روابط عاطفی و ازدواج

الهه آفرودیت (روانشناسی زنان): کهن الگوی عشق و زیبایی

کهن الگوی آفرودیت بر بهره مندی زن از عشق و زیبایی و تمایلات جنسی و شهوانی تاکید می کند. زنان آفرودیت به آسانی عاشق می شوند. در ادامه این مطلب از دپارتمان روابط عاطفی و ازدواج مجله دکتر بهشتیان با الهه آفرودایت و ویژگی های خاص آن آشنا میشوید.

هنگامی که تمایلات شهوانی و جنسی در زنان خوار و خفیف می شوند مانند فرهنگ های یهودی، مسیحی و مسلمان و دیگر فرهنگ های پدر سالار زنی که آفرودیت را تجسم می بخشد اغواگر یا روسپی در نظر گرفته می شود.

بر خلاف زن تحت نفوذ دیمیتر که به خاطر بچه دار شدن رابطه جنسی دارد، یک زن متاثر از آفرودیت به خاطر نیازش به یک مرد یا میل به رابطه جنسی یا تجربه عاشقانه بچه دار می شود.

ویژگی  آفرودیت خلاقیت است.

در انتخاب پوشش و حتی انتخاب رنگ برای وسایل خانه رنگهای خالص و شاد و زنده را انتخاب می کنند و اگر هر چیزی با این رنگهای خالص و پرنور و پر رنگ باشد، آن را انتخاب می کنند.
در مهمانیها همیشه مرکز توجه هستند و همواره خودشان و دیگران از همنشینی با یکدیگر لذت می برند.

حتی زمانهایی که در خانه هستند، برای خود و برای لذت بردن خود، همواره مرتب و منظم و آراسته و سرحال و تازه هستند. به طوری که اگر فردی به صورت اتفاقی به خانه آنها وارد شود فکر می کند منتظر میهمان مهمی بوده و یا در حال رفتن به میهمانی هستند.
روح آنها همواره جوان، شاد، شاداب و سرخوش است و همانند کودکی آزاد و رها. تصورشان از خود این است که در هر سنی و در حال و احوالی و در هر کجا و تحت هر شرایطی قرار بگیرند، روح آنها همواره همین حالت شادابی و جوانی و سرخوشی خود را حفظ می کند.
آفرودیت خدابانوی خلاقیت نیز هست. تمام زیبایی ظاهری زن که به نوعی به پوشش، آرایش و یا محیط پیرامونش مربوط می شود به خلاقیت آفرودیت ربط دارد. همینطور شعر، نقاشی و هنر.
آفرودیت خوش زبان است، روابط متعدد و سطحی زیادی دارد. عشاق زیادی هم دور و برش می پلکند. او برعکس هرا به کسی پایبند نیست. او را با رنج پای کسی ایستادن میانه ای نیست.

انرژی و مجموعه رفتارهای آفرودیت در سه حوزه سر، احساسات و غرایز، درون و روح فعال است و اعمال او در تعادل و هماهنگی با این سه حوزه انجام می شود. همین مساله باعث می شود که افراد با صفات و رفتارهای متفاوت به سمت آفرودیت مجذوب و کشیده شوند. آفرودیت فردی جذاب، بی نقص و زیبا و خلاصه منتهای هر چیزی است که فکرش را می کنید که باعث تمایل افراد به رابطه با او می شود.
خودنمایی ویژگی آفرودیت است. وقتی آفرودیت وارد مکانی می شود بی اختیار از خود انرژی ای ساتع می کند که چشم همه به دنبال او می چرخد. این به خاطر جذابیت ذاتی و میل درونی او به خودنمایی است و این همان نکته ای ست که باعث می شود زنهای دیگر چشم دیدن او را نداشته باشند. به خصوص زنهایی که هرای بالایی دارند و می بینند چشم شوهرشان دنبال آفرودیت می چرخد، عصبانی می شوند و به هر طریقی سعی در ضایع کردن این الهه زیبا می کنند و البته در بعضی جاها هرا سعی دارد برای جلب توجه همسرش از آفرودیت تقلید کند.

والدین الهه آفرودیت

برخی از والدین آفرودیت کوچک، او را همیشه نوازش و تشویق می کنند، لباس زیبا بر تن او کرده، موهای او را آرایش نموده و با روبانهای رنگی تزیین می کنند و یا او را در مسابقات زیبایی شرکت می دهند. اما وقتی که او به سن بلوغ و فعالیت جنسی می رسد، ناگهان والدین رفتار متفاوتی نشان می دهند و در این حالت است که الگوی مخرب بوجود می آید. پدر و مادری که او را به دلربایی تشویق کرده بودند، حالا او را برای همین کار تنبیه می کنند. این دورویی و نفاق پدر و مادر در پراکندن حالات جنسی کودک و همینطور معلم اخلاق او شدن بسیار مخرب است.
پدر ناگهان احساس دوری از دختر زیبا و جوان خود می کند و او را کمتر به خود می پذیرد و دختر هم از پدر فاصله می گیرد. گویی خوف و وحشت زنای محارم در ناخودآگاهشان آنها را از هم دور می کند. مادر هم احساسات گوناگونی به آفرودیت جوان دارد. بعضی مادرها کنترل کننده تر می شوند و راجع به لباس، موسیقی و هر کار دیگر دخترشان سختگیری می کنند.

معاشرتها و رفت و آمدهای دخترشان را محدود کرده و با دختر جوان همانند یک موجود تشنه شهوت که باید جلوی او را گرفت رفتار می کنند. بعضی مادران هم احساس رقابت و حسادت به دخترانشان پیدا می کنند و از زیبایی و جوانی دخترشان احساس تهدید می کنند.
اما بهترین والدین برای آفرودیت جوان، آنهایی هستند که از ابتدا با دخترشان مثل یک شیء زیبا رفتار نمی کنند و رفتارشان مثبت، یکنواخت و متعادل است و انرژی آفرودیت جوان را به هنر، خلاقیت و مهربانی با دیگران هدایت می کنند

. این والدین ایده آل در دوران بلوغ برای دختر جوان راهنمای دلسوزی می شوند و محدودیتهایی که برای او قائل می شوند، معقول و قابل اجراست.

دوران کودکی الهه آفرودیت

در کودکی، آفرودیت کوچک معصوم است و دلربایی های کودکانه دارد. این دلربایی ها می تواند با اقوام مرد بیشتر باشد. معمولا اظهارنظرهایی از این قبیل : “صبر کن بزرگ بشه ببین چی بشه” در مورد او گفته می شود. او از اینکه مرکز توجه باشد لذت می برد و معمولا در میهمانی ها مشغول رقص و دلرباییهای کودکانه است.
در حدود سن هشت یا نه سالگی، آفرودیت جوان با عجله سعی دارد که خود را بالغ تر از آنچه که هست نشان بدهد. خیلی زود عاشق می شود و در مورد معلمین مرد، خوانندگان و هنرپیشگان رویابافی می کند. گاهی آفرودیت جوان با پسرهای فامیل و دور و بر شوخی و یا حرکات دلبرانه نشان می دهد.

دوران بلوغ الهه آفرودیت

دوران بلوغ برای این دسته از دختران جوان دوران بسیار خطرناکی است. تصویری که دختر جوان از خود و از چهره و وزن خود دارد و عدم اعتماد به نفس در این زمینه که می تواند منجر به مشکلات تغذیه و لاغری مفرط بشود.

از سویی دیگر خطرات حاملگی های ناخواسته و بیماریهای مقاربتی بر اثر نادانی و پس زده شدن و تایید نشدن از طرف دخترهای خوب از دیگر مشکلات آفرودیت جوان است.

گاهی این سرخوردگی و فرو دادن انرژی آفرودیتی در حالت تفریط، تا جایی پیش می رود که او این حس فرو خورده را به زیر آگاهی بفرستد و سپس این انرژی تبدیل به احساس اخلاقی افراطی و مذهبی شدید شده و به حالت “سایه”، بر روی دختران دیگر پراکنده شود و او آنها را به شدت مورد قضاوت قرار بدهد و دیگران را برای کاری که خودش شدیدا مایل است انجام دهد، سرزنش کند.

دوران تحصیل الهه آفرودیت

در مدرسه و دانشگاه بیشتر از آنکه جذب درس باشد، عاشق فعالیتهای فوق برنامه مثل سرود و نمایش است. محیط درس و فضای آموزشی، محیط مناسبی برای تعامل این افراد با دیگران و ایجاد ارتباط با آدمهای جور و واجور است. آنها شرّ و شیطان و شیرین و دوست داشتنی هستند.

شغل و حرفه الهه آفرودیت

 آفرودیت از لحاظ احساسی خیلی اهل کار و محیط کار نیست. او دوست دارد در محیط کار، تنوع فراوانی داشته باشد و کار یکنواخت را دوست نخواهد داشت. معمولا شغل زنهای آفرودیت، زیبایی و آرایش، دکوراتوری، موسیقی، هنر، نویسندگی، رقص و درام است و یا با مردم بودن و در “رابطه” بودن با دیگران مثل معلمی و تراپیست و یا ادیتوری.

رابطه با زنان الهه آفرودیت

زنهای آفرودیتی برای زنهای دیگر قابل اعتماد نیستند، بخصوص زنهای هرا مانند. از قضا زن آفرودیتی هر چه کمتر متوجه تاثیرش بر روی مردان است، آشوب برانگیزتر است. مثلا ممکن است زن آفرودیتی به یک میهمانی برود و با مردی به بحث و گفتگوی گرمی بپردازد. این حرکت باعث حسادت و ترس و احساس بسیار نامطلوبی بر روی زنان دیگر حاضر در میهمانی خواهد شد.

رابطه با مردان الهه آفرودیت

زنان آفرودیتی به طرف مردانی که مطلقا برای آنها مناسب نیستند، کشیده می شوند. مگر آنکه یک خدابانوی قوی دیگر در روان آنها حضور داشته باشد

ازدواج

ازدواج هم برای آنها هیجان انگیز و پر از تجربه های زندگی است به شرط اینکه برایشان دست و پاگیر نباشد و همیشه تنوع و تازگی داشته باشد. زن آفرودیتی اگر هرا را در خود داشته باشد ازدواج موفقی خواهد داشت، زیرا هم تعهد و هم جذابیت جنسی در این ازدواج قوی است. در غیر اینصورت ماندن در یک ازدواج برای زن آفرودیتی معمولا آسان نیست و طلاقها و ازدواجهای چندین باره احتمالش بسیار زیاد است. الیزابت تیلور یک نمونه از چنین زنی است.

فرزندان

زنان آفرودیتی بچه ها را دوست دارند و بچه ها هم آنها را دوست دارند. بچه ها بدون قضاوت با او برخورد می کنند و جذابیت او را می ستایند. زن آفرودیتی قابلیتهای بچه ها را بیرون کشیده و آنها را تشویق می کند و بچه ها در کنار او احساس خلاقیت، سرزندگی و بااستعدادی می کنند. زن آفرودیتی بچه ها را هم افسون می کند و به خودش جلب می نماید.

میانسالی

مساله کتمان ناپذیر سن و گذاشتن رو به پیری، برای آفرودیتی که مهمترین چیز در شخصیت او زیباییش بوده است بسیار دردناک است. وقتی که او متوجه می شود که زیبایی اش رو به افول گذاشته، دیگر آن توجه عمیقی که به دیگران می کرد به طوری که در دیگری حل می شد را تغییر می دهد.

ولی برای زنان آفرودیتی که هنر و حرفه ای دارند، میانسالی آنقدر هم مساله برانگیز نیست. معمولا این گونه زنها خودشان را در کار و فعالیت غرق می کنند و به توسعه فن و هنرهای دیگر می پردارند.

در لحظه های زندگی

زنان آفرودیتی در لحظه زندگی می کنند و زندگی را همانطور که هست درمی یابند و از آن لذت می برند. در یک لحظه ممکن است کارهایی انجام دهند که به پیامد آن اصلا فکر نکنند. مثلا یک چیز گرانبها بخرند در حالی که نتوانند هزینه اش را تقبل کنند و یا برنامه هایی در زندگی پیاده کنند که پرداختهای سنگینی داشته باشد. ذهنیت زن آفرودیتی به هیچ وجه عاقبت بین و آینده نگر نیست و ممکن است بخاطر دنبال دل رفتن و خوشباشی بعدها با مشکلات شدید مالی روبرو بشود.

در دام عشق

هر زنی که وارد عشقی دو طرفه می شود، در آن موقعیت آن زن تحت تاثیر الهه آفرودیت بوده است

زخمی های عشق

زن آفرودیتی مردان بسیاری را به اصطلاح “زخمی عشق” می کند. از آنجایی که خودش به سادگی عاشق می شود و هر بار هم مطمئن است که این بار مرد ایده آل اش را پیدا کرده ولی بعد نظرش عوض می شود و از آن عشق فارغ می شود. در نتیجه ممکن است زنهای آفرودیتی تعداد بسیار زیادی ماجراهای عشقی را پشت سر گذاشته باشند.

تراژدی دیگری که برای زن آفرودیتی ممکن است رخ بدهد این است که از آغاز مصرانه عاشق فردی می شود که به هیچ وجه قابل دسترس نیست و آینده ای با او نخواهد داشت و ارتباط فقط برای مدتی کوتاه است که در این صورت این اوست که زخمی می شود و وارد یک رابطه مخرب شده است. آزاد کردن زن آفرودیتی از الگوی رابطه های تکراری ویرانگرش کار آسانی نیست.

انرژی عشق و هنر

اگر انرژی آفرودیت نباشد، زندگی از رنگ و خنده های بلند خالی می شود. اگر مدت زیادی است که با صدای بلند نخندیده اید، پوشیدن لباس های رنگی برایتان سخت است و از رابطه جنسی هیچ لذتی نمی برید، باید افسون این انرژی را به زندگی خود دعوت کنید

. برای کسانی که شور زندگی در وجودشان کم است یا اصلا ندارند، با خودشان کامل نیستند، از خودشان ایراد می گیرند، خودشان را دوست ندارند و خدای ناکرده از زندگیشان خسته شده اند، نا امید و دلخسته اند، به روزمرگی رسیده اند و معنای زندگی خود را گم کرده اند، پرورش آفرودیت کمک می کند که هیجان انگیز، پر شور و شوق، عاشق زندگی، کامل با خودشان، عاشق خودشان و خلاصه یک آدم هیجان انگیز شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۷ رای
منابع
britannicagettygreekgodsandgoddessesworldhistory
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا