اختلالات و بیماری های روانسلامت روانکلینیک ترک سیگار و اعتیاد

کم ضررترین سیگار در ایران

سیگار، یکی از مضرترین مواد مصرفی در جهان است اما با وجود اینکه بسیاری از افراد با خطرات سیگار آشنا هستند هنوز هم برخی از آن‌ها به دنبال یافتن راهی هستند تا به مصرف سیگار ادامه دهند. این موضوع موجب شد شرکت‌های تولید کننده سیگار، به دنبال ارائه سیگارهایی با کم‌ ترین ضرر ممکن باشند. در ادامه این مطلب از دپارتمان سلامت روان مجله سلامت دکتر بهشتیان ما به دنبال بررسی کم ضررترین سیگار موجود در ایران هستیم. امیدواریم نتایج تحقیقات ما به شما کمک کند تا در بین انواع مختلف سیگارهای موجود، انتخاب بهتری داشته باشید.

معرفی کم ضررترین سیگار موجود در ایران

در حال حاضر سیگارهای گوناگونی با ترکیبات مختلف وجود دارد اما برخی از سیگارها با ترکیبات ساده‌تر به‌عنوان سیگارهای کم ضرر شناخته می‌شوند. برخی از موادی که ممکن است در این سیگارها وجود داشته باشد شامل ترکیبات نیکوتین، ترکیبات نیتروزآمین، ترکیبات آمونیاک و کربن منواکسید می‌شود. کم ضررترین سیگار موجود در ایران عبارت‌اند از:

۱. سیگار الکترونیکی: در این نوع سیگار از یک دستگاه الکترونیکی برای تولید بخاری که شامل نیکوتین و ترکیبات دیگر استفاده می‌شود.

۲. سیگار لایت: این نوع سیگار به‌عنوان یکی از کم ضررترین سیگارهای موجود در بازار شناخته می‌شود. سیگار لایت دارای مقدار کم‌تری ترکیبات مضر است. از ویژگی‌های آن می‌توان به فیلتر بلندتر و دود کم‌ترش اشاره کرد. معمولاً سیگارهای لایت در مقایسه با سیگارهای معمولی قیمت بیشتری دارند؛ اما نباید قیمت سیگار عامل تعیین کننده‌ای در انتخاب آن باشد.

۳. سیگار فیلتر دار: سیگارهای فیلتر دار هم معمولاً به‌عنوان گزینه‌ای کم‌ضرر مورد توجه قرار می‌گیرند. این سیگارها دارای فیلتری هستند که برخی از مواد مضر را از دود سیگار حذف می‌کند.

۴. سیگار نیکوتین دار: این سیگارها دارای مقدار کم‌تری ترکیبات مضر هستند و فقط نیکوتین دارند.

تذکر: توجه داشته باشید که سیگارهای کم ضررتر هم می‌توانند به سلامتی آسیب بزنند بنابراین بهتر است که افراد در مصرف سیگار آزادی کامل داشته باشند و در صورت امکان از مصرف آن خودداری کنند.

معایب سیگار

سیگار معایب بسیار زیاد و خطرناکی دارد که در این قسمت از مقاله می خواهیم به آن اشاره کنیم. اطلاع از معایب و مضرات سیگار باعث می شود که اگر قصد کشیدن سیگار داشته باشید منصرف شوید.

 1. سرطان ریه
 2. آسم
 3. خستگی
 4. بی حالی
 5. کم خونی
 6. سرطان معده و روده

معرفی معروف ترین سیگار های جهان

سیگار یا ویپ!

برخی از مردم معتقدند ویپ، کم ضررترین سیگار موجود در ایران است؛ در صورتی که ویپ (Vaping) و سیگار دو محصول متفاوت هستند و خصوصیات متفاوتی دارند. در زیر به برخی از تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

محتوای مضر: سیگار شامل بیش از ۷۰۰۰ ماده مختلف است که بسیاری از آن‌ها باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شوند و سلامتی را تهدید می‌کنند؛ در مقابل ویپ شامل تعداد کم‌تری ماده و مواد مضر است به همین علت هم به‌عنوان یک گزینه کم ضررتر شناخته شود. لازم به ذکر است که ویپ نیز ممکن است برای برخی افراد مضر باشد.

روش مصرف: در سیگار دود توسط احتراق تنباکو ایجاد می‌شود و بعد از مصرف، دود تولید شده را تنفس می‌کنید؛ اما ویپ از طریق تبخیر مایعات الکترونیکی (e-liquid) که حاوی نیکوتین است، کار می‌کند به همین علت هیچ دودی تولید نمی‌شود.

بویایی: سیگار باعث تولید بوی بدی می‌شود و می‌تواند عامل ایجاد تنفس سخت و آسم شود اما ویپ بوی کم‌تری دارد و نه تنها باعث حساسیت بینی مصرف کننده نمی‌شود بلکه برای محیط زیست هم مضر نیست.

هزینه: قیمت ویپ و هزینه تعمیر و نگهداری آن معمولاً بیشتر از سیگار است با این حال استفاده از ویپ در بلند مدت ممکن است به صرفه‌تر و ارزان‌تر از سیگار باشد.

در نهایت، باید توجه داشت که هر دو محصول دارای خطراتی هستند و بهتر است به آن‌ها دقت و در صورت امکان از مصرفشان خودداری کنید.

معروف‌ترین برندهای سیگار در ایران

اکثر افراد با سیگار آشنا هستند یا حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه کردند. ساختار سیگار شامل توتون خردشده، کاغذ پیچیده و فیلتر ۲ الی ۳ سانتی‌متری می‌شود. از شناخته‌شده‌ترین برندهای سیگار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سیگار برگ

سیگار برگ یکی از سیگارهایی است که برخی از افراد با فرض اینکه کم ضررترین سیگار موجود در ایران است به آن روی می‌آورند در صورتی که هر نخ سیگار برگ معادل یک پاکت سیگار معمولی است و به همان اندازه ترکیبات مضر و تنباکو را وارد بدن می‌کند.

سیگار وینستون

سیگار وینستون یکی از برندهای آمریکایی شرکت رینولدز است که در ایران نیز تولید می‌شود. این سیگار دارای فیلتر کربنی است که می‌تواند آلاینده‌های موجود در دود سیگار را فیلتر کند اما همانند سایر سیگارها دارای مواد مضر است و برای سلامتی خطرناک می‌باشد. وینستون در انواع مختلفی از جمله XS، اسلیم، لایت، میکس، ایکس استایل، پلاتینیوم، قرمز و اولترا لایت تولید می‌شود. میزان نیکوتین در این سیگارها از ۰.۳ تا ۰.۹ میلی‌گرم متغیر است و مدل قرمز بیشترین میزان نیکوتین را دارد.

سیگار بهمن

سیگار بهمن در انواع مختلفی از جمله نانو مشکی، سوپر اسلیم، سوپر اسلیم مشکی، فول فلیور (سافت و هارد)، لایت، متوسط، کوچک، اولترا لایت و کتابی تولید می‌شود. میزان نیکوتین در این سیگارها از ۰.۳ تا ۰.۹ میلی‌گرم متغیر است و قطر آن‌ها از ۵.۴ تا ۷.۸۵ میلی‌متر متفاوت می‌باشد.

سیگار کنت

سیگار کنت هم یکی دیگر از سیگارهای تولید شده در ایران است که اصالتاً آمریکایی می‌باشد. این سیگار دارای فیلتری است که می‌تواند با جذب مواد خطرناک موجود در دود سیگار، آسیب جسمانی را کاهش دهد. در ایران انواع مختلفی از این برند مانند کنت پلاس، کنت سوئیچ، کنت کور، کنت HDT، کنت نانو، کنت سری S تولید می‌شود. میزان نیکوتین در این سیگارها از ۰.۱ تا ۰.۷ میلی‌گرم می‌باشد.

سیگار اونیکس

سیگار ایرانی دیگر، اونیکس است که برای افرادی که سیگار باریک را ترجیح می‌دهند مناسب است. این سیگارها دارای فیلتر نانو هستند که باعث کاهش مضرات سیگار می‌شود. میزان نیکوتین در این سیگارها نیز از ۰.۳ تا ۰.۷ میلی‌گرم متغیر است.

اثرات سیگار بر روی سلامتی

حتی اگر کم ضررترین سیگار موجود در ایران را هم انتخاب کنید باز هم از مضرات آن در امان نخواهید بود.

 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • سرطان
 • بیماری‌ های تنفسی
 • بیماری‌های مزمن
 • تأثیرات بر روی باروری

کلام آخر

در مقاله “کم ضررترین سیگار موجود در ایران” به بررسی انواع سیگارها و مشخصات هر کدام از آن‌ها پرداختیم. بر اساس مطالعات صورت گرفته سیگار برگ یا ویپ مانند سایر سیگارها اثرات بدی بر سلامتی دارند و مصرف آن‌ها باعث بروز بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی می‌شود. در نتیجه تأکید می‌کنیم که هیچ نوع سیگاری کم ضرر نیست و استفاده از هر نوع سیگار برای سلامتی بسیار مضر است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۸۲ رای
منابع
cancerhealthnihsaucey
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید
سعید
7 روز قبل

سیگار بدترین اختراع بشره

علی
علی
4 ماه قبل

من ۱۲ ساله سیگار میکشم
بر اساس تجربه شخصیم
نصف بیشتر سیگارهای قاچاق فیک هستند
امکان نداره سیگار مارلبورو اصل در اینجا پیدا بشه
حتی قیمت بالا هم فیکه که در پاکت اورجینال میزارن

فری
فری
7 ماه قبل

سلام روی پاکت سیگار بیستون نوشته قطران ۱و نیکوتین۰/۱میلی گرم درسته دیگه؟

مهدی
مهدی
8 ماه قبل

همه سیگارهای داخلی آشغالن . سیگار وینستون عالی بود . ایرانی که شد آشغال شد . خارجیشم عمدا ممنوع کردن که داخلی مصرف کنن

اقتداری
اقتداری
9 ماه قبل

سلام.
هرچه نیکوتین و قطران سیگار پایین تر باشد ضرر ان کمتر هست که به اصلاح سیگار سبک گفته میشود.
کمترین حد ان هم نیکوتین ۱ و قطران ۱ هست.
در حال حاضر سیگار کاوالو‌ نانو سفید،کاوالو اسلیم سیلور،کاوالو نکسوس نیکوتین ۱ و قطران ۱ دارند و قیمت ان بین ۱۵ تا ۲۰ هزارتومان هست و تولید داخل می باشد.

امیر
امیر
پاسخ به  اقتداری
2 ماه قبل

منظور ایشون ۰.۱ نیکوتین و ۰.۱ قطران هست ، اگه رو پاکتتون زده ۱ بدون سنگین ترین سیگاره

هادی
هادی
پاسخ به  امیر
1 ماه قبل

منظورتون ۰.۱ نیکوتین و ۱ قطرانش باشه

امیردانا
امیردانا
9 ماه قبل

ضمن قدردانی از نویسنده متن.بهتر بود به ماده ای که موجب تشویق مغز برمصرف میشه
اشاره میشد.اغلب دخانیات این ماده رو دارند
درکشور چین سیگار چینی من خریدم که شاید
در روز سه چهار نخ مصرف میشد ونیاز کاذب ایجاد نمی‌کرد.ایران نتونستم پیدا کنم.

Mohammad All Love
Mohammad All Love
پاسخ به  امیردانا
6 ماه قبل

سلام درود… دوست عزیز. این سیگار چینی که مصرف کردی لطفآ بفرمایید این سیگار چینی اسمش چی بود… ممنونم

دکمه بازگشت به بالا