کلینیک خواب

 فلج خواب یا بختک چیست و چطور درمان می شود؟

فلج خواب که در اصطلاح عامیانه با نام بختک شناخته می شود، احساس ناتوانی در حرکت کردن درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن است. در چنین لحظاتی ممکن است فرد توهمات یا احساس خفگی هم داشته باشد.

فلج خواب یا بختک چیست؟

فلج خواب با از دست دادن کوتاه کنترل عضلانی به نام آتونی (atonia) شناخته می‌شود که درست پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن اتفاق می‌افتد. افراد اغلب در طول دوره‌های فلج خواب علاوه بر آتونی، دچار توهم هم می‌شوند.

از آنجایی که فلج خواب با مرحله حرکت سریع چشم(REM)  در چرخه خواب در ارتباط است، به عنوان پاراسومنیای REM هم در نظر گرفته می‌شود.

خواب REM  زمانی است که ما رویا می بینیم که در این مرحله ما دچار آتونی (ناتوانی در حرکت دادن عضلات) می شویم. اما معمولا این اتفاق در زمانی که ما خواب هستیم رخ می دهد و اصلا متوجه آن نمی شویم. اما برای افرای که بختک را تجربه می کنند این اتفاق درست قبل از به خواب رفتن یا بیدار شدن رخ می دهد به همین دلیل از تجربه خود آگاه هستند.  به عبارت دیگر همه در طول خواب شبانه، فلج خواب را تجربه می کنیم اما نسبت به آن آگاهی نداریم.

انواع فلج خواب کدامند؟

در ادبیات پزشکی، معمولاً از دو اصطلاح برای دسته‌بندی فلج خواب استفاده می‌شود:

 • فلج خواب منفرد (Isolated sleep paralysis) زمانی است که فرد فقط یکبار تجربه فلج خواب را داشته باشد.
 • فلج خواب مکرر(Recurrent sleep paralysis)  زمانی که فرد بارها تجربه فلج خواب را داشته باشد.

فلج خواب چه حسی دارد؟

علامت اساسی فلج خواب، آتونی یا ناتوانی در حرکت بدن است. این حالت مدت کوتاهی پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد و در طول یک اپیزود، فرد احساس بیداری می‌کند و نسبت به ناتوانی در حرکت دادن عضلات خود آگاهی دارد.

طبق تخمین‌های صورت گرفته، ۷۵ درصد از فلج خواب ها شامل توهماتی است که از رویاهای معمولی متمایز هستند. این توهمات هم مانند آتونی، می‌توانند هنگام به خواب رفتنیا بیدار شدن از خواب رخ دهند.

توهمات در بختک به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • توهمات مزاحم :که شامل ادراک حضور فردی خطرناک یا حضور چیزی در اتاق است.
 • توهمات فشار قفسه سینه:  که به آن توهم انکوبوس (incubus) نیز گفته می‌شود. در این حالت فرد احساس می کند فردی روی سینه او فشار می آورد و به او اجازه حرکت نمی دهد.
 • توهمات وستیبولار حرکتی (V-M) : در این حالت فرد احساس می کند روحش از بدنش خارج شده یا در حال پرواز کردن است. مثلا فرد می گوید احساس کردم از بالا خودم را که در تخت خواب هستم می بینم.

چنین تجربیاتی همراه با احساس ناتوانی در حرکت کردن خیلی آزار دهنده هستند و به همین دلیل در ۹۰ درصد افراد تجربه فلج خواب با ترس همراه است.

طول دوره هر حمله خواب می تواند از چند ثانیه تا حدود ۲۰  دقیقه طول بکشد و میانگین طولشان بین شش تا هفت دقیقه است. اپیزودها در بیشتر موارد به خودی خود پایان می‌یابند، اما گاهی اوقات با لمس شدن از جانب شخص دیگری یا شنیدن صدایش یا با تلاش شدید خود فرد برای حرکت و غلبه بر آتونی، تمام می‌شوند.

بختک چقدر شایع است؟

برآوردها متفاوت است، اما محققان بر این باورند که حدود ۸ درصد از افراد در مقطعی از زندگی خودشان، بختک را تجربه می‌کنند. در میان این افراد، داده‌های کمی ‌در مورد دفعات تکرار اپیزودها وجود دارد.

بختک می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما اولین علائم اغلب در دوران کودکی، نوجوانی یا جوانی (سنین ۷ تا ۲۵ سال) ظاهر می‌شود. پس از شروع در سال‌های نوجوانی، احتمال وقوع بیشتر اپیزودها در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی وجود دارد.

 

چه چیزی باعث فلج خواب می‌شود؟

علت دقیق فلج خواب یا بختک ناشناخته است.  پژوهشگران عوامل مختلفی را در ابتلا به فلج خواب موثر می دانند.

 • اختلالات خواب و سایر مشکلات خواب، قوی ترین همبستگی‌ را با فلج خواب منفرد نشان داده‌اند.
 • نرخ بالاتر فلج خواب(۳۸٪ در یک مطالعه) توسط افراد مبتلا به آپنه خواب گزارش شد که یک اختلال خواب ناشی از وقفه‌های مکرر در تنفس است.
 • همچنین مشخص شده که فلج خواب، در افراد مبتلا به گرفتگی عضلات پا در شب، شایع تر است.
 • علائم بی خوابی مانند سخت به خواب رفتن و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز با فلج خواب مرتبط است.
 • افرادی که ریتم شبانه روزی آنها با چرخه روز و شب محلی آنها همخوانی ندارد، مانند افراد دچار جت لگ و کارگران شیفتی ، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای فلج خواب قرار دارند.
 • برخی از بیماری‌های سلامت روان با فلج خواب در ارتباط هستند. ظاهراً افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، از جمله اختلال هراس، به احتمال بیشتری این وضعیت را تجربه می‌کنند.
 • برخی از قوی‌ترین ارتباط‌ها در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و افراد در معرض سوء استفاده جنسی در دوران کودکی یا سایر انواع ناراحتی‌های جسمانی و عاطفی به دست آمده است.
 • قطع ناگهانی مصرف الکل یا داروهای ضد افسردگی هم می‌تواند منجر به بازگشت خواب REM شود که می‌تواند باعث فلج خواب نیز شود.
 • طبق مطالعات، افراد دارای سابقه خانوادگی فلج خواب در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این اختلال قرار دارند، اما هیچ مبنای ژنتیکی خاصی شناسایی نشده است.
 • طبق برخی از مطالعات هم نشان داده افرادی بیش از اندازه خیال پرداز هم، به احتمال بیشتر در معرض فلج خواب هستند. همچنین ارتباط احتمالی میان فلج خواب و کابوس‌های واضح یا رویاهای شفاف وجود دارد.

البته یادمان باشد همه عواملی که در بالا ذکر شد با فلج خواب ارتباط دارند. اما نمی توان گفت که آیا این عوامل علت فلج خواب هستند یا نه؟

آیا فلج خواب یک مشکل جدی است؟

فلج خواب برای اکثر افراد، مشکلی جدی ایجاد نمی‌کند. این بیماری به عنوان یک بیماری خوش خیم طبقه بندی می‌شود و معمولاً آنقدر اتفاق نمی‌افتد که مشکلات سلامتی قابل توجهی ایجاد کند. و اکثر افراد هم وقتی  متوجه می شوند که مشکلشان یک اختلال شناخته شده بدون عوارض جانبی است؛ خیالشان آسوده تر می شود. برخی از افراد به دلیل ناشناخته بودن مشکلشان دچار شرمندگی یا ترس از دیوانه شدن می شوند.

با این حال، تخمین زده می‌شود که ۱۰٪ از افراد، دوره‌های مکرر یا آزاردهنده زیادی را تجربه می کنند که باعث می شود برای خوابیدن دچار مشکل شوند. مثلا برخی از افراد مبتلا به بختک از خوابیدن می ترسند و برخی از تنهایی خوابیدن می ترسند.

درمان بختک چیست؟

به دلیل آنکه علت دقیق فلج خواب کاملا مشخص نیست هنوز درمان دقیق و مشخصی برای آن ایجاد نشده است.

اولین قدم در درمان بختک یا فلج خواب، صحبت با روانشناس به منظور شناسایی و رسیدگی به مشکلات زمینه‌ای دخیل در فراوانی یا شدت اپیزودها است. به عنوان مثال، این فرایند می‌تواند درمان نارکولپسی یا اقداماتی برای مدیریت بهتر آپنه خواب را در بر بگیرد.

چون فلج خواب با مشکلات عمومی‌خواب در ارتباط است، پس بهبود بهداشت خواب یک روش رایج در پیشگیری از فلج خواب است. بهداشت خواب به محیط اتاق خواب و عادات روزانه فرد اشاره دارد که بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارد.

نمونه‌هایی از نکات خواب سالم که می‌تواند به بهداشت خواب بهتر و استراحت شبانه پایدارتر کمک کند؛ عبارتند از:

 • هر روز برای خوابیدن و بیدار شدن، به ویژه در آخر هفته‌ها، از برنامه زمانی یکسانی پیروی کنید.
 • داشتن یک برنامه روتین قبل از خواب به حفظ آرامش و آسایش شما کمک می‌کند.
 • تخت خودتان را متناسب با نیازتان به بهترین تشک و بالش مجهز کنید.
 • نفوذ نور یا سر و صدا به اتاق خواب را محدود کنید.
 • کاهش مصرف الکل و کافئین به خصوص در هنگام عصر.
 • حداقل نیم ساعت قبل از خواب، وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه را کنار بگذارید.

