داروهای روانپزشکیسلامت روان

قرص میرتازاپین چیست و چه کاربردها و عوارضی دارد؟

در این مقاله از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان درباره تاثیر داروی میرتازاپین بر روی افسردگی و وسواس فکری-عملی (OCD) و نحوه مصرف آن را صحبت می کنیم.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

میرتازاپین چیست؟

میرتازاپین یک داروی ضد افسردگی است. این دارو برای درمان اختلال افسردگی و گاهی اوقات وسواس فکری-عملی تجویز می‌شود.

داروی میرتازاپین با افزایش ترشح هورمون های شادی آور نورآدرنالین و سروتونین در درمان افسردگی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

این دارو فقط با تجویز پزشک به بیمار ارائه می‌شود و به دو شکل قرص و شربت خوراکی در دسترس است.

نکات کلیدی

 • بیمار تاثیرات میرتازاپین را معمولا بین ۴ تا ۶ هفته در خود احساس می‌کند.
 • عوارض جانبی رایج این دارو شامل سردرد، خشکی دهان و احساس بی‌حالی هستند. شدت این عوارض بیشتر اوقات در عرض چند هفته کاهش یافته و از بین می‌روند.
 • اگر می‌خواهید با تایید پزشک مصرف این دارو را قطع کنید، بهتر است دوز آن را به آهستگی پایین بیاورید چرا که قطع ناگهانی مصرف این قرص عوارض جانبی شدیدی در شما به وجود می‌آورد.
 • میرتازاپین قرص خواب نیست اما می‌تواند باعث ایجاد حس خواب آلودگی شود. اگر از افسردگی رنج می‌برید یا در به خواب رفتن دچار مشکل شده اید، این قرص می‌تواند برای شما مفید باشد.

مصرف میرتازاپین برای چه افرادی مجاز است؟

بیشتر بزرگسالان می‌توانند از این دارو استفاده کنند.

اگر دیابت دارید، میرتازاپین ممکن است میزان قند خون شما را دچار نوسان کند. در این شرایط لازم است در چند هفته اول مصرف دارو، قند خونتان را مدام اندازه گیری کنید و اگر در این موضوع به مشکل جدی برخوردید روش درمان خود را تغییر دهید.

چه کسانی نمی‌توانند میرتازاپین مصرف کنند؟

میرتازاپین برای برخی افراد مناسب نیست. برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما اثرات منفی در پی ندارد؛ موارد منع مصرف را در ذیل برایتان توضیح داده ایم:

 • اگر تا به حال به میرتازاپین یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید.
 • در صورتی که بیماری قلبی دارید (میرتازاپین می‌تواند باعث افت فشار خون شود)
 • اگر تا به حال از دارو های ضد افسردگی دیگری استفاده کرده اید. میرتازاپین با تعداد اندکی از داروها تداخل دارد و ممکن است حتی تا چند هفته بعد از قطع استفاده از داروی قبلی باعث افزایش فشار خون شود.
 • در صورتی که آب سیاه یا گلوکوم دارید – میرتازاپین می‌تواند فشار درون چشمتان را افزایش دهد.
 • اگر صرع دارید – میرتازاپین می‌تواند حملات تشنج را در فرد افزایش دهد. این مورد یکی از عوارض جانبی نادر میرتازاپین است.
 • در صورتی که می‌خواهید باردار شوید یا باردار هستید یا به کودکتان شیر می‌دهید.

میرتازاپین و عوارض قطع مصرف

میرتازاپین را در چه دوزهایی و با چه فاصله زمانی باید استفاده کنیم؟

به توصیه پزشک خود و دستورالعمل هایی که روی بسته دارو نوشته شده است عمل کنید.

مقدار مصرف

دوز معمول مصرف میرتازاپین در ابتدا به اندازه ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم در روز است. این مقدار می‌تواند به ۴۵ میلی گرم در روز هم برسد.

ممکن است تجویز پزشک این باشد که این دارو دو بار در روز و با دوزهای متفاوت مصرف شود.

اگر به مشکلات کبدی یا کلیوی دچار هستید، پزشک ممکن است دوز پایین تری از این دارو را برایتان تجویز کند.

نحوه مصرف

شما می‌توانید میرتازاپین را با یا بدون غذا میل کنید.

قرص خود را با یک لیوان آب ببلعید و از خرد کردن یا جویدن آن خودداری کنید.

میرتازاپین به شکل قرص زیرزبانی نیز به بازار عرضه شده است. قرص را در دهانتان بگذارید و وقتی کاملا آب شد، با یا بدون نوشیدن آب آن را قورت دهید.

در بسته بندی شربت میرتازاپین یک سرنگ یا قاشق پلاستیکی وجود دارد که درجه بندی شده و شما می‌توانید با استفاده از آن میزان مصرف خود را به صورت دقیق اندازه بگیرید. اگر در بسته بندی دارو سرنگ یا قاشق پلاستیکی نبود به مسئول داروخانه بگویید که آن را برایتان تعویض کند. برای اندازه گیری میزان شربت از قاشق چایخوری استفاده نکنید زیرا با این روش نمی‌توانید دارو را دقیق و درست و به اندازه بخورید.

تجویز رایج برای مصرف میرتازاپین معمولا یک بار در روز است. از آنجایی که این قرص ممکن است به شما حس خواب‌آلودگی بدهد، بهتر است که آن را قبل از خواب مصرف کنید.

اگر پزشک برای شما میزان مصرف دو بار در روز را تجویز کرد، بهتر است دوز پایین تر را در روز و دوز بالاتر را در شب میل کنید.

چه زمانی  می‌توانیم قرص را قطع کنیم؟

وقتی متوجه تاثیرات مثبت میرتازاپین شدید، باید تا چند ماه به خوردن آن ادامه دهید.

پیشنهاد بیشتر دکترها برای مدت زمان استفاده از قرص های ضد افسردگی به مدت ۶ ماه تا یک سال است. اگر بعد از این مدت دیگر احساس افسرده بودن نداشتید می‌توانید مصرف قرص را قطع کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که قطع زودهنگام مصرف قرص می‌تواند افسردگی شما را به حالت اول برگرداند.

در صورت فراموش کردن خوردن دارو در زمان تعیین شده باید چه کار کنیم؟

اگر میرتازاپین را یک بار در روز میل می‌کنید و فراموش کردید که آن را سر ساعت معین شده بخورید، تا فردای آن روز صبر کنید و سپس به روال عادی برگردید.

در صورتی که میرتازاپین را دو بار در روز مصرف می‌کنید و خوردن آن را سر ساعت معین فراموش کرده اید دستورالعمل های زیر را در پیش بگیرید:

 • در صورت فراموش کردن نوبت روز: هر دو دوز را در نوبت شب مصرف کنید.
 • فراموش کردن نوبت شب: به جبران دوز از دست رفته مجموع دوز ها را در صبح نخورید و از فردا به روال عادی خود برگردید.
 • فراموش کردن دو نوبت: لازم نیست دوز های فراموش شده را در روز بعد جبران کنید و می‌توانید به روال عادی خود برگردید.

اگر این اتفاق به صورت مکرر برای شما می‌افتد، می‌توانید سر وقت تعیین شده برای یادآوری به خود زنگ هشدار بگذارید. هم چنین می‌توانید از مسئول داروخانه نیز برای حل این مشکل راهنمایی بخواهید.

مصرف بیشتر از دوز تعیین شده

مصرف بیشتر از دوز تعیین شده می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود. شما ممکن است علائمی از قبیل:

 • احساس خواب آلودگی
 • ضربان قلب تند یا نامنظم
 • احساس گیجی یا ضعف کردن

را تجربه کنید.

میرتازاپین و مصرف بیش از اندازه

مقدار میرتازاپینی که می‌تواند باعث بوجود آمدن این علائم شود، در افراد مختلف متفاوت است.

اگر لازم بود به اورژانس مراجعه کنید، خودتان رانندگی نکنید. از کس دیگری بخواهید شما را به آنجا برساند یا آمبولانس خبر کنید.

به یاد داشته باشید که جعبه میرتازاپین یا پوکه آن به اضافه هر داروی دیگری که مصرف کرده اید را با خودتان به اورژانس ببرید.

قطع مصرف میرتازاپین

اگر بعد از ۶ ماه یا بیشتر احساس بهتری داشتید، ممکن است با صلاحدید پزشک مصرف قرص را قطع کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد بهتر است دوز خود را در طول چند هفته پایین بیاورید. اگر به مدت طولانی از میرتازاپین استفاده می‌کنید ممکن است کاهش تدریجی در طول چند ماه اتفاق بیفتد.

با کاهش تدریجی شما به عوارض شدیدی که در پی قطع قرص می‌آیند دچار نمی‌شوید.

عوارض جانبی میرتازاپین

مانند همه داروها، میرتازاپین می‌تواند برای برخی بیماران عوارض جانبی داشته باشد. درصد کسانی که این عوارض را تجربه می‌کنند بسیار پایین است.

برخی از عوارض جانبی دارو به مرور و با عادت کرد بدن از بین می‌روند.

عوارض جانبی شایع

از میان ۱۰۰ بیمار فقط یک نفر به این عوارض دچار می‌شود. در ادامه عوارض دارو و راه کم کردن یا از بین بردن آنها را برای شما توضیح داده ایم:

 • خشکی دهان: با جویدن آدامس ها یا آب نبات های بدون قند می‌توانید این مشکل را حل کنید.
 • افزایش اشتها و اضافه وزن: میرتازاپین ممکن است باعث شود در طول روز احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید و در این شرایط افزایش وزن اجتناب ناپذیر است. شما می‌توانید از یک رژیم غذایی سالم اما سیرکننده پیروی کنید. خوراکی هایی که کالری بالایی دارند مانند چیپس، کیک، بیسکویت و شیرینی را بعنوان میان وعده نخورید. اگر در بین وعده های اصلی احساس گرسنگی کردید میوه و سبزیجات و خوراکی های کم کالری میل کنید. ورزش منظم نیز به ثابت نگه داشتن وزن شما کمک می‌کند.
 • سردرد: در طول روز به اندازه کافی استراحت کنید و آب بنوشید. بهتر است مقدار مصرف روزانه الکل خود را کاهش دهید. برای تسکین درد از قرص های مسکن استفاده کنید. اگر سردردها بیش از یک هفته ادامه داشتند یا شدیدتر شدند با پزشک خود صحبت کنید.

میرتازاپین و عوارض جانبی

 • احساس خواب آلودگی: از ماشین یا موتور یا هر وسیله دیگری که استفاده از آن به توجه کامل شما نیاز دارد استفاده نکنید. برای اجتناب از خستگی بیشتر بهتر است که نوشیدنی الکلی میل نکنید. اگر این مشکل جدی تر شد، ممکن است پزشک شما داروی دیگری را برایتان تجویز کند.

میرتازاپین و عوارض جانبی

 • احساس بی‌حال بودن یا تهوع یا استفراغ: غذاهای سبک میل کنید و از خوردن غذاهای چرب یا تند اجتناب کنید. برای حل این مشکل می‌توانید زمان مصرف میرتازاپین خود را به پس از غذا خوردن موکول کنید. اگر بیمار شدید، به اندازه کافی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. در صورت کم آبی بدن ادرار کمتر یا تیره تر می‌شود و نسبت به مواقع عادی بوی بیشتری می‌دهد.

میرتازاپین و عوارض جانبی

اگر از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید و حالت تهوع و استفراغ دارید، ممکن است قرص ها تاثیر خود را از دست بدهند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دستورالعمل های روی جعبه قرص را مطالعه کنید.

 • اسهال: برای جلوگیری از کم آبی بدن مقدار زیادی آب یا آبمیوه مصرف کنید. اگر ادرارتان کمتر یا تیره تر شد و نسبت به مواقع عادی بوی بیشتری داشت با مسئول داروخانه صحبت کنید. بدون صحبت کردن با پزشک یا داروساز از داروی دیگری برای درمان اسهال استفاده نکنید. اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می‌کنید و به مدت بیش از ۲۴ ساعت اسهال مداوم داشتید، قرص ها ممکن است اثر خود را از دست بدهند. برای گرفتن اطلاعات بیشتر دستورالعمل های جعبه قرص خود را مطالعه کنید.
 • یبوست: فیبر بیشتری را در رژیم خود بگنجانید؛ مانند میوه و سبزیجات تازه و حبوبات و هم چنین مقدار زیادی آب بنوشید. بیشتر ورزش کنید برای مثال به صورت روزانه به پیاده روی بروید یا بدویید.

اگر با این توصیه ها همچنان از عوارض جانبی دارو رنج می‌بردید و عوارض همچنان بر روی شما تاثیر میگذاشتند و از بین نمی‌رفتند با دکتر خود یا مسئول داروخانه صحبت کنید.

عوارض جانبی شدید

عوارض جانبی شدید مصرف میرتازاپین خیلی نادر هستند و از ۱۰۰۰ بیمار تنها در ۱ نفر مشاهده می‌شوند.

در صورت مشاهده علائم زیر فورا با دکتر یا اورژانس تماس بگیرید:

 • اگر درد شدیدی را در شکم یا کمر خود حس می‌کنید و حالت تهوع دارید. این نشانه ها می‌توانند ناشی از التهاب پانکراس باشند.
 • اگر سردرد های مداوم، احساس گیجی یا ضعف شدید یا درد مداوم عضلانی دارید. این نشانه ها می‌توانند ناشی از کاهش میزان سدیم در خون باشند.
 • اگر سفیدی چشمانتان و رنگ پوستتان به زردی گرایید. این نشانه می‌تواند ناشی از مشکلات کبد باشد.
 • اگر دمای بدنتان بالا است، سوزش گلو یا زخم دهانی دارید. این نشانه ها می‌توانند ناشی از عفونت باشند و ممکن است از طریق جریان خون به سلول های بدن آسیب برسانند.

*مهم: اگر هرگونه فکری راجع به آسیب زدن به خود یا خودکشی داشتید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

 • بروز حساسیت های شدید: در موارد نادر، ممکن است فرد حساسیت های شدیدی به دارو نشان دهد.

اگر این علائم را داشتید با اورژانس تماس بگیرید:

 • اگر لب، گلو یا زبانتان به صورت ناگهانی ورم کرد.

 

 • اگر تنفستان سریع شد یا نفس کشیدن برایتان دشوار بود (ممکن است خرخر کنید و احساس خفگی داشته باشید.)
 • اگر در گلویتان حس گرفتگی داشتید یا عمل بلعیدن برایتان مشکل بود.
 • اگر پوستتان به رنگ آبی، بنفش یا خاکستری گرایید.
 • اگر به صورت ناگهانی خیلی گیج، خواب آلود و دچار سرگیجه شدید.
 • اگر بیمار غش کرد و دیگر به هوش نیامد.
 • اگر کودک لنگان لنگان راه می‌رود، بدنش سست شده یا به محرک ها به صورت عادی پاسخ نمی‌دهد (در این مورد سر به یک طرف یا جلو یا عقب خم می‌شود، یا بالا آوردن سر و تمرکز بر روی چهره طرف مقابل برایشان دشوار می‌باشد.)
 • اگر روی پوست شما یا بیمار زخمی متورم، بزرگ، با خارش، تاول مانند یا در حال کنده شدن از روی پوست به وجود بیاید.

دیگر عوارض جانبی

این ها تمام عوارض جانبی میرتازاپین نیستند. برای اطلاع پیدا کردن از لیست کامل آنها به دستورالعمل نوشته شده روی جعبه قرص نگاه کنید.

بارداری، شیردهی یا تخمک گذاری هنگام استفاده از میرتازاپین

میرتازاپین و بارداری

هیچ شواهدی مبنی بر اینکه مصرف میرتازاپین در هنگام بارداری به رشد جنین آسیب می‌زند وجود ندارد.

اگر چند هفته قبل از زایمان از میرتازاپین استفاده کنید، ممکن است این دارو در موارد خیلی نادر باعث ایجاد مشکلات تنفسی در جنین شود. نوزاد شما پس از زایمان معاینه شده و در صورت لزوم درمان مناسب را دریافت می‌کند.

استفاده از میرتازاپین در ماه آخر بارداری ممکن است به میزان کمی شانس خونریزی پس از زایمان را افزایش دهد. با اطلاع از اینکه این عوارض جانبی بسیار نادر هستند، بیشتر خانم ها تصمیم می‌گیرند به استفاده از میرتازاپین در دوران بارداری ادامه دهند.

از آنجایی که سلامت روان شما برای خوب بودن حال خود و فرزندتان ضروری است باید به آن توجه زیادی داشته باشید. افسردگی و اضطراب ممکن است در دوران بارداری و پس از زایمان شدت بیشتری به خود بگیرند.

اگر باردار شدید این موضوع را با پزشک خودتان در میان بگذارید. او به شما کمک می‌کند که به درک بیشتری از نکات مثبت و منفی مصرف دارو در دوران بارداری برسید و سپس هر تصمیمی که فکر می‌کنید برای سلامت خود و فرزندتان بهتر است را بگیرید.

میرتازاپین و شیردهی

اگر پزشک سلامتی نوزاد را تایید کرد، مصرف میرتازاپین می‌تواند در دوران شیردهی ادامه پیدا کند.

میزان میرتازاپین در شیر مادر بسیار کم است و معمولا در شیردهی و سلامت نوزاد اختلالی ایجاد نمی‌کند.

اما هنگام شیردهی ممکن است داروهای دیگری به میرتازاپین ترجیح داده شوند. نکته مهم این است که شما دارویی را مصرف کنید که برای سلامت روانتان بهترین گزینه است. اگر در حال شیردهی هستید یا میخواهید به نوزاد خود شیر دهید با پزشک یا مسئول داروخانه خود صحبت کنید و دارویی که برای شرایط شما مناسب تر است را انتخاب کنید.

این مهم است که برای سلامت روان خود به مصرف میرتازاپین ادامه دهید. شیردهی هم برای شما و هم برای فرزندتان فواید زیادی دارد.

میرتازاپین و باروری

هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر میرتازاپین بر روی باروری زن و مرد وجود ندارد.

اگر در حین استفاده از میرتازاپین برای بارداری تلاش می‌کنید این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.

مصرف میرتازاپین به همراه قرص های دیگر و مکمل های گیاهی

میرتازاپین ممکن است با بعضی از داروها تداخل داشته باشد و این تداخل باعث افزایش عوارض جانبی می‌شود.

اگر از داروهای زیر استفاده می‌کنید این موضوع را با دکتر یا مسئول داروخانه خود درمیان بگذارید:

 • اگر همزمان یا قبل از مصرف میرتازاپین از داروی ضد افسردگی دیگری استفاده کرده اید. برخی از داروهای ضد افسردگی می‌توانند حتی بعد از اینکه دیگر آنها را مصرف نمی‌کنید هم با میرتازاپین اثر تداخلی داشته باشند و باعث افزایش فشار خون شوند.
 • اگر از داروهای خواب آور استفاده می‌کنید؛ از جمله مسکن های ضد درد مثل مورفین یا شل کننده عضلات مثل دیازپام.
 • وارفرین – warfrain ؛ میرتازاپین می‌تواند با وارفرین تداخل داشته باشد و پزشک در صورت لزوم می‌تواند دوز وارفرین شما را تغییر دهد.
 • داروهای صرع مانند کاربامازپین یا فنیوتین؛ این دارو ها ممکن است تاثیر میرتازاپین را کاهش دهند. پزشک برای حل این مشکل دوزهای بیشتری از میرتازاپین را تجویز می‌کند.
 • ریفامپیسین؛ این آنتی بیوتیک می‌تواند تاثیر میرتازاپین را کاهش دهد. پزشک برای حل این مشکل دوزهای بیشتری از میرتازاپین را تجویز می‌کند.

ترکیب میرتازاپین با داروها و مکمل های گیاهی

اگر در حال مصرف میرتازاپین هستید، از داروی گیاهی خارمریم استفاده نکنید، چرا که این دارو خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

گیاه خار مریم

شواهد دیگری مبنی بر عدم تداخل داروها و مکمل های گیاهی دیگر با میرتازاپین وجود ندارند. داروهای گیاهی به اندازه داروهای شیمیایی مورد آزمایش و تحقیق قرار نگرفته اند.

سوال های رایج درباره میرتازاپین

نحوه عملکرد میرتازاپین چگونه است؟

میرتازاپین یک داروی ضد افسردگی است. این دارو باعث افزایش ترشح هورمون هایی به نام نورآدرنالین و سروتونین که باعث بوجود آمدن احساس نشاط در فرد هستند می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا تاثیرات دارو را در خود مشاهده کنم؟

ممکن است بعد از یک هفته استفاده از میرتازاپین تاثیرات آن را مشاهده کنید. اما معمولا ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد که این دارو تاثیرگذاری خود را به صورت کامل نشان دهد. معمولا یک هفته طول می‌کشد تا میزان میرتازاپین در بدن شما بالا برود، و سپس چند هفته دیگر طول می‌کشد تا بدن شما به آن عادت کند. استفاده از میرتازاپین را فقط به این دلیل که تاثیراتش را هنوز مشاهده نکرده اید قطع نکنید. برای مشاهده تاثیرات این دارو یک بازه زمانی ۶ هفته ای را در نظر بگیرید.

این دارو چه حسی را در من ایجاد می‌کند؟

قرص های ضد افسردگی مثل میرتازاپین خلق و خوی شما را بالا می‌برد و باعث می‌شود حس بهتری داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که خوابتان بهتر شده است و با دیگران به آسانی و با اضطراب کمتری کنار می‌آیید. پس از مدتی در برابر مسائلی که قبلا نگرانی های زیادی برای شما بوجود می‌آوردند احساس بی تفاوتی بیشتری می‌کنید. میرتازاپین شخصیت شما را تغییر نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود بار دیگر به خود واقعی و زندگی عادی برگردید.

آیا این قرص عوارض جانبی طولانی مدت دارد؟

استفاده طولانی مدت میرتازاپین به صورت معمول تاثیر منفی ندارد. شواهدی مبنی بر تاثیرات مضر ماندگار در ماه ها یا سال ها استفاده از میرتازاپین وجود ندارد.

در صورت قطع استفاده از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بعد از ۶ ماه استفاده از میرتازاپین علائم شما بهبود یابد، ممکن است پزشکتان پیشنهاد کند مصرف دارو را قطع کنید. احتمالا پزشک شما دوز مصرفی دارو را با پایین آوردن تدریجی مقدار مصرف در طول چند هفته یا بیشتر در صورت استفاده بلند مدت از میرتازاپین کاهش می‌دهد. این کار کمک می‌کند که شما به عوارض جانبی قطع این دارو دچار نشوید.

عوارض جانبی این دارو به شرح زیر می‌باشد:

 1. احساس اضطراب، گیجی یا مریضی
 2. بی احساسی یا ‌حس گزگز شدن در دست ها یا پاها
 3. سردرد
 4. لرزش

تفاوت میرتازاپین با داروهای ضدافسردگی دیگر در چیست؟

 میرتازاپین هیچ برتری یا ضعفی نسبت به دیگر داروهای ضدافسردگی ندارد. عکس العمل افراد مختلف در برابر داروهای ضدافسردگی متفاوت است. اگر بعد از ۶ هفته احساس بهبودی نداشتید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک با آگاه شدن از این موضوع ممکن است داروی دیگری را برایتان تجویز کند.

آیا درمان های دیگری برای افسردگی وجود دارد؟

خوردن داروهای ضد افسردگی از جمله میرتازاپین یکی از راه های بی‌شمار برای درمان افسردگی می‌باشد.

درمان های دیگر عبارتند از:

 1. صحبت با روانشناس و بهره مند شدن از روش درمانی شناختی-رفتاری
 2. تغییر سبک زندگی
 3. تلاش برای تنظیم خواب و بهبود کیفیت خواب

انتخاب بهترین راه درمان برای فرد به نکات زیر بستگی دارد:

 1. افسردگی شما از چه زمانی شروع شده است.
 2. چه علائمی را تجربه می‌کنید.
 3. آیا قبلا هم تجربه افسردگی داشته اید.
 4. آیا شیوه درمان قبلی برای شما مفید بوده است.
 5. چقدر احتمال دارد که در پروسه درمانتان ثابت قدم باشید و در میانه راه آن را رها نکنید.
 6. چه عوارض جانبی احتمالی ممکن است برایتان پیش بیاید.
 7. چه ترجیح ها و اولویت هایی دارید.

آیا این دارو روی دارو های پیشگیری از بارداری تاثیر گذار است؟

میرتازاپین روی هیچکدام از روش های پیشگیری شامل قرص های جلوگیری یا قرص های اورژانسی تاثیری ندارد. با این حال، اگر مصرف میرتازاپین باعث شد محتویات معده خود را بالا بیاورید یا برای بیش از ۲۴ ساعت اسهال داشته باشید، ممکن است قرص های پیشگیری از بارداری شما تاثیر خود را از دست بدهند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر به توضیحات روی جعبه قرص رجوع کنید.

آیا می‌توانم حین استفاده از این دارو رانندگی یا دوچرخه سواری کنم؟

برخی از افراد ممکن است نتوانند هنگام استفاده از میرتازاپین تمرکز کنند. هم‌چنین این دارو می‌تواند به شما حس خواب‌آلودگی بدهد. وقتی که در اوایل مصرف میرتازاپین هستید، بهتر است در روزهای اول استفاده از این دارو رانندگی یا دوچرخه سواری را کنار بگذارید. اگر در هنگام رانندگی در هوشیاری کامل نباشید مجرم شناخته می‌شوید. این تصمیم به عهده شماست. اگر در این باره شک دارید، رانندگی نکنید.

آیا در هنگام استفاده از میرتازاپین باید از خوردن غذای خاصی اجتناب کنم؟

 در هنگام مصرف میرتازاپین می‌توانید مثل همیشه غذا بخورید.

مصرف این دارو باعث کاهش یا افزایش وزن می‌شود؟

میرتازاپین می‌تواند به شما احساس گرسنگی بیشتری نسبت به حد معمول بدهد و همین می‌تواند باعث افزایش وزن شود. اگر در هنگام استفاده از میرتازاپین احساس کردید که با وزن خود دچار مشکل شده اید با پزشک یا مسئول داروخانه مشاورت کنید.

استفاده از مواد مخدر در حین استفاده از میرتازاپین چه تاثیراتی دارد؟

در هنگام مصرف میرتازاپین استفاده از کانابیس یا شاهدانه می‌تواند شما را بسیار خواب آلوده کند؛ خصوصا اگر در روزهای اول استفاده از این دارو هستید.

کانابیس یا شاهدانه

استفاده از این مواد مخدر هنگام مصرف میرتازاپین می‌تواند خطرآفرین باشد:

 1. متادون
 2. محرک هایی مثل اکستازی یا کوکائین
 3. مواد توهم آور مثل ال اس دی – LSD
 4. موادی که قبلا استفاده از آن ها قانونی بوده مثل مفدرون

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵۹ رای
منابع
webmddrugsnhsmedicalnewstodayhealthdirect
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم از اصفهان
مریم از اصفهان
5 ماه قبل

توضیحات خوبی بود
من این دارو را چن سال استفاده کردم خیلی عالی بود تنها بدی ک داشت خیلی چاق شدم و تحرک برام داشت سخت میشد ک کنار گذاشتم و باخوردنش خیلی آروم بودم خواب منظمی داشتم

دکمه بازگشت به بالا