اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک خواب

 فلج خواب یا بختک چیست و چطور درمان می شود؟

فلج خواب که در اصطلاح عامیانه با نام بختک شناخته می شود، احساس ناتوانی در حرکت کردن درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن است. در چنین لحظاتی ممکن است فرد توهمات یا احساس خفگی هم داشته باشد. در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان با فلج خواب آشنا خواهید شد.

فلج خواب یا بختک چیست؟

فلج خواب با از دست دادن کوتاه کنترل عضلانی به نام آتونی (atonia) شناخته می‌شود که درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن اتفاق می‌افتد. افراد اغلب در طول دوره‌های فلج خواب علاوه بر آتونی، دچار توهم هم می‌شوند.

از آنجایی که فلج خواب با مرحله حرکت سریع چشم (REM) در چرخه خواب در ارتباط است، به عنوان پاراسومنیای REM هم در نظر گرفته می‌شود.

خواب REM مرحله ای از خواب است که ما رویا می بینیم که در این مرحله دچار آتونی (ناتوانی در حرکت دادن عضلات) می شویم. اما معمولا این اتفاق در زمانی که ما خواب هستیم رخ می دهد و اصلا متوجه آن نمی شویم. اما برای افرای که بختک را تجربه می کنند این اتفاق درست قبل از به خواب رفتن یا بیدار شدن رخ می دهد به همین دلیل از تجربه خود آگاه هستند. به عبارت دیگر همه در طول خواب شبانه، فلج خواب را تجربه می کنیم اما نسبت به آن آگاهی نداریم.

انواع فلج خواب کدامند؟

در ادبیات پزشکی، معمولاً از دو اصطلاح برای دسته‌بندی فلج خواب استفاده می‌شود:

 • فلج خواب منفرد (Isolated sleep paralysis) زمانی است که فرد فقط یکبار تجربه فلج خواب را داشته باشد.
 • فلج خواب مکرر(Recurrent sleep paralysis)  زمانی که فرد بارها تجربه فلج خواب را داشته باشد.

فلج خواب چه حسی دارد؟

علامت اساسی فلج خواب، آتونی یا ناتوانی در حرکت بدن است. این حالت مدت کوتاهی پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد و در طول یک اپیزود، فرد احساس بیداری می‌کند و نسبت به ناتوانی در حرکت دادن عضلات خود آگاهی دارد.

طبق تخمین‌های صورت گرفته، ۷۵ درصد از فلج خواب ها شامل توهماتی است که از رویاهای معمولی متمایز هستند. این توهمات هم مانند آتونی، می‌توانند هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ دهند.

توهمات در بختک به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • توهمات مزاحم :که شامل ادراک حضور فردی خطرناک یا حضور چیزی در اتاق است.
 • توهمات فشار قفسه سینه:  که به آن توهم اینکوبوس (incubus) نیز گفته می‌شود. در این حالت فرد احساس می کند فردی روی سینه او فشار می آورد و به او اجازه حرکت نمی دهد.
 • توهمات وستیبولار حرکتی (V-M) : در این حالت فرد احساس می کند روح از بدنش خارج شده یا در حال پرواز کردن است. مثلا فرد می گوید احساس کردم از بالا خودم را که در تخت خواب هستم، می بینم.

چنین تجربیاتی همراه با احساس ناتوانی در حرکت کردن خیلی آزار دهنده هستند و به همین دلیل در ۹۰ درصد افراد تجربه فلج خواب با ترس همراه است.

طول دوره هر حمله فلج خواب می تواند از چند ثانیه تا حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد و میانگین طول شان بین شش تا هفت دقیقه است. اپیزودها در بیشتر موارد به خودی خود پایان می‌یابند، اما گاهی اوقات با لمس شدن از جانب شخص دیگری یا شنیدن صدایش یا با تلاش شدید خود فرد برای حرکت و غلبه بر آتونی، تمام می‌شوند.

بختک چقدر شایع است؟

برآوردها متفاوت است، اما محققان بر این باورند که حدود ۸ درصد از افراد در مقطعی از زندگی خودشان، بختک را تجربه می‌کنند. در میان این افراد، داده‌های کمی ‌در مورد دفعات تکرار اپیزودها وجود دارد.

بختک می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما اولین علائم اغلب در دوران کودکی، نوجوانی یا جوانی (سنین ۷ تا ۲۵ سال) ظاهر می‌شود. پس از شروع در سال‌های نوجوانی، احتمال وقوع بیشتر اپیزودها در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی وجود دارد.

چه چیزی باعث فلج خواب می‌شود؟

علت دقیق فلج خواب یا بختک ناشناخته است. پژوهشگران عوامل مختلفی را در ابتلا به فلج خواب موثر می دانند.

 • اختلالات خواب و سایر مشکلات خواب، قوی ترین همبستگی‌ را با فلج خواب منفرد نشان داده‌اند.
 • نرخ بالاتر فلج خواب (۳۸٪ در یک مطالعه) توسط افراد مبتلا به آپنه خواب گزارش شد که یک اختلال خواب ناشی از وقفه‌های مکرر در تنفس است.
 • همچنین مشخص شده که فلج خواب، در افراد مبتلا به گرفتگی عضلات پا در شب، شایع تر است.
 • علائم بی خوابی مانند سخت به خواب رفتن و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز با فلج خواب مرتبط است.
 • افرادی که ریتم شبانه روزی خوابشان با چرخه روز و شب همخوانی ندارد، مانند افراد دچار جت لگ و کارگران شیفتی، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای فلج خواب قرار دارند.
 • برخی از بیماری‌های سلامت روان با فلج خواب در ارتباط هستند. ظاهراً افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، از جمله اختلال هراس، به احتمال بیشتری این وضعیت را تجربه می‌کنند.
 • برخی از قوی‌ترین ارتباط‌ ها در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و افراد در معرض سوء استفاده جنسی در دوران کودکی یا سایر انواع ناراحتی‌های جسمانی و عاطفی به دست آمده است.
 • قطع ناگهانی مصرف الکل یا داروهای ضد افسردگی هم می‌تواند باعث فلج خواب نیز شود.
 • طبق مطالعات، افراد دارای سابقه خانوادگی فلج خواب در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این اختلال قرار دارند، اما هیچ مبنای ژنتیکی خاصی شناسایی نشده است.
 • طبق برخی از مطالعات هم نشان داده افرادی که بیش از اندازه خیال پرداز هستند، به احتمال بیشتر در معرض فلج خواب هستند. همچنین ارتباط احتمالی میان فلج خواب و کابوس‌های واضح یا رویاهای شفاف وجود دارد.

البته یادمان باشد همه عواملی که در بالا ذکر شد با فلج خواب ارتباط دارند. اما نمی توان گفت که آیا این عوامل علت فلج خواب هستند یا نه؟

آیا فلج خواب یک مشکل جدی است؟

فلج خواب برای اکثر افراد، مشکلی جدی ایجاد نمی‌کند. این بیماری به عنوان یک بیماری خوش خیم طبقه بندی می‌شود و معمولاً آنقدر اتفاق نمی‌افتد که مشکلات سلامتی قابل توجهی ایجاد کند. و اکثر افراد هم وقتی  متوجه می شوند که مشکل شان یک اختلال شناخته شده بدون عوارض جانبی است؛ خیالشان آسوده تر می شود. برخی از افراد به دلیل ناشناخته بودن مشکلشان دچار شرمندگی یا ترس از دیوانه شدن می شوند.

با این حال، تخمین زده می‌شود که ۱۰٪ از افراد، دوره‌های مکرر یا آزاردهنده زیادی را تجربه می کنند که باعث می شود برای خوابیدن دچار مشکل شوند. مثلا برخی از افراد مبتلا به بختک از خوابیدن می ترسند و برخی از تنهایی خوابیدن می ترسند.

درمان بختک چیست؟

علت دقیق فلج خواب کاملا مشخص نیست هنوز درمان دقیق و مشخصی برای آن ایجاد نشده است.

اولین قدم در درمان بختک یا فلج خواب، صحبت با روانشناس به منظور شناسایی و رسیدگی به مشکلات زمینه‌ای دخیل در فراوانی یا شدت اپیزودها است. به عنوان مثال، این فرایند می‌تواند درمان نارکولپسی یا اقداماتی برای مدیریت بهتر آپنه خواب را در بر بگیرد.

چون فلج خواب با مشکلات عمومی‌ خواب در ارتباط است، پس بهبود بهداشت خواب یک روش رایج در پیشگیری از فلج خواب است. بهداشت خواب به محیط اتاق خواب و عادات روزانه فرد اشاره دارد که بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارد.

نمونه‌هایی از نکات خواب سالم که می‌تواند به بهداشت خواب بهتر و استراحت شبانه پایدارتر کمک کند؛ عبارتند از:

 • هر روز برای خوابیدن و بیدار شدن، به ویژه در آخر هفته‌ها، از برنامه زمانی یکسانی پیروی کنید.
 • داشتن یک برنامه روتین قبل از خواب به حفظ آرامش و آسایش شما کمک می‌کند.
 • تخت خودتان را متناسب با نیازتان به بهترین تشک و بالش مجهز کنید.
 • نفوذ نور یا سر و صدا به اتاق خواب را محدود کنید.
 • کاهش مصرف الکل و کافئین به خصوص در هنگام عصر.
 • حداقل نیم ساعت قبل از خواب، وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه را کنار بگذارید.

بهبود بهداشت خواب اغلب بخشی از فرایند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBT-I) است.

درمان روانپویشی هم می تواند به بهبود کیفیت خواب و در نهایت درمان بختک کمک کند. به خصوص اگر بختک ها شامل یک الگوی مشخص باشند.

برخی از داروها برای سرکوب خواب REM مناسب هستند و شاید به رفع فلج خواب کمک کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱۴۹ رای
منابع
12
guest
224 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
11 روز قبل

سلام. منم بارها این اتفاق برام افتاده. تجربه برام ثابت کرده بیشتر اوقات خوابیدن با معده پر می تونه دلیل این اتفاق باشه

سارینا
سارینا
20 روز قبل

من هم تا حالا دو بار این اتفاق برام افتاده اول یک خواب بد می بینم و وقتی از خواب میپرم نمی تون حرکت کنم میخوام دهنم رو باز منم و جیغ بزنم ولی انگار که صدام گرفته و وقتی چشمام رو می بنم و اروم میشم درست میشه

امیر
امیر
1 ماه قبل

با سلام. جهت جلوگیری از بروز این حالت به پهلو بخوابید. ترجیحا راست. موید باشد

اذر
اذر
2 ماه قبل

سلام روز بخیر من ۳۰ سالمه و از نوجوانی تا به الان به طور مکرر دچار فلج خواب یا همون بختک میشم و دلیلش بیشتر برای استرس و تنظیم نبودن تایم خوابمه ؛ اما مشکل اصلی من با بختک اینه که وقتی دچار بختک میشم به غده لنفاوی پای چپم که حدود ۳ سال پیش متوجه ش شدم خیلی به طرز بدی فشار میاره و باعث میشه پای چپم قفل کنه و نتونم تکونش بدم و بعد باعث لرزش شدید اون غده میشه و نمیدونم دیگه چه کار کنم ، گاهی از شدت فشاری که بختک به غده پای چپم میاره تو خواب اه و ناله و گریه میکنم ؛ اگه کسی میتونه کمکم کنه

امیر علی
امیر علی
2 ماه قبل

سلام من هروقت شب قبل از خواب بستنی کیلویی میخورم شب دچار بختک میشوم‌که همراه با فلج دست و پا و فشار سینه است و در اثر یک خواب ترسناک یا لحظه های هیجان انگیز خوابم ایجاد میشود،، این تظاهر درسته چندین بار امتحان کردم تا به این نتیجه رسیدم ،،،چون مغازه داریم هروقت می‌خوردم دچار این مشکل میشدم تا اینکه این مشکل رو رفع کردم شاید این نظر از نظر برخی اندیشمندان اشتباه یا خنده دار باشه ولی واسه من حقیقته

تهمینه
تهمینه
پاسخ به  امیر علی
1 ماه قبل

نه حقیقتا منم فهمیدم هر وقت ساعت سه به بعد می‌خوابم اینجوری میشم. برای هر کس دلایل متفاوتی داره و دلیل تو اینه، اشتباه یا خنده دار نیست

پریسا
پریسا
2 ماه قبل

سلام منم بارها از نوجوانی تا بحال که میانسال هستم این حالت رو تجربه کردم. بسیار ترسناکه. بارها حالت شناور در هوا داشتم و جسمم رو روی تخت می دیدم و فکر میکردم دارم می میرم و با تلاش خودم رو برگردوندم به جسمم و وقتی بیدار شدم زمان فقط چند ثانیه گذشته بود.
طبق تجربه ای که من تو این سالها بهش رسیدم شاید مفید باشه براتون بگم علتش ناراحتی اعصاب و استرس و اضطرابه
برای من همیشه زمانی که ناراحتم پیش اومده
پس سعی کنید همیشه از لحاظ روحی خودتون رو سلامت نگه دارید و از استرس و ناراحتی دور باشید‌

زهرا
زهرا
پاسخ به  پریسا
2 ماه قبل

❤️

علی
علی
2 ماه قبل

من هر شب چند بار دچار فلج خواب میشم
قبلا فکرمیکنم بختکه.ولی فهمیدم بختکی وجود نداره

حنانه
حنانه
2 ماه قبل

سلام این بختک تنها راهی که میشه ازش خلاص شویم اینکه فقط یه تیزی مثل چاقو یا قیچی زیر بالشت بزاریم چون من امتحان کردم خیلی کار ساز بوده

رضا
رضا
پاسخ به  حنانه
2 ماه قبل

این کارشما بخاطر این جواب داده که شما باباورداشتن این موضوع به خودتون تلقین کردین و از بروز احتمالی فلج خواب جلوگیری کردید

علی رستگار جغر
علی رستگار جغر
پاسخ به  حنانه
2 ماه قبل

عزیزم بختک هرشب به ندرت پیش میاد که تو چاقو بزاری و تیزی بزاری اینا همش دروغه اینا تظاهرات ساختگی ذهن بعضی هاست ،، به قیچی چاقو نیست هرچیزی علت طبیعی خودشو داره نه گذاشتن چاقو زیر بالش دنبال درمان واقعی تر باش ،،،که با اختلالات بدنی تو متفق باشه ،،

سجی
سجی
2 ماه قبل

اقا ی سوال گردنبند داشته باشیم سراغمون نمیاد حتما باید زیر بالشت باشه ی چیزه فلزی؟

Art
Art
3 ماه قبل

یک چیزی بگم برای من تاثیر داشته تا الان، یه سنجاق بذارید قد لباسی که پوشیدین و هست تنتون، یکی هم بذارید قد پتوی روتون. به شخصه از اون موقعی که اینکار کردم تا الان بختک نشدم! حالا دلیلش نمیدونم

متین
متین
3 ماه قبل

من هر هفته یا هر ماه اینجوری میشم یه واقعا خیلی ترسیدم و واقعا فک کردم جنی شدم شب انگار ینفر از گلوم چسبیده و نمیزارع نفس بکشم یکم صدام در میومد ولی خاستم حرف انگار ینفر نمیزاشت یه لحظه انگار ینفر اومد بغلم کرد دم گوشم جیغ میزد واقعا ترسیده بودم از گوشه چشمم سایشو میدیدم ولی واقعا انگار یه بچه کوچیک بغله کردم

ماهک
ماهک
پاسخ به  متین
2 ماه قبل

جدیدا منم اینطوری شدم روی زمین کیپ شده بودم هرچی سعی میکردم کسیو صدا بزنم نمیشد نفسم تنگ شده بود اینقدر نفس نفس زدم تا از خاب پریدم مثل ی رویا بود ی سایه دیده بودم دقیقا وقتی از خاب پریدم اتاق برام روشن تر شد و سایه ای نبود

هادی امینی
هادی امینی
3 ماه قبل

تنها راهی که می‌توانید از بختک راحت شوید فقط بگویید یا علی مدد ۱۰۰٪جوابه

آخرین ویرایش 3 ماه قبل توسط هادی امینی
اردلان
اردلان
3 ماه قبل

روش دوم: بهتر و بیشتر بخوابید

۱. زمان خواب خود را افزایش دهید. بیشتر خوابیدن می‌تواند به توقف لج خواب کمک کند بنابراین سعی کنید هر شب زمان بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهید. بزرگ‌سالان باید بین ۶ تا ۸ ساعت هر شب بخوابند، اما احتمالاً شما خوابی بیشتر از این نیاز دارید.

• مثلاً اگر در حال حاضر ۶ ساعت در شب می‌خوابید و دچار بختک می‌شوید سعی شب‌ها یک ساعت زودتر به خواب بروید تا ساعت خوابتان به ۷ ساعت برسد. ۷ ساعت خواب حداقل میزان خوابی است که بزرگ‌سالان باید هر شب بخوابند. شما باید بین ۷ تا ۹ ساعت اگر ممکن بود در شب بخوابید.

۲. هر شب در یک زمان مشخص به رختخواب بروید. هر شب سر ساعت مشخصی به خواب رفتن و صبح سر ساعتی مشخص از خواب برخاستن کیفیت و کمیت خواب شما را بهبود می‌دهد. نظم ساعات خواب و بیداریتان را در روز‌های آخر هفته و تعطیلات هم رعایت کنید.

• مثلاً اگر معمولاً شب‌ها ساعت ۱۱ می‌خوابید و صبح‌ها ساعت ۶:۳۰ بیدار می‌شوید همین ساعات را در روز‌های آخر هفته هم رعایت کنید.

۳. یک برنامه‌ی همیشگی خواب تعیین کنید و به آن پایبند باشید. داشتن برنامه‌ی منظم همیشگی برای خواب باعث می‌شود راحت‌تر به خواب بروید و خوابتان کیفیت بهتری داشته باشد. اگر تابه‌حال یک برنامه‌ی همیشگی برای خواب نداشتید سعی کنید برای خود برنامه‌ای بچینید که عمل کردن به آن آسان باشد.

• به‌عنوان‌مثال برنامه‌ی همیشگی خواب شما می‌تواند چیزی شبیه به این باشد: مسواک زدن دندان‌ها، شستن صورت، پوشیدن لباس‌خواب، ۲۰ دقیقه مطالعه و بعد روی تخت ولو شدن و خوابیدن. هر برنامه‌ای که دوست دارید و رویتان جواب می‌دهد انتخاب کنید.

• اگر نمی‌توانید بلافاصله به خواب بروید بیخود تقلا نکنید. از تخت خارج شوید و قسمت یا قسمت‌هایی از برنامه‌ی خوابتان را تکرار کنید. مثلاً می‌توانید از تخت خارج شوید و به مدت ۲۰ دقیقه‌ی دیگر مطالعه کنید تا خواب‌آلود شوید.

۴. از راحتی رختخواب و اتاق‌خوابتان اطمینان حاصل کنید. با یک تشک راحت، رختخوابی نرم و بالش‌هایی مناسب و اتاقی مرتب و مطبوع شما خیلی راحت‌تر به خواب می‌روید و خواب لذت‌بخش‌تری هم خواهید داشت. اتاق‌خوابتان علاوه بر این باید تاریک، خنک و ساکت باشد.

• اگر اتاق‌خوابتان به‌هم‌ریخته است یا رختخوابتان معذب کننده است سعی کنید آن‌ها را تغییر دهید. مثلاً می‌توانید ملحفه‌های جدید بخرید، اتاقتان را مرتب کنید یا تشک تازه‌ای تهیه کنید.

• اگر در محله‌ای پر از نور و سروصدا زندگی می‌کنید می‌توانید با نصب پرده‌های ضد نور و صدا در اتاق‌خوابتان تا حدی از شر صدا‌ها و نور‌های مزاحم خلاص شوید.

۵. از تختخوابتان فقط برای خواب و عشق‌بازی استفاده کنید. هیچ کار دیگری در تختتان نکنید وگرنه باعث می‌شود فرآیند خوابتان مختل شود و درنتیجه احتمال بروز بختک افزایش یابد. در تخت خواب تلویزیون نگاه نکنید، از لپ‌تاپ یا سایر وسایل الکترونیکی استفاده نکنید و حتی در آنجا مطالعه هم نکنید.

۶. دو ساعت مانده به زمان خوابتان دیگر چیزی نخورید. خوردن در دو ساعت مانده به خواب می‌تواند جریان خواب را مختل و احتمال بروز بختک یا فلج خواب را افزایش دهد. اگر عادت به خوردن یک میان‌وعده‌ی هنگام خواب دارید آن را برای دو ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

۷. تمرینات ورزشی را در ساعات اولیه‌ی روز انجام دهید. تمرینات ورزشی سخت اگر در ساعات پایانی روز انجام شوند ممکن است به خواب رفتن را دشوار کنند، بنابراین سعی کنید تمرینات ورزشی خود را در ساعات اولیه روز مثلاً صبح یا اوایل بعدازظهر انجام دهید.

• اگر مجبورید که در ساعات شب فعالیت بدنی داشته باشید تنها تمرینات سبکی مثل پیاده‌روی و حرکات کششی و وزنه زدن سبک را انجام دهید.

۸. مصرف کافئین در بعدازظهر و شب را محدود با قطع کنید. اگر کافئین را در ساعات نزدیک به خواب مصرف کنید مانع به خواب رفتن شما خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید مسرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند چای، قهوه و نوشابه را در ساعات عصر و شب محدود و یا متوقف کنید.

• به‌طور مثال اگر شما به‌صورت معمول ساعت ۴ بعدازظهر یک فنجان قهوه میل می‌کنید سعی کنید به‌جای آن قهوه‌ی بدون کافئین یا چای سبز مصرف کنید.

۹. قبل از رفتن به تخت خواب تمرینات آرام‌سازی را انجام دهید. وقت گذاشتن برای انجام آرام‌سازی قبل خواب موجب پیشگیری از بختک و بهبود کیفیت خواب می‌شود. تکنیک‌های آرام‌سازی زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از:

• آرام‌سازی عضلانی پیش‌رونده • تنفس عمیق • حمام گرفتن • یوگا و حرکات کششی آرام

• موسیقی آرامش‌بخش

اردلان
اردلان
3 ماه قبل

روش اول: در لحظه‌ی وقوع فلج خواب چه کنیم؟

۱. سعی کنید آرام باشید. فلج خواب موجب ترس در شما می‌شود و شاید حس کنید باید با آن بجنگید به‌ویژه اگر احساس کنید کسی شما را به‌زور نگه‌داشته است. اما بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که سعی کنید آرام باشید. اگر احساس می‌کنید به‌زور نگه‌داشته شده‌اید تلاش نکنید با نیروی نگه‌دارنده مقابله کنید، به خود اجازه دهید که نگه‌داشته شوید. این کار کمک می‌کند بیدار شوید یا به درون رؤیایی بلغزید.

• سعی کنید جمله‌ای شبیه به این را از بر داشته باشید: «من دچار فلج خواب شده‌ام، این یک حالت طبیعی است و هیچ خطری من را تهدید نمی‌کند». اگر بختک هنگام به خواب رفتن یا قبل بیدار شدن رخ می‌دهد این جمله را تکرار کنید.

۲. این را بدانید که حال شما خوب است. آشنایی با فلج خواب کمک می‌کند وقتی رخ می‌دهد بتوانید آرامش خود را حفظ کنید. اگر شما ماهیت آنچه اتفاق می‌افتد را بدانید و بفهمید که این یک حالت موقت است احتمالاً حفظ آرامش در لحظه‌ی وقوع آن برایتان آسان‌تر خواهد بود. فلج خواب شاید نشانه‌ای از یک بیماری نادر به نام «حمله‌ی خواب» باشد، اما معمولاً نشانگر هیچ اختلال جدی‌ای نیست.

هنگامی‌که می‌خوابید فرآیندی به نام «آتونیا» اتفاق می‌افتد که در آن مغز بدن شما را در حالت بی‌حرکت و آرام نگه می‌دارد احتمالاً به این خاطر که وقتی خواب می‌بینید بدنتان حرکت نکند و نتوانید به خودتان هنگام خواب آسیب بزنید. فلج خوابی وقتی رخ می‌دهد که شما از این فرآیند آگاه می‌شوید.

• دانشمندان معتقدند فلج خوابی زمانی رخ می‌دهد که شما از مرحله‌ی REM خواب به‌آرامی و درستی خارج نمی‌شوید.

• ممکن است دچار هذیان شوید مثلاً فکر کنید کسی همراه شما در اتاق است یا شما را به‌زور نگه‌داشته است. به خودتان یادآوری کنید که این فقط یک هذیان است و بخشی عادی از یک فلج خواب و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

۳. انگشتان پایتان را تکان دهید، چهر‌ه‌تان را در هم بکشید یا دستتان را مشت کنید. برخی از افراد می‌توانند با حرکت دادن دست‌هایشان بختک را پایان دهند. تمام تمرکز خود را بر انگشتان پا یا دستتان قرار دهید و سعی در حرکت دادن آن‌ها یا مشت کردنشان کنید. یک روش دیگر این است که صورتتان را درهم‌فشرده کنید مثل وقت‌هایی که بوی وحشتناکی به مشامتان می‌خورد. با تکرار چندباره‌ی این حرکات احتمالاً می‌توانید خودتان را از خواب بیدار کنید.

۴. با همسرتان صحبت کنید. اگر ازدواج کرده‌اید با همسرتان درباره‌ی تجربه‌تان صحبت کنید، شاید او بتواند به شما کمک کند که هنگام بروز بختک از خواب بیدار شوید. از همسرتان بخواهید اگر دید شما به‌سختی و نامنظم نفس می‌کشید با تکان دادن شما از خواب بیدارتان کند. این روش شاید بدرد بخورد شاید هم نخورد مثلاً شاید همسرتان به‌اشتباه شما را از یک خواب معمولی بیدار کند، ولی امتحان کردنش ارزش دارد.

• بیشتر افراد نمی‌توانند هنگام بروز بختک حرف بزنند، اما شما می‌توانید به همسرتان نشانه‌هایی بدهید که با دیدن آن نشانه‌ها به کمک شما بیاید. مثلاً می‌توانید بر گلوی خود تمرکز کنید تا بتوانید زمزمه کنید «کمک» یا سرفه کنید.

محمد
محمد
3 ماه قبل

سلام دوستان یکی از وحشتناک‌ترین صحنه های بختک یا به زبون خودم سیاهی رو بگم.این اتفاق قبلاً برام یجورایی عادی شده بود ولی الان یعنی امشب بعد از دوسال برام اتفاق افتاد و دلیلشم یکی علمیه و یکی هم سر یا پا به قبله.دوستان من حسی که بهم دست داد یکی اینکه دو شب بود نخابیدم و امشب که اومدم خونه خودم بخابم اینجوری شد دلیلشم اینکه بدن شما از مغز شما زودتر می‌ره تو خواب و مغز شما اونجا حس میکنه شما در حال مردن هستین و این اتفاق میوفته واین کابوس ها بخاطر اینکه مغزتون یه ترسایی یا همون کابوس ایجاد میکنه تا شما دست پا رو تکون بدین تا بفهمه زنده آید…و دلیل دیگه اینه دوستان هیچ وقت سعی نکنید سر یا پا به قبله بخوابید چون خودم این حس بد تجربه کردم چون هواسم نبوده و اینجوری شده و اینو بگم هر آدمی متفاوته تقریبا ولی سعی کنید دنبال ضعف کارتون باشید ببینید مشکل کار چی بوده.یاسلام

دکمه بازگشت به بالا