توسعه فردی و کوچینگ

تقویت حافظه با ۱۱ روش علمی اثبات شده

واقعا امکان تقویت حافظه وجود دارد؟ اگر تا حالا برایتان پیش آمده که سر جلسه ی امتحان اطلاعات از ذهن تان پریده باشد، حتما آرزوی داشتن حافظه ای بهتر کرده اید. خوشبختانه کارهای زیادی هستند که شما می­توانید برای تقویت و بهبود حافظه خود انجام دهید.

در ادامه این مطلب از دپارتمان توسعه فردی و کوچینگ مجله دکتر بهشتیان با ۱۱ روش که توسط تحقیقات علمی به اثبات رسیده و به شکل مؤثری به تقویت حافظه شما کمک می کند ارشاره خواهم کرد.

۱- تمرکز خودتان را افزایش دهید

دقت و توجه یکی از بخش های مهم حافظه است. شرط ورود اطلاعات از حافظه کوتاه مدت وارد حافظه بلند مدت، داشتن دقت و توجه است. پس سعی کنید در محیطی به دور از عوامل پرت کننده حواس مانند تلویزیون، سرو صدا و چیزهای دیگری که سبب حواس پرتی شما می­شوند، به مطالعه بپردازید.

البته قبول دارم فراهم کردن چنین شرایطی گاهی می تواند سخت باشد اما سعی کنید تا می توانید مکان مطالعه خود را از عواملی که حواس تان را پرت می کند خالی کنید.

۲- درس ها و کارهایتان را روی هم تلنبار نکنید.

مغز برای آنکه مطالب را به حافظه بلند مدت بسپارد نیاز به زمان دارد. درس های خود را در جلسات متعدد مطالعه کنید تا حافظه شما زمان مورد نیاز برای تثبیت و پردازش اطلاعات را داشته باشد. تحقیقات نشان داده اند دانش آموزانی که به طور منظم مطالعه می­کنند نسبت به آنانی که یک شبه و در طول یک جلسه طولانی درس می­خوانند، بسیار بهتر مطالب را به خاطر می آورند.

۳- برای تقویت حافظه خود مطالب خوانده شده را مرتب و منظم کنید.

تحقیقات نشان می دهد که حافظه مطالب دسته بندی شده را راحت تر به یاد می آورد. درست مثل اینکه بخواهید یک کتاب را در یک کتابخانه بزرگ منظم پیدا کنید.

تا می توانید مطالبی را که مطالعه می کنید دسته بندی کرده تا یادگیری مطالب مرتبط به هم برایتان راحت تر باشد.

۴- ترفندهای یادآور حافظه را تقویت می کند.

استفاده از ترفند های یادآور تکنیکی است که دانش آموزان برای کمک به یادآوری مطالب از آنها استفاده می­کنند. به عنوان مثال شما ممکن است اصطلاحی را که باید حفظ کنید به چیزی که خیلی با آن آشنا هستید، ربط بدهید. از قافیه،آهنگ و یا یک لطیفه برای کمک به یادآوردن بخش خاصی از اطلاعات استفاده کنید.

۵- تقویت حافظه با مرور مطالب خوانده شده

  برای اینکه اطلاعات را به یاد بیاورید، باید آنچه که می خوانید را درون حافظه ی بلندمدت خود ذخیره کنید. و یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به این هدف، تکرار و مرور است.

سعی کنید در فاصله های منظم مطالبی که خوانده اید را مرور کنید تا در حافظه شما تثبیت شود.

۶- برای تقویت حافظه تصویر سازی کنید.

به خاطر سپردن تصاویر برای اکثر افراد راحت تر است. پس تا می توانید مطالبی که می خوانید را تبدیل به تصویر کنید. اگر مطلبی که در حال مطالعه آن هستید تصویری ندارد، خودتان برایش تصویر سازی کنید.

در حاشیه کتاب جدول و شکل رسم کنید و یا از ماژیک های هایلایتر یا خودکار های رنگی برای دسته بندی موارد مرتبط باهم استفاده کنید.

۷- اطلاعات جدید را با آنچه که از قبل می دانید ارتباط دهید.

زمانی که در حال مطالعه ی مطالبی غیرآشنا هستید، به این فکر کنید که چگونه می­توانید آنها را با چیزهایی که از قبل می­دانید مرتبط سازید. با برقراری ارتباط بین اطلاعات جدید و آنهایی که از قبل در حافظه تان وجود دارد، می توانید به طرز شگفت آوری احتمال به یاد آوردن اطلاعاتی که تازه یاد گرفته اید را بالا ببرید و موجب تقویت حافظه خود شوید.

۸- مطالب را با صدای بلند توضیح دهید.

تحقیقات نشان داده که خواندن مطالب با صدای بلند به دلیل درگیر کردن حس شنوایی به شکل قابل توجهی حافظه ی ما را تقویت می­کند. پس مطالبی که می خوانید را یا با صدای بلند برای خودتان توضیح دهید یا اگر می توانید آن را برای دوست، همسر یا والدین خود توضیح دهید. انجام این کار باعث تثبیت مطالب در حافظه شما خواهد شد.

۹- برای مطالب سخت تر، وقت بیشتری اختصاص دهید.

میزان وقتی که برای یادگیری هر مطلب نیاز است متفاوت می باشد. مثلا تا حالا متوجه این موضوع شده اید که به یاد آوردن مطالبی که در ابتدا و انتهای فصل هستند راحت تر از مطالب میانی فصل است؟ با اینکه به یادآوردن اطلاعات میانی می تواند سخت تر باشد اما شما می توانید این مشکل را با صرف زمان بیشتر برای آن مطلب حل کنید.

۱۰- روال مطالعه ی خود را تغییر دهید.

 تغییر گهگاه شرایط و برنامه مطالعه می تواند موجب تقویت حافظه شما شود. مثلا اگر به مطالعه در جای خاصی عادت دارید، مدت کوتاهی در جای دیگری مطالعه کنید. اگر به مطالعه در شب ها عادت دارید، هر روز صبح چند دقیقه برای دوره ی مطالبی که شب گذشته خوانده اید، وقت بگذارید.

۱۱- خوب و کافی بخوابید.

نتایج تحقیقات متعدد دیگر شکی برای ما باقی نگذاشته است که خواب خوب و کافی اثر زیادی بر بهبود حافظه دارد.  حتی یک خواب کوتاه بعد از خواندن مطالب جدید باعث تثبیت آنها در مغز می شود. اگر برنامه درسی فشرده ای دارید، به هیچ عنوان از خواب تان کم نکنید. چون خواب مناسب اثرشگرفی بر تقویت حافظه شما دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶۰ رای
منابع
1234
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا