کلینیک ازدواج و روابط عاطفی

علت گریه کردن در طول رابطه جنسی

برای بسیاری از افراد، رابطه جنسی یک عمل بسیار احساسی است. در هنگام رابطه جنسی، احساسات بسیار زیادی از لذت تا شادی را تجربه می‌کنید. حتی برخی افراد آنقدر تحت تأثیر احساسات قرار می‌گیرند که شروع به گریه کردن می‌کنند.

اگر تا به حال در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید، باید بدانید که این حالت در اکثر موارد کاملاً طبیعی است. شاید به نظرتان خجالت آور است، اما معمولاً جای نگرانی نیست. این مقاله به درک دلایل این حالت و در صورت نیاز، روشهای جلوگیری از آن کمک خواهد کرد.

دلایل گریه کردن در طول رابطه جنسی

اگر تا به حال در حین رابطه جنسی گریه کرده‌اید، این سوال به ذهنتان می‌رسد که «چرا؟» به خصوص اگر ندانید که این اشک از کجا آمده است. در حالی که گریه معمولاً با غم و اندوه همراه است، بسیاری از احساسات دیگر از خوشحالی گرفته تا ناامیدی هم می‌توانند باعث گریه شما شوند.

دچار درد ناخواسته شده‌اید

رابطه جنسی هرگز نباید به صورت دردناک انجام شود. اگر در حین رابطه جنسی دچار درد و ناراحتی ناخواسته‌ای شدید، شاید گریه را شروع کنید. برای رفع این مشکل، فوراً به همسرتان اطلاع دهید که درد دارید و یا به طور کامل از ادامه رابطه دست بکشید یا به طور قابل توجهی سرعت کار را کاهش دهید. فقط با وجود رضایت، مراقبت و ارتباط واضح به کارتان ادامه دهید.

درد در حین رابطه جنسی، که به نام دیسپارونی(dyspareunia) نیز شناخته می‌شود، شاید در نتیجه عفونت، آسیب، یا به دلیل فقدان مایعات روان کننده ایجاد شود.

زنان مبتلا به بیماری به نام واژینیسموس(vaginismus) هم اغلب در حین رابطه جنسی، درد می‌کشند. واژینیسموس در رابطه جنسی، دخول را برای زنان دشوار می‌کند. معمولاً باید در این صورت، ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی استفاده شود.

 

غمگین یا افسرده هستید

اگر با احساس غم و اندوه یا افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید؛ با اینکه رابطه جنسی یک فعالیت لذت بخش است ولی احساسات شما در طول رابطه جنسی از بین نمی‌روند. اگر غمگین یا افسرده هستید، شاید به طور تصادفی در طول روزتان، ناگهان گریه کنید و این لحظات شامل رابطه جنسی هم می‌شود.

افسردگی یک وضعیت چالش برانگیز است که باید با دارودرمانی، روان درمانی یا ترکیبی از هر دو، درمان شود.

خوشحالید

باور کنید یا نه، شاید در حین رابطه جنسی فقط به این دلیل که بسیار خوشحال هستید، گریه کنید. شاید به این دلیل که در حال رابطه جنسی با شریکی هستید که عمیقاً دوستش دارید یا واقعاً از رابطه جنسی با شریک زندگی خودتان لذت می‌برید. بنابراین، اگر متوجه شدید که در حال شروع گریه هستید، جلوی خودتان را نگیرید و اجازه دهید اشکتان جاری شود، زیرا بسیار سرحال می‌شوید.

این حالت یک لحظه از پیوندی صمیمی‌ بین شما و همسرتان است. مطمئناً باید به همسرتان بگوید که اشک شوق می‌ریزید تا او را نگران نکنید.

از داشتن رابطه جنسی خجالت می‌کشید

بسیاری از مردم در مورد رابطه جنسی بسیار مقید هستند. این شرایط در مورد روابط خارج از ازدواج متعهدانه هم مطرح است. حتی برخی از افراد، رابطه جنسی را یک عمل کثیف می‌دانند.

اگر رابطه جنسی را عملی شرم آور می‌دانید، باید این احساسات را برای داشتن و لذت بردن راحت از رابطه جنسی، فراموش کنید.

فرض کنید در مورد داشتن رابطه جنسی با یک فرد خاص یا در یک موقعیت خاص، احتیاط می‌کنید. در این صورت، رابطه جنسی را تا زمانی که این احساسات برطرف نشده و احساس راحتی بیشتری در رابطه جنسی ندارید، متوقف کنید.

به تازگی ارگاسم داشته‌اید

برخی از افراد متوجه می‌شوند که هر بار به ارگاسم می‌رسند، کمی‌ گریه می‌کنند. ارگاسم، واکنش شدید بدن به لذت بردن از رابطه جنسی است.

محققان در مطالعه‌ سال ۲۰۱۷، دریافتند که افراد طیف وسیعی از احساسات از گریه تا عطسه و حملات پانیک را پس از ارگاسم تجربه می‌کنند. این پدیده به عنوان «پدیده ارگاسمی»( peri-orgasmic phenomena) شناخته می‌شود و نادر است.

شما از پا افتاده‌اید

اگر کار، زندگی یا هر مشکل شخصی دیگری بر شما غلبه کرده، پس شاید روی رابطه جنسی شما تأثیر بگذارد. بدن شما در هنگام رابطه جنسی، به طور مکرر ترکیبی از هورمون‌ها را آزاد می‌کند. اگر افزایش هورمون‌ها را با استرس یا اضطراب ترکیب کنید، شاید گریه کنید.

همچنین برخی افراد دارای وضعیتی به نام اضطراب عملکرد جنسی(sexual performance anxiety) هستند که می‌تواند باعث گریه کردن در حین رابطه جنسی شود. تحقیقات نشان می‌دهد که این اختلال ۹ تا ۲۵ درصد مردان و ۶ تا ۱۶ درصد زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با تروما یا آسیب حل نشده روبرو هستید

اگر در گذشته مورد آزار جنسی یا عاطفی قرار گرفته‌اید، این حالت می‌تواند باعث تروما شود. زندگی با وجود آسیب‌های جنسی می‌تواند داشتن و لذت بردن از رابطه جنسی را پیچیده کند، به خصوص اگر هنوز ترومای شما بهبود نیافته است.

با شرکت در گروه‌های درمانی یا حمایتی به آسیب‌های حل ‌نشده‌ خودتان رسیدگی کنید و شریکی را در نظر بگیرید که با برقراری ارتباط عاطفی و جنسی دلسوزانه و محترمانه، از بهبودی شما حمایت کند.

 

مبتلا به بیقراری پس از آمیزش(Postcoital Dysphoria) هستید

عارضه بیقراری پس از آمیزش باعث ایجاد احساس غم و اندوه شدید در زنان ،بعد از رابطه جنسی می‌شود.

محققان در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، دریافتند که حدود ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان حداقل یک بار در زندگی خودشان، بیقراری پس از آمیزش را تجربه کرده‌اند. اگر این بیماری را دارید، شاید با وجود لذت بردن از رابطه، ناگهان بعد از رابطه جنسی یا در حین آن گریه کنید. حتی در برخی موارد، شاید در حین رابطه جنسی بدون هیچ دلیلی با شریک زندگی خودتان دعوا کنید.

از همسرتان ناراضی هستید

گریه کردن می‌تواند وجود مشکلاتی در رابطه را نشان دهد. اگر با شریک زندگی خودتان با مشکلات عاطفی روبرو شده‌اید یا در فکر جدایی هستید، همه اینها می‌تواند در طول رابطه جنسی، مشکل ساز شود.

اگر اینطور است، باید این موضوع را با شریک زندگی خودتان در میان بگذارید تا بتوانید هر دو روی ترمیم رابطه کار کنید یا اینکه هر کدام، راه‌ خودتان را ادامه دهید.

دچار تغییرات هورمونی شده‌اید

هورمون‌هایی که در طول رابطه جنسی ترشح می‌شوند، مانند اکسی توسین و دوپامین، احساس آرامش و شادی را ایجاد می‌کنند.

اگر مشکل دیگری مانند سندرم پیش از قاعدگی(PMS)، بارداری،  یائسگی، یا تحت درمان ناباروری هستید، تغییرات هورمونی را در بدنتان تجربه می‌کنید که شاید باعث گریه کردن شما در حین رابطه جنسی شوند.

کاملاً در لحظه حضور دارید

شاید در حین رابطه جنسی، زمانی که خودتان را کاملاً در لحظه می‌بینید، گریه کنید. گاهی اوقات، حضور در لحظه، فضایی را برای بروز سایر احساسات ایجاد می‌کند، به‌ویژه احساساتی که شاید از آنها اجتناب کرده‌ایم، در موردشان بی‌حس شده‌ایم یا سرکوبشان کرده‌ایم. رابطه جنسی می‌تواند انواع احساسات را آزاد کند.

در صورت گریه کردن در طول رابطه جنسی چه باید کرد؟

اگر فقط در حین رابطه جنسی گریه کرده‌اید، شاید کمی خجالت بکشید. شاید دانستن اینکه تنها نیستید، برایتان مفید است و در بیشتر مواقع کاملاً طبیعی است.

کاری که بعد از گریه کردن انجام می‌دهید به خودتان بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر درد دارید، باید بلافاصله رابطه جنسی را متوقف کنید و منبع درد را پیدا کنید. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث درد شما شده، شاید لازم است به پزشک مراجعه کنید.

اگر به هر دلیل دیگری گریه کردید، با شریک زندگی خودتان درمیان بگذارید تا بتوانید ریشه آن را با هم پیدا کنید.

 

چگونه به گریه همسرمان در طول رابطه جنسی، واکنش نشان دهیم؟

گریه ناگهانی شریک جنسی در حین یا بعد از رابطه جنسی می‌تواند باعث تعجب شود. همچنین می‌تواند باعث احساس گناه، نگرانی یا اضطراب در مورد رفاه شریک زندگی شما شود.

مهمترین کاری که باید انجام دهید؛ گفتگو کردن در مورد آن است. طوری از کنارش رد نشوید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. گاهی اوقات، گریه شریک زندگی شما در حین رابطه جنسی می‌تواند به مسائل عاطفی یا قید و بندی اشاره کند که در مورد رابطه با شما دارد.

نشان دهید که احساسات آنها را درک می‌کنید و با آنها همدردی کنید. از آنها بپرسید که چه کمکی از شما بر می‌آید. تا زمانی که هر دو به یک نتیجه کامل در مورد موضوع نرسیده‌اید، برای از سرگیری رابطه جنسی یا هر گونه فعالیت جنسی دیگری، عجله نکنید.

علاوه بر گفتگو در مورد علت وقوع گریه(ملاقات و مواجهه با هر آنچه هست به جای تلاش فوری برای تشخیص و حل مسأله منطقی):

  • از شریک خودتان بپرسید که آیا مایل به توقف رابطه است(پاسخ احتمالی به صورت ادامه دادن یا توقف رابطه جنسی است)
  • سرعت برقراری رابطه را کم کنید و به نشانه‌های غیرکلامی همسرتان توجه کنید.
  • فعالیت جنسی را متوقف کنید و تا زمانی که همسرتان آماده صحبت کردن یا برقراری ارتباط شود، نزدیکش بمانید.

کلام آخر

دلایل زیادی برای گریه کردن در حین یا بعد از رابطه جنسی وجود دارد. باید بدانید که جای نگرانی نیست و در برخی موارد حتی نشان دهنده رابطه سالم و محبت آمیز شما با همسرتان است. با این حال، اگر اغلب در طول رابطه جنسی گریه می‌کنید و دلیلش را نمی‌فهمید، شاید لازم است با یک روان درمانگر یا درمانگر جنسی در موردش صحبت کنید. می‌توانید این کار را با همراهی همسرتان یا به تنهایی انجام دهید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا