اختلالات روانشناختیدپارتمان مشاوره روانشناسیکلینیک خواب

 فلج خواب یا بختک چیست و چطور درمان می شود؟

فلج خواب که در اصطلاح عامیانه با نام بختک شناخته می شود، احساس ناتوانی در حرکت کردن درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن است. در چنین لحظاتی ممکن است فرد توهمات یا احساس خفگی هم داشته باشد.در ادامه این مطلب از دپارتمان مشاوره روانشناسی مجله دکتر بهشتیان با  عوامل مستعدکننده , انواع و درمان فلج خواب آشنا خواهید شد.

فلج خواب یا بختک چیست؟

فلج خواب با از دست دادن کوتاه کنترل عضلانی به نام آتونی (atonia) شناخته می‌شود که درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن اتفاق می‌افتد. افراد اغلب در طول دوره‌های فلج خواب علاوه بر آتونی، دچار توهم هم می‌شوند.

از آنجایی که فلج خواب با مرحله حرکت سریع چشم(REM)  در چرخه خواب در ارتباط است، به عنوان پاراسومنیای REM هم در نظر گرفته می‌شود.

خواب REM  زمانی است که ما رویا می بینیم که در این مرحله ما دچار آتونی (ناتوانی در حرکت دادن عضلات) می شویم. اما معمولا این اتفاق در زمانی که ما خواب هستیم رخ می دهد و اصلا متوجه آن نمی شویم. اما برای افرای که بختک را تجربه می کنند این اتفاق درست قبل از به خواب رفتن یا بیدار شدن رخ می دهد به همین دلیل از تجربه خود آگاه هستند.  به عبارت دیگر همه در طول خواب شبانه، فلج خواب را تجربه می کنیم اما نسبت به آن آگاهی نداریم.

انواع فلج خواب کدامند؟

در ادبیات پزشکی، معمولاً از دو اصطلاح برای دسته‌بندی فلج خواب استفاده می‌شود:

 • فلج خواب منفرد (Isolated sleep paralysis) زمانی است که فرد فقط یکبار تجربه فلج خواب را داشته باشد.
 • فلج خواب مکرر(Recurrent sleep paralysis)  زمانی که فرد بارها تجربه فلج خواب را داشته باشد.

فلج خواب چه حسی دارد؟

علامت اساسی فلج خواب، آتونی یا ناتوانی در حرکت بدن است. این حالت مدت کوتاهی پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد و در طول یک اپیزود، فرد احساس بیداری می‌کند و نسبت به ناتوانی در حرکت دادن عضلات خود آگاهی دارد.

طبق تخمین‌های صورت گرفته، ۷۵ درصد از فلج خواب ها شامل توهماتی است که از رویاهای معمولی متمایز هستند. این توهمات هم مانند آتونی، می‌توانند هنگام به خواب رفتنیا بیدار شدن از خواب رخ دهند.

توهمات در بختک به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • توهمات مزاحم :که شامل ادراک حضور فردی خطرناک یا حضور چیزی در اتاق است.
 • توهمات فشار قفسه سینه:  که به آن توهم انکوبوس (incubus) نیز گفته می‌شود. در این حالت فرد احساس می کند فردی روی سینه او فشار می آورد و به او اجازه حرکت نمی دهد.
 • توهمات وستیبولار حرکتی (V-M) : در این حالت فرد احساس می کند روحش از بدنش خارج شده یا در حال پرواز کردن است. مثلا فرد می گوید احساس کردم از بالا خودم را که در تخت خواب هستم می بینم.

چنین تجربیاتی همراه با احساس ناتوانی در حرکت کردن خیلی آزار دهنده هستند و به همین دلیل در ۹۰ درصد افراد تجربه فلج خواب با ترس همراه است.

طول دوره هر حمله خواب می تواند از چند ثانیه تا حدود ۲۰  دقیقه طول بکشد و میانگین طولشان بین شش تا هفت دقیقه است. اپیزودها در بیشتر موارد به خودی خود پایان می‌یابند، اما گاهی اوقات با لمس شدن از جانب شخص دیگری یا شنیدن صدایش یا با تلاش شدید خود فرد برای حرکت و غلبه بر آتونی، تمام می‌شوند.

بختک چقدر شایع است؟

برآوردها متفاوت است، اما محققان بر این باورند که حدود ۸ درصد از افراد در مقطعی از زندگی خودشان، بختک را تجربه می‌کنند. در میان این افراد، داده‌های کمی ‌در مورد دفعات تکرار اپیزودها وجود دارد.

بختک می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما اولین علائم اغلب در دوران کودکی، نوجوانی یا جوانی (سنین ۷ تا ۲۵ سال) ظاهر می‌شود. پس از شروع در سال‌های نوجوانی، احتمال وقوع بیشتر اپیزودها در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی وجود دارد.

 

چه چیزی باعث فلج خواب می‌شود؟

علت دقیق فلج خواب یا بختک ناشناخته است.  پژوهشگران عوامل مختلفی را در ابتلا به فلج خواب موثر می دانند.

 • اختلالات خواب و سایر مشکلات خواب، قوی ترین همبستگی‌ را با فلج خواب منفرد نشان داده‌اند.
 • نرخ بالاتر فلج خواب(۳۸٪ در یک مطالعه) توسط افراد مبتلا به آپنه خواب گزارش شد که یک اختلال خواب ناشی از وقفه‌های مکرر در تنفس است.
 • همچنین مشخص شده که فلج خواب، در افراد مبتلا به گرفتگی عضلات پا در شب، شایع تر است.
 • علائم بی خوابی مانند سخت به خواب رفتن و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز با فلج خواب مرتبط است.
 • افرادی که ریتم شبانه روزی آنها با چرخه روز و شب محلی آنها همخوانی ندارد، مانند افراد دچار جت لگ و کارگران شیفتی ، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای فلج خواب قرار دارند.
 • برخی از بیماری‌های سلامت روان با فلج خواب در ارتباط هستند. ظاهراً افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، از جمله اختلال هراس، به احتمال بیشتری این وضعیت را تجربه می‌کنند.
 • برخی از قوی‌ترین ارتباط‌ها در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و افراد در معرض سوء استفاده جنسی در دوران کودکی یا سایر انواع ناراحتی‌های جسمانی و عاطفی به دست آمده است.
 • قطع ناگهانی مصرف الکل یا داروهای ضد افسردگی هم می‌تواند منجر به بازگشت خواب REM شود که می‌تواند باعث فلج خواب نیز شود.
 • طبق مطالعات، افراد دارای سابقه خانوادگی فلج خواب در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این اختلال قرار دارند، اما هیچ مبنای ژنتیکی خاصی شناسایی نشده است.
 • طبق برخی از مطالعات هم نشان داده افرادی بیش از اندازه خیال پرداز هم، به احتمال بیشتر در معرض فلج خواب هستند. همچنین ارتباط احتمالی میان فلج خواب و کابوس‌های واضح یا رویاهای شفاف وجود دارد.

البته یادمان باشد همه عواملی که در بالا ذکر شد با فلج خواب ارتباط دارند. اما نمی توان گفت که آیا این عوامل علت فلج خواب هستند یا نه؟

روان شناس

آیا فلج خواب یک مشکل جدی است؟

فلج خواب برای اکثر افراد، مشکلی جدی ایجاد نمی‌کند. این بیماری به عنوان یک بیماری خوش خیم طبقه بندی می‌شود و معمولاً آنقدر اتفاق نمی‌افتد که مشکلات سلامتی قابل توجهی ایجاد کند. و اکثر افراد هم وقتی  متوجه می شوند که مشکلشان یک اختلال شناخته شده بدون عوارض جانبی است؛ خیالشان آسوده تر می شود. برخی از افراد به دلیل ناشناخته بودن مشکلشان دچار شرمندگی یا ترس از دیوانه شدن می شوند.

با این حال، تخمین زده می‌شود که ۱۰٪ از افراد، دوره‌های مکرر یا آزاردهنده زیادی را تجربه می کنند که باعث می شود برای خوابیدن دچار مشکل شوند. مثلا برخی از افراد مبتلا به بختک از خوابیدن می ترسند و برخی از تنهایی خوابیدن می ترسند.

درمان بختک چیست؟

به دلیل آنکه علت دقیق فلج خواب کاملا مشخص نیست هنوز درمان دقیق و مشخصی برای آن ایجاد نشده است.

اولین قدم در درمان بختک یا فلج خواب، صحبت با روانشناس به منظور شناسایی و رسیدگی به مشکلات زمینه‌ای دخیل در فراوانی یا شدت اپیزودها است. به عنوان مثال، این فرایند می‌تواند درمان نارکولپسی یا اقداماتی برای مدیریت بهتر آپنه خواب را در بر بگیرد.

چون فلج خواب با مشکلات عمومی‌خواب در ارتباط است، پس بهبود بهداشت خواب یک روش رایج در پیشگیری از فلج خواب است. بهداشت خواب به محیط اتاق خواب و عادات روزانه فرد اشاره دارد که بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارد.

نمونه‌هایی از نکات خواب سالم که می‌تواند به بهداشت خواب بهتر و استراحت شبانه پایدارتر کمک کند؛ عبارتند از:

 • هر روز برای خوابیدن و بیدار شدن، به ویژه در آخر هفته‌ها، از برنامه زمانی یکسانی پیروی کنید.
 • داشتن یک برنامه روتین قبل از خواب به حفظ آرامش و آسایش شما کمک می‌کند.
 • تخت خودتان را متناسب با نیازتان به بهترین تشک و بالش مجهز کنید.
 • نفوذ نور یا سر و صدا به اتاق خواب را محدود کنید.
 • کاهش مصرف الکل و کافئین به خصوص در هنگام عصر.
 • حداقل نیم ساعت قبل از خواب، وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه را کنار بگذارید.

بهبود بهداشت خواب اغلب بخشی از فرایند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBT-I) است.

درمان تحلیل هم می تواند به بهبود کیفیت خواب و در نهایت درمان بختک کمک کند. به خصوص اگر بختک ها شامل یک الگوی مشخص باشند.

برخی از داروها برای سرکوب خوابREM  مناسب هستند و شاید به رفع فلج خواب کمک کنند. اگرچه این داروها می‌توانند با عوارض جانبی همراه شوند و حتی قطع مصرفشان با احتمال بازگشت مجدد خواب REM همراه است. پس قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خودتان صحبت کنید تا از فواید و مضرات احتمالی آن آگاه شوید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۵ رای

تحریریه مجله دکتر بهشتیان

مطالب مجله دکتر بهشتیان ابتدا توسط کارشناس دپارتمان (روانشناسی، کودک، ازدواج، حقوقی، آموزش، تناسب اندام، تغذیه، مشاوره تحصیلی و آرامش) نوشته یا ترجمه شده، سپس توسط ویراستار مجله ویرایش و در نهایت توسط دکتر متخصص حوزه مربوطه از نظر علمی مورد ارزیابی و ویرایش علمی قرار می گیرد و در نهایت در سایت منتشر می شود.

مطالب مرتبط

guest
135 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه

سلام من سعي داشتم بخوابم و بالاخره خوابم برد پتو رو مثل هميشه گذاشته بودم روي صورتم و يك چشم بيرون بود يكمي خوابم عميق شد بعد حس كردم يع چيزي بمن نزديك شد و نشست رو قفسه سينه ام جوري كه ب سختي نفس ميكشيدم
با اون چشمم كه پتو روش نبود همه جا رو ميديدم صداهارو ميشنيدم كاملا هوشيار بودم ولي نميتونستم تكون بخورم و حرف بزنم دقيقا ميدونستم تو حالت بختك هستم با خودم ميگفتم يه بار بيدار شم ديگه نميخابم سعي ميكردم جيغ بزنم نميتونستم هربار فكر ميكردم بيدار شدم و تكون خوردم رفتم از اتاق بيرون ولي بازم تا چشمو تكون ميدادم متوجه ميشدم كه هنوزم تو همون حالتم و اين تقريبا ٥ دقيقه طول كشيد فكر كنم كه انگار ٥٠ ساعت بود
خيلي سخت بود اميدوارم پيش نياد براتون

نگین

یعنی دقیقا بد اینکه بیدار میشم فلج میشم و موجودات غیر عادی میبینم دیروز زنی رو دیدم ۲ مترو نیم بود موهاش سیاه بود ولی سرو ته دو متری من وایساده بود انگار شبیه من بود من خواب رو تو بیداری میبینم آزار دهندس

Ngs

شیشه نکشی دیگ نمیبینی

نگین

سلام من نمیدونم چمه خودمم منگم من وقتی از خواب بیدار میشم یعنی شاید در خوابم ولی خواب رو از همون جایی میبینم که در حال خوابم موجودات غیر عادی میبینم انگار بیدارم ولی الان فهمیدم توهم میزنم

فرید

سلام
دوستان برای حل این حالت مقداری نمک و نان را تو کیسه بگذارید و زیر بالشتان بگذارید.

ماهان

برای من هیچوقت اتفاق نیافتاده 🤣 فکر کنم دروغ میگین 🤣

محسن

با اینکه ۱۵ساله با این مشکل دست و پنجه نرم میکنم،هنوز نتونستم حداقل از ترسش کم کنم،داستانیه،روزی چندین بار،این وسط یک بنده خدایی فقط دعا برام نوشت چند سال راحت بودم،ابه روی اتیش بود،هر چند بعد از چند سال دوباره شروع شد

آیدا

این اتفاق جالبی نیست ولی من یه جمله شنیدم که خیلی بهم کمک کرد،شماهم حتما استفاده کنید،هروقت قفل میشم و نمیتونم تکون بخورم صدای کسی رو می‌شنوم که هی میخنده و به وسایل اتاق دست میزنه،در کمد رو باز و بسته میکنه،کشوهارو میکوبه،دستگیره ی در رو میچرخونه،یخچال رو باز و بسته میکنه،حتی پنجره رو باز میکنه و من سرمای باد رو حس میکنم و…..
یه سید بهم گفت هر وقت صداشو شنیدی بهش بگو در زمان خلقت خدا از روح خودش در من دمیده،من قوی ترین موجود در عالم هستم و تو نمیتونی به تکه ای از روح خدا آسیبی برسونی،
این جمله رو من هر سری که تکرار میکنم میره

مرجان

من ۴۱ سال سن دارم …چند بار تا حالا …مثلا سالی دو سه بار اینطوری میشم …احساس میکنم یکی اومده بالا سرم یه چیز مثل سایه میخواد نفسم رو بگیره …تو خواب هر چی تقلا میکنم که پا شم نمیتونم ناخدا میگم بسم الله …چند بار که اسم خدا رو میارم ولم میکنه ….خیلی اون لحظه ترسناکه …ولی بعدش نه….من هر سری که روی کمرم میخوابم اینطوری میشم واسه همین همیشه رو به پهلوهام میخوابم

مصطفی

من هم همینطوری میشم و به زور سعی میکنم بسم الله بگم و هم زمان سعی میکنم چشامو باز کنم ت بالاخره با هر بدبختی شده چشامو باز میکنم و یکی از وسایل خونه رو میبینم تموم میشه

مصطفی

چیزی نمیبینم فقط احساس حضور یه نفر رو میکنم

ایدا

من کلا بدنم قفل می‌کنه حتی سعی میکنم چشمامو باز کنم اما نمیتونم حس میکنم دیگه نمیتونم تکون بخورم هرچقدر هم ک تلاش میکنم حتی با چندبار نفس عمیق کشیدن هم مشکلم رفع نمیشه.تا اینکه یکم آروم بشم و کم کم بتونم خودمو حرکت بدم.این اتفاق خیلی برام پیش اومده امروز صبح همین الان دو بار اینطوری شدم.وقتی از اون حالت خارج شدم چشمام دوباره بسته شد هرچقدر ک زور زدم نتونستم نخابم و دوباره همون‌طور شد دفعه دیگه بلن شدم و نشستم تا خابم نبره

محمد

سلام، من صدا و سایشو میبنم، هر چقدر میخوام ببینم کی هست در میره بعد انگار میاد تو بدنم، چیز عجیب اینه که اگه کسی کنارم باشه سر وقت اون هم میره و اونو هم بختک میگیره

حسین

سلام من هرشب ۲تا۳بار بامشکل بختک روبه رو میشم آنقدر اذیت میشم که تا صبح از ترس نمیخوابم لطفا اگه دارو یا دکتر هست راهنمایی کنید

ضربان

من مشکلمو با خانواده در میون گزاستم ک گفتن بختکه ، دوماهه ک خاب میدیدم یه سیاهی میاد میوفته روم من میترسیدم مخاسم بلن بشم ولی بدنم فلج بود همچین میگرفت ک ولم نمیکرد ، و امروز وقتی دوبارع تکرار شد پاهاشو دیدم ک پای حیون بود تا قبل این فقط سیاهی میدیدم اما امروز وحشتناک تر بود هرچقد حمد و صلوات اینا دادم نرفت ک نرف ، وقتی بزور بلن شدم با گریه زنگ زدم ب مادرم که گفت میبره پیشه سیید نشونم بده ، خدا سره کسی نیاره

حسن

من هر موقع روی کمر می‌خوابم دچار این حالت میشم اما در حالات دیگه یعنی رو به بغل یا شکم مشکلی ندارم.

معتمدی

ما خانواده کی دچار این مشکل هستیم آنقدر با این قضیه ومشکل آن تحقیق کردیم تا سرانجام به این نتیجه رسیدیم هروقت غذای تند یا گاز دار خصوصآ نوشیدنی گاز دار مصرف می‌کنیم حتمآ آن شب دچار بختک میشویم ولز صدای همدیگر متوجه خواهیم شد که دچار بختک شده این وفورآ اورا بیدار میکنیم در هر حال شبهاییک این غذا ها را میخوریم یک قرص معده مصرف کرده ومحال است که گرفتار بختک وله محلی ما(تپو ) گفته میشود حتما امتحان کنید

مهدی

بنظرم اگه قبل خواب انگشت دست و پاتونو مشت کنید باز کنید و باشماره باشه ۱۰۰تا یا بیشتر حتما خوب خوب خوب میشید

....

من نفس تنگی دارم و وقتی بختک میشم نفسم بالا نمیاد خیلی سخته

امید

سلام دوستان عزیز منم به این مشکل مواجه هستم بعضی وقتها احساس میکنم دارم میمیرم با سختی وبدبختی خودمو تکون میدم راحت میشم دوباره که بخاب میرم دوباره شروع میشه حتی چهار الی پنج بار تنها راه نجات دفعش اینه که یه چاقو یا سوزنی بزارید زیر بالش سرتون همین

1 3 4 5
دکمه بازگشت به بالا