هیپنوتیزم

درباره فرکانس امواج مغزی بیشتر بدانیم

مغز یک ارگان الکتروشیمیایی است. پژوهشگران تخمین زده اند که اگر مغز با تمام قدرت خود کار کند، می تواند حتی تا ۱۰ وات برق تولید کند. فعالیت مغز باعث ایجاد امواج الکتریکی می شود که  در ادامه این مطلب از کلینیک آرامش مجله دکتر بهشتیان با امواج مغزی بیشتر آشنا خواهیم شد.

در حالت کلی پنج نوع موجمغزی داریم: گاما، بتا، آلفا، تتا و دلتا. این امواج در مردان، زنان و کودکان در هر سنی و در هر فرهنگ و کشوری یکسان هستند.

۱. امواج گاما

موج گاما بالاترین فرکانس را بین همه امواج مغزی دارد. وقتی مغز در حالت امواج گاما قرار دارد، بیشترین تمرکز را دارد. این امواج وقتی تولید می شوند که مغز در حال یادگیری چیز جدیدی باشد، یا روی یک موضوعی به شدت تمرکز گرده باشد یا در حال ذخیره  و طبقه بندی اطلاعات در حافظه باشد. این موج برای یادگیری مسائل پیچیده و چندوجهی ضرورت دارد.

امواج گاما فرکانسی بین ۴۰ تا ۱۴۰ هرتز دارند.

۲. امواج بتا

وقتی مغز کاملا در حالت آماده باش قرار دارد و در حال انجام فعالیت های ذهنی است، امواج بتا از خودش ساطع می کند.

امواج بتا، دامنه نسبتا پایینی دارند و در بین تمامی امواج، سریعترین نوع هستند. فرکانس امواج بتا بین ۱۵ تا ۴۰ هرتز است. در واقع امواج بتا مشخصه بارز مغزی است که به شدت در حال فعالیت است. برای مثال مغز فردی که در حال صحبت کردن و بحث کردن با مدیرش است، یا معلمی که در حال درس دادن است، در موج بتا قرار دارد.

اگر مذاکرات جدی باشد، امواج در بتای بالا قرار دارند. موج بتا بر روی توجه و تمرکز، حافظه، تفکر و حل مسئله تأثیر زیادی دارد. افزایش دامنه بتا باعث ایجاد اختلالات اضطرابی، وسواس، اختلالات خواب و دندان‌ قروچه می شود.

۳. امواج آلفا

موج بعدی که می خواهیم به آن بپردازیم، موج آلفا است. عملکرد این موج نقطه مقابل امواج بتاست. در حالی که گفتیم امواج بتا نشان دهنده فعالیت شدید و برانگیختگی مغز هستند، امواج آلفا نشان دهنده عدم برانگیختگی مغز هستند.

این امواج آرام تر هستند و دامنه بالاتری دارند. فرکانس امواج آلفا بین ۹ تا ۱۴ هرتز است. وقتی انجام کاری را تمام می کنید و روی صندلی می نشینید تا استراحت کنید، در وضعیت آلفا قرار می گیرید. یا وقتی بین یک کلاس درسی، در محوطه دانشگاه قدم میزنید، امواج آلفا از مغزتان ساطع می شود. تمرینات مدیتیشن نیز باعث تولید امواج آلفا می شوند. موج آلفا در شرایط هشیاری، آرامش درونی، آمادگی ذهنی، تفکر عمیق و در حالت بسته بودن چشم‌ها دیده می‌شود.

۴. امواج مغزی تتا

امواج تتا در مقایسه با دو موج قبلی، دامنه بزرگتری دارند و فرکانس کمتری دارند. این امواج فرکانسی بین ۵ تا ۸ هرتز دارند. وقتی در محل کار، کارتان را متوقف می کنید و شروع به خیالپردازی می کنید که مثلا قرار است بعد از کار با دوستان تان کجا بروید و خوش بگذرانید، مغزتان در وضعیت امواج تتا قرار دارد.

یا مثلا وقتی در حال رانندگی در یک اتوبان بسیار خلوت و آرام هستید و ناگهان متوجه می شوید که پنج کیلومتر از جاده را اصلا یادتان نمی آید و اصلا نفهمیدید کی این همه راه آمده اید، مغزتان در حالت تتا بوده است.

راننده هایی که معمولا خیلی در اتوبان و بزرگراه رانندگی می کنند، معمولا ایده های خوبی در این حالت تتا به ذهنشان خطور می کند. یا کسانی که به صورت منظم مسافت های طولانی را می دوند، معمولا در طی دویدن، مغزشان در حالت ریلکسیشن قرار می گیرد و با تولید امواج تتا، آرامش خاصی را تجربه می کنند. این حالت در زمان دوش گرفتن، دراز کشیدن در وان حمام یا حتی وقتی در حال مسواک زدن دندان هایتان هستید می تواند برایتان اتفاق بیفتد.

ماهیت تکراری این کارها، باعث می شود اتوماتیک کارتان را انجام دهید و نیازی به درگیری مغز در آن فعالیت نباشد. در این حالت است که مغز در وضعیت تتا قرار می گیرد و شروع به ایده پردازی می کند.

۵. امواج مغزی دلتا

آخرین نوع امواج مغزی، موج دلتاست. این امواج بیشترین دامنه و کمترین فرکانس را دارند. بسامد امواج دلتا بین ۱.۵ تا ۴ هرتز است. بسامد این امواج هیچگاه به صفر نمی رسد، زیرا اگر به صفر برسد به این معنی است که مغز مرده است. اما وقتی خواب عمیق بدون رویا داشته باشید، فرکانساین امواج به کمترین حالت خود می رسد.

وقتی به تختخواب می روید و قبل از خواب چند دقیقه ای مطالعه می کنید، مغزتان در حالت بتای پایین قرار دارد. وقتی کتاب را زمین می گذارید، چراغ را خاموش می کنید و چشمانتان را می بندید، فرکانس موج به مرور کمتر می شوند و از بتا به آلفا و از آلفا به تتا تغییر می کنند و در نهایت وقتی خوابتان می برد مغزتان به وضعیت دلتا می رسد.

بطورکلی موج دلتا در وضعیت خواب و ناهشیاری مشاهده می شود. موج دلتا در نوزادان زیر شش ماه موج غالب است و انتظار می رود در شرایط طبیعی با افزایش سن از دامنه این موج کم شود.

شناخت انواع امواج مغزی و شناسایی آنها چه کمکی می کند؟

شناخت انواع موج های مغزی برای تشخیص انواع اختلالات روانی ضرورت دارد. در هر کدام از اختلالات شاهد کم کاری یا پرکاری برخی از امواج مغز هستیم. نوار مغزی یا نقشه مغزی ابزاری است که می تواند امواج مغزی را نشان دهد. روانپزشک یا روانشناس می تواند با بررسی الگوهای موج هایمغزی در نتایج نوار مغزی، اختلالات را تشخیص دهد. در واقع این ابزار به تشخیص دقیق تر مشکل کمک می کند. برای مثال مطالعات نشان داده است که در بیماران مبتلا به OCD یا وسواس، امواج بتا و آلفا کمتر هستند و افزایش قابل ملاحظه ای در موج تتا دیده می شود. در بیماران اضطرابی، موج بتا فعالیت بیشتری دارد. وقتی اضطراب مزمن می شود، فعالیت موج آلفا کمتر می شود.

خلاصه و جمع بندی

مغز ما همیشه در حال فعالیت است، حتی زمانی که خواب هستیم. به دلیل فعالیت نورون های عصبی، در موقعیت های مختلف، مغز ما امواج محتلفی از خودش ساطع می کند.

در حالت کلی ۵ نوع موج مغزی مختلف شناسایی شده است: امواج گاما، بتا، آلفا، تتا و دلتا. در حالت گاما مغز بیشترین فعالیت را دارد و به ترتیب شدت و فرکانس موج ها کم می شود تا به موج دلتا که وضعیت خواب است می رسیم. محققان با بررسی امواج مغزی افراد مختلف نشان داده اند که کم کاری یا پر کاری هر کدام از این امواج در اختلالات مختلف روانی دیده می شود. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که با اینکه در حالات مختلف، با توجه به نوع فعالیت فرد یکی از امواج مغزی غالب است، سه نوع دیگر امواج مغزی هم وجود دارند و فعالیت شان متوقف نمی شود. به عبارت دیگر، مثلا وقتی مغز در حال فعالیت ذهنی است و در موج بتا قرار دارد، در مغزش ترکیبی از امواج آلفا، تتا و دلتا نیز وجود دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۶۶ رای
منابع
sciencedirecttmsinhahealth
guest
14 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
2 ماه قبل

سلام. مغز تولید کننده نورون دارای گیرنده و فرستنده است امواج مغزی همان امواج الکتریکی است این نوع امواج با بالا بردن قدرت انتقال امواج دکل‌های مخابراتی و ماهوارها قابل انتقال از انسانی به انسان( انسانهای )دیگر است برای انتقال امواج مغزی جای اشخاص باید مشخص باشد در این روش با انتقال امواج مغزی می‌توانید تصاویر مغزی طرف مقابل را درون مغزخود ببینید ارتباط مغزی برقرار کنید و حرف بزنید امواج که انتقال پیدا می‌کند از تحد شنوای انسان خارج بوده و مغز دریافت کننده می‌باشد برای همین کسانی که از این ارتباط مغزی خبر نداشته باشند فکر می‌کنند با خودشان حرف می‌زنند و یا دیوانه شدند. همچنین حس بویایی. چشایی. لامسه. شنوای و هر علائم که مغز دریافت می‌کند قابل انتقال است وقتی امواج مغزی انتقال پيدا می‌کند اگر شخص بیمار باشد علائم بیماری نیز انتقال پیدا می‌کند و منجر به بیمار شدن شخص مقابل خواهد شد هر چقدر افزایش در انتقال بیشتر باشد بیماری سریعتر انتقال پیدا خواهد کرد می‌توان بیماری را به یک نفر یا چندین نفر هم زمان انتقال داد.انتقال امواج مغزی از چندین بیمار که هر کدام بیماری‌ها مختلف دارن باعث تولید ویروس در شخص یا اشخاص مقابل خواهد شد.در صورت انتقال هر کدام از فرکانس‌های مغزی نتا، بتا، دلتا،آلفا و گاما همان حالت در شخص یا اشخاص مقابل دیده خواهد شد یعنی اگر شما در حالت خواب قرار گرفته باشید با انتقال امواج مغزی شخص یا اشخاص مقابل بخواب خواهند رفت در صورت انتقال امواج مغزی از اشخاص پیر علائم پیری در شخص یا اشخاص مقابل ظاهر خواهد شد انتقال امواج مغزی از انسان سالم (کودک و نوجوان )باعث تازه سازی سلول‌های مغزی در شخص يا اشخاص مقابل خواهد شدایران با انتقال امواج از طریق دکل‌های مخابراتی و ماهوارها امواج مغزی انسان را انتقال می‌دهداین کار برای جاسوسی و یا بهتر بگم برای برداشت اطلاعات از مغز دیگران انجام می‌دهند!ولی فقط این نیست وقتی امواج مغزی خودشان را روی مغز دیگران انتقال می‌دهند با افزایش امواج در انتقال میتوانند مغز طرف مقابل را کنترل کنند تا حدی که انسان در آن لحظه هیج کنترلی روی مغز ندارد یکی از روشهای کنترل مغز؟در روش انتقال امواج مغزی میتوانند زبان گفتاری طرف ( طرفین) مقابل را کنترل کنند چیزی در مغز خود بگويند با انتقال امواج مغزی از طریق افزایش در انتقال امواج شخص یا اشخاص مقابل همان را بر زبانشان تکرار خواهند کرد.این کار خیانت به انسانيت است با انتقال بیماریها میلیونها انسان در جهان کشته شد اند🥀مثال کرونا،سرطان، خودکشی،مغز، اعتیاد، بیماری‌های قلبی و عروقی وغیره ،درباره اختلال روحی و روانی پزشک محترم اگر مراجع کنند دارید میگه با خودم حرف میزنم حالا یا بلند بلند یا در تفکر خودش درگیری دارد و با خودش حرف می‌زند و یا ادعا می‌کند کسانی درون مغزش باهاش دارن صحبت می‌کنند با در نظر گرفتن متن بالا در تجویز دقت کنید همچنین تصاویر مغزی قابل انتقال و در مغز شخص یا اشخاص مقابل قابل مشاهده است و بی‌خبری از این موضوع باعث ایجاد توهم در دیگران می‌شود .احساس و عواطف انسان قابل انتقال و باعث تغییر احساسات در شخص يا اشخاص مقابل خواهد شد.با امید به خدا این پیام بتواند در شناخت بیماری و حل مشکلات به شما کمک کند.امواج دکل‌های مخابراتی و ماهوارهای ایران
از حد مجاز بیشتر بوده و تداخل این امواج باعث نوسان در مدار الکترونیکی( پارازیت )می‌شود همان اتفاقی که در تداخل زیاد امواج ماهوارهای ایران با هواپیما رخ داد یعنی سقوط.

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط محمد اسمعیلی
علی خانی
علی خانی
7 ماه قبل

سلام و درود فراوان تمام عزیزان مطلبی که دوستمون عرض کردند درسته و تنها راه حلی که به نظر شخصی من میتونیم از این فرکانس های مضری که پخش میکنند برای تسلط بر بشریت فقط و فقط مدیتیشن و افزایش انرژی درونیه با افزایش انرژی در بدن طول موج امواج مضر نمیتونه به گیرنده مغزی برسه خود به خود از بین میره پس خواهشا هر کاری دوست دارید بکنید فقط انرژیتونو به سطح بالا بیارید در این خصوصا هم تمرینات تنفسی و راههای دیگری هم هست با تشکر

امیر علی
امیر علی
8 ماه قبل

مطالب عالی و مفید هستند ممنون

محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
11 ماه قبل

سلام. امواج مغزی همان فرکانس امواج الکترومغناطیسی است وبا فرکانس‌های دلتا ،نتا،آلفا، بتا، گاما، قابل انتقال است. انتقال امواج مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی از انسانی به انسان دیگر در این روش می‌توانید تصاویر مغزی طرف مقابل را در مغز خود ببینید ارتباط مغزی برقرار کنید و حرف بزنید( البته طرف مقابل خبر نداشته باشد فکر می‌کند یا با خودش حرف می‌زند و یا دیوانه شده )یعنی شکل گیری پیونده مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی! وقتی امواج مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی انتقال پيدا می‌کند اگر شخص بیمار باشد علائم بیماری نیز انتقال پیدا می‌کند می‌توان بیماری را به یک نفر یا چندین نفر هم زمان انتقال داد ! و همینطور می‌توان از چندین بیمار بیماریها را به یک نفر یا چندین نفر انتقال داد! یعنی تولید ویروس جدید!ا اگر امواج مغزی از شخص پیری انتقال پیدا کند علائم پیری در شخص یا اشخاص مقابل ظاهر خواهد شد !ایران با امواج الکترومغناطیسی از طریق دکل‌های مخابراتی و ماهوارهای ایران امواج مغزی انسان را انتقال می‌دهداین کار برای جاسوسی و یا بهتر بگم برای برداشت اطلاعات از مغز دیگران انجام می‌دهند!ولی فقط این نیست وقتی امواج مغزی خودشان را روی مغز دیگران انتقال می‌دهند( با افزایش امواج الکترومغناطیسی در انتقال) میتوانند مغز طرف مقابل را کنترل کنند تا حدی که روح انسان در آن لحظه هیج کنترلی روی مغز ندارد هر چه گفتیم این کار جحل است جهالت است گوش ندادند این پیام را برای شما فرستادیم تا بدانید هم درد را با این امواج انتقال می‌دهند وهم بیماری را از شخص به شخص دیگر از طریق امواج مغزی انتقال می‌دهند این امواج از حد مجاز بیشتر بوده و باعث پارازیت و نوسان در مدار الکترونیکی می‌شود همان اتفاقی که در تداخل امواج ماهوارهای ایران با هواپیما رخ داد یعنی سقوط!
در ایران برای پیدا کردن جای اشخاص از طریق خطوط موبایل آنها را رهگیری می‌کنند با امید به خدا این پیام بتواند در شناخت بیماری و حل مشکلات به شما کمک کند با تشکر 🙏وقتی امواج مغزی از طریق امواج الکترومغناطیسی انتقال پیدا می‌کند باعث کمبود نورون در مغز می‌شود
در روش انتقال امواج مغزی میتوانند زبان گفتاری طرفین ( طرف) مقابل را کنترول کنند چیزی در مغز خود بگويند با انتقال امواج مغزی از طریق( افزایش )امواج الکترومغناطیسی طرفین مقابل همان را بر زبانشان تکرار خواهند کرد این روش یکی از روشهای کنترل مغز است ! این کار خیانت به انسانيت است با انتقال بیماریها میلیونها انسان در جهان کشته شد اند🥀 کرونا،سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی اختلال رو..البته برای تازه سازی می‌شودسلول مغز در وقت پیری از انتقال امواج مغزی انسان‌ها سالم استفاده کرد البته جوان

Plok
Plok
پاسخ به  محمد اسمعیلی
9 ماه قبل

راه جلو گیریش چی که نتون کسی بهمون وصل بشه

محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
پاسخ به  Plok
2 ماه قبل

سلام دوست عزیز یک تیکش رو اشتباه نوشتم امواج مغزی امواج الکتریکی است. امواج که انتقال پیدا می‌کند از تحد شنوای انسان خارج بوده و مغز دریافت کننده می‌باشد مغژ تولید کننده نورون دارای گیرنده و فرستنده است فقط برای این کار جای اشخاص باید مشخص باشد. این پیام جهت اطلاعات رسانی برای پزشگان گذاشته شده تا با اعتراض به این موضوع جلوی این کار گرفته شه

فهیمه
فهیمه
پاسخ به  محمد اسمعیلی
8 ماه قبل

کاش که راه حلی هم می‌گفتید… و یا منابعی رو معرفی کنید که بشه در این زمینه بیشتر مطالعه کنیم

محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
پاسخ به  فهیمه
2 ماه قبل

سلام دوست عزیز منبع نمیشه معرفی کرد آزمایشات انتقال امواج مغزی حدود ۲۰سال پیش در ایران انجام شده ولی جای درج نشده تا برای جاسوسی ازش استفاده کنند اطلاعات محرمانه تلقی میشه

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
پاسخ به  فهیمه
2 ماه قبل

یک متن کامل تر گذاشتم اگر تایید کردن می‌تونید اطلاعات بیشتر برداشت کنید

محمد اسمعیلی
محمد اسمعیلی
پاسخ به  محمد اسمعیلی
8 ماه قبل

اشتباه نوشتم امواج مغزی امواج الکتریکی است برای همین قابل انتقال است مغز خودش دارای گیرنده وفرستنده است

اکرم ملازاده
اکرم ملازاده
1 سال قبل

آیا وز وز گوش رامیتوان باهیپنوتیزم ازبین برد؟؟؟

Bardinam
Bardinam
1 سال قبل

بسیار عالی، با تمرین کردن میشه تمام این امواج را فعال و تنظیم کرد، یکجور بهینه سازی هست.

Nilay
Nilay
پاسخ به  Bardinam
24 روز قبل

با چه تمرینی؟؟

Murtaza
Murtaza
2 سال قبل

تشکر از معلومات مفید شما به امید فعالیت بشتر

دکمه بازگشت به بالا