تهیه کنید. مطمئن باشید در انتهای فهرست به این نتیجه خواهید رسید که او آنقدر ها هم که فکر می کنید ایده آل نبوده است.

۷- از خودتان مراقبت کنید

فقط به این دلیل که شریک شما رابطه را تمام کرده به این معنی نیست که شما ارزشمند یا دوست داشتنی نیستید. به جای فکر کردن به اشتباهات تان به کارهایی که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید فکر کنید. هر روز زمانی را برای محبت کردن به خودتان اختصاص دهید.

وقت ماساژ بگیرید. کتاب خوب بخوانید. یک فنجان شکلات داغ بنوشید. حمام گرم و اختصاصی برای خودتان آماده کنید. هرچیزی که باعث آرامش تان می شود انجام دهید. الان زمان شماست اما این بدین معنا نیست که خود را در خوردن فست فود غرق و یا از شغلتان کناره گیری کنید. این کارها شاید به طور موقت حال شما را بهتر کند اما مسلما در دراز مدت شرایط را بدتر می کند.

۸- خودتان را از نو کشف کنید

اگر هویت تان وابسته به رابطه سابقتان بود حالا زمانی ست که می توانید خود را دوباره کشف کنید. خودتان خارج از این رابطه چه کسی هستید.

تصمیم عجولانه برای رفع احساس پوچی بدون آنکه بدانید در اصل چه کسی هستید اشتباه بزرگی ست. اغلب اوقات رابطه ها به دلیل تفاوت در اهداف و یا عدم سازگاری زوجین به شکست منجر می شوند. در نهایت رفتارهای عجولانه برای پر کردن جای خالی که احساس می کنید؛ باعث نمی شود احساس بهتری پیدا کنید و فقط یک راه حل موقتی ست.

۹- افکار و عواطف تان را یادداشت کنید

گاهی اوقات نوشتن احساسات روی یک تکه کاغذ مفید است. در حقیقت ثبت افکارتان باعث پاکسازی ذهن تان می شود. پس یک دفترچه یادداشت بردارید و شروع به نوشتن کنید. می توانید یک نامه خطاب به شریک سابق تان بنویسد و در آن تمام افکار و احساسات تان را بیان کنید البته نامه ای که قرار نیست ارسالش کنید. نوشتن اینگونه نامه ها باعث آرامش شما می شود. سعی کنید آزادانه همه احساسات و افکار خود را در نامه بیان کنید.

۱۰- دست از سرزنش کردن و عصبانیت بردارید

عصبانی ماندن و سرزنش کردن مداوم شریک سابق تان کار مفیدی نیست. این کار شما را از درون نابود خواهد کرد. به جای آن روی رهایی از این احساسات تمرکز کنید. به خودتان یادآوری کنید که بخشیدن به معنای فراموش کردن نیست بلکه به معنای اتمام وابستگی تان به فرد سابق است.

به خودتان یادآوری کنید که بخشیدن به معنای فراموش کردن نیست بلکه به معنای اتمام وابستگی تان به فرد سابق است.

زمانی که بر رنجش و خشم خود پافشاری کرده و یا شریک سابق تان را سرزنش می کنید این احساسات شما را به وی وابسته نگاه می دارد. این ارتباط احساسی هرچند منفی پروسه بهبود یافت نان را متوقف می کند. تمرکزتان را بر رهایی از خشم و عدم سرزنش شریک تان قرار دهید. نگاهتان را به تماشای آینده عادت بدهید و به آنچه که می خواهید تغییر بدهید فکر کنید.

۱۱- دید مثبتی به وقایع داشته باشید

برخلاف تصور عموم مردم، جدایی و شکست عشقی اتفاق بدی نیست بلکه اگر به معنای اتمام یک رابطه ناسالم است می تواند بسیار خوب هم باشد. پس به جای تمرکز کردن بر نکات منفی جدایی به نکاتی که می تواند مثبت باشد فکر کنید.

برای مثال آیا تنهایی وقت آزاد بیشتری برای دنبال کردن اهداف تان دارید؟ آیا حالا که آزادترید می توانید به آن سفر رویایی که آرزویش را داشتید بروید؟ به نکاتی فکر کنید که باعث می شود قدردان این جدایی و اتمام رنج و غصه هایتان باشید. در نتیجه طلوعی دوباره در انتهای تاریکی خواهید یافت و تنهایی آنقدر ها هم که فکر می کنید دردناک نیست.

۱۲- به یاد داشته باشید آدم های دیگری نیز وجود دارند

هرقدر هم که تصورش در حال حاضر برایتان دشوار باشد شما این شکست عشقی را فراموش و رابطه دیگری را تجربه خواهید کرد. می توانید با افراد جدید قرار ملاقات گذاشته و آشنا شوید.

در این تله که شریک سابقتان نیمه گمشده ی شما بوده و پس از او قرار است تا آخر عمر تنها بمانید نیفتید. اینکه برای هر فرد تنها یک نیمه وجود دارد اشتباه است. قرار گذاشتن و روابط نتیجه ی انتخاب های شماست و افراد بسیاری وجود دارند که می توانید از میان آن ها رابطه جدیدی را شروع کنید. اگر مدام این مسئله را به خود یادآور شوید کمتر آسیب می بینید.

سخن آخر

قطعا شما شکست عشقی خود را پشت سر می گذاری و مجددا رابطه جدیدی را شروع می کنید و حتی اگر نمی خواهید هم مشکلی نیست. نباید هرگز خود را با روابط تان تعریف کنید. شما همچنان ارزشمند هستید چه تنها بمانید و چه با کسی در رابطه باشید. شما اهمیت دارید و در این دنیا تفاوت ایجاد می کنید. این مسئله را هرگز فراموش نکنید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۱۴ رای
منابع
elderwisdomcirclewikihowhealthlinehappierhuman
دکمه بازگشت به بالا