کودک و نوجوان

چگونه درباره تصمیم طلاق با کودک  خود صحبت کنید؟

بالاخره تصمیم به طلاق گرفتید اما نگران فرزندتان هستید و نمی دانید این موضوع را چطور با او در میان بگذارید. در ادامه این مطلب از دپارتمان کودک و نوجوان مجله سلامت دکتر بهشتیان درباره شیوه های گفتن تصمیم طلاق به کودک خود آشنا می شوید.

اگه تصمیم تان برای طلاق قطعی است وقت آن است که مساله را با فرزندتان مطرح کنید و بهتر است این مطلب را از شما بشنود تا از افراد دیگر.

اگر می خواهید بدانید چطور با فرزندتان درباره تصمیم طلاق خود صحبت کنید، راهنمایی های زیر به شما کمک خواهد کرد.

با آرامش درباره تصمیم به طلاق خود صحبت کنید

وقتی را تعیین کنید تا افراد خانواده بتوانند دور هم جمع شوند. در طول این زمان سعی کنید همه ی عوامل مزاحم را حذف کنید، تلفن و تلویزیون را خاموش کنید.

کودکان دوست دارند که داستان جدایی و طلاق شما را در محیطی آرام و امن بشنوند، شما نیز توجه داشته باشید که روش بیان شما با سطح رشد فرزندتان تناسب داشته باشد.

با توجه به محدوده سنی فرزندتان می توانید از راهنمایی های زیر استفاده کنید:

  • پیش دبستانی: « مامان و بابا می خواهند در دو خانه ی متفاوت زندگی کنند با این حال شما را برای همیشه دوست خواهند داشت و تا جایی که امکان داشته باشد به شما کمک خواهند کرد».
  • دبستانی: « مامان و بابا زمان زیادی را صرف کرده اند تا در مورد آنچه که به نفع همه ی ماست، تصمیم گیری کنند و به این نتیجه رسیده اند که از این به بعد بهتر است جدا از هم زندگی کنند».
  • نوجوانی: « همان طور که می دانید من و بابا از زندگی در کنار هم رضایت نداشتیم، ما حتی برای رفع این مشکل به مشاور هم مراجعه کردیم؛ اما موثر نبود، سرانجام تصمیم گرفتیم که طلاق بگیریم».

لازم نیست فرزند شما در مورد جزئیات مسائل مالی و قانونی و شرایط بعد از طلاق اطلاع داشته باشد. پس مراقب باشید زمانی که درباره این مسائل صحبت می کنید، فرزندانتان صحبت هایتان را نشنوند.

حداقل سعی کنید ظاهر را حفظ کنید

تا جایی که امکان دارد حداقل در کلام خود اتحاد خانواده را حفظ کنید، مثلاً هنگام صحبت کردن از واژه ی « ما» استفاده کنید.

«موضوعی هست که ما باید با شما در میان بگذاریم»، «ما همیشه کنار شما خواهیم بود»، «ما همیشه شما را دوست خواهیم داشت»، «ما همیشه به این خانواده تعلق داریم حتی اگر از هم جدا شویم» مثال هایی از این دسته می باشد.

بر این نکته تأکید کنید که علی رغم جدایی و طلاق شما از یکدیگر، عشق تان نسبت به بچه ها تغییر نمی کند و هر دوی شما تا آخر عمر در زندگی آن ها حضور خواهید داشت.

اگر فرزندتان ناراحت شد، هر دو با هم سعی کنید آرامش کنید. اگر کودک در اتاق، خودش را زندانی کرد، هر دو با هم پیش او بروید.

تنها اطمینانی که کودک در این مرحله باید کسب کند، این است که مطمئن شود رابطه اش را با هر دوی شما حفظ می کند و شما نیز او را از صمیم قلب دوست دارید.

فقط اطلاعات ضروری طلاق را بیان کنید

هدف از دادن اطلاعات، این نیست که فرزند شما از تمام مسائل، سر در بیاورد، این مسایل او را گیج می کند.

او فقط باید از مسائل اساسی باخبر شود، اینکه پس از طلاق شرایط زندگی او چگونه خواهد بود و چه تغییری روی خواهد داد؛ البته در این مورد نیز باید سطح رشد فرزند خود را مدنظر قرار دهید.

برخی از مسایلی که باید با فرزند خود درباره آنها صحبت کنید عبارتند از:

  • چرا تصمیم به طلاق گرفته اید و چرا فکر می کنید این، بهترین تصمیم است، مثلاً هنگامی که کودک می پرسد: «چرا» منظور او این است که «چرا این اتفاق برای من افتاده است؟»
  • طلاق و جدایی کی انجام می شود؟
  • هر یک از ما در آینده کجا زندگی خواهیم کرد؟
  • بچه ها با کدام یک از والدین زندگی خواهند کرد؟ و چه کسی مسئولیت آن ها را بر عهده خواهد داشت؟ (چه کسی برایمان صبحانه درست می کند، ما را به رختخواب و به مدرسه می برد؟)
  • در آینده چگونه می توانند با والدین خود ملاقات باشته باشند؟

 برای آگاهی از ترس ها و نگرانی های فرزندتان با او صحبت کنید

به هر سؤالی که فرزندتان از شما می پرسد به دقت گوش دهید و صبورانه و واقع بینانه به همه ی سؤالات او پاسخ دهید.

بعضی از بچه ها یک سؤال را با عناوین مختلف می پرسند تا بتوانند راحت تر آن را پردازش کنند.

ممکن است بعضی از بچه ها هیچ سؤالی نپرسند، نکته ای که باید به آن ها بقبولانید، این است که احساسات آن ها برای شما اهمیت دارد: «من می دانم که شاید احساس ترس، تنهایی و ناراحتی کنی؛ اما ما چاره ای جز این کار نداریم».

به کودک اطمینان دهیدکه در طلاق شما هیچ تقصیری نداشته است

آگاه باشید که کودکان اغلب تصور می کنند که آن ها یا خواهر و برادرشان کاری انجام داده اند که باعث جدایی پدر و مادر شده است، خصوصاً اگر رفتار یکی از بچه ها نامناسب باشد این احساس تقویت می شود.

مثلاً می گویند: «اگر سارا رفتارش را اصلاح می کرد، مامان و بابا از هم جدا نمی شدند»، «آن ها به خاطر من ناراحت بودند و با هم مشکل داشتند»، «اگر نمرات درسی من بهتر بود، آن ها مشکلی با هم پیدا نمی کردند».

به فرزندانتان اطمینان دهید که آن ها هیچ دخالتی در تصمیم شما ندارند و شما خودتان چنین تصمیمی را گرفته اید. شاید بارها نیاز باشد که با فرزندتان درباره  این مسئله صحبت کنید او را مطمئن کنید که هیچ تقصیری ندارند.

برای هر واکنشی آماده باشید

در صورتی که روابط زناشویی شما مشکل داشته باشد؛ اگر چه تصمیم به طلاق باعث کاهش این مشکلات می شود؛ اما خود طلاق هم مشکلات خاص خود را دارد.

برخی از کودکان، بعد از طلاق به دلیل آنکه از دست دعواها و اختلافات شما خلاص شده اند، ممکن است احساس بهتری داشته باشند در حالی که بعضی دیگر تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا خانواده از هم جدا نشوند.

به فرزندتان اطمینان دهید که شرایط او را درک می کنید و می دانید که شرایط برای آن ها بسیار سخت است؛ اما این را هم بگویید که چاره ای جز طلاق ندارید اگر فکر می کنید پس از شنیدن این خبر، نیاز به تنهایی و آرامش دارند، مدتی آن ها را به حال خود رها کنید تا آرام شوند و اگر فرزندانتان عصبانی شدند، آرامش خود را حفظ کنید و بر سر آن ها داد نزنید.

درباره ی تفاوت طلاق و جدایی به کودک توضیح دهید

اگر تصمیم به جدایی گرفته اید؛ ولی تصمیمتان برای طلاق قطعی نشده است به فرزندانتان بگویید که فقط می خواهید مدتی جدا از هم زندگی کنید.

تنها زمانی از واژه ی «طلاق» استفاده کنید که تصمیمتان نهایی شده باشد. در مواردی که از طلاق خود اطمینان ندارید به کودک بگویید که خودتان نیز از وضعیت آینده ی خود به طور کامل آگاه نیستید؛ ولی به محض گرفتن تصمیم جدید او را در جریا ن قرار خواهید داد.

روزهای اولیه پس از طلاق را جدی بگیرید.

به فرزندانتان بگویید که در آینده نیز دوباره می توانید دور هم جمع شوید و درباره ی تغییرات به وجود آمده، صحبت کنید. به آن ها اطمینان دهید هر زمان که خواستند، می توانند پیش هر کدام از والدین بروند و خواسته های خود را با او در میان بگذارند.

خصوصاً اولین روزهای بعد از طلاق، زمان بسیار حساسی است که در این دوران باید سعی کنید همیشه در دسترس آن ها باشید و بیشترین توجه را به آن ها داشته باشید و اعتماد آن ها را جلب کنید.

با مدرسه فرزند خود در ارتباط باشید

سعی کنید به طور مداوم با معلم، مربی مهد کودک و هر کس دیگری که در زندگی فرزندتان حضور دارد در ارتباط باشید. هفته های اول بعد از طلاق شرایط دشواری خواهید داشت؛ پس سعی کنید برای آگاهی از تغییرات عاطفی و رفتاری و حمایت از فرزندتان با این متخصصان در ارتباط باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۶ رای
منابع
helpguidechildmindtodaysparent
دکمه بازگشت به بالا