کلینیک ازدواج و روابط عاطفی

الهه آتنا ( روانشناسی زنان)

متن  زیر خلاصه ویژگی های الهه آتنا از کتاب روانشناسی زنان تالیف خانم دکتر جین شنودا بولن است.

آتنا الهه  یونانی خردمندی و صنایع دستی بود. الهه آتنا هم الهه باکره بود که خودش را وقف تجرد و پاکدامنی نمود. آتنا به خاطر تدابیر دقیق و راه حل های عملیش به الهه ی عقل شهرت داشت. در مقام یک کهن الگو، الهه آتنا الگوی شخصیتی زنانی است که تحت فرمان عقلشان هستند و از قلبشان پیروی نمی کنند. خوب اندیشیدن، مقاومت در اوج بحران عاطفی و تدبیر کردن از جمله خصایص ذاتی اوست.

انگیزه رفتاری این زن اولویتهای خودش است. در واقع الهه آتنا زن را آماده می سازد که به جای پاسخگویی به نیازهای دیگران بر خواسته های خودش متمرکز شود

زن آتنایی معمولا از احساس درد مصون است و به دور از احساسات می تواند در بحران ها و مشکلات به صورت منطقی عمل کند. زن آتنایی منطقی است.

الهه ی باکره

آتنا الهه باکره است او خواهان همراهی با مردان است اما درگیری عاطفی با آنها پیدا نمی کند و در کنار آنها کار می کند. به عبارت دیگر می توان گفت که الهه آتنا نسخه سالخورده و پخته تر آرتمیس است.

استراتژیست

آتنا زنی عاقل است که توانایی پیشبرد اهداف و برنامه هایش را دارد.

پرورش الهه آتنا

زنانی که ذاتا شباهتی به الهه آتنا ندارند، می توانند این الهه را از طریق تحصیل و حرفه در خود پرورش دهند. تحصیل علم نیازمند ویژگیهای آتنایی است. با جدی گرفتن مدرسه و تحصیل، زن عادت به مطالعه را در خود پرورش می دهد. رفتار “حرفه ای” مستلزم آن است که زن منطقی، جدی و کاردان باشد. ناظری بی طرف باشد، منطقی فکر کند و مهارت حرفه ای را در خود پرورش دهد. تحصیل هر نوع علمی موجب پرورش این کهن نمونه می شود.

والدین زن آتنا

مادر دختر آتنایی اگر خودش ویژگی های الهه آتنا را نداشته باشد، معمولا مورد بی احترامی و ناسپاسی دخترش قرار می گیرد و گاهی احساس می کند که دخترش از تیره ای کاملا متفاوت است.

دوران کودکی دختر آتنا

کودک آتنایی مانند کودک آرتمیسی از توانایی تمرکز حواس برخوردار است. کودک تحت تاثیر الهه آتنا زمانی که خواندن را می آموزد سرش همیشه توی کتاب است و زمانی را که با خواندن سپری نمی کند، کنجکاوانه با سوالات خویش به دنبال پدر است

دوران بلوغ در دختر آتنایی

دختران آتنایی به شناخت موتور ماشین علاقه دارند و می دانند چگونه وسایل مختلف را تعمیر کنند. آنها بیشتر از سایر دختران به کامپیوتر علاقه مندند، چون  نحوه عملکرد آنها مثل نحوه تفکر الهه آتنا در کودکی مشخص و مستقیم است و به جزئیات توجه دارند.
دختر آتنایی می داند چگونه به رقابت با دیگران بپردازد و خود را از درگیریهای عاطفی دور نگه دارد. از کارهای دستی لذت می برد و در بافندگی، خیاطی و سوزن دوزی مهارت نشان می دهد.
دختران آتنایی بسیاری اوقات فکر می کنند که بیشتر دخترها لوس و احمق هستند. و اهل جیغ کشیدن و زار زدن نیستند. تغییرات هورمونی به ندرت در رفتار و حالتهای احساسی آنها اثر می گذارد

آنها در دوران دبیرستان به دروس ریاضی و فیزیک و شیمی علاقه دارند.آنها برای آینده خود و رفتن به دانشگاه برنامه ریزی دقیقی دارند.

 

شغل و حرفه زنان آتنایی

زن آتنایی می خواهد در زندگی  و شغلش به جایی برسد و در این مسیر  بیسار سختکوش است h, در هنرهای خانگی نیز تبحر دارد و با استفاده از ذهن عملگرا و دید ظریفش خانه را در نهایت کفایت اداره می کند.
الهه آتنا هرگز نقش سیندرلا را بازی نمی کنند، یعنی هیچگاه برای فرار از وضعیت موجود منتظر شوهر و ازدواج نمی شوند
او می تواند آموزگاری عالی باشد، زیرا مسائل را به خوبی و روشنی توضیح می دهد. اگر موضوع درس نیاز به اطلاعاتی دقیق داشته باشد، او حتما در آن خبره می شود. تبحر او در مسائل پیچیده ای است که باید مرحله به مرحله توضیح داده شود. آموزگار آتنایی احتمالا سختگیر است، بهانه های مختلف شاگردان را قبول نمی کند و از آنها توقع زیادی دارد و هرگز بی مورد نمره نمی دهد. به شاگردان خوب و کوشا علاقه مند است و اکثر اوقات خود را با آنها می گذراند.
زن آتنایی صنعتگری ماهر است، با دستهایش خوب کار می کند و دست به ساخت اشیایی می زند که هم به کار می آیند و هم زیبا و ستایش انگیزند. همچنین ذهنیت تجاری دارد و در به نمایش گذاردن و فروش کارهای خود علاقه نشان می دهد.

رابطه با مردان و زنان در الهه آتنا

زنان آتنایی، بسیار منطقی هستند و در کلیه امور زندگی، منطقی هستند و توجهی به احساسات و عواطف ندارند. این زنان، غالباً به دوستی و رفاقت با مردان تمایل داشته و از میان مردان هم فقط مردان قدرتمند و قهرمان اجازه هم صحبتی و همنشینی با آنها را دارند.

آنها در رابطه با مردان همواره از درگیری های عاطفی و غریزی و جنسی مصون بوده چون به سادگی درگیر احساسات نمی شوند.

رابطه با زنان

زن آتنایی معمولا دوستان نزدیک مونث ندارد. فقدان حس همدردی با دیگر دختران و نیاز او به برنده شدن، دوستی با دختران را برایش ناممکن می سازد و باعث نابودی روابطش می گردد. الهه آتنا هیچ گاه احساس خواهر واری با زنان ندارد. او نه تنها به پیشرفت و ترقی خواهران خود یاری نمی رساند بلکه در بسیاری مواقع سد راهشان نیز می شود.

رابطه با مردان در زن آتنایی

زن آتنایی غالبا کشش بسیاری به مردان موفق دارد. در دانشگاه به ستاره کلاس گرایش پیدا می کنند و در محیط حرفه ای به سوی مردان موفق جذب می شوند آنها مجذوب قدرتند و به جستجوی آن می روند، گاه به تنهایی و گاه به کمک مردانی که مسن تر و در حکم راهنما هستند و شاید هم در قالب سنتی تر آن یعنی در مقام همسر، همراه و یا منشی مردی جاه طلب و مقتدر.

الهه آتنا میانه خوبی با آدمهای ساده لوح، مردان رویایی و آنهایی که در پی اهداف غیر مادی هستند و نیز مردانی که به خاطر دلرحمی نمی توانند قاطعانه تصمیم بگیرند، ندارند

شاعران و هنرمندانی که زندگی را در فقر می گذرانند، در نظر این زنان هیچ ارج و قربی ندارند. زنان آتنایی به هیچ وجه مجذوب مردانی که همواره در نقش نوجوانی خود مانده اند، نمی شوند.

ازدواج زن آتنایی

زن آتنایی در قلمرو مغز و اندیشه زندگی می کند و بدنش را ماشینی در خدمت خود می بیند. او نه زنی حساس و شهوانی است، نه عشوه گر و رمانتیک

مردها را بیشتر در قالب دوستی یا استادی می پسندد و نه در قالب دلداده. معمولا از ازدواج دوری می کند و اگر هم ازدواج کند کاملاً با برنامه ریزی و منطقی ازدواج می کند

فرزندان الهه آتنا

زن آتنایی برای تربیت و نگهداری فرزند خود برنامه خاصی دارد و کاملا بر طبق آن عمل می کند. در صورتی که فرزند او دچار مشکلی بشود، برای زن آتنایی بسیار عذاب آور و ناراحت کننده است و دائما در این فکر است که کجای کارش ایراد داشته است

او در نقش یک مادر بی صبرانه مشتاق رسیدن فرزندانش به سن بلوغ است تا بتواند با آنها صحبت کند و در انجام کارهای مورد علاقه شان به آنها یاری رساند

اگرچه او غالبا قادر به بیان احساسات خویش نیست، اما در حفظ ارتباطات خانوادگی و وقایع مربوط به خانواده و سنت ها کوشاست و رابطه اش با فرزندان و نوه هایش معمولا دوستانه و دلپذیر است.

میانسالی زن آتنایی

معمولا زن آتنایی به خاطر  تلاش ها و دستاوردهای گذشته اش  دوران میانسالی برای او بهترین دوران زندگی اش محسوب می شود

کهنسالی الهه آتنا

معمولا گذشت زمان تاثیر جدی روی زن آتنایی نمی گذارد و او در تمامی دوران زندگی پرتوان و فعال است. غالبا مدافع سازمانهای سنتی و نسبتا محافظه کار است.
زن آتنایی به هنگام بزرگ شدن فرزندان خود، آنگاه که هر یک پی سرنوشت خود خانه را ترک می کنند دچار غم و افسردگی نمی شود، بلکه این را فرصتی برای انجام بهتر و بیشتر کارهای دیگر خود می داند.
بسیاری از زنان آتنایی در کهنسالی جزء مهره های سرشناس اجتماعات خود می شوند. بیوگی برای او غیر منتظره نیست.

مشکلات روانی

معمولا زن آتنایی آسیب پذیری جدی ندارد تنها مشکل او زندگی تک بعدی و تمرکز بیش از اندازه هدف هایش است.

 

دکمه بازگشت به بالا