بهبود بهداشت خواب اغلب بخشی از فرایند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBT-I) است.

درمان تحلیل هم می تواند به بهبود کیفیت خواب و در نهایت درمان بختک کمک کند. به خصوص اگر بختک ها شامل یک الگوی مشخص باشند.

برخی از داروها برای سرکوب خوابREM  مناسب هستند و شاید به رفع فلج خواب کمک کنند. اگرچه این داروها می‌توانند با عوارض جانبی همراه شوند و حتی قطع مصرفشان با احتمال بازگشت مجدد خواب REM همراه است. پس قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خودتان صحبت کنید تا از فواید و مضرات احتمالی آن آگاه شوید

 

نمایش بیشتر
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

69 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدهادی
محمدهادی
7 ماه قبل

سلام منم همین دیشب چندبار اینجور شدم واقعه مزخرفه

nezam
nezam
5 ماه قبل
پاسخ به  محمدهادی

من اگه یک بار شروع بشه تمومی نداره

ساناز
ساناز
7 ماه قبل

من ی شب درمیون اینجوری میشم واقعا وحشتناکه از شب بیزارم

مسعود
مسعود
6 ماه قبل
پاسخ به  ساناز

منم بختک بهم دست می‌داد وخیلی اذیت میشدم دکتر بمن کپسول پرگابالین داد و قبل خواب دائما میخورم ودیگه اون حالت بهم دست نمیده.

رضا
رضا
4 ماه قبل
پاسخ به  ساناز

رو دست راست بخواب اینجوری نمیشی دیگه

ارزو
ارزو
2 ماه قبل
پاسخ به  رضا

من‌مدتها اینجور بودم خوب شدم امشب دوباره اومد سراغم اتفاقا رو دست راست خوابیده بودم از پشت منو بغل کرده بود اونقد سفت که نفسم بالا نمیومد نمیتونستم برگردم ببینمش التماسش میکردم ولم کنه گفتم دیگه گردنم درد گرفته ولم کن مچ دستشو گاز میگرفتم اما بازم ولم نمی‌کرد تا اینکه یواش یواش برگشتم نگاش کنم ببینم چیه و کیه دیدم سر نداره و بیدار شدم .واقعا وحشتناکه واقعا وحشتناکه

ارزو
ارزو
2 ماه قبل
پاسخ به  رضا

اصلا ربطی به رو دست خوابیدن نداره روی دست هم که میخوابم اینجور میشم

Zahra
Zahra
2 ماه قبل
پاسخ به  رضا

من سری اولی که این اتفاق واسم افتاد روی دست راستم خوابیده بودم
فکر نکنم ربطی داشته باشه به این

محمد
محمد
6 ماه قبل

من هر از گاهی اینجوری میشم و چند روز ادامه پیدا میکنه بعد دوباره یه چند ماه خبری نیست و دوباره میاد سراغم. خیلی حس بدیه. یه جور ترسه. با اینکه اون لحظه خودم میدونم مشکلم چیه و باید چکار کنم اما بازم تجربه تلخیه

سولماز
سولماز
6 ماه قبل

منم دچار بختک میشم حدود چهارساله به صورت مکرر دچار بختک میشم همه نوعش رو تجربه کردم خیلی حس بدی بهم میده

ابوالفضل
ابوالفضل
5 ماه قبل
پاسخ به  سولماز

قبل خواب آیة الکرسی بخون.

danial
danial
6 ماه قبل

من خیلی زیاد اینجوری میشم مخصوصا در خواب عصر در کل تو اتاقم به صورت شدید توهم میزنم و تقریبا با چشم باز همه جور اشکال و موجودات ترسناک رو میبینم و خیلی وقت ها داد میزنم و با صدای فریادم که خواب و بیدار هستم فقط نیاز دارم یک نفر لمسم کنه یا صدام بزنه مثل اب روی اتش همه چیز برمیگرده به حالت عادی ولی خیلی وقت ها هم با تمام وجود داد میزنم ولی صدایی ازم بیرون نمیاد و انگار به قول معروف دارم با تن صدای در گوشی به بالاترین شدت فریاد میزنم ولی در اصل هیچ صدایی از من خاج نمیشه واقعا تجربه سخت و مخربی هستش مخصوصا وقتی به صورت مکرر باشه و خیلی اوقات قبل از خواب از یک سری حال و احساسات جسمی و روحی میفهمم که امشب قراره اتفاق بیوفته و کاری ازم بر نمیاد. من ۲۷سالم هست و تا جایی که یادم میاد از بچگی این حالات رو داشتم ولی تو بچگی مثل الان اینجوری وحشت خالص نبود بیشتر به این شکل بود که مثلا خودم رو به صورت ۱۰۰%حقیقی میدیدم که از خواب بلند شدم رفتم اب خوردم ولی وقتی برمیگشتم که بخوابم میدیدم اصلا من از جام تکون نخردم! که باز بلند میشدم میرفتم اب میخوردم! من حتی واقعا فکر کرده بودماسکیزوفرنی گرفتم و دارم توهم میزنم! ولی دکتر که رفتم گفت نه این به صورت علمی فلج خواب شناخته میشه اگه بشه اسمش رو گذاشت اختلال من این اختلال رو دارم و واقعا عجیب و وحشتناکه. ببخشیر اگر طولانی شد 😀

مرسی از سایت خوبتون

Beh
Beh
6 ماه قبل
پاسخ به  danial

منم دقیقا همینطورم

مهدی امیدیان
مهدی امیدیان
5 ماه قبل
پاسخ به  danial

سلام داداش..خخخخ خیلی حس غریبیه هرچی دربارش بگی کم گفتی من میتونم یه کتاب بنویسم درباره بختکم واااای من بعضی شبا تا صبح بیست سی بار دچارش میشم واینکه تا حالت صدای خرموف شدید از خودم در نیارم بیدار نمیشم..البته حالات من اخیرا عوض شده ومثل سابق نیست جدیدا انگار میزننم به برق و دستو پام و حتی سرم خواب میره…درمانی هم نداره ..قدیمیا میگن که سنگی به اسم( شوی)هست که دستت باشه دچار بختک نمیشی ولی اولا خوب بود ولی بعدا بی اثر شد ..حتی من چند وقت پیش به قران پناه اوردم وقران میزاشتم بالاسرم خیلی خوب بود اصلا نمیومد سراغم با وجود قران اما جدیدا با وجود قران هم میاد…ببخشید طولانی شد

امیر
امیر
2 ماه قبل

دادا بختکه تو خیلی زرنگه هردفعه یه برنامه داره😂

محمد از تهران
محمد از تهران
6 ماه قبل

سپاسگذارم پس خطر ندارد . من دختر ۲۰ ساله ام ابن مشکل را دارد و از این که خطری برایش ندارد آرام شدم .خیلی ممنونم 🙏🌹

Beh
Beh
6 ماه قبل

برای من خیلی اتفاق میوفته گاهی هر شب تو هفته و شبی دو سه بار ، اینقدر اتفاق افتاده که الان میتونم توی خواب فریاد بزنم و دیگران رو از خواب بیدار کنم تا کمکم کنن، اما وقتی تنهام بعضی اوقات خیلی طول می‌کشه و فریاد هام بی فایده

نورا
نورا
6 ماه قبل

نمیدونم بختک دقیقا چیه ولی
الان داشت خوابم میبرد یا شایدم داشتم بیدار میشدم نمیدونم دقیق ، حس کردم چشام داره خود به خود بسته میشه کنترل ندارم و یکم داره بدنم درد میگیره ، هی میخواستم دستمو باز بسته کنم ولی نمیتونستم که یدفعه چشام باز شد کنترلم اومد دست خودم

مهدی
مهدی
5 ماه قبل
پاسخ به  نورا

دقیقا منم مث تو شدم ، خیلی حس بدی هست

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل
پاسخ به  نورا

بدیش اینه که هرچی میخای خودتو تکون بدی بیشتر بدنت درد میگیره

امیر
امیر
5 ماه قبل

از بچگی باهام بوده و هر ماه حدود ۲۰ شبشو میگیره عادت کردم بهش

رضا
رضا
4 ماه قبل

مال من دلیل داره وقتی خیلی بی خوابی میکشم و با اینکه خوابم میاد بازم دیر میخوابم، مثلا وقتی که سرگرمی دارم و نمیخوابم، اینجوری میشم. شما هم اگه دقت کنید ممکنه دلیلشو پیدا کنید. ولی بختک من اینقدرام که نوشتین ترسناک نیست فقط سعی میکنم بیدار بشم ولی نمیتونم. شما خیلی ترسناک نوشتین ینی این مطلبتون رو اگه کسی که بختک داره بخونه باعث بیشتر شدن ترس و استرسش نمیشه؟

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل
پاسخ به  رضا

ولی واقعا ترسناکه هر چی سعی میکنی تکون بخوری حرف بزنی انگار بدنت و دهنت و قفل و زنجیر کردن من وقتی میاد سراغم حتی چشم هام باز نمیشه و سعی میکنم آروم باشم تا خودش بره

سعید
سعید
4 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه

پاسخ به رضا سلام بختک من خیلی شبیه شماست دو سه ماه میشه که این مشکل برام بوجود اومده بینهایت سعی میکنم از خواب بیدار بشم ولی فدرت ندارم احساس میکنم در محلی هستم که بقیه حضور دارند وحالت غیرطبیعی منو دارن نگاه می‌کنند ومن در ا ن لحظه احساس میکنم جایی که خوابیده ام اصلن مناسب نیست وخجالت میکشم از اون افراد که کنارم هستند جوری سعی میکنم که اونا متوجه وضعیت من نشن اکثرا احساس میکنم در منزل مهمان
داریم تا حالا جند بار این مشکل برام پیش اومده بی نهایت نگران بودم تا بطور اتفاقی یاد سرچ گوگل افتادم والان مقداری از نگرانیم کم‌شدن که دیدم خیلی عیر عادی نیست فکر کنم باید به پزشک هم مراجعه کنم توکل به خدا

حسین
حسین
3 ماه قبل
پاسخ به  سعید

در بعضی سایت ها آمده که قدرت بختک از انسان کمتره و شما متوانید به بختک بگویید برو تا برود
سپس اگر بتوانید به شکم بخوابید یعنی شکمتون به زمین باشه بختک نمیتواند بیاید روتون و شمارو اذیت کند

User unknown
User unknown
2 ماه قبل
پاسخ به  حسین

هیچی دیگه همین کم از پشتم هم بیاد بگیره🤌🏻😂

علیرضا
علیرضا
4 ماه قبل

من همه نظرات و تجربیاتتون روخوندم وباید بگم که دقیقا من اولین بارمه دچار بختک شدم اونم از نوع اولش که زمان خواب من یه خوابی دیدم که داشتم کنار دیوار اتاقم راه میرفتم ویهو یه شخص خیلی ترسناک با چنگال های جن مانند تموم بدنمو گرفته ونمیذاره من کاری بکنم واز پشت دستشو آورد واولین کاری که کرد این بود که نذاشت بازو هام حرکت کنن و من هم بعد که از خواب بلند شدم تا ۱۰دقیقه فقط داشتم پلک تند تند میزدم توی همون ۱۰ دقیقه دستام بی حرکت شده بود و وقتی که رفتم توی آینه دیدم دستامو خیلی از جاهای دستم کمی قرمز سرخ متمایل به سیاه شده بودند (البته با کبودی اشتباه نگیرید) خلاصه بعد تا یک ساعت ذهنم وکل بدنم بی حس وخسته بودند.

امین عالی پور
امین عالی پور
4 ماه قبل

حدود ۱۲ سال هر دوسه روز یک بار تجربه میکنم شب و روز هم نداره ربطی به نور هم نداره.اما بیشترین زمان وقتی اتفاق میوفته ک روی کمر می‌خوابید سعی کنید روی کمر نخوابید یا اگه اتفاق افتاده براتون با صدای نفس هاتون افرادی ک نزدیکتون هستن رو آگاه کنید ک بیدارتون کنن من همین دیشب هم برام اتفاق افتاده اما دیگه عادت کردم بهش خطری نداره بچه خوبیه

مصطفی
مصطفی
4 ماه قبل

من خیلی اینجوری میشم و زمانش گاهی اوقات نیم ساعت و گاهی اوقات بیشتر از یک ساعت طول میکشه نه می‌تونم خودم تکون بدم بیدار بشم ن صدا و داد و فریادم فایده ای داره حتی منو سعی می‌کنن بیدار کنن نمیشه چند نفری منو گرفتن بلندم کردن بازم ولم نکرده و بعد یهو خودش تموم میشه همه جورشو تجربه کردم و خیلی مدت زمانش واسم زیاده یبار از ۴عصر گرفت منو تا شیش که آمبولانس بخاطرش خبر کردن همین که اومدن ولم کرد 😐خلاصه من خیلی هنوزم اذیت ام

همایون
همایون
4 ماه قبل

واقعا آنقدر کامل در خصوص بختک نخونده بودم، من بختک دارم و هر سال شاید ۲۰ بار نامنظم سراغم بیاد، گاهی در یک شب دوبار گاهی دوماه یکبار، هیچ قاعده ایی نداره ولی من انحراف بینی دارم شاید آپنه خواب باشه که میرم سراغ اش، واسم جالب بود من فرد بسیار رویا پردازی هستم و با اینکه در طول روز بسیار تلاشگر در جهت اهداف ام همیشه بودم اما در طول روز هم در خصوص مسائل اقتصادی یا خانوادگی قبل از انجام هرکاری رویا پردازی میکنم که این کار درست هست یا خیر تا تصمیم بهتری بگیرم که گاهی رویا جواب نمیده !
اما تجربه من در خصوص بختک!
من در اون لحظه بختک همه اش در فکر اونم خودم رو بیدار کنم میترسم اگه خوابم ببره بمیرم اما سعی میکنم نفس بکشم اما عین یک روح سرگردان داخل اتاق میچرخم گاهی هم میتونم برم اتاق های دیگه که البته چیزی که میبینم واقعیت نیست ولی توی اون لحظه فک میکنم واقعا واقعیت داره، حتی فک میکنم از بختک اومدم بیرون اما باز میبینم بیدار نشدم. همیشه تلاش میکنم صدا بزنم که البته توان حرف ندارم اما مثل گرگ فک میکنم میتونم زوزه بکشم که تا به ندرت تا حالا کسی صدام رو شنیده و تونستم کسی رو متوجه کنم که بیدارم کنه. بعد که بیدار میشم میبینم اونچیزی که چشم ام می‌دیده با توهمات ذهنی مغزم ترکیب شده ، یعنی مطمئنم چشم ام بازه! چون چشمهام با عینک دید درستی داره اما توی اون حالت تصویر دیده شده با تصویر سازی مغزم ادغام میشه و دید صحیح پیدا میکنم. اگه کسی کنارم باشه در حال هر کاری باشه قشنگ صدا و تصویرش رو با ترکیب توهم که البته اون لحظه نمیفهم که توهم قاطی اش هست میبینم و می‌شنوم اما لعنتی چند دقیقه باید تمرکز کنم تا بتونم با تکون دادن خودم بیدار کنم که معمولا در لحظه بیدار شدن یک داد کوچیک زوزه مانند کنارشه!

یک چیزی که خیلی میترسم اینه اون لحظه که اگه بیدار نشم خواهم مرد و همیشه از خدا کمک میخوام و تا آمروز کمکم کرده.

بچه بودم اینترنت نبود وقتی به مامانم میگفتم میگفت عاز افتاده یا بخت ، خداروشکر بالاخره دانشمندان تا حدود زیادی دلایل علمی اش رو فهمیدم و پیروزی علم بر جهل و خرافات بار دیگه پیروز شد و درآینده درمان هم کشف خواهد شد.

متشکر از مقاله خوب اتون

آسمان
آسمان
2 ماه قبل
پاسخ به  همایون

منم تقریبا حال شمارو پیدا میکنم
حس میکنم بیدار نشم میمیرم

قلب سنگی
قلب سنگی
4 ماه قبل

همیشه فکر میکردم فقط من اینطور بلایی سرم میاد ، الان متوجه شدم من تنها نیستم ببخشید ولی خیالم راحت شد🙏🏻😂🤦🏼‍♀️ من از ترس بختکه لعنتی، قبل از خواب سوره های(توحید،فلق،ناس) رو میخونم و به خودم فوت میکنم ،تا وقتیکه از خواب بیدار میشم کاملا آروم میخوابم ، ولی وقتاییکه یادم میره بخونم ،میگیره…
پیشنهاد میکنم کسانیکه بختک دارن قبل از خوابشون اون سوره ها رو بخونن و به خودشون فوت کنن، ان شاالله که خدا همه بیماریها رو شفا بده🤲

بنده خدا
بنده خدا
3 ماه قبل
پاسخ به  قلب سنگی

جیگر ای ربطی به قران نداره.
این یه چیزه علمی هس و کاملا به بدن ربط داره

ااا
ااا
1 ماه قبل
پاسخ به  بنده خدا

من خودم هیچ چیز دینو قبول نداشتم. ولی تو این یک مورد واقعا کمکم کرد.

معين
معين
4 ماه قبل

هیچ شب نشده از دست این بختک من راحت بخوابم هر شب ده بار بیشتر تو خواب من میاد خیلی اذیتم میکنه هر کی دور ورم باشه ازم میترسه شب باشه روز از اول خوابیدن دیگه میاد

هستی
هستی
4 ماه قبل

سلام شما جاتون روعوض کنیدمثلاسمت دیگه اتاق بخوابیدجای ک همیشه میخوابیدید…نخوابیدویک قران باچاقوبزارید

مرضیه
مرضیه
4 ماه قبل

من ۴ سال پیش اینطوری بودم یک سال تو یه خونه قدیمی زندگی میکردیم که صاحب خانه یه خانم مسن بود که تنها زندگی می‌کرد…هر شب میوفتاد رو سرم جوری میشدم که نمیتونستم تکون بخورم نه نفس بکشم نه داد بزنم احساس می‌کردم دیگه کارم تمومه….ولی از وقتی که جابجا شدیم دیگه سراغم نیومده خداروشکر خیلی حس ترسناکیه

Mati
Mati
4 ماه قبل

جدا از این که گاهی اوقات بختک اذیتم میکنه بعضی اوقات خودمو مبینم که روبه روم واستاده ولی وجودش من نیستم یه چیز دیگه انگار درونشه 😶

پری
پری
4 ماه قبل

بنظرم خیلی به شرایط روحی بستگی داره من سال ها پیش خیلی دچار این حالت میشدم جوری که تا زمانی که میشد مقاومت میکردم در مقابل خواب ولی از وقتی که جدا شدم از همسرم و از خانواده م و به آرامش رسیدم تموم شد

ریحون
ریحون
3 ماه قبل

دااااغون شدممممم ب خدااا😭😭😭😭😭😭 امروز ی ساعتی انگار طول کشید این حال مزخرف خودم رو ب روم میدیدم 😭😭😭😭😭

DR.EHSAN
DR.EHSAN
2 ماه قبل
پاسخ به  ریحون

سعی کن با یک روانپزشک ترجیحا متخصص در زمینه خواب صحبت کنی

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط DR.EHSAN
معظمه
معظمه
3 ماه قبل

من تقریبا هرشب این مشکلو دارم خیلی اذیت میشم 😭😭😭

afar
afar
3 ماه قبل
پاسخ به  معظمه

سلام رو به پهلوی چپ یا راست بخوابید مشکل من اینجوری حل شد .

reza
reza
3 ماه قبل
پاسخ به  معظمه

منم هرشب😢

امیرحسین
امیرحسین
18 روز قبل
پاسخ به  معظمه

یه چاقوبذاربالای سرت حله

فری
فری
3 ماه قبل

من یه بار داشتم میگرفتمش ولی هرچی ازم دور شد کوچیک شد اخرم ناپدید شد

مرجان
مرجان
2 ماه قبل

بدترین حس دنیاست تقریبا هرشب بعد خواب یا صب تجربش میکنم نمیتونم بگم مرگ و به چشام می بینم خیلی سخت و دردناکه حس می‌کنی یکی هست کنارت صدا میشنوی یه سری صدا و حرکات و احساس می‌کنی ولی حتی نمیتونی تکون بخوری هرچقدر تقلا می کنی بی فایدست اوایل مدت زمانش کم بود ولی الان خیلی بیشتر و پشت سر هم هستش حتی بعضی شبا چندبار برام اتفاق نیفته و من واقعا از ترس به پای سکته میرم دیگه خواب بدون بختک برام آرزوشده

سعید
سعید
2 ماه قبل
پاسخ به  مرجان

قبل از خواب یک لیوان آب قند بخور مشکلت حل میشه

سوگند
سوگند
1 ماه قبل
پاسخ به  مرجان

بیشتر از همه باید قوی باشی و نترسی سعی کنی با ترس هات مقابله کنی رو به روشون وایستی بگی نه من از هیچی نمی‌ترسم کم کم‌ تموم میشه

سعید
سعید
1 ماه قبل
پاسخ به  مرجان

واقعا سخته درک میکنم من همین دیشب شدم ،معمولا سعی میکنم خودم و یه طور حرکت بدم تا بیدار شدم ،ولی اینقدر که داد و فریاد میکنی که صدات در بیاد ولی لعنتی نمیاد و وحشت میکنی ،اخر از سرو صدامون یا صدامون میکنن یا بیدارمون میکنن که سریع تموم شه …
درد دست و پای بعدش خیلی بده تمام عضله ها درد میگیره

آخرین ویرایش 1 ماه قبل توسط سعید
عللی
عللی
1 ماه قبل
پاسخ به  مرجان

دقیقا مثل منی منم هرشب این اتفاق میفته دیوانه شدم بخدا

مریم 👪
مریم 👪
18 روز قبل
پاسخ به  عللی

فقط ایه الکرسی روبخونید بیدارمیشید
وخدارو صدا بزنید
من اولاخیلی سعی میکردم بیدارشم ولی نمیتونستم

آرش
آرش
17 روز قبل
پاسخ به  مرجان

علت اصلیش مشغله روز مره هست که ذهن رو درگیر می‌کنه منم پیش اومده برام به پهلو خوابیدن غذای سبک و به موقع خوابیدن خیلی کمک میکنه

Shahzad
Shahzad
2 ماه قبل

سلام،،،من یکبار در صبح دچار بختک شدم اما برای چند ثانیه و تجربه اولم بود فکر میکردم دیگه اتفاق نمیفته اما همین دیشب دباره همین اتفاق افتاد با یه تغییر ک من حتی نمیتونستم پلک هامو باز کنم و چند ثانیه ای طول کشید راستش خیلی ترسیده بودم و نمیدونم دفعه بعدی اگر اتفاق افتاد چیکار کنم
میترسم ازینکه این اتفاق بارها و بارها تکرار بشه و بدترم بشه…
راستش من خلی ادم ترسویی هستم واقعا خیلی گیج شدم

منم ترسیدم
منم ترسیدم
14 روز قبل
پاسخ به  Shahzad

نترس😅

Hasti
Hasti
2 ماه قبل

من روم بیشتر از بیست بار بختک افتاده ولی دیگه عادی شده و انقدر تلاش کردم که دست و پاهامو موقع این اختلال تکون بدم که الان اگه روم بختک بیفته میتونم دستامو تکون بدم و سعی میکنم موقع بختک افتادن نفس های عمیق بکشم و ذهنمو خالی کنم و خب حل میشه و میره

محمد
محمد
1 ماه قبل

نفست روتاجایی که دیگه میخوای کم بیاری حبس کن بعد یهویی بیدارمیشی به همین راحتی

مریم
مریم
1 ماه قبل

من حتی به پهلوهم میشم این مشکل برام ابجادمیشه هرشب علتش چیه؟

سودابه امیرخیزی
سودابه امیرخیزی
1 ماه قبل

با سلام من به نوع دوم بختک بیشتر مبتلامیشوم . نزدیک ۵ ساله به فوق تخصص خواب مراجعه میکنم وله جرأت می‌توانم بگم کنترل شده بود که متاسفانه اخیرا به علت فوت نوه ۳۴ روزه ام طی دوهفته گذشته سه باردچارشدم . شما اشاره ای به افسردگی نکردید پس علت بختک فعلی من اضطرابه؟

javad.kenzo
javad.kenzo
1 ماه قبل

من صبح ساعت۵ اینطور شدم بیشرف داشت پشت گردنمو مِک میزد زورشم زیاد بود هرچی میخواستم داد بزنم نمیشد تا اینکه دست بردم طرف صورتش انقد فَکّشو فشار دادم تا ولم کرد بعد که از خواب بیدار شدم دیدم پشت گردنم یجوریه انگار واقعا اون اتفاقا افتاده
خیلی عجیب بود اصن.

Sara
Sara
1 ماه قبل

یادم رفت بگم جای خوابتون رو تغییر بدین

احسان
احسان
1 ماه قبل

این مشکل وقتی ایجاد میشه که شما به پشت بخوابید و مخچه تحت فشار قرار بگیره. در واقع مانند دست و پا که خواب میروند ممکنه مخچه هم تحت فشار قرار بگیره و خواب بره و نتیجش میشه بختک
بنابراین بهترین کار برای درمان استفاده از بالش مناسب و خوابیدن به پهلو هست.
قسمت بالایی پشت گردن نباید تحت فشار طولانی مدت باشه

زینب
زینب
1 ماه قبل
پاسخ به  احسان

من به پهلو خوابیده بودم اونم به سمت راست ولی بختک شد یه بارم به پشت خوابیده بودم شد😭

احمد
احمد
1 ماه قبل

من اگه بخوابم ایجور میشم دیگه خوابم نمیاد گاهی عدم تکلم یا عدم حرکت کردن یا عدم سرچ کردن دست پاز زدن احساس زدن من دیگه خسته شدم

افشین
افشین
1 ماه قبل

من امشب برای اولین بار تجربه کردم ، خداروشکر که قبل در مورد فلج خواب مطالعه کرده بودم، و میدونستم چه اتفاقی داره برام می‌افته ، راستش من یه مدت هست خیلی سخت کار میکنم ، بطور شبانه روزی ، خیلی کم میخوابم، اهداف زیادی داری و رویاپردازی هم میکنم ، دقیقا عواملی که گفته شد به این دلایل فلج خواب رخ میده ، رو دارم
تجربه دوستان رو مشاهده کردم نگران شدم ، امیدوارم درمانش پیدا بشه ، اصلا خوش ندارم دوباره تجریش کنم

محسن
محسن
1 ماه قبل

واقعا سخته ۱۵ساله این مشکل دارم اسیر شدم به جز خونه خودم جایی دیگه نمیتونم بخوابم هر چقدر باهاش کنار میام ولی باز هم ترسناکه،خیلی راه هارو امتحان کردم

سید حسین
سید حسین
27 روز قبل

سلام منم هرشب قبل از خواب برام اتفاق می‌افته خیلی سخته هنوزم هیچ راه حلی براش پیدا نکردم هیشکی هم نتوانسته کمکی بهم بکنه

اسماعیل پورمنافی سرابی
اسماعیل پورمنافی سرابی
20 روز قبل
پاسخ به  سید حسین

متکای زیزسرتان راتازیرگردن بکشید
برنامه خواب روزوشبتان رایکنواخت کنید
سعی کنیدقبل ازخواب آزردن به بالاچیزی روی صورتتان نباشد(البته ازنظرروانی)
این تجربه بنده درهفتادساله

سکینه حسینی
سکینه حسینی
26 روز قبل

من امروز دچار شدم تو یه جایی خونده بودم که به چشماش زل بزن تند تند چشماتو تکون بده من خاستم این کارو بکنم تا سر خاستم برگردونم گفت عاقل باش ترسیدم تند تند نفس کشیدم تا شوهرم بیدار شه ولی نشد

دکمه بازگشت به بالا