آموزش خود هیپنوتیزم در 6 هفته + فایل صوتی

11
341

هاری آرونز در یکی از سخنرانی های خود می گوید: اگر همه می دانستند که خود هیپنوتیزم  (یا همان هیپنوتیزم خود) چه فواید فوق العاده ای برای آن ها دارد لحظه ای در یادگیری آن درنگ نمی کردند. صحبت آرونز واقعا قابل تأمل است و من در طول بیش از 15 سال مشاوره و روان درمانی، به صحت صحبت او پی بردم. اما خود هیپنوتیزم چیست؟

در مطلب دیگری تحت عنوان «هیپنوتیزم چیست؟» سعی کردم به طور خلاصه به تعریف هیپنوتیزم بپردازم و درباره این که وقتی فردی هیپنوتیزم می شود چه اتفاقی برای او می افتد توضیح دهم. همانطور که در آن مطلب ذکر کردم ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم داشت این است: “هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر خودآگاه، دسترسی به ضمیر ناخودآگاه را راحت تر می کند.”

پس مهم ترین ویژگی هیپنوتیزم امکان دسترسی به ضمیر ناخودآگاه است؛ جایی که مخزن باورهای مرکزی، طرحواره ها و خاطراتی است که شخصیت فعلی ما را شکل داده است. برای آنکه بتوانیم به صورت اصولی و بدون بازگشت خودمان را تغییر دهیم راهی نداریم جز این که اطلاعات ضمیر ناخودآگاه خود را اصلاح کنیم و این کار از طریق روش های درمانی مانند هیپنوتیزم درمانی، روانکاوی، طرحواره درمانی و … انجام می پذیرد. البته بدیهی است بیماری هایی که ریشه های فیزیولوژیک و ژنتیکی دارند را شامل نمی شود.

در این فایل صوتی درباره دوره آموزش خود هیپنوتیزم توضیحات مفصل تری داده ام.

خود هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم خود همان هیپنوتیزم است که توسط خود فرد انجام می شود یعنی فرد، خودش را هیپنوتیزم می کند؛ به عبارت دیگر در خود هیپنوتیزم، هیپنوتیزور و هیپنوتیزم شونده هر دو یک نفر هستند.

چرا خود هیپنوتیزم این قدر مفید است؟                           

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم تفاوت اساسی با هم ندارند به همین دلیل اکثر کاربردهای آن ها مشترک هستند. علاوه بر آن، مزیت مهم هیپنوتیزم خود این است که می توان آن را هر روز و حتی چندین بار در روز تمرین کرد. در صورتی که برای هیپنوتیزم نیاز به مراجعه به درمانگر است که دفعات مراجعه معمولاً هفته ای یک جلسه است.

معمولاً در جلسات هیپنوتیزم درمانی، برای تسریع فرایند درمان، به مراجع خود هیپنوتیزم هم آموزش داده می شود تا در بین جلسات، خودش تمریناتی را انجام دهد و روند درمان سریع تر شود.

 

خود هیپنوتیزم چه کاربردهایی دارد؟                    

خود هیپنوتیزم کاربردهای فراوانی دارد که برخی از مهم ترین آن ها را در ادامه ذکر کرده ام. همانطور که گفتم کاربردهای هیپنوتیزم و هیپنوتیزم خود مشترک است و در مقاله دیگری به طور مفصل درباره کاربردهای هیپنوتیزم توضیح داده ام:

 • کاهش اضطراب و استرس
 • غلبه بر ترس ها
 • تقویت اعتماد به نفس، خود باوری و عزت نفس
 • کاهش وزن (یکی از بهترین شیوه ها برای کمک به کاهش وزن)
 • ترک عادت
 • ترک سیگار
 • اصلاح افکار و باورهای منفی و خود تخریب گر و خاطرات آزار دهنده
 • بهبود و اصلاح تصویر ذهنی
 • حل اختلالات خواب و افزایش کیفیت خواب
 • ….

پیشنهاد می کنم برای اینکه با کاربردهای مختلف هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم بیشتر آشنا شوید مقاله کاربردهای هیپنوتیزم را مطالعه کنید.

تفاوت بین خودهیپنوتیزم و هیپنوتیزم چیست؟

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم تفاوت بنیادین با هم ندارند اما مراجعانی که تجربه هر دو را داشته اند معتقدند در هیپنوتیزم خلسه عمیق تر از خود هیپنوتیزم است ولی افرادی که تمرینات طولانی مدت (چند ماه ) خود هیپنوتیزمی داشته اند، تفاوت زیادی بین هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم حس نمی کنند.

از چه روشی در این دوره برای آموزش خودهیپنوتیزم استفاده می کنید؟

روش های مختلفی برای آموزش خود هپینوتیزم وجود دارد که بهترین و سریع ترین شیوه آن به این صورت است که ابتدا روانشناس مراجع را هیپنوتیزم می کند و پس از رسیدن به عمق خلسه لازم، با استفاده از یک کد او را شرطی می کند تا بتواند به وسیله آن کد در هر زمان و  مکانی که نیاز داشت خودش را هیپنوتیزم کند. فرایندی که ما هم در این دوره از آن استفاده می کنیم.

 

چه کسانی می توانند  هیپنوتیزم خود را یاد بگیرند؟

همانطور که در مطلب «هیپنوتیزم چیست؟» توضیح دادم، بیش از 90 درصد افراد استعداد هیپنوتیزم شدن را دارند. این آمار دقیقاً برای خود هیپنوتیزم هم صادق است. یعنی تقریباً اکثریت قریب به اتفاق افراد می توانند خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند. مهمترین شرط موفقیت در این امر انجام تمرینات پیوسته است.

 

از کجا مطمئن باشم این دوره برای من مفید خواهد بود؟

تحقیقات مختلف نشان داده است حدود 90 درصد افراد استعداد هیپنوتیزم پذیری دارند و از این 90 درصد حدود 10 درصد توانایی رسیدن به خلسه هیپنوتیزم عمیق را دارند و حدودا 40 خلسه متوسط و 40 درصد هم خلسه خفیفی را تجربه می کنند.

بسیاری به غلط انتظار دارند که خلسه عمیقی را تجربه کنند در صورتی که این تجربه برای کمتر از 10 درصد افراد رخ می دهد.

نکته جالب اینکه برای کاربردهای درمانی خود هیپنوتیزم به خلسه خفیف تا متوسط نیازداریم و اکثر افراد هم از خود هیپنوتیزم برای حل مشکلات یا رشد و ارتقای فردی خود استفاده میکنند.

پس اگر شما تمرینات را صورت منظم و بر اساس برنامه تمرینی ارایه شده انجام دهید به نتیجه مورد نظر خواهید رسید.

روشی که در این دوره برای آموزش خود هیپنوتیزم استفاده می شود بهترین روش ممکن است. که تحقیقات مختلف موثر بودن آن را تایید کرده اند و در بیش از 120 دوره گروهی آموزش خود هیپنوتیزمی که در این دو دهه برگزار کرده ام به کرات موثر بودن آن تایید شده است.

 

دوره آموزش خود هیپنوتیزم چقدر طول می کشد؟

برای رسیدن به عمیق ترین خلسه هیپنوتیزم معمولا بین4 تا 6 هفته زمان نیازاست. که طول این دوره آموزشی 6 هفته است.

 

در طول دوره آموزش می توانم با دکتر بهشتیان در ارتباط باشم؟

پس از ثبت نام در دوره یک شماره اختصاصی به شما داده می شود و از طریق تلگرام یا واتساپ می توانید با دکتر بهشتیان در ارتباط باشید وسئوالات خود را بپرسید و درباره روند انجام تمرینات و پیشرفت خود با ایشان صحبت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش خود هیپنوتیزم بر لینک زیر کلیک کنید.

ثبت نام در دوره غیر حضوری آموزش خود هیپنوتیزم

 

دکتر محمد بهشتیان روانشناس ، روان درمانگر ، پژوهشگر ، مدرس و هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی است. وی عضو انجمن روان تحلیلی و انجمن هیپنوتراپی آمریکاست. برای مطالعه رزومه کامل ایشان به بخش درباره ما مراجعه کنید.

11 دیدگاه ها

 1. با هیپنوتیزم امکان دارد که فرد رازهای درون خود را در حین هیپنوتیزم ، ناخودآگاه بیرون بریزد؟؟؟؟؟!!!!!

  • لطفا مقاله 12 باور غلط درباره هیپنوتیزم را مطالعه کنید در آن مقاله به این سئوال پاسخ دادم.

 2. برای کسی که مبتلا به افسردگی شده است امکان آموزش خود هیپنوتیزم وجود دارد یا اول باید افسردگی اش درمان شود و بعد آموزش ببیند؟

 3. سلام اقای دکتر.انشالله سالم وسلامت باشین.راستش من خاطرات تلخی دارم در دوسه سال قبل که یه جورایی میخوام برگردم دراون خاطرات و نمیتونم.میخوام برگردم و فکرمو درمان کنم .چون افکار بدی نسبت به شخص خودم دارم.آیا واقعا با هیپنوتیزم میشه برگردم به اون خاطرات؟؟

  • درود بر شما دوست عزیز
   بله امکان اینکه اثرات خاطرات تلخ گذشته را به کمک هیپنوتیزم اصلاح کنیم وجود داره؟ وقتی خاطرات برای فرد دردناک باشه مغز یک سپر دفاعی در برابر اون خاطرات ایجاد می کنه که دسترسی به اونها را سخت می کنه اما به کمک برخی شیوه های روان درمانی و هیپنوتیزم میشه به اون خاطرات دسترسی و اثرات اونها را اصلاح کرد. فقط نکته مهم اینه که این کار فقط به کمک هیپنوتیزم امکان پذیر نیست و کار حساسی هست. در صورتی که توسط فردی که دانش درستی از ساز و کار ضمیر ناخودآگاه نداشته باشه انجام بشه ممکنه باعث آسیب های بدتر به فرد بشه حتی ممکنه مشکلات جسمی ایجاد کنه

دیدگاه تان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید