تست های روانشناسیشاخص های mbti

تیپ شخصیتی  ENFJ (امدادگر) در تست MBTI

در این مقاله، تیپ شخصیتی ENFJ به طور کلی مرور می‌شود. تیپ ENFJ تحت عنوان شخصیت امدادگر یا پیشرو هم شناخته می‌شود که یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی در پرسشنامه شاخص تیپ مایرز- بریگز است. برخی دیگر از تیپ‌های شخصیتی که با نام مخفف شناخته می‌شوند؛ شامل ESFJ، ENFP، INFP، ISFJ و INTP هستند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ENFJ به صورت افرادی خونگرم، معاشرتی، وفادار و حساس شناخته می‌شوند.

افراد دارای تیپ ENFJ «قدرتمندترین افراد» در بین تمامی تیپ‌های شخصیتی محسوب می‌شوند. آن‌ها به خوبی با همه تیپ‌های شخصیتی حتی افراد درونگرا و منزوی دوست می‌شوند.

چون به خوبی احساسات و عوامل اثرگذار بر رفتار دیگران را حس می‌کنند، قادر به نفوذ و اثرگذاری بر دیگران هستند. از طرف دیگر دارای سیستم ارزشی قدرتمند و گرایش برای کمک به دیگران هستند که این امر تمایل به نفوذ بر دیگران را متعادل می‌کند. تیپ ENFJ عکس تیپ شخصیتی ISTP عمل می‌کند.

به گفته دیوید کیرسی روانشناس، تقریباً ۲ تا ۵ درصد از تمامی افراد دارای شخصیت ENFJ هستند.

ویژگیهای اصلی تیپ شخصیتی ENFJ

 • تیپ‌های ENFJ به عنوان برونگراهای قدرتمند، از وقت گذرانی با دیگران لذت می‌برند.
 • آن‌ها مهارتهای بین فردی عالی دارند و افرادی خونگرم، عاطفی و حمایتگر محسوب می‌شوند.
 • آن‌ها به خوبی دیگران را تشویق می‌کنند و با کمک به دیگران به رضایت شخصی می‌رسند.
 • از وقت گذراندن با دیگران لذت می‌برند که باعث نادیده گرفتن نیازهای خودشان می‌شود.
 • آن‌ها به خودشان سخت می‌گیرند و اگر اشتباه کنند؛ خودشان را سرزنش می‌کنند و اگر کاری را درست انجام دهند هم ارزشی برایش قائل نیستند. به همین خاطر افراد دارای این تیپ شخصیتی باید وقتی را برای رسیدگی به نیازهای خودشان، اختصاص دهند.
 • تیپ‌های ENFJ به خوبی می‌توانند افراد مختلف را به توافق برسانند. به همین دلیل می‌توانید به رهبرانی برجسته تبدیل شوند و شور و شوق را به گروه بیاورند که باعث ایجاد انگیزه شده و الهام بخش است.
 • یکی از برداشت‌های نادرست در مورد شخصیت پیشرو این است که هموار معاشرتی هستند. با اینکه عاشق مردم هستند ولی برای تجدید قوا به خلوت کردن نیاز دارند.
نقاط قوت نقاط ضعف
 • معاشرتی و خونگرم
 • همدل
 • جمع آشنایان گسترده‌ای دارند.
 • افرادی ترغیب کننده هستند.
 • منظم
 • عاطفی
 • متقاعد کننده
 • به دنبال تأیید شدن از جانب دیگران هستند.
 • بیش از حد حساس هستند.
 • دودل
 • فداکردن خود
 • سخت و سازش ناپذیر
 • حمایتگری بیش از حد
 • ریاکاری

کارکردهای شناختی

هر تیپ شخصیتی در پرسشنامه مایرز- بریگز از سلسله مراتب کارکردهای شناختی تشکیل می‌شود. این کارکردها شکل تعامل فرد با دنیا را مشخص می‌کنند.

افراد با کمک این کارکردها، اطلاعات دنیای اطرافشان را بررسی نموده و از آنها در جهت تصمیم گیری استفاده می‌کنند.

کارکرد غالب: احساسی برونگرا

تیپ‌های ENFJ با مشارکت در رفتارهای اجتماعی و روابط اجتماعی به خوبی این کارکرد را ابراز می‌کنند. آن‌ها به خوبی احساسات افراد را درک می‌کنند و این نوع دوستی گاهی اوقات آنقدر پیش می‌رود که نیازهای خودشان را برای راضی کردن دیگران نادیده می‌گیرند.

افراد دارای شخصیت پیشرو در حین تصمیم گیری، بیشتر از معیارهای عینی، روی ملاحظات ذهنی تأکید دارند. اولین نگرانی آنها هم تأثیر تصمیمشان روی دیگران است.

کارکرد کمکی: شهودی درونگرا

تیپ‌های ENFJ بیشتر از زمان حال در مورد آینده فکر می‌کنند. آن‌ها بیشتر اوقات روی اهداف بزرگی متمرکز می‌شوند که آنها را از توجه به جزئیات باز می‌دارد.

تیپ‌های ENFJ در حین گرفتن اطلاعات در مورد دنیای اطرافشان با کارکرد شهودی درونگرا به پردازش این داده‌ها می‌پردازند تا به برداشت‌ها، ایده‌ها و افکار مدنظرشان برسند. با این کار می‌توانند الگوها را مشخص نموده و به داده‌های پیچیده یا انتزاعی معنا دهند.

کارکرد سوم: حسی برونگرا

کارکرد حسی برونگرا، تیپ‌های ENFJ را به زمان حال می‌برد تا جزئیات دقیق و اطلاعات حسی را از محیط اطرافشان گردآوری کنند. به همین خاطر در اغلب مواقع به دنبال تجارب و احساسات جدید و جالب هستند.

افراد دارای تیپ شخصیت پیشرو از محیط حال حاضرشان آگاهی زیادی دارند. همین امر باعث درک عالی جنبه‌های زیبایی شناختی و گرایش به ایجاد فضایی خوشایند می‌شود.

کارکرد پست‌تر: متفکر درونگرا

تیپ‌های ENFJ افرادی منظم هستند که از سازماندهی و برنامه ریزی دقیق لذت می‌برند. آن‌ها با داشتن برنامه زمانی قابل پیش بینی به خوبی کنترل دنیای اطرافشان را به دست می‌گیرند.

از آنجا که این کارکرد، پست‌تر محسوب می‌شود؛ پس شاید ENFJ ها به قابلیت منطقی بودن خودشان چندان اعتماد نکنند.

آن‌ها با توسعه این کارکرد به حس تعادل و کنترل بهتری روی فرایند تصمیم گیری خودشان می‌رسند. بی توجهی به این جنبه از شخصیت در حین تصمیم گیری، تنها باعث تکیه بر ارزش‌های فردی می‌شود.

تیپ‌های ENFJ معروفی که احتمالاً می‌شناسید

 • آبراهام مازلو، روانشناس
 • پیتون مانینگ، بازیکن فوتبال
 • باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده
 • بونو، موسیقی دان
 • الیزابت بنت، شخصیت رمان غرور و تعصب

روابط فردی ENFJ

تیپ‌های ENFJ به دیگران بسیار اهمیت می‌دهند و افرادی خونگرم و حمایتگر در روابط شخصی هستند. آن‌ها اغلب اوقات درگیر مشکلات دیگران می‌شوند.

آن‌ها افرادی نوعدوست هستند که به کمک کردن علاقه دارند. این کار گاهی اوقات بسیار طاقت فرسا می‌شود.

والدین دارای تیپ ENFJ افرادی مراقب و خونگرم هستند ولی گاهی اوقات آنها را والدین هلی‌کوپتری می‌نامند. آن‌ها به طور مستقیم در زندگی فرزندانشان نقش دارند ولی گاهی اوقات به افرادی خشک و سختگیر تبدیل می‌شوند.

آن‌ها باید امکان اکتشاف خود و ابراز وجود را به کودکانشان بدهند. این کار با رسیدن فرزندان به دوره نوجوانی اهمیت زیادی دارد.

آن‌ها شخصیت معاشرتی دارند و از بودن در کنار دیگران لذت می‌برند. آن‌ها با قرارگیری در موقعیت‌های اجتماعی، انرژی می‌گیرند.

شخصیت پیشرو در روابط دوستانه و سایر روابط، حمایتگر و شوخ طبع است. آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران عالی عمل می‌کنند و می توانند افراد دور و برشان را به بهترین نسخه از آن فرد تبدیل کنند.

آینده شغلی ENFJ

آن‌ها در مشاغل نیازمند کمک و تعامل زیاد با دیگران، موفق هستند. چون مهارتهای ارتباطی و سازماندهی عالی دارند می‌توانند به رهبران و مدیرانی فوق العاده تبدیل شوند.

آن‌ها در سازماندهی فعالیت‌ها، عالی عمل می‌کنند و به هر عضو برای رسیدن به توان بالقوه و حل و فصل اختلافات بین فردی کمک می‌کنند. آن‌ها به برقراری هماهنگی در تمامی موقعیت‌ها تلاش نموده و همواره می‌دانند که برای رفع تنش و کاهش اختلافات چه باید کرد.

مشاغل محبوب تیپ شخصیتی ENFJ

 • مشاور
 • روانشناس
 • مددکار اجتماعی
 • مدیر منابع انسانی
 • نمایندگی فروش
 • مدیر

نکاتی برای تعامل با تیپ شخصیتی ENFJ

دوستی

یکی از بهترین روش‌ها برای تبدیل شدن به بهترین دوست تیپ ENFJ، پذیرش حمایت و مراقبت ارائه شده از جانب آنها است. افراد دارای این تیپ شخصیتی از کمک کردن به دوستانشان لذت می‌برند و باید نشان دهید که هر آنچه را به شما عرضه می‌کنند؛ می‌پذیرید و مورد تأیید قرار دهید.

با این حال باید در مقابل، حمایت آنها را تلافی کنید. تیپ‌های ENFJ در موارد مورد نیازشان چندان برای دریافت کمک خوب عمل نمی‌کنند. در بسیاری از موارد تنها با رغبت به گفته‌هایشان گوش دهید. این کار بسیار برای ارتباط شما مفید است.

والدگری

کودکان دارای والدین تیپ ENFJ کنار آمدن با انتظارات بالای والدینشان را دشوار می‌دانند. این والدین در بعضی موارد بسیار کنترل کننده هستند که کودکان را از اکتشاف در دنیای اطرافشان باز می‌دارند.

والدین کودکان دارای تیپ ENFJ هم کودکانشان را بسیار همدل می‌دانند. حتی این گرایش در برخی موارد از حد می‌گذرد و والدین در اثر عواطف قدرتمندی که دیگران در کودکانشان بر می‌انگیزند؛ جا می‌خورند. این کودکان بسیار بخشنده و حمایتگر هستند ولی دیگران را درگیر مشکلات خودشان نمی‌کنند.

اگر کودکتان دارای شخصیت پیشرو است، او را در جهت مراقبت از دیگران در عین حمایت از بهزیستی عاطفی خودش سوق دهید.

روابط زناشویی

از آنجا که تیپ‌های ENFJ نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس هستند؛ پس شادکامی شما وابستگی زیادی به شادکامی همسرتان دارد. حواستان را جمع کنید؛ شاید همسرتان به خاطر تأمین نیازهای شما دیگر به نیازها خودش اهمیت ندهد.

همسر ENFJ باید بداند که قدر مراقبت‌ها و حمایت‌هایش را می‌دانید و می‌خواهید همین کار را در قبالش انجام دهید. هر چند آنها با ابراز تقاضای کمک هم مشکل دارند.

کلام آخر

تیپ شخصیتی ENFJ هم مثل سایر تیپ‌های شخصیتی، نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. شما با یادگیری اطلاعات بیشتر در مورد تیپ شخصیتی خودتان می‌توانید عوامل مؤثر بر روابط و سلامت خودتان را بشناسید.

شخصیت پیشرو، فردی نوعدوست، مراقب و وفادار است ولی گاهی اوقات به حمایت و کنترل افراطی دیگران روی می‌آورد. آن‌ها به دیگران اهمیت می‌دهند و برای بهتر شدن دنیا تلاش می‌کنند؛ ولی این امر گاهی اوقات به معنای نادیده گرفتن نیازهای خودشان است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸۴ رای
منابع
12
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اعظم
اعظم
1 ماه قبل

عالی بود من منم مدیر بازنشسته جوان مشاور حساس عاطفی عالی بودی تست قهرمان من

anonymous
anonymous
1 سال قبل

ما کجامون به ریاکاری می‌خوره دارین زور می‌گین

بیوتیفوول
بیوتیفوول
1 سال قبل

بسم الله، کجامون ریاکاره؟؟

Matin
Matin
پاسخ به  بیوتیفوول
1 سال قبل

کلشو ول کردی همون ریاکاریو دیدی ؟ 😂

دکمه بازگشت به بالا