توسعه فردی و کوچینگ

۱۰ فایده خندیدن برای سلامت ذهن و جسم بر اساس آخرین تحقیقات

بسیاری از مردم خندیدن را ، واکنشی غیر ارادی به چیزهایی که برای شما خنده دار و یا لذت بخش هستند، می دانند. اگر چه این نظر درست است، اما آنچه که اکثر مردم به آن توجه نمی کنند این است که می توان به صورت ارادی و آگاهانه خندید.

مطالعات علمی بی شماری نشان داده است که یک لبخند واقعی معمولا به نظر اطرافیانمان جذاب است. مطالعات دیگری روشن کرده است که چطور لبخند زدن می تواند باعث بهبود حال شما و اطرافیانتان شود. دیگر مطالعات نشان داده که رابطه ای قوی بین سلامت جسمی، طول عمر و خندیدن وجود دارد.

مهم تر از همه این است که تحقیقات ثابت کرده خندیدن، چه واقعی چه غیرواقعی، می تواند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مشابهی را روی سلامت و بهزیستی ما داشته باشد.

هنوز قانع نشدید؟ پس در ادامه این مطلب از دپارتمان توسعه فردی و کوچینگ مجله دکتر بهشتیان ده دلیل دیگر برای اینکه بهتر است هر روز آگاهانه دقایقی بخندید را بخوانید.

۱- لبخند زدن ما را جذاب تر می کند

ما به طور طبیعی به سمت افرادی که لبخند می زنند جذب می شویم. عجیب نیست که حالات چهره ای منفی و جدی مثل اخم کردن، ترش رویی و نفرت برعکس عمل می کنند و به شدت مردم را از ما دور می کند. پس برای اینکه دیگران را به سمت خودتان جذب کنید سعی کنید بیشتر بخندید.

۲- خنده استرس را کاهش می دهد

لبخند زدن نه تنها باعث می شود چهره ی ما خسته و عصبی به نظر نرسد، بلکه می تواند به کاهش استرس ما هم کمک کند.

شاید باور نکنید اما لبخند زدن حتی اگر واقعی نباشد می تواند استرس را کاهش دهد. زمانی که استرس دارید سعی کنید  بخندید تا خودتان و اطرافیانتان از فواید آن بهره مند شوید.

۳- خندیدن حال ما را بهتر می کند

دفعه ی بعدی که ناراحت هستید سعی کنید بخندید؛ به احتمال زیاد حالتان بهتر خواهد شد. خندیدن مغز شما را گول می زند تا احساس بهتری داشته باشید.

یک خنده ساده می تواند باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی مربوط به حال خوب از جمله دوپامین و سرتونین شود. به خنده به چشم یک داروی ضد افسردگی طبیعی نگاه کنید.

۴- خندیدن مسری است

تحقیقات نشان می دهد خندیدن مثل خمیازه کشیدن مسری است. کافی است شما لبخند بزنید تا افراد دیگری که در اطراف شما هستند هم شروع به خندیدن کنند.

لبخند زدن نه تنها می تواند حال شما را بهتر کند بلکه می تواند حال دیگران را هم تغییر دهد و فضا را شاد تر کند.

قسمتی از مغز که مسئولیت کنترل حالات چهره ای و خندیدن را برعهده دارد، به صورت ناهشیار و خودکار عمل می کند. و خنده یک نفر باعث آغاز خندیدن دیگران می شود. به همین دلیل است که در فیلم های کمدی صدای خنده در پس زمینه می گذارند.

۵- خندیدن سیستم ایمنی شما را تقویت می کند

لبخند زدن همچنین می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. خندیدن به سیستم ایمنی بدن انسان کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشد. به نظر می رسد وقتی که می خندید به دلیل آرامش بیشتری که دارید سیستم ایمنی شما بهتر عمل می کند ( به دلیل آزادسازی انتقال دهنده های عصبی خاص)

۶- خندیدن فشار خون را کاهش می دهد

وقتی می خندید فشار خون شما کاهش پیدا می کند. اگر دستگاه اندازه گیری فشار خون در خانه دارید امتحان کنید.

چند دقیقه بنشینید و کتاب بخوانید. سپس به مدت یک دقیقه لبخند بزنید. بعد در حال لبخند زدن کتاب دیگری بخوانید. آیا تغییری احساس می کنید؟

۷- لبخند زدن باعث می شود احساس خوبی داشته باشیم

تحقیقات نشان داده است که خندیدن باعث ترشح اندورفین ( مسکن های طبیعی) و سرتونین در مغز می شود. این دو  انتقال دهنده ی عصبی باعث می شوند نه تنها باعث می شود ما احساس بهتری داشته باشیم بلکه میزان درد را کاهش می دهد.

به عبارت دیگر خندیدن مثل مسکن عمل می کند.

۸- خندیدن باعث می شود جوان تر دیده شوید

لبخند زدن علاوه بر اینکه شما را جذاب می کند باعث می شود جوان تر دیده شوید. عضلاتی که برای لبخند زدن به کار می گیریم پوست صورت را می کشند و فرد را جوان تر نشان می دهند.

پس به جای لیفتینگ صورت، در طول روز  تا می توانید بخندید.

۹- لبخند زدن باعث می شود موفق تر به نظر برسید

مطالعات نشان داده کسانی که همیشه لبخند می زنند اعتماد به نفس بیشتری دارند، با احتمال بیشتری در شغل خود ارتقاء پیدا می کنند و امکان موفقیت آنها بیشتر است.

لبخند زدن در جلسات و قرارهای کاری را امتحان کنید. احتمالا متوجه می شوید که مردم واکنش بهتری به شما نشان می دهند.

۱۰- لبخند زدن به شما کمک می کند خوش بین بمانید

این تست را انجام دهید: لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن لبخند به یک موضوع منفی فکر کنید. سخت است. این طور نیست؟

حتی زمانی که لبخند غیر واقعی و آگاهانه باشد، باز هم به مغز و دیگر نقاط بدن ما پیغام “زندگی خوب است” می فرستد. با خندیدن از افسردگی، اضطراب و نگرانی دور بمانید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۱۰ رای
منابع
renxueamericasweareneighborshelpguide
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اذرگون
اذرگون
8 ماه قبل

در این روستا خانمی هست که زیاد می خنده وبیماری روانی داره ، دختر برجعلی ، احتمالا من هنگام کار با گوشی می خندیم مادرم فکر کرده دیوانه شدم ، اگر ایشون باشه ، دختر برجعلی در ذهن باشه ، این خانم تنها در خانه قالی بافی می کرده وبا کسی در ارتباط نبوده ومی گن بخاطر همین اینجوری شده ، بازیگر مشهور اقای رونالدو هم زیاد اهل خندیدن هست،خوبه ادم شادیه ، خوده من همین جوری شدم بی اختیار می خندم ، ادم دیگه ای هم هست که زیاد می خنده ومادرم بهش می گه دیوانه ، اونم حسین هست ، اقا حسین در داروخانه کار می کنه وزیاد اهل خندیدن ، برادرم می شناستش ، وارد ذهن شده ، فعلا عکس رونالدو میاد در ذهنم ، رونالدو هم مثل ایلان ماسک علاقه به بچه داره ، رونالدو فردی هست که، علاقه به ظرف شستن هم داره میگه احساس ارامش می کنه با ظرف شستن ، فوتبالیستی هست که از لحاظ ذهنی سریع هست ، فوتبالیست سریع در ذهن من بوده ایشون ذهن سریعی داره ، شاید شاید سرعت دویدنش خیلی خیلی زیاد نباشه ولی مغزش سریع هست

اذرگون
اذرگون
8 ماه قبل

خندیدن همین الان هم به اختیار می خندم ، مادرمن با خندیدن مخالف بود وخندیدن زیاد رو نشانه دیوانگی می دانست ، ولی لبخند زدن یک نوع راه ارتباطی هست ، یه راه برای دوست یابی ودوست داشته شدن ، در این اسلام لبخند زدن به نامحرم رو بد میدانند میگن طرف فکر بد میاد در ذهنش ، طاهره که در بهداشت کار می کنه ، می گفت که به من ایراد گرفتند که چرا تو اینقدر می خندی ، حرامه، طاهره گفت بود نمی شه من در کمار همکارم کار کنم وهمش اخم به چهرم باشه، نمی شه ، جدا از خوب و بد بودنش من در بخش گوش وحلق وبینی کار می کردم ،من با بیماران حرف میزدم می خندیدم ، البته اکثرا با خانمها، ولی خانمی رفته بوده گفته بوده نیروی شما می خنده ، خلاصه بخش منو جابه جا کردن یعنی من این همه کار کردم حساب نکردن ، یه نفر هم حتی نامه فرستاد به مدیر وتقدیر کرد از من ، اینو حساب نکردن عده زیادی از بیماران من رو دوست داشتند حتی شماره یکی از بیماران هم در گوشی قدیمی دارم ، اینا منو دوست داشتند حساب نکردن فقط یک خانم معلوم نیست از کجا پیدا شد گفت نیروی شما می خنده ، چرا چون بیماران نمیرند به مدیر بگن که نیروی شما عالی بوده کلی زحمت کشیده به من می گفتند ولی به رئیس بخش نمی گفتند فقط اگر ایرادی ببینند میرن می گن همین ، بیمارستان هم همش نیمه خالی لیوان رو میدید یعنی من این همه جلوشون میدویدم وکار می کردم نمیدیدن ، انگار من در بیمارستان داشتم رقاصی می کردم پس بفرمایید برای چی میدویدم ، خدا دوتا چشم داده به ادم از این دو چشم استفاده بشه ببینه نیرو داره چیکار می کنه، می بینند وانگار که نمی بینند ادم تعجب می کنه ، با خودش میگه مگه میشه یه ادم هم ببینه وهم نبینه ، من این همه میدویدم واب هم نمی خوردم تا وقت کم نیارم ندیدن ، اصلا ندیدن ، فقط یک خانم اومده گفنه نیروی شما خندید همین ، می خواستن حداقل به من بگن من خودم رو اصلاح می کردم بعد تو فکر جابه جا می بودن ، منکه علم غیب نداشتم ، رفتم بخش دیگه ، لبخند زدن کم انهم فقط جلو خانمها، من میدیدم همان های که ایراد می گریند خودشان چه کاراند ولی روی خودم نیاوردم

اذرگون
اذرگون
9 ماه قبل

گاهی وقتها لبخند زدن ایلان ماسک میاد در ذهنم‌، خندیدن ادمها با هم متفاوت هست

اسکندر
اسکندر
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من اصلا نمیتونم جلوی خندمو بگیرم آیا این بده

مجتبی
مجتبی
2 سال قبل

من اگر نخندم مریضم

حسن کج
حسن کج
2 سال قبل

پس چرا نخندیم؟!!!!

ابول
ابول
2 سال قبل

خیلی مطالب عالی وارزشمندی بود مرسی

علی حیدری
علی حیدری
4 سال قبل

ممنون. مطالبتون ولقعا عالی هستند

مجله سلامت دکتر بهشتیان
مجله سلامت دکتر بهشتیان
مدیر
پاسخ به  علی حیدری
4 سال قبل

سلام دوست عزیز، خوشحالم که مورد تایید شما بوده

دکمه بازگشت به بالا