دپارتمان کودک و نوجوان

۶ راه علمی اثبات شده برای کاهش اضطراب کودک

 شاید از شنیدن عبارت اضطراب کودک تعجب کنید اما واقعا کودکان هم مضطرب می شوند وگاهی شدت این اضطراب آنقدر زیاد است که می تواند به آنها آسیب برساند. متاسفانه بر اساس تحقیقات دانشگاه جان هاپکینز، اغلب بزرگسالان از میزان و تاثیر اضطرابی که کودکانشان با آن دست و پنجه نرم می کنند بی اطلاعند! در ادامه این مطلب از دپارتمان کودک و نوجوان مجله دکتر بهشتیان با ۶ راه علمی برای کاهش اضطراب کودک آشنا می شوید.

اضطراب مزمن می تواند در کودک موجب  ابتلا به اختلال خواب، بیماری های پوستی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی، حتی ابتلا به بیماری های وخیم تری مثل آسم و دیابت و بیش فعالی شود.

یکی از اولین قدم ها برای کاهش اضطراب کودکان، شناسایی علایم و دلایل ایجاد اضطراب است. که مهمترین آنها عبارتند:

  • مشکلات خانوادگی مثل طلاق، نبود یکی از والدین و مشکلات مالی
  • رفتن به مدرسه یا مهدکودک جدید
  • اخبار و حوادث جهانی مثل حملات تروریستی، جنگ و دزدی

هرچه زودتر مهارت های مدیریت اضطراب را به فرزندتان آموزش دهید؛ در درازمدت کودک سالم تری خواهید داشت. این مهارت ها به افزایش هوش هیجانی فرزند شما کمک زیادی می کند.

در این مطلب به  ۶ روش برای مدیریت اضطراب کودک خواهیم پرداخت:

 

بازی نقش و کاهش اضطراب کودک

در حین بازی با فرزندتان نقش خرسی را بازی کنید که ماشینش خراب شده و به خاطر آن عصبانی است. از او بخواهید به خرس یاد بدهد چطور آرام شود. اگر نمی تواند این کار را انجام دهد اول خودتان این نقش را بازی کنید و بعد از فرزندتان بخواهید این کار را انجام دهد.

حباب بازی و کاهش اضطراب کودک

حباب بازی برای اکثر کودکان سرگرم کننده است. به کودکتان یاد دهید که حباب بسازد یا فقط با فوت کردن داخل حباب ساز وانمود به این کار کند  قطعا از تاثیر جالب و شگرف این کار شگفت زده خواهید شد. این بازی باعث تخیله نگرانی های فرزندتان خواهد شد.

شناخت و آگاهی از هیجانات مختلف

نام احساسات مختلف (غم، شادی، ترس و نگرانی و خشم) را به فرزندتان آموزش دهید. به کمک هم دلیل اضطراب او را شناسایی و علایمی که در او ایجاد کرده را مشخص کنید (علایمی مثل تپش قلب، لرزش دست و …)

انجام این کار به فرزندتان کمک می کند علایم مختلف احساسات خود را بشناسد و بتواند روی علایم جسمی خود اسم بگذارد (مثلا وقتی قلبم تند می زند و صدام می لرزد نشانه این است که اضطراب دارم).

پیدا کردن راه حل با کمک یکدیگر

آیا کودکتان زمانی که اضطراب دارد دوست دارد بغلش کنید؟ نمی دانید؟ بپرسید! از او بپرسید زمانی که نگران است دوست دارد چه کاری انجام دهد یا شما چه کاری برایش انجام دهید.

انجام کارهای هنری

طراحی، رنگ آمیزی، نقاشی و بازی با شن برای کاهش اضطراب بسیار مفیدند. کودکان در هنگام رنگ آمیزی و نقاشی می توانند احساسات خود را ابراز و تخلیه کنند. این فعالیت های ساده تاثیر زیادی در کاهش اضطراب کودک دارند.

بازی آزاد

بازی کردن ابزاری شگفت انگیز برای کودکان است که به وسیله ی آن نه تنها به درک دنیای اطراف خود می رسند بلکه شرایطی فراهم می کند که بتواند احساسات خود را ابراز کند.

ایجاد فضایی به دور از قضاوت برای بازی کودکان، به رفع اضطراب آنها کمک شایانی می کند. در بازی او دخالت نکنید و اجازه دهید کاملا آزاد باشد فقط عقب بنشیند و تماشا کنید (مگر از شما بخواهد که به او ملحق شوید). ترس ها و نگرانی ها در اثر بازی آزاد و بدون قاعده امکان ابراز پیدا می کنند و موجب کاهش اضطراب کودک می شود.

امیدوارم این چند راه حل ساده به کاهش اضطراب کودک شما کمک کند اما در صورتی که شدت به حدی بود که این تمرینات کمک چندانی به او نکرد بهتر است از یک روانشناس کودک کمک بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۴ رای

تحریریه مجله دکتر بهشتیان

مطالب مجله دکتر بهشتیان ابتدا توسط کارشناس دپارتمان (روانشناسی، کودک، ازدواج، حقوقی، آموزش، تناسب اندام، تغذیه، مشاوره تحصیلی و آرامش) نوشته یا ترجمه شده، سپس توسط ویراستار مجله ویرایش و در نهایت توسط دکتر متخصص حوزه مربوطه از نظر علمی مورد ارزیابی و ویرایش علمی قرار می گیرد و در نهایت در سایت منتشر می شود.

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا