توسعه فردی و کوچینگ

۷ فایده شکرگزاری + دستورالعمل + فهرست ۲۰۰ تائی

شکرگزاری به معنای داشتن نگرشی مثبت نسبت به زندگی و رویدادهای آن یا به عبارت دیگر، درک جنبه های مثبت زندگی می باشد. هدف از شکرگزاری، ابراز احساس قدردانی است و تعریف آن می تواند بسته به فرد و چگونگی درک او از قدردانی و سپاسگزاری، متفاوت باشد. شکرگزاری هم می تواند یک طرز فکر یا نگرش باشد و هم به صورت یک شیوه عملی انجام شود.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

چرا باید لیست شکرگزاری تهیه کنیم؟

تمرین شکرگزاری در بهبود سلامت روان، نقش به سزایی دارد. این کار می تواند با تقویت احساسات مثبت، بهبود خلق و خو و افزایش انگیزه به کاهش علائم افسردگی و اضطراب کمک کند. شکرگزاری باعث افزایش احساس شادی، عزت نفس و احساس ارزشمندی شده و در عین حال احساس غم، ناامیدی، شرم و گناه را کاهش می دهد.

همچنین شکرگزاری می تواند با کاهش سطح استرس و افزایش احتمال انجام فعالیت های سالم تر مانند فعالیت های بدنی بر سلامت جسمانی شما تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که شکرگزاری انجام می دهند از خوابی بهتر و سلامت عمومی بدن برخوردار هستند.

چگونه تمرین شکرگزاری را شروع کنیم؟

برای شروع تمرین شکرگزاری ابتدا توجه خود را معطوف چیزهایی می کنیم که بابت داشتن آن ها قدردان هستیم؛ چیزهایی که مربوط به زمان حال یا گذشته، موقعیت، اشیا یا هر چیز دیگری می شوند. روش های زیادی برای شروع این تمرین وجود دارد. می توانید از یک دفترچه یادداشت به عنوان دفتر شکرگزاری استفاده کنید. این روش می تواند فرایند انعکاس پیامدهای شکرگزاری را تسریع کند. به غلط یا درست بودن چیزهایی که شکرگزار آن ها هستید فکر نکنید.

روش های دیگر شروع تمرین شکرگزاری می توانند قدردانی از عزیزان تان، بازنگری و چارچوب بندی مجدد افکارتان، نگریستن به همه چیز از زاویه دید مثبت تر، تمرین تمرکز حواس و لذت بردن از لحظات خاص یا فعالیت های عادی روزمره باشد. همچنین می توانید قبل از خوردن غذا برای تقویت حس قدردانی، تمرین درون نگری یا شروع آیین  شکرگزاری، شاکر خداوند باشید.

چیزهایی که باید شکرگزار آن ها باشیم

شما می توانید هر چیزی را برای شکرگزاری انتخاب کرده و به لیست خود اضافه کنید. آن چیز می تواند به اندازه “زنده بودن” یا “داشتن سقفی بالای سر” بزرگ یا به کوچکی مسائل روزمره مانند “شنیدن یک صبح بخیر از همکارتان”، “تجربه بودن در کنار یکی از اعضای خانواده یا دوستان” یا “یک فنجان چای یا قهوه صبحگاهی” باشد.

هیچ محدودیتی برای چیزهایی که می توانیم شکرگزار آن ها باشیم وجود ندارد.

نعمت های بزرگی که باید شکرگزار آن ها باشیم

موهبت های بزرگی در زندگی وجود دارد که گاهی آن ها را بدیهی می دانیم. این موهبت ها به ما کمک می کنند تا به زندگی ادامه دهیم؛ مانند خانواده و دوستان که از ما در موقعیت خای چالش برانگیز حمایت می کنند یا سرپناهی که با امنیت و آرامش در آن زندگی می کنیم. سلامتی، نعمت بزرگ دیگری است که باید شکرگزار آن باشیم؛ حال، چه سلامتی خودمان باشد یا سلامتی کسانی که دوست شان داریم.

نعمت های بزرگی که باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • سلامتی
 • مسکن
 • غذا
 • پوشاک
 • روابط خوب و پایدار (با اعضای خانواده/ دوستان/همسر)
 • امکان تحصیل
 • امکان دسترسی به وسایل نقلیه

روزمرگی هایی که باید شکرگزار آن ها باشیم

گاهی اوقات رسیدن به شادی و تمرین شکرگزاری در فعالیت های روزانه یا مسائل ساده روزمره می تواند چالش برانگیزتر باشد؛ چراکه وقتی به جای کمبودها یا آن چه از دست داده اید روی داشته های تان تمرکز می کنید علاوه بر این که این عمل به یک عادت تبدیل می شود، سلامت عاطفی و روانی تان نیز بهبود می یابد. شما می توانید این کار را با فعالیت های روزانه یا آن چه ممکن است در طول روز با آن مواجه شوید آغاز کنید.

روزمرگی هایی که باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • اینترنت رایگان در کافی شاپ ها یا سایر اماکن
 • کسی که در را برای شما باز نگه داشته است
 • کتاب های رایگان در کتابخانه
 • تلفن همراه، لپ تاپ/کامپیوتر یا هر وسیله ارتباطی دیگری
 • یک صبح را با موفقیت به شب رساندن

چیزهایی که در روابط مان باید شکرگزار آن ها باشیم

ما می توانیم شکرگزاری را به روابط مان نیز بسط دهیم. همان طور که پیش تر گفته شد شکرگزاری، نگرش شما را مثبت تر کرده، خلق و خوی شما را بهبود بخشیده و ذهن تان را به جای مشکلات، معطوف به مسائلی می کند که به خوبی پیش می روند. همچنین شکرگزاری می تواند تاثیر مثبتی بر روابط داشته باشد به طوری که شما در روابط تان بیش تر روی ویژگی های مثبت افراد، متمرکز می شوید. علاوه بر این، شکرگزاری می تواند به افزایش احتمال شکل گیری و حفظ روابط نیز کمک کند.

چیزهایی که در روابط مان باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • دریافت یک پیام خنده دار از یک دوست
 • داشتن افراد حامی در زندگی
 • تماس یکی از دوستان یا اعضای خانواده برای احوالپرسی
 • داشتن دوستانی که ما را به مهمانی دعوت می کنند
 • داشتن کسی که بتوانیم با او صحبت یا درد و دل کنیم

چیزهایی که در محل کار باید شکرگزار آن ها باشیم

شما حتی می توانید در محل کار نیز چیزهایی برای شکرگزاری داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که شکرگزاری می تواند تاثیر مثبتی بر رضایت شغلی داشته باشد. شکرگزاری در محل کار می تواند شامل مدیر، همکاران، مشتریان و مراجعین شود. حتی می توانید در مورد این که آیا امروز در محل کار، کسی از شما قدردانی کرده است یا خیر فکر کنید. شاید شما هم جز افرادی هستید که دیگران از شما قدردانی به عمل می آورند.

چیزهایی که در محل کار باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • دستمزد گرفتن
 • داشتن مزایا (مرخصی با حقوق، بیمه و …)
 • اتمام یک پروژه
 • داشتن یک تیم پشتیبانی
 • مورد قدردانی قرار گرفتن از سوی فردی که در انجام کاری به او کمک کرده اید

چیزهای منحصر به فردی که باید شکرگزار آن ها باشیم

شما می توانید حین تمرین یا تهیه لیست شکرگزاری، اوقات خوشی را تجربه کنید. چارچوب فکری خود را تغییر دهید. به چیزهای خاصی که به شما احساس شادی و لذت می دهند یا چیزهایی که مشتاقانه منتظرشان هستید فکر کنید.

چیزهای منحصر به فردی که باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • دوش آب گرم
 • خودکارهایی که خوب و روان می نویسند
 • بوی خوش یک کتاب نو
 • دسترسی به سیستم تهویه هوا
 • نوشیدنی خنک در یک روز گرم تابستانی
 • استشمام رایحه مورد علاقه تان

تجربیاتی که باید شکرگزار آن ها باشیم

وقتی به تجربیاتی که کسب می کنیم از منظر شکرگزاری می نگریم، جنبه های مثبت آن را برجسته کرده و جنبه های منفی را کمرنگ می کنیم. برخی از تجربیات ممکن است در لحظه وقوع، منفی یا چالش برانگیز باشند با این حال می توانید به این تجربیات چالش برانگیز، فکر کرده و جنبه هایی که می توانید در حال حاضر شکرگزار آن ها باشید را شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که شکرگزاری می تواند حتی فقط درباره یک طرز فکر و نگرش باشد.

تجربیاتی که باید شکرگزار آن ها باشیم عبارت اند از:

 • تجربه احساسات مثبت
 • مسافرت
 • امتحان کردن یک غذای جدید
 • تماشای طلوع یا غروب خورشید
 • ماساژ گرفتن

اگر در شکرگزاری دچار مشکل شدیم چه باید کرد؟

اگر تهیه لیست شکرگزاری بیش از حد انتظار طول کشید دلسرد نشوید. ممکن است اجرای مهارت های جدید، یادگیری و تبدیل آن ها به یک عادت، مدتی به طول بیانجامد. اگر احساس می کنید از عهده آن بر نمی آیید می توانید از یک دوست کمک بگیرید. گاهی اطرافیان مان می توانند به ما کمک کنند تا برخی از چیزها، افراد یا تجربیاتی که باید شکرگزار آن ها باشیم را شناسایی کنیم.

چه زمانی از متخصص کمک بگیریم؟

اگر به نظر می رسد چیزی برای شکرگزاری پیدا نمی کنید، بیش تر احساس یاس و ناامیدی می کنید یا به طور کلی با شکرگزاری مشکل دارید شاید بهتر باشد به یک متخصص مراجعه کنید. اگر دچار علائم افسردگی هستید بهتر است این روش را امتحان کنید و مطمئن باشید که تنها نیستید و این مشکل، قابل درمان است. شما می توانید از فهرست راهنمای آنلاین درمانگران و مشاوران در این زمینه استفاده کنید و بهترین درمانگر یا مشاور را بر اساس موقعیت مکانی و تخصص پیدا کنید.

لیست شکرگزاری: ۲۰۰ نعمتی که باید شکرگزار آن ها باشیم

وقتی زندگی، به ظاهر روی خوش به ما نشان نمی دهد و با مشکلاتی مواجه می شویم به راحتی اتفاقات خوبی که در حال حاضر برای ما رخ می دهند را فراموش می کنیم. شاید رابطه ای با شکست مواجه می شود، سلامت روح و روانی تان به خطر می افتد یا حتی گاهی قدرت تصمیم گیری ندارید اما با یک لیست شکرگزاری می توانید بارها و بارها به این فکر کنید که شاید همه چیز بر وفق مراد نباشد ولی شرایط، آن قدرها هم بد نیست. همه ما لحظات سخت و دشواری  را تجربه کرده ایم که همواره موجب یأس و ناامیدی مان شده اند اما با داشتن یک دفتر شکرگزاری روزانه یا حتی تکه کاغذی که بتوان روی آن یادداشت کرد می توانیم شادی را برای خود به ارمغان بیاوریم. ما قصد داریم در این مقاله به مزایای لیست شکرگزاری، مواردی که باید در دفتر شکرگزاری خود بنویسید و لیست نهایی شکرگزاری بپردازیم تا ایده هایی برای شروع به شما ارائه دهیم.

لیست شکرگزاری چیست؟

لیست شکرگزاری، مجموعه ای از چیزهای مهمی است که به خاطر داشتن آن ها احساس قدردانی می کنید. بهتر است این لیست را هر روز تهیه کنید تا به یاد داشته باشید که همیشه جنبه های مثبت هر چیزی را ببینید.

لیست شکرگزاری به افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی یا هر مشکل دیگری در زندگی کمک می کند تا هرگز امیدشان را از دست ندهند. البته همیشه، همه چیز در زندگی آن طور که برنامه ریزی می کنید پیش نمی رود اما حتی در تاریک ترین لحظات زندگی، همیشه چیزی برای شکرگزاری وجود دارد.

مزایای لیست شکرگزاری

چرا باید لیست شکرگزاری تهیه کرد؟ شاید تصور کنید که تمرین منظم و تهیه لیست شکرگزاری، تنها به بهبود سلامت روان و رضایت از زندگی کمک می کند اما زندگی ای که با شکرگزاری همراه باشد مزایای بی شماری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

۱.دیدگاهتان تغییر می کند

زندگی سخت است اما نباید بیش از حد آن را سخت بگیریم. برخی از لحظات زندگی، انرژی تان را به طور کامل تخلیه می کنند و باعث می شوند احساس کنید چیزی ندارید اما آیا واقعا هیچ چیز ندارید؟ صادق باشید. خوب می دانید که اینطور نیست. شاید قلبتان آکنده از غم و غصه باشد، شاید از درون، پر از تشویش و اضطراب باشید اما هنوز چیزهای خوب زیادی در زندگی تان دارید که می توانید شکرگزار آنها باشید. لیست شکرگزاری اجازه نمی دهد ذهن تان با یک رویداد منفی، به طور کامل تیره و تار شود و به شما کمک می کند تا به یاد داشته باشید علی رغم چالش های زیاد زندگی، چیزهایی دارید که باید شکرگزار و قدردان آنها باشید.

۲.به شما جهت می دهد

با تهیه لیست شکرگزاری به طور منظم خواهید دید که قدردان چه چیزهایی هستید. مردم همیشه رویای ثروت یا موفقیت را در سر می پرورانند اما وقتی داشته هایشان را یادداشت می کنند متوجه می شوند که به ندرت برای پول و موفقیت شکرگزار هستند. با تمرین شکرگزاری متوجه خواهید شد که برای چیزهایی متفاوت از آنچه تصور می کردید ارزش قائل هستید. این می تواند به شما کمک کند تا درک کنید شاید چیزی که به دنبال آن هستید در برابر آنچه واقعا می خواهید جایگاه چندانی ندارد و درصورتی که با تمرین شکرگزاری، آنچه که واقعا می خواهید را درک کنید ممکن است ساده تر از آنچه انتظار می رود به آن دست یابید.

۳.به شما امید می بخشد

وقتی سلامت روح و روانتان به خطر می افتد امیدتان را از دست می دهید اما  لیست شکرگزاری می تواند امید را به شما بازگرداند. شاید فکر کنید سالم نیستید اما متوجه می شوید دست و پای سالمی برای کار کردن دارید یا شاید عزیزی را از دست داده اید و غم از دست دادنش قلبتان را به شدت آزرده است اما به یاد می آورید که هنوز خانواده و دوستان عزیزی دارید که به همان اندازه دوست شان دارید و در کنارتان هستند. اگر فکر می کنید که ته خط رسیده اید یک لیست شکرگزاری می تواند به شما کمک کند تا ببینید آنچه برای دستیابی به موفقیت لازم دارید را دارا هستید.

۴.استرس را کاهش می دهد

ذهن ما بسیار قدرتمند است. اگر مدام آن را با افکار منفی و غم و غصه تغذیه کنیم به ناچار، آنها را به سوی خود فرا می خوانیم ولی اگر همواره شکرگزار و مثبت اندیش باشیم احساس خوشحالی و شادمانی بیشتری به سمت خود جذب خواهیم کرد. تهیه یک لیست شکرگزاری به شما کمک می کند تا روی جنبه های مثبت زندگی تمرکز کنید. همه ما با چالش ها و موانعی در زندگی مواجه خواهیم شد اما فکر کردن به اتفاقاتی که در حال حاضر خوب رقم می خورند استرس ما را کاهش می دهد. ممکن است استرس به طور کامل از بین نرود زیرا برخی از مشکلات، چالش برانگیز تر هستند اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که به کاهش ضربان قلب خود کمک کنید، چند نفس عمیق بکشید و آنچه که شکرگزار آن هستید را به زبان آورید.

۵.یادآوری می کند تا از موهبت هایتان استفاده کنید

تهیه لیست شکرگزاری باعث می شود نه تنها برای چیزهایی که دارید قدردان باشید بلکه از آنچه دارید استفاده کنید. اگر پا دارید با آن بدوید، اگر لب دارید با آن لبخند بزنید، اگر خانواده ای دوست داشتنی دارید زمان بیشتری را با آن ها بگذرانید، اگر دوستان شگفت انگیزی دارید زمان بیشتری را به گفتگو با آنان اختصاص دهید. اجازه ندهید هر اتفاق ناخوشایندی در زندگی، شما را از تجربه لذت از آنچه که هنوز دارید بازدارد.

زمان استفاده از لیست شکرگزاری

شکرگزاری صبحگاهی

اگر از قبل یک برنامه صبحگاهی منظم دارید می توانید یک لیست شکرگزاری روزانه هم داشته باشید. به این ترتیب یادآوری چیزهایی که باید به خاطر آنها شکرگزار باشید آسان تر خواهد بود. این به شما کمک می کند تا احساسات مثبت بیشتری را در صبح برانگیخته و روزتان را خوب شروع کنید.

دوران سخت زندگی

زمانی که دوران سختی را در زندگی خود سپری می کنید شکرگزاری می تواند بسیار مفید واقع شود مثلا وقتی عزیزی را از دست می دهید یا یک بحران جدی را پشت سر می گذارید. وقتی یک لیست شکرگزاری داشته باشید و چیزهای زیادی را در آن ببینید که می توانید به آنها فکر کنید احساس قدردانی نیز آسان تر خواهد بود. این کار باعث می شود دیدگاهی واقع بینانه تر داشته باشید، چیزهایی که ممکن است فراموش کنید را به یاد آورید و به سمت طرز فکر مثبتی حرکت کنید.

هنگام یادداشت در دفتر شکرگزاری

گاهی اوقات حین تامل و نوشتن در دفتر شکرگزاری یک جای خالی می گذاریم. لیست شکرگزاری، چیزهای زیادی را در اختیار شما قرار می دهد تا به خودتان یادآوری کنید که باید قدردان و شکرگزار آنها باشید. حتی اگر تا این لحظه داشته هایتان را در یک دفترچه یادداشت می کردید یک دفتر شکرگزاری جدید و استفاده از لیست شکرگزاری برای یک شروع تازه می تواند مفید باشد. حتی می توانید لیست های شکرگزاری متعددی بر اساس روز، فصل یا زمانی که احساس خاصی دارید تهیه کنید.

چه چیزهایی را در لیست شکرگزاری تان قرار دهید

در نظر گرفتن چند نکته برای تهیه لیست شکرگزاری و مواردی که باید در آن ذکر شود الزامیست:

۱.چیزهایی که بابت آن ها شکرگزار هستید

فهرستی از چیزهایی که شکرگزار آن ها هستید تهیه کنید. سعی کنید هر روز به ۵ تا ۱۰ مورد فکر کنید. شاید هر روز نظرتان را تغییر دهید یا با آرامش بنشینید و برای چیزهایی که در حال حاضر خوب پیش می روند شکرگزاری کنید. می توانید از نمونه هایی که در ادامه ذکر می کنیم ایده بگیرید یا از ایده های شخصی خودتان استفاده کنید.

۲.افرادی که قدردان آن ها هستید

به چند نفر از افرادی که قدردان آن ها هستید اشاره کنید. به کسی فکر کنید که تاثیر مثبتی در زندگی تان گذاشته است؛ کسی که شما را به حرکت واداشته یا به چالش کشانده است. غریبه ای که با شما مهربانی کرده است. برای هر کسی که ممکن است رنج بکشد یا گرفتار باشد امواج مثبت بفرستید. همچنین از افرادی که کارشان را به خوبی انجام می دهند نیز قدردانی کنید.

۳.نکات مهم را برجسته کنید

اگر شب در دفتر شکرگزاری تان یادداشت می کنید به نقاط برجسته در طول روز فکر کنید و ببینید بهترین لحظه امروزتان چه بود. اگر هر روز این کار را انجام دهید مجموعه ای از خاطرات مثبت و برجسته خواهید داشت. یک سال بعد می توانید تمام نکات برجسته روزانه تان را مرور کنید و الگوهای روزهای خوبتان را بشناسید و تعداد بیشتری از آنها را ایجاد کنید و نهایتا متوجه می شوید که با تهیه لیست شکرگزاری می توانید لحظات شادی را برای خود رقم زده و حتی آن را ماندگارتر کنید.

۴.استفاده از عبارات تاکیدی روزانه

چنانچه صبح ها در دفتر شکرگزاری تان یادداشت می کنید می توانید از عبارات تاکیدی روزانه استفاده کنید و آن ها را در طول روز تکرار کنید تا به شما کمک کند آگاهانه تر و با تمرکز کامل زندگی کنید. تمام روز روی چیزی تمرکز کنید که می خواهید آن را بهبود ببخشید. برای مثال اگر متوجه شدید همیشه در محل کارتان عصبانی هستید عبارت تاکیدی روزانه تان این باشد: “امروز با همه آرام و مسالمت آمیز رفتار می کنم” و هرگاه در محل کار عصبانی شدید این عبارت تاکیدی را تکرار کرده و سعی کنید روی تغییر رفتارتان متمرکز شوید.

لیست شکرگزاری: ۲۰۰ نعمتی که باید شکرگزار آن ها باشیم

 1. خانواده ای که شما را دوست دارند
 2. دوستانی که با آن ها در ارتباط هستید
 3. افراد خاصی که در کنار شما هستند و متوجه می شوید که تنها نیستید
 4. چشمانی که با آن ها زیبایی های دنیا را می بینید
 5. گوش هایی که با آن ها می شنوید
 6. بینی که با آن استشمام می کنید
 7. دستانی که می توانید با آن کودکی را به آغوش بکشید
 8. پاهایی که می توانید آزادانه با آن ها قدم بردارید
 9. دهانی که می توانید با آن طعم غذاهای لذیذ را بچشید
 10. قدرت تکلم
 11. همسایه هایی دوست داشتنی که به شما لبخند می زنند
 12. لذت نوشیدن یک فنجان چای صبح زود
 13. کتابخانه هایی پر از کتاب هایی که به شما فرصت یادگیری می دهند
 14. یک موسیقی که احساسات شما را برمی انگیزد
 15. بهره مندی از زیبایی مادرزادی
 16. ریه هایی که بی وقفه فعالیت می کنند تا زنده بمانید
 17. تجربه امروز
 18. هنری که شما را شیفته و مجذوب خود می کند
 19. خانه ای که با آرامش در آن زندگی می کنید
 20. دسترسی به غذا
 21. درآمد ثابت
 22. توانایی پرداخت به موقع قبوض
 23. تعطیلات آخر هفته که به شما اجازه می دهد زمانی بیش تری را به خود اختصاص دهید
 24. دسترسی به اینترنت
 25. دسترسی به آب قابل شرب
 26. دسترسی به سرویس بهداشتی
 27. یک ماساژ آرام بخش
 28. دوش آب گرم
 29. بدن سالم
 30. شخصیت منحصر به فردتان
 31. خوش قلبی تان
 32. صبوری در شرایط بحرانی
 33. خاطرات خوش
 34. خنده های از ته دل
 35. تماشای غروب خورشید
 36. لذت بردن از نگهداری حیوانات خانگی
 37. غریبه هایی که به شما محبت می کنند
 38. پزشکی که شما را مداوا می کند
 39. عذرخواهی کسی که قلب تان را شکسته است
 40. بخشش کسی که شما قلبش را شکسته اید
 41. روز تولدتان زیرا آن روز فقط به شما تعلق دارد
 42. اولین بارش برف زمستانی
 43. شام شب عید
 44. تصمیمات جدید در سال نو
 45. یک روز آفتابی
 46. قدم زدن زیر باران
 47. جملات عاشقانه
 48. تجربه لحظات شاد
 49. لذت تماشای برخورد امواج به صخره های بزرگ
 50. دریافت پیام از یک دوست
 51. خوابیدن در رختخواب
 52. بیدار ماندن تا صبح و صحبت کردن با یک دوست
 53. آرزو کردن حین تماشای یک ستاره دنباله دار
 54. رفتن به رویدادی که ماه ها منتظرش بودید
 55. رفتن به تعطیلات
 56. اتمام یک پروژه بزرگ
 57. دعوت شدن به جشن عروسی
 58. دید و بازدیدهای خانوادگی
 59. تجربه یک خواب خوب شبانه
 60. آرامشی که در خلوت با خود دارید
 61. تجربه مدیتیشن
 62. بهره مندی از یک ذهن کارآمد
 63. خودآگاهی
 64. پیدا کردن چیزی که گم کرده بودید
 65. این که می توانید از چیزی چشم پوشی کنید
 66. دانشی که اندوخته اید
 67. رشد و پیشرفت در زندگی
 68. کمک به دیگران
 69. خانه ای که در آن زندگی می کنید
 70. قدرت تصمیم گیری
 71. امیدتان به بهبودی شرایط
 72. شهرتی که از انجام یک پروژه به دست آوردید
 73. همکاران شوخ طبعی که سرگرم تان می کنند
 74. عشقی که در قلب تان جوانه زده
 75. لباس های تمیز و اتوکشیده
 76. رایحه خوش یک عطر
 77. آزادی
 78. داشتن چیزهایی که نمی توان با پول خرید
 79. خوردن غذای مورد علاقه تان
 80. ارتباط با دیگران در بستر شبکه های اجتماعی
 81. فصل مورد علاقه تان
 82. برنده شدن تیم مورد علاقه تان
 83. انگیزه تان برای رفتن به سر کار
 84. کسی که در را برای شما باز نگه می دارد
 85. دوستی که تماس می گیرد و جویای احوال شما می شود
 86. تعریف و تمجید از سوی افراد غریبه
 87. هدایای غافلگیر کننده
 88. توانایی پیشرفت در زندگی
 89. استعدادهای خاص شما
 90. احساس امنیت
 91. انجام فعالیت هایی که به مغزتان استراحت می دهند
 92. توانایی خواندن
 93. تعطیلات طولانی
 94. کفش های راحت
 95. آسمان پرستاره
 96. رنگین کمان بعد از بارش شدید باران
 97. یادداشت های تشکرآمیز
 98. لباس راحت
 99. ماجراهای جدید و هیجان انگیز
 100. دنیایی سرشار از موفقیت و کامیابی
 101. انسان هایی که بیش از پیش برای اصالت و تفاوت های فردی دیگران احترام قائل اند
 102. سلامت روانی
 103. غریبه های مهربان
 104. قدم زدن در جنگل
 105. یادگیری چیزهای جدید
 106. برگ های پاییزی
 107. اولین روز آفتابی بعد از یک زمستان سرد
 108. تماشای اولین بارش برف
 109. اظهار نظرات مثبت زیر پست های شبکه های اجتماعی
 110. دوستی که همه پست های شبکه های اجتماعی تان را لایک می کند
 111. خوابیدن تا ظهر
 112. سیر شدن
 113. پیدا کردن پول در یکی از جیب های لباس تان
 114. پیدا کردن سرویس بهداشتی وقتی واقعا به آن نیاز دارید
 115. دسترسی به آخرین جای پارک در پارکینگ
 116. راننده ای که به شما اجازه می دهد اول حرکت کنید
 117. افرادی که خون اهدا می کنند
 118. داشتن خانواده و دوستان سالم و تندرست
 119. موفقیت یک دوست
 120. پرداخت آخرین قسط وام دانشجویی
 121. درآمدزایی در منزل
 122. آواز خواندن با یک دوست
 123. تعطیلات آخر هفته را در خانه ماندن
 124. خوردن خمیر کیک قبل از پخته شدن
 125. انجام دادن سرگرمی مورد علاقه تان
 126. احساسی که بعد از کمک به دیگران به شما دست می دهد
 127. مو به تن سیخ شدن از شدت هیجان
 128. اولین بوسه عاشقانه
 129. احساس خوشایند پس از پیدا کردن نیمه گمشده تان
 130. مصرف داروهایی که موثر واقع می شوند
 131. یافتن راه حلی برای مشکل تان
 132. نمره خوب در آزمون
 133. خرید لباسی که به شما اعتماد به نفس می دهد
 134. دسترسی به برق
 135. نشستن بعد از این که تمام روز روی پا ایستاده بودید
 136. وقت نهار
 137. ترک چیزی که به ضرر شما بوده است
 138. شهربازی
 139. خلاقیت
 140. افرادی که از شما حمایت می کنند
 141. دریافت کارت پستال
 142. وقتی در محل کار برای شما غذا سفارش می دهند
 143. دیدن یک بچه گربه در خیابان
 144. کسی که شما را راهنمایی می کند
 145. نشستن در وان آب گرم در یک روز سرد زمستانی
 146. تماشای یک نمایش شگفت انگیز جدید
 147. دریافت کمک زمانی که به آن نیاز دارید
 148. آزادی بیان
 149. افراد مثبت اندیش
 150. تماشای فیلم در تعطیلات آخر هفته
 151. خندیدن به کلماتی که به اشتباه به زبان آورده اید یا نوشته اید
 152. یک طرز فکر جدید
 153. بوی یک کتاب نو
 154. تماشای عکس های قدیمی
 155. پیدا کردن فیلمی قدیمی از کسی که دلتنگش بودید
 156. ترشح اندروفین بعد از ورزش که باعث احساس شادی و سرزندگی می شود
 157. لحظه ای که متوجه می شوید باردار هستید
 158. لحظه ای که حقیقت را از زبان یک دوست می شنوید
 159. لذت برنامه ریزی برای تعطیلات یا جشن عروسی
 160. حفظ خونسردی و آرامش در شرایط سخت و دشوار
 161. خانه تمیز
 162. زمانی که در کنار پدربزرگ و مادربزرگ تان هستید
 163. رایحه شمع های معطر
 164. تزئینات جشن ها
 165. بوی چمن تازه هرس شده
 166. رویارویی با ترس های تان
 167. تداعی خاطرات تلخ و شیرین
 168. خاطرات کاری
 169. افرادی که هرگز تسلیم نمی شوند
 170. هوای پاک
 171. روزهایی که ظاهر آراسته ای دارید
 172. انجام کاری زودتر از موعد مقرر
 173. حضور در یک تیم برنده
 174. دریافت بازخورد مثبت
 175. افزایش حقوق
 176. انجام یک کار مفید و تاثیر گذار
 177. الهام گرفتن
 178. یک فهرست پخش موسیقی الهام بخش
 179. زیستن در این دنیا
 180. غذا خوردن در کنار اعضای خانواده
 181. تیرهای چراغ برق در خیابان
 182. روابط نافرجامی که شما را به روابط بهتر و پایدارتر نزدیک کرد
 183. کافی شاپ ها و افرادی که برای شما قهوه سرو می کنند
 184. یکی از اعضای خانواده که از شما مراقبت می کند یا ارزش خاصی برای شما قائل است
 185. یک غذای فانتزی
 186. پشت سر گذاشتن یک بحران
 187. یک خنده از ته دل
 188. قرار ملاقات با یک دوست
 189. یک گفت و گوی تاثیر گذار
 190. یک حساب بانکی
 191. زیبایی هایی که در چیزهای ساده می بینید
 192. درک احساسات مثبت
 193. توجه به تغییرات مثبت زندگی
 194. یک برنامه صبحگاهی منظم
 195. کسب تجربه از اتفاقات ناخوشایند
 196. یک پست وبلاگ خوب و مفید
 197. افراد شگفت انگیزی که در طول زندگی خود با آن ها مواجه شده اید
 198. توانایی نوشتن و بیان چیزی که به ذهن تان خطور می کند
 199. لذت بردن از یک لیوان آب گوارا وقتی عطش دارید
 200. انجام یک معامله خوب با هزینه کمتر
 201. درک و توان شکرگزاری

خلاصه و جمع بندی

همانطور که گفته شد شکرگزاری فواید متعددی دارد و می تواند به بهبود زندگی شما کمک زیادی بکند. استفاده از دوره سابلیمینال هم می تواند در افزایش تاثیر شکرگزاری کمک کننده باشد. در صورتی که نمی دانید سابلیمینال چیست فایل صوتی مربوط به آن را گوش کنید. دوره های سابلیمینال که می تواند به شما کمک کند موارد زیر هستند.

سابلیمینال شکرگزاری

سابلیمینال جذب ثروت

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۲ رای
منابع
psychologytodaywellableapaforbesenvivehealthcare
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا