اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک ترک سیگار و اعتیاد

۱۰ دلیل برای ترک سیگار از همین امروز

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن، سلامتی ما را به خطر می اندازد. با این حال، بسیاری از افراد، مخصوصا کسانی که سالهاست سیگاری هستند، دلیلی برای ترک سیگار نمی بینند. اما، هیچ وقت برای ترک سیگار و افزایش کیفیت زندگی دیر نیست. در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان ۱۰ دلیل برای اینکه باید سیگار را ترک کنید به شما می گوییم.

۱. با ترک سیگار از عزیزان تان محافظت کنید.

اگر سیگار را ترک کنید، نه تنها به سلامتی خودتان کمک می کنید بلکه از سلامت اطرافیانتان و به ویژه عزیزانتان هم مراقبت می کنید. طبق تحقیقات انجام شده، تنفس دود سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را در کودکان و بزرگسالان به میزان ۲۵ % افزایش می دهد.

به همین دلیل هم است که کشیدن سیگار در اماکن عمومی و سربسته ممنوع است. حتی در برخی کشورها سیگار کشیدن در ماشینی که در آن بچه است، ممنوع است.

آیا می دانستید که کودکان بیشترین آسیب را از دود سیگار می بینند؟ زیرا کودکان سریع تر از بزرگسالان نفس می کشند و بنابراین مقدار بیشتری از مواد شیمیایی مضر موجود درد دودد سیگار را به داخل ریه هایشان می کشند.

۲. با ترک سیگار امید به زندگی خودتان را افزایش می دهید.

هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. مردهایی که در سن ۶۰ سالگی سیگار را ترک می کنند، سه سال به طول عمرشان اضافه می شود. حتی اگر سال هاست که سیگاری هستید یا فقط بعضی وقت ها سیگار می کشید، تغییرات زیادی بعد از ترک سیگار در بدنتان اتفاق می افتد.

بعد از ۲۰ دقیقه، ضربان قلب تان به حالت عادی برمی گردد.

بعد از ۸ ساعت، سطح نیکوتین و مونوکسید کربن خون تان تا بیش از ۵۰ % کاهش پیدا می کند و سطح اکسیژن خون تان به حالت عادی برمی گردد.

بعد از ۴۸ ساعت، خون تان از مونوکسید کربن پاک می شود و ریه ها شروع به پاکسازی می کنند و مخاط را تخلیه می کنند. بدن تان از نیکوتین پاکسازی می شود و حس بویایی و چشایی تان بهتر می شود.

بعد از ۷۲ ساعت، نفس کشیدن راحت تر می شود زیرا لوله های برونشیت ریه بازتر می شوند و در نتیجه اکسیژن بیشتری به بدن می رسد و بنابراین سطح انرژی بدن تان بالا می رود.

بعد از چند ماه، سرفه ها و مشکلات تنفسی بهبود پیدا می کند و بعد از ۱ سال، خطر بیماری های قلبی نصف می شود. بعد از ۱۰ سال، خطر ابتلا به سرطان ریه ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند و بعد از ۱۵ سال، خطر سکته قلبی به اندازه کسی خواهد بود که تا به حال سیگار نکشیده است.

۳. ترک سیگار باعث تناسب اندام می شود.

وقتی سیگار می کشید خیلی زود نفس کم می آورید و همین باعث می شود تا فعالیت های فیزیکی و ورزش کردن برای شما سخت تر شود. خیلی از افراد سیگاری حتی با بالا رفتن از پله ها هم نفس کم می آورند.

بعد از حدود ۱۰ ماه بعد از ترک سیگار، ظرفیت ریه های شما ۱۰ درصد افزایش می یابد که عدد قابل توجهی است. با افزایش ظرفیت ریه ها و راحت تر شدن فعالیت های فیزیکی، به صورت خود به خود فعالیت فیزیکی شما افزایش پیدا می کند و در نتیجه پرتحرک تر و سالم تر خواهید بود. حتی باعث می شود راحت تر به ورزش روی بیاورید و در نتیجه اندام متناسب تری خواهید داشت. فعالیت فیزیکی و تحرک بالا کمک بسیاری به بهبود علایم بیماری هایی مانند آرتروز و دیابت می کند.

۴. ترک سیگار به بهبود کیفیت روابط جنسی شما کمک می کند.

ترک سیگار باعث بهبود گردش خون در بدن می شود و در نتیجه میزان حساسیت بدن افزایش پیدا می کند. مردانی که سیگار را ترک می کنند، ریسک ابتلا به اختلال نعوظ را در خود کاهش می دهند. مطالعات نشان داده اند که غیرسیگاری ها ۳ برابر بیشتر از سیگاری ها برای شریک زندگی شان جذاب هستند.

۵. ترک سیگار می تواند حواس شما را قوی تر کند.

وقتی سیگار کشیدن را متوقف می کنید، ابتدا حس چشایی و بویایی شما بهتر می شود زیرا مواد شیمیایی موجود در سیگار جوانه های چشایی روی زبان تان را می پوشاند. اکثر کسانی که سیگار را ترک کرده اند می گویند که طی چند روز حس چشایی و بویایی شان تیزتر شده و مزه و بوی غذاها را بهتر متوجه می شوند و بوی گل ها، عطرها، شمع ها و هوای تازه را بهتر و بیشتر متوجه می شوند.

۶. ترک سیگار باعث زیبایی شما می شود.

سیگار کشیدن باعث می شود چین و چروک ها زودتر و بیشتر روی صورت شما ایجاد شوند و در نتیجه قیافه شما مسن تر از سن واقعی تان دیده می شود. از طرف دیگر، سیگاری ها معمولا ناخن های و دندان های زردی دارند که تاثیر بسیار زیادی روی زیبای فرد دارد. با ترک سیگار فرایند پیری آهسته تر می شود. برخی از تحقیقات نشان داده اند که بعد از گذشت ۲ هفته از ترک سیگار، به دلیل بهبود خون رسانی و افزایش سطح اکسیژن پوست روشن تر می شود و آثار زیبایی در صورت دیده می شود.

۷. با ترک سیگار خوش بوتر می شوید.

افراد سیگاری خودشان متوجه بوی سیگاری که می دهند نمی شوند. بهتر است بدانید که وقتی سیگار می کشید علاوه بر بوی بد نفس و دهان، پوست، مو و لباس های تان هم بوی سیگار می دهند که با هیچ عطری از بین نمی رود. با ترک سیگار خودتان و اطرافیان تان کم کم از شر این بو راحت می شوید.

۸. با ترک سیگار می توانید پول بیشتری پس انداز کنید.

بر کسی پوشیده نیست که سیگار کشیدن یک عادت هزینه بر است و اصلا ارزان نیست. یک فرد سیگاری متوسط در طی رو حداقل ۱۳ نخ سیگار می کشد، یعنی هر ماه ۳۹۰ نخ سیگار!  مسلما افرادی هستند که در طی روز یک یا دو پاکت هم سیگار می کشند. این در حالی است که قیمت سیگار در حال افزایش است. با یک حساب سرانگشتی می توان مقدار پولی که در طی یک سال پس انداز کرد را حساب کرد. با این پول می توان یک سفر تفریحی خوب با خانواده داشت یا هدیه های ارزشمندی برای خودتان یا عزیزان تان بخرید. به این پول، هزینه های درمانی که تاکنون به دلیل کشیدن سیگار پرداخت کرده اید یا در آینده مجبور به پرداخت خواهید شد را هم اضافه کنید. حتی برخی شرکت های بیمه، حق بیمه عمر افراد سیگاری را بیشتر محاسبه می کنند، زیرا خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با سیگار در آنها نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر است.

۹. با ترک سیگار می توانید روابط و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشید و اعتماد به نفس تان نیز افزایش پیدا می کند.

همه دلایلی که تا اینجا به آن ها اشاره کردیم، باعث بهبود روابط اجتماعی و بین فردی شما می شوند. احساس بهتری نسبت به خودتان و ظاهرتان خواهید داشت و در نتیجه با اعتماد به نفس بیشتری در اجتماع و در بین دوستان، همکاران و خانواده تان حاضر خواهید شد.

وقتی مهمانی می روید، یا در رستوران یا فضاهای عمومی و سربسته هستید، دیگر به دنبال فضای باز برای سیگار کشیدن نیستید. از طرف دیگر با پولی که با ترک سیگار می توانید پس انداز کنید بیشتر می توانید مهمانی بگیرید یا در کنسرت و تئاتر شرکت کنید.

۱۰. با ترک سیگار می توانید حس خوب رسیدن به یک هدف را تجربه کنید.

با وجود هزاران دلیلی که برای ترک سیگار وجود دارد، همه ما می دانیم که کنار گذاشتن یک عادت بد، کار راحتی نیست. اما اگر سیگار را ترک کنید، احساس غرور از موفقیت در ترک یک عادت بد، بسیار خوشحال کننده است. شاید ترک یک باره سیگار کار آسانی نباشد ولی می توانید با تعریف هدف های کوچک تر در طی یک یا دو ماه به هدفتان برسید. حسی که از رسیدن و دستیابی به هدف به فرد دست می دهد، وصف ناپذیر است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۰ رای
منابع
12
guest
13 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید
امید
1 ماه قبل

ترک کنم که چی بشه دوسال بیشتر زنده بمونم همین الانشم میخام زودتر تموم بشه حداقل ی نخ سیگار میکشم‌ارامش پیدا میکنم تو تنهایی خودم

زهرا
زهرا
1 ماه قبل

سلام
ترک سیگار اسمش اسون هست ولی عمل به اون خیلی خیلی سخت
فقط اراده میخاد
من باردوم هست که گذاشتم کنار مهم ترین انگیزه ام این بود که ازخودم بدم اومد که اینقدر بدبخت شده ام که محتاج کشیدن سیگارشده ام تاارامش پیداکنم
ولی ترک سیگار حتما جایگزین میخاد شکلات خوراکی هایی که برای شخص دلنشین باشه وکم کردن وقتهای بیکاری وداشتن ارامش ازطرف نزدیکان وخانواده
الان یکماه هستکه گذاشته ام کنار

حسن ربیعی
حسن ربیعی
4 ماه قبل

سلام کتاب ترک آسان سیگار به روش آلن کار رو بهتون توصیه میکنم

امیدوار
امیدوار
6 ماه قبل

سلام لطفاً دعا کنید برام می‌خوام سیگارو ترک کنم وضعیت خونمون هم خوب نیست درگیری عصبی زیادی دارم ولی میخام ترک کنم لطفاً دعا کنید

marjan
marjan
پاسخ به  امیدوار
1 ماه قبل

من برای همه عزیزانی که میخوان سیگار رو ترک کنن خیلی خوشحال هستم واقعا حیف سلامتیتون نیس که سیگار میکشید به جای کشیدن سیگار نخود و کشمش بخرید بخورید فیلم ببینید ورزش کنید

فرزاد
فرزاد
6 ماه قبل

دکتر جان خدا خیرت بدهد اطلاعات مفیدی دادی

علیرضا
علیرضا
1 سال قبل

من اللن یک ماه و نیمه نکشیدم ولی باور کنید انگار روز اوله نمیکشم و هنوز میل شدیدی دارم‌ پس چرا هی مبگن ٢١ روزه میلت میره. البته من مصرفم زیاد نبود. روزی ٢ تا ٥ نخ

حسن
حسن
1 سال قبل

دوستان حتما سیگارو ترک کنید …من الان ۸ روزه نمیکشم انگار توم ی معجزه اتفاق افتاده….نکشید خیلی خوبه انرژیتون بالاخره….مغزتون بهتر کار میکنه سردرد دارید رفع میشه و و و همه بهتون میگن سرحالترید …!!ترک کنید!خیلیی حال میده اقاا

مصطفی ،شعبه شمس، لژیون یکم
مصطفی ،شعبه شمس، لژیون یکم
1 سال قبل

درودبرشما عزیزان،خسته نباشید،ممنون بابت اطلاعات بسیارخوبتون،موفق باشید🌹🌹

افسانه کیوان
افسانه کیوان
2 سال قبل

اقای دکتر از شما و اطلاعاتی که در اختیار من گذاشتید سپاسگزارم

اکبر
اکبر
پاسخ به  افسانه کیوان
7 ماه قبل

۱۱سال ترک کردم افسردگی سبب شدشروع کردم الن میخوام ترک کنم سخت شدبرام

فرزاد
فرزاد
پاسخ به  اکبر
6 ماه قبل

سلام من از ساعت ۱۰امسل تصمیم گرفتم نکشم
برا دعا کنید بتونم توی تصمیم ثابت قدم باشم بخدا خسته شدم

marjan
marjan
پاسخ به  فرزاد
1 ماه قبل

من براتون دعا میکنم تو میتوانی

دکمه بازگشت به بالا