سلامت روانکلینیک آرامش

خواص عطر ها در آروماتراپی (+خواص ۲۵ رایحه)

عطرها در تعیین خلق و خو، زنده کردن یک خاطره و حتی تشویق به حس همدردی نقش دارند. تأثیر عطر روی حالت روحی و جسمی بر کسی پوشیده نیست. بعضی از عطرها انرژی بخش هستند و آدم را سر حال می آورند. دستۀ دیگر، آرامش بخش هستند و خستگی را از تن آدم بیرون می کشند. یادتان باشد تأثیر عطرهای مختلف روی خلق و خو متفاوت است، پس برای انتخاب عطر مناسب جهت رایحه درمانی، باید با خواص عطر ها آشنا باشیم.

در ادامه این مطلب از کلینیک آرامش مجله سلامت دکتر بهشتیان، فهرستی از ۲۵ عطر به همراه خواص هر یک در آروماتراپی آمده و درمورد تأثیر این عطرها روی ذهن و بدن توضیح می دهیم.

۱. خواص عطر رز

خواص عطر رز

این رایحۀ دلنشین از گل رز به دست می آید. عطر رز یکی از نمادی ترین عطرهاست و معمولاً ما را به یاد عشقبازی می اندازد. گل رز یکی از محبوب ترین نشانه های عشق ورزی است اما تأثیر آرامش بخش هم دارد.

بوی رز به تسکین استرس کمک می کند. اگر نمی توانید گل های تازه را در منزل نگه دارید، شمع با رایحۀ گل رز روشن کنید یا روغن اسانس رز را در هوا پخش کنید.

۲. عطر رزماری

خواص عطر رزماری

عطر جنگلی رزماری شما را هشیار می کند و قدرت ذهنی را بالا می برد. در فرهنگ باستان، از قبیل مصر، یونان و رم، روغن رزماری در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گرفت چون به تسکین سردرد کمک می کرد و تمرکز را بالا می برد.

هنگام کار یا مطالعه عطر رزماری را در اتاق پخش کنید چون به تقویت تمرکز و حافظه کمک می کند.

۳. خواص عطر مریم گلی

خواص عطر مریم گلی

مریم گلی بوی خاک و گیاه می دهد و به شدت روی روحیه تأثیر می گذارد. برای مثال، به تقویت ذهن و عزت نفس، مقابله با خستگی، استرس و اضطراب کمک می کند.

در بعضی از محصولات خانگی عطر مریم گلی به کار رفته است. این محصولات در لحظه، حال شما را بهتر می کنند و حس شادی و آرامش به ارمغان می آورند اما می گویند بوی مریم گلی میل جنسی را هم زیاد می کند.

۴. عطر اسطوخودوس

خواص عطر اسطوخودوس

اسطوخودوس معروف ترین عطری است که از دیرباز به خاطر خواص آرامش بخش مورد استفاده قرار می گرفته است. تحقیقات ثابت کرده که اسطوخودوس به حس آرامش و خواب بهتر کمک می کند.

همچنین، اسطوخودوس ضد تهوع است و به درمان دل پیچه کمک می کند، پس اگر حین مسافرت دل پیچه می گیرید، روغن اسطوخودوس را همراه خود ببرید. عطر تند و قوی اسطوخودوس به مقابله با این وضعیت کمک می کند!

۵. خواص عطر بابونه

خواص عطر بابونه

عطر شیرین و گیاهی بابونه یادآور روزهای شاد و خاطرات دلنشین است. پس باعث حس آرامش می شود و اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. بابونه به درمان بی خوابی، بالا بردن روحیه، تمرکز و آرامش کمک می کند.

از روغن اسانس گل بابونه به عنوان مادۀ ضد عفونی کننده، رفع اسپاسم، جلوگیری از التهاب و مسکن استفاده می شود.

۶. عطر وانیل

خواص عطر وانیل

عطر گرم وانیل جذاب است اما قوی نیست. بوی وانیل آرامش بخش است. به همین دلیل، اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، از وانیل استفاده کنید.

به علاوه، روی خلق و خو و مثبت اندیشی تأثیر می گذارد. استفاده از عطر وانیلی در خانه باعث می شود بدون زحمت و دردسرِ پخت و پز، کل خانه بوی شیرینی بگیرد!

۷. خواص عطر شکلات

خواص عطر شکلات

بوی شکلات یکی دیگر از عطرهای خاص برای لحظات رمانتیک است که شرایط را برای یک عصر صمیمی و دلنشین فراهم می کند. بوی شیرین و قوی شکلات در لحظه آدم را سرمست می کند و باعث می شود احساس کنید در یک فیلم عاشقانه هستید.

۸. عطر نعناع

خواص عطر نعناع

بوی نعناع انرژی بخش است و آدم را بیدار می کند. در اکثر محصولات مراقبت پوستی از عطر نعناع استفاده می شود چون ضد عفونی کننده و حجم دهنده است اما باعث آرام شدن ذهن هم می شود و تمرکز را بالا می برد. صبحتان را با عطر نعناع آغاز کنید و تمام روز پرانرژی بمانید!

۹. خواص عطر پرتقال

خواص عطر پرتقال

به آفتاب سلام کنید! احتمالاً همین جمله نشان می دهد که عطر پرتقال چه تأثیری روی ذهن و بدن دارد. عطر شادی بخش و میوه ای پرتقال، حس خوشحالی و سلامتی را تقویت می کند.

خبر خوب اینکه عطر پرتقال در کنار سایر عطرها، مثل ترنج یا لیمو، سطح انرژی را بالا می برد. از طرفی، اگر عطرهای گرم مثل دارچین، وانیل یا میخک را به بوی پرتقال اضافه کنید، یک عطر آرامش بخش نصیبتان می شود که برای سپری کردن روزهای سرد در کنج دنج خانه مناسب است.

۱۰. عطر اوکالیپتوس

خواص عطر اوکالیپتوس

اوکالیپتوس به تقویت سلامتی کمک می کند، جلوی عفونت دستگاه تنفسی را می گیرد و برای تسکین سرفه، سردرد و سینوزیت به کار می رود.

عطر نعناعی اوکالیپتوس ذهن را آرام و بدن را سرحال می کند. حواس شما را بیدار می کند و آرامش بخش است اما خواب آور نیست به همین دلیل در مراکز اسپا مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۱. خواص عطر هلو

خواص عطر هلو

یک رایحۀ تابستانی که همه را خوشحال می کند! در مجموع، بوی تازه و ترش و شیرین هلو شادی آور است و همزمان باعث حس آرامش و اعتماد به نفس می شود. این رایحۀ فرح بخش بلافاصله حس و حال تعطیلات را در شما بیدار می کند!

۱۲. عطر ترنج

خواص عطر ترنج

ترنج عطر تند مردانه دارد. از این گیاه در چای ارل گری استفاده می شود پس عطر آن برای خیلی ها آشناست.

عطر ترنج، برخلاف اکثر مرکبات، انرژی بخش نیست اما احساس آرامش را تقویت می کند. بنابراین، بهتر است قبل از خواب از آن استفاده کنید تا ذهن و بدن برای خواب آماده شود.

۱۳. خواص عطر پچولی (نعناع هندی)

خواص عطر پچولی (نعناع هندی)

پچولی بوی مشک و جنگل می دهد و در رایحه درمانی معروف است زیرا به تسکین افسردگی کمک می کند و احساس غم و اندوه را از شما دور می کند. همچنین، روی فرومون ها در بدن انسان تأثیر می گذارد و برای غلبه بر احساس خجالت، بالا بردن حس جذابیت و تقویت اعتماد به نفس مفید است.

۱۴. عطر چوب صندل

خواص عطر چوپ صندل

صندل به رایحۀ جنگلی معروف است. بنابراین، به عنوان خوشبوکنندۀ منزل، در محصولات مراقبت از بدن و عطاری مورد استفاده قرار می گیرد. عطر گرم و شیرین صندل حواس را آرام می کند، روحیه را تقویت می کند و شادی آور است.

از دیرباز، از عطر صندل برای درمان بی خوابی استفاده می شود. اگر مشکل خواب دارید، شمع صندل روشن کنید یا روغن صندل را به مچ ها بمالید!

۱۵. خواص عطر گل یاسمن

خواص عطر یاسمن

عطر تند و اگزوتیک یاسمن یادآور عشق است و در فرهنگ هند و مسلمان از آن تحت عنوان عطر شهوانی یاد می شود که میل جنسی را زیاد می کند. بوی گل یاسمن بدن را آرام می کند که حین رابطه جنسی موثر واقع می شود.

رایحه درمانی با گل یاسمن به تسکین علائم افسردگی و تقویت سلامت ذهن کمک می کند. عطر شیرین یاسمن شادی آور است و سطح انرژی را بالا می برد تا در طول روز هشیار باشید!

۱۶. عطر چوب سدر

خواص عطر چوب سدر

اگر با قدم زدن در جنگل آرام می شوید، بهتر است عطرهای جنگلی را به خانه بیاورید تا حتی وقتی فرصت بیرون رفتن ندارید، روحتان در خانه آرام بگیرد.

عطر بالزامیک، کافورمانند و مردانۀ چوب سدر نمونۀ بارز عطر جنگل است! بوی سدر ذهن و بدن را آرام می کند و به هنگام اضطراب و نگرانی، در کاهش استرس موثر است.

۱۷. خواص عطر یلانگ یلانگ

خواص عطر یلانگ یلانگ

این روغن معطر از تقطیر بخاری نوعی گل تهیه می شود که در کشورهای حاشیه اقیانوس هند رشد می کند. عطر دلنشین و میوه ای یلانگ یلانگ آن را به ماده ای محبوب در محصولات زیبایی تبدیل کرده است. تحقیقات نشان می دهد بوییدن یلانگ یلانگ باعث کاهش اضطراب و تقویت اعتماد به نفس می شود.

۱۸. عطر خس خس یا وتیور

رایحه وتیور (خس خس)

عطر وتیور از نوعی گیاه استوایی به دست می آید که بسیار شبیه به عطر سایر علف ها مثل سنبل هندی یا علف لیمو است. گفته می شود این عطر همزمان نیروبخش و آرامش بخش است.

درنتیجه، به شما حس سرزندگی می دهد. پس برای رفع حس خستگی و تقویت انرژی در صبح عالی است. وتیور عطر خاک و جنگل می دهد و بیشتر برای آقایان مناسب است.

۱۹. خواص عطر مرّ

رایحه مرّ

عطر گرم و خاکی روغن مرّ از صمغ معطر درخت های خاورمیانه و آفریقای شمالی به دست می آید و خواص زیادی دارد. تحقیقات نشان می دهد مرّ ضد میکروب است پس به مقابله با ویروس و باکتری کمک می کند اما در درمان سردرد و بالا بردن کیفیت خواب شبانه هم موثر است.

۲۰. عطر سنبل هندی

رایحه سنبل هندی

روغن سنبل که از علف معطر لیمو درست می شود، به تقویت روحیه کمک می کند و شادی آور است. بنابراین، رایحۀ لیمویی سنبل هندی در بلندمدت به تقویت حس شادی و غلبه بر اضطراب ناشی از افسردگی کمک می کند.

۲۱. خواص عطر دارچین

رایحه دارچین

دارچین از پوست درخت دارچین به دست می آید و در انواع خوراکی ها مثل آب نبات و شیرینی جات مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه، خواص دارویی هم دارد. گفته می شود عطر مشک مانند دارچین گرمابخش و انرژی بخش است. استشمام عطر دارچین به تقویت تمرکز و عملکرد کمک می کند.

۲۲. عطر علف لیمو

رایحه علف لیمو

اگر مضطرب یا تحت فشار هستید، علف لیمو به تمدد اعصاب و بالا بردن سطح انرژی کمک می کند. عطر تازۀ علف لیمو بلافاصله حس پریشانی را از بین می برد و ذهنتان را باز می کند.

۲۳. خواص عطر گریپ فروت

رایحه گریپ فروت

اگر دوست دارید روزتان را با عطرهای انرژی زا شروع کنید، از بوی گریپ فروت غافل نشوید!

گریپ فروت بوی تابستان می دهد و انرژاست. به طوری که خنده را مهمان لب های شما می کند و در لحظه حس شادی و مثبت نگری را به قلبتان تزریق می کند. بوی تند، خوشبو و گیاهی گریپ فروت به تسکین استرس و کاهش احساس افسردگی کمک می کند.

۲۴. عطر گل میخک

رایحه میخک

گل میخک در تهیۀ غذای روزهای تعطیل مثل پای کدو حلوایی و انواع نوشیدنی ها، مثل شراب معطر، به کار می رود. بهترین زمان برای استفاده از عطر میخک هنگام صبح است چون سطح انرژی را بالا می برد. همچنین ذهنتان را آرام می کند تا به اهداف خود برسید.

۲۵. خواص عطر کندر

رایحه کندر

روغن کندر از صمغ درخت کندر به دست می آید و یک روش طبیعی برای کاهش افسردگی و تقویت روحیه است. عطر تند و گرم کندر یادآور عطر جنگل است.

کندر در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه هنوز محبوب است. بخور کندر برای دستگاه تنفس مفید است و راه های تنفسی را تصفیه می کند. اگر از عطرهای تند و جنگلی لذت می برید، برای تقویت سلامتی از کندر استفاده کنید.

فهرست بالا شامل محبوب ترین عطرهایی است که در محصولات معطر به کار می روند. مطالعۀ خواص این عطرها به ما نشان می دهد که رایحه درمانی برای سلامتی مفید است و استفاده از این عطرها در منزل به تقویت احساس آرامش، تسکین اضطراب، آرامش ذهن، تقویت انرژی یا عملکرد کمک می کند. با استفاده از قدرت عطر، به راحتی روحیۀ خود را بالا ببرید!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۰ رای
منابع
fragranceconservatoryifraukdv-biolinkedin
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا