دسته‌بندی نشدهشاخص های mbti

تیپ شخصیتی ESTJ (مدیر) در تست MBTI

در این مقاله درباره تیپ شخصیتی ESTJ صحبت می کنیم. تیپ شخصیتی ESTJ یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی در شاخص تست MBTI است. این پرسشنامه شخصیتی پرطرفدار به وسیله ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز طراحی شد. افراد دارای این تیپ شخصیتی در اغلب مواقع به صورت افرادی منطقی و متعهد توصیف می‌شوند. آن‌ها افرادی قاطع هستند که می‌خواهند همه چیز به خوبی و طبق قواعد پیش برود. آن‌ها به سنت‌ها، استانداردها و قوانین متعهد هستند. آن‌ها باورها و قضاوت قدرتمندی دارند و انتظار دارند تا سایرین هم به اصول آنها پایبند بمانند.

طبق ارزیابی‌های صورت گرفته، ۸ تا ۱۲ درصد از جمعیت ایالات متحده دارای شخصیت ESTJ هستند. دیوید کیرسی طراح پرسشنامه Keirsey Temperament Sorter هم تیپ شخصیتی ESTJ را همان «سرپرست نگهبان» (Guardian Supervisor)  یا یکی از چهار کهن الگوی «نگهبان» (سرپرست، بازرس، تأمین کننده، محافظ) می‌داند.

ویژگیهای اصلی تیپ شخصیتی ESTJ

 • افراد دارای این تیپ به سنت‌ها، قوانین و امنیت اهمیت زیادی می‌دهند. حفظ شرایط موجود، اهمیت زیادی برای ESTJ ها دارد و غالباً مشغول کارهای مدنی، فعالیت در شعبات دولتی و سازمانهای اجتماعی می‌شوند.
 • از آنجا که رویکردی سنتی در قبال زندگی دارند، گاهی اوقات افرادی سختگیر، لجباز و تسلیم ناپذیر دیده می‌شوند. آن‌ها به خاطر نگرش مسئولیت پذیرانه به راحتی سمت‌های رهبری را می‌پذیرند.
 • با اعتماد به نفس و اعتقادات قوی به راحتی برنامه‌ها را اجرایی می‌کنند ولی گاهی اوقات در شرایطی که استانداردهایشان تأمین نمی‌شود؛ بسیار قاطع و پرخاشگر می‌شوند.
 • دیگران تیپ‌های شخصیتی ESTJ را به صورت قابل پیش بینی، با ثبات، متعهد و عملگرا توصیف می‌کنند. عقایدشان را به صورت صریح و صادقانه با دیگران در میان می‌گذارند و گاهی هم بسیار خشن و قاطع به نظر می‌رسند.

نقاط قوت

نقاط ضعف

·      عملگرا و واقعیت گرا

·      مستقل

·      دارای اعتماد به نفس

·      سختکوش

·      سنتی

·      دارای مهارتهای رهبری قدرتمند

·      بی احساس

·      غیرقابل انعطاف

·      در ابراز احساساتشان چندان خوب نیستند

·      اهل بحث و گفتگو

·      ریاست مأب

کارکردهای شناختی

طبق تست MBTI، هر تیپ شخصیتی، متشکل از تعدادی کارکرد شناختی (حسی، فکری، احساسی و شهودی) است که به سمت دنیای بیرون (برونگرا) یا دنیای درون فرد (درونگرا) هدایت شده‌اند. کارکرد غالب، نقش اصلی را در شکل گیری شخصیت دارد. البته کارکرد کمکی هم نقش حمایتی مهمی دارد. کارکردهای سوم و پست‌تر هم غلبه کمتری دارند ولی باز هم روی رفتار و نحوه تعامل افراد با جهان نقش دارند.

کارکرد غالب: متفکر برونگرا

 • تیپ‌های شخصیتی ESTJ در حین تصمیم گیری به جای احساسات شخصی، روی اطلاعات عینی و منطقی متکی هستند. آن‌ها مهارت خاصی در تصمیم گیری عینی و بی طرفانه دارند. آن‌ها در حین قضاوت کردن به جای تمرکز روی احساسات ذهنی خودشان، واقعیت‌ها و منطق را برای اتخاذ تصمیم‌های منطقی در نظر می‌گیرند.
 • افراد دارای تیپ ESTJ بسیار عملگرا هستند. آن‌ها از یادگیری موضوعات واقعی که کاربرد فوری در جهان دارند، لذت می‌برند ولی علاقه‌ای به موضوعات نظری و انتزاعی نشان نمی‌دهند. آن‌ها از حقایق مشخص، بیشتر از اطلاعات انتزاعی لذت می‌برند.
 • آنها به خوبی تصمیمات سریع و دقیق می‌گیرند ولی احتمال قضاوت شتابزده بدون در نظر گرفتن تمامی اطلاعات موقعیتی هم وجود دارد. این ویژگی از جنبه مثبت خودش، آن‌ها را به رهبرانی خوب تبدیل می‌کند ولی گاهی اوقات هم آنها را افرادی خشن و متحجر نشان می‌دهد.

کارکرد کمکی: حسی درونگرا

 • آن‌ها به خوبی هر چیزی را با جزئیات کامل به خاطر می‌آورند. حافظه‌ای که از رویدادهای گذشته دارند کاملاً واضح است و از فراخوانی تجارب گذشته برای برقراری ارتباط با رویدادهای حال استفاده می‌کنند.
 • از آنجا که کارکرد حسی این تیپ شخصیتی بر دنیای درونشان متمرکز است؛ چندان اهمیتی به مسائل جدید نمی‌دهند و بیشتر روی موضوعات آشنا، متمرکز هستند. آن‌ها از عادت‌ها و کارهای روتین لذت می‌برند؛ چون این شرایط حس ثبات و پیش بینی پذیری را به آنها می‌دهد ولی می‌تواند آنها را به افرادی سرسخت و تسلیم ناپذیر تبدیل کند.

کارکرد سوم: شهودی برونگرا

 • این جنبه از شخصیت آنها به دنبال ایده‌ها و احتمالات جدید است. این کارکرد باعث می‌شود تا این تیپ شخصیتی، خلاقیتش را بررسی کند.
 • آنها با پردازش ایده‌ها و اطلاعات جدید به بررسی مفاهیم احتمالی می‌پردازند تا بتوانند روابط یا الگوهای جدید را پیدا کنند. با این کار می‌توانند اطلاعات ورودی را بررسی کرده و تفسیرها یا پیامدهای احتمالی و متنوع را پیدا کنند.

کارکرد پست‌تر: احساسی درونگرا

 • شخصیت‌های ESTJ با کمک این کارکرد به جای تصمیم گیری منطقی، بیشتر به تصمصم گیری احساسی روی می‌آورند. این ارزش‌های درونی هستند که به احساسات درونی در مورد برخی از موقعیت‌ها می‌رسند. با اینکه این کارکرد در اغلب مواقع به کار نمی‌رود ولی در برخی موارد به فرد اجازه می‌دهد تا احساسات ذهنی را به تفسیر عینی از موقعیت ترجیح دهد.
 • تیپ‌های ESTJ به هیجاناتشان خیلی فکر می‌کنند. پس این کارکرد در اغلب موارد به صورت بسیار ناخودآگاه عمل می‌کند.

تیپ‌های شخصیتی ESTJ که احتمالاً می‌شناسید:

·      لیندون بی جانسون، رئیس جمهور ایالات متحده

·      مگین کلیف، روزنامه نگار

·      بیلی گراهام، کشیش

·      الک بالدوین، بازیگر

·      دارت ویدر، شخصیت فیلم «جنگ ستارگان»

روابط فردی

تیپ‌های ESTJ به عنوان افرادی برونگرا، رفتار بسیار دوستانه‌ای دارند و از وقت گذرانی در جمع لذت می‌برند. آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی بسیار سرزنده و بامزه هستند و در اغلب مواقع از مرکز توجه بودن، لذت می‌برند.

خانواده اهمیت زیادی برای ESTJ ها دارد. آن‌ها برای انجام تعهدات خانوادگی تلاش می‌کنند. رویدادهای اجتماعی هم برایشان مهم است و رویدادهای مهمی مثل تولدها و سالگردها را به خاطر می‌سپارند. آن‌ها بی صبرانه منتظر شرکت در مراسم عروسی، جمع‌های خانوادگی، جشن‌ها، اجتماعات کلاسی و سایر مناسبت‌ها هستند.

یکی از نقاط ضعف احتمالی ESTJ ها سختگیری در صورتی است که پای قوانین و روندها به میان می‌آید. آن‌ها عقایدشان را بسیار جدی می‌گیرند و تمایلی به شنیدن صحبت‌های دیگران در مورد یک موضوع ندارند.

آینده شغلی

از آنجا که عاشق نظم و سازماندهی هستند؛ در نقش‌های سرپرستی و نظارتی عملکرد خوبی دارند. در این سمت‌ها از پایبندی اعضای گروه به قوانین و اصول مقامات بالاتر، اطمینان پیدا می‌کنند.

تیپ‌های شخصیتی ESTJ در موقعیت‌های تحصیلی و کاری افرادی سختکوش و قابل اعتماد هستند. آنها کلمه به کلمه دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنند و احترام و سر سپردگی خاصی برای مراجع قدرت قائل هستند. آن‌ها در مورد اتمام کارشان، دقیق و وقت شناس هستند و به ندرت از کارشان شکایت کرده یا آن را زیر سوال می‌برند.

این تیپ شخصیتی دارای ویژگیهای بسیار گسترده‌ای است که آنها را در حرفه‌های مختلفی موفق می‌کنند. تأکیدشان بر قوانین و فرایندها، آنها را مناسب سمت‌های سرپرستی و مدیریت می‌کند در حالیکه با احترام به قوانین، قدرت و نظم به خوبی می‌توانند نقش‌های مربوط به اجرای مقررات را در پیش بگیرند.

مشاغل محبوب تیپ شخصیتی ESTJ

·      افسر پلیس

·      ارتشی

·      قاضی

·      سیاستمدار

·      معلم

·      مدیر آموزشی

·      مدیر کسب و کار

·      حسابدار

·      بانکدار

نکاتی در جهت برقراری تعامل با تیپ‌های شخصیتی ESTJ

دوستی

افراد داری این تیپ شخصیتی بسیار خوش مشرب هستند و از اینکه دوستانشان را در کارهای مورد علاقه خودشان همراه نمایند؛ لذت می‌برند. این افراد به قابل اطمینان بودن بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهند. اگر دوستی هستید که به تعهداتش پایبند است؛ پس احتمالاً می‌توانید رابطه دوستی قدرتمندی را با تیپ شخصیتی ESTJ تشکیل دهید.

والدگری

کودکان ESTJ بسیار مسئولیت پذیر و هدفگرا هستند؛ ولی نباید مسئولیت‌های بسیار زیادی را به آنها محول کنید. آن‌ها از سازماندهی و کارهای متداول لذت می‌برند. با اینکه به خوبی به کارهایشان نظم می‌دهند ولی باز هم به راهنمایی و قوانین نیاز دارند تا به حس امنیت برسند.

روابط زناشویی

تیپ‌های ESTJ افرادی قابل اطمینان هستند و تعهداتشان را جدی می‌گیرند. هنگامیکه خودشان را وقف یک رابطه کنند؛ یک عمر به آن وفادار می‌مانند. آن‌ها تمایل به اجتناب از هیجان‌ها و احساس‌ها دارند که گاهی اوقات شرایط را برای همسرشان دشوار می‌کند. با اینکه احساساتشان را به زبان نمی‌آورند؛ ولی هیجاناتشان را در رفتارهایشان نشان خواهند داد.

نمایش بیشتر
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا