اختلالات و بیماری های روانداروهای روانپزشکیسلامت روانکلینیک ترک سیگار و اعتیاد

داروی ترک سیگار وارنیکلین: شیوه اثر و عوارض جانبی

آیا به فکر استفاده از داروی وارنیکلین برای ترک سیگار هستید؟ قبل از هر اقدامی این مطلب را تا انتها بخوانید. وارنیکلین، یک داروی غیرنیکوتینی برای کمک به ترک سیگار است.در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان با اثرات و ویژگی های وارنیکلین آشنا خواهید شد.

وارنیکلین در دو سطح عمل می‌کند. این دارو در وهله اول باعث فعالسازی نقاطی از مغز تحت عنوان گیرنده‌های استیل کولینی نیکوتین می‌شود. این نقاط تحت تأثیر مصرف نیکوتین قرار دارند. این دارو برای افرادی که تازه ترک سیگار را شروع کرده‌اند، اثر شبه نیکوتینی خفیفی داشته و علایم ترک و محرومیت از نیکوتین را بهبود می‌دهد. در وهله دوم اگر در حین مصرف این دارو، سیگار بکشید؛ وارنیکلین مانع از چسبیدن نیکوتین به گیرنده‌های نیکوتینی می‌شود.

اثرات نیکوتین بر عملکرد شیمیایی مغز

نیکوتین به شما حس سرخوشی می‌دهد که حاصل از تغییرات سریع عملکرد شیمیایی مغز است. این حس، هفت ثانیه بعد از اولین پوکی که به سیگار می‌زنید، آغاز می‌شود.

شکل مولکولی نیکوتین بسیار مشابه نوروترانسمیتر استیل کولین است که تأثیر زیادی روی عملکردهای بدنی از جمله تنفس، ضربان قلب، یادگیری و حافظه دارد. بعلاوه استیل کولین روی سایر نوروترنسمیترهای اثر گذار روی اشتها، خلق و حافظه هم اثر دارد.

نیکوتین در مغز به گیرنده‌های عصبی استیل کولین می‌چسبد و اثر مشابه آن را ایجاد می‌کند. هنگامیکه نیکوتین به این گیرنده ها می‌چسبد، باعث تحریک ترشح دوپامین می‌شود. دوپامین هم نوروترنسمیتر مسئول تقویت لذت حاصل از کشیدن سیگار است.

این فرایند شیمیایی (ترشح دوپامین) مسئول وابستگی و اعتیاد به سیگار و سایر داروهای مخدر مثل کوکائین، آمفتامین‌ها و تریکا است.

اثرات مصرف نیکوتین در عرض چند دقیقه کم می شود، در نتیجه فرد مجددا سیگاری دیگری می کشد تا اثر سرخوشی حاصل از مصرف نیکوتین را حفظ کنند و مانع از بروز علایم ترک شوند.

اثر وارنیکلین روی گیرنده‌های نیکوتینی

هنگامیکه وارنیکلین وارد مغز می‌شود، به گیرنده‌های نیکوتینی alpha4beta2 می‌چسبد که نوعی گیرنده اختصاصی نیکوتین است. در نتیجه این دارو، مشابه نیکوتین باعث تحریک انتشار دوپامین می‌شود؛ ولی اثرش خیلی زیاد و به اندازه سیگار نیست و به اندازه مصرف دوز کم تا متوسط نیکوتین است و تا تا چند ساعت اثرش تداوم دارد.

در نتیجه وارنیکلین، باعث رفع علایم ترک نیکوتین در حین ترک سیگار می‌شود. مزیت دیگر مصرف این دارو در این است که با اتصال به گیرنده‌های نیکوتینی، مانع از چسبیدن نیکوتین به این گیرنده‌ها می‌شود. اگر در حین مصرف وارنیکلین، سیگار بکشید، دیگر نیکوتین داخل آن مثل همیشه باعث تقویت ترشح دوپامین نمی‌شود یا به عبارت دیگر کشیدن سیگار برای تان لذت بخش نخواهد بود. و در این شرایط ترک سیگار را راحت تر می‌کند.

پژوهش در زمینه اثربخشی وارنیکلین

شش مطالعه بالینی با شرکت ۳۶۵۹ فرد سیگاری، به بررسی اثربخشی وارنیکلین به عنوان داروی ترک سیگار پرداختند. طبق این مطالعات، داروی وارنیکلین در مقایسه با دارونما، اثربخشی بیشتری در کمک به ترک سیگار داشت.

در دو مطالعه، موفقیت در ترک سیگار در افراد مصرف کننده وارنیکلین(۲۲ درصد) در مقایسه با مصرف کنندگان داروی بوپروپین مانند زیبان و ولبان در ترک سیگار (۱۶ درصد) بیشتر بود. در این مطالعات موفقیت مصرف کنندگان دارونما در طول یک سال حدود ۸ درصد بود.

پژوهشگران در مطالعه دیگری، ۱۰۸۶ نفر را از نظر ترک سیگار با وارنیکلین، برچسب نیکوتینی و ترکیب برچسب و قرص نیکوتینی با هم مقایسه کردند. طبق نتایج به دست آمده، اثر بخشی این سه روش در طول دوره شش ماهه و یک ساله، مشابه یکدیگر بودند.

در طول ۶ ماه، ۲۳ درصد از شرکت کنندگانی که از برچسب استفاده می‌کردند؛ ۲۴ درصد از مصرف کنندگان وارنیکلین و ۲۷ درصد از مصرف کنندگان برچسب و قرص نیکوتین، سیگار را ترک کرده بودند. در طول یک سال، ۲۱ درصد از مصرف کنندگان برچسب، ۱۹ درصد از مصرف کنندگان وارنیکلین و ۲۰ درصد از مصرف کنندگان روش ترکیبی، سیگار را ترک کرده بودند.

طبق نتایج پژوهش دیگری هم ترکیب وارنیکلین و برچسب نیکوتین، کارآمد تر از مصرف وارنیکلین به تنهایی است.

حتی موفقیت اندک هم یک پیروزی محسوب می‌شود

شاید از نظر شما نرخ موفقیت این روش‌ها خیلی زیاد به نظر نرسد. ولی اگر تعداد زیاد معتادان به نیکوتین و مرگشان بابت مصرف سیگار را در حال حاضر مد نظر قرار دهید، همین درصد اندک بهبودی هم رقمی قابل ملاحظه است. هر سال در سراسر جهان، بیماری‌های حاصل از مصرف سیگار، عامل بیش از هشت میلیون مرگ هستند.

از طرف دیگر در برخی نقاط جهان، مصرف تنباکو در هر پنج ثانیه جان یک انسان را می‌گیرد. پس دارویی که توان کمک به ۲۵ درصد از افراد سیگاری را دارد، ارزش توجه را دارد.

البته فراموش نکنید که وارنکلین یا هر روش دیگر ترک سیگار فقط یک عامل کمکی برای ترک سیگار است و تا سبک زندگی شما و موانع درونی شما تغییر نکند نمی توانید سیگار یا هر عادت دیگر را ترک کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷۴ رای
منابع
nihmedlinepluswebmdwikipediacdc
guest
24 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Gkh
Gkh
1 ماه قبل

سلام دوستان، بیشتر از ده روزه وارنیکلین مصرف می کنم اصلا هیچ احساسی به ترک نیکوتین ندارم به موقع هم مصرف می کنم،آیا طول می کشه تا جواب بده؟ ،کسی راهکاری داره؟

محسن
محسن
2 ماه قبل

سلام من بعد از۲۹سال که اعتیاد به سیگار داشتم موفق شدم سیگارا ترک کنم قرص وارنیکیلین خیلی بهم کمک کرد هنوز باورم نمیشه سیگارا ترک کروم

حسین
حسین
4 ماه قبل

اقا یه سوال این دارو برای کسانی که مو کاشتن ضرر داره؟

حسین
حسین
4 ماه قبل

اقا خیلی معزکس بخدا باوزم ننی شد یتوتم ترک کنم به به چقدر زندگی بدون سیگار عالیه۰

محمد
محمد
6 ماه قبل

سلام دارو بسیار خوبیه، من یک بار سالها پیش باهاش ترک کردم
دوباره اواخر شروع کردم کشیدن با این دارو دوباره خواستم ترک کنم اما این بار!!! با این دارو نزدیک بود هم خودمو هم اطرافیانم بکشم به طور کاملا غیر ارادی و بی منطق کاملا افسرده شده بودم و عصبانی
توجه کنید وارنکلین برای افرادی که بیماری های اعصاب دارند اصلا و عبدا جایز نیست اگر افسردگی دارید، اضطراب دارید، به طور کل خشم زیادی دارید که به زور کنترل میکنید و ….
به هیچ عنوان با وارنکلین شروع نکنید تکرار میکنم به هیچ عنوان
دکتر من کلرودیوپکساید با توجه به شرایطم داد و البته با انگیزه قوی ام بسیار خوب جواب داد اگر شما مثل من صرفا نوعی مسکن زد اضطراب و رنجش روانی برای روز های اول ترک نیاز دارید با مراجعه به یک پزشک براتون تجویز میکنه وارنکلین برای ادم های بی دغدقه ای که حالا دیگه دلشون می خواد یهو سیگار ترک کنند با این اوضاع این روز های ما سیگار دیگه سیگار نیست مثل مورفین میمونه برامون این معناش خوبی سیگار نیست اوج رنجوری روان ماست باید اول اینو درست کنید برای ترک به یک پزشک اعصاب با سابقه در همین زمینه مراجعه کنید

الهه
الهه
10 ماه قبل

من ۲۰سال سیگاری بودم البته ۹ سال کنارگذاشتم اما یه ساله دوبارشروع کردم وقصددارم ترک کنم اما نمیشه

امیر ارسلان
امیر ارسلان
11 ماه قبل

ترک کارهای بد انگیزه های خوب میخواد..

میدونم سیگار ضرر داره ولی اینقده مشکلات دارم و احساس میکنم سیگار آرومم میکنه…

آخرین ویرایش 11 ماه قبل توسط امیر ارسلان
عبدالله گل بابا
عبدالله گل بابا
پاسخ به  امیر ارسلان
7 ماه قبل

سلام دمت گرم واقعا گل گفتی بنده که یک معلم بازنشسته هستم همین احساس دارم گل گفتی عمو این همه گرفتاری سیگار واقعا انگار یک آدم دست کور داشته باشد واسه من که اینطور روانی میشم من مگر منو یک روز به جای با طناب ببندد پسرم بازم در عالم خیال می کشم چاره ای جز این ندارم ندارم

شهرام
شهرام
1 سال قبل

سلام. این قرص رو تهیه کردم و یک هفته است استفاده میکنم. سیگارمو خیلی کم کردم و مطمئن هستم میتونه کمک کنه که کاملا کتر بذارم. اما اثرات روحی روانی بدی روم گذاشته. افسردگی شدید، بی حالی، ناامیدی و یأس، افکار شدید خودکشی و تمایل به دوری از دیگران، خلاصه بدجوری اذیتم میکنه. امیدوارم گذرا باشه.

ارسلان
ارسلان
پاسخ به  شهرام
11 ماه قبل

سلام کجایی یه باکس با اسنپ بفرستم🚬🚬شما خطرناک شدی و بهتره بکشی…اول اعتماد ب نفس پیدا کن بعد ترک کن

مسعود
مسعود
1 سال قبل

مقاله تحقیقی بسیار جالب و آموزنده است من حدود ۶۰ سال سیگار میکشم و قرصهای زایبن و بوپروپیون و چمپکس که درست شبیه وارنیکلین است را امتحان کردم و از چمپکس بدلیل اینکه با یک بسته کامل شامل قرصهای ۰/۵ میلی و ۱ میلیگرم را مصرف کردم برای ترک سیگار افاقه نکرد ولی قرص وارنیکلین ۱ میلی گرم را حدود یکسال است که روزی یک قرص میخورم اکنون سیگار را ترک کردم . و از کنار گذاشتن این قرص میترسم که هوس کشیدن سیگار مجددا” به سراغم بیاد . پس تجربه شخصی من خوردن طولانی روزی یک قرص یک میلی گرمی علاج ترک سیگار است کما اینکه همین توصیه را در بروشور چمپکس هم درج کرده بود

امیر حسین
امیر حسین
پاسخ به  مسعود
1 سال قبل

سلام واقعا این قرص تاثیر داره و اینکه عوارض ندارد

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

مسخره اس خودت اراده کن ترک میکنی ۲۰سال سیگاری بودم یه دفعه گذاشتم کنار

علی
علی
1 سال قبل

زوز اول انداختم حالم خیلی خراب شد تهوع و استفراغ

حمید
حمید
1 سال قبل

وارنیکیلین اشتها به سیگار و خیلی کم میکنه اما اصلی ترین نکته خواستن خود طرف هست باید بگی اسلحه رو سرم بزارن سیگار نمیکشم یا مرگ یا ترک سیگار

حمید
حمید
1 سال قبل

برای کسی که تصمیم به ترک داره واقعا عالیه

مریم
مریم
1 سال قبل

من ترک سیگار یکی از ارزوهام هست و چند دفعه اقدام کردم پس از مدتی دوباره شروع کردم ، الان سه روزه بصورت جدی تصمیم گرفتم و با کمک قرص نهایت تلاشمو میکنم که ترک کنم

جلال پرباز
جلال پرباز
1 سال قبل

سلام این قرص را از کجا تهیه کنم

ل س
ل س
پاسخ به  جلال پرباز
1 سال قبل

وارنکلین برای کسی که احتیات داره هم اثر میکنه

فرشاد
فرشاد
پاسخ به  ل س
11 ماه قبل

اون اعتیاده ن.احتیات🙄😂

دکمه بازگشت به بالا