دوستان عزیزم سلام، در این صفحه سعی می کنم پژوهش های انجام شده درباره اثربخشی روش ها و رویکردهای درمانی مختلف برای انواع اختلالات را به زبان ساده و خلاصه بیارم.

اثربخشی گروه درمانی

 

اثربخشی گروه درمانی در درمان اضطراب

نوفال و همکارانش در سال ۲۰۲۱ در دانشگاه بوستون آمریکا برای افرادی که اختلال اضطراب اجتماعی داشتند یک برنامه ۸ هفته ای درمان گروهی آنلاین انجام دادند. نتایج تحقیق نشون داد که اعضای گروه از شیوه اجرای درمان رضایت زیادی داشتن و اضطراب اجتماعی آنها هم کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرده بود.

 

سامانتاری و همکاران (۲۰۲۱) از گروه درمانی برای درمان اضطراب اجتماعی در دانشجویان پزشکی یکی از دانشگاه های معروف در هند استفاده کردند. برای اینکه ببینند آیا گروه درمانی برای درمان اضطراب اجتماعی موثر هست یا نه، از ۵۰ دانشجو که اضطراب اجتماعی داشتند، خواستند که در ۶ جلسه ۲ ساعته گروه درمانی شرکت کنند. نتایج این پژوهش نشون داد که نشانه های افرادی که در گروه درمانی شرکت داشتند، به طور قابل توجهی بهتر شد. این پژوهش نشون داد که گروه درمانی روش مناسبی برای درمان اضطراب اجتماعی است.

اثربخشی گروه درمانی در درمان افسردگی

تیروشلوام و همکاران (۲۰۲۰) برای اینکه ببینند آیا گروه درمانی می تونه برای درمان افسردگی موثر باشه یا نه، ۲۳ تا از پژوهش هایی که روی اثرات کوتاه مدت و بلندمدت گروه درمانی انجام شده بودند را تجزیه و تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که براساس این ۲۳ پژوهش که در سراسر دنیا انجام شده اند، گروه درمانی برای درمان افسردگی و کاهش علایم افسردگی موثر هست.

ماهونی و همکارانش (۲۰۲۱) هم سعی کردند با گروه درمانی آنلاین، اضطراب و افسردگی بیماران مبتلا به این دو اختلال در استرالیا را درمان کنند. ۶۱۳۲۵ نفر برای شرکت در این برنامه گروه درمانی آنلاین ثبت نام کردند. بررسی نتایج نشون داد که گروه درمانی، درمان موثری برای اضطراب و افسردگی است.

اثربخشی گروه درمانی در درمان پانیک

وسنر و همکاران (۲۰۱۴) هم با پژوهش که انجام دادند اثریخشی گروه درمانی بر درمان اختلال پانیک را تایید کردند. برای انجام این پژوهش دو گروه آزمایش و کنترل از افراد مبتلا به پانیک تشکیل شد. گروه اول در ۱۲ جلسه گروه درمانی شرکت کردند و گروه دوم که گروه کنترل بودند، هیچ درمانی نگرفتند. نتایج این پژوهش نشون داد که در افرادی که در گروه درمانی شرکت کرده بودند، شدت علایم پانیک کاهش بسیار زیادی داشته است.

اثربخشی گروه درمانی در درمان فوبیاها

هیوارد و همکاران (۲۰۰۰) ۳۵ نفر را در دو گروه کنترل و آزمایش قرار دادند. گروه آزمایش در ۱۶ جلسه گروه درمانی در ۱۶ هفته شرکت کردند و گروه کنترل هیچ درمانی نگرفتند. نتایج این تحقیق نشون داد که گروه درمانی می تونه بر کاهش فوبیای اجتماعی تاثیر مثبت داشته باشه و علایم پانیک و شدت اون رو کاهش بده.

 

اثربخشی درمان های غیرحضوری و از راه دور